خانه > سياست > کاش سیاست پدر و مادر نداشت، ابومرزوق!

کاش سیاست پدر و مادر نداشت، ابومرزوق!

این روزها کوبیدن بر طبل اختلاف و ایجاد تفرقه بین مذاهب اسلامی، شیعه و سنی، عرب و عجم، ایرانی و عراقی و مصری و فلسطینی بهترین پیام برای دشمنان اسلام مخصوصا برای صهیونیست‌های غاصب و حامیان آنهاست. این را ما خوب می‌دانیم. دقیقا به همین خاطر است که حواسمان جمع جمع است.

اگر سیاست ما هم مثل جناب ابومرزوق و دوستانش بود، اگر ما هم مثل ایشان فقط تا نوک بینی‌مان را می‌‌دیدیدم؛ باید او را به پهلوان عرب، متفکر بزرگ و برجسته فارین پالیسی، جناب مستطاب شیخ حمد بن خلیفه آل ثانی ارجاع می‌دادیم و می‌گفتیم بروید موشک‌هایتان را هم از او بگیرید! ولی …

ولی جناب ابومرزوق! خوشبختانه سیاست ما مثل شما نیست که سال‌ها سوریه را غارت کردید و بر سر سفره‌اش نشستید و خوردید، اما خیلی راحت نمکدان شکستید و یادتان رفت که کجا بودید؟ به لبخند دورویان و دروغگویان و گوسفندان عرب دلخوش شدید و با کسانی دمخور شدید که شریک دزدند و رفیق قافله. از کجا معلوم که همین الان بر سر سفره اسرائیل مهمان نباشید؟ مگر سفره‌ی قطر چه فرقی با اسرائیل دارد؟ چه فرصتی از این بهتر برای اسرائیل که شما را نمک‌پرورده دوستان خودش کرده؟!

پس ابومرزوق جان! شما لطفا نگران جایگاه و موقعیت ایران نباش. ایران شاید در کاخ‌های آل خلیفه و آل سعود و آل ثانی و عبدالله اول و دوم و سوم و بقیه شیوخ مزدور عرب، منفور باشد، اما مطمئنا محبوب مسلمانان عالم است.

اگر در روزهای جنگ اخیر غزه و بعد از آن، اخبار شبکه الجزیره و سایت این شبکه را دنبال می‌کردید متوجه نظر مساعد بسیاری از کاربران عرب نسبت به ایران و ناراحتی و عصبانیت آنها از عربستان و قطر و حکام عرب می‌شدید. این کاربران حتی در مقابل نظرات مخالفِ ایران هم، از کشورمان دفاع و یکدیگر را به رعایت انصاف دعوت می‌کردند و این سوال منطقی را می‌پرسیدند که پس خادم حرمین شریفین و سایر شیوخ عرب کجا هستند؟!

Categories: سياست Tags: ,
 1. ۹ آذر ۱۳۹۱ در ۰۹:۳۹ | #1

  سلام برادر
  ممنون از مطلب خوبی که نوشتی
  متاسفانه برخی از مقامات فلسطین هنوز هم موضع به حقی در مورد سوریه ندارند- آدم یاد این شعر از سعدی می افته:
  یکی بر سر شاخ بن می برید …

  [پاسخ]

  sadegh پاسخ در تاريخ آذر ۹ام, ۱۳۹۱ ۸:۳۹ ب.ظ:

  قبیحه نگاری در بیوتی!
  (نقد و تحلیل فیلم زیبای خفته) Sleeping Beauty 2011-
  http://sadegh313.blogfa.com/post-172.aspx
  یا
  http://sadegh313.arshblog.ir/post11.php :mrgreen::mrgreen::mrgreen:

  [پاسخ]

 2. ۹ آذر ۱۳۹۱ در ۱۰:۴۳ | #2

  قبل از ترور احمد الجعبری فرمانده شاخه نظامی گردان القسام امیرقطر به غزه سفر میکند و چندتا ماشین و ساعت مچی به رهبران حماس هدیه میدهد و انها هم با خنگی تمام قبول می کنند .
  در داخل ماشین و ساعتها دستگاه ردیاب کار گذاشته بودند و بعد هم منجر به ترور وی شده و …
  معمولا حماس زود یادشون میره که دوست و دشمنشون کیه ..
  خالد مشعل اردوغان را رهبر جهان اسلام ! معرفی میکنه اما این رهبر در حمله صهیونیستها فقط چندتا کلمه حرف زد و تمام !

  برای همین حزبالله با همشون فرق داره ..فلسطینیها اگر کمی سیاست و منش و رفتار و تفکرات حزب الله را داشتند الان وضعشون این نبود و در طول این ۷۰ سال میتوانستند اسرائیل را سرنگون سازند.
  متاسفانه خنگ و احمق تشریف دارند و دوست و دشمن را هنوز نشناخته اند .

  [پاسخ]

 3. امیر سپهر
  ۹ آذر ۱۳۹۱ در ۱۰:۵۷ | #3

  اول از همه کسانی که دارند کشته میدهند و بدبختیش را میکشند همین فلسطینی ها هستند، و امثال شما بدون هیچ شرم بیرون گود به اینها میگی لنگش کن.
  دوم- ملت سوریه را خاندان سلطنتی موروثی اسد غارت میکند.
  سوم- رییس جمهور منتخب مصر که بعد از انقلاب به قول خودتان ضد غربی سر کار آمده هم میگوید بشار اسد جنایتکار است. کدام عربی با شماست غیر از حزب الله؟؟؟ ای محبوب مسلمانان عالم.
  چهارم- عربها هم دوزاریشان افتاده که ایران برای رضای خدا و پول و اسلحه خرج نمیکند. سه سال پیش که مردم خود ایران را سرکوب میکرد به حماس گفت اینها نوکران غرب و صهیونیست هستند که ما سرکوب میکنیم. حالا هم مردم سوریه را سرکوب میکنید ولی دیگه عربها خر نیستند که ندانند آنجا چه میگذرد بغل گوششان است.

  [پاسخ]

  امید حسینی پاسخ در تاريخ آذر ۹ام, ۱۳۹۱ ۱۱:۱۷ ق.ظ:

  اول از همه اینکه پیاده شو با هم بریم!

  دوم ملت سوریه رو خاندان سلطنتی قطر و عربستان و ترکیه و تروریست های وهابی و سلفی غارت می کنند.

  سوم رییس جمهور منتخب مصر بگوید. من چکار به او دارم؟ من از ملتها حرف زدم نه از دولت ها. مطلب رو درست بخوان!

  چهارم شما نماینده عربها هستی؟ خودت از عربها چنین جمله ای شنیدی؟ بفرما. این هم اظهارات محمود الزهار فلسطینی که اتفاقا برعکس شما قسم خوردکه ایران فقط به خاطر رضای خدای (نه مصالح سیاسی) به حماس کمک کرده:
  http://ebrat.ir/?part=news&inc=news&id=49453
  خود فلسطینی ها میگن ایران بدون چشمداشت کمک کرده حالا شما میگی نه؟ اگه چشمداشتی وجود داشت که طبعا باید بعد از جدایی حماس از سوریه، کمکهای ایران هم قطع میشد! پس بهتره شما دایه مهربانتر از مادر و کاسه داغتر از آش نشی برادر :)

  [پاسخ]

  امیر سپهر پاسخ در تاريخ آذر ۹ام, ۱۳۹۱ ۱۲:۰۶ ب.ظ:

  ۱-نه دادش ملت سوریه را خاندان سلطنتی اسد و ولایت فقیه غارت و لت و پار و آواره کردند. همه دنیا هم بر علیه شما هستند تو این مورد غیر حکومت های کمونیستی چین و روسیه. همه جهان اسلام غیر از یک گروه لبنانی .

  ۲-اااا در مورد ملت ها حرف زدید، مگر تا دیروز نمیگفتید حماس نماینده قانونی مردم فلسطین!! چی شد؟؟!! مگر نگفتید آمریکا و صهیونیسم نمیخواد مرسی رییس بشه ولی مردم مصر او را میخواهند. نمیشه دیگه هر مخرفی را ببافید بعد که به ضررتون شد بازی را به هم بزنید.

  ۳-بلی دادش از یک عرب شنیدم که میگفت احمدی نژاد خوب جواب آمریکا واسراییل را میده ولی از کاری که با ملت خودش میکنه متنفرم.

  ۴-خود فلسطینی ها میگن!!!! پس کار احمقانه ای کردی نوت نوشتی اگر خودشون میگن. شما را در جنگ اخیر داخل آدم حساب نکردند. همه تصمیمات با مصر و قطر گرفته. داد رهبرتون و خودی ها هم درآمده: http://alef.ir/vdci5zazrt1ayq2.cbct.html?171642

  ۵-دیگه این ادعای خنده دار کمک به فلسطینی ها را نکن، چون فتح که حالش ازتون به هم میخوره این هم از حماس. کاسه داغ تر آش هم امثال شمایی که خونت نشستی حالتو میکنی به فلسطینی ها که صد تا شهید یک هفته پیش دادند، میگی چی بگویند چه بکنند.

  [پاسخ]

  امید حسینی پاسخ در تاريخ آذر ۹ام, ۱۳۹۱ ۱۲:۱۹ ب.ظ:

  من که نمی فهمم شما چی رو به چی ربط میدی. خودت می فهمی؟
  حماس هنوز هم نماینده قانونی ملت فلسطین هست. چون در انتخابات قانونی پیروز شد. مرسی هم در انتخابات پیروز شد و زمین تا آسمان با مبارک فرق داره. این ها چه ربطی به حرف من داشت؟ خودت فهمیدی؟ :) چقدر دنیا و سیاست رو ساده می بینی!

  رفیق! دنیا، دنیای ارتباطات و اطلاعات هست. از پشت کوه نیامدیم که هر دروغی رو بنویسی و ما هم باور کنیم. با این دو تا نظری که نوشتی، مطمئن شدم ما رو دست کم گرفتی و خیال می کنی هر حرفی رو میشه نوشت و رفت. بی خیال سند و مدرک! نه خیر. ما هم به اندازه شما تو اینترنت و خبرگزاری های داخلی و خارجی حضور داریم و خبر می خونیم. درست شبی که آتش بس بین حماس و اسرائیل امضا شد، خالد مشعل رهبر سیاسی حماس ، از ایران و حمایت تسلیحاتی ایران تقدیر کرد. بعد شما میگی ایران رو حساب نکردند؟ ظاهرا شما اون لحظه خواب تشریف داشتی و فرصت نکردی خبرها رو نگاه کنی! اینجا ببین و بخون:
  http://www.mehrnews.com/fa/newsdetail.aspx?NewsID=1750076

  حرف من درباره اظهارات یک نفر بود نه همه. خوبه چند جا نوشتم ابومرزوق. به هرحال پیشنهاد میکنم دفعه بعدی قبل از نظر نوشتن، یه کم بیشتر دقت کنی :)
  راستی شما نوشتی: «داد رهبرتون در اومده؟» میشه لینکش رو به ما هم نشون بدین؟!

  محبوبه پاسخ در تاريخ آذر ۹ام, ۱۳۹۱ ۱۲:۱۹ ب.ظ:

  اگر همین طوری پیش برید؛احتمالا عبدالله هشتم یا نهم خودتونید!
  ادامه بدید… :lol:

  امیر سپهر پاسخ در تاريخ آذر ۹ام, ۱۳۹۱ ۱۲:۴۸ ب.ظ:

  ببخشید این لیکی که من گذاشتم از خبرگزاری رادیو اسراییل بود!!! از الف سایت اصولگراست بخون، شما که تو خبرها هستی، اینم بخون.
  منظور از آدم حساب نکردن هم اینه که کوچکترین مشورتی با شما نکردند که هیچ با قطر و مصر هر روز جلسه کردن و طرح پیشنهادیشان هم دو طرف پذیرفتند، اتش بس شد.
  بیشتر از این حرفی نیست. هر جور عشقته تفسیر کن

  امید حسینی پاسخ در تاريخ آذر ۹ام, ۱۳۹۱ ۱:۰۳ ب.ظ:

  خوب میشه لطف کنی این لینک الف رو تفسیر کنی؟ دقیقا چی می خواد بگه؟ این رو که قبلا خونده بودم. چه نکته مبهم و جالبی داره؟

  مشورت به خاطر چه؟ برای آتش بس؟ خوب جناب باسواد! برای آتش بس باید با کسی مشورت کنند که روابطی هم با اسرائیل داشته باشه. یعنی کشوری که حرف دو طرف رو بشنوه و به دو طرف منتقل کنه. ایران که با اسرائیل رابطه ای نداره. طبیعی هست مصر باید این نقش رو بازی کنه. این موضوع خیلی برات عجیبه؟ گفتم که خیلی ساده و بچگانه به سیاست و روابط کشورها نگاه می کنی

  ضمنا اون لینک رهبری چی شد؟ من منتظرم!

  پسر شجاع پاسخ در تاريخ آذر ۹ام, ۱۳۹۱ ۳:۵۸ ب.ظ:

  از نظر جناب امیر
  احتمالا تمام دنیا و مردم و خود حکومت جمهوری اسلامی و رهبری هم بر علیه جمهری اسلامی هستند !
  چه بد شد
  تنها ماندییییییییییم . تنها رفتیییییین

  علیرضا پاسخ در تاريخ آذر ۹ام, ۱۳۹۱ ۸:۰۶ ب.ظ:

  من از دست این مغالطه ی کهنه ی جمهوری اسلامی که در اینجا امید حسینی عزیز هم در حال به استفاده کرده دیگه خسته شدم. بابا یه فکری به حال منطق تون بکنید! جمهوری اسلامی تو این سی‌ و چند ساله هر وقت حرفش با حرف کشوری که بهش امید بسته دو تا شده مدعی شده که “حکومت اینا با ما مشکل داره، ولی‌ توده ی مردم شون همونی رو می خواهند که ما می گیم”!
  من نمی دونم ساز و کاری که امید حسینی و جمهوری اسلامی از دل‌ توده‌های یک کشور دیگه خبر دار می شه چیه! مصاحبه با یکی‌ دو نفر از توده؟ با چند صد نفر؟ یا چند هزار نفر؟ و یا یک رای گیری تو دلی از دل‌ توده‌های آن کشور به وسیله ی جمهوری اسلامی؟

  تا اون جایی که من می فهمم این ادعا که “ما از دل‌ توده‌های مردم یک کشور دیگه کاملاً آگاهیم و با این که حاکمیت شون یک چیزی می گه که ما قبول نداریم، اما ما می دانیم که ملت اونها در توی دلشون همونی را می خواهند که ما می گوییم” با هیچ ابزاری قابل مستدل شدن نیست و در نتیجه دروغ و مهملی بیش نیست.

  ناصر پاسخ در تاريخ آذر ۹ام, ۱۳۹۱ ۱:۳۶ ب.ظ:

  میگویی من کار به حرف دولتها ندارم حرف ملتها برام مهمه
  یعنی تو نمیدونی دول مصر و تونس و لیبی برآمده از رای این ملتهان و همه
  از مخالفان اسد . اگر ملتها مخالف اسد نبودن ،دولتها مخالف اسد میشدن؟
  چرا نمیخواین حقیقت رو ببینی پرده ها رو از چشات بزن کنار
  توکه کامنتهای الجزیره رو مثال زدی باید خوب بدونی این کامنتها درباره اسد
  چه نظری دارن

  [پاسخ]

  sadegh پاسخ در تاريخ آذر ۹ام, ۱۳۹۱ ۷:۳۲ ب.ظ:

  بالفرض که دول مصر و تونس و لیبی برامده از ملت هایشان باشند که نیستند…آیا مردم مصر و تونس و لیبی می توانند برای مردم و دولت سوریه تعیین تکلیف کنند!؟!؟
  اخوانی ها و سلفی ها که توانستند بر موج قیام های منطقه سوار شوند و قدرت را در شمال آفریقا بدست بگیرند حالا می خواهند کل منطقه را قبضه کنند…ای کاش کمی فهم سیاسی داشتید.

  تنها پاسخ در تاريخ آذر ۹ام, ۱۳۹۱ ۹:۵۴ ب.ظ:

  آقای صادق
  ما فهم سیاسی نداریم. میشه شما به ما بگین یک دولت برامده از ملت چه
  خصوصیاتی داره؟؟ اگر دولت هایی که به کمک صندوق رای انتخاب شدن نماینده ی
  ملتشون نیستن. پس چه حکومتی نماینده ی مردم هستن؟؟

 4. ۹ آذر ۱۳۹۱ در ۱۱:۰۸ | #4

  سلام و درود؛
  دوست عزیز این مطلب شما در پایگاه اینترنتی و بسته فرهنگی عمارنامه منتشرگردید.
  http://www.ammarname.ir/link/16029
  ما را با درج بنر و یا لوگو در وبگاه خود یاری نمایید .
  موفق و پیروز باشید .
  عمارنامه http://ammarname.ir/—- info@ammarname.ir
  یا علی

  [پاسخ]

 5. ۹ آذر ۱۳۹۱ در ۱۱:۱۷ | #5

  بظورکلی دو ایده یا روش وجود دارد.
  انقلابی و غیر انقلابی
  برخی همیشه غیرانقلابی هستند و برخی همیشه غیرانقلابی
  رفتارهای دوگانه ای که در حماس می بینید بخاطر این است که آنها در بین این دو حالت قرار دارند. گاهی تحت تاثیر انقلابیون قرار می گیرند و زمانی دیگر برعکس آن. مثلأ حزب الله لبنان همیشه انقلابی است.
  اینکه حق با انقلابیون است یا غیر انقلابیون بحث مفصلی است اما ذکر همین نکته کفایت می کند که :
  اگر انقلابیون نتیجه گرا شوند یعنی از کار بی نتیجه بدشان بیاید، خودبخود شبیه به غیر انقلابی ها رفتار خواهند کرد.
  بعبارت دیگر کسانی می توانند انقلابی بمانند که نتیجه برایشان اهمیت نداشته باشد.
  اگر می خواهید انقلابی باشید ایرادی ندارد اما این را بدانید که :
  غیر انقلابی ها هم برای خودشان دلیل و منطق دارند فکر نکنید رفتارهای آنها فقط از ترس یا خودخواهی یا عافیت طلبی یا زیاده خواهی یا بی وجدانی و بی انصافی… ناشی می شود.
  شاید بزرگترین دلیل آنها این باشد که :
  اهداف انقلابیون دست یافتنی نیست.
  . . .
  انقلابیون هم در مقابل هیچ دلیل و نشانه ای ندارند که ثابت کنند رفتارهای آنها بی نتیجه نیست.
  بعضأ به این موضوع اشاره می کنند که خداوند وعده پیروزی ما (انقلابیون) را داده است و غیر از این دلیل دیگری ندارند.
  اگر غیر از این است لطفأ بفرمائید.
  . . .
  خودتان را به درستی یا نادرستی عقاید انقلابیون مشغول نکنید.
  همه حرفهای انقلابیون خوب و درست است، فقط به نتیجه داشتن یا نداشتن و ممکن بودن و یا ممکن نبودن آنها فکر کنید.

  [پاسخ]

  صابر پاسخ در تاريخ آذر ۹ام, ۱۳۹۱ ۴:۵۵ ب.ظ:

  چقدر توضیح میدی! همش تو دو تا جمله میشد بگی! معلمی؟

  [پاسخ]

  افتاب پاسخ در تاريخ آذر ۹ام, ۱۳۹۱ ۷:۱۲ ب.ظ:

  چقدر بی ادب هستید شما اقای صابر.

  [پاسخ]

  صابر پاسخ در تاريخ آذر ۱۰ام, ۱۳۹۱ ۸:۱۳ ق.ظ:

  بیا معلمی هم شد فحش! :D

 6. بئاتریس
  ۹ آذر ۱۳۹۱ در ۱۱:۴۶ | #6

  ببینید بیچاره اسراییل چی از دست اینها می کشه … :-)

  [پاسخ]

  صابر پاسخ در تاريخ آذر ۹ام, ۱۳۹۱ ۴:۵۶ ب.ظ:

  چه خبر از اسرائیل؟ کلوب خوش می گذره؟

  [پاسخ]

  سیدنوید پاسخ در تاريخ آذر ۹ام, ۱۳۹۱ ۱۱:۱۹ ب.ظ:

  بیچار جنایتکارهای غاصب و وحشی اسرائیل :D

  [پاسخ]

 7. ایرانشهر
  ۹ آذر ۱۳۹۱ در ۱۳:۱۷ | #7

  ملت های عرب! ولی امر مسلمانان جهان! قلب مستضعفان عالم!
  بعضی از دوستان هنوز هم تو فضای قبل از بهار عرب سیر میکنند و متوجه نیستن جهان اسلام بعد از این رخداد در حال عوض شدنه
  تغییر استراتژی حماس در انتخاب هم پیمانانش هم در همین راستا بوده این ملت های عرب که شما ازشون دم میزانی کجا هستن دقیقا ؟ کسایی که به مرسی رای دادن؟ سلفی هایی که به خون شیعیان تشنه هستن؟اخوان سوریه؟ اخوان اردن؟
  غیر از پاره ای از شیعیان بحرین دیگه چه کسی در منطقه به حکومت ایران دل خوشه؟
  شما به چه حقی کامنت های مردم در جنگ ۸ روزه رو تعمیم میدی به کل اتفاقات و دید تمامی عرب ها نسبت به ایران در همه مسائل ؟
  خوش رقصی شما بر پیکر ۲۰۰ کشته فلسطینی و سو استفاده از احساسات پاک مردم چه توجیهی داره؟ اگه قرار بود با سیاست ایران پیش برن که الان هنوز هم مشغول کشته دادن و جنگیدن بودن!
  اگه صلحی برقرار شده از برکت سیاست های مرسی و اردوغان هست
  دنیا عوض شده شما اگه عوض نشی همه فراموشت میکنن

  [پاسخ]

  سیدنوید پاسخ در تاريخ آذر ۱۰ام, ۱۳۹۱ ۱۲:۰۲ ق.ظ:

  البته اگر صلحی شده به برکت موشک های ایران است
  و گرنه اگر اینها اینقدر قدرت داشتن که اصلا نمی گذاشتن اسرائیل چنین غلطی بکنه
  کجایی شما؟

  [پاسخ]

 8. بنده
  ۹ آذر ۱۳۹۱ در ۱۳:۲۲ | #8

  سعدی چه موجز و گویا نوشته که «منجمی به خانه درآمد؛ یکی مرد بیگانه را دید با زن او به هم نشسته. دش‌نام و سقط گفت و فتنه و آشوب خاست. صاحب‌دلی که بر این واقف بود، گفت:
  تو بر اوج فلک چه دانى چیست؟ که ندانى که در سرای‌ات کیست!»
  حال ایران به بهانه‌ی جنایات اسراییل هر دگراندیشی را که با سرانِ نظام اختلافِ فکری دارد را یا به گوشه زندان انداخته و یا از کار و زندگی. قانون بازیچه‌ی دستِ امثالِ مرتضوی‌هاست و دروغ لقلقه‌ی زبانِ معجزه‌ی هزاره‌ی سوم. سوءاستفاده از احساساتِ مذهبی پیشه است و تبرِ ریاکارانِ چاپلوس بر ریشه. فقر و فحشا همه‌گیر، متفکران زندانی، روزنامه‌ها بسته، دستِ درازِ سپاه بر شریاناتِ اقتصادی، آبروی مومنان زیر پای کیهان‌نشینانِ رهبرگزیده و آقازادگان و رانت‌خواران سوار بر خودروهای چندصد میلیونی.
  شما که نمی‌دانید در سرایتان چه خبر است را چه به اوجِ فلکِ اسراییل.

  [پاسخ]

  پسر شجاع پاسخ در تاريخ آذر ۹ام, ۱۳۹۱ ۴:۰۰ ب.ظ:

  کسی که نوک دماغشو هم نتونه ببینه باید هم اینجوری مثل شما تفسیر کنه و سخن بگه اونم با کمک سخنان سعدی

  [پاسخ]

  بنده پاسخ در تاريخ آذر ۹ام, ۱۳۹۱ ۵:۴۱ ب.ظ:

  ممنون بابت استدلال قوی.

  [پاسخ]

  رضا پاسخ در تاريخ آذر ۹ام, ۱۳۹۱ ۵:۵۴ ب.ظ:

  چقدر زیبا نوشتی و چه جوابه بیربطی داد پسر شجاع

  [پاسخ]

  پسر شجاع پاسخ در تاريخ آذر ۹ام, ۱۳۹۱ ۸:۵۴ ب.ظ:

  من استدلالی ندیدم که استدلال بیارم برادر ..
  در هر بحث و مناظره و مباحثه و …انسان باید جانب انصاف را رعایت کند …هیچگاه یک طرفه قضاوت کردن و خاله زنکی حرف زدن و بدون منطق سخن گفتن و ..راه به جایی نخواهد برد و ارزش کلامی هم نخواهد داشت …
  به اینطور حرف زدن در اصطلاح عامیانه میگن عقده گشایی ..

  همیشه تو زندگی سعی کنید حقیقت را کاملا بی طرفانه بیان کنید

  [پاسخ]

  بنده پاسخ در تاريخ آذر ۱۰ام, ۱۳۹۱ ۱۲:۵۰ ق.ظ:

  چشم

 9. علی
  ۹ آذر ۱۳۹۱ در ۱۳:۴۴ | #9

  خیلی جالبه امثال امید حسینی فریاد می زنند بشار چون جز محور مقاومت است اسن بلا سرش می آید. الان ما می بینیم که خود مقاومتی که شما ها ازش دم می زنید یعنی حماس هم دل خوشی از سوریه ندارد. به نظر من درستش هم همین است چون وقتی حکومتی مردم خودش را با هواپیمای روسی بمباران می کند حقش است همه از دورش پراکنده شوند. در ضمن شما به چه حقی برای مردم فلسطین تکلیف تعیین می کنید که چه بگویند چه نگویند؟؟ شما مگر غیر مردم ایران صاحب مردم فلسطین هم هستید؟؟؟ خجالت نمی کشید گروهی که ۱۰۰ کشته دارد را چون خلاف نظر شما اظظهار نظر کرده است غارتگر سوریه می نامید؟؟ در ضمن محمود الزهار حرفی زده است که کامل نقل نمی کنید. ایشان گفته ما هیچ دینی به ایران نداریم چون ایران در راه خدا ما را کمک کرده است!!! ایشان داشته می گفته که اگر به اران حمله کردید کردید به ما ربطی ندارد.

  همه اینهایی که نوشتم در کانتکست گفتمان خودتان بود وگرنه ما به چه زبانی بگوییم برای حمایت از اعراب فلسطینی که اتفاقا تشکیل دهنده بیشترین اسرای غیر عراقی در زمان جنگ بودند منافع ایران را به خطر نندازید. چون آنها خودشان را فدای شما نمی کنند. !!!

  [پاسخ]

  امید حسینی پاسخ در تاريخ آذر ۹ام, ۱۳۹۱ ۶:۰۷ ب.ظ:

  میشه بفرمایید مردمی که در دمشق کشته میشن با چی کشته میشن؟ با موشک های کدام کشورها؟ با بمب های کدام کشورها؟ این بی گناهانی که دو سه روز پیش در بمب گذاری کشته شدند، اصلا مردم هستند یا نیستند؟ مردم یعنی تروریستهای سلفی و وهابی که آنقدر وحشیند که حتی جلوی دوربین های عکاسی ابایی از کشتن مخالفانشون ندارند؟ یعنی شما واقعا چنین تصاویری رو ندیدی؟
  http://bardashtnews.com/news/19025-%D8%B9%D9%83%D8%B3:-%D8%A7%D9%82%D8%AF%D8%A7%D9%85-%D8%AA%D9%83%D8%A7%D9%86-%D8%AF%D9%87%D9%86%D8%AF%D9%87-%D9%85%D8%AE%D8%A7%D9%84%D9%81%D8%A7%D9%86-%D8%A7%D8%B3%D8%AF-%D8%AF%D8%B1-%D8%AD%D9%85%D8%B5.html

  http://faryadjavan.com/home/4-last-news/11671-1391-08-21-17-33-40.html

  http://ebrat.ir/?part=news&inc=news&id=48836

  رفیق جان! از چی خجالت بکشم؟ مگه من در مسائل داخلی اونها دخالت کردم؟ اصلا خوندی چی نوشتم؟ خوندی اون چی گفت و من چی جواب دادم؟ ابومرزوق درباره ایران حرفی زده. یعنی درباره ما، به نظر شما برای جواب دادن (درست یا غلط) به یک اظهار نظر، باید خجالت کشید؟ یه کم به آزادی بیان عقیده داشته باش!

  حالا جالبه خودت هم موندی چی بگی. از طرفی مجبوری به هر قیمت ممکن با نوشته مخالفت کنی، بعد میای میگی حرف ما هم همین بود؟ :)

  [پاسخ]

  رضا پاسخ در تاريخ آذر ۱۰ام, ۱۳۹۱ ۷:۴۹ ق.ظ:

  اقای حسینی میشه بگیی مردمی که در روزهای تظاهرات در درعاو حمص کشته میشدند با سلاحهای کدام کشور کشته میشدند ؟روسیه و چین و نعذو بالله ایران .اخوی ما به غرب انتقاد داریم به خاطر استاندارد دوگانه یعنی با حاکمان بحرین کاری ندارد دادش شما هم که همان راه را میری شما میگویی بشار میخواد اصلاحات کنه اولا کی یاده اصلاحات افتاد دوما اگر اصلاحاته درپیتی وابکی و هدایت شده که منظورش ماندن خودش تا حداقا ۲۰ سال دیگر است امیر بحرین هم از اونا دلش میخواد

  [پاسخ]

 10. با بک
  ۹ آذر ۱۳۹۱ در ۱۳:۵۱ | #10

  از تحلیل گرایی که اوضاع سوریه رو هنوز رویارویی ارتش قهرمان اسد محبوب در برابر معدودی تروریست می دونن انتظاری جز این حرفای آبکی نیست.
  اینکه جمهوری اسلامی محبوب قلوب مستضعفان عالمه که ۳۰ ساله دارین میگین. حرفتون اصولا به واقعیت ربطی نداره که بخوای راجع بهش تحلیل بنویسی.
  “سیاست ما مثل شما نیست که سال‌ها سوریه را غارت کردید و بر سر سفره‌اش نشستید و خوردید، اما خیلی راحت نمکدان شکستید و یادتان رفت که کجا بودید؟”
  موقعی که حماس سوریه رو غارت می کرد اسد قهرمان کجا بود؟ حالا اونا بی خیال غارت شدن شما هنوز دست از غارت کردن برنداشتین؟

  [پاسخ]

  پسر شجاع پاسخ در تاريخ آذر ۹ام, ۱۳۹۱ ۴:۰۱ ب.ظ:

  سوریه چی داره که غارت بشه ؟!!!!!!!!!!!!!! :mrgreen: :wink: :?: :!:

  [پاسخ]

  رضا پاسخ در تاريخ آذر ۹ام, ۱۳۹۱ ۵:۵۶ ب.ظ:

  اینو به اقا امید بگه که اینرا نوشته ان روزها که حماس سوریه را غارت میکرد

  [پاسخ]

 11. ۹ آذر ۱۳۹۱ در ۱۴:۱۰ | #11

  سایت الف در مطلبی با عنوان “آیا توطئه ای در کار است؟” به قلم احمد قدیری، مواردی را به عنوان توافقنامه حماس و اسرائیل بیان کرد.

  الف نوشت: هر چند روزنامه ی نیویورک تایمز ایران را پیروز این جنگ ذکر کرده اما این سؤال اساسی مطرح است که آیا معنای آتش بس حماس با اسرائیل چیزی جز این است که حماس ایران را در جنگ احتمالی ایران و اسرائیل تنها خواهد گذاشت؟

  برای پاسخ به این پرسش ابتدا باید موافقتنامه ی آتش بس میان حماس و اسرائیل را بررسی کرد. در این توافقنامه آنچه اسرائیل پذیرفته عبارت است از:

  ۱- عدم حمله و تجاوز به غزه ۲- عدم نقض حریم هوایی ۳- عدم ترور مسئولان سیاسی و مقاومتی غزه ۴- بازگشایی مرز رفح ۵- رفع کامل محاصره از غزه؛ در ازای تمام این موارد یک قول از حماس گرفته: “عدم پرتاب راکت به سرزمین های اشغالی” که معنایی ندارد جز “عدم همراهی با ایران در جنگ آینده” و نیز “به رسمیت شناختن غیر رسمی مالکیت و حاکمیت اسرائیل بر سرزمین های تحت اشغال”، چرا که پرهیز از جنگ به معنای چشم پوشی از تنها راه بازپس گیری مناطق مذکور است.

  حتی اگر گزینه ی تبانی حماس با اسرائیل را محتمل ندانیم، نتیجه ی طبیعی این توافقنامه به حداکثر رساندن هزینه برای همراهی حماس با ایران است. چرا که در این شرایط اگر حماس گلوله ای به اسرائیل شلیک کند، اوست که نقض عهد کرده و اسرائیل با اتکا به این مسئله غزه را با خاک یکسان خواهد کرد. همچنین “آتش بس” فعلی می تواند مقدمه ی “صلح” آتی باشد و با رفع محاصره از غزه، اهتمام اسماعیل هنیه به اقتصاد و رفاه ساکنان غزه علی القاعده بیشتر از مسئله ی جهاد و مقاومت خواهد بود.

  – جالب نیست که مقام معظم رهبری به عکس جنگ ۲۲ روزه، پیامی برای این جنگ نفرستادند؟ آیا این جنگ سبک و کوتاه و با ژست شکست اسرائیل، با هدف مصالحه ی آبرومندانه ی حماس با اسرائیل نبوده است؟ آن هم در شرایطی که از چندی پیش حماس به پروژ ضد سوری قطر و ترکه پیوسته؟

  – از میان مسئولان ارشد حماس، به جز “احمد الجعبری” که در برابر هر گونه سازش با اسرائیل سرسخت و مدافع اتحاد با ایران بود چه کس دیگری کشته شد؟

  – واکنش اسماعیل هنیه به افشا شدن توطئه ی امیر قطر در قتل الجعبری با اهدای خوروی قابل ردیابی، به جز سکوت محض چه بوده است؟
  – عجیب نیست که حزب میانه رو کادیما به رهبری اولمرت نبرد با غزه را ۲۲ روز پیش برد اما حزب تندروی حاکم به رهبری نتانیاهو تنها ۸ روز به غزه حمله کرد؟

  [پاسخ]

 12. کاربر کنجکاو
  ۹ آذر ۱۳۹۱ در ۱۵:۰۳ | #12

  “اگر در روزهای جنگ اخیر غزه و بعد از آن، اخبار شبکه الجزیره و سایت این شبکه را دنبال می‌کردید متوجه نظر مساعد بسیاری از کاربران عرب نسبت به ایران و ناراحتی و عصبانیت آنها از عربستان و قطر و حکام عرب می‌شدید?”
  می گم این استدلال آشنا نیست؟!؟ مثلا وضعیت کامنت های سایت الف.
  چرا اونجا استناد به نظر ماربرا “اوخه” اما باد که اینوری بیاد ، مدرک مستدله

  [پاسخ]

 13. تنها
  ۹ آذر ۱۳۹۱ در ۱۶:۳۹ | #13

  در دوره های مختلف شاهد بودیم که گروه های مسلح فلسطینی به این نتیجه میرسند که بجای دادن شعار و دادن بهانه ی بیشتر به اسرائیل رو به مذاکره بیاورند. علت این تغییر چیست؟؟
  آیا روشی که محمود عباس در پیش گرفته بیشتر به نفع مردم فلسطین است یا روش حماس؟
  آیا بسیجیان ترمز بریده ی ما که بزرگترین افتخارشون اشغال سفارت انگلیس در تهران است حق دارن یاسر عرفات و محمود عباس زیر سوال ببرند؟

  [پاسخ]

  رضا پاسخ در تاريخ آذر ۹ام, ۱۳۹۱ ۵:۵۸ ب.ظ:

  اگر کسی نمیداند بداند که حماس و فتح یک قرداد نانوشته دارند که فتح در میز صلح تلاش میکند و حماس با فشار سرنیزه که اصطلاحا فشار از سوی حماس عشقو حال از طرف فتح

  [پاسخ]

 14. آرش
  ۹ آذر ۱۳۹۱ در ۱۷:۳۵ | #14

  من چندین بار در این مورد اینجا کامنت نوشتم باز هم تکرار میکنم نه حماس نه فتح که مهمترین گروهای سیاسی فلسطین هستن باوری به نابودی اسرائیل ندارن چون میدونن این غیر ممکنه به دلیل قدرت نظامی که اسرائیل داره و آمریکا هم ازش حمایت میکنه نمیشه از بین بردش فقط میشه با ۴ تا فشفشه کمی ترسوندشون وگرنه خود فلسطینی ها به این باور عقلانی رسیدن که تنها راه رسیدن به خواسته هاشون گفتگوی سیاسی با اسرائیله حتی حماس هم داره به این عقلانیت میرسه به نظر من این درگیری چند روزه یک مقداری اش نمایشی هم بود بهرحال هم دست راستی های اسرائیل هم حماس به نفعشونه که گهگاهی باهم سرشاخ بشن تا از این راه هم نقاط ضعف خودشون رو در عرصه سیاسی پوشش بدن و حواس مردم اشون رو به یک جای دیگه پرت کنن هم اینکه تا یک مدتی هم تو راس اخبار قرار بگیرن و ازشون به عنوان قهرمان در منطقه خودشون یاد بشه و از این طریق وجهه سیاسی بهتری پیدا بکنن.بعد نکته ایی که من متوجه نمیشم اینه که نظام ولایت فقیه و هوادارانش مدام در بوق و کرنا میکنن که فلسطین محور مقاومته خوب چرا این نکته رو خود فلسطینی ها(به ویژه حماس)نفهمیدن و دفتر دستکشون رو از اونجا جمع کردن؟از همه مهمتر چرا در غزه و کرانه باختری هیچ تظاهراتی به نفع بشار اسد و حکومت سوریه به عنوان محور مقاومت برپا نمیشه؟بنابراین دوستان بهتره به جای اینکه راه به راه خودشونو سپر بلای تنردروهای فلسطینی کنن و آخرش هم سنگ روی یخ بشن باید طرحی نو دراندازن و مسایل فلسطین رو به خودشون واگذار کنن و به فکر مردم خوشون و کشور خودشون باشن:
  چراغی که به خانه رواست به مسجد حرام است

  [پاسخ]

  آرش پاسخ در تاريخ آذر ۹ام, ۱۳۹۱ ۵:۳۷ ب.ظ:

  تصحیح سطر۱۱:سوریه نماد مقاومته

  [پاسخ]

  سیدنوید پاسخ در تاريخ آذر ۱۰ام, ۱۳۹۱ ۱۲:۰۷ ق.ظ:

  بدبختی ما میدونی چیه ؟
  شما فکر می کنید که اسرائیل دنبال صلحه (که اگه بود یاسر عرفات رو اینطوری خر نمی کرد)
  و مذاکره با اون رو عقلانیت میدونید
  من به این میگم حماقت و استحمار

  [پاسخ]

  آرش پاسخ در تاريخ آذر ۱۰ام, ۱۳۹۱ ۱:۲۱ ق.ظ:

  سید جان در اسرائیل هم مثل ایران گرایشهای مختلفی وجود داره که خیلی از اونا دنبال تنش زدایی هستن و دلشون نمیخواد مدام در حال درگیری با فلسطینی ها و سایر کشورها باشن.بدبختی ما اینه که امثال شما همه اینا رو به یک چشم میبینید از نظر شما زیپی لیونی و اسحاق رابین هیچ تفاوتی با آریل شارون و نتانیاهو ندارن و این اشتباهه همونطورکه در ایران بین موسوی و کروبی و تاجزاده با حمید رسایی و کوچک زاده یک عالمهم تفاوت وجود داره بین اونا هم این امر صادقه تا شما نتونی اینا رو از هم تفکیک کنی گرفتاری داری فعلا دست راستی ها به خاطر تندروی اینوری ها دست بالا رو در اسرائیل دارن ولی اگه روزی چپ ها و میانه رو در اسرائیل به قدرت برسن قطعا پروژه صلح و آتش بس با فلسطینی ها رو پیش خواهند برد

  [پاسخ]

  تنها پاسخ در تاريخ آذر ۱۰ام, ۱۳۹۱ ۱۱:۱۷ ق.ظ:

  واقعا داریم به آخر زمان نزدیک میشیم. یکی مثل سید نوید که آخر مبارزش
  احتمالا شعار مرگ بر اسرائیل در نماز جمعه بوده به عرفات که کل زندگیشو تو
  این راه گذاشت این قدر راحت توهین میکنه.

  سیدنوید پاسخ در تاريخ آذر ۱۰ام, ۱۳۹۱ ۱۲:۲۴ ب.ظ:

  من هیچ تفکیکی در اسرائیل قائل نیستم چون اصولا کسی که بیاد سرزمین ملتی رو غصب کنه صلح طلب نیست
  کسانی هم که قائل به مذاکره هستند از نظر من دنبال جنگ بدون خون ریزی و بیرون انداختن بدون دردسر فلسطینی ها هستند
  نتیجه یکی است اما یکی میخواد بکشه یکی میخواد اینقدر گلو رو سفت بگیره که طرف بی خیال بشه
  جناب تنها
  یاسر عرفات آدم مبارزی بود درست
  تمام زندگیش رو هم جنگید اما متاسفانه گول خورد و سرنوشت یک ملتی رو فروخت
  خدا از سر تقصیرات همه من جمله بنده بگذرد

  آرش پاسخ در تاريخ آذر ۱۰ام, ۱۳۹۱ ۳:۱۱ ب.ظ:

  سید جان اساسا کشوری به نام فلسطین وجود خارجی نداشته که کسی بیاد غصبش کنه برو تاریخ اونجا رو از منابع مستقل و بیطرف بخون بعد بیا اظهار نظر کن من در چند پست قبلی از قول دوستی در مورد اسرائیل و فلسطین نوشتم برو بخون دقیقا تاریخ اش رو بعد بیا درموردش صحبت میکنیم ولی به طور کلی باید فلسطینی ها با همدلی و اتحاد و انجام مبارزات سیاسی سعی کنن اسرائیل رو متقاعد به بازگشت به مرزهای ۱۹۶۷ بکنن و ایران و سایر کشورهای اسلامی و جهان میتونن با حمایت مادی و معنوی از این برنامه بیشترین کمک رو برای رسیدن به این هدف برسونن وگرنه با فشفشه های فجر ۵ اسرائیل عقب نشینی نمیکنه که هیچ همین یک ذره جای فزرتی رو هم از میاد اشغال میکنه

  ناصر پاسخ در تاريخ آذر ۱۰ام, ۱۳۹۱ ۵:۳۱ ب.ظ:

  مبارزه سیاسی مهمه ، اما مقاومت نظامی هم در جای خودش لازمه

  سیدنوید پاسخ در تاريخ آذر ۱۰ام, ۱۳۹۱ ۷:۳۸ ب.ظ:

  نه اینکه ملت فلسطین اونجا نبودن دروغه حالا امکان داره اسم اون ناحیه جغرافیایی عثمانی بوده باشه
  حالا ما بیایم بگیم چون عثمانی از بین رفته مردم اون منطقه هیچ حقی ندارند و باید کشورشون توسط صهیونیست ها گرفته بشه و مردم از سرزمین مادریشون کوچ داده بشن ؟
  بله اگر شما بخواهید بگید نبودن این تنها مصداق اسرائیلی هاست که ساخته دولت استعمارگز بریتانیا است وبعد هم با رای در سازمان ملل توسط عده ای مشروعیت قانونی گرفتن
  البته این مشروعیت نیست چون آنها صاحب زمین های فلسطین نیستند
  اینکه شما علاقه دارید به موشک های فجر ۱و۲و۳و۴و۵ بگید فشفشه خود نکته ای است که علاقه دارید بگید بعله اینها ضعیف است و کاری پیش نمی برد
  بله بنده هم می گم ضعیف است و برای اسرائیل باید هزاران موشک شهاب سه فرستاد و اونجا رو شخم زد
  اما همین هم که ضعیف بود گنبد پلاستیکی اسرائیل یک سوم از اون موشک ها رو ردیابی کرد و تونست منهدم کنه
  البته این برای اسرائیل جای افتخار نیست چون با ملتی دارند می جنگند که همه طرفه محاصره همه جانبه هستند و سالیانه میلیاردی خرج نظامی می کنن اما بازم نمی تونن جلوی یک فشفشه رو بگیرن اصلا شما می گی فشفشه من می گم چوب کبریت
  موقعی که طرف چلاغه نمی تونه یک چوب کبریت رو از خودش دور کنه بعد درسته مابیاییم خرج الکی کنیم ؟ :-)

 15. ۹ آذر ۱۳۹۱ در ۱۸:۱۹ | #15

  انقلابیون مهربانتر یا شجاعتر از دیگران نیستند.
  فکر می کنید امیر قطر دوست ندارد که فلسطین کشوری باشد مانند سایر کشورهای منطقه بدون هیچ مشکل ارضی؟
  فکر می کنید دانشمندی که طرفدار نظام سرمایه داری است از دیدن فقر و اختلاف طبقاتی ناراحت نمی شود؟
  انقلابیون چیز جدیدی کشف نمی کنند!! احساس متفاوتی ندارند!!
  فقط خیلی خوشبین هستند یا به پایان آن فکر نمی کنند!!
  کمونیستها فکر می کردند بهشت کارگری را بوجود خواهند آورد اما بعد مجبور شدند دیوار آهنین بکشند تا کارگران فرار نکنند!! ( فرار بسمت همان جوامع سرمایه داری)
  . . .
  این احساسی که ما داریم نود درصد مردم جهان دارند و بلکه بیشتر از ما.
  چیزی که باعث شده درصد کمی از مردم جهان انقلابی باشند همین توجه به نتیجه است!
  . . .
  جهانی که ما در آن زندگی می کنیم پر از ایراد است اما رفع این ایرادات بسیار مشکل و بلکه ناممکن است، لااقل با اقدامات ساده از قبیل بستن و کشتن برطرف نمی شود.
  هرچند گاهی، گروهی، در جایی تصمیم می گیرند که ایرادات جامعه شان را برطرف کنند اما همه این تلاشها بی نتیجه است.

  [پاسخ]

  صابر پاسخ در تاريخ آذر ۱۰ام, ۱۳۹۱ ۶:۰۰ ق.ظ:

  آقای یوسفی شما ظاهرا دست بردار نیستید.
  به نظر من به جای این دسته بندی ها نگاهی عمیق و علمی به دنیا، منابع طبیعی، نسبت جمعیتی، مذاهب، روابط، نسبت برخورداری از منابع و عدالت، شکل توزیع سود و ثروت در دنیا، فقر، تولید و حلقه هایش، رسانه، آموزش، سلامت و … داشته باشید آنگاه متوجه خواهید شد که این بحث انقلابی و غیر کاملا بی مورد است. تا زمانی که نتوانی به یک تعریف از انسان و حق و حقوقش یا عدالت در دنیا برسی و اینکه تا چه اندازه مردم می توانند از آن کوتاه بیایند یا زیاده خواهند، با این مقالات و توضیحات خیالی ات راه به جایی نمی بری. الان هم دعوا بر سر این موضوعات است نه بحث انقلابی و غیر. شما اول باید تکلیفت را با این چیزای که نام بردم روشن کنی بعد شروع کنی به دسته بندی و تحلیل و ترسیم آن دنیای خیالیت!

  برای شروع هم به خودت فکر کن. اینکه سهم تو از این دنیا (آموزش، ثروت، سلامت، تفریح، …) چیست. نسبتش چیست. دیگران چی.(مثلا سهم یک آفریقایی، چینی، فلسطینی، آمریکایی، آلمانی، جنوب تهران یا شمال تهران نشین، یک سرطانی، یک بلا زده، یک دانشمند، یک کارگر ساختمان یا شهرداری، یک تاجر طلا، یک دلال، یک وزیر، یک پلیس آگاهی، یک مرزبان و …) آنکه چه باید باشد! کم است یا زیاد به نسبت بقیه؟ به نسبت کدام بقیه؟
  حالا اگر تو به همین راضی هستی یا آنکه فقط خودت و آرامشت مهم هستی و دیگران به درک که دیگر جای بحثی نمی ماند.
  بعد بیا ببین در دنیا چه خبر است و ببین به زعم خودت انقلابیون چه می خواهند.
  مشکل اینجا اینست که افرادی که نظر می دهند معلوم نیست از چه سطح رفاه اجتماعی و عدالت به نسبت ظرفیت و حقشان و دیگران بر خوردارند. برای همین این صحبت هاشون از هیچ اعتباری برخوردار نیست. (بالاخره یه فرقی بین ستار و اینها باید باشد دیگر)

  [پاسخ]

 16. ۹ آذر ۱۳۹۱ در ۱۹:۲۱ | #16

  هنگامی که مشعل حماس برای ایران نمی سوزد…
  بررسی واقعیات مناسبات غزه با ایران
  http://sadegh313.blogfa.com/post-171.aspx
  یا
  http://sadegh313.arshblog.ir/post10.php

  [پاسخ]

  نادعلي مجد پناهي پاسخ در تاريخ آذر ۹ام, ۱۳۹۱ ۹:۴۳ ب.ظ:

  به نام خدا
  با سلام . راست میگه این صادق (یکجا نوشتم سجاد برای همین این دوکلمه از مادر عروس را نوشتم تا عذری خواسته باشم از صادق) :wink:

  [پاسخ]

 17. نادعلي مجد پناهي
  ۹ آذر ۱۳۹۱ در ۲۱:۴۱ | #17

  به نام خدا
  با سلام. اقا کلا اگر بحث روی این ابومرزوق علیه ما علیه هست، اجمالا آدم پدر سوخته ایه. اصلا این نژاد سامی یک اصراری دارند که اگر با دسیسه و نفاق و دورویی و از پشت خنجر زدن کارشان بگذرد بیشتر حال می کنند تا مثل آدم حسابی. چه پیروان حضرت موسی(ع) چه این حضرات که آنقدر از بیخ عربند و به این بیلمحضی خود مفت خرند که حتی پیامبر رحمت را هم از زمره هم نژادان خود نمی دانند و می فرمایند جنابش عرب نبوده. مستعرب بوده! خدا راشکر ما گفتین بالاخره معجزه هم یک حساب و کتابی دارد. فکر کن وجود نازنینی مانند محمد(ص) علی(ع) و فاطمه(س) و آن همه فرزندان و اصحاب عظیم القدر که هریک به غمزه محمد(ص) خود مسئله آموز صدها مدرس شدند، از میان این قوم نمک نشناس … چه بگویم بودند.! بیخود نیست ه نگذاشتند هیچ کدام بدون کفن خونین از دنیا بروند. سلام لله علیه.
  خلاصه خیلی روی حقانیت آن دزد و این شرکای قافله یقه ندرانید. ما عمق استراتژیک داریم و باید برای توسری زدن به آمریکا و اسراییل از لبنان و فلسطین و غیره استفاده کنیم. همانطور که کشور دوست و برادرمان ترکیه در اثر جنگ ایران و عراق کل مشکلات اقتصاد ویرانش را حل کرد و امروز سه چها پله هم از ما جلو زده. لامصب هم به ما آشغال می فروخت کامیون کامیون. هم به صدام خاک برس. بعدش می گفت تو رو خدا صلح کنید. جنگ چیه؟اه! آدم حالش بهم میخوره! :roll:

  [پاسخ]

  صابر پاسخ در تاريخ آذر ۱۰ام, ۱۳۹۱ ۴:۵۱ ق.ظ:

  نخست آنکه آقای مجد پناهی اکثر مسلمانان همین اعراب هستند و آن گزاره های قرآنی و روایات و احادیث در مورد اینها هم (و البته اکثرا) صدق می کند. تاریخ اسلام هم که از دل همین اعراب بیرون آمده و البته هر آنچه که در باب اسلام، برای درس آموزی و عبرت و … داریم از همین اعراب است. نه آنکه من دل خوشی از اعراب داشته باشم اما به نظر من اینطور خطاب کردن بی انصافی یا لااقل دست کم گرفتن آنست. در طول تاریخ هم ملت اعراب هیچ گاه فرصت انتخاب آزادانه سران خودشون رو نداشتند و همیشه اقوامی بر آنها حکومت می کرده که به زور پول و شمشیر ملت را آرام می کردند. تنها یک زمان بود که علی (ع) را آوردند که باز دست برتر آن معاویه روباه و البته آن ابن ملجم احمق نوع حکومت علی (ع) را در نطفه خفه کردند. اعراب (منظور ملت آنهاست) با همه خوب و بد بودنشان آنقدر مهم و تاثیر گذار و پابرجا هستند و خواهند بودند که نه فقط برای تو سری زدن به آمریکا و اسرائیل یا هر سیاست دیگری مجبور به رابطه و نفوذ در اعراب باشیم بلکه به خاطر خود موضوع اعراب نیز قائل به این سیایت باشیم. حال این موضوع شامل چه مواردی می شود در جای دیگر باید بحث کرد.

  دوم، اینکه حال هر آدم عاقلی از این روابط سیاسی به هم می خورد، شکی نیست. اما حمایت ما از مردم فلسطین را فقط در چارچوب مناسبات دفاعی و امنیتی نبینید بلکه بخش مهمی از آن بر خواسته از تفکرات انسانی و عقیدتی ما است. توجه کنید آمریکا ایران را تحریم می کند و به راحتی می گوید می دانیم مردم تحت فشار قرار می گیرند اما برای براندازی رژیم مجبوریم!! (یعنی براندازی به هر قیمتی) جالب آنکه همین مردم این رژیم را سر کار آوردند نه فلان کشور مثلا دشمن آمریکا! حال آنکه ما هرگز شبیه این سیاست در قبال دیگران به کار نمیبریم. حتی در مورد فلسطین که بزرگترین حامی اش هستیم یا به نوعی دست بالای قدرت داریم. چنین سیاستی را شما در مقابل مردم فلسطین به خاطر امثال ابومرزوق و … در پیش بگیر که ظرف ۲۴ ساعت کلا نابود شوند. آن هم در شرایطی که سران اعراب را آمریکا و دوستانش خریده اند. برای ایران در کنار موضوع اسرائیل و قدس دقیقا خود ملت فلسطین مهم هستند نه نوع سیاست سرانشون. همین آقایان ابومرزق و امثالهم که از روز اول چنین نمی گفتند که اخیرا به این شدت گزافه گویی می کنند و حتی در مورد سوریه هم لااقل از آنها انتظار می رفت در قبال آن همه کمک های سوریه سکوت کنند و البته خوب می دانند که اسد نباشد دیگر خبری از آن حمایت بی چون و چرا نیست. از اینرو من احتمال می دهم یک سری تغییرات اساسی در نوع تفکر سیاسی سران فلسطینی در حوزه آینده نگریشان به وجود آمده که بسیار هم به آن دل خوش کرده اند و دلایلش مفصل است. باید فرصت داد تا به یک جمع بندی و شفافیت برسند. شرایط بسیار پیچیده ای برایشان در کنار موضوع انقلاب های عربی و اتفاقات منطقه ای به وجود آمده است.

  [پاسخ]

  نادعلي مجد پناهي پاسخ در تاريخ آذر ۱۰ام, ۱۳۹۱ ۱۰:۰۷ ق.ظ:

  به نام خدا
  با سلام. اقا میرزاصابرجان! حق با شماست و قرآن هم می فرماید اعراب اشد فی الکفر و نفاق …
  اجمالا بگذار دهانمان بسته باشد رییس! وگرنه حرف داریم که قسمت اولش فقط به اندازه هزارو چهارصد سال طول می کشد. بخش سی سال اخیرش به جای خود. وقایع اول انقلاب و دوران جنگ را بخوانید و با برادران عرب خودتان که شما را به برادری قبول ندارند (مجتهد عادل شیعه اثنی عشری اش در مورد مجتهد های ما وقتی می خواهد تعریف کند می فرماید حیف که ایرانی است!) خلاصه حالشو ببرید! :|

  [پاسخ]

 18. مهران
  ۹ آذر ۱۳۹۱ در ۲۲:۰۰ | #18

  آقای حسینی اول می‌گفتی یارو چی گفته که اینقدر تو را عصبانی کرده!

  شماها هم انتظاراتی دارین ها! همه که نمی‌تونن در جهت اهداف شما فکر کنند. مردم واسه خودشون هم اهدافی دارند هر چند باطل!

  [پاسخ]

  امید حسینی پاسخ در تاريخ آذر ۱۰ام, ۱۳۹۱ ۱۰:۰۰ ق.ظ:

  لینکش رو که گذاشتم. زحمت بکش خودت ببین. باز کردن یه لینک خیلی سخته؟ :)
  کی گفت در جهت اهداف ما؟ اصلا خوندی چی گفتم؟ یا چی گفته؟ اول ببین من به چی اعتراض کردم بعد شما هم اعتراض کن. طرف پاش رو از گلیمش درازتر کرده و ما رو نصیحت کرده. منم جواب دادم. اصلا بحث بر سر تعیین تکلیف برای اونا نبود. اتفاقا ابومرزوق برای ما تعیین تکلیف کرد

  [پاسخ]

  مهران پاسخ در تاريخ آذر ۱۱ام, ۱۳۹۱ ۲:۵۹ ب.ظ:

  «طرف پاش رو از گلیمش درازتر کرده و ما رو نصیحت کرده»

  برادر عزیز این همان کاریست که حکومت اسلامی ۳۳ ساله برای دیگران می‌کنه.
  چرا ناراحت می‌شی؟!

  مشکل اصلی اینجاست که شماها فکر می‌کنید توی دینا دو را بیشتر وجود نداره.
  یکی راه درست و حق و دیگری باطل و مردود.
  طبیعتا شما راه درست را می‌روید و هر کسی مسیر شما را نپذیرفت، در بهترین
  حالت حالیش نیست و الا فریب‌خورده و دست نشانده استکبار جهانی و صهیونیستها..
  یارو یک گروهی، حزبی در فلسطین داره و میگه می‌خواهیم صلح کنیم و در جهت
  داشتن دو کشور هم‌جوار حرکت کنیم، شما می‌گین اصلا درک نداره!!
  ممکنن است حق با شما باشد ولی کشور مال اونه نه شما!!!!!!!!
  اصلا می‌خواد کشورشو حراج کنه به شما چه ربطی داره؟ مگه کشوری به شما گیر داده که ایران را به حراج گذاشتین؟!

  [پاسخ]

 19. امید
  ۹ آذر ۱۳۹۱ در ۲۳:۲۳ | #19

  امید عزیز
  اجازه بده مطلبی را تدکر بدهم که خودت بر آن واقفی. سیاست خارجی تابعی است از منافع ملی. منافع ملی برگرفته از کلیتی است که مرزهای یک کشور را شکل داده. کشوری که صاحب نهادهای متعدد و متنوع نظامی و سیاسی و اجتماعی و فرهنگی و اقتصادی است. نمی دانم چرا از ابومرزوق گله می کنی؟ او گرچه از موضع ناحیتی به طول بیست و چهار و عرض ـ در پهن‌ترین نقاط ـ هفت کیلومتر سخن می گوید اما متوجه است که منافع همین یک وجب جا بر هر چیزی اولویت دارد. من منکر اخلاق نیستم اما در بسیط سیاست، اصول اخلاقی جایی ندارند. نمی گویم بی اخلاقی کنیم اما اگر می خواستیم از منظر اخلاق به سیاست نزدیک شویم اصلن نباید به تشکیل حکومت دست می زدیم. همچنانکه علی ع از مشارکت در حکومت ابا داشت و حتا وقتی بر اریکه ی قدرت مسلط شد از سیاست بازی و فریب و بازی هایی از این دست ـ که ظاهرن از لوازم پیش برد حکومتند ـ خودداری می ورزید. ایالات متحده حمایت بی چون و چرا از اسرائیل را به عنوان رکن مسلم سیاست خارجی خود انتخاب کرده و نمی توان منکر شد که از این راه، سودها برده. ما حمایت از فلسطین را سرلوحه ی سیاست خارجی خود قرار دادیم و آن را به اصلی استراتژیک در بنیان فکری و عملی انقلاب مان تبدیل کردیم اما توجه نداشتیم که:
  فلسطین، انتزاعی بیش نیست. حواس مان نبود که آنچه فلسطین می خوانند وجود خارجی ندارد. به جای آن کشوری است غاصب و اسرائیل نام. دقت نکردیم که می توان با اسرائیل دشمن بود و در عین حال، از مسوولین فتح و حماس که به حکم تاریخ مثل شیر یورش می آورند و همچون شیر می گریزند، حمایت نکرد. کافی بود به دشمنی با اسرائیل رضایت دهیم و در کتف فتح و حماس ندمیم که حالا با تغییر رنگ و موضع حضرات، حال مان گرفته شود و شکسته نفیر و دریده دهل از بی وفایی این جماعت غدار بنالیم! اما چه می شود کرد و چه می توان گفت از بی تدبیری سیاستمدارانی که احساس را بر عقل و منفعت تبلیغاتی و سیاسی را بر منافع ملی رجحان داده اند؟! جهت تنویر آن دسته از عزیزان که تا برگی از درخت می افتد و پرنده ای به هوا می پرد، به عصر امیرالمومنین بر می گردند و ارجاعات تاریخی می دهند عرض می کنم که مولا فرمود:
  بترسید از شر کسی که به او خوبی کرده اید!

  [پاسخ]

 20. سیدنوید
  ۱۰ آذر ۱۳۹۱ در ۰۰:۰۵ | #20

  کاشکی بعضی ها حداقل معنای سلفی رو بدونن بعد بیان اظهار نظر کنن

  [پاسخ]

 21. ۱۰ آذر ۱۳۹۱ در ۰۱:۳۷ | #21

  ما برای مردمان فلسطین همیشه نگران هستیم و اگه کمکی از دستمان بر بیاد انجام میدهیم . این سیاست جمهوری اسلامی و دستور اسلام هست برای کمک به همنوعان .

  این وسط اگه یکی مانند آق مرزوق بیاد بخواد نفهمی بکنه و حرفی بزنه یا خالد خان به اردوغان بگه رهبر اسلام و یا ….
  اینها حرف مردم نیست بلکه حرف شخص هست که ارزشی در برابر دستور اسلام نخواهد داشت .

  معمولا رهبران فلسطین بی عرضه و خائن از آب در میان مثل یاسر عرفات و محمود عباس و …

  گاهر وقتها خوشحالم که یک ایرانی هستم نه عرب . نمیدونم چه سریست که عربها ذاتا خائن و آدم فروش هستند …البته بجز خوبهاش …

  [پاسخ]

 22. ۱۰ آذر ۱۳۹۱ در ۰۷:۲۹ | #22

  صبح جمعه است با ذکر فاتحه ای از رفتگان یاد کنید.
  اگر از بیکاری رنج می برید این مطلب را با نیت حقیقت جویی ملاحظه فرمائید.
  * * * بزرگترین خدمت به محرومین، آموختن سیاست و رسیدن به حقیقت است.

  [پاسخ]

  غلامعلی یوسفی پاسخ در تاريخ آذر ۱۰ام, ۱۳۹۱ ۷:۲۹ ق.ظ:

  #( پرخوری در سیاست )#

  همانطور که افراد یک جامعه از نظر مالی تفاوتهای زیادی دارند، از نظر فرهنگی نیز در شرایط یکسانی قرار ندارند.
  در هر جامعه ای می توان افرادی را یافت که از نظر رشدیافتگی بایکدیگر تفاوت زیادی دارند و براحتی قابل ملاحظه است که هر گروه رفتارهایی خاص خود دارند.
  بعنوان مثال افراد رشدیافته، پرخوری نمی کنند، به بهداشت بیشتر اهمیت میدهند، سرانه ورزش و مطالعه آنها بالاتر است، ادب و آرامش بیشتری دارند و کمتر درگیری بوجود می آورند و …
  حال این سوال مطرح می شود که آیا این تفاوت در رفتارهای سیاسی هم وجود دارد؟
  اگر چنین است در سیاست، چه رفتارهایی مخصوص انسان رشد یافته است و چه رفتارهایی مخصوص انسان رشد نیافته؟
  * * شما باید بتوانید دو نوع رفتار را در مقابل هم لیست کنید و یکی را به رشدیافته ها و دیگری را به رشدنیافته ها نسبت دهید.
  اما واقعیت این است که اگر رفتارهای سیاسی متداول را رشد یافته فرض کنیم، آنگاه چیزی برای رشدنیافته ها باقی نمی ماند!
  بعبارت دیگر، اگر پرخوری، پرخاشگری، ورزش نکردن، مطالعه نکردن، مسواک نزدن، ادب نداشتن،… را جزو رفتار افراد با فرهنگ فرض کنیم، پس افراد کم فرهنگ چه می کنند!؟
  حال اگر غضب و کینه، لجبازی و بهانه گیری، ستیزه جویی و سرنگون طلبی را جزو رفتار رشدیافته ها فرض کنیم، پس رفتار رشدنیافته ها چگونه است!؟
  ” ” بله دوستان، رفتارهای سیاسی ما پکیچ کاملی از رشدنیافتگی ست. ” ” پکیجی که هیچ کم ندارد، کینه توزی، لجبازی، بهانه گیری، تنفر، “بی صبری” ، غضب، خیال بافی، زیاده خواهی، دشمنی، تمامیت خواهی.
  چشمهایتان را به روی حقیقت نبندید، صد سال کتمان و انکار کافی نیست!؟
  یکی از رفتارهای بارز در بین مردم رشد نیافته، ناامیدی ست. خیلی زود از گفتگو قطع امید کرده و درگیری را شروع می کنند! وقتی اختلافی پیش می آید، هنوز چند جمله ردو بدل نشده یقه همدیگر را می گیرند!
  به همین مذاکرات هسته ای توجه کنید غربی ها چقدر باحوصله مذاکره می کنند، باوجود آنکه میدانند این مذاکرات برای طرف ایرانی خیلی جدی نیست اما بازهم از گفتگو ناامید نمی شوند.
  حال آنرا مقایسه کنید با اتفاقات پس از انتخابات سال ۸۸! از بروز مشکل تا شروع درگیری چند روز یا چند ساعت بیشتر طول نکشید!!
  بعنوان مثالی دیگر:
  هنوز شش ماه مانده به انتخابات، از شرکت در انتخابات ناامید شده اند! می گویند فایده ای ندارد! (به عمق این رفتار توجه کنید، درحالیکه نمی دانند انتخابات آینده چگونه خواهد بود! از حالا ناامید شده اند!)
  . . .
  اگر به ته دلتان توجه کنید می بینید که شما اعتقادی به مذاکره، گفتگو و تعامل ندارید، ناخودآگاه و غیر ارادی بر این عقیده هستید که از تعامل و مدارا چیزی حاصل نمی شود، احساس می کنید بدون برخورد با حکومت نمی توان به موفقیتی دست یافت! این همان باوری است که از رشد نیافتگی حاصل می شود.
  در فضای سیاسی ما کسی به صراحت سخن نمی گوید اما منظور همه آنها کم و بیش یکی است. آنها اهل تعامل، سازش و اصلاح حکومت نیستند، آنها از نظر فرهنگی در شرایطی نیستند که “حوصله اصلاح حکومت” را داشته باشند.
  ما ظاهرأ فکر می کنیم، استدلال می کنیم، دلیل و منطق می آوریم اما در نهایت نتیجه ای که می گیریم و رفتاری که می کنیم مانند رفتارهای متداول انسان رشدنیافته است!! والسلام.

  [پاسخ]

  غلامعلی یوسفی پاسخ در تاريخ آذر ۱۰ام, ۱۳۹۱ ۷:۳۱ ق.ظ:

  (توضیح بیشتر)
  اگر در جستجوی حقیقت هستید به این مطلب توجه کنید.
  شما از شرایط موجود ناراضی و ناراحتید، نسبت به حکومت احساس تنفر دارید.
  * * این احساس شما واقعی نیست!!
  این احساس شما ناشی از شرایط فرهنگی تان است.
  زیرا شما در چهل سال قبل هم همین احساس را داشتید درحالیکه در آنزمان کشورمان در بهترین شرایط جهان سوم قرار داشت!
  این احساس ها و تنفرها ریشه در رشدنیافتگی ما دارد.
  متاسفانه تاریخ برای چندمین بار درحال تکرار است و جامعه سیاسی ما حتی ذره ای با گذشته تفاوت نکرده است!
  مشکلاتی که ذکر می کنید درست است، ما از نظر مدیریتی در یکی از بدترین شرایط ممکن قرار داریم، اما راه حلی که برای آن مطرح می کنید درست نیست.
  برای حل این مشکل نیازی به رفراندم نیست، نیازی به تغییر قانون اساسی نیست، نیازی به استعفای شخص اول مملکت نیست!!…
  این همه ناامیدی، این همه صف آرایی، این همه دشمنی، هیچ نفع و ضرورتی ندارد.
  . . .
  ما از نظر تکاملی در سنی قرار داریم که هوس بر ما قالب است.
  نوشابه خوردن و تصادف کردن ما… ناشی از همین حالت است.
  این همه تنفر و ناامیدی، رفتاری منطقی نیست، بلکه فقط احساسات است.
  این تحلیلهای سیاسی که ارائه می شود منطقی نیست، از نظر منطق چگونه انتخاباتی که هنوز نیامده را با قاطعیت پیش بینی و سپس براساس این پیش بینی نسخه می پیچند! این قصاص قبل از جنایت نیست؟!
  چرا قدری مانند انسانهای متمدن رفتار نمی کنید، چرا قدری صبر و خوشبینی نشان نمی دهید.
  چرا شما از غرب، فقط آزادی فحش دادن آنرا پسندیده اید!
  چرا متانت و حوصله آنها را یاد نمی گیرید.
  چرا گفتگو کردن را از آنها یاد نمی گیرید؟
  چرا امیدواری و خوشبینی آنها را یاد نمی گیرید.
  . . .
  و اما واقعیت چیست و چه باید کرد؟
  روی کار آمدن دولت نهم و دهم را یک اتفاق بدانید که بسادگی قابل رفع است و آنرا به کل نظام تعمیم ندهید.
  حوادث بعد از انتخابات ۸۸ را هم اتفاقی بدانید که به هرحال گذشته است بدنبال چند و چون و جبران آن نباشید.
  این یک اصل بسیار بدیهی ست که اگر قرار باشد همه خسارتها جبران شود هرگز صلحی اتفاق نمی افتد.
  مخالفین می گویند ما اهل تعامل و مصالحه هستیم فقط چند شرط داریم؟
  سپس تمام خواسته هایشان را بعنوان شرط اعلام می کنند! این راه و رسم مصالحه نیست.
  تعامل و مصالحه به این معنی نیست که شما به همه خواسته هایتان برسید، همه روزنامه ها و زندانیان آزاد شوند، رفراندم برگذار شود و ….!!
  گذشته را فراموش کنید، دوباره از نو شروع کنید، برای مصالحه هیچ شرطی نگذارید.
  ” ” مگر غیر از این است که ستیزه جویان و کینه توزان همیشه در گذشته زندگی می کنند ” ”
  گذشت و مدارا نشانه ضعف یا ترس نیست. اینقدر برای یکدنگی و لجبازی ارزش قائل نشوید. فکر نکنید از قهر کردن و مرگ خواستن چیزی حاصل می شود.
  . . .
  و در پایان بگذارید از بزرگترین اشتباه بگویم.
  بخاطر دو نفر که مظلوم واقع شده اند نباید سرنوشت هفتاد میلیون انسان را به مخاطره انداخت.
  ارزش انسانها برابر است، هریک از کودکانی که در کوچه بازی می کند به اندازه آقای موسوی یا کروبی یا خاتمی یا هاشمی یا حتی انبیاء … ارزش دارد.
  چگونه شما هفتاد میلیون نفر را فدای دو نفر می کنید.
  فکر می کنید قبایل رشدنیافته هزار سال قبل، کاری غیر از این می کردند، فکر می کنید اختلافات آنها منشا مشابهی غیر از این داشته است.
  * * شرط گذاشتن در مقابل خیر و صلاح مردم، ظلم بزرگیست.
  اصلأ به دو نفر ظلم شده، فکر نکنید که هر هزینه ای در دفاع از مظلوم جایز است!!
  درواقع شما بدنبال بهانه ای برای ستیز می گردید. تمایل باطنی شما به قهر و دشمنی ست.
  . . .
  اگر لحظه ای دقت کنید
  می بینید که در آستانه انتخابات، رفتار فعالان سیاسی ما درست نیست، آلوده به بدبینی، بهانه گیری و ستیزه جویی ست.
  گویی بدنبال بهانه ای برای قهر کردن می گردند!!
  چون زندانیان سیاسی آزاد نشده اند، همچنین روزنامه ها، چنین نتیجه می گیرند که در انتخابات آینده به اصلاح طلبان اجازه شرکت داده نخواهد شد! این چه استدلالیست؟ چه ارتباطی بین اینها وجود دارد؟
  چرا فکر می کنید قبل از انتخابات حتمأ باید یک سری کارها صورت گیرد؟
  . . .
  و خلاصه اینکه:
  ما از رفتارهای بدوی به جایی نمی رسیم.
  از نفرت و کینه چیزی حاصل نمی شود.
  مردمی که بدنبال حذف یکدیگر باشند، هرگز خوشبختی را نخواهند دید.
  مردمی که اهل مرمت نباشند و هر روز بخواهند خانه شان را ویران کنند هرگز سر و سامان نخواهند گرفت.
  موفق باشید

  [پاسخ]

  نادعلي مجد پناهي پاسخ در تاريخ آذر ۱۰ام, ۱۳۹۱ ۱۰:۱۰ ق.ظ:

  به نام خدا
  با سلام. بابا این ابومرزوق علیه ما علیه را ولش کنید. یکی جلوی این جناب یوسفی را بگیرد! کل تاپیک را انداخت تو آفساید بخدا! فکر کنم معلمی چیزی هستند و ابتدا جزوه هایشان را اینجا آب می کنند و بعد از تصحیح و غیره…
  بابا قربانت برم! ما که ملغی شدیم! :roll:

  غلامعلی یوسفی پاسخ در تاريخ آذر ۱۰ام, ۱۳۹۱ ۱:۲۶ ب.ظ:

  جناب نادعلی
  باسلام، میدانم که از روی محبت و مزاح می فرمائید.
  حتمأ به این نتیجه رسیده اید که کامنتهای آهستان را باید گزینشی مطالعه کرد.
  بگذارید هر کس راه خودش را برود و کالای خود را عرضه کند و…
  و هر کس هم از هر غرفه ای که دوست داشت خرید کند.
  اگر بپذیریم که جامعه بشری مانند یک بازار است و هر چیزی ممکن است در این بازار عرضه شود، خیلی از مسائل حل می شود.

 23. رضا
  ۱۰ آذر ۱۳۹۱ در ۰۸:۱۱ | #23

  اقای یوسفی علی رغم اینکه از نگارش قشنگت لذت میبرم ولی در قلمت رسم جوانمردی نیست ۸۶درصد مردم خواهان سوال از دکتر بودند با وتوی یک نفر فنا شد قاطبه مردم از گرانی کلافه شده اند و امروزه تقریبا همه میدانند که عامل این بدبختی اصرار بیش از حد بر برنامه هسته ایست که خودت بهتر از هر کسی میدانی عاملش کیست؟اون عزیزانی که ضعف مدیریت دولت را عامل گرانی میدانند سر خودشان و مردم کلاه میگذارند(البته به نظر من بی تاثیر هم نیست)ولی شما از منتقدین چه میخواهی؟بر فرض که با تقیه تمام ارکان دموکراتیک کشور را با تقیه و انتخابات بدست اورند تازه میشود ساله ۸۱ باید قبول کنی من به شخصه اعتقاد دارم برای مباحث مهمی مانند مبحث هسته ای. رابطه با امریکا . اختیارات ولی فقیه و ..مراجعه به ارای عمومی مردم بهترین شیوه است شما که از رای بالای خودتان درتمام نقاط ایران مطمئنید فقط میماند شمال تهران انها هم سر جمه میشند یک ذره پس با اینکار هم دهنه منتقدین بسته میشه که دیکه بهانه ای ندارند جون ۹۰ درصد رای برا این تفکرات دارند و هم در مجامع عمومی سربلند هستیم اینجوری شما هم نگران ان دونفر هم نیستی که باید بپوسند تا بفهمند هزینه انتقاد چقدر است مگر اینجا فنلاند است یا سوییس باید حواسشان جمع باشد حاکمیت استانه تحمل پذیریش نهایتا شخصی مثله فالیباف داشته یاشد که اصلاحتش از نوع چینی باشد رشد شدید اقتصادی در میان خفقان مردم

  [پاسخ]

 24. رضا
  ۱۰ آذر ۱۳۹۱ در ۰۸:۲۹ | #24

  اقای یوسفی من دقیقا میدانم منظوره شنما چیست؟فرمایشه شما این است اگر یکطرف مظلوم هم واقع شده چون زور در دسته طرفه مقابل است راه حلی غیر از اصلاحات گام به گام ندارد دبشب با یه نفر مصری صحبت میکردم حرفه قشنگی زد گفتم دلیله این اعتراضات چیست گفت ترسمان این است که انقلابمان به اینده انقلاب ایران دچار شود ما مبارک دیکتاتور را بیرون کردیم ولی این حضرت مرسی امده یک مد جدید ار دیکتاتوری مذهبی سر کار بیاد اصطلاحا نظر نظر مردم باشد نه اینکه پس فردا هر کاری خواست بکند بعدا یک عده اخوانی را در میدان تحریر جمع کند بعدا بگوید قاطبه مردم با من هم نظرند و بقیه هم مشتی منافقند و مزدور غرب و اسراییل یعنی میگفت ما میخواهیم قوانین این مدلی به تصویب نرسد افای یوسفی ما الان مشکلمان خوده قانونه نه قانون شکنی ان موقه که اصله ۱۱۰ قانون اساسی تصویب مگر از من و شما نظر خواستند بر فرض که من و شما واجد شرایط سنی نبودیم ولی حالا که من وشما و میلیونها نفر دیگر مخالف این اصل هستیم ایا راه کاری برای اصلاح این اصل به ذهنتان می رسد من که بلد نیستم اگر شما راه کاری که حداقل ۵۰ سال طول نمیکشه مد نظرتان است به ماهم بگویید خوشحال میشوم دو تا مثال دارم شما عراق و افغانستان را ببین در قوانین جدیدشان دیگر هیچ و هیچ چیز حرف اخر را نمیزند نه کرزی نه مالکی این پارلمان است که حرف اخر را میزنذ

  [پاسخ]

  صابر پاسخ در تاريخ آذر ۱۰ام, ۱۳۹۱ ۹:۱۴ ق.ظ:

  و آن زمان که مرفهین بی درد برای مردم دلسوزی کنند! با یک مصری هم صحبت کنند! و خود را میلیون ها بشمارند و حتی مظلوم بخوانند! خدایا اینها را در رویایشان غرق بفرما!
  حسن خیلی خطرناکه حسن!

  “اگر شما راه کاری که حداقل ۵۰ سال طول نمیکشه مد نظرتان است به ماهم بگویید خوشحال میشوم”

  آقای یوسفی بیا و هر چه زود تر دوستان را از بلاتکلیفی نجات ده. رضا خان خدا خیرت دهد اسباب شادی ما را فراهم می کنی! ببخشیدا ولی عجیب احساس “خود زیاد مهم و تاثیرگذار بینی” به شما دست داده که عیبی نداره بالاخره اینجا جلوی کسی را نگرفته اند هر چی دلت می خواهد بگو که یک موقعی …

  [پاسخ]

 25. رضا
  ۱۰ آذر ۱۳۹۱ در ۰۹:۲۵ | #25

  اقای یوسفی عزیز فکر میکنی جرا دولت نظامی برمه دست از پا دراز تر خودش به دستبوسی انگ سان سوچی افتاده؟چون اقتصادش بر اثر تحریمها خالی تر از هر زمانی شده بود چون هیچ کشوری با انها رابطه درست حسابی نداشت و اصطلاحا ایزوله شدند اتفاقا بازگشت اصلاح طلبان کاری عبث و بیهوده است چون حاکمیت با اصرار بر رد صلاحیت نفرات اصلی انها حال یا با سلاح تهدید یا مثلا قانون خواستار مراجعه انها به نفرات رده چندم و بیخاصیتی مثله عارف هستند شما بهتراز من واقف هستید که بیشتر از تفکر اصلاخ پذیری این اشخاصه کاریزماتیکی همچون خاتمی پتانسیله جمع اوری ارا را دارند (البته این ایراد مردم ماست که شخص محورند نه برنامه محور)با این کار هم مشروعیت انتخابات تضمین میشه وهم اصلاح طلبان با شکست سرافکنده شما چه توقع داری؟اشخاصی مثل خاتمی بیایند بگویند ما از موسوی و کروبی برائت میجوییم اقای جنتی ما را تایید کن؟حالا بر فرض تایید التماس به ضرغامی که توره خدا تا انتخابات کاندیده ما را تخریب نکن ضرغامی هم جواب بده ما مستقیم منصوب مقامه عظمای ولایتیم و از هیچکس دستور نمیگیریم تازه بر فرض مثال با انتخاب یک اصلاح طلب با این مجلس اصولگرا چه کابینه ای میخواهد تشکیل دهد که رای اعتماد بگیره و بی خاصیت نباشد منکه نظرم این است که بهترین راه ادامه همین دولت و پیروزی یه کسی از همین کابینه در ظاهر و همه کاره بودن خوده اخمدی نژاد در پشته صحنه است اینجوری حالا حالا همه محرومین با چندر غاز حوشحالند و مردم بیکار دنباله کار و بیخانه ها سرگردانه مشاورین املاکو و هیچکس به فکر سیاست نیست

  [پاسخ]

  نادعلي مجد پناهي پاسخ در تاريخ آذر ۱۰ام, ۱۳۹۱ ۱۰:۳۴ ق.ظ:

  به نام خدا
  با سلام. آخیش! بالاخره یک نفر حرف را انداخت تو زمین اصلی. من سه سال پیش سر همین موضوع یک دفعه از کامنت نویسی دست برداشتم(خودم می دانم! چه خوب کاری کردم!) و دوباره سر همین موضوع آنقدر اذیت شدیم که باز سروکله مان پیدا شد(ایضا خودم می دانم! متاسفانه!)
  ما اگر از زمان مولی(ع) تا امروز مسئله بررسی کنیم می بینیم که همواره عاما مادی شکست در منازعات و غیره ضعف نسبی اقتصادی مغلوبین بوده است. معاویه در صفین مغلوب نشد. چون دست بالای اقتصادی را داشت. امام حسن(ع) مجبور به متارکه جنگ شدند چون از لحاظ اقتصادی معاویه علیه هاویه قوی تر بود. در کربلا که دیگر این قدرت اقتصادی معجزه ها کرد.
  یک وقت نفرمایید جهل و دورویی و نفاق و چه. این بشر دوپا پای طلا که وسط باشد خودش را به خریت هم می زند چه رسد به نفاق و جهل؟!)
  معروف است در زمان جنگ ایران و روس (زمان فتحعلی شاه خوشگله!) شخص عوامی از عباس میرزا پرسید مالیات دولت روس چقدر است؟ وی هم یک رقمی را گفت. سپس پرسید مالیات دولت ایران چقدر است؟ باز رقمی را در حدود یک صدم رقم اول بیان نمود. پاسخ بعدی معلوم است. نتیجه را هم می دانید.
  نمی گویم نباید مبارزه کرد. عرض من این است که در این قبیل مبارزه باید نیت درست داشت و آماده لقالله بود. وگرنه امکان پیروزی (آنطور که در تبلیغات گفته می شود) وجود ندارد جز به اعجاز و امداد غیبی.
  اما نیت چطور درست می شود؟ باید دید که رهبران جامعه در بیان دلایل لزوم مبارزه چه هدفی را دنبال می کنند؟ حکومت های وابسته به مردم چون می دانند که عواقب چنین ازمایش های مهیب را باید متن مردم تحمل نموده و از سر بگذرانند، حقایق را می گویند. دروغ نمی گوید و مردم را اغفال نمی کند و آنها را در اظهار نظر برای سرنوشتشان در مضیقه قرار نمی دهند. ریاست را حق موروثی خود و خانواده و کاسه لیس هایش ندانسته و به شایسته گان وکار بلدها اجازه فعالیت می دهد.
  اگر غیر از این است بفرمایید تو دهن بنده بزنید. اگر تقریبا صحیح عرض می کنم، معلوم است که کشور ما اگر ناگزیر از ادامه راه فعلی است، باید مشکلات زیادی را حل نموده و تحولات بزرگ در موضع مدیرت ها بوجود آورد. نمی شود مانند ستار بهشتی به خاطر وبلاگ نویسی در خانه عدالت از دنیا برود و آب از آب تکان نخورد و ما انتظار داشته باشیم امداد غیبی برسد و پشتیبانی مردم هم به قوت اول باقی بماند. نمی شود رباخوار و رشوه خوار ومحتکر و رانت خوار و انحصارگران همه امتیازات در امنیت باشند و جوان تحصیلکرده دانشنامه اش را یا بگذارد درب کوزه و برود دنبال افیون و غیره و یا گیوه اش را ورکشد و از کشور مهاجرت نماید و ما منظر امداد غیبی هم باشیم.(قابل توجه دوستان عزیز که ایران رتبه اول مهاجرت نخبگان را در بین کشورهای درحال توسعه دارد)
  خدا ظلم را دوست ندارد. خدا ریاست طلبی را دوست ندارد. خدا خودپرستی وخود محوری را دوست ندارد. خدا حرف مفت تحویل مردم دادن را دوست ندارد. خدا… ای خدا:(

  [پاسخ]

  تشنه پاسخ در تاريخ آذر ۱۰ام, ۱۳۹۱ ۲:۴۹ ب.ظ:

  آقا رضا
  برادر عزیز رفتی زیارت؟
  اونجایی یا برگشتی به وطن؟

  [پاسخ]

  رضا پاسخ در تاريخ آذر ۱۰ام, ۱۳۹۱ ۳:۳۷ ب.ظ:

  دیروز برگشتم میخواستیم بمانیم بعد از انفجار بمب گفتند به سامرا نرید که اصلا امنیت ندارد در همین سه روز خیلی چیزها دیدم که قابل توجه بود از همه بیشتر چیزی که داغانم کرد بچه گداهای سوری بود اصلا نمیخواهم وارد معقوله سیاسی شوم خدا کند زودتر جنگ در انجا به هر نحوی که صلاح مردمشان است پایان بپذیرد ولی در یک کلام اعراب اعم از شیعه و سنی خطه فکریشان با ما فرق میکند

  [پاسخ]

 26. با بک
  ۱۰ آذر ۱۳۹۱ در ۱۰:۳۴ | #26

  محمود عباس بدون هوچی گری و آدم کشی و موشک پرونی امتیاز بزرگی برای فلسطین بدست آورد.
  یک پیروزی واقعی برای مردم فلسطین.
  حالا مکتبیا برن به سوس سوتک آدمکشی شون والفجر ۵ بنازن

  [پاسخ]

  صابر پاسخ در تاريخ آذر ۱۰ام, ۱۳۹۱ ۱۱:۰۰ ق.ظ:

  اگر کسی دقت کنه (البته نه به راحتی) می تونه سیاستی که پشت کامنت هات دنبال می کنی رو بفهمه. قبول دارم زرنگی و پشتت به جای زرنگی گرمه ولی این طرف رو هم دست کم نگیر. به هر حال راهتو برو.

  [پاسخ]

  با بک پاسخ در تاريخ آذر ۱۰ام, ۱۳۹۱ ۱۱:۱۲ ق.ظ:

  بله. بنده سیاست روسام یعنی صهیونیسم جهانی ، آمریکا ، انگلیس ، اسرائیل ، امپریالیزم ، بهائیت ، استعمار و غیره رو دنبال می کنم.
  بالاخره حقوقی که میگیرم باید یه جوری حلال بشه یا نه؟

  [پاسخ]

  نادعلي مجد پناهي پاسخ در تاريخ آذر ۱۱ام, ۱۳۹۱ ۸:۳۰ ق.ظ:

  به نام خدا
  با سلام.آئووووووو! حالا نگفت اینقدر گنده ای که! صهیونیسم، آمریکا، انگلیسف زهرمار….
  شما بزرگ هستی بابک جان! اما فقط برای ما :wink: آن پدرسوخته هام که اسم شان را آوردی فقت مفت خرند! یا حداکثر بز خرند. ولشان کن جان مولی! :|

  آرش پاسخ در تاريخ آذر ۱۰ام, ۱۳۹۱ ۳:۲۱ ب.ظ:

  بله واقعا تبریک به ملت فلسطین و به محمود عباس بابت این موفقیت بزرگ یعنی به رسمیت شناختن کشور فلسطین به عنوان یک کشور غیرعضو ناظر.تحویل بگیر سید نوید موفقیت سیاسی یعنی این.با اون فشفشه های فجر ۵ که از جیب ملت ایران(بدون رضایت اشون)میره به ناکجا آباد نمیشه به موفقیت سیاسی رسید دنیای امروز دنیای مذاکره و چانه زنی و لابی گریه عصر چاقو کشی و لات بازی و فشفشه پرانی دیگه تمومشده.عصر جدیدی اومده دوستان شماها هم باید کم کم یاد بگیرید که در این عصر جدید چگونه باید با دیگران تعامل کنید

  [پاسخ]

  صابر پاسخ در تاريخ آذر ۱۰ام, ۱۳۹۱ ۴:۳۸ ب.ظ:

  مشکل شما آرش خان اینست که شاید فکر میکنی همین فشفشه ها هیچ دستاوردی برای فلسطین از جمله همین عضویت نداشته است! و اینکه شاید فکر می کنی همه این کشورها دلشون به حال فلسطین سوخته که رای دادند. نمی دانم خودت را می زنی به اون راه یا کلا تعطیل تشریف دارید!

  [پاسخ]

  نادعلي مجد پناهي پاسخ در تاريخ آذر ۱۱ام, ۱۳۹۱ ۸:۳۷ ق.ظ:

  به نام خدا
  با سلام. میرزا آرش خان! معلوم است که یا تابحال با بنی اسراییل سروکار نداشته ای و یا آنکه فکر کردی همه مثل خودت ایرانی شیر مردند. فجر پنج و فشفشه که چیزی نیست. مجال بشود چندتا “پخ” کنند این حضرات فلسطینی همه شان ایزی لایف لازم می شوند. (حقیقت عرض می کنم) این قوم حبی به دنیا و اموال خود دارد که برای امثال ما قابل تصور نیست و اغلب مرک و میرشان از تصور مرگ است تا خود مرگ. شما فشفشه و هفت ترقه هم که به فلسطینی ها برسانی کافی است. وگرنه برای چهارتا فلسطینی …برهنه که دویست سیصد کلاهک اتمی ذخیره نمی کنند. غیر انواع فشنگ و تفنگ غیر متعارف و مادر بمب ها و کوفت و زهرمار دیگر.
  خلاصه دیدی که من هم از این عرب جات دلخوش ندارم. ولی فشفشه دادن به آنها کار درستی است. می خواهد اسم ش فجر باشد یت پیک حضرت عزراییل (ع) :roll:

 27. رضا
  ۱۰ آذر ۱۳۹۱ در ۱۵:۵۳ | #27

  صابر ؟جان امام حسین بیا یکم منطقی باش خیلی د وست دارمم بدانم چند سال داری؟ ولی یک نکته به شما بگویم شما فرض کن بیست سال پیش من دانشجوی خارج از کشور بودم با عقایدی شبیه به شما و ما فکر میکردیمکه فلسطینیها به خاطره سیاست سازش مخصوصا بعد از جریان تونس به خون عرفات تشنه اند بعدا هر خوابگاهی که میرفتیم و یا تظاهراته ضد اسراییلی میدیدم فلسطینیها عکس عرفات دارند برایم عجیب بود تازه عرفات نیز نمیگفتند صد تا اسم میگفتند که همه با ابو شروع میشد مانند ابو الاعیادو…..به خدا عزیزیم ما نمیتوانیم از فلسطینیها فلسطینی تر شویم ما از مسایل مهم کشور که شاید ندیده باشی و اصلا اقتصادی نیست غافلیم ببین پان ترکها به بهانه تیم تراکتور در تبریز چه بلوای تجزیه طلبانه ای راه انداختند با ۵۰۰ دلار جوانان شیعه هویزه و بستان توسط وهابی ها ارشاد میشوند در بلوچستان و میناب وهابیها همه کاری میکنند شهر خلخال کلا ۱۰ روستای سنی دارد برای تحصیل ۲۰۰۰ کیلومتر راه به زاهدان میروند با پول کی؟ شما هم میدانی من هم میدانم حالا فهمیدم جناب یونسی که مورد تایید رهبری هم بود موقع تحویل .وزارت اطلاعات گفت دو خطر بزرگ ایران را در اینده تهدید میکند تجزیه طلبی و ضعف اقتصاد

  [پاسخ]

  صابر پاسخ در تاريخ آذر ۱۰ام, ۱۳۹۱ ۴:۵۵ ب.ظ:

  آقای رضا، بنده فقط و فقط برای ملت فلسطین ارزش قائلم. اگر ملت فلسطین کمک ما را نخواهد که دیگر ما کاره ای در آن مناقشه نخواهیم بود. ما با ابومرزوق ها فقط به خاطر منافع ملت فلسطین رابطه و حمایت سیاسی داریم. کمک های نظامی و پزشکی و … هم در راستای منافع ملت فلسطین است. اگر می خواهی بدانی در درون فلسطین چه می خواهند خب به آنجا برو. بله یک خارجی هم اگر یک ایرانی مشغول به تحصیل یا مقیم خارج را ببیند به احتمال خیلی ضعیفی (نزدیک به صفر) می تواند سیاست واقعی درون ایران را درک کند. این یک اخلاق طبیعی به خصوص در خاورمیانه ای ها است. و البته قدرت تبلیغات هم نباید دست کم بگیرید. ضمنا برای ما نتیجه اخلاق سیاسی ملت فلسطین در ازای حتی پیروزی اش در مواجهه با ایران اصلا مهم نیست. مهم تکلیفی است که به لحاظ انسانی و اسلامی در حال حاضر به دوش ماست. همین!
  ضمنا شما عادت داری مسائل مختلف رو به هم ربط بدی و به جای اینکه به اصل موضوع بپردازی کلی جملات و اتفاقات دیگر قطار کنی که هر طور شده اصل موضوع به حاشیه بره. پیرو همان روال همیشگی شما:
  من هم خوشحالم ولی …

  [پاسخ]

  مهران پاسخ در تاريخ آذر ۱۰ام, ۱۳۹۱ ۱۰:۲۵ ب.ظ:

  صابر: «اگر ملت فلسطین کمک ما را نخواهد که دیگر ما کاره ای در آن مناقشه نخواهیم بود»

  صابرجان دیگه چجوری بگن که شما هم بفهمین؟!!!
  می‌گن آقا کمکتان را نمی‌خواهییییییییم. ما خودمان تصمیم می‌گیریم شما
  سنگ نیاندازید

  [پاسخ]

  پسر شجاع پاسخ در تاريخ آذر ۱۱ام, ۱۳۹۱ ۱:۰۵ ق.ظ:

  جناب مهران
  پس چطوره که روساش از ایران تشکر کردند ؟

 28. رضا
  ۱۰ آذر ۱۳۹۱ در ۱۶:۳۵ | #28

  البته دوستان عزیز این مسایل را نگفتم تااز هموطنانه سنی مذهب گلایه کنم خدا میداند ما مقصریم ؟چرا ؟ عربستان متعصب وهابی سفیرش را در تهران شیعه انتخاب میکند وزیر نفتش هم شیعه است(علی النعیمی) دقیقا به انداره ماییکه سنی داریم عربستان هم شیعه در مناطق الشرقیه داردا یا از عربستان هم که نماد جزم گرایی است کمتریم در استان کردستان استاندارش یا ترک است یا کرد شیعه چرا؟یعنی قحط الرجال است در استانی که ۹۰ درصد سنی هستند بابا مگر ایراد ما به بحرین هم همین نیست به اصلاح رطب خورده را کی کند منع رطب الان ترکیه راببنید احسان اوغلوی عرب را انتخاب میکند میدانی چرا از بس که اعراب به قول ولایتی وقتی میبینند طرف مذاکره عربی بلد است با او راه میاین (تلاش ولایتی برای گرفتن کنفرانس اسلامی از قطریها)در کل در سیاست باید فکر استراتژیک داشت نه تاکتیکی۰

  [پاسخ]

  صابر پاسخ در تاريخ آذر ۱۰ام, ۱۳۹۱ ۵:۰۱ ب.ظ:

  عربستان وزیرش شیعه است اما از آن طرف هزاران شیعی را به قتل می رساند. بقیه هم به همین منوال! شهیدان ما چی؟ ترور ها و … دوست من چرا اینقدر ما را ساده می پنداری؟ جدی می گم آخر مخلوط کردن مسائل با هم هستید!

  [پاسخ]

  رضا پاسخ در تاريخ آذر ۱۰ام, ۱۳۹۱ ۷:۵۶ ب.ظ:

  صابر جان خدا لعنت کند کسی که شما را ساده وانهاییکه مردم رعیت فرض میکنند شما جواب من را ندادید اصلا گور پدر عربستان و حکومتش من بیشتر مسایل خودمان بود ایرا یک جامعه رنگا رنگ و زیبا از اقوام است بیاد منصفانه قبول کنیم که نظام ما برای حد اقل ۱۰ درصد سنی مذهب ما ارزشی قایل نیست مسجدشان را در مشهد به صرف نزدیکی به حرم امام رضا تخریب به چنیدین هزار سنی مذهب اجازه ساخت یک مسجد نمی دهند استانداران استانهایی مانند کردستان و یا بلوچستان غیر بومی است نتیجه این بی اعتمادی افتادن انها در دام وهابیت است و ….

  [پاسخ]

  مهران پاسخ در تاريخ آذر ۱۰ام, ۱۳۹۱ ۱۰:۲۶ ب.ظ:

  هنوز منتظر جوابی؟!

  نادعلي مجد پناهي پاسخ در تاريخ آذر ۱۱ام, ۱۳۹۱ ۸:۵۴ ق.ظ:

  به نام خدا
  با سلام. برادران اهل سنت تاج سرما هستند. ولی این مشهد داستان عجیبی دارد. دوستان حال داشتند تاریخ بخوانند. به کلمانسو وزیر فرانسوی گفتند که شما چرا اینقدر در مجامع بین المللی علیه آلمان موضع می گیرید و آلمانی ها (استانهای شمالی) فرانسه را سخت کنترل کنید. یک سر به برلن بزنید ببینید چه مردمان نازنینی هستند.
  کلمانسو گفته بود بله من به برلین نرفته ام ولی همین مردم نازنین برلین در طول عمر من دوبار به پاریس لشکر کشیده اند!
  اجمالا …
  در شیعه حکم تکفیر اهل مذاهب (دقت کن مذاهب و نه مثلا بهاییت که سنی ها ه آن را مذهب نمی دانند) وجود و سابقه ندارد. در شیعه حکم به مصادره اموال و خرید و فروش پیروان شاخه های دیگر مسلمانان وجود ندارد. در شیعه حکم به عملیت انتحاری علیه … وجود ندارد.
  خیلی از این چیزهایی که ما آن را به وهابی ها منتسب می دانیم ربطی به وهابی ها ندارد. اصلا دویست سال قبل وهابی کجا بود؟
  شاه اسماعیل تا مدعی سلطنت شد به خراسان آمد تا ازبک ها(شما هم بخوانید ازبک!) را از خراسان بیرون کند که به فتواب مذهبی مشغول غارت و خرید و فروش شیعه بودند. نادرشاه تا شمشیر به کمرش بست اول به خراسان آمد تا با ازبک ها (ایضا شماهم بخوانید ازبک!) را بیرون کند و یک کار مهم (والبته بی فایده اش) بازگرداندن پنجاه هزار اسیر ایرانی شیعه از دست قبایل ازبک(همان ازبک!) بود که به فتوای مفتی هاشان(به همین مفتی) از خراسان و کرمان ربوده بودند. لاکردارها.
  چه کنیم؟ برای همه مردم مذهب مهم تر از وطن است. برادران اهل سنت ما هم بسیاری شان همینطورند و اغلب چیزی به نام وهابیت نمی شناسند. عربستان پول دارد(امسال ۳۲۰ میلیارد دلار اضافه بر تراز داشت. غیر از بیست میلیاردی که از حج تمتع و عمره گیرش آمد) شما این پول ها به نیتانیاهو هم بدهی خودش را باماشین بمب گذاری شده به خود معبد سلیمان خواهد دوخت (انشاله) خوب ما پول نداریم نوکر از خودشان بگذاریم (مثل آمریکا که سران همین کشورهای محترم را از خودشان گذاشته!؟) لذا مجبوریم آدم خودمان را بگذاریم تا بدانیم چی به چی هست. شما مخالفی؟
  شما ایرانی هستی. هرچه هم وضع دولت فعلی قاراشمیش باشد، شما اورا در قبال عربستان و آمریکا و غیره تنها می گذاری؟ برخی ازاین سیاست ها(تازه اگر به این غلیظی باشد که شما می فرمایی) برای حفظ کشورت است.

  پسر شجاع پاسخ در تاريخ آذر ۱۱ام, ۱۳۹۱ ۱:۰۴ ق.ظ:

  مسعود رجوی هم خودو شیعه میدونه و در ایران شیعه کشی راه انداخته و دهها هزار نفر را ترور کرده و ..
  مسعود رجوی در شب عملیات فروغ جاویدانشان رفته بود حرم امام حسین و برای پیروزی نیروهای منافقش دعا میکرد ! اما از طرفی دیگر در جرم امام رضا ع بمب کار میذاشت و زائرین را تکه پاره میکرد !!

  [پاسخ]

 29. رضا
  ۱۰ آذر ۱۳۹۱ در ۱۶:۴۸ | #29

  بجه ها من یه طرحی دارم اگر موافقید بسم ال…تمامه دوستانی که در اهستان کامنت میگذارند فارغ از هر نوع دیدگاهی که دارید یه روز تعطیل یه جایی در پارکی و کوهی و …. با هم ملاقات کنیم حالا هر وعده غذایی هم باشد مهمانه من حالا با هم از نزدیک یه گپه دوستانه بزنیم ما قبلا این کار را کردیم البته با اجازه حاج اقا حسینی که صاحب وبلاگ هست احترامش واجب اگر اقای حسینی موافقت کند این قرارو در قم میذاریم در دفتر اقای حسینی اگر موافقید ریزز نکاتش با خودتان

  [پاسخ]

  تشنه پاسخ در تاريخ آذر ۱۰ام, ۱۳۹۱ ۴:۵۹ ب.ظ:

  من پایه هستم
  فقط یه نکته، من یه هفته در میون جمعه بیکارم. بعبارتی در ماه فقط دو روز میتونم بیام!
  غذا چی داریم حالا؟ آی گشنمه!

  [پاسخ]

  سیدنوید پاسخ در تاريخ آذر ۱۰ام, ۱۳۹۱ ۷:۱۳ ب.ظ:

  شما باید تشنه باشی نه گشنه !! :D

  [پاسخ]

  پسر شجاع پاسخ در تاريخ آذر ۱۱ام, ۱۳۹۱ ۱:۰۱ ق.ظ:

  فقط کسانی که شک و شبهه دارند شاید از نظرشان برگردند وگرنه این کامنتهایی که من از دوستان مخالف و موافق می بینم فکر نکنم هیچکدامشون از اعتقادات و نظراتشون عقب نشینی کنند .
  برای مثال من یقین به اطاعت محض از ولایت فقیه و رهبری عزیزم دارم و هیچکسی نمیتونه نظرمو عوض کنه ..شما مخالفین هم نظری غیر این دارید و امکان نداره مانند من فکر کنید یا من مانند شما فکر کنم …
  حالا این وسط یه ناهار ضرر میکنی

  [پاسخ]

  نادعلي مجد پناهي پاسخ در تاريخ آذر ۱۱ام, ۱۳۹۱ ۹:۰۰ ق.ظ:

  به نام خدا
  با سلام. قم باشه عیبی نداره. وگرنه من باید از اصفهان بکوبم بیام تهران. حالا فکر نکنید من اصفهانیم و هرچه خواستید متلک بارمان کنیدها! اصفهانی نیستم و درنتیجه مثل آنها حاضرجوابی ندارم و ملغی می شوم!
  فدای همه. :wink:

  [پاسخ]

  سین پاسخ در تاريخ آذر ۱۱ام, ۱۳۹۱ ۱۲:۲۱ ب.ظ:

  اگر حداقل یک خانم باشه ( مثلا یلدای عزیز) من هم سعی می کنم بیایم. قبل از آن مجلس که مردانه نیست؟ در ضمن هوای تهران عالی است. از آن جهت که تهران بغل گوشمان است.
  ضمنا بعد از همه بحث ها خواندن این لینک هم خالی از فایده نیست.
  http://www.parsine.com/fa/news/69632/سوریه-بوی-گاز-می‌دهد

  [پاسخ]

  یلدا پاسخ در تاريخ آذر ۱۱ام, ۱۳۹۱ ۲:۲۶ ب.ظ:

  سین عزیزم ،یه وقت دیدی شجاع لو داد ریختن سرمون با باتوم و زنجیر … :-)

  [پاسخ]

  سین پاسخ در تاريخ آذر ۱۱ام, ۱۳۹۱ ۴:۱۱ ب.ظ:

  یلدا جان باورت می شه من تا به حال تنها به دیدن دو دوست مجازی رفته ام و مشهورم به اینکه آدم ندیدنی هستم. اما از این دعوت استقبال کردم چون پیش فرض های ذهنی ما را درباره مخالف و موافق به هم می ریزد.
  ضمن اینکه نمک جمله ی تو را باعث خوشحالی ام شد و می دانم این آقای پسر شجاع پسر شجاع اتفاقا با ظرفیت ترین آدم در این آهستان است و تجربه ثابت کرده مهربان ترین قلب را در زیر این ستاره آهنین دارد. ( شبیه آن کارتون کلانتر که به سن تو فکر کنم قد ندهد. مال زمان ناصر الدین شاه است) یواشکی برایت بگویم در روز های حضور سبز ها آدمهایی مثل او خیلی هوای من را داشتند. یعنی یک جورایی وقتی دنبال جمعیت می کردند اما مهربان هایشان یک راه فرار برای آنهایی که ممکن بود خیلی آسیب ببینند می گذاشتند. حتی بیخ گوش بعضی ها می گفتند خدا قوت. حداقل من تجربه اش را دارم. من به شخصه از دست آنها کتک نخورده ام چون طوری نگاهشان می کردم که یعنی آشتی.
  در هر حال این آقایان مکتبی ( آنهایی که رده پست های کلیدی نظام نیستند ) و بیشتر مذهبی هستند در زندگی واقعی و خارج از حوزه سیاست خیلی مهربان هستند و از شخصیت از خود گذشته دارند. تکیه گاه مطمئن و جوانمرد هستند. البته این حرفهاین در تضاد با جوانانی که صبغه غیر مکتبی دارند نیست. در میان افراد به گرایش دیگر من جوان های خلاق و با هوش زیاد دیده ام. خلاصه بگم من آدم بد خیلی کم دیده ام. هر کسی به نوعی عزیز است. فقط باید چشم باز کرد و دید. مثلا تو که از هزار کیلو متری هم عزیز دل من شده ای و برایت گفته ام مثل یلدای خواهر زاده ام به من نزدیکی.
  فقط خدا لعنت کند این سیاست را که ما را به جان هم انداخته.

  رودا پاسخ در تاريخ آذر ۱۱ام, ۱۳۹۱ ۷:۰۶ ب.ظ:

  خانم سین عزیز،‌
  اتفاقا برای من هم خیلی جالبه که شما پسرشجاع را باظرفیت ترین و مهربان ترین آدم آهستان می دانید و دلیل این دم به دم قربان صدقه ایشون رفتن از طرف شما را نمی فهمم. از روی کامنت های ایشون، من، کاملا برعکس شما، او را خطرناک ترین آدم آهستان می دانم چون غیرانعطاف پذیرترین آنهاست، کمتر اهل تامل کردن است، و مطیع محض چشم و گوش بسته ی یک آدم دیگر است (به گفته خودش).
  به نظر می رسد که دیگران دراینجا حداقل سعی می کنند کمی فکرکنند، کمی گوش دهند، نگاه کنند و تحلیل کنند و یادبگیرند، ولی پسرشجاع من را یاد ماموران ارتش هیتلر می اندازد که در حالی که دست هایشان را به جلو پرتاب می کردند و فریاد می زدند “های هیتلر!”.
  مطیعان محضی که چشم ها و گوش هایشان را کاملا بسته اند تا چیزی نبینند و نشوند و در نتیجه حاضر هستند حتی انسانیت و حقیقت را هم برای رهبرشان و امیال خودشان فدا کند. نمونه اش همین کامنتی که این بالا گذاشته و خودش با افتخار به این موضوع اشاره کرده.

  البته اینکه هرکدام از آدم های اینجا به واقع در زندگی واقعی شان که هستند و چقدرآدم های درست و خوبی هستند را فقط خدا می داند و بس، و مسلما من هم اصلا ادعای دانستن چنین چیزی رو ندارم، فقط خواستم از روی کامنت هاش نظر خودم رو بگم و اظهار تعجب و سوال کنم از این همه اظهارات علاقه و تعاریف همیشگی شما از این شخص. :!:

  صابر پاسخ در تاريخ آذر ۱۲ام, ۱۳۹۱ ۱:۱۸ ق.ظ:

  شما رودا بروید به اون جامعه متعادلتان فکر کنید ببینید چیزی از توش در میاد یا نه! همون گل و بلبل و نقاشی و … خداییش آدم دلش می سوزه از کم دانشی افراد …

  سیدنوید پاسخ در تاريخ آذر ۱۱ام, ۱۳۹۱ ۲:۰۸ ب.ظ:

  کار جالبیه
  ولی فکر کنم بعضی ها مثل من نتونن بیان
  (البته هر چند بود و نبود من مهم نیست :(:(:? :wink:

  [پاسخ]

 30. رضا
  ۱۰ آذر ۱۳۹۱ در ۱۷:۰۸ | #30

  شما ها بیااید نمیذاریم چیزه بد بخورید

  [پاسخ]

 31. ۱۰ آذر ۱۳۹۱ در ۱۸:۲۴ | #31

  جناب رضا
  اختلاف نظر بنده و جنابعالی موضوعی اساسی و در عین حال ساده است.
  ” آرزوهای بزرگ بهتر است یا آرزوهای متوسط؟ ”
  از شروع سیاست در جامعه ما تا به امروز تقریبأ همه طرفدار آرزوهای بزرگ بودند بطوریکه آرزوهای بزرگ امری طبیعی و بدیهی شده است.
  داشتن مسئولینی مانند حضرت علی (ع) یا داشتن شرایطی مانند فرانسه آرزوهای خیلی بزرگی هستند که ما صد سال است بدنبال آن بوده ایم.
  بعبارت دیگر شما طرفدار آرزوهای بزرگ هستید و بنده طرفدار آرزوهای کوچک . هیچ اختلاف نظر دیگری وجود ندارد.
  ببخشید که فرصت کم است انشالله تا فرصتی دیگر

  [پاسخ]

 32. رضا
  ۱۰ آذر ۱۳۹۱ در ۱۹:۴۸ | #32

  اقای یوسفی به خدا من هم به ارزوهای کوچک قانعم من هم فعلا توقع شرایطی ماننده سویس را ندارم چون اگر از خودم اگر شروع کنم من با یک شهروند سویسی زمین تا اسمان فرق دارم یادش بخیر از یکی از مدیرانی ژاپنی یکی از بچه ها سوال کرد که همزمان با میجی امیر کبیر هم شروع به اصلاحات کرد ولی چرا ژاپن ان شد وما…؟گفت در همان موقع هم در ژاپن بالای ۸۰ درصد باسواد بودند ولی در ایران زیر ۲۰ درصد بعضی از دوستان به اشتباه فکر میکنند ژاپن بعد از جنگ جهانی پیشرفت کرد در صورتی که اصلا اینطور نیست انها در ۴۰ سال قبلش امپراطوری تزاری روسیه را در جنگ شکست دادند و در ثانی به عنوان یک ابر قدرت در جنگ جهانی شرکت کردند بله یوسفی عزیز منهم میدانم داشتن یک مردم سالاری و داشتن نظامی منطبق بر دموکراسی زهی خیاله باطل است ولی فکر نمی کنم داشتن نظامی که دران وبلاگ نویس به مرگ نیمه طبیعی نمیرد و تازه کسی هم گردن نگیردو پزشک خانمش با ان شرایط در همدان جان ندهد درازای ۱۰۰ راه پیمایی به خودیها به نیمه خودیهای منتفد هم سالانه یکبار فرصت تظاهرات درکویر لوت را بدهد راضی هستم این میشود ارزوی کوچک یا بزرگ هست

  [پاسخ]

 33. باش
  ۱۰ آذر ۱۳۹۱ در ۲۲:۲۴ | #33

  http://urozgan.org/fa-af/article/2053/
  نظر دوستان افغان در رابطه با انقلاب ایران

  [پاسخ]

  سیدنوید پاسخ در تاريخ آذر ۱۰ام, ۱۳۹۱ ۱۱:۰۸ ب.ظ:

  چیزی که برای من جالب بود این بود که ظاهرا اکثریت دوستان افغانی که در این سایت نظر گذاشته اند کلا از نعمت تحلیل سیاسی بی بهره بوده اند
  و فقط به به چه چه کردند که جای تعجب دارد
  نویسنده برمبنای یک نتیجه و یک گزاره غلط برای خودش داستان بافی کرده است
  و لا غیر

  [پاسخ]

 34. تشنه
  ۱۰ آذر ۱۳۹۱ در ۲۳:۳۲ | #34

  آقا رضا بنظرت یاسر عرفات موفق بود؟
  بالای بیست سال از این قضیه میگذره و نتیجه اون چی بوده؟
  واقعا نتیجش چی بوده؟
  من تعصبی روی مذاکره یا مقاومت ندارم. اما خب برام جالبه بدونم که دستاورد یاسر عرفات چی بوده؟
  جز تایید حکومت اسرائیل!

  [پاسخ]

 35. هرمز
  ۱۱ آذر ۱۳۹۱ در ۰۹:۴۸ | #35

  الف)
  عقل یه چیزه ، بلند پروازی کور کورانه و بی عقلی هم یه چیزه دیگه

  اینکه امیر قطر در سیاست خارجی خودش داره خوب عمل میکنه این یک واقعیته
  حالا عمله آمریکا باشه یا عمله روسیه (مثل بشار الفسد )خیلی تفاوتی در اصل موضوع نمیکنه
  قطر بسیار بسیار موفق تر از حکومت ولایت فقیه عمل کرده و داره نتیجه اش رو میبینه
  الان پس از چند دهه دایه داری حمایت از خلق عرب توسط حکومت ایران ، در ظرف چند سال همه چیز عوض شد و متاسفانه بدلیل بستن چشم توسط تابعین محض ولایت فقیه روی واقعیت ، کمی دیرتر به موضوع خواهید رسید
  ان شاء الله قبل از اینکه تمام مملکت ایران را فنای این یاد گیری بفرمایند
  ب)
  اینکه حماس بر سر سفره سوریه بوده در این چند سال ، حقی بر گردن حماس نمیگذاره
  چرا که اولا براساس نظریات خود شما حماس یک مقاومت علیه اسراییله و حمایت از مقاومت بر همه واجبه و حکومت ایران از هر سازمانی یا کشوری که علیه اسراییل کار کنه حمایت میکنه (نقل به مضمون)
  ثانیا سوریه سالها از حماس بعنوان یک اهرم فشار استفاده کرده و بقول خود شما سعی داشته محبوبیتی در میان اعراب ایجاد کنه
  پس هر چه خرج کرده علاوه بر آنکه وظیفه عینی و دینی اش بوده ، در راستای منافع خود حکومت بعثی بوده
  ج)
  اتفاقا این پشت پا زدن به تحفه های حکومت کاخ‌های بعثی ارثی آل اسد اول و دوم و سوم
  و بقیه !!!
  نشان دهند انسانیت و شرافتی است که کماکان در حماس یا لایه هایی از حماس هست که به صرف گرفتن امکانات یا پول حاضر به چشم پوشی از جنایات قصاب شام نیستند
  و خودشون رو شرایطی همچون مردم سوریه میبینند
  و البته این دقیقا اون چیزی است که حماس رو از عمله حکومت ایران در جنوب لبنان متمایز میکنه

  د)
  خیلی جالب به نظر کاربران در شبکه های عربی از جمله الجزیره اشاره شد
  از سال ۸۹ به بعد که درگیر بهار عرب شدیم ، من هم علاقه زیادی به فرگیری زبان عربی پیدا کردم و از این رو مشاهده شبکه های عربی در ماهواره جزء علاقه های من شده
  کم و بیش روزی حداقل روزی ۱ ساعت این شبکه و علی الخصوص نظرات کاربران در الجزیره مباشر یا الجزیره مباشر مصر یا العربیه حدث یا اورینت نیوز و غیره رو میبینم
  گفتن اینکه
  ((اگر در روزهای جنگ اخیر غزه و بعد از آن، اخبار شبکه الجزیره و سایت این شبکه را دنبال می‌کردید متوجه نظر مساعد بسیاری از کاربران عرب نسبت به ایران و ناراحتی و عصبانیت آنها از عربستان و قطر و حکام عرب می‌شدید. این کاربران حتی در مقابل نظرات مخالفِ ایران هم، از کشورمان دفاع و یکدیگر را به رعایت انصاف دعوت می‌کردند و این سوال منطقی را می‌پرسیدند که پس خادم حرمین شریفین و سایر شیوخ عرب کجا هستند))
  چیزی جز یک دروغ گزاف نیست
  حقیقتا دروغی گزاف

  منفورترین چهره در میان اعراب به خصوص در سوریه و اردن و کشورهایی که بهار عرب رو دیدند مثل مصر و لیبی و تونس یقینا روسیه و ایران و عمله ایران در جنوب لبنان هستند
  از نقاشی پرچم این گروها در زیر کفش گرفته تا هزار جور توهین دیگر -که البته با توجه به سیاستی که حکومت ولایت فقیه در قبال سوریه پیش گرفته کاملا طبیعیه- جزء لاینفک این نظرات هست

  هر کدوم از دوستان هم شک دارند فقط کافیه یک سر به الجزیره مباشر بزنند
  قسمت کامنت که زیر نویس تلویزیون هست مربوط به SMS ارسالی بینندگان هست و میتونن خودشون قضاوت کنند
  ضمنا سایتش به آدرس ALJAZEERA.NET و FACEBOOK همین شبکه و انقلاب سوریه به آدرس
  FACEBOOK.COM/SYRIAN.REVOLUTION و هزاران آدرس دیگر هست

  سر آخر
  دوست دارم یک موضوع رو هم بگم و اون اظهار
  شرم بر آمریکا و انگلیس و آلمان بخاطر رای منفی به تشکیل حکومت فلسطینی و اینکه آمریکا نشون داده برای رسیدن به هدفش از هر اهرمی استفاده میکنه (منظورم احتمال استفاده از اهرم قطع کمک های مالی به دولت خودگردان فلسطینی برای فشار بر عدم تاسیس کشور فلسطینی)
  اما باز هم اعتقاد دارم آمریکا از روسیه بهتره

  [پاسخ]

 36. سیدنوید
  ۱۱ آذر ۱۳۹۱ در ۱۴:۰۵ | #36

  آقای حسینی امروز باز بهانه ای بود برای میرزا کوچک خان (رحمت الله علیه )
  من به میرزا کوچک خان و رئیسعلی دلواری خیلی علاقه دارم
  این دو تا با وجود دست خالی بزرگترین مبارزه ها رو کردند در حالیکه در طول حیات مظلوم بودند و در نهایت با خیانت عوامل دشمن در خاک ایران به شهادت رسیدند
  یک صلوات برای شادی روح این دو عزیز بفرستید
  یاعلی

  [پاسخ]

 37. ۱۱ آذر ۱۳۹۱ در ۱۸:۰۶ | #37

  مخالفینی که بدون اطلاعات از تروریستهای القائده و منافق در سوریه دفاع میکنند این فیلم را ببینند واسشون خوبه
  در این فیلم دوستان تروریستشان مردم بی گناه و هم کیشان سنی خودشان را قتل عام میکننند .

  http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13910911000578

  [پاسخ]

  سید رضا پاسخ در تاريخ آذر ۱۱ام, ۱۳۹۱ ۷:۲۹ ب.ظ:

  درست مثه دوستای آدمکشت تو توی پلیس فتا.حال میکنی وقتی یکی آدمکشا رو رفیق تو بدونه؟پسر شجاع لطفا از زدن حرف های صدمن یه غاز خودداری کن :oops:

  [پاسخ]

  صابر پاسخ در تاريخ آذر ۱۲ام, ۱۳۹۱ ۱:۱۴ ق.ظ:

  ها ها حالا شد صد من یه غاز! یعنی کم میاری به چرت گویی میفتی.

  [پاسخ]

 38. رضا
  ۱۱ آذر ۱۳۹۱ در ۱۸:۴۸ | #38

  بالاخره ما نفهمیدیم چند نفر این میهمانی را پذیرفتند؟اقای پسر شجاع بس کن این حرف ها رو کی خواست شما مواضعت را تغییر بدی شما بایذ این مواضع را داشته باشی تا خواندن موضع اقای یوسفی لذت داشته باشد یا بالعکس اصلا من حاضرم بریم سره زمین پسر شجاع یادم گفت کشاورزم

  [پاسخ]

 39. سید رضا
  ۱۱ آذر ۱۳۹۱ در ۱۹:۴۷ | #39

  آقا رضا اون گردهمایی رو پیگیر باش برادر فقط بپا اگه قرار باشه ناهار مهمون شما باشیم شام رو بتونیم خونه خودمون میل کنیم نه تو بند ۲۰۹ یا بازداشتگاه پلیس فتا یه موقع دیدی الکی الکی مننژیت میگیریم یا بیخودی شوکه میشیم مثل بنده خدا ستار بهشتی حالا بیا درستش کن.
  در رابطه با کامنت رضا یه نکته بگم و اینکه مسئولان شهرهای سنی مذهب اغلب شعیه هستن
  …………..
  توی شهر مریوان یه میدونی ساخته بودن چن سال پیش که وسطش مجسمه یه شهید بود. فکر میکنید مجسمه کدوم شهید بود؟بچه های جبهه و جنگ میدونن که مریوان و روستاهای اطرافش چقدر شهید داده زمان جنگ اما جالبه بدونید مجسمه وسط میدون مجسمه (شهید فهمیده) بود.
  آخرش میدونید چی شد؟بعد از چن روز درگیری و سرو صدا بخاطر مسائل مختلف شهرستان(اصلا ربطی به مجسمه نداشت)یه شب چن نفر با سیم بکسل و ماشین مجسمه رو کوبیدن زمین و خورد و خمیر کردن.
  یادمه اولین باری که مجسمه رو دیدم فقط۱۸ سالم بود ولی توی اون سن و سال پیش خودم گفتم خاک بر سر کسی که این فکر احمقانه رو اجرا کرده.پدر جان اون شهر کلی شهید داره از بین یکی از همون شهدا مجسمه یکیشون رو میساختید. اینجوری فقط باعث شدن که به شهید فهمیده جسارت بشه.وقتی میگم حمارت یعنی همین

  [پاسخ]

 1. بدون بازتاب

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: