خانه > جامعه, فرهنگ و هنر > آیا هیچ کس پاسخگوی دردهای حسین علیزاده نیست؟!

آیا هیچ کس پاسخگوی دردهای حسین علیزاده نیست؟!

صحبت های اخیر حسین علیزاده در مشهد، باز هم پر از درد بود. دردی که او بارها به آن اشاره کرده اما اصلا نمی داند برای درمانش به کجا و به چه کسی مراجعه کند؟! هرچند این بار تلویحا اشاراتی کرده!

مرور این سخنرانی جالب است. علیزاده از وضعیت موجود گلایه می کند. اینکه یک هنرمند موسیقی (آنهم موسیقی اصیل و سنتی) دقیقا نمی داند جایگاهش کجاست؟ گاه از تریبون ها و رسانه های رسمی به او توهین می شود و گاه کنسرتش لغو و با ادبیاتی اهانت آمیز با او و هنرش برخورد می شود. و البته یک نکته مرکزی و یک سوال اساسی در کلیت سخنان او وجود دارد، اینکه آیا واقعا ما تمدن، جامعه، فرهنگ و هنری می خواهیم بدون موسیقی؟! و اتفاقا نکته همین جاست!…

حرفهای علیزاده انقدر واضح، روشن و ساده است که به هیچ تفسیر اضافه ای نیاز ندارد. چند بخش مهم از این سخنرانی:

*علیزاده دردمندانه و البته مودبانه (برخلاف برخی مخالفین مذهبیش!) به مقدسات مردم اشاره کرد اما گفت آبرو و احترام یک هنرمند ایرانی هم مقدس است:

«مشهد جزوی از خاک ایران هست که خیلی هم ویژه است، واژه مقدس به هر شهری گفته نمی‌شود و به شهر مشهد گفته می‌شود. مقدس از قداست مردم می‌آید و آن چیزی که مردم به آن عشق می‌ورزند و به آن احترام می‌گذارند قداست آن شهر را بالا می‌برد. تمام مردمی که نسل به نسل زندگی کردند این مقدسات را به بعدی سپردند و این احترام در دل و جان مردم از طفولیت کاشته شده است ولی یادمان باشد احترام انسان و احترام یک ایرانی هم جزو مقدسات است. من نمی‌توانم آدم مقدسی باشم یا مروج مقدسات باشم ولی به ایرانی‌ها و هنرمندان ایرانی توهین کنم.»

*علیزاده یک سوال اساسی پرسید که انگار سالهاست بی پاسخ مانده : «فکر می‌کنم قبل از اینکه به مجاز بودن یا نبودن موسیقی فکر کنیم باید فکر کنیم اصلاً چرا موسیقی وجود دارد؟ آیا می‌شود در هیچ تمدنی موسیقی نباشد؟ و آیا همه کشورهای دنیا موسیقی در آنها تحت نظارت هست و فقط یک عده باید تصمیم بگیرند که مردم چگونه موسیقی گوش کنند؟»

*علیزاده سپس به تصمیمات هنری برخی مسئولان بی هنر اشاره کرد و گفت: «من هم که پنجاه سال در موسیقی فعال بودم باید فلان کسی که در وزارت ارشاد حکم می‌گیرد و پشت میز می‌نشیند در مورد من یا کار من تصمیم بگیرد. آیا تجربه مرا دارد؟ آیا شناخت مرا دارد؟ و آیا حساسیت من به شرایط موسیقی در کشورم را دارد؟ ندارد، اصلاً اطلاعاتش را ندارد و فقط با حکم اداری به آنجا آمده است.»

*علیزاده به مخالفان و برهم زنندگان کنسرت های موسیقی هم پیام داد: «دعوا با کسی نداریم، اصلاً ساز و موسیقی که سمبل صلح و عشق است اما بیخودی با ما خشونت می‌کنند و وقتی می‌خواهیم کنسرت‌ بگذاریم بیخودی لشکرکشی می‌کنند. کافیست بگویند نمی‌گذاریم اجرا شود، جلوجلو کنسرت را قطع می‌کنیم برای اینکه وقتی حتی این جمله گفته می‌شود تمام روان و روح و احساس آدم در آن لحظه تحت‌الشعاع آن مسئله قرار می‌گیرد و خیلی خاطرات داریم و حتماً باید در کتابهایمان بنویسیم که وقتی در ایران کنسرت اجرا می‌کنیم متأسفانه احساس امنیتمان کمتر است تا کشور خارجی!»

*علیزاده نتیجه وضعیت فعلی را این دانست که هنرمندان موسیقی به مدافع موسیقی تبدیل شده اند: «خدا نکند شرایط دوباره به آنجا برسد که برای حمل ساز باید مجوز می‌داشتیم! ما در ایران مدافع موسیقی شده‌ایم، ما هنرمند موسیقی نیستیم، مرتب یک سپر جلویمان است که باید از موسیقی دفاع کنیم. اگر روزی بشود که هنرمندان بتوانند ذهنشان را پرواز دهند و زمینی نباشند، آنوقت هنر موسیقی ایران به جایگاه واقعی خودش می‌رسد.»

* علیزاده از توهین ها آنچنان ناراحت و نگران است است که هیچ چاره ای نمی بیند جز مراجعه مستقیم به رهبری: «وقتی کسی موسیقی تحصیل می‌کند در جامعه به او توهین می‌شود. توهین فقط در لغو کنسرت نیست؛ توهین ادبیاتی است که در برخی روزنامه‌ها از زبان برخی افراد بازتاب داده می‌شود. بنده اگر قدرتش را داشتم باید از این وضع شکایت می‌کردم، چون این افراد موسیقی را در سطح فحشا مطرح می‌کنند، من معتقدم باید در سطوح عالی درباره این مسأله صحبت شود. رهبر انقلاب راهنمای این جامعه و راهنمای دنیای اسلام هستند، ایران در منطقه الگو است و درست نیست که چنین نگاهی به موسیقی در ایران وجود داشته باشد. من مطمئنم که نگاه رهبر انقلاب به موسیقی نگاه والایی است، چون ایشان اطلاعات موسیقیایی خوبی دارند.»

*و در پایان، این حقیقت تلخ از زبان علیزاده:

«من ۵۰ سال است که در موسیقی ایران فعالیت می‌کنم، باید ۵۰ سال دیگر صبر کرد تا کسانی مثل من، شجریان، ناظری و … متولد شوند، متاسفانه از پتانسیل ما استفاده نمی‌شود و به هیچ وجه در تصمیمات موسیقی کشور دخالتی نداریم. باید فرصتی ایجاد شود تا با مقامات عالی کشور گفت‌وگو کرد که یا ما آنان را قانع کنیم یا آنان ما را، تا سرانجام به راهکاری برسیم که به موسیقی که گفته می‌شود فاخر در شکل واقعی‌اش اتفاق بیفتد.»

 

 1. Rorr
  ۲۲ مهر ۱۳۹۷ در ۱۰:۱۵ | #1

  امید جان علت فاصله ظلمه و غارت و زورگویی. فواصل به خاطر مسائل پیش پا افتاده که ایجاد نشدن.
  به قول بینام نمیخواد بریم دوران اعلی حضرت. همین اواخر اکبر و ۵-۶ سال اول خاتمی رو ببین. درآمدها رو به رشد بود. مردم دوباره شروع کرده بودن به آینده فک کردن و پس انداز کردن و برنامه ریزی کردن برای بچه هاشون و خرید اقلام بزرگ مث خونه و ماشین…

  اون موقع هم فاصله بود اما یه چن تا روزنومه هم بود که کما بیش حرفای متفاوت از جریان رسمی میزد. مردم سرگرمی داشتن، سیاسی و اجتماعی. برای ابراز نظرشون انتخابات شهر و شورا باز شد که تو سطح محلی بتونن یه چیزکی بگن. انتظار این نبود که حکومت سرنگون بشه. اما این انتظار بود که “روال” دیگه این باشه. تو سر هم زدن سیاسی تو روزنامه ها و نشریات باشه و پای صندوق.

  تا وقتی که حکومت مرتجع جمهوری اسلامی به دلایل داخلی دوباره چرخ پیشرفت رو متوقف کرد. تو سیاست خارجی دوباره یاوه گوییی و حمله به این و اون باب شد. تو سیاست داخلی سرکوب شدید و خفقان جا افتاد. بادنجون دور قابچین هایی که شاعرانه پیششون مجسمه استقلال و شخصیته، اومدن بالا و دزد سالاری رو هم به تمام کثافات قبلی رژیم اضافه کردن…تا جایی که مدیر یک بانک فرار کرد و رفت کانادا و رهبر مملکت گفت “کژ ندهید”!

  چه انتظاری داری؟ همونطور که کسانی که حدود ۵۶-۵۷ داشتن تو زندگی به یه جاهایی میرسیدن و انقلاب شکوهمند زندگیشونو سیاه کرد، نمی تونن ببخشن، نسل متولد دهه اول انقلاب هم نمی تونن این همه گندکاری و سومدیریت رو ببخشن. حالا باید دید نسلی که تو دهه هفتاد و اوایل هشتاد متولد شده چیکار میکنه و آیا میشه با این نسل ایران رو نجات داد یا جمهوری اسلامی اینا رو هم به باد میده….

  [پاسخ]

 2. Omid
  ۲۲ مهر ۱۳۹۷ در ۱۱:۰۰ | #2

  وقتی این همه تغییرات اجتماعی جلو چشمها اتفاق افتاد ، میلیمتری عقب نشینی نکردند … چه فایده ، وجبی و متری عقب نشینی کنند وقتی که خیلی دیر شده
  میدونی رور ! ملت بدی هم نیستیم
  درسته عشق به کلمات و قافیه و عشق بازی هپروتیمون کرده … خدایی تلاش هم زیاد کردیم .
  خیلی هزینه دادیم … خیلی

  [پاسخ]

 3. Omid
  ۲۲ مهر ۱۳۹۷ در ۱۱:۳۷ | #3

  موسیقی سنتی ما دستگاهی داره به اسم چهارگاه و چهارگاه هم گوشه ای داره بنام مغلوب !
  اما چرا مغلوب ؟
  درآمد از پایین شروع میشه و به ترتیب با زابل و حصار یکی یکی میره بالا و به مخالف میرسه و بعد از مخالف و کمی بالاتر مغلوب … اما انگار خیلی بالاست . رو نت بعدی نمیشینه برمیگیرده رو نت قبل ازست میکنه
  مغلوب میشه … شاید حد توان ساز ایرانی همینه
  سه اکتاو …

  [پاسخ]

  شاعرانه پاسخ در تاريخ مهر ۲۲ام, ۱۳۹۷ ۱۲:۱۶ ب.ظ:

  دمت گرم میبینم اطلاعات موسیقی هم داری

  [پاسخ]

 4. Omid
  ۲۲ مهر ۱۳۹۷ در ۱۱:۳۸ | #4

  برمیگرده رو نت قبل ایست میکنه

  [پاسخ]

 5. شاعرانه
  ۲۲ مهر ۱۳۹۷ در ۱۲:۱۵ | #5

  خدمت آقا امید عرض کنم که :

  تا اختلاف نظر هست اختلاف هست فاصله می افته و این یک امر طبیعی هست . انسانها طبق میل و خواست و اراده و ژن و ذات و تربیت و دلایل دیگه هر کدوم به یه سمتی حرکت می کنند . سمتها زیاده جهتها زیاده و مختلفه

  الانم با پیشرفتهای دنیای مجازی و ارتباطات اطلاعات زیاد میشه دروغها و شایعات و افشاگریها بیشتر میشه و اختلافها هم بیشتر

  مسئولین هم تو اختلافها موثر هستند و با سخنرانی و موضع گیریها مردم را مثل گوسفند این سمت و اون سمت میبرند .
  همیشه همینه و راه حلی هم نداره

  تا دنیا دنیا بوده همین بوده

  همون قانون ماده که از شکلی به شکل دیگه تغییر میکنه اما از بین نمیره

  [پاسخ]

 6. شاعرانه
  ۲۲ مهر ۱۳۹۷ در ۱۲:۲۱ | #6

  من یه سایتی دارم تبلیغات لوازم مغازه ام را میکنم

  هر سال باید پول شارژ هاست و دامین بدم چند باز ندادم سایته از دسترس خارج شد

  نمیدونم این سایت آقا امید چرا با اینکه هیچی توش مطلب نمیذاره هنوز چند ساله تو دسترسه

  جریان چیه ؟
  کسی میدونه ؟
  یعنی هرسال فقط شارژ میکنه اما چیزی نمینویسه ؟

  [پاسخ]

  Omid پاسخ در تاريخ مهر ۲۲ام, ۱۳۹۷ ۱:۴۱ ب.ظ:

  گاه گداری تو توئیتر یه چیزایی مینویسه بیشتر تو مایه های درددل و ای دنیای کج مدار و ای فلک غدار …اگه یه موقع فرصت کردی ازش بپرس
  برای منم معماست

  [پاسخ]

 7. شاعرانه
  ۲۲ مهر ۱۳۹۷ در ۱۲:۲۶ | #7

  رئیس جمهور با بیان اینکه برخی می‌گویند گفتار درمانی نکنید، اظهار داشت: اما امید درمانی درست است حالا بله گفتار درمانی خیلی موثر نیست اما امیددرمانی مهم است.

  روحانی ادامه داد:‌ما امروز در جامعه نیاز به امید به فردا داریم. من نمی‌خواهم بگویم مردم ما امروز مشکل ندارند، شما ممکن است وقتی به فروشگاه می‌روید قیمت اجناس را ببینید که بالا رفته است. من به عنوان رئیس‌جمهور لیست قیمت اجناس را هر روز می‌بینم،‌ می‌دانم وضع زندگی مردم چگونه است، مخصوصا آنهایی که حقوق ثابت دارند. روشن و طبیعی است شرایطی که ایجاد شده است اما ما در برابر مشکلات و شرایط جدید آیا باید تسلیم این شرایط بشویم یا باید به همدیگر امید بدهیم و به همدیگر کمک کنیم؟

  وی با بیان اینکه ما از این راه عبور خواهیم کرد، اظهار داشت: حتی اگر غصه زیاد بخوریم باز عبور می‌کنیم. خوشحال هم که باشیم باز رد می‌شویم. امید داشته باشیم یا ناامید باشیم باز از این شرایط عبور خواهیم کرد. منتها اگر در انتظار شرایط بهتر و روزهای بهتر باشیم ساده‌تر و کم‌هزینه‌تر از این مسیر عبور می‌کنیم. واقعیت همان است و تفاوتی نمی‌کند.اما اگر از همان ابتدا بگوییم کار ما تمام است و نمی‌شود، مشکلات زیاد است، خب این چه خاصیتی دارد؟‌این گفتن‌ها و ایجاد ناامیدی‌ها چه سودی دارد. یک زمانی ما می‌خواهیم انکار کنیم مشکلات را که این بد است اما نباید مشکلات را انکار کنیم مشکل وجود دارد. اگر بگوییم مشکل حل نمی‌شود این درست نیست اگر می‌خواهیم بگوییم آینده بدتر می‌شود ممکن است آینده کوتاه مدت بدتر باشد اما آینده بلندمدت حتما بهتر می‌شود چرا بهتر نشود؟ چرا نتوانیم از مشکلات عبور کنیم؟

  [پاسخ]

  شاعرانه پاسخ در تاريخ مهر ۲۲ام, ۱۳۹۷ ۱۲:۲۸ ب.ظ:

  یعنی رو که نیس سنگ پای قزوینه

  بعد حدود ۶ سال تازه میگه داریم امید درمانی میکنیم یعنی کار و کاسبی و مملکتو نظارتو برجامو فرجام همه چیزو ول کرده ۶ سال ففط داره به مردم امید میده شاید مشکلاتشون حل بشه !

  ای خاک بر سر چنین شخص ابلهی که شده رئیس جمهور مملکت

  [پاسخ]

  شاعرانه پاسخ در تاريخ مهر ۲۲ام, ۱۳۹۷ ۱۲:۳۰ ب.ظ:

  اینو یادم رفت بگم

  ای خاک بر سر این رور و بینام و دی ماه کنند که رفتن بهش رای دادند

  حالا بجای شام و ناهار بفرمایید از دستان رئیس جمهورتون امید بخورید خیلی ارزونه بالا نرفته

  [پاسخ]

 8. Rorr
  ۲۲ مهر ۱۳۹۷ در ۲۰:۰۴ | #8

  شاعرانه علت اینکه اینجا ملت یا بهت توسری میزنن یا اردنگی این نیست که مغازه داری. بالاخره لابد اونی که پول میده بنجلهای تو رم میخره لازم داره که میخره! به فرق همین با زورگویی و غارتگری و مافیا بازی حکومتی یکم فک کن واست خوبه.

  اما علت اصلی اینه که مغزی از فولاد داری که هیچ منطق و حرفی بهش نفوذ نمیکنه و مرتب همون مزخرفات رو بلغور میکنی و هرچی هم بهت میگن نمی فهمی یا خودتو میزنی به نفهمی. طبیعتا آدم به حسن نیتت شک میکنه یا مریضی یا واقعا مغزت در حد پلانکتونه.

  [پاسخ]

  شاعرانه پاسخ در تاريخ مهر ۲۲ام, ۱۳۹۷ ۸:۴۲ ب.ظ:

  یعنی اگه دست از اعتقادات خودم بکشم آدم خوبی میشم ؟
  چرا تو دست از اعتقاداتت نمیکشی ؟
  چرا تو حرفهای منو گوش نمیدی ؟

  [پاسخ]

 9. متولد ۹ دی
  ۲۲ مهر ۱۳۹۷ در ۲۱:۲۰ | #9

  در پی تحقق اهداف سند چشم انداز ۲۰ ساله
  بحمدالله سند ۵۰ ساله پیشرفت اسلامی ایرانی هم در شرف رونمایی ست و …خلاصه به لطف تدابیر داهیانه ی حضرت آقا،خوب سفره ای پهن شده و از عموم مفتخورهای ولایی دعوت شده یاوه هایشان را مکتوب کنند و چند سال مشغول نشخوار چندباره آنها در همایش و سمینار و اتاق فکر و کارگروه های ویژه باشند و میلیارد میلیارد پول مفت ملت رو کوفت کنند تا سفره ی بعد …این پولها خرج بواسیر میشه.اینو محمود خوب بلده…
  من یاد ایده های پسر شجاع افتادم.به توپ بستن مجلس و اخراج خودی های سابق و اعدام های داعشی و یه مشت کلیات بی سر و ته و باید و نبایدهای ناشی از نفهمی عمیق گوینده.واقعا جای خالی پسر شجاع در راس قوه ی عاقله ی نظام خالیه.شیطون،جدیدا حرفای گنده گنده هم میزنه:من اگه رهبر بودم … :) فکرشو بکنید،یه مقاله ی مفصل با عنوان نقش تسبیح و انگشتر در ارتقاء فرهنگ اسلامی ایرانی و یا بررسی جایگاه نخود و کشمش در اقتصاد مقاومتی

  [پاسخ]

 10. شاعرانه
  ۲۲ مهر ۱۳۹۷ در ۲۱:۴۱ | #10

  روحانی :

  با انتخاب من و هنوز کار نکردن من دلار پایین رفت ( سال ۹۲)
  با کار کردن من دلار تا بیست هزار تومن رفت (سال ۹۷)
  حالا فرق بین کار کردن و کار نکردن را دانستید !

  [پاسخ]

  بينام ... پاسخ در تاريخ مهر ۲۴ام, ۱۳۹۷ ۲:۵۱ ق.ظ:

  من خدایی تو این زمینه باهات همنظرم، هم علاقمندم روحانی و ظریف پفیوز زمین بهورند هم بشدت دوست داشتم فاتف رای نیاره بساط دودوزه بازی این کاسبهای استمرار جمع شه.

  تو هم حرف و عملت یکی نیست …. جسارت و جرات داشتی و سر سوزن مردونگی با رفیق سپاهیات کله اش میکردی …. فقط غر و لند …. یکم نشون بدین این مردونگیتون رو ببینیم چی تو بساط دارید

  [پاسخ]

 11. شاعرانه
  ۲۲ مهر ۱۳۹۷ در ۲۱:۴۳ | #11

  هر روز برو و کار پنهانی کن
  آن کار که خود درست می دانی کن
  من حال خوشی ندارم از این اوضاع
  ای شیخ مرا امیددرمانی کن!

  [پاسخ]

 12. متولد ۹ دی
  ۲۲ مهر ۱۳۹۷ در ۲۲:۳۳ | #12

  فوری:
  در تجمع خودجوش دانشجویی امروز،پسر شجاع مدیریت اینور تجمع،و آقای دوربینی،مدیریت اونور تجمع رو به دست گرفته بودند
  اونها با سر دادن شعارهایی،ضمن انتقاد به تصویب fatf،خواستار بهره بردن هیات دولت از نظرات کارشناسی خودشان برای اداره ی کشور شدند.
  در پاسخ به اصرار خبرنگاران برای بیان علت مخالفت با fatf،آقای دوربینی،هاج و واج،مات و مبهوت به دوربین زل زد و گفت…واقعا داری از من فیلم میگیری؟چه دلیلی از این بالاتر آخه لامصب…من و دوربین،میفهمی یعنی چی؟
  پسر شجاع اما دلایل دیگری داشت.او که یک روشنفکر اهل فضای مجازی ست،با بیان اینکه برای تبلیغ مهر و تسبیح مغاره اش باید اطلاعات نخود و کشمش های ته انبار حجره را به آدمین بدهد،گفت:البته اختلاف نظر امری طبیعی ست و درست است که مسئولان مردم رو مثل گاو و گوسفند بازی میدهند ولی درکل خاک بر سر هر کی مخالف منه! او با بیان اینکه مدتی ست قرص هایش را مرتب نخورده و آثار تحریم دارو را عمیقا احساس میکند مجددا تاکید کرد الکل های دست ساز من مسموم نیست و حتی کارآیی خودش را در رقابت با پراید به نمایش گذاشته.او با تعجب از کسانی که دائما میگویند نمیشود و نمیتوانیم،رقابت یک تنه محصولات دست ساز خودش را با سایپا یادآوری کرد و گفت اگر خودباوری داشته باشیم،میشود و میتوانیم…

  [پاسخ]

  متولد ۹ دی پاسخ در تاريخ مهر ۲۲ام, ۱۳۹۷ ۱۱:۵۹ ب.ظ:

  تکمیلی
  بنابر اخبار واصله،پسر شجاع بعد از شنیدن صحبت های روحانی و جهانگیری،شدیداً تحت تاثیر قرار گرفته و تصمیم به جداسازی نخودهای پوسیده و پوک و چند سال مانده ی تاریخ گذشته از کشمشهای تیزآبی و سپس امحاء آن گرفته.متاسفانه بین توبه ی وی و اراده ی جبران،شیطان خبر دار شده و وی را تحریک به سودآوری بیشتر در راستای اقتصاد مقاومتی میکند.بنا به گفته ی شاهدان،او با برند سازی و طراحی پَک های مخصوص،سعی در عقد قرارداد با فلافل ”مامان جون” و خلاصی از شر نخودهای فاسد (و عذاب وجدان خویش) داشت که با هوشیاری مامورین،مجبور به فرار شد…احتمال تداوم خرابکاری های نامبرده با عناوین جعلی و توهمی و شاعرانه دور از ذهن نیست

  [پاسخ]

 13. Rorr
  ۲۲ مهر ۱۳۹۷ در ۲۳:۲۶ | #13

  راستی شاعرانه، تو که حزبولی و کد رمزگشایی میکنی، بگو بینیم رهبری وقتی گفتند پرونده اختلاس رو کژژ ندهید، به نظرت چه کدی داشتن به شما حزبولا می دادن؟

  [پاسخ]

 14. Rorr
  ۲۳ مهر ۱۳۹۷ در ۰۸:۰۶ | #14

  شاعرانه، از عقایدت دست نکش. محکم پاشون وایسا. ولی خودتم به نفهمی نزن. احمق نباش. سوال کن و یاد بگیر و بزرگ شو. از کودکی بیا بیرون. شک کن به همه چیز.

  باور و عقیده یه چیزی نیس که یه آخوندی در مغزتو باز کنه بریزه توش بعد درشو ببینده بگه خوش اومدی. یه مسافرت پر پیچ و خم و پر از دست اندازه که هرکی باید واسه خودش طی کنه و به سرمنزل برسه. به مغزت به چشم مغز نگاه کن نه یه سطلی که فلان آخوند باید برات پرش کنه! همینو داشته باشی حتی طرفدار رژیم هم باشی حداقل میشه باهات حرف زد به جا متلک انداختن…

  [پاسخ]

 15. Rorr
  ۲۳ مهر ۱۳۹۷ در ۰۸:۱۷ | #15

  من بارها برات توضیح دادم که “رای” از نظر من به معنای تایید شخصیت کاندیدا نیست. انتخابات همه جای دنیا یه بازی متقلبانه است. عقیده من اینه که صرف وجود تقلب تو این بازی خاص مانع بازی کردن نیست. من به روحانی رای ندادم که مملکت رو “درست” کنه و مثلا دلار رو واسه من ارزون کنه. اساسا از نظر من کنترل نرخ ارز وظیفه دولت نیست. من رای دادم که نظر خودمو در مورد بساط هسته ای ابراز کنم و از حاکمان بخوام که اون مساله رو حل کنن.

  قبول دارم. نتونستن. اما تو این نشدن، هم قدرتهای خارجی مقصر بودن هم قدرتهای تاریک و غیر انتخابی مملکت. اوکی روحانی بی عرضه است. اما بقیه هم باید بازخواست بشن بابت وضعیت مملکت. ما زورمون به بخش انتخابی میرسه همونطور که خاتمی رو که خیلی بهتر از این روحانی بود گذاشتیم کنار، اینم میذاریم کنار. شما نگران بخش غیرانتخابی قدرت باش که با دروغهایی مث “اگه ما نباشیم مردم همدیگه رو تیکه تیکه میکنن” از بدبختایی مث تو سواری می گیرن و توام با خوشحالی عرعر میکنی و میگی آره راس میگن! خو آدم دلش میسوزه واست.

  [پاسخ]

 16. Rorr
  ۲۳ مهر ۱۳۹۷ در ۱۰:۲۷ | #16

  یه چیزی که هرکی واسه این رژیم کار میکنه باید تو مغزش فرو کنه اینه که جون هیچ کس واسه سران نظام آخوندی انقد مهم نیس که حتی رده پایین ترین افراد هم بابت خبط و خطاهای وحشتناک تنبیه بشن. از دزدی و اختلاس بگیر تا بی عرضه گی در اداره جنگ تا بی لیاقتی در برگزاری یک رژه، وقتی گند کار خیلی بالا بیاد، یه رده پایین خیلی خیلی تابلو رو گیر میارن و به سبک دوران قاجار به فلک می بندن. بزرگان (خاتمی، احمدی نژاد ووو) فقط وقتی دچار دردسر میشن که سلطان نسبت بهشون بی مهر بشه، وگرنه بی عرضگی و خرابکاری تا وقتی وصلی تو جمهوری اسلامی اصلا نقیصه حساب نمیشه.

  خبر اینکه “یک سرباز” بابت افتضاح رژه اهواز دستگیر شده! اگه تو کوی دانشگاه چشم غیر خودی ها از کاسه دراومد و به … نظام هم نبود و آخرش اروجعلی یه زندانی گرفت، الانم که سربازان خود جمهوری اسلامی کشته شدن، باز برای جمهوری اسلای کوچکترین اهمیتی نداره. صحبتی از اصلاح و تغییر در نیروهای نظامی نیست. یه عده سرباز بی ارزش کشته شدن. البته همشون فدای یک تار پشمالوی مکارم و مصباح! اونا خدای نکرده کاه و یونجه و علوفه شون کم نشه جفتک بزنن به بیضه رهبر، بقیه بمیرن یا بمونن خیلی مهم نیس…

  [پاسخ]

 17. متولد ۹ دی
  ۲۳ مهر ۱۳۹۷ در ۱۰:۴۱ | #17

  روز نابینایان رو به اون کسی که خودش میدونه تبریک میگم
  به آقای نظام هم تبریک میگم.چرا؟…عرض میکنم
  میلیاردها پول مفت رفت توی حلق مفتخورهای فرصت طلبی که به بهانه ی پیام رسان های داخلی مخ نظام رو زدند که اگه به ما پول و مخاطب(!) بدی،این آتشها رو برات گلستان میکنیم…حالا به یکسال نرسیده،گند کار دراومده و فرار همون چند تا مخاطب سفارشی،برگ زرین دیگری شد بر کاردانی دوستان…الان که معلمان بزرگوار دادشون بلنده از گشنگی و نداری،میگیرنشون که چرا در راستای تضعیف ما با دشمن همنوایی میکنید! خب قربون اون عقلتون! حقشونو بهشون بدین.پول ملتو ندین به مفتخورها.این معلم و کارگر به دردتون میخوره.پول رو به جاش خرج کنید،بوقچی و مزدور و چماقدار نیاز نخواهید داشت.

  [پاسخ]

 18. شاعرانه
  ۲۳ مهر ۱۳۹۷ در ۱۳:۲۹ | #18

  انسانها بر طبق چه معیاری نظر میدن ؟
  هرکسی با هر چیزی که موافقه میاد هرچیزی را که موافقا انجام بدن چه خوب چه بد فرقی نداره تایید میکنه
  هرکسی با هر چیزی که مخالفه میاد اوا هر کار مثبت و خوبی هم انجام بدن همه را از ریشه تکذیب میکنه

  در ایران خودمون که اینجوریه
  در همین آهستان شما نگاه کنین

  میبینین دقیقا همینطوره که من گفتم .

  مثلا رور به رهبری کینه داره حالا هرچیز خوبی و هرکارخوبی رهبری بگه و انجام بده از نظر رور جرم و بد و زشت به حساب میاد چرا ؟
  چون کینه داره و محاسباتش را در قبال رهبری اینطور چیده و فرمان داده که فقط موضع گیری کنه و مخالفت کنه

  یا مثلا بینام نسبت به انقلاب ایران و فرار شاه ناراحته و کینه داره
  از نظر این بشر هرکارخوبی نظام بکنه در اصل فقط بد کرده
  چرا ؟
  چون ایشون بر این اساس زندگیشو چیده و فکرشو آپدیت کرده لذا فقط بدی میبینه

  دی ماه هم چون به رهبری بدبینه هر طرح و برنامه ای رهبری بده ایشون میگه بسیجی و حزب الله و سپاه میخوان بخور بخور بکنند

  کلا اظهار نظر کردن در ایران بر این پایه و اساسهای خودخواهانه و بی فکرانه و کینه توزی استوار شده

  چیزی بنام عقلگرایی
  منطق
  حقیقت گفتن
  حقیقت جستن
  در ایرانیها وجود نداره

  لذا
  تمام اظهارنظرها یک طرفه است

  [پاسخ]

 19. Omid
  ۲۳ مهر ۱۳۹۷ در ۱۵:۲۶ | #19

  خیلی بدی … همه رو گفتی بجز من
  با مشهدیا میونه خوبی داشتم … خرابش کردی

  [پاسخ]

  شاعرانه پاسخ در تاريخ مهر ۲۳ام, ۱۳۹۷ ۴:۴۸ ب.ظ:

  شما عاقلی و منطقی و در دایره این سه کله پوک نیستی
  این سه کله پوک مثل ربات طوری برنامه ریزی شدن که فقط حرف خوشونو تکرار میکنن

  [پاسخ]

 20. Rorr
  ۲۳ مهر ۱۳۹۷ در ۲۲:۰۶ | #20

  اونایی که دم از انقلاب می زنن و فکر میکنن میشه ریخت تو خیابون یا با اشغال چند تا کلانتری، یه مشت اسلحه به دست آورد و رژیم رو سرنگون کرد، خوبه با دقت بیشتری سوریه رو نگاه کنن. سال ۵۷ هم علت سقوط رژیم شاه فقط اعتراض مردمی نبود! اگه فروپاشی داخلی رژیم و بی سر شدن ناگهانیش نبود، چار تا اراذل و اوباش و آدم کش اسلامی نمی تونستن یه رژیم رو سرنگون کنن و مردم عادی هم که بدون اسلحه و تعلیمات نظامی، از پس نیروهای مسلح و آموزش دیده برنمیان.

  سوریه نمونه خیلی خوبیه که اگه حکومتی همبستگی داشته باشه حتی در برابر شدیدترین انقلابات و شورشهای مردمی میتونه دوام بیاره (به شرط اینکه آمریکا وارد نشه …کیس عراق و افغانستان). خبر اینکه عده بسیار زیادی از شورشیان سابق، یونیفرم ارتش سوریه رو به تن کردن و یا تحت لوای میلیشیای ایرانی و روسی، در حال جنگ با همقطاران سابقن. عده دیگه ای هم به پلیس و نیروهای امنیتی پیوستن!
  فرق یه مشت پاپتی که شانسی تفنگ گیرشون اومده با نیروی نظامی و امنیتی تعلیم دیده اینجا مشخص میشه. جمهوری اسلامی در برابر “انقلاب” مردمی کاملا بیمه است. در بدترین حالت کشور رو سوریه ای میکنن و با همون استراتژی یکی یکی گروههای شورشی رو از بین می برن. تا وقتی حکومت به اندازه کافی همبسته باشه، شانس موفقیت هرگونه انقلاب یا شورش چیزی نزدیک به صفره.

  [پاسخ]

  بينام ... پاسخ در تاريخ مهر ۲۴ام, ۱۳۹۷ ۲:۴۷ ق.ظ:

  مخاطبت تو این بیانیه که صادر کردی کیه؟

  [پاسخ]

 21. Rorr
  ۲۴ مهر ۱۳۹۷ در ۰۴:۳۴ | #21

  والا بینام اینجا کلا سه چهار نفر بیشتر نیستیم ظاهرا و ۹۹% نوشته های منم مخاطب خاصی نداره مگه اینکه مستقیم اسم ببرم. با دیدن خبر اینکه مبارزان سابق انقلاب یونیفرم اسدی تنشون کردن و تو صف ثبت نام برای پیوستن به ارتش یا میلیشیای حقوق بگیر از جمهوری اسلامی صف وایسادن، به نظرم اومد که انقلاب خیلی کار سختیه. ۵۷ هم اتفاقی که افتاد بیشتر ناشی از ضعف و سقوط رژیم بود تا اینکه واقعا “انقلابی” در کار باشه. بعدا غالبون اسمشو گذاشتن انقلاب.

  اوضاع مصر هم همینه. “انقلابی” رخ داد اما مث آب خوردن نیروهای امنیتی انقلابه رو لوله کردن بعد از مدت زمان کوتاهی که خودشونو جمع و جور کردن و هنوز رژیم تازه پا نگرفته بود. کلا در کشورهایی که نیروی امنیتی قوی و سرپا و موثر داره، صحبت کردن از انقلاب به شوخی شبیه تره. منظور از انقلاب البته اگه به دست گرفتن حکومت با کمک ارتش آمریکا باشه مث انقلابات شکوهمند چند دهه اخیر تو افغانستان و عراق، اونوقت آره، انقلاب میتونه موثر باشه.

  [پاسخ]

  بينام ... پاسخ در تاريخ مهر ۲۴ام, ۱۳۹۷ ۷:۴۲ ق.ظ:

  راستش تو دلت پره سریع میری رو منبر، معلوم نیست چی میگی….

  برادر کی یونیفورم پوشیده؟ کی میخواد میلیشیا شه سوریه شه؟

  مردم عادی کنترلی بر اوضاع ندارن…. متاسفانه فعالین جامعه هم ختم “سوریه ای شدن” گرفتن و عملا شده اند عمله ی عالیجنابان.

  بله اوضاع اقتصادی کشور تخماتیک بشه، خطر آشوب وجود داره. ولی من و تو الباقی طبقه متوسط توش نقش گاو مش حسن رو داریم…. ماکزیمم میان دو برابر می دوشنمون. طبقه ی ما، و فراتر از ما فعالین اجتماعی استمرار طلب، خاکبرسر، ضعیف و احمق، کاری نمتونه بکنه الا اینکه فشار بیاره به حاکمیت تا مجبورش کنه عقب نشینی کنه یا یکسری از حقوق اولیه اش رو احیا کنه.
  حاکمیت اگه طرفداری میخواد، بهاش اینه بخشی از حقوق مردم رو بپردازه ….. بجاش امثال تو شدین عمله بی مواجب حاکمیت. در کونی بهت میزنن باز هم اخرش سواری رو میدی، با غرو لند سواری میدی ولی میدی.

  ولی این خط و نشون…. مثل سه سال پیش که همینجا نوشتم سیاست فشل و احمقانه ی دولت منجر به این میشه که برجام بهم بخوره…. این پشتیبانی چشم بسته از حاکمیت از ترس سوریه ای نشدن؛ دقیقا یا ایران رو سوریه ای می کنه یا دو سال دیگه ملت به سوسک و موش خوردن میفتن.
  در بهترین حالت، که ارزوی دوستان ه و کل مملکت رو دارن روش قمار میکنن، وقتی رد شن چنان طبقهی ما از جمله تمامی فعالان استمرار طلب خاکبرسو و طبقه ای که من و توجدوش هستیم، چنان به گای سگ بریم که تا سی سال قد بلند نکنیم ….

  حالا هی برگرد به برانداز ها فحش بده.
  برانداز ها ابزار فشار ما ست تا باهاش از حکومت امتیاز بگیریم…. هم مملکت چهار ستونش سرجاش بمونه، هم اونها رییس بمونن و هم
  بخشی از حقوق ملت رو بدهند …. یه مشت کصخل (با عرض معذرت افرادی که یهو ضد براندازی شده اند) دارید تنها اسلحه ی فشار طبقه ما رو ازش می و رو خود بهخود خودمون رو خلع سلاح می کنید ….

  [پاسخ]

 22. Rorr
  ۲۴ مهر ۱۳۹۷ در ۰۴:۳۹ | #22

  کلا تو سوریه شورشیای شکست خورده یا فرار کردن سمت شمال غرب اون کشور (ادلب) یا با مصالحه با رژیم اسلحه هاشونو زمین گذاشتن. منتها اینکه بعد از زمین گذاشتن اسلحه مشمول خدمت شدن و اونایی هم که تجربه جنگ دارن و جزو سردسته ها بودن، به خاطر حقوق بیشتر دنبال عضویت تو میلیشیای ایرانی و روسن (علیرغم مرگبار بودن این میلیشیا ها) یه جورایی نشون میده که انقلاب مزبور عمق چندانی نداشت و هر کی یه اسلحه دسش گرفته بود اسم خودشو گذاشته بود انقلابی. یارو تا دیروز تو لشکر عمر بن الخطاب به جهاد با علویون و شیعه مشغول بود. الان داره آمار میگیره که فاطمیون بیشتر حقوق میده یا میلیشیای تحت فرماندهی روسها!

  [پاسخ]

  بينام ... پاسخ در تاريخ مهر ۲۴ام, ۱۳۹۷ ۷:۵۹ ق.ظ:

  من نمی فهمم این داستان های حسین کرد شبستری چه ربطی به وضع ایران داره….

  [پاسخ]

 23. Rorr
  ۲۴ مهر ۱۳۹۷ در ۰۸:۱۶ | #23

  بینام، تو مث اینکه حالت خرابه برادر حساسیت گرفتی حتی فک کنی کسی به پهلوی جون (و احتمالا مریم جونت) داره تیکه میندازه شروع میکنی به جهاد.

  اولا “فحش” این نوشته ها کجا بود؟ تو فحش می بینی مشکل خودته چشاتو آب بکش. بعدم اینکه خواستار صداقت بودن از هر دارودسته سیاسی شد خدمت به رژیم؟ الان دارودسته مریم رجوی با چند ده هزار هکتار زمین که تو آلبانی دارن و پایگاه کردن و معلوم نیس توش چه خبره، دم از انقلاب می زنن. خوبه مشخص کنن دقیقا منظورشون از براندازی چیه؟ پرسیدن این سوال خدمت به رژیمه؟ شک کردن تو میزان تبلیغات و ادعاهای این جماعت شد خدمت به جمهوری اسلامی؟

  اگر هم فک میکنی جمهوری اسلامی درکی از قدرت خودش در برابر شورشها نداره و واقعا از موجوداتی به اسم “برانداز” می ترسه و بابت هارت و پورت اوناس که امتیاز میده، واقعا احتیاج داری یکم استراحت کنی چون خطر تعطیلی کامل بالاخونه ظاهرا تو رو هم در معرض تهدید قرار داده.

  دلیلی که جمهوری اسلامی “امتیاز” میده صرفا ترس از براندازی نیست. بخش بزرگیش همونیه که عربستان هم به مردمش (با اینکه خیلی راضی تر از حکومتشونن) امتیاز میده. خیلی ساده است. حکومت بر مردمی که راضی باشن کلا آسونتره. هر کشوری هم قاعده و قانون خودشو داره. ترس از شورش و انقلاب هست. اما کلی مسائل دیگه هم هست. همه چیز رو نمیشه فروکاست به اینکه “ترسیدن عقب نشینی کردن”! این فکر واضحا ابلهانه اس.

  بعد دارم بهت میگم خود جمهوری اسلامی داره “انقلابیون” سابق رو تو سوریه میخره می فرسته با “انقلابیون” فعلی بجنگن. نه منتظر تئوری های منه نه تو. صرف اینکه آدم نگاه کنه و اختلاف قدرت و امکانات دو طرف رو ببینه خدمت به کسی نیست. ربطی هم به این چیزا که میگی نداره.

  بعدشم اینکه قصه حسین کرد شبستریه یا هرچی، هر وقت تو شدی مدیر آهستان، بن کن. ربطی به وضعیت ایران داره یا نداره، به تو مربوط نیست.

  [پاسخ]

  متولد ۹ دی پاسخ در تاريخ مهر ۲۴ام, ۱۳۹۷ ۱:۳۷ ب.ظ:

  ”هر وقت تو مدیر شدی بن کن”
  مگه بهت تذکر قوانین سایت داده که اینو میگی؟ منظورش اینه که حرف شما بیربط و یا بی فایده ست.شما بهتر بود دلیل ربط و نیز فایده ی حرفتو میگفتی و یا از ایشون دلیل بیربطی و بی فایدگی رو میخواستی.چه ربطی به مدیر سایت بودن داره؟

  ”ربطی به ایران داره یا نه به تو مربوط نیست”
  این چه طرز حرف زدنه؟ مگه اینجا مدرسه ابتدایی دخترونه ست؟ ما برای این میایم اینجا که درباره ه هر چیزی دوست داشتیم با هم گفتگو کنیم.چیز خاصی نیست که به کسی مربوط باشه و یا مربوط نباشه.

  حالا بفرما یه ذره شاعرانه میل کن تا حالت جابیاد.فرهیخته ی تسبیح فروش ما بوی کباب به مشامش رسیده :)

  [پاسخ]

  بينام ... پاسخ در تاريخ مهر ۲۴ام, ۱۳۹۷ ۱۱:۴۷ ب.ظ:

  “بینام، تو مث اینکه حالت خرابه برادر حساسیت گرفتی حتی فک کنی کسی به پهلوی جون (و احتمالا مریم جونت) داره تیکه میندازه شروع میکنی به جهاد.”

  همین تک جمله نشون میده ایجندای ج ا نفوذ میکنه و همه رو مثل هم می کنه …. دیر و زود داره ولی سوخت و سوز نداره. وقتی هسته ی سخت حاکمیت نیروهای جامعه رو تبدیل به “ریکشناری عمل کردن” میکنه نه اکشن و بالتبع تو همه تو پازل خودش هستن …. دقیقا اینکه نهایتا همون شاعرانه و پسر شجاع که هر عمل خلاف منویات رو چاه رجوی می بینه فقط مرز ش یکم فرق داره ولی ته ته ش همون مزخرفات و ته ته ش استمرار استمرار استمرار.

  [پاسخ]

 24. شاعرانه
  ۲۴ مهر ۱۳۹۷ در ۱۳:۰۷ | #24

  خب اینجا بین گفته های رور و بینام با اینکه هردوتاشون مخالف عقاید من هستند و دائم در حال کسشر گفتن هستند اما
  با اینکه کسشرات هیچکدوم را قبول ندارم اما در دنیای خودشون یعنی دنیای مخالفها بعنوان قاضی القضات و از زاویه دید یک اپوزوسیون :
  حق را به رور میدم چونکه :

  رور میگه تغییر رفتار حاکمیت

  بینام میگه تغییر حاکمیت

  هر انسان عاقلی این دو جمله را ببینه حرف رور را قبول داره

  چون اگه مردم بخواهند اصل حاکمیت را تغییر دهند چه حکومت بهتری بعنوان جایگزین مد نظر دارند که اگر بیاید تمام مشکلات مردم حل شود یا کمتر شود ؟
  دلار هزارتومن بشه پراید ۷ میلیون بشه و اجناس ارزونتر بشه ؟
  شاهنشاهی بشه که بدتره و هزاران سال دسات پادشاهان بود و هیچ غلطی نکردند
  دمکراتیک بشه
  کوموله ها بیان
  کمونیستها بیان
  مریم رجوی بیاد
  رضا توله پهلوی بیاد
  کی بیاد ؟
  الان لا اقل مردم حق انتخاب دارند رئیس جمهور بعد ۴ یا ۸ سال باید دم و دستگاهشو جمع کنه و بره نمیتونه دیکتاتور بشه یا نماینده مجلس و غیره

  پس اگه همین حکومت باشه و مسئولین رفتارشونو در تمام زمینه ها اصلاح کنند خیلی بهتر از سرنگونی و مدل لیبی و سوریه شدن هست .

  [پاسخ]

  بينام ... پاسخ در تاريخ مهر ۲۵ام, ۱۳۹۷ ۱:۴۳ ق.ظ:

  تو مغزت معیوب ه حتی مغز پوک ت نمی کشه از این همه مطلب نوشته شده بفهمه کی چی میگه!

  چقد یک ادمی ابله …. ببین با کیا هشتاد میلیونیم به قرآن!

  ولی برا اینکه برات خلاصه کنم کی چی میکه بلکه دوزاری کجت بیفته:

  بینام میگه مردم باید بیخخر حاکمیت رو بچسبن و بازی به مرگ بگیر تا به تب راضی شه رو بر عکس کنن…. حکومت رو به بازی مرگ بگیرند تا راضی شه بخشی از حقوقشوو رو بده …. راهش هم نافرمانی مدنی و نارضایتی مدنی ست در هر شکل از تحصن و تعصب مثل راننده ها و معلم ها بگیر تا بی توجهی به تمامی دستورات ر خواهشهای حکومتی بدون توجه به اینکه حاکمیت ملت رو میتوسونه و مبگه: بره باشید مگر نه سوریه ای میشیم !

  رور هم نمدونم چی میگه والا ….. فقط ناراضی ه هر چی تو مغزش ه هی مینویسه. هی نقد مینویسه …. معلوم نیست عمل ش چیه!

  [پاسخ]

 25. شاعرانه
  ۲۴ مهر ۱۳۹۷ در ۱۳:۱۲ | #25

  در فتنه ۸۸ وقتی از فتنه گران سوال میکردم دنبال چی هستید میگفتند براندازی
  گفتم اگه این نظام سرنگون بشه چه نظامی میاد بهتر از این باشه ؟
  میگفتند به اونجاش فکر نکردیم فعلا اینو سرنگون کنیم ببینیم چی پیش میاد
  یعنی خودشونم نمیدونستند دنبال چی هستند و برای همین چند ماه طول نکشید که سبزهای متوهم و کسخول کلهم به فنا رفتند

  همیشه مردم باید یاد بگیرند دنبال اصلاحات باشند نه افتضاحات و براندازی

  آتش زدن بانک و مغازه مردم و غیره فقط ضرر و زیان به حال مردم هست نه مسئولین و اینا راهش نیست
  باید فقط به مسئولین دزد و بی درد از راه مسالمت آمیز فشار اورد که رفتارشونو اصلاح کنند

  [پاسخ]

 26. شاعرانه
  ۲۴ مهر ۱۳۹۷ در ۲۱:۱۴ | #26

  البته یه مسئله دیگری را هم باید بگم
  و اون اینکه
  اینجوریا هم نیست کسی تغییر عقیده ندهد
  من احساس میکنم انسانها بر اساس خواسته های باطنی خود و نفع شخصی خود تغییر عقیده می دهند .

  خیلیهارو دیدم طرفدار نظام بودند اما بخاطر ضرر مالی یا حیثیتی تغییر رفتار داده و بر ضد نظام شدند
  و برعکسش هم وجود داره
  گرچه هنوز دلیلشو متوجه نمیشم چون خودم هم ضرر مالی کردم هم ضرر حیثیتی
  اما تا این لحظه همان عقیده ثابت گذشته را نسبت به نظام و رهبری دارم

  میخوای یکیو امتحان کنی که عقیده اش راجع به مسئله ای ریشه داره یا رو خاکه فقط کافیه امتحانش کنی
  اونم اینطوری که نفع شخصیشو از بین ببری یا امتحان دیگه
  اونوقت مرد و نامرد مشخص میشه

  [پاسخ]

 27. شاعرانه
  ۲۴ مهر ۱۳۹۷ در ۲۱:۱۷ | #27

  یه مسئله دیگه هم هست و اون اینکه

  ما چند نفری که تو آهستان می نویسیم روی اون یارو دوردوف یا دوروف یا دوردانف خلاصه یه افی داره کم کردیم مدیر تلگرامو میگم
  اینهمه هزینه کرده تلگرام زده ولی ما هنوز سایته رو ول نکردیم

  طرف دیگه روی مدیر سایتو (صاحبخونه ) هم کم کردیم با اینکه خودش رفته اینجارو ول کرده ولی ما همچنان سنگر را حفظ کرده ایم

  خسته نباشید رزمندگان دلاور اسلام

  [پاسخ]

برگه نظرات
1 29 30 31 13205
 1. بدون بازتاب

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: