خانه > جامعه, فرهنگ و هنر > آیا هیچ کس پاسخگوی دردهای حسین علیزاده نیست؟!

آیا هیچ کس پاسخگوی دردهای حسین علیزاده نیست؟!

صحبت های اخیر حسین علیزاده در مشهد، باز هم پر از درد بود. دردی که او بارها به آن اشاره کرده اما اصلا نمی داند برای درمانش به کجا و به چه کسی مراجعه کند؟! هرچند این بار تلویحا اشاراتی کرده!

مرور این سخنرانی جالب است. علیزاده از وضعیت موجود گلایه می کند. اینکه یک هنرمند موسیقی (آنهم موسیقی اصیل و سنتی) دقیقا نمی داند جایگاهش کجاست؟ گاه از تریبون ها و رسانه های رسمی به او توهین می شود و گاه کنسرتش لغو و با ادبیاتی اهانت آمیز با او و هنرش برخورد می شود. و البته یک نکته مرکزی و یک سوال اساسی در کلیت سخنان او وجود دارد، اینکه آیا واقعا ما تمدن، جامعه، فرهنگ و هنری می خواهیم بدون موسیقی؟! و اتفاقا نکته همین جاست!…

حرفهای علیزاده انقدر واضح، روشن و ساده است که به هیچ تفسیر اضافه ای نیاز ندارد. چند بخش مهم از این سخنرانی:

*علیزاده دردمندانه و البته مودبانه (برخلاف برخی مخالفین مذهبیش!) به مقدسات مردم اشاره کرد اما گفت آبرو و احترام یک هنرمند ایرانی هم مقدس است:

«مشهد جزوی از خاک ایران هست که خیلی هم ویژه است، واژه مقدس به هر شهری گفته نمی‌شود و به شهر مشهد گفته می‌شود. مقدس از قداست مردم می‌آید و آن چیزی که مردم به آن عشق می‌ورزند و به آن احترام می‌گذارند قداست آن شهر را بالا می‌برد. تمام مردمی که نسل به نسل زندگی کردند این مقدسات را به بعدی سپردند و این احترام در دل و جان مردم از طفولیت کاشته شده است ولی یادمان باشد احترام انسان و احترام یک ایرانی هم جزو مقدسات است. من نمی‌توانم آدم مقدسی باشم یا مروج مقدسات باشم ولی به ایرانی‌ها و هنرمندان ایرانی توهین کنم.»

*علیزاده یک سوال اساسی پرسید که انگار سالهاست بی پاسخ مانده : «فکر می‌کنم قبل از اینکه به مجاز بودن یا نبودن موسیقی فکر کنیم باید فکر کنیم اصلاً چرا موسیقی وجود دارد؟ آیا می‌شود در هیچ تمدنی موسیقی نباشد؟ و آیا همه کشورهای دنیا موسیقی در آنها تحت نظارت هست و فقط یک عده باید تصمیم بگیرند که مردم چگونه موسیقی گوش کنند؟»

*علیزاده سپس به تصمیمات هنری برخی مسئولان بی هنر اشاره کرد و گفت: «من هم که پنجاه سال در موسیقی فعال بودم باید فلان کسی که در وزارت ارشاد حکم می‌گیرد و پشت میز می‌نشیند در مورد من یا کار من تصمیم بگیرد. آیا تجربه مرا دارد؟ آیا شناخت مرا دارد؟ و آیا حساسیت من به شرایط موسیقی در کشورم را دارد؟ ندارد، اصلاً اطلاعاتش را ندارد و فقط با حکم اداری به آنجا آمده است.»

*علیزاده به مخالفان و برهم زنندگان کنسرت های موسیقی هم پیام داد: «دعوا با کسی نداریم، اصلاً ساز و موسیقی که سمبل صلح و عشق است اما بیخودی با ما خشونت می‌کنند و وقتی می‌خواهیم کنسرت‌ بگذاریم بیخودی لشکرکشی می‌کنند. کافیست بگویند نمی‌گذاریم اجرا شود، جلوجلو کنسرت را قطع می‌کنیم برای اینکه وقتی حتی این جمله گفته می‌شود تمام روان و روح و احساس آدم در آن لحظه تحت‌الشعاع آن مسئله قرار می‌گیرد و خیلی خاطرات داریم و حتماً باید در کتابهایمان بنویسیم که وقتی در ایران کنسرت اجرا می‌کنیم متأسفانه احساس امنیتمان کمتر است تا کشور خارجی!»

*علیزاده نتیجه وضعیت فعلی را این دانست که هنرمندان موسیقی به مدافع موسیقی تبدیل شده اند: «خدا نکند شرایط دوباره به آنجا برسد که برای حمل ساز باید مجوز می‌داشتیم! ما در ایران مدافع موسیقی شده‌ایم، ما هنرمند موسیقی نیستیم، مرتب یک سپر جلویمان است که باید از موسیقی دفاع کنیم. اگر روزی بشود که هنرمندان بتوانند ذهنشان را پرواز دهند و زمینی نباشند، آنوقت هنر موسیقی ایران به جایگاه واقعی خودش می‌رسد.»

* علیزاده از توهین ها آنچنان ناراحت و نگران است است که هیچ چاره ای نمی بیند جز مراجعه مستقیم به رهبری: «وقتی کسی موسیقی تحصیل می‌کند در جامعه به او توهین می‌شود. توهین فقط در لغو کنسرت نیست؛ توهین ادبیاتی است که در برخی روزنامه‌ها از زبان برخی افراد بازتاب داده می‌شود. بنده اگر قدرتش را داشتم باید از این وضع شکایت می‌کردم، چون این افراد موسیقی را در سطح فحشا مطرح می‌کنند، من معتقدم باید در سطوح عالی درباره این مسأله صحبت شود. رهبر انقلاب راهنمای این جامعه و راهنمای دنیای اسلام هستند، ایران در منطقه الگو است و درست نیست که چنین نگاهی به موسیقی در ایران وجود داشته باشد. من مطمئنم که نگاه رهبر انقلاب به موسیقی نگاه والایی است، چون ایشان اطلاعات موسیقیایی خوبی دارند.»

*و در پایان، این حقیقت تلخ از زبان علیزاده:

«من ۵۰ سال است که در موسیقی ایران فعالیت می‌کنم، باید ۵۰ سال دیگر صبر کرد تا کسانی مثل من، شجریان، ناظری و … متولد شوند، متاسفانه از پتانسیل ما استفاده نمی‌شود و به هیچ وجه در تصمیمات موسیقی کشور دخالتی نداریم. باید فرصتی ایجاد شود تا با مقامات عالی کشور گفت‌وگو کرد که یا ما آنان را قانع کنیم یا آنان ما را، تا سرانجام به راهکاری برسیم که به موسیقی که گفته می‌شود فاخر در شکل واقعی‌اش اتفاق بیفتد.»

 

 1. متولد ۹ دی
  ۱۳ آبان ۱۳۹۷ در ۰۹:۲۱ | #1

  بینام
  الان فتف داره نهایی میشه بی سر و صدا و خوشبختانه و طبق پیش بینی،حضرت آقا هم در فرمایشات ۱۳ آبانی خودش هیچ اشاره ای بهش نکرد.درسته که نظام از سر درک و فهم نرفت سمت فتف بلکه با جبر شرایط بهش تحمیل شد ولی این خودش ریل ایه که میتونه به شکل موثر رفتارهای منطقه ای رو سامان بده و ناخودآگاه در درازمدت اثرات فراگیر در سیاست های نظام داشته باشه.حفظ کانال اروپایی و انتظار آمریکای بعد از ترامپ،یعنی نظام فهمیده اگه میخواد باشه و بازی ش بدن باید میز گفتگو رو ترک نکنه و داخل قواعد بازی بمونه…اینا میشه رَویه ! اینا خودش به مرور تحولات بنیادین در پی خواهد داشت.توجه به هیاهوی چند دلواپس و یا تمرکز بیش از حد بر شخص حضرت آقا نباید داشت.فشار نیروهای منتقد برای نرمال سازی رفتارها،اثرگذاره.برجام واقعا پروژه ی بزرگ و مهمی بود.فتف تحول بسیار بزرگیه…اینا رو هم ببین.اینا خیلی بیشتر از اینکه ناشی از فشار شازده و امثال شازده باشه،ناشی از خواست رفراندومی مردم بود که توی انتخابات ظهور کرد.نشون به این نشون که هنوز دارن فحش میدن به مردم و اشتباهشون در انتخاب
  تمام بحث های بالایی مون به جای خود ولی نباید یادمون بره برای چی میخواستیم فشار درست کنیم؟ اگه همزمان با اقدامات ما از اینور داره به هر دلیلی تغییرات مهم اتفاق می افته،باید توی معادلات بیاد و اقدامات آداپته بشه.نه اینکه چشمامونو ببندیم و تحولات پیش رومون رو داخل محاسبات نیاریم.دنیای من دنیای محاسبات اینچنینی ه

  [پاسخ]

  متولد ۹ دی پاسخ در تاريخ آبان ۱۳ام, ۱۳۹۷ ۱:۳۰ ب.ظ:

  در باره ی رای مردم و نحوه ی تاثیرش: ما به اعتبار اکبر،شیخ حسنو آوردیم.غرق شدن اکبر بازیو به هم زد ولی دست کم تا زمان زنده بودنش برای برجام اثر خوبی داشت.برجام و تبعاتش خود به خود فتف رو گذاشت روی دست آقا.ولی ضربه ی اصلی رو سال ۹۲،رای مردم زد.(اصلا نباید رای دوم حسن رو وارد این تحلیل کرد)

  [پاسخ]

  بينام ... پاسخ در تاريخ آبان ۱۳ام, ۱۳۹۷ ۱۰:۲۵ ب.ظ:

  اکبر هم زنده بود برجام به هم میخورد.
  فتف هم صدقه سر حماق ترامپ و جان بولتون ه …. این رو هم ما میدونیم هم خامنه ای و سپاه هم ترامپ و الباقی طرفداران ماکزیمم فشار بر ایران.

  رفراندوم؟ انتخابات؟ شوخی میکنی برادر …. حسن رای میخولست یکم دیگه فشار اونوری ها بیشتر میشد بندری هم رقصید ولی ایا بندری رقصیدنش معناش اینه فردای انتخابات قراره اتفاق خاصی بیفته؟ خیر …. هسته ی سخت نظام بخوبی میدونه بعد انتخابات اگه گوز فندقی هم برا تمام رای دهنده ها نده کسی هیچ جاییش رو نمتونه بخوره …. برا همین امتیاز دادن از سوی نظام در شرایط عادی خیال خام و توهمه.

  همونجور که روز بعد از برجام رو موشک نوشتن اسراییل نابود باد و چهل تا امریکایی رو تحقیر کردن ولی تو دو سالی که ترامپ اومده هیچکدوم از سران نظام دیگه خایه ی این گنده گوزی ها رو تداره…. ایا معنیش اینه نظام ادم شده. خیر نه حتی اندازه ی سر سوزن… فقط تحت فشارن زورشون نمیرسه و میتوسند. این دقیقا حرفیس که به کرات ترامپ، بولتون، پمپئو و نیروهای نظامی امریکا میزنند. ایران بترسه و تحت فشار باشه نرمال رفتار میکنه دقیقا در لحظه ای که احساس کنه تحت فشار نیست دوکونه ورمیندازه. اینه که یکصدم درصد فک نکن اینکارها باعث میشه فشار از روی ایران ورداشته شه.

  الان هم بین اروپا و امریکا تقسیم کاره. امریکا پلیس خوبه ایران رو تو برجام نگه داشته و امریکا نمیذاره ایران ایران یک دلار از منافع برجام استفاده کنه اینجوری بزور جاه طلبی های نظام دفع شده. ایا این سیستم دلخواهی است که میخوان؟ نه ولی فعلا کاچی بز هیچی. ایران کنترل میشه. تمام طرفها از منافع اقتصادی برخوردار میشوند…. تو هم اگه دلت رو خوش کردی که مثلا پیوستن به فتف تغییر رفتار در ج ا ست یا مثلا خارجی ها روی این کارها حساب خلصی میکنند و تغییر استراتژی میدهند متاسفانه خیال باطل ه.
  ایران برای تغییر رفتار روسال زمان اوباما وقت داشت، زمانیکه اوباما نه تنها جلو ج خواه ها بلکه حتی اکثر هم حزبیاش وایساد ولی اون جوابی که باید میگرفت، نکرفت …. اون فقط شکست حسن در داخل نبود بلکه شکست کل شاخه ی پیشرو دموکرات ها بود که یکی از عوامل اصلی شکست کلینتون هم شد. رییس ج بعدی امریکا حتی اگه ترامپ نباشه سر سوزن امکان نداره تحریم ها یی که دوباره برگشته رو برداره ….همین خواسته های تیم ترامپ رو با طاهر خوش برخورد میزاره روی میز.

  از کیم جونگ اون بیشتر؟ هنوز هم سرسوزن تحریمها رو از سرسون برنداشتن…. ما فرصتی برای اعتماد سازی داشتیم که رفت. با تکرار رفتارهای سال ٩٢ تا ٩۵ ایران نمتونه دوباره به برجام برسه، ماقدر برجام رو ندونستیم و متاسفانه نه تنها بین سران سباه و خامنه ای این ذهنیت وجود داشت که برجام محکمه و بهم نمیخوره و هر کاری بکنیم نفتکون فروش خواهد رفت، این ذهنیت حتی برای ظریف هم بود. برا همین بعد از استخر ال، تغییر استراتژی دادن و گفتن ولش کن، بچسبیم به داخل و رهبری اینده …. نمدونستن ترامپ میاد میکشه زیرش. الساعه تمام سران نظام درخواب و رویاهاشون سال ٩۵ رو می بینند که برجام امضا شده بود ….

  [پاسخ]

  متولد ۹ دی پاسخ در تاريخ آبان ۱۳ام, ۱۳۹۷ ۱۱:۴۳ ب.ظ:

  موافقم
  فرصتهای برجام و فضای بعد ۹۲ و اوباما … متاسفانه فقدان تحلیل درست،اون فرصتها رو تهدید کرد.دود شد رفت … اما به قول رضا خاتمی اگه حداد هم رئیس جمهور بود برجام داشتیم و این نکته ی درستیه و نتیجه ش اینه که رای مردم دخل مستقیم و مستقلی نداشته و هدف اصلی ایجاد راه نفس برای نظام بوده.چنانچه قبلا زیاد درباره ش صحبت کردیم.منتها حرف اصلی من که در توضیح نوشتم اینه که اصولا فشار باعث تغییر رفتارهای نظام میشه.سال ۹۲ فشار مردمی و فشار تحریمی بر هم منطبق شد و جوّ درست کرد و فرصت طلایی درست شد…اما نشد که بشه دیگه! هجوم مردم به اکبر خیلی مهم بود و رای به حسن جوّ رو مساعدتر کرد.اینا همه ش تحولات درونزا بودن نه حاصل از اپوزیسیون خارج نشین…بگذریم
  این ماجرای توهم رهبری بعد از جریان استخر،خیلی گفته شده ولی من هنوز موندم از کجا پیداش شد! چون روحانی خودشم میدونست رهبری که هیچ،کلید توالت بیت هم بهش نمیدن.تحولات اون مقطع خیلی عجیب بود

  [پاسخ]

  متولد ۹ دی پاسخ در تاريخ آبان ۱۴ام, ۱۳۹۷ ۱۲:۲۶ ق.ظ:

  یه توضیح شخصی بدم چون به نظرم لازمه تا در گفتگوهای بعدی تصویر ذهنی مغشوشی از من نداشته باشی و با پیش فرض باهام طرف نشی.نمیخوام فرصت گفتگو با تو رو صرف جنگیدن علیه ذهنیت ها کنم
  ظاهر چند تا کامنت اخیر من،ساده انگاری و خوش خیالیه…قبول دارم
  بالاخره توان من برای انتخاب واژگان و انتقال مفاهیم محدوده دیگه.دارم سعی میکنم برجسته کنم نقش محاسبات میدانی رو در تحلیلهای کلان
  ما باید سعی کنیم دوز ناامیدی رو البته نه به هر قیمت و با هر روشی،کم کنیم چون عملگریزی ایجاد میکنه
  به قول جامعه شناسان و تاریخ دانها،خیلی از تحولات،حاصل نتایج ناخواسته اتفاقات ه.من از این زاویه به فتف و امثال اون نگاه میکنم.حتما نظام و دشمنانش،پیگیر برنانه های خودشون هستند ولی فتف،قالبی نیست که هر مظروفی رو بپذیره و محدودیت های ذاتی ایجاد میکنه که خود به خود مسیر تصمیمات رو تغییر میده.این نون همینجوری نیفتاد توی دامن ما بلکه مقدماتی داشته.باید سعی کنیم اونها رو بفهمیم
  توجه کن به فرق دلیل و علت.این پدیده هایی که مورد بحث ماست،نوعا صاحب علت و زمینه هستند و تحلیل لازم دارن.خطی نیستند و صرفا با فکت ها و قواعد جمع بندی نمیشن

  [پاسخ]

  بينام ... پاسخ در تاريخ آبان ۱۴ام, ۱۳۹۷ ۸:۲۶ ق.ظ:

  اختلاف انچنانی در هر دو کامنت مداریم

  صد درصد موافقم اپوزوسیون خارج نشین نه وزنی داشت نه الان داره.

  تغییرات ایران باید از داخل کلید زده بشه

  تنها تفاوتمون اینه من مظرم به اینه اپوزوسیون داخلی باید فشار بیاره و از نظام بیشترین امتیاز رو بگیره به بهای حفظ شاکله ی وطن که اگه اتفاق بیفته بنظرم بخترین اتفاق ممکنه. تو این مسیر نباید بترسه از اینکه نظام بهش فشار میاره اعلام برائت کن از دیگران. همونجور که میرحسین تحت بیشترین فشار اعلام برائت از هیچکس نکرد. شاید تو و رور به این قسمت اعتقاد نداری و دیدم یه عده فعالین بر خود حجت شرعی میدونن با حفظ مواضع لگدی هم نصار تحول خواهان کنند، خیر تحول خواهان (نه شازده بلکه امثال اصلاح طلبان تند تری که رانده دند) خیلی به ما نزدیکترند تا هر کسی از جبهه ی اصولهرایان …. که تمام کامنتهام منوط به اینه.

 2. شاعرانه
  ۱۳ آبان ۱۳۹۷ در ۱۹:۵۸ | #2

  ☢️ شورای نگهبان لایحه الحاق ایران به CFT را رد کرد

  ‏سخنگوی شورای نگهبان از رد لایحه الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم (CFT) و اعاده آن به مجلس خبر داد.

  سخنگوی شورای نگهبان:
  اعضای شورای نگهبان بیش از ۲۰ ایراد را به لایحه الحاق ایراد به کنوانسیون مقابله با تأمین مالی تروریسم وارد دانستند.
  این ایرادات که شامل ابهام، مغایرت با شرع و قانون اساسی است پیش از این از سوی شورای نگهبان و در موعد مقرر به مجلس اعلام شده است.

  [پاسخ]

  متولد ۹ دی پاسخ در تاريخ آبان ۱۳ام, ۱۳۹۷ ۸:۵۰ ب.ظ:

  سیاه بازیه.بعد یه رفت و برگشت و غربتی بازی صوری،تبدیل به شیاف میشه و تمام
  بدون فتف رسما میریم تو باقالیا و کاری از اربابان کمونیست هم بر نمیاد
  اگر قرار بر تصویب نبود،عمرا میتونست مطرح بشه و تا اینجاها بالا بیاد
  مثل بلایی که سر ۲۰۳۰ اومد
  یا در نطفه خفه میشد یا در مسیر به تیر غیب گرفتار میشد😀

  [پاسخ]

  شاعرانه پاسخ در تاريخ آبان ۱۳ام, ۱۳۹۷ ۱۱:۵۴ ب.ظ:

  شاید باشه شایدم نه فغلا معلوم نیست
  این دولت با برجام بی نتیجه مملکتو بباد فنا داد
  برجامو مجلس باریجانی بیست دقیقه ای بدون اینهمه نتایج تحقیقات جلسات و غیره تصویب کرد
  لاریجانی بشدت داره رایزنی میکنه تصویب بشه
  واقعا نمیدونم چه نفعی برای لاریجانی داره ؟
  الان مسئولین روی این لایحه حساس شدند
  من الان را دقیقا زمان بعد از رحلت پیامبر اسلام ص میبینم و تحلیل میکنم

  [پاسخ]

 3. شاعرانه
  ۱۴ آبان ۱۳۹۷ در ۲۱:۰۱ | #3

  جناب متولد دی
  اگه روحانی بیاد پیش شما شمارو بکنه وزیر اقتصاد چه راهکاری برای بهبود اقتصاد ایران انجام میدی ؟

  [پاسخ]

 4. متولد ۹ دی
  ۱۴ آبان ۱۳۹۷ در ۲۲:۱۲ | #4

  بهش میگفتم مردک کودن!
  نه من شایسته ی این جایگاهم و نه تو لیاقت اون صندلی رو داری.بیا دست همدیگه رو بگیریم بزنیم به چاک…😀
  میبردمش پیش خودم سرکار.میگفتم یه عمر مفتخور بودی بیا آخر عمری نون بازوتو بخور بفهمی خر کجا تخم میذاره

  [پاسخ]

 5. متولد ۹ دی
  ۱۴ آبان ۱۳۹۷ در ۲۲:۱۴ | #5

  بهش میگفتم مردک کودن!
  نه من شایسته ی این جایگاهم و نه تو لیاقت اون صندلی رو داری.بیا دست همدیگه رو بگیریم بزنیم به چاک…😀
  میبردمش پیش خودم سرکار…میگفتم یه عمر مفتخور بودی بیا آخر عمری نون بازوتو بخور بفهمی خر کجا تخم میذاره 😅

  [پاسخ]

  شاعرانه پاسخ در تاريخ آبان ۱۴ام, ۱۳۹۷ ۱۱:۳۵ ب.ظ:

  جواب دندان شکنی بود

  [پاسخ]

 6. شاعرانه
  ۱۴ آبان ۱۳۹۷ در ۲۳:۳۶ | #6

  علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی طی نامه‌ای به آیت‌الله احمد جنتی دبیر شورای نگهبان اعلام کرد که مجلس نمی‌تواند ایرادات مجمع تشخیص مصلحت نظام به کنوانسیون مبارزه با تأمین مالی تروریسم را بررسی کند.

  لاریجانی در نامه خود علت عدم بررسی ایرادات مجمع تشخیص نظام را، عدم ارسال ایرادات این مجمع و مهلت قانونی ۲۰ روزه عنوان کرده است.

  پیش‌تر علی لاریجانی رئیس مجلس در صحن علنی خانه ملت اعلام کرده بود که شورای نگهبان در مهلت قانونی ۲۰ روزه نظر خود را درباره کنوانسیون مبارزه با تأمین مالی تروریسم اعلام کرده است.

  مجلسی بگا رفته
  دولتی بباد رفته
  کشوری فنا رفته
  مردمی زیاد رفته

  [پاسخ]

 7. متولد ۹ دی
  ۱۵ آبان ۱۳۹۷ در ۰۰:۰۰ | #7

  از دید من،کابینه ی حسن رو باید بعد از خوراندن الکلهای دست ساز شاعرانه،توی اسید بینام حل کرد و همه شون رو به سوسک و عقرب سپرد به جز:
  وزیر دوست داشتنی آموزش و پرورش
  وزیر کاربلد نفت
  ******************
  نحوه ی fatf گفتن جنتی یادتونه؟ همونکه بعدش گفت من متن انگلیسی ش رو هم دارم 😀و از اون چیزای عجیبه و من مونده م که با چه جراتی اینو برداشتن محرمانه امضا کردن…جواب تفصیلی جنتی به cft،دست خالی مدعیان شرع و قانون اساسی رو نشون داد و به قول کیهان،کوه، موش زایید! جرات نکردن مثل بچه آدم بگن چه مرگشونه و یه مشت یاوه ی مبهم و بی سر و ته به هم بافتن که مثلا بعله…ما هم بررسی کردیم و نظر دادیم!
  *************
  صحبت های روحانی در دیدار امروزش با اقتصادی ها و لحن عاقل اندر سفیه و خردمندنمایانه ش که آقا اقتصاد خییییلی پیچیده ست و چهار تا فرمول لای کتابها نیست چنانکه بعضیا فکر کرده اند…منو مطمئن کرد که ساقی فرهیخته ی آهستان بعد از توفیقات کشوری خودش،به هیات دولت هم نفوذ کرده و الکی نیست اومده از من راهکار اقتصادی میخواد 😀

  [پاسخ]

  بينام ... پاسخ در تاريخ آبان ۱۵ام, ۱۳۹۷ ۷:۲۹ ب.ظ:

  توی این زمینه سی اف تی القضا زیاد خرت نمی گویند
  دو عضو هیات مدیره ی فاتف امریکایی هستند همین تک عامل نشون میده بر فرض انجام تمام تعهدات فاتف تضمینی نیست ایران از لیست سیاه در بیاد مته به خشخاش میذارن هنگامی که میخوان قوانین داخلی تصویب شده رو تایید کنند. اونها هم البته حق دارن تا حدی چون اطمینان تدارند به صحت اجرای قوانین تصویب شده در ایران….

  بعلاوه به فرض تصویب فاتف هیچ تضمینی برای برقراری رابطه با سیستم بانکی میست و بانک ها محدودیتهای خودشون رو خواهند داشت و در انتها ما باید از روشهای دور زدن تحریم استفاده کنیم….

  من درکمی کنم چرا دولت میخواد بهونه ی اضافه ی به دشمن برا تحریم بده، ولی مخالفین میگن هم تضمین میدیم، هم یه قفل دیگه به پاهامون میبندیم و میشیم اش نخوده و دهن سوخته …. اینها بشدت میترسن که از طریق افشای استاد مالی داخلی یه سری اشخاص یاگروههای مهم در دور زدن تحریم ها شناسایی شوند …. تو این دغدغه شون القضا بیراه نیست…. بحث واقعا حساب کتاب سود و زیان ه. حماقت محض نیست تو ایجندای سیستم مقاومت کاملا قابل درکه!

  [پاسخ]

 8. متولد ۹ دی
  ۱۵ آبان ۱۳۹۷ در ۰۰:۲۱ | #8

  من هر چی تحقیق کردم،علت اینهمه اصرار مفتضحانه بر دور زدن قانون و ابقای افشانی شهردار تهران رو نفهمیدم
  اگه شما میدونید به من هم بگید

  [پاسخ]

 9. شاعرانه
  ۱۵ آبان ۱۳۹۷ در ۰۹:۲۴ | #9

  🔸متن کامل ۲۲ ایراد شورای نگهبان به مصوبه الحاق ایران به CFT

  رئیس محترم مجلس شورای اسلامی

  عطف به نامه شماره ۳۴۵/۵۸۹۶۶ مورخ ۱۳۹۷/۰۷/۱۶ و پیرو نامه شماره ۹۷/۱۰۲/۷۳۳۳ مورخ ۱۳۹۷/۰۷/۲۵

  لایحه الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون بین‌المللی مقابله با تأمین مالی تروریسم

  مصوب جلسه مورخ پانزدهم مهر ماه یکهزار و سیصد و نود و هفت مجلس شورای اسلامی در جلسات متعدد شورای نگهبان مورد بحث و بررسی قرار گرفت که به شرح زیر اعلام‌نظر می‌گردد:

  ۱- در بند ۲ ماده واحده، اطلاق آن نسبت به مواردی که طرف مقابل، شرط را قبول ندارد و یا شرط، خلاف مقتضای کنوانسیون می‌باشد، خلاف موازین شرع و مغایر با بند ۱۶ اصل ۳ قانون اساسی شناخته شد. بندهای ۳، ۴ و ۵ مبنیاً بر ایراد مزبور واجد اشکال می‌باشد.

  ۲- در بند ۳ ماده واحده، نسبت به شمول تحفظ در خصوص دیوان بین‌المللی دادگستری، ابهام وجود دارد، پس از رفع ابهام اظهارنظر خواهد شد.

  ۳- در تبصره ماده واحده، منظور از «لیست سیاه» روشن نیست، پس از رفع ابهام اظهارنظر خواهد شد.

  ۴- در جزء (ب) بند ۱ ماده ۲، اطلاق این بند نسبت به موارد مشروع مانند اعمال دفاعی، خلاف موازین شرع شناخته شد.

  ۵- مواد ۴ و ۵، مبنیاً بر ایراد جزء (ب) بند ۱ ماده ۲، اشکال دارد.

  ۶- در ماده ۶، اطلاق آن چون شامل موارد مشروع نظیر دفاع مشروع می‌گردد، به ویژه با توجه به اینکه این ماده نافی حق تحفیظ بند ۲ ماده واحده است، خلاف موازین شرع و مغایر اصل ۱۵۴ و بند ۱۶ اصل ۳ قانون اساسی شناخته شد.

  ۷- در ماده ۷، پذیرفتن صلاحیت محاکم جور در رسیدگی به جرایم مندرج در این ماده، خلاف موازین شرع شناخته شد. همچنین مبنیاً بر ایراد جزء (ب) بند ۱ ماده ۲، اشکال دارد. به علاوه در بند ۶ این ماده، اطلاق آن در مواردی که عرف حقوق بین‌الملل عمومی خلاف شرع باشد، مراعات آن اشکال دارد.

  ۸- ماده ۸، مبنیاً بر ایراد جزء (ب) بند ۱ ماده ۲، اشکال دارد.

  ۹- ماده ۹، مبنیاً بر ایراد جزء (ب) بند ۱ ماده ۲، اشکال دارد. در اجزاء (الف) و (ب) بند ۳ این ماده اطلاق این اجزاء در خصوص مسائل امنیتی اشکال دارد. همچنین جزء (پ) این ماده مبنیاً بر اشکال اجزاء (الف) و (ب) این بند واجد اشکال است. بند ۴ این ماده، مبنیاً بر اشکال بند ۳ اشکال دارد. در بند ۶ این ماده، اطلاق صدر این بند همان اشکال بند ۳ این ماده را دارد و اطلاق ذیل این بند همان ایراد پذیرش صلاحیت محاکم جور در ماده ۷ را دارد.

  ۱۰- در بند ۱ ماده ۱۰، مبنیاً بر ایراد جزء (ب) بند ۱ ماده ۲ اشکال دارد.

  ۱۱- بندهای ۱، ۲، ۳، ۴ و ۵ ماده ۱۱ مبنیاً بر ایراد جزء (ب) بند ۱ ماده ۲ اشکال دارد. همچنین اطلاق استرداد در این بندها طبق موازین شرع شناخته شده است علاوه بر این توسعه تعهدات استرداد به معاهدات قبلی با عنایت به اینکه بسیاری از موافقت‌نامه‌های استرداد مجرمین به تصویب مجمع تشخیص مصلحت نظام رسیده‌اند، نسبت به مواردی که مصوب این مجمع است، مغایر اصل ۱۱۲ قانون اساسی و نظریه تفسیری آن می‌باشد.

  ۱۲- بند ۱ ماده ۱۲، مبنیاً بر ایراد جزء (ب) بند ۱ ماده ۲، اشکال دارد همچنین اطلاق مساعدت در همه مراحل، خلاف موازین شرع شناخته شد.

  ۱۳- در بند ۲ ماده ۱۲، اطلاق راز نگهداری بانکی نسبت به مواردی که ضرورت نداشته باشد، خلاف موازین شرع شناخته شد.

  ۱۴- بند ۵ ماده ۱۲، مبنیاً بر اشکال بندهای ۱ و ۲ اشکال دارد.

  ۱۵- ماده ۱۳، مبنیاً بر ایرادات قبلی اشکال دارد.

  ۱۶- ماده ۱۴، مبنیاً بر ایرادات قبلی اشکال دارد.

  ۱۷- اطلاق ماده ۱۵، نسبت به مواردی که لازم است مجرمین محاکمه و مجازات شوند، خلاف موازین شرع شناخته شد.

  ۱۸- بند ۱ ماده ۱۶، مبنیاً بر ایراد جزء (ب) بند ۱ ماده ۲، اشکال دارد.

  ۱۹- اطلاق ماده ۱۷، نسبت به مواردی که مقررات جاری حقوق بین‌الملل و حقوق بشر خلاف شرع است و یا بعداً تصویب شود و خلاف شرع باشد، خلاف موازین شرع شناخته شد.
  ۲۰- ماده ۱۸، بند ۱ و جزء (الف) آن، بند ۲ و بند ۳ و اجزاء (الف) و (ب) آن، مبنیاً بر ایراد جزء (ب) بند ۱ ماده ۲ اشکال دارد.
  ۲۱- اطلاق ماده ۱۹، نسبت به مواردی که خلاف شرع و امنیت ملی کشور باشد، خلاف موازین شرع شناخته شد.
  ۲۲- در خصوص اشکالات و ایرادات
  شرعی معاهدات و کنوانسیون‌های مصوب قبل از انقلاب اسلامی (مذکور در پیوست کنوانسیون) متعاقباً اعلام‌نظر خواهد شد.
  در هر حال با توجه به ایرادات و اشکالات متعدد مذکور با عنایت به اینکه الحاق به این کنوانسیون، با فرض غیرقابل اصلاح بودن اشکالات وارد بر آن، خلاف منافع و امنیت ملی کشور جمهوری اسلامی ایران است، مغایر موازین شرع شناخته شد.

  [پاسخ]

 10. شاعرانه
  ۱۵ آبان ۱۳۹۷ در ۱۴:۳۴ | #10

  سایت افشاگر ویکی‌لیکس نوشت: «وهابی‌های سعودی مرتکب ۱۱ سپتامبر می‌شوند. آمریکا ایران را تحریم می‌کند| سعودی‌ها داعش را تسلیح و تأمین مالی می‌کنند. ایران با داعش مبارزه می‌کند. آمریکا ایران را تحریم می‌کند|سعودی‌ها روزنامه‌نگار مقیم آمریکا را سر می‌برند، آمریکا ایران را تحریم می‌کند.| سعودی‌ها یمن را بمباران کرده و از گرسنگی می‌کشند. آمریکا ایران را تحریم می‌کند.| سعودی‌ها: رابطه‌ای بسیار خاص.»

  [پاسخ]

 11. متولد ۹ دی
  ۱۶ آبان ۱۳۹۷ در ۰۱:۱۳ | #11

  سلام
  مشکل حل شد؟

  [پاسخ]

 12. متولد ۹ دی
  ۱۶ آبان ۱۳۹۷ در ۰۱:۴۸ | #12

  بینام
  شما از زاویه ی دید سران نظام میگی که قابل درکه نگرانی شون.بحث من این نیست.مشخصا درباره پاسخ شورای نگهبانه.من میگم جنتی یاوه گفته.توی حیطه ی وظایف خودش چرت و پرت میگه
  متنی که پسر شجاع کپی کرده رو ببین.چند تا کار مسخره تکرار شده توی کل جوابیه:
  ۱-قاعده ی فقهی ”نفی سبیل” رو مبنا قرار داده و با توسعه ی در تعریف و تطبیق مصداق،راه رو برای هر گونه توافق بین المللی بر مبنای نرم های جهانی بسته.تشکیک در حق تحفظ و صلاحیت محاکم جور و تعریف دفاع مشروع و …
  اگه هر کی بیاد و شروط و تفسیر و محکمه ی خودشو داشته باشه دیگه قانون معنی و مفهوم پیدا میکنه؟
  ۲-به جای شورای عالی امنیت ملی و مجمع تشخیص مصلحت نشسته و حکم داده که این قانون بر خلاف امنیت و مصلحت ملی ست در حالیکه فقط باید طبق شرح وظایفش درباره مغایرتش با شرع و قانون اساسی نظر میداد نه اینکه وارد حیطه ی تصمیمات حاکمیتی بشه
  ۳-رسما مدعی کاپیتولاسیون اسلامی ایرانی شده
  ۴-مسائل دفاعی و بانکی،در عمل به نحوه ی ابتکار نظام وابسته ست و فی نفسه و قبل از مشکل،مغایرتی با شرع و قانون نداره که جنتی بخواد ورود کنه.اگه هر کشوری بخواد دفاع مشروع رو برای خودش طوری تعریف کنه که سر از دیگر کشورها دربیاره،ممکنه بگیم در عمل خیلی ها چنین میکنند…ولی این نباید وجهه ی قانونی داشته باشد.تحمیل هژمونی و تعریف عمق استراتژیک،جزو مقولات ثانوی حساب میشه نه عرف قوانین بین الملل.منتها ایشون پریده وسط چون خودشو جای سران نظام گذاشته و مثلا پیش بینی کرده خیر سرش.اینکه سران چه تصمیمی در عمل خواهند گرفت (و چه بسا مثل جنتی هم باشه)،دلیل نمیشه ایشون به عنوان رئیس بالاترین مرجع قانونی و فقهی بیاد و خلط مباحث و وظایف کنه.نگرانی از پروسه ی خروج از بلک لیست و نیز بسته شدن راه های دور زدن تحریم و پیگیری شعارهای ایدئولوژیک در منطقه…سایه ی سنگینشو روی متن جنتی انداخته ولی جرات بیان مستقیمشو نداره و افتاده به هذیان گویی

  [پاسخ]

  متولد ۹ دی پاسخ در تاريخ آبان ۱۶ام, ۱۳۹۷ ۱۱:۳۱ ق.ظ:

  این هچلی که توش افتادن نه در راستای منافع ملی هست و نه در آموزه های دینی اولویت داره.اون قانون هم نه به منافع ملی ضربه میزنه و نه به جنگ شرع انور میره
  فقط پیگیری آرمانهای ایدئولوژیک داره میدونداری میکنه این وسط و موجب دستپاچگی شده.حتی تفاسیر شاذ از مخالفت این قانون با شرع هم بدون غلبه ی نگاه ایدئولوژیک به دست نمیاد
  پیشنهاد عملی به نظام اینه:دوره ی پیگیری سیاستهای منطقه ای به شکل سابق به سر اومده و باید ”تغییر رویه” داد.میشه با فتف هم ادامه داد
  ********
  به نظرم آخرین ومهمترین گردنه ای که نظام ”به زودی” باید ازش عبور کنه موضوع اسرائیلِ دارای کرسی در سازمان ملل و در حال عادی سازی روابط با کشورهای منطقه ست
  من جای نظام بودم روی این موضوع تمرکز و کار میکردم تا چند صباح دیگه به آفتابه ی زهر مار دیگری منجر نشه.پذیرش از سر اجبار کجا و تمایل منطقی و محاسباتی کجا…دومی آبروسازه ولی اولی هم امتیاز دادی و هم آبروت رفته.نظام هر جا عقب نشینی کرده،در شرایط اول بوده پر از هزینه و سر تا سر باخت!

  [پاسخ]

  بينام ... پاسخ در تاريخ آبان ۱۸ام, ۱۳۹۷ ۹:۴۶ ب.ظ:

  متولد:
  “پیشنهاد عملی به نظام اینه:دوره ی پیگیری سیاستهای منطقه ای به شکل سابق به سر اومده و باید ”تغییر رویه” داد.میشه با فتف هم ادامه داد”
  ترامپ و پمپئو و کلا رقیبان منطقه ای هم همین رو میگن…. اساسا تحریم ها هم برا همین تدوین شده، تغییر رویه نظام

  ولی متاسفانه نه اون پیر کینه جو میمیره، نه تغییر روش می دهد و نه حتی مردمان خودمون شعور و عقلشون می رسه چرا تو این بدبختی افتاده اند …. مگر نه بجای ایجاد کمپین اعتراض به تحریم، کمپین اعتراض به این حاکمان عوضی خودمان برگزار میکردند تا از این چاهی که توش گیر کردیم در بیایم….

  [پاسخ]

 13. متولد ۹ دی
  ۱۶ آبان ۱۳۹۷ در ۰۱:۵۵ | #13

  خبر: ایران از اسرائیل شکایت میکند برای حملات سایبری
  سوال:چطور میشود بدون به رسمیت شناختن کشوری از آن شکایت کرد؟ مگر کسی میتواند و یا اصولا شدنی و منطقی ست که از داعش شکایت کند؟ به لحاظ مشروعیت در نگاه ما چه فرقی بین داعش و اسرائیل هست؟

  [پاسخ]

 14. شاعرانه
  ۱۷ آبان ۱۳۹۷ در ۱۲:۴۶ | #14

  🔶رئیس کمیته هسته ای مجلس:در صورت پیوستن ایران به FATF تمام سر پل های دور زدن تحریم ها را خودمان به آمریکا معرفی می کنیم

  مجتبی ذوالنور:
  🔹ایرادات شورای نگهبان به لایحه CFT قابل رفع نیست/ لایحه به مجمع تشخیص می رود
  🔹امکان وضع شروط جدید برای الحاق به کنوانسیون CFT وجود ندارد
  🔹 قبل از اینکه ما شرطی بگذاریم چند ماه قبل ۱۲ کشور روی شروط احتمالی ایران اعتراض گذاشتند.
  🔹این شروط فقط دل خوش کردن است و هیچ فایده ای ندارد.

  [پاسخ]

 15. شاعرانه
  ۱۸ آبان ۱۳۹۷ در ۱۱:۴۱ | #15

  دهقانی مقداری گندم در دامن لباس پیرمرد فقیری ریخت. پیرمرد شادمان گوشه های دامن را گره زده و میرفت و در راه با پرودرگار خود سخن میگفت : ای گشاینده گره های ناگشوده ، گره از گره های زندگی ما بگشای . . .

  در همین حال ناگهان گره ای از گره هایش باز شد و گندمها به زمین ریخت. او با ناراحتی گفت :

  من تو را کی گفتم ای یار عزیز
  کاین گره بگشای و گندم را بریز؟
  آن گره را چون نیارستی گشود
  این گره بگشودنت دیگر چه بود؟

  و نشست تا گندمها را از زمین جمع کند که در کمال ناباوری دید ، دانه های گندم بر روی ظرفی از طلا ریخته است!

  ندا آمد که :
  تو مبین اندر درختی یا به چاه
  تو مرا بین که منم مفتاح راه .

  [پاسخ]

  متولد ۹ دی پاسخ در تاريخ آبان ۱۸ام, ۱۳۹۷ ۲:۴۲ ب.ظ:

  من هر چی فکر میکنم ربط اینو به برجام و رئیسی و فتنه و صدر اسلام نمیفهمم…فقط آخرش گفته مفتاح،یعنی کلید،که اونم از شاعرانه بعیده 😀

  [پاسخ]

  شاعرانه پاسخ در تاريخ آبان ۱۸ام, ۱۳۹۷ ۷:۲۷ ب.ظ:

  برای تنوع در کامنتها گفتم یه مطلبی غیر سیاسی بذارم

  [پاسخ]

 16. شاعرانه
  ۱۸ آبان ۱۳۹۷ در ۱۹:۲۸ | #16

  تلویزیون آنقدر این مدت در باره قاشقچی برنامه و اخبار گذاشته که انگار اگه قاتل قاشقچی را پیدا کنند تمام مشکلات اقتصادی مملکت حل میشه
  خدا کنه زودتر پیداش کنند !

  [پاسخ]

 17. متولد ۹ دی
  ۱۸ آبان ۱۳۹۷ در ۲۳:۲۲ | #17

  نبش قبر پیرزن بهایی … نبش قبر پیرزن … نبش قبر
  ما واقعا اینجا و جاهای دیگه برای چی بحث میکنیم؟
  من اخبار رو پیگیری خواهم کرد.اگر لااقل برای ظاهرسازی،از سمت حکومت تقبیح نشه،برای همیشه بحث را کنار خواهم گذاشت

  [پاسخ]

  شاعرانه پاسخ در تاريخ آبان ۱۹ام, ۱۳۹۷ ۵:۵۶ ب.ظ:

  بیکاری بخدا
  دنبال چه خبرهایی میری
  اخه کی میره قبر یه پیر زنو بیاره بیرون ؟
  یا شایعه هست
  یا کار خودشونه واسه فتنه گری
  اینهمه مکشکلات اقتصادی و تحریم و فقر و بیکاری اونوقت تو دنبال چه چیزایی هستی
  بعد اگه تو بحث را کنار بذاری حتما دولت روحانی میاد ازت خواهش میکنن کنار نذاری
  بابا تو دیگه کی هستی

  [پاسخ]

 18. شاعرانه
  ۱۹ آبان ۱۳۹۷ در ۱۹:۴۱ | #18

  حمدحسن قدیری ابیانه سفیرسابق و دیپلمات ایرانی در کانال تلگرامی خود نوشت: شنیدم که آقای احمدی نژاد به تیم ردساکس قهرمان ورزش بیس بال در آمریکا پیام تبریک داده است.

  وی افزود: اول باور نکردم. گفتم شاید برای تخریب او چنین مطلبی را جعل کرده اند، اما پس از بررسی متوجه شدم که این خبر صحت دارد.

  قدیری در ادامه نوشت که، معتقدم باید احمدی نژاد فورا در یک بیمارستان روانی بستری شود.معلوم میشود او بر اثر فشار کار در ایام ریاست جمهوری دچار معلولیت ذهنی شده است و این معلولیت در طول زمان عود کرده است.

  اگر کسی در طول مأموریت دچار معلولیت جسمی شود او را تحت پوشش قرار می‌دهند. آیا اگر این معلولیت ذهنی و مغزی باشد نباید مورد معاینه قرار گیرد؟ آیا باید کسی را که دچار معلولیت ذهنی شده را محکوم کرد و مورد تمسخر قرار داد یا باید برای درمانش اقدام نمود؟

  به پاس خدماتی که داشته است، بستری شدن فوری او را در بیمارستان روانی از مسئولین نظام خواستارم. این حق احمدی نژاد است. گناه دارد

  [پاسخ]

 19. شاعرانه
  ۲۷ آبان ۱۳۹۷ در ۱۳:۳۵ | #19

  محمد دهقان نماینده مردم چناران :
  آقای ظریف! شما وزیر خارجه ایران هستید نه مترجم خواسته‌های FATF

  آقای ظریف باید معلوم کند منظور وی از پولشویی گسترده در ایران چیست. اگر آنگونه که از صحبت‌های وی برداشت می‌شود پولشویی مورد نظر وی همان پولشویی مورد نظر FATF است که این اشتباه فاحشی است که یک مقام رسمی در سطح وزارت امور خارجه اینگونه کشور خودش را متهم به پولشویی و فساد کند. آقای ظریف شما وزیر امور خارجه ایران هستید نه ترجمه کننده خواسته‌های گروه FATF در داخل کشور.

  آقای ظریف شما با مطالب نسنجیده و ناپخته آبروی جمهوری اسلامی را بردید و اگر امیدی هم برای خارج شدن ایران از لیست سیاه FATF وجود داشت با این اتهام زشت و ناروا آن امید را هم از بین بردید. اکنون ما چطور باور کنیم که سینه چاک کردن شما برای وادار کردن کشور به قبول این کنوانسیون استعماری برای خارج شدن کشور از لیست سیاه بوده است. شما که با این اتهام به رفتار ظالمانه و نادرست FATF مشروعیت بخشیدید و فکر نمی‌کنم که حتی وزیر امور خارجه آمریکا و سایر دشمنان ما اینگونه کشور را متهم به پولشویی کرده باشند.

  وی افزود: فرض دیگر این است که صحبت‌های آقای ظریف درست باشد. خب مسئول مبارزه با پولشویی در کشور کیست؟ آقای ظریف حتماً می‌داند این ما بودیم که در سال ۱۳۸۶ قانون مبارزه با پولشویی را برای اولین بار تصویب کردیم. این ما بودیم که لایحه ضعیف اخیر دولت را در کمیسیون قضایی و حقوقی تقویت و احکام جدیدی را برای مبارزه با پولشویی تصویب کردیم و اگر مطلب آقای ظریف درست باشد مطابق قانون ۱۲ ماده‌ای مبارزه با پولشویی و آیین‌نامه آن مسئول مبارزه با پولشویی خود دولت است.

  دهقان خاطرنشان کرد: طبق ماده ۴ قانون مبارزه با پولشویی وزرای اقتصاد، اطلاعات، کشور و صنعت و رئیس بانک مرکزی هستند این شورا هم وظیفه پیشگیری و هم وظیفه مقابله با پولشویی را بر عهده دارد. مرکز واحد اطلاعات مالی و مرکز مبارزه با پولشویی با اختیارات وسیعی در خود دولت قرار دارد از آقای ظریف انتظار روشنی وجود دارد که اگر سندی وجود داشت آن را به همکاران خود در دولت بدهد و یا حداقل یک نامه به قوه قضاییه بفرستد.

  نماینده مردم چناران در مجلس شورای اسلامی اظهارداشت: در این چند سال که مذاکرات مربوط به FATF داغ بوده است کدام یک از مقامات ارشد همزمان مسئولیت مبارزه با پولشویی و هم مسئولیت مذاکرات FATF را بر عهده داشته‌اند؟ متأسفانه براساس اسناد به دست آمده برخی از این مقامات بیش از اینکه به فکر منافع کشور و ملت در مذاکره با FATF و مبارزه با پولشویی باشند به فکر اخذ ویزای اقامت در کانادا، آمریکا و استخدام در سازمان ملل بودند. این آقایان با سربرگ مرکز پولشویی به دنبال سفرهای خانوادگی در تورهای تفریحی بودند.

  وی ادامه داد: شما مسئولیت مبارزه با پولشویی را به کسی سپرده‌اید که تعلق کمتری به کشور خود نشان داده است و به دنبال اقامت در خارج بوده است.

  دهقان خاطرنشان کرد: برداشت من این است که پس از به نتیجه نرسیدن برجام اروپایی و اکنون که معلوم شده است شما با خوش خیالی یا با هر دلیل دیگری ۵ سال کشور و ملت را سر کار گذاشتید اکنون برای فرار از پاسخگویی بابت خساراتی که به کشور وارد کرده‌اید دست به فرافکنی و جوسازی می‌زنید. جا دارد قوه قضاییه بررسی کند اگر خلاف قانونی صورت گرفته است مطابق قانون با اشد وجه با آنها برخورد کند.

  نماینده مردم چناران در مجلس شورای اسلامی اظهارداشت: قوه قضاییه هم باید با دانه درشت‌های فساد و منسوبان به برخی از مقامات ارشد دولت که مدتهاست اتهام آنها اعلام شده است برخورد قانونی صورت دهد و ملاحظه کاری نکند و هم با کسانی که به دروغ و برای خود شیرینی برای خارجی‌ها جمهوری اسلامی ایران را متهم به فساد و پولشویی می‌کنند باید برخورد کند.

  وی افزود: مردم از اینکه قوه قضاییه با فساد برخورد می‌کند خوشحال هستند اما این سوال وجود دارد مطابق ماده ۵۹۸ قانون مجازات اسلامی هرکس با اهمال و بی‌تدبیری خود موجبات تضییع اموال عمومی را فراهم کند باید تحت تعقیب کیفری قرار گیرد و حداقل مجازات این افراد شلاق است و باید خسارتی را که به کشور وارد کرده جبران کند.

  دهقان خاطرنشان کرد: حدود ۹ نفر از مسئولین سابق بانک مرکزی و تعدادی از مسئولین وزارت صنعت در حال حاضر در زندان هستند. ما از اینکه با این افراد به صورت قانونی برخورد شود حمایت می‌کنیم اما توقعمان این است کسانی که ۱۸ میلیارد دلار ارز کشور را ضایع کردند و کسانی که ده‌ها تن سکه را در این مدت ضایع کردند و ملت ایران را از لحاظ مالی ضعیف کردند و در مدت حدود ۸ ماه ثروت ملت ایران را به یک سوم کاهش دادند توسط قوه قضاییه تحت تعقیب کیفری قرار گیرد.

  [پاسخ]

 20. شاعرانه
  ۲۷ آبان ۱۳۹۷ در ۱۳:۳۵ | #20

  امروز رفتم بیمه برای الحاقیه، میگم اگه ترمزم برید،
  سرپایینی هم بود، سمت راست ۲ نفر ایستاده بودن و سمت چپ یه پورشه بود چیکار کنم ؟

  گفت: خوب معلومه بزن به دو تا آدما چون دیه شون رو بیمه میده ولی اگه بزنی به پورشه بیمه فقط ۵میلیون میده بدبخت میشی .

  گفتم واقعا چقدر قوانین تو ایران منطقیه
  بعد گفت: راستی اگه دیدی زدی به دو تاشون و نمردن ناقص شدن حتما برگرد سه بار از روشون رد شو چون نقص عضو مثل قطع نخاع تا ۷۰۰میلیون دیه داره که بیمه نمیده .
  حتما مطمئن شو که مردن !

  خوب شد مطلع شدم واقعا

  [پاسخ]

 21. حسن
  ۸ بهمن ۱۳۹۷ در ۲۰:۲۸ | #21

  اکبر میثاقیان نمیتونست به ژاپن سه هیچ ببازه؟؟؟

  [پاسخ]

 22. تیرگر
  ۲۶ اسفند ۱۳۹۷ در ۲۰:۰۹ | #22

  من از آقایان “ع” و “اژدها” استدعا دارم با زبان قابل فهم در حدُ حوالی و محدوده دیپلم برای بنده توضیح بدن این FATF و پالرمو چیه؟!، من راستش هرموقع این FATF میبینم یاد فیفا و فیلا میفتم اطلاعاتی هم که دارم در همون محدوده بیشتر نیست. آیا واقعا میتونه مسیر انتقال پول به تروریست‌های طالبان، حماس و حزب الله رو مسدود کنه؟! .. چه چیزی توی فَت اِف و پالرمو هست که تا این حد برای حاکمیت حیثیتی و ناموسی شده؟!
  .
  .
  سپاس

  [پاسخ]

 23. تیرگر
  ۲۶ اسفند ۱۳۹۷ در ۲۰:۱۰ | #23

  عذر میخوام
  “بنام خدا” و “سلام “فراموش شد
  به پیوست الصاق میگردد

  [پاسخ]

 24. سین
  ۲۹ اسفند ۱۳۹۷ در ۰۱:۵۹ | #24

  هی تیرگر تو هنوز هستی؟ اینجا شده شبیه همون آوازی که می خونه ( کسی دیگر نمی کوبد در این خانه متروک را).
  وقتی سوالت رو خوندم راستش با خودم گفتم تیرگر حتما داره شوخی می کنه. سال ۹۷ ، به ویژه از آغاز فصل دومش ما را سوار یک قطار سریع السیر تر کرد. ما هزاران هزار کیلومتر از سوال ، از انتظار پاسخ ، از بحت ، از اقتاع شدن و قانع کردن دور شدیم. به همان میزانی که پول و ثروت و غرور مان سقوط کرد ما هم از آرزو و امید تهی شدیم. نقاب از چهره قدرت برداشته شد. دیگه نیازی نیست حتی برای هم ظاهر سازی کنیم. مردم در یک طرف و حاکم در طرف دیگر ، انگشت به سمت هم گرفته اند و شده اند . شبیه همان راستگویی که می گوید
  پادشاه به مردم : بی حجاب
  و مردم به پادشاه : لخت و عور.
  پیشوا در حضور مردم دیگر نیازی نمی بیند که عورت و زشتی هایش را بپوشاند . دارد رو بازی می کند. دستش را گذاشته پشت گوشش و برای مردم زبان درازی می کند. قاتل و دزد و تجاوز گر شده اند گزمه. هر که را مردم پس زده اند او پیش می کشد. که یعنی غلط زیادی نکنید. هر چه مردم می خواهند او نمی خواهد. ما خاک ایران را می خواهیم. او خرخره ی این گربه را می خواهد تا سواری بگیرد تا کانادا ، تا فرات ، تا مدیترانه تا بهشت.
  نمی دانم برای من این یکسال به اندازه همه سالهایی که ذره ذره از اینها دور شده ام ، یک عقب گرد بزرگ بوده. انگار که مادر فرزندی تبهکار و مزدور باشیم که خود زاده ایمش ،و حالا بزرگ و قدرتمند شده و دارد خانه را به سرمان خراب می کند.
  حدود شهریور ماه تئاتر مترسک در خانه مرحوم انتظامی اجرا شد. بسیار بسیار به ماجرای روز گار ما شبیه بود. دعا می کردم آخرش پایانی باشد که دوست داشتم باشد. اما متاسفانه خیلی ناگوار تمام شد.
  خدا کند مترسک دوران ما ، مردم را به سرنوشت آنچه دیدم دچار نکند.

  [پاسخ]

 25. سین
  ۲۹ اسفند ۱۳۹۷ در ۰۲:۰۰ | #25

  هی تیرگر تو هنوز هستی؟ اینجا شده شبیه همون آوازی که می خونه ( کسی دیگر نمی کوبد در این خانه متروک را).
  وقتی سوالت رو خوندم راستش با خودم گفتم تیرگر حتما داره شوخی می کنه. سال ۹۷ ، به ویژه از آغاز فصل دومش ما را سوار یک قطار سریع السیر تر کرد. ما هزاران هزار کیلومتر از سوال ، از انتظار پاسخ ، از بحت ، از اقتاع شدن و قانع کردن دور شدیم. به همان میزانی که پول و ثروت و غرور مان سقوط کرد ما هم از آرزو و امید تهی شدیم. نقاب از چهره قدرت برداشته شد. دیگه نیازی نیست حتی برای هم ظاهر سازی کنیم. مردم در یک طرف و حاکم در طرف دیگر ، انگشت به سمت هم گرفته اند و شده اند . شبیه همان راستگویی که می گوید
  پادشاه به مردم : بی حجاب
  و مردم به پادشاه : لخت و عور.
  پیشوا در حضور مردم دیگر نیازی نمی بیند که عورت و زشتی هایش را بپوشاند . دارد رو بازی می کند. دستش را گذاشته پشت گوشش و برای مردم زبان درازی می کند. قاتل و دزد و تجاوز گر شده اند گزمه. هر که را مردم پس زده اند او پیش می کشد. که یعنی غلط زیادی نکنید. هر چه مردم می خواهند او نمی خواهد. ما خاک ایران را می خواهیم. او خرخره ی این گربه را می خواهد تا سواری بگیرد تا کانادا ، تا فرات ، تا مدیترانه تا بهشت.
  نمی دانم برای من این یکسال به اندازه همه سالهایی که ذره ذره از اینها دور شده ام ، یک عقب گرد بزرگ بوده. انگار که مادر فرزندی تبهکار و مزدور باشیم که خود زاده ایمش ،و حالا بزرگ و قدرتمند شده و دارد خانه را به سرمان خراب می کند.
  حدود شهریور ماه تئاتر مترسک در خانه مرحوم انتظامی اجرا شد. بسیار بسیار به ماجرای روز گار ما شبیه بود. دعا می کردم آخرش پایانی باشد که دوست داشتم باشد. اما متاسفانه خیلی ناگوار تمام شد.
  خدا کند مترسک دوران ما ، مردم را به سرنوشت آنچه دیدم دچار نکند.

  [پاسخ]

  حسن پاسخ در تاريخ فروردین ۵ام, ۱۳۹۸ ۹:۴۱ ب.ظ:

  خانم سین
  امیرالمومنین را هم مردم پی زدند
  فرزندانش را هم که کاش فقط پس میزدند ، پرپرشان کردند
  خواهر من یک درصد احتمال بدهید حق با این ولی خداست
  انشالله که باشید و ببینید که پرچم را دست صاحبش میدهیم و فرات و مدیترانه و کانادا و ….

  [پاسخ]

 26. Rorr
  ۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ در ۱۹:۳۵ | #26

  “من همین نظام ازادی اجتماعی رو زیاد کنه، حجاب و ازادی های معمول که در تمام ٩٩.٩ درصد کشورهای دنیا ازاده، حتی در حد همین افغانستان و پاکستان والا مشکل انچنانی باهاش ندارم.”
  —-

  و البته شاهزاده پهولی هم بابت “پتانسیل”ش حفظ بشه :)))))))))))

  نمونه پتانسیل شاهزاده در بیانیه اخیر:

  از قرنطینه شدن و حصر ایران چهل سال گذشت. چهل سال خیانت در دیانت و دستبرد در امانت و جعل در هویت و تخریب در اعتماد گذشت. چهل سال تقلیل مدنیت فرمایشی و نمایشی به مزدوری بدویت و چهل سال ذبح مصالح ملت برای مصلحت نظام نیز گذشت.

  بیا ترجمه کن ببینیم این چی میگه بعد روی چشم حتما برانداز می شیم.

  [پاسخ]

 27. Rorr
  ۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ در ۲۲:۰۳ | #27

  “انشالله که باشید و ببینید که پرچم را دست صاحبش میدهیم و فرات و مدیترانه و کانادا و ….”

  پَ آمریکا چی؟ اونجا رو فتح نمی کنید؟ :))))

  بعد یه سوال دیگه. از شرق آمریکا و کانادا رو فتح می خواید بکنی یا از غرب؟ ینی اول اروپا رو میگیرید و بعد از اقیانوس اطلس رد میشید می رید سراغ آمریکا یا اول چین و ژاپن رو فتح می کنید از اقیانوس آرام جهاد رو شروع می کنید؟
  سوال آخرم اینکه ونزوئلا چطور؟ اونم قراره فتح بشه؟ مادورو ناراحت میشه ها :)

  [پاسخ]

 28. Rorr
  ۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ در ۲۲:۰۵ | #28

  حسن جان این بازی تاج و تخت سریاله واقعی نیست. جدی نگیر خیلی ;*

  [پاسخ]

 29. Rorr
  ۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ در ۲۲:۱۰ | #29

  دهقان خاطرنشان کرد: حدود ۹ نفر از مسئولین سابق بانک مرکزی و تعدادی از مسئولین وزارت صنعت در حال حاضر در زندان هستند. ما از اینکه با این افراد به صورت قانونی برخورد شود حمایت می‌کنیم اما توقعمان این است کسانی که ۱۸ میلیارد دلار ارز کشور را ضایع کردند و کسانی که ده‌ها تن سکه را در این مدت ضایع کردند و ملت ایران را از لحاظ مالی ضعیف کردند و در مدت حدود ۸ ماه ثروت ملت ایران را به یک سوم کاهش دادند توسط قوه قضاییه تحت تعقیب کیفری قرار گیرد.

  به فرض که همه اینا رو اعدام کردید و همه اینایی رو که میگی هم تعقیب کیفری و زندان و اینا شدن. خب بعدش؟ پولا بر می گرده؟ ینی الان ما از لحاظ مالی ضعیفیم دیگه؟ این یه نقطه ضعف کوچیک و بی اهمیت رو می پذیرید دیگه؟

  [پاسخ]

 30. آزادی(آزادی)
  ۲۰ شهریور ۱۳۹۸ در ۰۹:۰۱ | #30

  ! Finally

  [پاسخ]

 31. سین
  ۲۴ اسفند ۱۳۹۸ در ۲۲:۲۵ | #31

  امید حسنی عزیز گهگاه شما را در توییتر می خواندم. اما آنجا چیزی نمی نویسم. دردی که این چند روزه بر دلت بود را دنبال می کردم. امروز متوجه شدم مادر بزرگ عزیزت را از دست داده ای. تسلیت می گویم. روحش شاد. خدا به تو مهربان و سایر بازماندگان صبر بدهد.
  این روزها کلمه ها برای بیان درد عظیمی که بر دلمان است کم می آورد. نی توان حس ام را بنویسم. لطفا همدردی من را از سکوتم بخوان.

  [پاسخ]

 32. حسن
  ۱۳ فروردین ۱۳۹۹ در ۲۲:۱۸ | #32

  منم هنوز زنده ام

  [پاسخ]

 33. Rorr
  ۲۳ تیر ۱۳۹۹ در ۲۲:۵۷ | #33

  واقعا چقدر عقل لازم بود که فهم بشه معامله هسته ای خاتمی چیزخوبیه و نباید زیرش زد. شاید اگه اون خرابکاریها نمیشد، الان وضع ما این نبود.

  شخصا با برنامه هسته ای برای ایران مخالف بودم و دلایل خودمو داشتم و دارم. همیشه فکر میکردم داستان ما این میشه که : خدا و خرما رو با هم نمیشه خواست. ولی حکایت ما شد : هم چوب خوردیم هم پیاز.

  هم تحریم و فلاکت، هم انفجار پشت انفجار و عقب افتادن چند ماهه یا چند ساله برنامه کذایی هسته ای.

  بدتر اینکه بعد این همه سال خرابکاری خارجیها در امنیتی ترین تاسیسات صنعتی، هنوز سوراخ نفوذ بسته نشده. خرابکاری در حد گسترده برای خارجیها کاملا گزینه است و این یکی از عواملیه که دست ما رو برای امتیاز گیری بسته. بیخود نبود که نتانیاهو با اصرار از اوباما میخواست که با ایران وارد معامله نشه. وی کاملا آگاه بود که عقب انداختن بی پایان برنامه هسته ای ایران برای اسراییل و آمریکا گزینه است.

  چند ماه بعد از ترور امنیتی ترین سردار مملکت، امنیتی ترین صنعت مملکت هم مورد حمله گسترده قرار میگیره. ظاهرا بستن سوراخ ها غیر ممکن شده و نظام هم همونطور که ما مردم از اصلاح نظام نومیدیم از اصلاح ساختار دفاعی و ضد جاسوسی خودش ناامیده.

  دیگه دل و دماغ فحش دادن به نظام هم نمونده. فقط خونه خرابی و پرسش که چی بر سرمون اومد و چرا؟

  [پاسخ]

 34. متولد ۹ دی
  ۱۶ مرداد ۱۳۹۹ در ۲۲:۵۵ | #34

  ای روزگاررررررر
  جناب رور
  اینکه چی شده و چرا،یعنی همینجور تا قیام قیامت بحث و جدل …
  اینجور که گنده منده ها میگن،و ظاهرا تاریخ تحولات جهان هم چیزکی نشون میده،اگه ما انباشت قابلیت داشته باشیم(که مشخصا معلوم نیست داشته باشیم و تا اون لحظات حساس عیان نمیشه و یحتمل الانا نقداً چیز دندونگیری توی چنته نداریم)،باید منتظر تصادفات تحولات تاریخی داخلی و خارجی و شانس های دوره ای و فرصت های الله بختکی باشیم…نه واسه زیر و رو شدن ها….نه….بلکه نهایتا برای توقف چرخه ی تولید نکبت و فلاکت
  حالا این وسط چقدر باید امید داشت و چه کرد؟
  پیشنهادات من ایناس:تا جایی که ممکنه از حضور مستقیم در ادارات دولتی پرهیز کنیم و با واسطه و شیتیل حلّش کنیم بره تا اعصابمون قهوه ای نشه…مطلقا اخبار رو پیگیری نکنیم تا عفت کلاممون به باد نره…بچسبیم دوزار پول حلال درآریم ببریم سر سفره زن و بچه…تا میتونیم مسافرت بریم خصوصا کوه و جنگل و از شعر و موسیقی غفلت نکنیم…اگرم اهل دیانت هستیم،خلوت با خدا رو بیشتر کنیم…و تمام!
  کانتینجنسی های تاریخی هم باشه برا بقیه…ما نخواستیم…مبارک خودشون و خودتون

  [پاسخ]

برگه نظرات
1 30 31 32 13205
 1. بدون بازتاب

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: