خانه > جامعه, دفاع مقدس, رسانه, سينما > اخراجي ها بهانه بود؟!

اخراجي ها بهانه بود؟!

 بعد از استقبال خوب مردم از اخراجي‌ها، چند سالي هست كه بساط فيلم‌ها و سريال‌هايي پهن شده كه مي‌خواهند با تكرار ناشيانه‌ي سوژه‌ها و شوخي‌هاي اخراجي‌ها، درباره‌ي جنگ حرف بزنند. جالب اينكه تقريبا اكثر اين فيلم‌ها ديگر نتوانسته‌اند رضايت مخاطب را به دست بياورند.

البته من از اخراجي‌ها حمايت مي‌كنم و اعتقاد دارم كه ده نمكي به خوبي و به موقع توانست به يكي از موضوعات فراموش شده‌ي جنگ اشاره كند (هرچند شايد نقدهايي هم به آن وارد باشد) اما اين بخش فراموش شده و كمتر اشاره شده، همه‌ي داستان جنگ و دفاع مقدسِ هشت ساله‌ي ما نيست كه بخواهيم تا مدتها روي آن مانور بدهيم. اين مساله فقط بخش كوچكي از جنگ بود كه بايد به همان اندازه به آن پرداخت. ده‌ها و صدها موضوع ديگر درباره دفاع مقدس وجود دارد كه هنوز كسي به آن‌ها نزديك هم نشده. ظاهرا صداوسيما و هنرمندان راحت‌طلبِ ما، حال و حوصله‌ ندارند و مي‌خواهند به راحتي و با تكرار چند شوخي تكراري از هنرمنداني تكراري و استفاده ناشيانه و شعاري از تصاوير شهدا، آرم‌هاي سپاه و چند تا چفيه و لباس بسيجي، ياد و خاطره دفاع مقدس را زنده نگه دارند!

چند شبي هست كه سريال «بيدار باش» از شبكه اول پخش مي‌شود. سريالي كه از همان قسمت اول معلوم بود كه مي‌خواهد اداي اخراجي‌ها را در بياورد. انصافا نمي‌شود بدون در نظر گرفتن كليت يك مجموعه تلويزيوني درباره آن حرف زد و قضاوت كرد، ولي همين چند قسمت ابتدايي نشان داده كه چقدر راحت به لودگي و مسخره بازي و تقليد و تكرار عادت كرده‌ايم. تكرار و تقليدي كه ديگر برايمان تازگي ندارد و شوخي‌هايي كه تكراري شده‌اند و خنده‌دار نيستند.

در همين چند قسمت اول شاهد صحنه‌ها و ديالوگ‌هايي بوديم كه بسيجي‌ها را موجوداتي خنگ و ساده نشان داده (نه صادف و ساده!) چندين بار شعارهاي انقلاب و امام از زبان همين شخصيت‌ها مطرح شده آن هم با تمسخر و شوخي و سوتي. مثل جمله‌ي «تا ظلم هست، جنگ هم هست!»

اتفاقا همين‌ها نشان دهنده‌ي تفاوت‌هاي اخراجي‌ها با اين سريال فاخر؟! هم هست. در اخراجي‌ها لااقل اراذل و اوباشِ اخراجي، لودگي مي‌كردند؛ اما در «بيدار باش» شاهد لودگي بسيجي‌ها هم هستيم! حالا بايد منتظر باشيم و ببينيم كه آيا مخالفان اخراجي‌ها (كه بعد از چند سال هنوز هم به ده‌نمكي فحش مي‌دهند و ادعا مي‌كنند كه او به دفاع مقدس و رزمندگان اهانت كرده) اينجا هم غيرتي مي‌شوند و خودشان را براي آتش زدن و خودسوزي مقابل صداوسيما آماده مي‌كنند يا نه؟!

نكته‌ي مهم اينجاست كه اين سريال به سفارش گروه تلويزيوني بسيج صداوسيما ساخته شده كه به نظر من مثل ساير برنامه‌هاي بسيج (جذب به بهانه‌ي كسر خدمت و سهميه قند و چاي و روغن و بسيج نوزادان و …) اينجا هم كيفيت را قرباني كميت كرده‌اند…

 1. پرستو
  26 سپتامبر 2012 در 23:50 | #1

  جالبتر اینه که جبهه شده جای دختر بازی گرزین خان من که از بابام پرسیدم گفت از این خبرا نبود .

  [پاسخ]

 2. پرستو
  26 سپتامبر 2012 در 23:53 | #2

  راست گفتی حرف دلم بود

  [پاسخ]

 3. جوادی
  3 اکتبر 2012 در 01:46 | #3

  با سلام
  کسی که می خواهد درباره دفاع مقدس فیلم بسازد بایستی دغدغه این کار را داشته باشد.باید خودش از چنین فضایی برخاسته باشد،یا لااقل در محیط آن نفس کشیده باشد.
  متأسفانه هر از راه رسیده ای می آید و …نتیجه اش می شود آثاری با کیفیت نازل.

  [پاسخ]

 4. 9 اکتبر 2012 در 02:36 | #4

  سلام. من تازه مطلبتون رو خواندم. هم خودش جالب بود و هم نظرات بچه ها. با اجازتون مطلب را به نام خودتان در وبلاگ قرار میدهم. در ضمن ما هم چندین نقد در این مورد و در مورد کلاه پهلوی با ان حجاب عجیبشان داریم. میشود اگر خواندید نظرتان را برایمان بفرستید؟ کلاه پهلوی خودش تبلیغ بد حجابی و امر به منکر نیست؟
  bandemim.parsiblog.com

  [پاسخ]

 5. مریم
  22 می 2013 در 10:24 | #5

  عکس هایی ازسید جواد هاشمی بزارید

  [پاسخ]

برگه نظرات
1 2 11120
 1. 26 سپتامبر 2012 در 22:48 | #1

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: