خانه > جامعه, فرهنگ و هنر > آیا هیچ کس پاسخگوی دردهای حسین علیزاده نیست؟!

آیا هیچ کس پاسخگوی دردهای حسین علیزاده نیست؟!

صحبت های اخیر حسین علیزاده در مشهد، باز هم پر از درد بود. دردی که او بارها به آن اشاره کرده اما اصلا نمی داند برای درمانش به کجا و به چه کسی مراجعه کند؟! هرچند این بار تلویحا اشاراتی کرده!

مرور این سخنرانی جالب است. علیزاده از وضعیت موجود گلایه می کند. اینکه یک هنرمند موسیقی (آنهم موسیقی اصیل و سنتی) دقیقا نمی داند جایگاهش کجاست؟ گاه از تریبون ها و رسانه های رسمی به او توهین می شود و گاه کنسرتش لغو و با ادبیاتی اهانت آمیز با او و هنرش برخورد می شود. و البته یک نکته مرکزی و یک سوال اساسی در کلیت سخنان او وجود دارد، اینکه آیا واقعا ما تمدن، جامعه، فرهنگ و هنری می خواهیم بدون موسیقی؟! و اتفاقا نکته همین جاست!…

حرفهای علیزاده انقدر واضح، روشن و ساده است که به هیچ تفسیر اضافه ای نیاز ندارد. چند بخش مهم از این سخنرانی:

*علیزاده دردمندانه و البته مودبانه (برخلاف برخی مخالفین مذهبیش!) به مقدسات مردم اشاره کرد اما گفت آبرو و احترام یک هنرمند ایرانی هم مقدس است:

«مشهد جزوی از خاک ایران هست که خیلی هم ویژه است، واژه مقدس به هر شهری گفته نمی‌شود و به شهر مشهد گفته می‌شود. مقدس از قداست مردم می‌آید و آن چیزی که مردم به آن عشق می‌ورزند و به آن احترام می‌گذارند قداست آن شهر را بالا می‌برد. تمام مردمی که نسل به نسل زندگی کردند این مقدسات را به بعدی سپردند و این احترام در دل و جان مردم از طفولیت کاشته شده است ولی یادمان باشد احترام انسان و احترام یک ایرانی هم جزو مقدسات است. من نمی‌توانم آدم مقدسی باشم یا مروج مقدسات باشم ولی به ایرانی‌ها و هنرمندان ایرانی توهین کنم.»

*علیزاده یک سوال اساسی پرسید که انگار سالهاست بی پاسخ مانده : «فکر می‌کنم قبل از اینکه به مجاز بودن یا نبودن موسیقی فکر کنیم باید فکر کنیم اصلاً چرا موسیقی وجود دارد؟ آیا می‌شود در هیچ تمدنی موسیقی نباشد؟ و آیا همه کشورهای دنیا موسیقی در آنها تحت نظارت هست و فقط یک عده باید تصمیم بگیرند که مردم چگونه موسیقی گوش کنند؟»

*علیزاده سپس به تصمیمات هنری برخی مسئولان بی هنر اشاره کرد و گفت: «من هم که پنجاه سال در موسیقی فعال بودم باید فلان کسی که در وزارت ارشاد حکم می‌گیرد و پشت میز می‌نشیند در مورد من یا کار من تصمیم بگیرد. آیا تجربه مرا دارد؟ آیا شناخت مرا دارد؟ و آیا حساسیت من به شرایط موسیقی در کشورم را دارد؟ ندارد، اصلاً اطلاعاتش را ندارد و فقط با حکم اداری به آنجا آمده است.»

*علیزاده به مخالفان و برهم زنندگان کنسرت های موسیقی هم پیام داد: «دعوا با کسی نداریم، اصلاً ساز و موسیقی که سمبل صلح و عشق است اما بیخودی با ما خشونت می‌کنند و وقتی می‌خواهیم کنسرت‌ بگذاریم بیخودی لشکرکشی می‌کنند. کافیست بگویند نمی‌گذاریم اجرا شود، جلوجلو کنسرت را قطع می‌کنیم برای اینکه وقتی حتی این جمله گفته می‌شود تمام روان و روح و احساس آدم در آن لحظه تحت‌الشعاع آن مسئله قرار می‌گیرد و خیلی خاطرات داریم و حتماً باید در کتابهایمان بنویسیم که وقتی در ایران کنسرت اجرا می‌کنیم متأسفانه احساس امنیتمان کمتر است تا کشور خارجی!»

*علیزاده نتیجه وضعیت فعلی را این دانست که هنرمندان موسیقی به مدافع موسیقی تبدیل شده اند: «خدا نکند شرایط دوباره به آنجا برسد که برای حمل ساز باید مجوز می‌داشتیم! ما در ایران مدافع موسیقی شده‌ایم، ما هنرمند موسیقی نیستیم، مرتب یک سپر جلویمان است که باید از موسیقی دفاع کنیم. اگر روزی بشود که هنرمندان بتوانند ذهنشان را پرواز دهند و زمینی نباشند، آنوقت هنر موسیقی ایران به جایگاه واقعی خودش می‌رسد.»

* علیزاده از توهین ها آنچنان ناراحت و نگران است است که هیچ چاره ای نمی بیند جز مراجعه مستقیم به رهبری: «وقتی کسی موسیقی تحصیل می‌کند در جامعه به او توهین می‌شود. توهین فقط در لغو کنسرت نیست؛ توهین ادبیاتی است که در برخی روزنامه‌ها از زبان برخی افراد بازتاب داده می‌شود. بنده اگر قدرتش را داشتم باید از این وضع شکایت می‌کردم، چون این افراد موسیقی را در سطح فحشا مطرح می‌کنند، من معتقدم باید در سطوح عالی درباره این مسأله صحبت شود. رهبر انقلاب راهنمای این جامعه و راهنمای دنیای اسلام هستند، ایران در منطقه الگو است و درست نیست که چنین نگاهی به موسیقی در ایران وجود داشته باشد. من مطمئنم که نگاه رهبر انقلاب به موسیقی نگاه والایی است، چون ایشان اطلاعات موسیقیایی خوبی دارند.»

*و در پایان، این حقیقت تلخ از زبان علیزاده:

«من ۵۰ سال است که در موسیقی ایران فعالیت می‌کنم، باید ۵۰ سال دیگر صبر کرد تا کسانی مثل من، شجریان، ناظری و … متولد شوند، متاسفانه از پتانسیل ما استفاده نمی‌شود و به هیچ وجه در تصمیمات موسیقی کشور دخالتی نداریم. باید فرصتی ایجاد شود تا با مقامات عالی کشور گفت‌وگو کرد که یا ما آنان را قانع کنیم یا آنان ما را، تا سرانجام به راهکاری برسیم که به موسیقی که گفته می‌شود فاخر در شکل واقعی‌اش اتفاق بیفتد.»

 

 1. متولد ۹ دی
  ۲۹ فروردین ۱۳۹۶ در ۱۱:۵۵ | #1

  یادمان نرود مسئولین،همین جا، از خود ما و از درون همین فرهنگ میایند.عیب ما اینست که فکر میکنیم با دادن یک رای در ۴ سال و صرف وقت ١٠ دقیقه ای دیگر الان باید توقع داشته باشیم ایران به اتحادیه اروپا وام دهد.نه برادر نه خواهر نه دوست نه غریبه نه اشنا…هموطن مشکل از خود ماست.از همین مردم.تا ما اصلاح نشویم نه کشور و نه حکومت اصلاح نخواهد شد.هرکسی زمام امور را به دست گیرد ایا مشکل رشوه خواری و دزدی ما حل میشود؟ایا رانندگی ما درست میشود؟ایا در مصرف انرژی و آب تفاوتی حاصل میشود؟هنوز هم همان کارمند وظیفه نشناس در تمام اداره جات هستیم که ساعت مفید کارمان در روز ۴٠ دقیقه هم نیست .هنوز هم سالانه ٢٠٠٠٠ کشته در جاده میدهیم،هنوز هم از کار خود میزنیم و دنبال به اصطلاح رندی و زرنگ بازی هستیم.ایا دولت دست این باشد یا آن ،در شعور جمعی الوده نکردن محیط زیست اتفاق شایانی میافتد؟ایا دیگر در داد و ستد روزانه دایم کلاه بر سر یک دیگر نمیگذاریم؟ایا دیگر در صف ایستادن را میاموزیم؟ ساعت مطالعه مان چطور،ایا تغییری میکند؟هزاران مسئول امدند و رفتند و ما همان ١۵ دقیقه در سال را مطالعه میکنیم.چندین رییس جمهور عوض شد و ما همان ها هستیم.مردمانی که هیچ کاری نمیکنیم و انتظار همهچیز داریم.نه…هرگز.سرنوشت هیچ ملتی تا خودشان اراده نکرده اند به تغییر فرهنگ مریضشان،عوض نشده.این فرهنگ متعفن که بوی کثافتش سراسر ایران را گرفته،فاضلابش از زیر خانه تک تک ماجاری است.این بی مسئولیتی و فرار از کار و تلاش و کاهلی و متوقع بودن همیشگی از دنیا را کنار بگذاریم.چرک و خون زخم دزدی و فرار از بی مسئولیتی را از خود بزداییم.از کارمند و پزشک و شهردار و شورای شهر و مکانیک و پلیس و خودرو ساز …شاکی هستیم و حیف و هزارن حیف که کوریم و نمیبینیم همان ها خودمان هستیم.
  هرکدام از ما کلمه ای هستیم،اگر زیبا باشیم و خوانا ،این کتاب ایران خوانا و خوش خط و نفیس خواهد بود….

  متن بالا رو لابه لای حرفای چند تا ضد انقلاب دیدم و پسندیدم.توضیح اینکه هدف،انداختن توپ به زمین مردم و نفی مسئولیت حکومت نیست.اون بحث توقع فاقد پشتوانه و عمل،از یک رای و صرف چند سال پُر از تنش و اصطکاک نیروها منظورمه

  [پاسخ]

  حسن پاسخ در تاريخ فروردین ۲۹ام, ۱۳۹۶ ۲:۱۴ ب.ظ:

  آره دیگه همه اینا درست میشه
  اصلاحطلبا میگن ما درستش میکنیم
  سرطان رو هم با توسعه سیاسی خوب میکنن لامصبا

  [پاسخ]

  متولد ۹ دی پاسخ در تاريخ فروردین ۲۹ام, ۱۳۹۶ ۳:۴۳ ب.ظ:

  خوبی؟

  [پاسخ]

  حسن پاسخ در تاريخ فروردین ۲۹ام, ۱۳۹۶ ۶:۳۵ ب.ظ:

  قربانت …

  حسن پاسخ در تاريخ فروردین ۲۹ام, ۱۳۹۶ ۶:۴۴ ب.ظ:

  ولی خارج از شوخی شبیه همین حرفا رو من همیشه گفتم
  یه بار سر پست زاغه مهمات تو کرمان خوابم برد افسر جانشین بدون اینکه بیدارم کنه یه یادداشت گذاشته بود که : به قرآن این پادگان رو امام زمان نگه داشته
  حالا مردم ما هم ماشالله شون باشه با این دعب اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی معجزه ست داریم نون میخوریم
   

 2. تیرگر
  ۲۹ فروردین ۱۳۹۶ در ۱۹:۳۶ | #2

  ظاهرا این دوره رقابت اصلی بین امام حسن و امام رضا برگزار میشه
  فقط این وسط سه طفلان مسلم (محمود رحیم بقایی) ناجوانمردانه به قتل میرسن

  [پاسخ]

  حسن پاسخ در تاريخ فروردین ۳۰ام, ۱۳۹۶ ۷:۱۰ ق.ظ:

  اونوقت حارث داستان کیه؟

  [پاسخ]

 3. مس
  ۳۱ فروردین ۱۳۹۶ در ۲۲:۱۱ | #3

  مموتی و بقایی رد صلاحیت بشن چه کار می خوان بکنن؟

  [پاسخ]

  متولد ۹ دی پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۱ام, ۱۳۹۶ ۵:۰۶ ب.ظ:

  قاعدتاً سه تا انتخاب دارن
  ۱-مکیدن سماق
  ۲-نشستن سرکوچه و واکس زدن بادمجون
  ۲-محو شدن تو افق…
  که این آخریه با کلاس تره به نظرم

  [پاسخ]

  مس پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۲ام, ۱۳۹۶ ۱۰:۰۸ ق.ظ:

  به نظر میاد دارن رو گزینه ی سوم فکر می کنن

  [پاسخ]

 4. مس
  ۳۱ فروردین ۱۳۹۶ در ۲۲:۱۳ | #4

  شبکه خبر هم اکنون اعلام کرد که شورای نگهبان اسامی ۶ نامزد تایید صلاحیت شده را به وزارت کشور اعلام کرده است / احمدی نژاد رد صلاحیت شد.
  حیف شد

  [پاسخ]

  حسن پاسخ در تاريخ فروردین ۳۱ام, ۱۳۹۶ ۱۱:۲۷ ب.ظ:

  احمدی بای بای
  احمدی بای بای

  [پاسخ]

  متولد ۹ دی پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۱ام, ۱۳۹۶ ۵:۲۹ ب.ظ:

  اما این بای بای کجا و اون بای بای کجا…

  [پاسخ]

 5. حسن
  ۳۱ فروردین ۱۳۹۶ در ۲۳:۳۰ | #5

  آقا امید پیدات نبست
  با ترکوندن هرچی رکورد و آمار بود قهرمان شد پرسپولیس
  این قرمز منه …

  [پاسخ]

 6. Omid
  ۱ اردیبهشت ۱۳۹۶ در ۰۰:۰۳ | #6

  مخلصیم حسن جان … جز اینم انتظار نبود از پرسپولیس با برانکو … فوتبال ما با مربیان داخلی هنوز در دهه چهل و پنجاه و شصت و … فریز شده و پرسپولیس برانکو یعنی تزریق کیفیت به بدن نحیف این فوتبال … خدا کنه باعث و بانی خیر بشه و تیمهای پرطرفدار هم بروند سراغ مربیان با کیفیت و با دانش و مربیان وطنی هم فکری به حال خودشون بکنند …

  [پاسخ]

  متولد ۹ دی پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۱ام, ۱۳۹۶ ۵:۰۳ ب.ظ:

  بی توجهی به ظریفیت های درونی،نگاه به بیرون،اجنبی پرستی،بیکاری داخلی ها به قیمت خوش رقصی برای کدخدا و اذنابش،از همه مهمتر:ما نمی توانیم… :):):) از طرفدار شیخ فتنه گر،انتظاری جز این نیست :):):) دیدی محمود رفت تو باقالیا؟
  حالا ببین اگه آب از آب تکون خورد
  روزگار همینه ولی کیه که عبرت بگیره

  [پاسخ]

  حسن پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۱ام, ۱۳۹۶ ۶:۲۴ ب.ظ:

  قرار بود کیا آب رو از آب تکون بدن؟
  طرفداراش دیگه؟
  ولی خب طرفداراش برعکس بقیه عاشق چشم و ابروی نداشته این بنده خدا نبودند
  دقیقا چیزی که شما و عباس عبدی درک نمیکنید

  [پاسخ]

  متولد ۹ دی پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۱ام, ۱۳۹۶ ۹:۴۵ ب.ظ:

  البته نوشته ی من به وضوح ربطی به جواب شما نداره…درک میکنی دیگه؟ :) در کُل یا نمیگیری یا کج و کوله و چپکی میگیری

  حسن پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۲ام, ۱۳۹۶ ۱۱:۲۶ ق.ظ:

  گمونم تازه طرز استفاده از این آیکون ها رو یاد گرفتیا …
  منم عطف به نوشته های قبلی شما نظرم بود
  آخرش نفهمیدیم کنایه فهما کجای مجلس نشستن

  متولد ۹ دی پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۲ام, ۱۳۹۶ ۱۲:۰۳ ب.ظ:

  آیکون ها برای کمتر کردن تلخی و سیاهی مباحث هست
  کنایه فهمی نمیخواد برادر من!قبلاً بهت گفتم چی میخواد…بماند :) غلامعلی ثانی فهمید قسمتی ش رو
  بقیه ش هم جواب نگرانی هایی بود که از ورود و نقشه های احتمالی بعدی محمود تو ذهن امثال امید بود و اثبات حرف قبلی م که محمود مهره سوخته و تموم شده ست و ارزش بحث نداره.نگو نفهمیدی که شاکی میشما!!!
  البته هزینه ش برای شما باقی میمونه و باید جواب بدید…:اینکه از کی و چرا فاقد صلاحیت شده؟ و چرا الان رد شد؟ مگه بعد از دوره ی نحسش کار خاصی کرده که قبلً نمیکرد؟! تکلیف اونموقع که دکتر بود چی میشه و هزینه ها رو کی پرداخته؟ کیا و چرا انقدر پشتش وایستادند؟ اصلا چرا شهامت ندارند دقیقاً بگن چرا محمود ناگهاک بد شد و هزار سوال دیگه
  الان آیکن خنده میخواد یا گریه؟

  حسن پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۲ام, ۱۳۹۶ ۴:۵۴ ب.ظ:

  آیکون یه آدم لجوج
  آخه من اصلا مثل شما قبول ندارم که اون دوره نحس بود وسیاه بود و هزینه داشته که حالا بیام جواب پس بدم
  محمود یا بعدا خر شد و جفتک انداخت که پاهاش قلم شد یا از اول منافق بود که خب ما نشناختیمش و اگر میشناختیمش هم ارجح بود به اون عوضیهای شمشیر از رو بسته

  متولد ۹ دی پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۲ام, ۱۳۹۶ ۵:۲۱ ب.ظ:

  خوشگل پسر!
  پس شورای نگهبانی که محمودو کرده بود پسر امام زمان،چرا رد صلاحیت ش کرد؟ این قارچ سمی منافق از کجا پیداش شد یهویی و تا جایی پیش رفت که شد دولت نظر نزدیک و بلافاصله شد دولت انحرافی؟! حالا تو شوت بودی آقا حواسش کجا بود؟…حوصله ندارم جلوتر برم چون آیکون اخم باید بذارم که خوبیت نداره :) لجوج اونیه که میگه حتی یه منافق جفتک انداز رجحان داره به بقیه های عوضی شمشیر بسته که شورای نگهبان کور بود و شمشیرشونو ندید…حتی شمشیر فرمانده ی اسبق سپاه پاسداران رو…
  ولی حسنِ با بصیرت دید منتها همون وقت نفاق اون یکی خره رو ندید…خودت میفهمی چی میگی؟! لجاجت عقل و نهایتا ایمان را زایل میکند…پناه بر خدا

 7. غلامعلی یوسفی
  ۲ اردیبهشت ۱۳۹۶ در ۰۱:۵۵ | #7

  در این درگه که گه گه بی صلاحیت باصلاحیت و باصلاحیت بی صلاحیت شود ناگه / به امروزت مشو غره که ز فردایت نه ای آگه

  [پاسخ]

  مس پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۲ام, ۱۳۹۶ ۱۰:۰۹ ق.ظ:

  ۸ سال دیگه: شیخ حسن روحانی. رد صلاحیت شد

  [پاسخ]

  متولد ۹ دی پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۲ام, ۱۳۹۶ ۱۱:۵۱ ق.ظ:

  دقیقاً همینو محمود میخواست تا اونم مثل اکبر و میر و سدممّد و اینا خارج از خودی های حکومت تعریف بشه و خودش و ظرفیت توهمی ش رو برای آینده ی توهمی ش حفظ کنه…البته هزار نکته ی کلفت تر از گردن دلواپسان اینجاست که نتیجتاً به جای خجالت کشیدن و درک واقعیات جامعه،با خرّیتی خودخواسته دائماً طلبکار و خودشیفته باقی می مانند

  [پاسخ]

  مس پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۲ام, ۱۳۹۶ ۶:۲۰ ب.ظ:

  بله. لابد الان داره به خودش روحیه می ده منم مثل هاشمی و خاتمی.

 8. Omid
  ۲ اردیبهشت ۱۳۹۶ در ۱۵:۴۹ | #8

  جناب متولد ، بیکاری داخلی ها و ظرفیت درونی و بقیه را به شوخی گرفتم ولی یک سوال جدی ؛ همون قدرتی که توانست احمدی نژاد را رد صلاحیت کند بدون آنکه آب از آب تکان بخورد چطور نمی تواند یک جواب قانع کننده در مورد نزدیک به هفتصد میلیارد دلار درآمد دولت های نهم و دهم ، بدهد … شوخی نیست هفتصد میلیارد دلار و این همه کار های نکرده ونشده و نیمه تمام !
  یعنی هیچ تفاوتی میان نفت پنجاه دلاری و صد و چهل دلاری در اداره کشور و رشد اقتصادی و عمران و رفاه و … وجود ندارد … واقعا چه شد ؟!

  [پاسخ]

  متولد ۹ دی پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۲ام, ۱۳۹۶ ۴:۲۵ ب.ظ:

  بابا بیخیال…یعنی میخواستی جدی بگیری؟!
  معلومه که به در گفتم تا دیوار بشنوه
  بقیه ی سوالاتونم از همون دیوار بپرسید
  آیکون گریه

  [پاسخ]

  Omid پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۲ام, ۱۳۹۶ ۵:۴۵ ب.ظ:

  راستش ترسیدم …

  [پاسخ]

  حسن پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۲ام, ۱۳۹۶ ۶:۵۳ ب.ظ:

  جناب جمال باز
  واسه این که ظاهرا پسر ناخلفی شده
  صد دفعه دیگه عرصه انتخابات ۸۸ پیش بیاد و همون چهار نفر بیان رای همونه
  آقا که آخر از بغضش دق میکنی تا وقتی که طرف تو خط حرکت میکرد اونم در مقایسه با اون مرحوم نظرش رو نزدیک دونست
  احمدی نژاد هیچ حسنی که نداشت همین برا ما بس که افعیهایی مثل شما رو که سالها منتظر بهونه بودند تا زهر حسادتشونو بریزن به این بچه حضرت زهرا شناختیم از اون جبت و طاغوت بگیر تا مجمع مبارزیا و اصلاحاتیا و متکبر و متعفن هایی مثل تو …

  [پاسخ]

  متولد ۹ دی پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۲ام, ۱۳۹۶ ۷:۱۴ ب.ظ:

  عجب….!
  بصیرت روزافزونت به جایی رسیده تعفن افعی های حسود رو هم از دور تشخیص میدی؟! یاد آقای یوسفی به خیر…میگفت بعضی ها خیالشون از آخرت راحته و خودشونو بیمه میدونند لذا به خودشون اجازه میدن هر حرفی رو بزنند و هر اقدامی رو انجام بدن

  حالا فهمیدی چرا آیکون خنده لازمه یا نه؟
  شاید روزی بصیرتت قد داد فهمیدی :) ولی نذار خیلی دیر بشه چون اگه دیدار به قیامت بیفته،کارت خیلی خیلی سخت میشه…
  این جمله ی قصار هم تقدیم به یو:
  پایان منطق،شروع فحاشی ست
  امیدوارم به جای عصبیت ناشی از جهل و حماقت،به نور فهم و ایمان هدایت بشی و آخرت نداشته ت رو به دنیای اغیار نفروشی…قُل هَل اُنبّئکُم بالاَخسَرین اعمالا…الی منتهی الآیه
  دعای آخرم برای شما اینه که امیدوارم خودت و خانواده ت در پناه مادرم حضرت زهرا ”عاقبت” به خیر باشی

  متولد ۹ دی پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۲ام, ۱۳۹۶ ۷:۲۵ ب.ظ:

  داشته باش که شمای دائماً مدّعی،شب شهادت چه آقایی،چه کردی…

  حسن پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۲ام, ۱۳۹۶ ۸:۱۲ ب.ظ:

  شک نکن از ایمانم خیالم راحته
  ینی من کشته مرده فریاد وا اخلاقاه امثال شمام
  امشب شب شهادت یکی از مظلومترین ذریه حضرت صدیقه سلام الله علیهاست
  آقایی که اون ملعون می نشست روبروش و آقا رو میبست به سیلی … لا حول و لا قوه الا بالله
  مصیبتها و سیلی خوردن اهل بیت پیامبر و شیعیانشون صدها سال ادامه پیدا کزد تا بالاخره یکی از همون سلاله پاک یه حکومتی بپا کرد و الانم سکانش دست این ولی خداست
  شکایت به خدا میبریم از دشمنان عنوذ بسیار این عمامه و عبا و دوستان نادانی چون خودم

  حسن پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۲ام, ۱۳۹۶ ۸:۱۴ ب.ظ:

  ایشان مادر همه ما هستند
  ولی اگر سید هستی من تو چشم شما زل نخواهم زد

 9. تیرگر
  ۲ اردیبهشت ۱۳۹۶ در ۱۶:۲۰ | #9

  پیشنهاد میدم همه مخاطبان آهستان از اونایی که فعالن تا اونایی که استندبای هستن بیان و بگن میخوان به کی رای بدن، به قول رهبری “ممکن است کسی به دلیلی نخواهد از نظام اسلامی حمایت کند، اما از کشورش که می خواهد حمایت کند. همه باید بیایند” [و بگویند به کی رای میخوان بدن]

  [پاسخ]

  مس پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۲ام, ۱۳۹۶ ۶:۲۰ ب.ظ:

  روحانی

  [پاسخ]

  سین پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۲ام, ۱۳۹۶ ۸:۴۲ ب.ظ:

  سلام تیرگر. من به طور قطع و یقین به روحانی رای می دهم.
  +++++
  تفسیر اضافه. من تا وقتی خاتمی عزیزخودش نتواند کاندید شود ، به هر کسی که او اشاره کند رای می دهم. حتی اگر در سکوت با مردمش حرف بزند. این به معنای دنباله روی کور کورانه نیست. این به معنای شکل گیری سازمانی از افراد است که دارای ثبات رای شده اند. می دانند چه می خواهند و بر اساس داشته ها یشان و جمیع جهت دست به انتخاب می زنند.

  [پاسخ]

  حسن پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۲ام, ۱۳۹۶ ۱۰:۱۴ ب.ظ:

  بیچاره خاتمی عزیز
  جواب رای شما رو هم او باید بده

  [پاسخ]

  مریم پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۳ام, ۱۳۹۶ ۷:۱۴ ق.ظ:

  من هم روحانی.

  [پاسخ]

  متولد ۹ دی پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۲ام, ۱۳۹۶ ۱۰:۰۵ ب.ظ:

  شخص شما قاعدتا رای دادن رو زمینه ی استمرار استبداد فقهی میدونی و رای نمیدی..مگر اینکه به اصلاح گام به گام و حداقلی در نبود آلترناتیو اعتقاد داشته باشی و طبیعتا گزینه ت اونیه که مقابل گزینه ی نزدیکتر به حکومته…یعنی روحانی

  الان مدتهاست که انتخابات دو قطبی شده و نکته ش اینه که حکومتی ها هر روز چندپاره تر میشن و دایره شون تنگتر ولی اینوریا هر روز منسجم تر و اینکه اگه قبلنا فقط میدونستن چیو نمیخوان،بعد از ۸۸ تقریبا میدونن چیو میخوان…

  [پاسخ]

  حسن پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۲ام, ۱۳۹۶ ۱۰:۱۶ ب.ظ:

  آره واقعا
  امیرالمومنین علیه السلام فرمود : حاضرم ده نفر از شما رو با یکی از افراد معاویه عوض کنم

  [پاسخ]

  سین پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۳ام, ۱۳۹۶ ۱۱:۵۷ ق.ظ:

  آقای ۹ دی ، به نظر من کشور های مسلمان چنانچه صاحب حکومت سکولاری شوند که با شیب زیاد مملکت را به سمت مدرنیزاسیون با ویژگی های غربی ببرد اما مدیریت کار مد نداشته باشد و آغشته به استبداد باشد، از آنجا که در تضاد با جامعه مذهبی قرار می گیردو ضمنا طبقه فرودست و بالا دست در آن ایجاد می شود ، بعد از یک مدت عقده های فرو خورده طبقه فرو دست و تحقیر شده با موتور پناه به مذهب بعنوان یک هویت تحریک کننده و هویت بخش ،با ظهور یک اسلامگرا محکوم به سقوط آنی یا تدریجی می شود. ( مثل حکومت شاه و در حال حاضر ترکیه).
  بر عکس این هم صادر است. اگر مملکتی با هیئت حاکمهای که ادعای دین ( یا ایدئولوژی مثل کمونیست) دارند ، مدیریت ناکار امد دارند و به نام آن فساد و فحشا می کنند و رانت هم به ضمیمه دارند شکل بگیرد و باعث همان دو طبقه فرو دست و بالادست شوند و تحقیر و نا دیده انگاشتن خواست و لایف استایل یک طبقه ( اینجا طبقه مدرن) را در دستور کار داشته باشند ، باز هم محکوم به شکست هستند. اینجا رفرم یا انقلاب و خواست مردم به سمت هویت ضد دینی تمایل دارد.
  خلاصه جانم برایت بگوید هر چه که به اوج( بالاترین حد ظرفیت ) برسد ، میل به سقوط دارد.
  من آرزویم اینست که در ایران حکومتی از آنچنان ظرفیتی بر خوردار باشد که دین و بی دینی در کنار هم و با آگاهی کامل زیست کنند. سیستم قوی باشد و کثافت را دفع کند. قانون حامی مردم و چشم بینا باشد. مردم عدالت را حس کنند و خدا را در هر کوچه و برزن. من دلم می خواهد انسان باشم و وقتی افسار مدیریت زندگی روزمره ام را با رای دست کسی می دهم ، در درجه اول او متین باشد ، خوش نیت. و حتما و حتما صاحب علم مدیریت و تجربه آن.
  من در خاتمی هم دین دیدم و هم احترام به انتخاب. من هم علم دیدم و هم تقوا. فارغ از اینکه او یک سیاستمدار است ، انسانی دارای جهانبینی و درک هنر است. زیبائی شناس و اهل مدارا و گفتگو. برای همین سالهاست که بی ذره ای تردید او را انسان لایقی می دانم. و اما رو حانی. روحانی شاگرد پنجم کلاسی است که خاتمی استادش.

  [پاسخ]

  آزادی(آزادی) پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۷ام, ۱۳۹۶ ۸:۱۹ ب.ظ:

  مگه میشه از ترس روی کار اومدن هیولاها نریم به روحانی رای بدیم؟
  تیرگر…تیرگر….تیرگر رای بدی ها : (((((

  [پاسخ]

 10. متولد ۹ دی
  ۳ اردیبهشت ۱۳۹۶ در ۰۸:۴۱ | #10

  خانم س
  خاتمی،شخصیت محترمی ه…قبول
  اما شرایط عوض شده و دیگه اون نمیتونه به عنوان رئیس دولت به اهداف و افکار شما کمک کنه.بحث این نیست که حکومت نمیذاره بیاد یا خودش نمیخواد بیاد…خاتمیِ امروزه ،همون امضای آخرش پای تصمیمات جمعی کافیه.شما میخوای به اهداف ت برسی و زمینه ی تحقق افکارت مهیا بشه و یا اینکه میخوای صرفا اونی که بهش علاقه داری راس کار باشه؟ فرض کن همین دوره،خاتمی هم باشه و روحانی هم باشه و مقابل همدیگه هم نباشند و شما حق انتخاب داشته باشی بین خادم الرضا و روحانی و خاتمی…دلت میگه خاتمی ولی عقلت باید تو این شرایط بگه روحانی! چون خاتمی اصطکاکش با حاکمیت،انقدر زیاده که خیلی از فایده هاش رو خنثی میکنه ولی روحانی شرایطش از این نظر بهتره.و نکته ی خیلی مهمتر و اساسی تر اینکه خاتمی کاریزما داره و این حتماً ما رو به جلو نمیبره.ما از اون دوران عبور کردیم و به عقلانیتی رسیده ایم که با محاسبه و دودوتاچهارتا قبول و رد کنیم و این یعنی حرکت به سمت دولت مدرن.دولتی که شیفته و فدایی نداره و عملکردش و شرایط تعیین کننده ست.روحانی عاشق و شیفته نداره و این اولین باره که ما چنین دولتی رو تجربه میکنیم و میتونیم ضمن انتقاد جدی بهش رای بدیم.این دستاورد تاریخی با آمدن مستقیم خاتمی به باد خواهد رفت…پس لطفا نگید تا زمانی که خاتمی عزیز خودش نتواند :)

  [پاسخ]

  حسن پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۳ام, ۱۳۹۶ ۱۱:۳۲ ق.ظ:

  خاتمی خیلی بهتر از روحانیه
  مطمئنا اون اصطکاک سابق هم پیش نخواهد اومد
  تکلیف مومنین و انقلابیون با خاتمی کاملا روشنه ولی روحانی با وجهه ظاهرالصلاح تر جوری عمل میکنه که دیگه نه از تاک و نه از تاک نشان نشانی نخواهد ماند
  اگه زمان خاتمی به موزه رفتن اندیشه امام تیتر روزنامه بود روحانی عملا میفرسته به موزه … موزه ای که درش هم بسته خواهد بوذ بدون هیچ بازدید کننده ای
  مگه اینکه بفرمایید خب بفرسته به درک

  [پاسخ]

  حسن پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۳ام, ۱۳۹۶ ۱۱:۳۴ ق.ظ:

  و الحق که عقلایی چون شما به درستی روحانی رو دستلوزد تاریخی میدونید … ایوالله دارید

  [پاسخ]

  سین پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۳ام, ۱۳۹۶ ۱۲:۰۱ ب.ظ:

  ببخشید. من کامنتم را وقتی نوشتم که یادداشت شما را نخوانده بودم. مطمئنا اگر عدم ارتباطی دیدید ، حمل بر بی توجهی نکنید.

  [پاسخ]

 11. حسن
  ۳ اردیبهشت ۱۳۹۶ در ۱۴:۴۵ | #11

  یوسف از چاه برون آمد و بر تخت نشست
  یوسف فاطمه بر تخته در خوابیده ست

  سلام من به تو ای زندانی بغدادی …

  [پاسخ]

 12. متولد ۹ دی
  ۴ اردیبهشت ۱۳۹۶ در ۲۱:۰۵ | #12

  مترس از جوانان شمشیرزن
  حذر کن ز پیرانِ بسیار فن
  ******
  ******
  جایی خوندم خوشم اومد

  [پاسخ]

  متولد ۹ دی پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۴ام, ۱۳۹۶ ۹:۵۷ ب.ظ:

  حالا تصور کنید عاقبت مجموعه ای که بدنام کند پیران بسیار فن را و بها دهد جوانان شمشیرزن را

  [پاسخ]

  متولد ۹ دی پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۴ام, ۱۳۹۶ ۱۰:۰۲ ب.ظ:

  و یا اینکه بها دهد پیران بی هنر را و خوار کند جوانان برومند را

  [پاسخ]

 13. متولد ۹ دی
  ۵ اردیبهشت ۱۳۹۶ در ۱۰:۳۲ | #13

  اوضاع جامعه و شرایط کشور،طوریه که حضرات نامزد،چاره ای جز حمله ی همه جانبه و نقد گزنده بهش ندارند و سرِ نخواستنِ این نکره ی چموش دعواست.انگار نه انگار که همینایی که این نکره ی چموش رو انکار میکنند خودشون درستش کردند و حالا به جای پاسخگویی در جایگاه یک مدّعی،مطالبه گرند!

  حالا مصرع سوم این ابیات انگار برای حضرات مسئول و نامزد سروده شده:
  افسوس که عمر گشت بیهوده تلف
  دنیا به تعب گذشت و دین رفت ز کف
  رنجید خدا و خلق راضی نشدند
  ضایع کردیم پاره ای آب و علف

  رحمت خدا بر جناب سلطان العلما :)

  [پاسخ]

  حسن پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۵ام, ۱۳۹۶ ۱۱:۲۱ ق.ظ:

  خدا رو به همین روز عزیز و صاحبش قسم میدهم سایه این نکره چموش رو از سر من و زن و بچه ام کم نکنه
  خدایا ما رو به ناشکری نادانان اخذ نکن

  [پاسخ]

 14. متولد ۹ دی
  ۵ اردیبهشت ۱۳۹۶ در ۱۲:۳۱ | #14

  آدرس های غلط،عوام فریبی و وعده های کیلویی خادم الرضا و خالیباف،نشون میده متاسفانه بخش های قابل توجهی از ما مردم،هنوز دنبال مفتخوری(بدون توجه به عوارض بعدی ش) و نیز دچار ناآگاهی و ناتوانی در درک مشکلات هستیم.مثلاً،چرا باید جناب سردار-خلبان-دکتر به خودش اجازه بده هر وعده ی خام و ابلهانه ای رو مطرح کنه؟ غیر از اینه که طمع جلب توجه و رای مردم ناآگاه رو داره؟ پس مشکل ابتداءً در خود ما هست و این نامزد-کاسب ها فقط جنس مورد علاقه ی ماها رو جور می کنند! درسته که جامعه ی نرمال به یه تعداد دزد و کلاش و احمق و نخبه و کاسب و استاد وووو هر یک حساب شده و به نسبت درخور احتیاج داره ولی اینکه جریانی به قدمت و وسعت اصولگرایی بعد از سالها مدیریت در سطحی باشه که نامزدهای اصلی ش انقدر سخیف و مبتذل باشند،جدّاً قابل تاسف و تامّله که نتیجه ش ظهور گاه و بیگاه آپدیت هایی از پوپولیست های لمپن هست…این شاید به مذاق رقبای اونها خوش بیاد ولی در درازمدت،فقدان رقیب دانا و توانا،دینامیک رشد رو کند میکنه.اینکه اگه دو روزمون مثل هم باشه باختیم،فقط برای دیوار مدرسه بوده انگار…

  [پاسخ]

 15. متولد ۹ دی
  ۵ اردیبهشت ۱۳۹۶ در ۱۲:۴۹ | #15

  البته از نظر بنده،یک نقطه ی امیدواری برجسته در جامعه در حال فراگیری هست.اینکه به جای خیال پردازی در توانایی ها،به نقاط ضعف و کاستی هایمان توجه بیشتری داریم و به جای افتادن در چاه ناامیدی،با واقع گرایی در توقعات و درک مشکلات،یک ”آگاهی جمعی منجر به تصمیم” در حال شکل گیری هست که جای اتکا به افراد رو میگیره و در آینده،حرکتی قائم به ذهن هاست نه دنباله روی اشخاص

  [پاسخ]

 16. غلامعلی یوسفی
  ۵ اردیبهشت ۱۳۹۶ در ۱۲:۵۸ | #16

  ملت همیشه صحنه انشاالله یک بار دیگر با حضور در انتخابات نظام مقدس تنور انتخابات را گرم نموده و باری دیگر مشتی محکم به دهن استکبار جهانی خواهند زد. همچنین بی حجابان محترم می توانند با بدحجابی پای صندوق های رای آمده و نه تنها بر خلاف سایر روزها سر از ون های گشت ارشاد درنیاورند بلکه تصویر آنان به عنوان بخشی از ملت همیشه در صحنه در صدا و سیمای بسیار بسیار ملی منعکس گردیده و حالش را ببرند. همچنین طبق روایات حضور با کراوات پای صندوق های رای نیز مباح می باشد. انشاالله ملت همیشه در صحنه باری دیگر پس از تکرار می کنم آشخ ممد سوپاپ الدوله ی نظام مقدس جوگیر شده و کرور کرور رای به صندوق ها ریخته و بقای نظام مقدس را تضمین نمایند تا سفره انقلاب که ملک طلق راست و چپ نظام مقدس است و حقشان است و ایران که غنیمت اسلام است در کف آنان باقی ماند. ملت همیشه در صحنه علی رغم له شدن در زیر بار فقر و فلاکت انشالله با مدنظر قراردادن این امر که اقتصاد مال خر است حماسه حضور را در چشم دشمنان و اذناب داخلی شان کرده و در صورت رای دادن به سوپاپ های اطمینان حتی می توانند استثناءً یک شب از هر چهار سال را کارناول خیابانی برپا کرده و شادی صرفا در شب انتخابات نه تنها حرام نیست بلکه دشمن شکن بوده. همچنین رقصیدن در این شب معادل ۵۸۲ روز عبادت ثواب دارد.

  [پاسخ]

  مس پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۹ام, ۱۳۹۶ ۷:۵۵ ق.ظ:

  خدابیامرزه پدرت رو. طرفدار صندوق رای و قهر نکردن با اون بود. دلش میخواست دور بعدی هم روحانی و دو دوره ی بعد، جهانگیری رییس جمهور بشه. ان شاالله آرزوش محقق بشه

  [پاسخ]

 17. حسن
  ۵ اردیبهشت ۱۳۹۶ در ۱۳:۵۰ | #17

  همه چیز نسبی ست
  اگه اصلاحطلبها نفری پنجاه هزار تومن بدن اونم سال ۸۴ که پایه حقوق من ۱۰۰تومن بود اشکالی نداره
  ولی اگه دیگران مطرح کنند پوپولیسمه
  اگه لیبرال جماعت بگن صد روزه یه کارایی میکنیم خب کار درستن حتما میکنن
  ولی دیگران بگن حتما یا عدد و رقم نمیفهمن یا کلاه بردارند
  سفر استانی و افتتاح های چندباره و سبد کالا و توزیع سیب زمینی و سود سهام عدالت و …. مطلقا خوب یا بد نیست
  بستگی داره کی انجام بده

  [پاسخ]

 18. حسن
  ۵ اردیبهشت ۱۳۹۶ در ۱۴:۰۱ | #18

  به نظرم در انتخابات یا مناظرات اصلا صحبت از سیاست و اقتصاد و فرهنگ و … همش سرکاریه
  چون به جز یک تیم تقریبا پونصدنفره بدنه اجرایی همونه
  حالا سیاستگذاریها فرق میکنه ولی خیلی توفیری به حال مردم بیچاره نداره
  اینا بیان مرد و مردونه بگن ما پای انقلاب و امام و شهدا و همه آرمانهاشون ایستادیم
  اونا هم مرد و مردونه بگن نه آقا جون مردم خسته شدن دیگه حالا ما لیبرالها رو میخوان چه مبارزه ای چه استکبار ستیزی ای چه کشکی ؟
  خدا وکیلی مردم رو گول نزنن بگن هیچ اعتقادی به ولایت فقیه و مصداق فعلیش ندارن
  مردم هم که به قول جبت و طاغوت به رشد فکری رسیدن تازه خاتمی عزیز هم یه اشاره ابرویی میاد و بقیه مرددها هم تصمیمشون رو میگیرن و رای میدن
  بابا مرگ یه بار شیون یه بار … چقدر نفاق آخه؟

  [پاسخ]

  غلامعلی یوسفی پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۵ام, ۱۳۹۶ ۲:۱۰ ب.ظ:

  چیه مگه؟ دور هم سر سفره انقلاب نشستیم! سفره

  [پاسخ]

 19. شاعرانه
  ۶ اردیبهشت ۱۳۹۶ در ۲۰:۴۴ | #19

  هاشمی ۸ سال رئیس جمهور بود رد صلاحیت شد
  خاتمی ۸ سال رئیس جمهور بود رد صلاحیت شد
  احمدی نژاد ۸ سال رئیس جمهور بود رد صلاحیت شد !
  چجوریه ؟

  [پاسخ]

  غلامعلی یوسفی پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۷ام, ۱۳۹۶ ۱۲:۳۱ ق.ظ:

  همه بی صلاحیتن مگر عکسش ثابت بشه

  [پاسخ]

 20. شاعرانه
  ۶ اردیبهشت ۱۳۹۶ در ۲۰:۴۵ | #20

  من به آقای رئیسی رای میدم چون روحانی ضعیفترینهای ریاست جمهوری ایران بود .

  [پاسخ]

  متولد ۹ دی پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۷ام, ۱۳۹۶ ۲:۰۸ ب.ظ:

  و اینگونه…از ضعف روحانی،قدرت رئیسی اثبات شد :)
  خدا قوت پهلوان…
  خسته نباشی دلاور :)

  [پاسخ]

  شاعرانه پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۷ام, ۱۳۹۶ ۹:۵۹ ب.ظ:

  گزینه ی دیگه ای نیست یا قالیباف یا رئیسی قالیباف که بدرد نمیخوره پس رئیسی باقی می مونه
  گر چه اگر هردوتا باشند روحانی رای میاره
  اما اگر ائتلاف کنند روحانی شکست میخوره
  مرحله دوم برن هم بازم روحانی شکست میخوره

  [پاسخ]

  متولد ۹ دی پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۸ام, ۱۳۹۶ ۱:۵۶ ق.ظ:

  قرار شد جُک بنویسی…چی شد؟
  بیا به کار خودمون برسیم :)

  متولد ۹ دی پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۸ام, ۱۳۹۶ ۱:۵۸ ق.ظ:

  البته تحلیل ت هم جوکی بود برا خودش
  اما از اون جوک باحالات بگو بیشتر کیف کنیم

  مس پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۸ام, ۱۳۹۶ ۹:۰۶ ب.ظ:

  شما یک سال اینجا خودتو جر دادی که قالیباف خیلی خوبه و دور بعدی باید بهش رای بدیم. حالا به همین راحتی می گی به درد نمی خوره؟ سال دیگه نظرت درباره رییسی هم همین نشه

 21. حسن
  ۷ اردیبهشت ۱۳۹۶ در ۲۲:۱۳ | #21

  کاروان تنهای تنها آه و واویلا
  میرود در دشت و صحرا آه و واویلا …

  کاروان کربلائیان از مدینه راه افتاده

  [پاسخ]

 22. حسن
  ۸ اردیبهشت ۱۳۹۶ در ۰۷:۴۵ | #22

  بیچاره اونکه ندید کربلا رو
  بیچاره تر اونکه دید کربلا رو

  آقا ما پریدیم ….

  [پاسخ]

 23. متولد ۹ دی
  ۸ اردیبهشت ۱۳۹۶ در ۱۳:۴۶ | #23
 24. شاعرانه
  ۸ اردیبهشت ۱۳۹۶ در ۲۰:۰۱ | #24

  روحانی ۳ به صفر در مقابل قالیباف بازنده شد . رئیس لحظه آخر اومد به کمک قالیباف .

  [پاسخ]

  شاعرانه پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۸ام, ۱۳۹۶ ۸:۰۵ ب.ظ:

  هفته بعد قالیباف تنهاست رئیسی باید کمکش کنه چون روحانی و جهانگیری هر چی دارن رو می کنن

  [پاسخ]

 25. مس
  ۸ اردیبهشت ۱۳۹۶ در ۲۱:۰۶ | #25

  قالیباف مثل مموتی بود

  [پاسخ]

 26. Omid
  ۸ اردیبهشت ۱۳۹۶ در ۲۲:۴۷ | #26

  شاعرانه عزیز ! چطور مگه ؟ چی شد که روحانی بازنده شد ؟

  [پاسخ]

  متولد ۹ دی پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۹ام, ۱۳۹۶ ۱۰:۱۱ ق.ظ:

  چی شد؟به نظرم این شد که طبق معمول،
  چون ”من” دوست داشتم و دارم که ”اونجوری” بشه،لابد شده دیگه!
  اصلا بیخود کرده…باید بشه :) و از این به بعد هم قاعدتاً چینش پازل طوری میشه تا حرف ”من” درست از آب دربیاد.قافیه ی ابیات نباید به هم بخوره
  این نگاه،یک اصل در مدیریت کلان نظام هست که به من و شاعرانه و دیگران هم سرایت کرده
  مهم نیست بیرون از دنیای ذهنی ما چه خبره.مهم اینه که فانتزی های ما چه ریختیه و نباید آرامش تخدیری مان به هم بخوره

  [پاسخ]

  شاعرانه پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۹ام, ۱۳۹۶ ۱۱:۵۶ ق.ظ:

  آقا متولد یعنی دیروز ندیدی چطور آبروی روحانی رفت ؟ اونم جلوی دوربین ؟ بقول خودتان چون ”من” دوست داشتم و دارم که ”اونجوری” بشه،لابد شده دیگه!

  [پاسخ]

 27. حسن
  ۹ اردیبهشت ۱۳۹۶ در ۰۸:۰۲ | #27

  شنیدم روحانی معلم اخلاق شده بود
  اینم واسه خودش دستاوردیه … خدا رو شکر

  [پاسخ]

 28. متولد ۹ دی
  ۹ اردیبهشت ۱۳۹۶ در ۰۸:۳۸ | #28

  نظر من درباره ی مناظره ی اول
  روحانی مطمئن بود که پیروزه انتخاباته و خُب صفا میکنه از رقابت با حریفان ناشی و بی کیفیت
  قالیباف خسرالدنیا و الاخره…واقعا دلم برای خودش و اصولگرایی سوخت
  رئیسی و میرسلیم،آدم های ساده و بدون حاشیه و خوبی بودند ولی به نظرم سیدمصطفی به درد مدیریت مدرسه و سید ابراهیم هم مناسب برای امام جماعت مسجد محل هست…و نه بیشتر! در کل،شهوت قدرت در این دو بزرگوار ندیدم هرچند صلاحیت ریاست هم ندارند
  جهانگیری قابل بحث نیست چون قرار نیست رئیس بشه
  و اما هاشمی طبا…
  این سید اما بیشتر از همه به دل من نشست.نگاه استراتژیک داره
  تا اینجا،دل میگه هاشمی طبا ولی عقل میگه تقویت آراء روحانی

  [پاسخ]

  مس پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۹ام, ۱۳۹۶ ۹:۰۳ ق.ظ:

  بله هاشمی طبا خوشفکر بود

  [پاسخ]

 29. حسن
  ۹ اردیبهشت ۱۳۹۶ در ۱۱:۰۷ | #29

  سفر دو روزه هوایی به عتبات داره تموم میشه
  دعاگوی همه هستم
  هواپیماش خیلی تمیز بود گمونم از این برجامیا بود
  خدایا به صاحب این قبر و حرم شریف دلهای مردم رو به فرد مرضی امام زمان هدایت کن

  [پاسخ]

 30. شاعرانه
  ۹ اردیبهشت ۱۳۹۶ در ۱۱:۵۵ | #30

  روحانی در طول ۴ سال فقط دروغ تحویل مردم داد . تحریمها برداشته که نه بیشتر شد . برجام که فقط جامش باقی مونده و بقیه برداشته شد . پولهای نفت مارو که نمیدون و تو بانکهای خارجی انباشته میشه و تازه یه پولی هم بابت حق نگهداری داریم میدیم ! یعنی از ما دارن میگیرن . این آقا روبروی دروربین خیلی راحت بسان آب خوردن دروغ میگه و زیر حرفهایی که ۴ سال قبل زد میزنه
  وعده ها روحانی چه بودند ؟
  وعده‌ گشایش ۱۰۰ روزه
  وعده ایجاد۴ میلیون شغل
  وعده تامین مسکن
  رونق اقتصادی
  بالا بردن ارزش‌ پول ملی
  احترام به نظر منتقدان
  عبور از رکود
  مقابله با تورم
  گسترش تولیدات
  مبارزه با فساد
  مقابله با قاچاق و…
  کدام انسان عاقلی میتونه بگه این وعده ها محقق شده ؟ مگر اینکه نخواد قبول کنه که اونم یه بحث دیگه هست .
  دیروز قالیباف برای اولین بار در مقابل میلیونها ایرانی روحانی را به چالش کشید و دستهای خالی روحانی نتوانست بر روی وعده های توخالیش سرپوش بذاره
  هسته ای هم که کاملا توش سیان پر کردن و دانشمندان هم بیکار شده و ………
  قالیباف اومده ماننداسطوره مناظرات یعنی احمدی نژاد عمل کنه و پته دروغین اصلاح طلبان خالی بند را روی آب بریزه
  از بس دروغ گفتن آدم به همه مسئولین بدبین میشه
  دروغهایی چون برجام سایه جنگ را از سر ملت بر داشت !
  خلاصه باید منتظر مناظرات بعدی و جنگ روحانی قالیباف باشیم
  انشالله این دولت رای نیاره و آقای رئیسی محجوب رای بیاره البته قالیباف هم رای بیاره بد نیست .
  یا علی

  [پاسخ]

 31. Omid
  ۹ اردیبهشت ۱۳۹۶ در ۱۲:۵۶ | #31

  شاعرانه جان ، من به روحانی رای ندادم و کلا از این جماعت دلخورم و مناظره هم نگاه نکردم اما دو نکته … یک اینکه روحانی مناسب ترین آدم جمهوری اسلامی برای برداشتن آوار چپاول هشت ساله در دولت احمدی نژاد بود بگذریم که کسانی در دولت روحانی این را نفهمیدند و جارو برقی انداختند به خزانه خالی و انتظار برخورد شدید با این آدمها به دل من یکی ماند … دوم ، تحول اقتصادی در صد روز و دویست روز بیشتر به جک شبیه است تا واقعیت اما ، حاصل کار چهار سال اول روحانی چه در اقتصاد و چه سیاست ، فقط در چهار سال دوم قابل ارزیابی است . یعنی اگر چهار سال دوم شما از وضعیت اقتصادی راضی بودی به معنای رضایت از کار در چهار سال اول است .

  [پاسخ]

  حسن پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۹ام, ۱۳۹۶ ۶:۰۲ ب.ظ:

  اگه مناسبترین بود چرا به اون نامناسبه رای دادی پس؟
  آوار چپاول ؟ آوار …. چپاول …. جارو برقی …
  سلام

  [پاسخ]

  Omid پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۹ام, ۱۳۹۶ ۹:۳۷ ب.ظ:

  سلام داداش … زیارت قبول
  عزیز ، تو همه جای دنیا دو تا دو تا میشه چهار تا ، شما روزی سه میلیون بشکه نفت رو ضربدر صد و چهل بکن و حاصل رو ضربدر سی تا درآمد یک ماه نفت مشخص بشه و بعد ضربدر دوازده و ضربدر هشت ، یا اصلا میانگین رو صد دلار حساب کنیم ببینیم چقدر میشه درآمد هشت سال فروش نفت .
  خب ، این پول چی شد ؟!
  درآمد حاصل از فروش نفت تو چهار سال گذشته چقدر بود ؟
  هیچ تغییر محسوسی هم که نداشتیم ، چه با صد و چهل دلار و چه با پنجاه دلار و روزی سه میلیون و روزی یک میلیون !
  اون پول ها چی شد ؟!
  واقعا برای شما جای سوال نیست ؟
  جواب آقای احمدی نژاد تا الان سکوت بوده و در مواقعی دفاع کلی از دولت و … همین .
  حسن جان ، من رای ندادم … چون واقعا نا امید شده بودم .

  [پاسخ]

  حسن پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۱۰ام, ۱۳۹۶ ۷:۵۱ ق.ظ:

  سه ملیون بشکه ؟ ۱۴۰ دلار ؟
  بعد دلار رو اونا به چند تومن تبدیل میکردند اینا به چند تومن؟
  درآمد ریالی اینا باور کن اونقدرا کمتر از محمود نیست تو چرا باورت شده هوچی گری اینا ؟
  درآمد محمود روی زمینه چشم بینا میخواد

  حسن پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۱۰ام, ۱۳۹۶ ۷:۵۴ ق.ظ:

  این آمارها رو از کجا میاری امید؟
  روزی سه ملیون بشکه …
  توی سایتهای معتبر تا قرون آخر درآمدهای محمود و حسن اومده

  مس پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۱۰ام, ۱۳۹۶ ۱۱:۱۷ ق.ظ:

  حسن جان خودت یه حساب سرانگشتی بکن. محمود نفت رو بشکه ای ۱۴۰ دلار می فروخته این دولت بین ۵۰ تا ۶۰ دلار. اون سایت معتبر چی هست ادرس بده ما هم ببینیم. محمود خزانه پر تحویل گرفت خزانه خالی تحویل داد. بانکا مشکلات عدیده ای دارن که در آینده ی پیش رو بیشتر خودشو نشون می ده. اینا همه ش به خاطرر مملت داری خر تو خری مموتیه

  شاعرانه پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۱۰ام, ۱۳۹۶ ۱۲:۵۶ ب.ظ:

  این دولت هم در عوض تعداد بشکه اش شده حدود ۴ میلیون پس بازم قیمتش بیشتره

 32. شاعرانه
  ۹ اردیبهشت ۱۳۹۶ در ۱۸:۰۷ | #32

  نگاهی به ۴ سال قبل و وعده های روحانی
  بنظر شما این وعده ها محقق شد عایا ؟(آیا)

  چنان رونقی به اقتصاد می دهیم که مردم از در آمد سرشار شوند و نیازی به یارانه ۴۵۰۰۰ تومانی نداشته باشند.

  – در برنامه من علاوه بر برنامه های میان مدت برای مشکلات اقتصادی ، اجتماعی ، سیاست خارجی و امور فرهنگی برنامه کوتاه مدت و ۱۰۰ روزه وجود دارد و ما می توانیم در یک دوره کوتاه تحول اقتصادی با ایجاد یک دوره تنفس به کارخانه ها و مراکز تولید که مشکل دارند ایجاد کنیم.

  – همه تحریم های مالی ، بانکی و حتی نظامی و موشکی بعد از امضای توافق ، یکجا برداشته می شود .

  – در سال ۱۰ میلیون توریست می آورم و ۴ میلیون شغل ایجاد میکنم.

  – ریال ایرانی به جای اول خود بازگشته و گذرنامه ایرانی به احترام خود باز می گردد.

  – دولت نخواهد گذاشت جوان بیکار در مقابل خانواده و فرزندانش شرمنده باشد.

  – دولت در ماههای ابتدائی موانع تولید را از سر راه بر می دارد.

  – دولت در کنار هدایت نقدینگی به سمت تولید رفته و باید با فساد و رانت مبارزه کند.

  – نجات اقتصاد ایران و حل معضل بیکاری بخصوص برای تحصیلکرده ها

  – واردات که بزرگترین بی عدالتی محسوب می شود را کاهش و با بهبود بخشیدن شرایط تولید را افزایش می دهم.

  – دولت با کلید تدبیر تمام قفلها را باز می کند.

  [پاسخ]

  مس پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۱۰ام, ۱۳۹۶ ۱۱:۱۷ ق.ظ:

  یه چیز به دردد بخور بفرست

  [پاسخ]

 33. Omid
  ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۶ در ۱۱:۵۸ | #33

  هر چه هست از قامت ناساز بی اندام ماست حسن جان ، شما فرصت کردی یه توضیح کوتاه بده بلکه ما چیزی دستگیرمون بشه … قول میدم لجاجت بخرج ندم

  [پاسخ]

  حسن پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۱۰ام, ۱۳۹۶ ۱۲:۱۶ ب.ظ:

  کج و کوله تر از من که نیست امید
  حرفم اینه این چیزی که اینا میگن نیست
  آی نمیدونم خزانه رو پر تحویل گرفت خالی تحویل داد
  کلی بدهکاری گذاشت رو دست مملکت
  نقدینگی فلان قدر شد
  یه مقایسه کنی با دولت روحانی با آماری که مراکز تحت امر خودشون ارایه دادن دستت میاد اینا چه فاجعه ای هستن
  محمود دو سه تا ویدیو داده بیرون جواب این ادعاها رو بعضیاشو داده و من ندیدم اینا در جوابش دفاعی داشته باشن

  [پاسخ]

برگه نظرات
1 7 8 9 13205
 1. بدون بازتاب

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: