خانه > جامعه, فرهنگ و هنر > آیا هیچ کس پاسخگوی دردهای حسین علیزاده نیست؟!

آیا هیچ کس پاسخگوی دردهای حسین علیزاده نیست؟!

صحبت های اخیر حسین علیزاده در مشهد، باز هم پر از درد بود. دردی که او بارها به آن اشاره کرده اما اصلا نمی داند برای درمانش به کجا و به چه کسی مراجعه کند؟! هرچند این بار تلویحا اشاراتی کرده!

مرور این سخنرانی جالب است. علیزاده از وضعیت موجود گلایه می کند. اینکه یک هنرمند موسیقی (آنهم موسیقی اصیل و سنتی) دقیقا نمی داند جایگاهش کجاست؟ گاه از تریبون ها و رسانه های رسمی به او توهین می شود و گاه کنسرتش لغو و با ادبیاتی اهانت آمیز با او و هنرش برخورد می شود. و البته یک نکته مرکزی و یک سوال اساسی در کلیت سخنان او وجود دارد، اینکه آیا واقعا ما تمدن، جامعه، فرهنگ و هنری می خواهیم بدون موسیقی؟! و اتفاقا نکته همین جاست!…

حرفهای علیزاده انقدر واضح، روشن و ساده است که به هیچ تفسیر اضافه ای نیاز ندارد. چند بخش مهم از این سخنرانی:

*علیزاده دردمندانه و البته مودبانه (برخلاف برخی مخالفین مذهبیش!) به مقدسات مردم اشاره کرد اما گفت آبرو و احترام یک هنرمند ایرانی هم مقدس است:

«مشهد جزوی از خاک ایران هست که خیلی هم ویژه است، واژه مقدس به هر شهری گفته نمی‌شود و به شهر مشهد گفته می‌شود. مقدس از قداست مردم می‌آید و آن چیزی که مردم به آن عشق می‌ورزند و به آن احترام می‌گذارند قداست آن شهر را بالا می‌برد. تمام مردمی که نسل به نسل زندگی کردند این مقدسات را به بعدی سپردند و این احترام در دل و جان مردم از طفولیت کاشته شده است ولی یادمان باشد احترام انسان و احترام یک ایرانی هم جزو مقدسات است. من نمی‌توانم آدم مقدسی باشم یا مروج مقدسات باشم ولی به ایرانی‌ها و هنرمندان ایرانی توهین کنم.»

*علیزاده یک سوال اساسی پرسید که انگار سالهاست بی پاسخ مانده : «فکر می‌کنم قبل از اینکه به مجاز بودن یا نبودن موسیقی فکر کنیم باید فکر کنیم اصلاً چرا موسیقی وجود دارد؟ آیا می‌شود در هیچ تمدنی موسیقی نباشد؟ و آیا همه کشورهای دنیا موسیقی در آنها تحت نظارت هست و فقط یک عده باید تصمیم بگیرند که مردم چگونه موسیقی گوش کنند؟»

*علیزاده سپس به تصمیمات هنری برخی مسئولان بی هنر اشاره کرد و گفت: «من هم که پنجاه سال در موسیقی فعال بودم باید فلان کسی که در وزارت ارشاد حکم می‌گیرد و پشت میز می‌نشیند در مورد من یا کار من تصمیم بگیرد. آیا تجربه مرا دارد؟ آیا شناخت مرا دارد؟ و آیا حساسیت من به شرایط موسیقی در کشورم را دارد؟ ندارد، اصلاً اطلاعاتش را ندارد و فقط با حکم اداری به آنجا آمده است.»

*علیزاده به مخالفان و برهم زنندگان کنسرت های موسیقی هم پیام داد: «دعوا با کسی نداریم، اصلاً ساز و موسیقی که سمبل صلح و عشق است اما بیخودی با ما خشونت می‌کنند و وقتی می‌خواهیم کنسرت‌ بگذاریم بیخودی لشکرکشی می‌کنند. کافیست بگویند نمی‌گذاریم اجرا شود، جلوجلو کنسرت را قطع می‌کنیم برای اینکه وقتی حتی این جمله گفته می‌شود تمام روان و روح و احساس آدم در آن لحظه تحت‌الشعاع آن مسئله قرار می‌گیرد و خیلی خاطرات داریم و حتماً باید در کتابهایمان بنویسیم که وقتی در ایران کنسرت اجرا می‌کنیم متأسفانه احساس امنیتمان کمتر است تا کشور خارجی!»

*علیزاده نتیجه وضعیت فعلی را این دانست که هنرمندان موسیقی به مدافع موسیقی تبدیل شده اند: «خدا نکند شرایط دوباره به آنجا برسد که برای حمل ساز باید مجوز می‌داشتیم! ما در ایران مدافع موسیقی شده‌ایم، ما هنرمند موسیقی نیستیم، مرتب یک سپر جلویمان است که باید از موسیقی دفاع کنیم. اگر روزی بشود که هنرمندان بتوانند ذهنشان را پرواز دهند و زمینی نباشند، آنوقت هنر موسیقی ایران به جایگاه واقعی خودش می‌رسد.»

* علیزاده از توهین ها آنچنان ناراحت و نگران است است که هیچ چاره ای نمی بیند جز مراجعه مستقیم به رهبری: «وقتی کسی موسیقی تحصیل می‌کند در جامعه به او توهین می‌شود. توهین فقط در لغو کنسرت نیست؛ توهین ادبیاتی است که در برخی روزنامه‌ها از زبان برخی افراد بازتاب داده می‌شود. بنده اگر قدرتش را داشتم باید از این وضع شکایت می‌کردم، چون این افراد موسیقی را در سطح فحشا مطرح می‌کنند، من معتقدم باید در سطوح عالی درباره این مسأله صحبت شود. رهبر انقلاب راهنمای این جامعه و راهنمای دنیای اسلام هستند، ایران در منطقه الگو است و درست نیست که چنین نگاهی به موسیقی در ایران وجود داشته باشد. من مطمئنم که نگاه رهبر انقلاب به موسیقی نگاه والایی است، چون ایشان اطلاعات موسیقیایی خوبی دارند.»

*و در پایان، این حقیقت تلخ از زبان علیزاده:

«من ۵۰ سال است که در موسیقی ایران فعالیت می‌کنم، باید ۵۰ سال دیگر صبر کرد تا کسانی مثل من، شجریان، ناظری و … متولد شوند، متاسفانه از پتانسیل ما استفاده نمی‌شود و به هیچ وجه در تصمیمات موسیقی کشور دخالتی نداریم. باید فرصتی ایجاد شود تا با مقامات عالی کشور گفت‌وگو کرد که یا ما آنان را قانع کنیم یا آنان ما را، تا سرانجام به راهکاری برسیم که به موسیقی که گفته می‌شود فاخر در شکل واقعی‌اش اتفاق بیفتد.»

 

 1. شاعرانه
  ۲ آبان ۱۳۹۶ در ۱۹:۴۳ | #1

  جت‌الاسلام علیرضا سلیمی عضو هیأت رئیسه کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس با اشاره به نشست صبح امروز کمیسیون جهت رسیدگی به گزارش کمیته تحقیق و تفحص از صندوق ذخیره فرهنگیان با حضور بعضی وزرای اسبق و مدیران وقت این صندوق گفت: در مجموع ۵۸۰ صفحه گزارش درباره تخلفات صندوق ذخیره فرهنگیان تدوین و ۳۸۰۶ صفحه سند جمع‌آوری شده است.

  وی خاطرنشان کرد: موضوع تحقیق و تفحص در حقیقت در ۸ بخش صندوق ذخیره فرهنگیان، شرکت سرمایه‌گذاری فرهنگیان، بانک سرمایه، شرکت پتروفرهنگ، شرکت تأمین مسکن فرهنگیان، شرکت لیزینگ و رفاه فرهنگیان، شرکت ماشین‌سازی اراک و شرکت ساختمانی «معلم» صورت گرفته است.

  روحانی مچکریم

  [پاسخ]

 2. شاعرانه
  ۲ آبان ۱۳۹۶ در ۱۹:۵۰ | #2

  رئیس پژوهشگاه سازمان غذا و دارو گفت: به دلیل ارزان و در دسترس بودن، ۷۰ درصد لوازم‌ آرایشی موجود در بازار قاچاق است.

  [پاسخ]

 3. Rorr
  ۲ آبان ۱۳۹۶ در ۲۳:۰۲ | #3

  شاعرانه
  بد نمی گذره بهتون ها. بین همایش پول و پورن و انقلاب جنسی یه جفتکی هم به برجام می زنید. کی میگه حزبلا تفریح ندارن.

  [پاسخ]

 4. تیرگر
  ۲ آبان ۱۳۹۶ در ۲۳:۵۰ | #4

  @شاعرانه (سلام الله علیه)

  برجام اگر برای جمهوری اسلامی چیز بدی بود، آقای خامنه‌ای اجازه نمیداد اصلا مذاکرات شروع بشه چه رسیده به امضاء…..، مشاهدات سالهای گذشته نشون میده که اصولا در این کشور برگ از درخت نمیفته مگر با اراده‌ی نهاد و مجموعه‌ی رهبری.

  مذاکره با آمریکا یک خط قرمز پررنگ برای جمهوری اسلامی هست، رئیس جمهور در مقابل رهبری عددی نیست که بخواد سرخود اینکارو انجام بده، نصف اعضای هیئت ویزیران باید با تائید رهبری به وزارت برسن…وزیر امورخارجه که صرفا روی کاغذ عضو هیات دولت هست و رسما از طرف رهبری انتخاب میشه.

  مورد بعدی اینه که نهادهای انتخابی از سال ۷۶ به این طرف حتا در یک مورد هم نتونستن اراده و خواسته‌ی خودشونو به رهبری تحمیل کنن، آقای خامنه‌ای آدمی نیست که بخواد جلوی استمرارطلبان کوتاه بیاد و تسلیم خواسته‌ی اونا بشه….. افکار عمومی هم علاقه ای به مذاکره با آمریکا نداشت، در دوران ریاست جمهوری احمدی‌نژاد با یک کار تبلیغاتی شیک و تمیز تصویری از تشکیلات هسته‌ای در ذهن مردم ساخته شده بود که مردم با فکر کردن به تشکیلات هسته‌ای شکمشون سیر میشد…..اتفاقا بیشتر از حزب الهی‌ها این عاریایی‌ها بودن که با انرژی هسته‌ای و سانترفیوژ ذوق مرگ میشدن و حال میکردن….. بنابراین از طرف مردم هم فشاری روی آقای خامنه‌ای نبود….. در نتیجه این داستان که مذاکره با آمریکا به رهبری تحمیل شده بی مورد هست.

  من به شاعرانه یه توصیه دوستانه دارم، مسائل رو اینقدر از زاویه تنگ خط و جناح بندی‌های درون نظام نگاه نکنید، هرچند شما بیشتر در حال کل کل هستی و نه گفتگو، منتها در خلوت خودتون یه مقدار فکر کنید، با دقت نگاه کنید، تحلیل کنید، ببینید یک سال آخر دولت احمدی‌نژاد آقایان ولایتی و صالحی با مجوز چه کسی در عمان با جیک سالیوان نماینده تام الاختیار هیلاری کلینتون وارد گفتگو و مذاکره شدن . چه اتفاقی افتاد که رئیس جمهور به محض انتخاب شدن اورژانسی مذاکراتو شروع کرد، این نشون میده که مذاکره طرحی بوده که قبل از انتخاب حسن روحانی روی اون کار شده بوده ، قبل از روحانی تصویب و تائید شده بوده. (احمدینژاد هم در یکی از اخرین مصاحبه ها به شکلی به این موضوع اشاره کرد، صالحی هم در یک مصاحبه به مذاکرات عمان اشاره کرد)

  تیم رهبری بعد از ۲۵ سال کار سیاسی فرهنگی اقتصادی و اجتماعی، کاملا حرفه ای شده، ابتدا مذاکرات مقدماتی با وزارت امورخارجه‌ی آمریکا انجام شد و در فاز بعدی در یک انتخابات مهندسی شده ،سعید جلیلی (در نقش پلیس بد)روی مین رفت ، (درست مثل یک بسیجی داوطلب که در دوره‌ی هشت ساله‌ی دفاع روی مین میرفت) تا روحانی به عنوان رئیس جمهور انتخاب بشه .

  البته با توجه به اینکه بقای نهاد ولایت فقیه به نفع همه‌ی طیف‌های درون نظام هست (از استمرار طلب تا اصولگرا) در هر دوره یک نفر متصدی آفتابه (در پوشش رئیس جمهور) سپر بلا میشه و اشتباهات رهبری رو به عهده می‌گیره.

  در این داستان غم انگیز دزد و بز هر دو راضی و خشنود هستند

  پینوشت:
  خداوکیلی هم فکر کردم هم وقت گذاشتم نوشتم، یه پارگراف درمیون نخون، ….از باب کل کل هم جواب نده، ….اصن جواب نده :) همینکه کامل بخونی در حق من لطف کردی :)

  [پاسخ]

  Rorr پاسخ در تاريخ آبان ۳ام, ۱۳۹۶ ۷:۱۸ ق.ظ:

  تیرگر این بابا کلا پاسخ طولانی تر از دو سه خط رو نمی خونه.

  استمرار طلبان…

  اینو به عنوان کنایه استفاده کردی. چه اشکالی داره خواستار تغییر تدریجی بودن؟ نمونه قومی که استمرار طلب نیستن، کردهای عراق و سرنوشت تلخی که دچارش شدن به خاطر افراطی گری و نداشتن بینش سیاسی.

  بخشی از وضعیتی که بر ایران حاکمه بی بر و برگرد مسوولیتش بر عهده خود مردمه. مثلا تقلیل زنها به شهروندان درجه دو چیزیه به نظر من اکثر مردهای ایرانی می پسندن و مشکلی روی هم رفته ندارن باهاش. یا مثلا هر چقدر کشوری ثروتمندتر و “شهری” تر بشه، نهادهای دموکراتیک توش تقویت میشن. شما همین ایران خودمونو ببین دهه شصت بچه نوجون رو با افتخار می فرستادن رو مین و جلو تیر در نقش تضعیف کننده خطوط اولیه دفاع. ینی استراتژی نظامی در همین حد بود که یه سری بچه کم سن و سال رو بفرستیم جلو بعد نیروهای “واقعی” حمله کنن.

  الان اما بالگرد بدون سرنشین می سازن و بر خلاف تمام پیش بینی ها حتی در برابر سقوط قریب الوقوع اسد، از اعزام نیرو در عده بالا به سوریه خودداری میشه چون می دونن جامعه شهری تر شده ایران نمی پذیره و اصلا داوطلب نمیشه که واسه خاندان اسد خودشو بده کشتن.

  تو هر زمینه ای نگاه کنی همین تغییرات تدریجی داره اتفاق میفته. من متوجه نمیشم تو دقیقا دنبال چی هستی. اگه فکر میکنی با نوعی فروپاشی و “رژیم چنج” یهو ایران میشه مهد دموکراسی، عراق رو با دقت بیشتری نگاه کن. اگه مخالف انقلاب و فروپاشی و حمله خارجی هستی، اختلاف دیگه می مونه سر جزییات و خیلی مهم نیست راستش و ارزش دعوا نداره.

  [پاسخ]

  شاعرانه پاسخ در تاريخ آبان ۳ام, ۱۳۹۶ ۱۲:۲۶ ب.ظ:

  پروفسور تیرگر

  چرا فکر میکنی زاویه دید شماها درسته و مال ما بد ؟ دلیلت چیه که این ادعا را میکنی ؟ من میگم زاویه دید ما درسته و مال شما بد . شما بیا ثابت کن کدوم زواویه درسته و کدام غلط
  مشکل اینه ما و شماها بر سر اصل دیدگاه و اصل تفکرات و اصل اعتقادات مشکل داریم نه بر سر احمدی و هاشمی و روحانی
  اینطور که شما میگی رهبری همه کاره اند فقط یک ادعای بی اساس هست و بطور کل انتخابات رئیسجمهور و مجلس و شورا را بی معنا کردی و این غلط است .
  اگر رهبری مذاکرات را کات میکرد الان برجامیون داد و فریاد میکردند که ما میخواستیم مملکت را گلستان کنیم خامنه ای نذاشت !

  نمونه اش اینه که روحانی در یک مصاحبه گفته بعد از امضای قرارداد آنچنان رونق اقتصادی و گشایش ایجاد خواهد شد که مردم نیازی به ۴۵ تومان یارانه نداشته باشند !
  رهبری بارها در تلویزیون سخنرانیها حضوری گفتند به مذاکرات خوشبین نیستم آمریکا غیر قابل اعتماد است و ……………….
  الان هم که ظریف و صالحی و همه دارن اقرار میکنن که سرشون کلاه رفته .
  شما فقط یه سند بیار یه گفته یه سخن که رهبری دستور داده به فلان شخص که بره مذاکره کنه و قرارداد ببنده

  شما فکر میکنی مینویسی ما هم فکر می کنیم مینویسیم
  مشکل کار نوع نگاه و اتعقادات ماست

  در این دنیا هر کسی فکر میکنه حرفها و کارها و اعتقادات خودش درسته و مال بقیه غلطه . تمام اختلافات از جامعه کوچکی مثل خانواده بگیر تا جهانی بر سر همین مسئله اختلاف دارند .
  این بر میگرده به نوع تربیت – تعلیم – اعتقادات – ذات انسانی – راههای انتخابی برای رسیدن به مقصد مورد نظر شخص – نیتها – اهداف و غیره

  حالا کدام درسته و کدام نادرست باید چه کنیم ؟
  باید حقیقت را پیدا کنیم . چجوری ؟
  ملاکهای پیدا کردن حقیقت اولش اینه که ما خدا را پیدا کنیم بعد خوببشناسیم و هدف از خلقت را درک کنیم و ……..مابقی کارها که همه میدانند .
  اونوقت مشخص خواهد شد که آیا شماها درست میگید یا ماها

  [پاسخ]

  Rorr پاسخ در تاريخ آبان ۳ام, ۱۳۹۶ ۹:۴۰ ب.ظ:

  شکل اینه ما و شماها بر سر اصل دیدگاه و اصل تفکرات و اصل اعتقادات مشکل داریم نه بر سر احمدی و هاشمی و روحانی
  اینطور که شما میگی رهبری همه کاره اند فقط یک ادعای بی اساس هست و بطور کل انتخابات رئیسجمهور و مجلس و شورا را بی معنا کردی و این غلط است .
  اگر رهبری مذاکرات را کات میکرد الان برجامیون داد و فریاد میکردند که ما میخواستیم مملکت را گلستان کنیم خامنه ای نذاشت !

  —-
  خط اول : دعوای ما با شما سر روحانی و احمدی نژاد نیست.
  سه خط پایینتر: به روحانی و برجام حمله میکنه!

  اسم روحانی میاد خون جلو چشاشو میگیره. همه جا روحانی می بینه. ببین شاعرانه قرصی چیزی بزن کار دست خودت ندی. حالا دو سه سال دیگه میره. فدای سرت. سلامتیت از همه چی مهمتره.

  [پاسخ]

  شاعرانه پاسخ در تاريخ آبان ۳ام, ۱۳۹۶ ۱۰:۲۰ ب.ظ:

  تو با تیر کر در این مسائل فرق داری
  تیرگر کلا اسلام و دین و مذهب و آخرت و انقلاب و اصول و اصلاح طلبان و ….را قبول نداره

  اما تو درسته که دین و اسلام و آخرت را قبول نداری اما روحانی و اصلاح طلبان را قبول داری

  این گفته ی من در جواب تیرگر بود نه شما

  Rorr پاسخ در تاريخ آبان ۴ام, ۱۳۹۶ ۶:۲۰ ق.ظ:

  واسه مطالعه تاثیر انتخابات بر سلامت روح و روان حزب الله داوطلب نمی شی؟ انقد که تو از باخت تو اون انتخابات کذایی عصبی شدی و قاطی کردی خود رییسی ناراحت نیس به خدا!

  اینا میان و میرن. انقد جوش نزن. در ضمن من اصلاح طلبا رو قبول ندارم .میخوام سر به تن هیچکدومشون نباشه راستیتش. خوبه شون خودتی!

  آزادی(آزادی) پاسخ در تاريخ آبان ۴ام, ۱۳۹۶ ۱۱:۲۷ ق.ظ:

  ” اگر رهبری مذاکرات را کات میکرد الان برجامیون داد و فریاد میکردند که ما میخواستیم مملکت را گلستان کنیم خامنه ای نذاشت ! ”
  به سبک خودت: شما فقط یه سند بیار که تو این مملکت کسی جرات داشته بدون هیچ تبعاتی به ” خامنه ای عزیزتون” بگه بالای چشمت ابروئه!….بعد همچین جمله ای رو افاضه بفرما!

  [پاسخ]

  شاعرانه پاسخ در تاريخ آبان ۴ام, ۱۳۹۶ ۱۲:۴۹ ب.ظ:

  سند زیاده
  مثلا خود شماها دارین بهش توهین میکنین

  شاعرانه پاسخ در تاريخ آبان ۴ام, ۱۳۹۶ ۲:۰۸ ب.ظ:

  اتفاقا خوشحالم رئیسی رای نیاورد وگرنه اینهمه گندکاری و تحریم و اختلاس برادران رئیس جمهور و جهانگیری و دختر مظلوم وزیر و حمله به مجلس شورا و …را کی میخواست جمعش کنه الان شماها که به روحانی رای دادید تلاش کنید ماله کشی کنید فقط ماله بکشید و سکوت کنید

  Rorr پاسخ در تاريخ آبان ۴ام, ۱۳۹۶ ۶:۳۸ ب.ظ:

  اتفاقا خوشحالم رئیسی رای نیاورد…

  خوشحالیت از نوشته هات کاملا مشخصه!

 5. شاعرانه
  ۳ آبان ۱۳۹۶ در ۱۶:۱۳ | #5

  رهبر معظم انقلاب در مراسم دانش‌آموختگی دانشجویان دانشگاههای افسری ارتش:

  مهمترین مسئله کشور معیشت مردم است
  وقتی همه‌چیز بر محور نفت می‌چرخد اقتصاد ناامن است
  قدرت دفاعی کشور به هیچ‌وجه قابل مذاکره نیست

  [پاسخ]

 6. شاعرانه
  ۳ آبان ۱۳۹۶ در ۱۶:۳۱ | #6

  فرق امام_خمینی (ره) با امام خامنه ای در چیست؟
  این است که امام خمینی،
  بهشتی داشت،
  رجایی داشت،
  مطهری داشت،
  مفتح داشت،
  و خود رهبر‌ی هم از بازوهای امام بودند..

  اما رهبر معظم انقلاب چطور…؟!
  خودشان باید به جای رجایی از مستضعفین دفاع کنند؛
  باید به جای مطهری مبانی را بیا کنند،
  باید به جای مفتح با دانشگاهیان هم کلام شوند،
  باید به جای بهشتی از گفتمان انقلاب دفاع کنند..

  برای همین متهم می شوند به جناحی بودن!
  ولی امام تا وقتی این افراد بودند نیازی به مطالب جزئی نداشت…

  کاش بتوانیم مطهری، بهشتی و رجایی برای اماممان باشیم!

  [پاسخ]

  آزادی(آزادی) پاسخ در تاريخ آبان ۴ام, ۱۳۹۶ ۱۱:۲۸ ق.ظ:

  ” اما رهبر معظم انقلاب چطور…؟!
  خودشان باید به جای رجایی از مستضعفین دفاع کنند؛
  باید به جای مطهری مبانی را بیا کنند،
  باید به جای مفتح با دانشگاهیان هم کلام شوند،
  باید به جای بهشتی از گفتمان انقلاب دفاع کنند..”

  عزیزم این حالت بیشتر دیکتاتوری شخص مورد نظر رو میرسونه تا بی کس و کار بودنش رو : )

  [پاسخ]

  شاعرانه پاسخ در تاريخ آبان ۴ام, ۱۳۹۶ ۱۲:۴۸ ب.ظ:

  خدمت برای مردم اسمش دیکتاتوریه ؟

  [پاسخ]

 7. Rorr
  ۳ آبان ۱۳۹۶ در ۲۰:۴۸ | #7

  امام خمینی،
  بهشتی داشت،
  رجایی داشت،
  مطهری داشت،
  مفتح داشت،
  و خود رهبر‌ی هم از بازوهای امام بودند..

  بله اختاپوسی بود واسه خودش حضرت امام.

  [پاسخ]

  شاعرانه پاسخ در تاريخ آبان ۳ام, ۱۳۹۶ ۹:۴۵ ب.ظ:

  پس جوابت در سکوت است و سکون هست با ابله سخن گفتن جنون

  [پاسخ]

  Rorr پاسخ در تاريخ آبان ۴ام, ۱۳۹۶ ۸:۴۲ ب.ظ:

  توام که هر دفه می گی سکوت و فلان بعد میای پاسخ میدی. دهنتو ببند دیگه اگه میخوای سکوت کنی!

  بعدشم چیزی نگفتم که. گفتی حضرت امام هفت هشت تا بازو داشت. یاد اختاپوس افتادم. اگه میگفتی هزار تا پا داشت، می گفتیم هزارپاست. تمثیل بهتری به کار ببر خو! مثلا راجع به سایز عمامه حضرت امام یا طول ریشش بگو!

  [پاسخ]

 8. شاعرانه
  ۳ آبان ۱۳۹۶ در ۲۲:۱۵ | #8

  حسینعلی حاجی‌دلیگانی عضو کمیسیون برنامه و بودجه:
  واردات کالا از مناطق آزاد ۶ برابر صادرات است . ۶ تا ۱۰ درصد واردات کل کشور از مناطق آزاد اتفاق می‌افتد، اما مجموع ۷ منطقه آزاد کشور تنها یک درصد کل صادرات کشور را به خود اختصاص داده‌اند.

  [پاسخ]

 9. شاعرانه
  ۴ آبان ۱۳۹۶ در ۱۴:۱۰ | #9

  داعش ۴ تا ازاذل و اوباش بی مغز و آواره هستند
  جنگ در سوریه و عزاق در اصل جنگ آمریکا و اروپا با مردم سوریه و عراق هست وگرنه داعش مگه کشور و کارخانه داره که تانک و توپ بسازه
  با همه اینها اما غربیها شکست سختی خوردند و این نشان میده آمریکا ببر کاغذیست

  [پاسخ]

 10. Omid
  ۴ آبان ۱۳۹۶ در ۱۹:۳۷ | #10

  حسن جون کجایی داداش ؟!
  شفرو کشتن …

  [پاسخ]

 11. Rorr
  ۴ آبان ۱۳۹۶ در ۲۰:۴۶ | #11

  در ضمن شاعرانه جان چند بار گفتم ظاهرا نفهمیدی. طبق دین خودتون و فتوای مراجع و غیره و ذلک رای دادن به شخص خاصی تو انتخابات مساله گناه و ثواب نیست. یه مساله انتخابی و علی السویه است. حتی شرکت در انتخابات حرام یا حلال نیست و از لحاظ شرع علی السویه است. انتخابات یه مساله ایه که یه نفر میاد سر کار ۴-۸ سال حکومت میکنه بعد یه نفر دیگه میاد. فلسفه پشتش اینه که هر “””خری””” بیاد انقدرها فرقی نمیکنه. چیزی که مشکل زاست اینه که یکی از این “””خر””” ها مادام العمر سر کار باشه (مث رهبری). امیدوارم این بار دیگه بفهمی هرچند بعیده.

  [پاسخ]

  شاعرانه پاسخ در تاريخ آبان ۴ام, ۱۳۹۶ ۹:۲۷ ب.ظ:

  عاقل آسوده بود تا به جهان خر باقیست .

  – تا که ابله در جهان است مفلس در نمی ماند .

  – مولانا می فرماید :

  تاکه ابله باقی است اندر جهان

  مرد مفلس کی شود محتاج نان

  [پاسخ]

  شاعرانه پاسخ در تاريخ آبان ۴ام, ۱۳۹۶ ۹:۲۸ ب.ظ:

  حتما به یک روانشناس مراجعه کن
  خیلی عصبی و بی چاک و دهن هستی
  وای به حال اطرافیانت

  [پاسخ]

  Rorr پاسخ در تاريخ آبان ۵ام, ۱۳۹۶ ۱:۲۲ ق.ظ:

  افتاد دوزاریت بالاخره؟ فهمیدی چرا دموکراسی خوبه؟ حالا اگه بهت خیلی برمیخوره باشه رهبر انقلاب خر نیست گاوه. ما فقط میگیم به اندازه کافی چریدی و خوردی برو بذا یه گاو دیگه بیاد! بهتره؟

 12. Rorr
  ۵ آبان ۱۳۹۶ در ۰۱:۳۳ | #12

  یه عده بهشون بر میخوره به خمینی یا خامنه ای چیزی بگیم. والا عجیبه این حرفا برای من. چرا باید برای سیاستمدارها احترام قائل شد؟ سیاستمداران و صاحبان قدرت به اندازه کافی از موقعیت اجتماعیشون بهره می برن. اسمشون تو رسانه ها هست قدرت تصمیم گیری دارن پول درآوردن واسشون راحتتره. به زبون ساده هم شهرت دارن و هم ثروت البته به درجات مختلف.

  اینا آدمای قابل احترامی نیستن. نه برای این موقعیتی که دارن زحمت کشیدن و نه عرق ریختن. صرفا با ورود به بازی سیاست و زیرکی به خرج دادن تو اون بازی خودشونو کشیدن بالا. اصن خود یارو معترفه که داره مفت می چره:

  حجت‎الاسلام رحیمیان از اعضای سابق دفتر امام و رهبری، … در مواجهه با مقام معظم رهبری، … از ایشان پرسیدم چقدر حقوق بابت کار رهبری می‎گیرند؟ پاسخ آقا برای بنده بسیار قابل تامل بود. ایشان با نهایت تواضع فرمودند: «مگر من کاری می‎کنم که بابت آن حقوق بگیرم؟»

  نه فقط رهبر که تقریبا تمام دم و دستگاه سیاست همینطور مفت خور و بی عارن. حداقل حضرت رهبری به مفت خوری خودش معترفه طبق روایت بالا. ما میگیم این مفت چری شر لازمه برای اینکه مملکت از هم نپاشه و امورات برقرار باشه. ولی اینکه بیایم بگیم اینا آدمای مقدسی هستن و نباید بهشون مثلا گفت “گاو”، دیگه از اون حرفاست.

  [پاسخ]

  شاعرانه پاسخ در تاريخ آبان ۵ام, ۱۳۹۶ ۱۱:۳۳ ق.ظ:

  دلایل فحاشی و هتاکی :

  قابل توجه Rorr

  این پیشنهادات را خوب بخوان شاید آدم بشی

  ناسزاگویی یکی از انواع پرخاشگری‌های کلامی و نوعی مکانیسم دفاعی در برابر شرایط بحرانی و ناکامی است. فرد در شرایطی که خود را در موضع ضعف حس می‌کند به ناسزاگویی روی می‌آورد و از این راهکار برای پیشبرد کار و مطرح‌کردن مسایل خود استفاده می‌کند…

  علل ناسزاگویی را باید در ابعاد روانکاوی، رفتارگرایی، زیست‌شناختی و انسان‌گرایی بررسی کرد. از دیدگاه روانکاوی، گفتن ناسزا می‌تواند ناشی از عقده‌ها و احساسات سرکوب شده و ناکامی باشد که در دوران کودکی فرد وجود داشته و اکنون در بزرگسالی خود را به‌صورت پرخاشگری کلامی بروز می‌دهد. مثلا ممکن است فردی که در گذشته نتوانسته ابراز وجود کند، امروز آن را با ناسزاگویی بروز ‌دهد.

  ● ریشه‌های فحاشی از منظر رفتارگرایی

  در این دیدگاه اعتقاد بر این است که این‌ رفتار‌ها در اثر تمرین و تکرار زیاد در دوران زندگی شکل گرفته‌اند و چون فرد بازخورد منفی از رفتارش ندیده و با این روش به اهداف خود رسیده، در بزرگسالی نیز می‌خواهد از این روش استفاده کند. علت دیگری که در این دیدگاه مطرح است، نبود الگوهای رفتاری مناسب برای کودک است مثلا گاهی فرزند پدری که ناسزاگو است در بزرگسالی همان رفتارها را تقلید می‌کند.

  ● ریشه‌های فحاشی از منظر زیست‌شناختی

  این دیدگاه استوار است که ژن‌ها و عوامل ژنتیکی‌ای که باعث ایجاد این ویژگی در فرد شده‌اند، می‌توانند به فرزندان او منتقل شوند.

  ● ریشه‌های فحاشی از منظر شناختی و ذهنی

  طرفداران این دیدگاه معتقدند افراد ناسزاگو قدرت شناختی بالا و تفکر منطقی و خلاق ندارند و ذهن آنها فقط متوجه مسایل و مشکلات منفی است. این افراد قدرت تفکر خلاق ندارند و حتی اگر در گذشته الگوهای تربیتی خوبی نیز داشته باشند باز هم قادر به بهره‌گیری از آنها نخواهند بود بنابراین به ناسزاگویی روی می‌آورند.

  ● ریشه‌های فحاشی از منظر انسان‌گرایی

  معتقدان به اصول این دیدگاه، اعتقاد دارند فرد ناسزاگو به نوعی از اصالت و نظام هستی و انسانیت خود دور می‌شود .

  «ادلر» که یکی از پیروان دیدگاه انسان‌گرایی است، در این مورد می‌گوید: «افرادی که در گذشته ناسزا و توهین‌های بسیار زیادی را تحمل و احساس حقارت‌های زیادی را تجربه کرده‌اند، با هر موقعیت مشابهی، احساسات گذشته برایشان تداعی می‌شود و می‌خواهند با واکنش ناسزاگویی، این احساس حقارت خود را متوجه دیگران کنند. این افراد همواره با درد حقارت‌های گذشته خود زندگی می‌کنند.»

  چرا بعضی‌ها اهل فحاشی‌اند؟

  گاهی فرد در مواجهه با دیگران یا دستیابی به موضوع یا هدفی خاص، از ناسزا گفتن برای پوشاندن حس شکست و ناکامی ذهنی و روانی خود استفاده می‌کند و پرخاشگری‌ای که در ساختار ذهنی و وجودش ریشه دارد، با دشنام‌دادن تسکین می‌دهد.
  گاهی هم ناسزاگویی به دلیل ضعف و نقص در الگوهای تربیتی فرد از ابتدای کودکی، شکل می‌گیرد. می‌توان گفت افرادی که در دوران رشد خود الگوهای تربیتی مناسب و اخلاق‌مدار ندارند و در تربیت آنها از روش‌های درست استفاده نمی‌شود به دشنام‌گویی روی می‌آورند و از نهاد (اید) خود دستور می‌گیرند.

  پرسش بسیاری از مردم این است که فرد دشنام‌گو از بیان کلمات زشت و توهین به دیگران چه نفعی می‌برد؟ در پاسخ می‌توان به این موارد اشاره کرد:

  ▪ حس رهایی از حقارت: در مواقع خاص، فرد احساس رذالت و کوچکی می‌کند و برای رهایی از این حس حقارت، به ناسزاگویی روی می‌آورد.

  ▪ احساس برتری: گاهی فرد در ذهن خود تصور حقارت ندارد، بلکه خود را برتر از دیگران می‌داند و از دشنام ‌دادن به‌عنوان وسیله‌ای برای خرد‌ و تحقیر‌کردن دیگران استفاده می‌کند. دشنام‌دهنده در این حالت شنیدن کلمات زشت را حق طرف مقابل می‌داند.

  ▪ تنها واکنش ممکن: گروهی دیگر از افراد، به دلیل اینکه مهارت‌های کلامی و رفتاری کافی ندارند، ناسزا می‌گویند.

  ▪ استفاده به‌عنوان راه‌حل: برخی افراد از دوران کودکی این‌طور آموخته‌اند که می‌توانند از دشنام‌دادن به‌عنوان یک راه‌حل استفاده کنند و به مقصود خود برسند.

  ▪ راهی برای فرار: گاهی افراد از ناسزاگویی برای جلوگیری از ایجاد شرایطی که راضی به قرارگرفتن در آن نیستند، استفاده می‌کنند مثلا وقتی می‌خواهند از ادامه صحبت در مورد یک مساله خاص جلوگیری کنند، شروع به ناسزاگویی می‌کنند.

  روانشناسان معتقدند «اصلاح آدم بی‌شعوری که از بی‌شعوری خود پشیمان نیست، محال است».

  [پاسخ]

 13. Rorr
  ۵ آبان ۱۳۹۶ در ۰۱:۴۶ | #13

  مثلا وقتی میگیم اعلیحضرت ممدرضا شاه عاریا مهر گاوی بود واسه خودش، البته این کنایه به شاه سابقه. اما نکته اصلی اینه که اگه این آدم گاو نبود، ضربه سهمگین انقلاب اسلامی به ایران نمیخورد.

  جمهوری اسلامی بعد چند سال هارت و پورت کردن کمابیش همون سیاست خارجی رو دنبال میکنه که شاه دنبال میکرد. این سیاست دو بال داره:
  ۱- مهار اعراب همسایه
  ۲- برقراری موازنه بین نفوذ غرب و شرق و جلوگیری از اینکه یکی از این دو قطب هوس براندازی نظام به سرش بزنه

  تنها دستاورد واقعی انقلاب اسلامی این بود که قدرت شخص اول مملکت محدود شد ینی از لحاظ تقسیم قوا به همون اهداف انقلاب مشروطیت نزدیکتر شدیم. البته این دستاورد مهمیه و به نظر من ارزش رفتن شاه و برافتادن سلطنت رو هم داشت. اما قیمتی هم که براش پرداختیم خیلی خیلی گرون بود.

  اگه شاه “گاو” نبود و تن میداد به قانون اساسی مشروطه و میذاشت اختیاراتش محدودتر بشه (حداق تعادلی مث وضعیت فعلی ۵۰% رهبر – ۵۰% نهادهای مردمی) تقریبا امکان نداشت یه گاوتر از خودش مث خمینی بتونه به اون راحتی کله پاش کنه. بدترین اتفاقی که میتونست بیفته این بود که خمینی رییس جمهور میشد و مثلا کاری رو میکرد که اردوغان با ترکیه کرد (این دیگه بدترین بدترین حالت بود). در عوض شاه با یه انقلاب از کار برکنار شد و در نتیجه اش ایران تا آستانه نابودی و تجزیه و فروپاشی پیش رفت.

  حالا ما میگیم خامنه ای گاوه یا خره یا هر حیوون دیگه ای، این به مصلحت این افراده که به انتقادات توجه کنن و بفهمن که چرا بخشهایی از مردم ازشون تا این حد ناراضی هستن و تلاش کنن حاکمیتی داشته باشن که تعداد ناراضی ها رو کمتر کنه نه بیشتر!

  در ضمن چندین بار گفتم که شعور خامنه ای از خیلی از طرفداراش بیشتره. حالا دیگه به اون میگیم گاو، به این طرفداراش چی باید خطاب کرد؟

  [پاسخ]

 14. Rorr
  ۵ آبان ۱۳۹۶ در ۱۳:۳۶ | #14

  شاعرانه جان چرا عصبانی میشی؟ من به خامنه ای گفتم گاو به شما که توهینی نکردم مگه اینکه شما خامنه ای باشی که در اونصورت دیگه واقعا گاوی!

  در ضمن این قصه ای که کپی و پیست کردی رو نخوندم! اگه جواب داری به حرف حسابی بده. مدعا روشنه:

  سیاستمداران از هر رنگ و جنسی لازم الاحترام نیستند. سیاستمدار باید فحش بخوره و این چیزیه که همراه با شغل میاد. حالا میخواد عمامه رو سرش بذاره یا تاج.

  حالا شما انقد کپی و پیست کن که ماوس کامپیوترت مث مال من خراب بشه دیگه نتونی کپی پیست کنی!

  [پاسخ]

  شاعرانه پاسخ در تاريخ آبان ۵ام, ۱۳۹۶ ۵:۴۴ ب.ظ:

  من ثابت کردم شما نادان و جاهل هستی همین برای جوابت کافیست .

  هر وقت یاد گرفتی بدون فحش دادن بحثی منطقی بکنی اونوقت جوابت را خواهم داد .

  [پاسخ]

 15. Rorr
  ۶ آبان ۱۳۹۶ در ۱۸:۲۸ | #15

  تیرگر،

  مذهبی ای که مهمه سروش و گنجی و اهل قبض و بسط و آخوندا مداراگر نیست. امثال شاعرانه است. اکثر اهل دین همینن. راجع به دین تفکر انتقادی ندارن. شما بشین ساعتها با شاعرانه بحث کلامی بکن بحث اخلاقی بکن بحث علمی بکن هیچ فایده ای نداره. پا به پات میاد و در هر مرحله تنها استدلالی که داره اینه که :
  ۱- حق اونایین که من میگم
  ۲- باطل اونایی که شما میگید

  این استدلال ممکنه از لحاظ منطقی و عقلانی لنگ باشه ولی قدرت احساسی و روانی بالایی داره.

  حالا من میخوام یه مرحله فراتر برم و بگم آیا خیلی فاجعه است اینکه آدما در مورد بعضی از شئون زندگیشون تفکر انتقادی و جستجوگر ندارن؟ مثلا اکثر مردم راجع به مسائل مالی یا ازدواجشون طوری تصمیم میگیرن که احساس توش غالب باشه. خب کدوم اینا اولویت داره؟ ما به مردم فشار بیاریم که راجع به مذهب تفکر انتقادی داشته باشن یا راجع به پول و ازدواج و مسائل روزمره زندگی؟

  واقعیت اینه که آدمای عادی مقدار ثابتی از انرژی فکری و تفکر انتقادی دارن و نمی تونن در مورد همه چیز با عقل صرف تصمیم بگیرن. ادله خاصی هم در دست نیست که مثلا اگه همه راجع به دین تفکر انتقادی داشته باشن و راجع به مسائل مالی خیر، ما در جامعه بهتر و مطلوب تری زندگی خواهیم کرد.

  [پاسخ]

 16. سین
  ۱۴ آبان ۱۳۹۶ در ۱۵:۰۴ | #16

  ولایتی دقیقا چه کاره است. چند روز پیش عکسی از ظریف روی صفحه اوا بود که به نوعی القا می کرد که دیگه ظریف در دستگاه دیپلماسی خارجی کنار گذاشته شده و دیگران بفرموده دارند کار را دست می گیرند.
  ولایتی بنظرم رفتارش و تصمیماتش قابل توجه هست. در انتخابات ۹۲ که به هر حال قراربود نرم شقهرمانانه صورت بگیره با جمله ولایتی و آشکار کردن بعضی امور ، به نفع روحانی عمل شد.
  بعداز هاشمی رفسنجانی سکان دانشگاه ازاد رابه او سپردند تا تیغ و قیچی را کار بیندازد. الان این اون هست که فرستاده شد برای صحبت با حریری. موضوع چیه که حریری بعدش حالا با دخالت یا بی دخالت عربستان استعفا کرد. مگه ما وزیر امور خارجه نداریم. چرا اون ؟
  من از طریق یک واسطه و اون هم از طریق یک واسطه با ولایتی فامیله. ولایتی قبل انقلاب حتی مذهبی شل مذهب هن نبوده. همون زنش که در عمل لیگوساکش در مطب دکتر و نه در بیمارستان جان به خدا تقدیم کرد ، در مراسم عروسی با ولایتی لباس تقریبا برهنه از پشت پوشیده بوده. بالاخره قبل انقلاب خانواده های نیمه مذهبی هم اینگونه نبوده اند.
  ولایتی کیه که حرکاتش و ماموریت هاش از جانب رهبر و به هدف ایجاد تغییرات کلی در وضعیت است.
  می دونم که باید چشم هامو ریز کنم و بیشتر بخونم تا به تحلیل برسم.
  اگه اینجا دوستان خدا حافظی نکرده بودند از لابلای حرفهای اینطرفی و اونطرفی می شد کمی اوضاع دست آدم بیاد.
  الو ؟ نیستید؟

  [پاسخ]

 17. Rorr
  ۱۸ آبان ۱۳۹۶ در ۰۹:۲۱ | #17

  مصاحبه ای دیدم از برگدال آمریکایی که چند سالی گروگان طالبان بود. به متن مصاحبه توجه فرمایید:

  طالبان موقع بازجویی چه سوالاتی می پرسیدند؟

  این یکی از سوالات بازجو های طالبانه:

  – آیا همه زنهای آمریکایی فاحشه اند و با حیوانات می خوابند؟

  انگار فرقی نمی کنه جلوشون زن سعید امامی رییس سابق خودشون نشسته باشه، نظامی آمریکایی، رییس حزب توده، یا یه بچه دانشجویی که تو خیابون یا دانشگاه تو تظاهراتی اعتراضی چیزی دستگیر شده. جماعت اهل دیانت بلافاصله شروع میکنن به بیان فانتزی های جنسی عجیب و غریب در قالب بازجویی. آدم واقعا می مونه که اینا تاکتیک بازجوییه یا اهل دین از زندانی بدبخت به عنوان روانکاو مجانی استفاده می کنن و گوشه های تاریک ذهنشونو جلوی اسیر دست بسته باز می کنن.

  بیماری جنسی اینا درمان بشه فک کنم دموکراسی تو خاورمیانه گل کنه…

  [پاسخ]

 18. Rorr
  ۲۸ آبان ۱۳۹۶ در ۰۰:۲۱ | #18

  احمدی نژاد تقریبا همون نقشه ای رو داشت واسه ایران که اردوغان با موفقیت واسه ترکیه اجرا کرد. یه مهره درجه ۵ و ۶ نظام که زیر زیرکی نقشه می کشید و طرح می ریخت و آدمای رده بالا جمع می کرد که بشه شخص دوم و چه بسا شخص اول مملکت بعد مرگ رهبر.

  نمی گم شانسی نداشت. اما الان که به گذشته نگاه می کنیم شانس این آدم ابله و فاسد برای زدن زیرآب موجود موذی و صبوری مث خامنه ای واقعا پایین بود. دور و بری های احمدی نژاد هم بر خلاف اون چیزی که رسانه ها وانمود می کردن آدمای ابله و قدرت طلبی بودن و چیزی از بازی سیاست نمی فهمیدن. ادا و اطوارهای جلو دوربین مشایی واقعا چیزی بیشتر از نمایش نبود و نقشه خفن و پیچیده ای پشت سر این اطوارها کشیده نشده بود.

  خامنه ای و سپاه خیلی راحت تر از چیزی که احمدی نژاد تصور می کرد کله پاش کردن. بعد نوبت متحداش تو قوای مختلف بود ( گل درشت ترینشون مرتضوی. آخه تو این مملکت قاضی رو به خاطر تنبیه مردم پاپتی برکنار می کنن؟ جوکه؟)

  الان شاید بد نباشه که اصلاح طلبها و مظلومین واقعی ظلم نظام و کسانی که تو دعواهای بین جناحهای قدرت آزادی و مال و سلامتیشونو از دست دادن، نگاه بخشاینده ای توام با تحقیر البته به احمدی نژاد داشته باشن. هیچ بعید نیست که این آدم سر از زندان دربیاره و در این صورت کار درست و اصولی اینه که از حقوق ایشون مثل حقوق همه مظلومین دیگه نظام دفاع کرد.

  [پاسخ]

 19. متولد ۹ دی
  ۲۰ آذر ۱۳۹۶ در ۲۱:۰۲ | #19

  سلام بر آهستانِ با خاک یکسان…😀
  امروز یاد گذشته ها کردم و سری زدم به اینجا
  شاید حالا که خیلی خلوته و سکوت محض حاکمه،زمان مناسبی برای حرفای جدی تر و عمیق تر باشه…
  بینام و تیرگر
  اگر هستید چراغ رو روشن کنید

  [پاسخ]

برگه نظرات
1 20 21 22 13205
 1. بدون بازتاب

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: