خانه > جامعه, سياست > امید مردم را با خودخواهی خود کمرنگ نکنید

امید مردم را با خودخواهی خود کمرنگ نکنید

یکی از کارویژه های انتخابات در هر سیستم و نظام سیاسی، چرخش و جابجایی قدرت و تغییر مسئولین کشور است. مساله مهم و تاثیرگزار در این چرخش قدرت، رای و انتخاب مردم است که سرنوشت خود و کشورشان را برای یک دوره معین به یک سلیقه خاص سیاسی می‌سپارند. پس در حقیقت مسئولین منتخب و جریان سیاسی تازه به قدرت رسیده، پیروزی خود در انتخابات را مدیون مردم هستند.

البته رای و انتخاب مردم به هیچ وجه مطلق و ثابت نیست. تجربه و سابقه‌ی انتخابات مختلف نشان می‌دهد که معمولا در پایان هر دوره هشت ساله، مردم انتخابی جدید و گاه صد و هشتاد درجه مخالف و مغایر با انتخاب قبلی خود داشته‌اند. معنی ساده این حرف این است که در هر دوره‌ای، مردم به دنبال تغییر وضع موجود و فراهم آوردن شرایط جدید هستند.

بنابراین عدم درک این نکته و محدود کردن رای و انتخاب و امید و اطمینان مردم به یک انتخابات و یک سلیقه خاص، هم جفای به مردم و انتخاب آنهاست و هم نشانه‌ی عدم شناخت صحیح جریان‌های سیاسی از جامعه و مردم. همین نگاه اشتباه و سلیقه‌ای است که گاه باعث می‌شود برخی افراد و جریان‌های سیاسی، به رای و انتخاب مردم تمکین نکنند. (هر وقت مردم به ما رای دادند، می‌فهمند و انتخابات هم آزاد بوده ولی اگر به رقیب ما رای دادند نه می‌فهمند و نه انتخابات آزاد بوده است!)

در یکی دو ماه اخیر بارها شاهد بودیم که آقای روحانی و هاشمی و برخی اطرافیان آنها با همین ادبیات درباره انتخابات ۲۴ خردادماه و رای مردم اظهار نظر کرده‌اند. چنان از ترمیم امید و اطمینان مردم به نظام گفته‌اند که انگار خودشان با رای قاطع ۹۹ درصدی به پیروزی رسیده‌اند و نه با اکثریت ۲۵۰ هزارتایی!

در اینکه انتخاب آقای روحانی، به هرحال موجی از امید را مخصوصا در میان جوانان و دانشجویان و طیف‌های مختلف اصلاح‌طلب به وجود آورده شکی نیست (و این هم اصلا چیز بدی نیست) منتهی سوال ما این است که چرا با رای و انتخاب و امید و اطمینان مردم سلیقه‌ای و متناقض برخورد کنیم؟ چرا وقتی مردم نظر و انتخابی مخالف با آقای هاشمی داشتند، به امید و انتخاب آنها احترام گذاشته نشد و درباره این امید حرفی زده نشد؟

همان طوری که بالاتر نوشتم اساسا در هر انتخاباتی، امید و نشاط تازه‌ای در جامعه و در میان مردم بوجود می‌آید. مردم در انتخابات دوم خرداد سال ۷۶، به امید تغییر وضع موجود به سید محمد خاتمی رای دادند. در انتخابات سال ۸۴ هم دقیقا همین امید و همین مخالفت با شرایط موجود بود که باعث شد مردم به احمدی‌نژاد رای بدهند و به هاشمی رای ندهند! طبعا در انتخابات ۲۴ خرداد امسال هم رای مردم، به معنای امید به تغییر وضعیت موجود بود. حال چرا یکی را ببینیم و یکی را نه؟!

نادیده گرفتن عمدی و حتی سهوی انتخاب و رای مردم در یک انتخابات و غلو کردن درباره انتخاباتی دیگر، یک توهین بزرگ به مردم و فهم و شعور آنهاست. چرا که باعث می‌شود مردم را تا حد یک وسیله و ابزار ساده برای ترمیم و تثبیت منافع سیاسی و جناحی خود پایین بیاوریم.

البته این برخورد سلیقه‌ای با مردم فقط از طرف سیاسیون و اهالی قدرت صورت نمی‌گیرد، متاسفانه گاهی حتی نخبگان و تحلیل‌گران و اساتید جامعه شناسی و علوم سیاسی هم با همین عینک به مردم و جامعه نگاه می‌کنند. گاهی درباره رفتار مردم در یک انتخابات مهم سکوت می‌کنند انگار هیچ اتفاقی نیفتاده (کاش لااقل سکوت کنند و توهین نکنند!) اما گاهی درباره انتخاباتی دیگر چنان اغراق می‌کنند که انگار زمین و زمان کن فیکون شده است!

به هرحال نتیجه این نگاه سلیقه‌ای، چیزی جز تحلیل‌های یکجانبه و تک بعدی، فاصله گرفتن از مردم و فهم نادرست دغدغه‌ها و انتظارات آنها نیست.

 1. : شما هم می توانید خادم سایبری امام رضا (ع) باشید.
  ۱۸ شهریور ۱۳۹۲ در ۱۵:۵۹ | #1

  ماجــرای من و امام رضا علیه الــسلام | فراخوان سایــبری محبیــن و شیعیــان امـام هشتم
  بسم رب علی ابن موسی الرضا علیه السلام
  دوست عزیز
  سلام
  با آغاز دهه کرامت و میلاد حضرت فاطمه معصــومه سلام الله علیهما و در آستانه میلاد با سعادت حـضرت امام رضاعلیه السلام وبگاه جوان انقلابی به کمک و همراهی سایـت ها و وبلاگ های عاشــق و محـب حضـرت رضـا علیه السلام موج سایبری خاطرات من و امام رضا را برگزار می کند که امیدواریم همچون موج فـراخوان قبلی که در جــوان انـقلابی منتشـر کــردیم (ماجری چادری شدنم ؛ ماجری چادری نشدنم) و همچنان هم ادامـه دارد، مورد استقبال شما عزیــزان واقـع شود. (ان شــاءلله)

  من ، بانو شریفی معاونت سایت و مسئول تبلیغات وبگاه جوان انقلابی از طرف مدیر و دیگر همکاران این وبگاه شما را برای شرکت در این طرح ، بصـورت ویژه و گزینشی دعوت می کنــم. از شما خواهش میکنم به دور از خط و جهــت گیری و مسـائل سیاسی و دنیـوی ، فقط و فقط به عشق مولایمان امام رضا علیه السلام حتما به سایت ما بـیاید و خاطره یا خاطرات خود یا خانواده و دوستان تان را برایمان ارسال کنید.
  راستی دوست گرامی اگر شما هم تمایل داشتید که مثل دیگر وبلاگ های ارزشمند و عاشق امام رئـوف، امام رضــــا علیه الســلام، کمک ویژه ای در این طرح داشته باشید، حتما به ما خبر بدید.
  من شخصا منتظـر حضــور پر مِهرتان هستــم.

  بانو شریفی | معاونت سایت و مسئول تبلیغات و اطلاع رسانی جوان انقلابی

  http://javanenghelabi.ir
  info@javanenghelabi.ir
  S M S : 3000 28 28 38

  [پاسخ]

 2. حسن
  ۱۸ شهریور ۱۳۹۲ در ۱۷:۰۸ | #2

  معنی قوم بربر را میدانم …
  اما کسی هست که بگوید نئوناندرئالها کیا بودند؟؟؟؟

  [پاسخ]

  یلدا پاسخ در تاريخ شهریور ۱۸ام, ۱۳۹۲ ۷:۰۷ ب.ظ:

  مطمئنم که میدونی

  کسی نمیتونه دوباره برات توضیح بده .

  [پاسخ]

  حسن پاسخ در تاريخ شهریور ۱۹ام, ۱۳۹۲ ۱۱:۴۰ ق.ظ:

  باور کنید که نمیدانم…..

  [پاسخ]

 3. حمید
  ۱۸ شهریور ۱۳۹۲ در ۱۷:۱۹ | #3

  یه خواهش نه چندان کوچیک از دوستان مکتبی دارم.
  با توجه به جنگ پیش رو در سوریه و نتایجی که به بار میاره شما در چه حالتی پیروزید و در چه حالتی مقلوب؟
  عوض نشدن بشار؟ امداد غیبی و غرق شدن تمام  ناوهای آمریکا؟ موشک باران اسراییل و کشتن ده ها شهروند اسراییلی؟ نابودی نسبی یا مطلق پایگاه های نظامی آمریکا در منطقه؟ خسارت نا متقارن انسانی به نفع نیروهای بشار اسد؟ خسارت نامتقارن مالی به نفع بشار اسد؟ کشته شدن و ترور مقامات ارشد آمریکایی؟ تجاوز به ساشا ( دختر اوباما)؟ قطع عضو اعضای خانواده مقامات آمریکایی؟ نابودی اسراییل؟ …؟ کدوم یکی از اینا هدف شماست؟ برای چه هدفی می جنگید؟ اصلا برای تعیین پیروزی شما در این جنگ معیاری هست؟
  خواهشا از جواب دادن به این سوال طفره نرید. برای ادامه جنگ ۸ ساله ایران و عراق (بعد از فتح خرمشهر) ده ها و صدها هدف بیان شد که به نتیجه نرسید. چون اصولا هدف معقولی برای ادامه جنگ وجود نداشت. لطف کنید و حداقل خواسته شما از جنگ را بیان کنید.

  در عوض آمریکا خواسته حداقلی بصورت رسمی بیان کرده. فقط و فقط گوشمالی بشار اسد!!!
  و البته صدها هدف دیگه که بیان نشده و فقط توسط ما و دیگران حدس زده میشه. از تضعیف روسیه و هم پیمانهاش در منطقه گرفته تا تهدید و تحدید ایران و حزب الله و آزمایش سلاح های جدید و …

  [پاسخ]

  حسن پاسخ در تاريخ شهریور ۱۸ام, ۱۳۹۲ ۵:۴۴ ب.ظ:

  اولا اگر اصلا جنگ نشه بهتره….
  پیروزی ما مکتبیها در گرو تامین منافع نظام مقدس جمهوری اسلامی ایرانه که در حال حاضر بقای بشاراسد هست…. حالا هر چی با خسارت کمتری باشه خوب بهتر….

  [پاسخ]

  حمید پاسخ در تاريخ شهریور ۱۸ام, ۱۳۹۲ ۶:۵۶ ب.ظ:

  ممنون از جواب مشخص و قابل اندازه گیری که دادید.
  بقای بشار به هر بهایی؟ تا حالا به راه حل عملی برای پایان در گیری ها فکر کردید؟ به نظر شما با توجه به حجم کشتارهایی که از دو طرف انجام شده و نفرت و شکافی که بین مردم بوجود آمده راهی برای بقای حکومت بشار اسد باقی مانده؟
  بهتر نبود که قبل از بروز این اتفاقات بشار اسد قدرت را به فرد معتدل و عاقلی می سپرد که مسیر خودش را ادامه دهد؟

  [پاسخ]

  حسن پاسخ در تاريخ شهریور ۱۹ام, ۱۳۹۲ ۱۱:۴۴ ق.ظ:

  ” بهتر نبود که قبل از بروز این اتفاقات بشار اسد قدرت را به فرد معتدل و عاقلی می سپرد که مسیر خودش را ادامه دهد؟ ”
  بله اگر واقعا این فرمایش شما عملی بود چرا که نه؟؟؟؟
  بعدشم حالا فعلا ایکاش و اما و اگر فایده نداره … شما با در نظر گرفتن شرایط فعلی گفتید در چه حالتی خود را پیروز میدانید ؟؟؟ من هم جواب دادم….

  حسن پاسخ در تاريخ شهریور ۱۸ام, ۱۳۹۲ ۵:۵۱ ب.ظ:

  واقعا اینقدر نگاه شما خوشبینانه ست که هر چیزی که از تریبونهای رسمی کشورها اعلام بشه دیگه لازم نیست کشورهای دیگه هیچ شک و شبهه ای به خودشون راه بدن؟؟؟؟
  مشکلی نیست ولی امیدوارم این نگاه را به مواضع اعلامی رسمی جمهوری اسلامی هم داشته باشید….

  [پاسخ]

  مهران پاسخ در تاريخ شهریور ۱۸ام, ۱۳۹۲ ۶:۳۷ ب.ظ:

  برداشت من این است که مکتبی‌ها صرفا به «بودن در راه» راضی هستند. مسیر هم از بالا تعریف می‌شود که بعضی وقت‌ها در فهمیدن منظور آقا اختلافاتی هم پیش می‌آید که کار به تفسیر و تحلیل می‌کشد.

  در مورد جنگ احتمالی هم اوباما راه اشتباه مقام معظم رهبری را رفت. بعضی‌وقت‌ها انسان «بدون نیاز» جمله‌ای به زبان می‌آورد که بعدا هزینه دار می‌شود. مقام معظم رهبری آنقدر از احمدی‌نژاد تعریف کرد که بعدا مجبور شد تا آخر دوران ریاست جمهوری او را تحمل کند. حتی دیدن ویرانی‌های بیشمار در کشور نتوانست او را به پس گرفتن نظرش متمایل کند.
  الآن هم اوباما یک حرفی از خط قرمز زده و خود را اسیر جمله خودش کرده است. با تکرار آن هم یک مسئله حیثیتی بوجود آمده که سرنوشت یک جنگ و هزاران انسان بی‌گناه به یک جمله‌ای که گفته شده، پیوند خورده است.

  این جنگ هم هیچ مشکلی را حل نخواهد کرد.

  [پاسخ]

  عابر پاسخ در تاريخ شهریور ۱۹ام, ۱۳۹۲ ۳:۵۶ ق.ظ:

  یک درصد فکر کنید رهبری موسوی و رو به احمدی نژاد ترجیح بده!!!
  مثل این یمونه که رهبری با دست خود یک منافق یا بهایی و سلطنت طلب رو به مسند ریاست جمهوری بنشونه!!!

  [پاسخ]

 4. آزادی(آزادی)
  ۱۸ شهریور ۱۳۹۲ در ۲۱:۳۱ | #4

  یعنی چی؟

  [پاسخ]

برگه نظرات
1 2 3 12634
 1. بدون بازتاب

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: