جهالت!

دیشب پیامکی به دستم رسید درباره اهانت روزنامه شرق به بسیجیان و هفته دفاع مقدس. از دیشب تا همین یکی دو ساعت پیش، فرصت سر زدن به اینترنت را نداشتم و کاریکاتور مورد نظر را هم ندیده بودم. البته در این مدت، پیامک‌های مختلفی درباره واکنش‌های مجلس، نمایندگان، بسیج و … می‌رسید که همگی متفق القول توهین روزنامه شرق را به رزمندگان محکوم می‌کردند. با خودم می‌گفتم لابد این کاریکاتور آنقدر صریح، مستقیم و تابلو، دفاع مقدس را مسخره کرده که این همه محکومیت را در پی داشته است اما…

من مثل بعضی‌ها علم غیب ندارم، از باطن و نیت و ذهنیت کاریکاتوریست روزنامه شرق هم خبر ندارم، شاید واقعا چنین قصدی داشته، الله اعلم؛ اما انصافا، خداوکیلی، از کجای این کاریکاتور می‌شود اهانت آن را به دفاع مقدس برداشت کرد؟ از صف مردم و چشم‌بندی که فقط شبیه پیشانی‌بند است؟! همین؟

چند درصد مردم، مخاطبین و یا کارشناسان رسانه‌ای و هنری با دیدن این کاریکاتور و آدم‌هایی که در آن به صف ایستاده‌اند، یاد بسیجیان و رزمندگان دفاع مقدس می‌افتند؟ برفرض شباهت ظاهری، آیا مطمئنیم که قصد واقعی کاریکاتور، اهانت به رزمندگان است؟ به هرحال یک پیام، باید آنقدر رسا، بلند، شفاف و صریح باشد که مخاطب، فورا آن را درک کند نه با تفسیر و تحلیل و نیت‌خوانی. جالب اینکه با این نیت خوانی، روزنامه‌ای هم توقیف می‌شود!

البته این مساله قبلا هم اتفاق افتاده. یادم هست زمان اصلاحات، نشریه پرتو به خاطر چاپ یک کاریکاتور توقیف شد فقط به خاطر اینکه وزارت ارشاد دولت اصلاحات حدس زده بود منظور آن کاریکاتور، آیت الله منتظری است! در حالی که کاریکاتور پرتو، پیش از آن نیز منتشر شده بود  و ظاهرا اثر یک کاریکاتوریست خارجی بود!

به نظرم این نهایت تنگ نظری است که مبنای قضاوت، برخورد و توقیف، تفسیرِ نیت و ذهنیت‌ دیگران باشد. آن هم تفسیری همراه با شک و حدس و گمان نه تفسیر یقینی و قطعی.

****

پی نوشت اول:

این شب‌ها و درست در هفته دفاع مقدس، سریالی از شبکه یک پخش می‌شود به اسم بیدار باش سریالی که جز مسخره کردن دفاع مقدس و بسیجیان، حرفی برای گفتن ندارد. در خوشبینانه‌ترین حالت، کارگردان این سریال می‌خواست ادای اخراجی‌ها را در بیاورد، اما نتیجه کارش، لودگی و مراسم خواستگاری و خاله زنک بازی‌ در جبهه و… است. در یک کلام نمایشی مسخره و تحریف شده  و کاریکاتوری از جنگ و دفاع مقدس.

حالا خودتان قضاوت کنید؟ کدامیک به دفاع مقدس اهانت کرده‌اند؟ روزنامه‌ای که تیراژش حداکثر پنجاه هزار نسخه است (آمار دقیقش را نمی‌دانم) و یا صداوسیمایی که میلیون‌ها نفر هر شب پای سریال‌هایش می‌نشینند؟ این را هم در نظر داشته باشید که سریال مورد نظر به سفارش بسیج صداوسیما ساخته شده است!

پی نوشت دوم:

امشب چند بازیگر تلویزیون و سینما برای بررسی سریال‌های تلویزیونی در زمینه دفاع مقدس به شبکه یک آمده بودند. خانم‌های هنرپیشه کم‌کم از بحث کارشناسی؟! درباره سریال‌ها به خود جنگ و دفاع مقدس هم رسیدند.

خانم نیوشا ضیغمی فرمودند: «تا قبل از اخراجی‌ها، فیلم‌هایی داشتیم که شخصیت‌هایش را در شهر نمی‌دیدیم!» به عبارت دیگر به عقیده این خانم هنرپیشه، شخصیت‌های اصلی جنگ، همین اراذل و اوباش بودند!

این هم نتیجه افراط و زیاده روی در ساخت فیلم‌های کمدی جنگی و تاکید بیش از اندازه و تکراری بر استثناهای جنگ. یعنی تصور نسل جوان از رزمندگان و بسیجیان، همین چهره‌های مسخره‌ای است که این روزها در تلویزیون و سینما نشان داده می‌شود.

 1. حيران
  ۱۸ مهر ۱۳۹۱ در ۱۰:۲۲ | #1

  میدانی می گویند فحش را وسط بنداز و خودش صاحبش پیدا می شود. این بنده خدا هم یک طرح کشیده و همانها که مصداق آن بوده اند آمده اند و گفته اند توهین است و به همین بهانه تعطیلش کرده اند!

  [پاسخ]

 2. مریم..
  ۱۸ مهر ۱۳۹۱ در ۱۲:۱۰ | #2

  ۶cvfg za

  [پاسخ]

 3. سپهر
  ۱۸ مهر ۱۳۹۱ در ۱۴:۰۹ | #3

  بسم الله الرحمن ارحیم
  نویسنده عزیز نمی دانم شما اگر در همان روز که کارکاتور منتشر شد آنرا می دیدید چه برداشتی می کردید اما استفاده از نماد سربند و سربند همدیگر را بستن و … آن هم در هفته دفاع مقدس که شهر پر است از یادآوری این نمادها برای مردم در کاریکاتوری آن هم در روزنامه شرق (با کارنامه و سابقه درخشان) چه چیز را تداعی می کند؟؟
  مسلما دلقک درست و دقیق منظور را گرفته! اما شما چرا نگرفته ای نمی دانم!
  دلقک با همه ی دلقک بودنش درست فهمید و رضا هم تاییدش کرد و امیر هم ختم کلام را گفت :
  انقلابی را که با خون شهیدان و خون دل رهبران به بار نشسته را از مغول بدتر می داند و سران مملکت را(که مسلما رهبری معظم هم جزو آنان است و اگر نبود باید مستسنی می کردند ) کوچک و کوتوله می شمارند و خائنانی که دل به شیطان بزرگ سپرده و فتنه و آشوب به پا می کنند را بزرگان می خواند.
  آری به حقیقت قصور از بچه های حزب اللهی است که در حاشیه قرار می گیرند تا دلقک ها کاریکاتور بکشند و دلقک ها بیدار باش بسازند و دلقک ها دفاع مقدس را تحلیل کنند.
  براستی که جای شهدا خالی است و رهبری تنها …
  والسلام.

  [پاسخ]

 4. ۱۸ مهر ۱۳۹۱ در ۲۳:۴۴ | #4

  آقای زیبا کلام مطلبی نوشته اند تحت عنوان : ” اصلاح طلبان و واقع گرایی در انتخابات آتی ”
  اهداف اصلاح طلبان را چنین بیان کرده اند:
  هدف اصلاح طلبان رشد و توسعه دموکراسی، تحقق جامعه مدنی، آزادی زندانیان سیاسی، آزادی مطبوعات، آزادی بیان، انتخابات آزاد، حاکمیت قانون، بازگردانیدن دانشجویان محروم از تحصیل بعد از حوادث ۲۲ خرداد ۸۸، و این دست اهداف است؟
  و در جایی دیگر در همین رابطه نوشته اند:
  چگونه قرار است او آزادی زندانیان سیاسی، آزادی بیان، رفع توقیف و ممنوعیت از تشکل های اصلاح طلب و سایر اهداف و خواسته های اصلاح طلبان را تحقق بخشد؟
  . . .
  می بینید برای روشنفکران ما فقط آزادی مهم است و فقط به آزادی فکر می کنند.
  می بینید که برای روشنفکران ما اقتصاد، مدیریت و معیشت مردم مهم نیست.
  نمی گویند نیاز کشور حل بحران هسته ای است، نمی گویند نیاز کشور مدیریت قوی است، نمی گویند مهمترین موضوع چرخهای اقتصاد است، به عمران و آبادانی اصلأ فکر نمی کنند،
  تازه آقای زیبا کلام یک آب شسته تر از بقیه است.

  [پاسخ]

  غلامعلی یوسفی پاسخ در تاريخ مهر ۱۹ام, ۱۳۹۱ ۶:۵۵ ق.ظ:

  دوستان، عزیزان
  صد سال است که دل و دین و دنیای ما شده آزادی.
  سیاست ما خلاصه شده در آزادیخواهی
  فکر نمی کنید آزادی اینقدر ارزش ندارد.
  صد سال است که فکر می کنیم تمام خوشبختی ها از دل آزادی بدست می آید،
  فکر می کنیم آزادی باعث حذف فساد، شناخته شدن شایسته، برطرف شدن ایرادات،… می شود
  بارها دیده ایم که چنین نمی شود، بارها دیده ایم که در زمان آزادی عمومأ یک عده جاه طلب یا بی ادب یا کم بینش فضا را خراب می کنند، بارها دیده ایم که در زمان آزادی کسی بدنبال پیدا کردن ضعف های جامعه نمی رود، بارها دیده ایم که در فضای باز هر کس بدنبال نفعی برای خودش می رود، اما هر بار با جانبداری آنرا توجیه کرده ایم.
  بله دوستان، ما صد سال است که در همان قدم اول یا همان درس اول مانده ایم.
  امروز باور نمی کنید اما یقین دارم روزی به این نتیجه خواهید رسید
  شخصیتگرایی تنها راه خوشبختی ملل خاورمیانه است آزادی برای همان اروپائیان لازم و مفید است.

  [پاسخ]

 5. ایرانشهر
  ۲۰ مهر ۱۳۹۱ در ۱۹:۰۳ | #5

  باهم نگاهی به تیتر های رسانه های جریان حاکم در این روز ها بندازیم
  استقبال میلیونی مردم بجنورد حضرت ماه/حضرت آقا/مقام عظمی ولایت/فرمانده عظمی کل قوا…(کل جمیعت بجنورد کمتر از ۲۰۰ هزار نفر است)
  گاهی تمام شهر گدای تو میشود
  راهی که کمتر از ۵ دقیقه طی میشود به سبب استقبال مردم از رهبری ۲ ساعت طی شد
  ببینید مردم ما ریشه های عمیقی از حس حقارت و سرکوب شدن رو تجربه کردن که به همراه این میل به دیده شدن سر بر آورده و کمبود های ریز و درشتی رو به وجود آورده
  از چکمه ها و درفش و قشون پادشاهان و والی های زور گو و خود کامه تا حملات مغول و افغان و ….. به ایران
  در واقع در باور مردم ما افراد معدودی “قابل اعتماد” هستند در هرجا که گیر کنیم به راحتی دروغی “مصلحت آمیز” میگوییم در هرجا که با مردم سروکار داریم ترجیح میدیم فامیل و آشنای سفارش شده خودمون رو راه بندازم چون به همه اعتماد نداریم و …..
  از بطن حقارت نهادینه شده در شخصیت مردم ما جملاتی مثل شهر گدای توو است یا هرکی میخاد هرچی بگه من سگ کوی زینبم سر بیرون میاره
  اساسا دیدن اینکه هزاران نفر از ایرانیان صبح که باید مشغول سعی و تلاش برای خانواده یا تحصیل باشند در خیابان ها به دنبال ماشین فردی میدوند چه حسی میتونه به آدم بده؟
  آیا صدا و سیما باید به این مساله افتخار کنه که مردم این حقارت رو “تحمل” میکنن به شوق دیدن ایشون؟ این صحنه ها رو به غیر از کره شمالی امروز در کجای جهان میبینیم؟
  به رخ کشیدن قدرت؟محبوبیت؟عشق بی حد و حصر مردم به ایشون ؟؟؟ :-)

  [پاسخ]

  سیدنوید پاسخ در تاريخ مهر ۲۰ام, ۱۳۹۱ ۸:۲۰ ب.ظ:

  من با نصف حرف های شما موافقم با بقیه مخالف
  اینکه مردم و رسانه ها بر خلاف صحبت های خود آقا به ایشون لقب های مبالغه آمیز می دهند درست نیست و خود ایشون هم بارها این صحبت رو گفته اما من این رو اسمش رو حقارت نمی گذارم اسمش رو علاقه و محبت می گذارم
  در تمامی دنیا هم این مسئله هست مثلا کسی که برای دیدن باراک اوباما یا حتی جرج کلونی از این ایالت آمریکا میره اون ایالت دیگه اسمش حقارته؟؟؟
  البته مردم ایران مردم عزتمندی هستند و بخاطر تبلیغات به کسی محبت نمی کنند
  برای شناختن علاقه مردم من به شما پیشنهاد میکنم یک سال روز اول فروردین تشریف بیارین مرقد آقا علی بن الموسی الرضا
  واقعا مردم از اعماق قلب ایشون رو دوست دارند
  حتما نباید که یکنفر عاشق چشم و ابروی کسی بشه
  میشه کسی هم عاشق رفتار و طرز فکر کسی بشه
  ضمن اینکه شما فراموش نکن که ایشون ولی فقیه هستند و ولی فقیه یک جایگاه استثنایی در نظام است
  البته فکر نکنم شما عمق حرف های من رو متوجه شده باشی برای فهمیدن حرف های من باید بفهمی ولی فقیه یعنی چه
  یا حق

  [پاسخ]

  ایرانشهر پاسخ در تاريخ مهر ۲۰ام, ۱۳۹۱ ۹:۲۹ ب.ظ:

  دوست عزیز
  من چند ماهی هست که دارم به یک جمله فکر میکنم به شما هم پیشنهاد میکنم که به این جمله عمیقا فکر کنید
  “هیچوقت قضاوت نکنیم و ببخشیم”
  شما تو صحبت هاتون در مورد ولی فقیه حرف زدید،جایگاه رهبری در نظام و ….باور بفرمایید جنس بنده با شما آنچنان هم متفاوت نیست
  من مثل خیلی از همفکر های خودم از کلیت نظام و “جایگاه ولی فقیه دفاع” کردیم من خودم تو مجله انجمن ۲ مقاله جامع در مورد لزوم وجود داشتن ولی فقیه منتخب از بین علما(حتی در صورت وجود حکومتی سکولار ما به ولی فقیه نیاز داریم) برای وحدت و مقابله با تفرقه افکنی و جنگ عقیدتی قلم زدم،تو اوج اتفاقات ۱۸ تیر با اینکه سن چندانی هم نداشتم و ظلم بزرگی به دوستانمون و جامعه دانشجویی شده بود باز هم با تظاهرات مخالفت کردیم و دعوت به راهپیمایی ۲۳ تیر کردیم،نمیدونم چقدر راجع به ابوالفضل فاتح اطلاعات دارید ولی فاتح که شناخته شده ترین فرد طیف ما بود تا وقتی که گفتارش انتقاد از اصلاح طلب ها بود نظام تو بوق و کرنا میکرد وقتی در باره شب انتخابات ۸۸ و صحبت وحید حقانیان درباره چیدمان آرا وسط کشیده شد فرمانده سپاه به ایشون رسما گفت عامل دشمن
  اساسا حق عنصری ابزاری در دست حکومت است به جای اینکه ولی فقیه و حاکمیت خودشون و با صداقت،عدالت و حقانیت تطبیق بدن و این حقانیت است که باید خودشو با حکومت و ولی فقیه تطبیق بده

  [پاسخ]

  سیدنوید پاسخ در تاريخ مهر ۲۱ام, ۱۳۹۱ ۸:۰۴ ب.ظ:

  در یک کلام اینطوری که شما می گید نیست
  باور کنید
  نه می تونم بهتون بگم نه میتونم اثبات کنم اما من درباره حق و این چیزها و استفاده ابزاری از حق چیرهایی میدونم اما نظام ما (در اصل) اینطوری نیست

برگه نظرات
1 2 3 11193
 1. بدون بازتاب

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: