خانه > جامعه, فرهنگ و هنر > آیا هیچ کس پاسخگوی دردهای حسین علیزاده نیست؟!

آیا هیچ کس پاسخگوی دردهای حسین علیزاده نیست؟!

صحبت های اخیر حسین علیزاده در مشهد، باز هم پر از درد بود. دردی که او بارها به آن اشاره کرده اما اصلا نمی داند برای درمانش به کجا و به چه کسی مراجعه کند؟! هرچند این بار تلویحا اشاراتی کرده!

مرور این سخنرانی جالب است. علیزاده از وضعیت موجود گلایه می کند. اینکه یک هنرمند موسیقی (آنهم موسیقی اصیل و سنتی) دقیقا نمی داند جایگاهش کجاست؟ گاه از تریبون ها و رسانه های رسمی به او توهین می شود و گاه کنسرتش لغو و با ادبیاتی اهانت آمیز با او و هنرش برخورد می شود. و البته یک نکته مرکزی و یک سوال اساسی در کلیت سخنان او وجود دارد، اینکه آیا واقعا ما تمدن، جامعه، فرهنگ و هنری می خواهیم بدون موسیقی؟! و اتفاقا نکته همین جاست!…

حرفهای علیزاده انقدر واضح، روشن و ساده است که به هیچ تفسیر اضافه ای نیاز ندارد. چند بخش مهم از این سخنرانی:

*علیزاده دردمندانه و البته مودبانه (برخلاف برخی مخالفین مذهبیش!) به مقدسات مردم اشاره کرد اما گفت آبرو و احترام یک هنرمند ایرانی هم مقدس است:

«مشهد جزوی از خاک ایران هست که خیلی هم ویژه است، واژه مقدس به هر شهری گفته نمی‌شود و به شهر مشهد گفته می‌شود. مقدس از قداست مردم می‌آید و آن چیزی که مردم به آن عشق می‌ورزند و به آن احترام می‌گذارند قداست آن شهر را بالا می‌برد. تمام مردمی که نسل به نسل زندگی کردند این مقدسات را به بعدی سپردند و این احترام در دل و جان مردم از طفولیت کاشته شده است ولی یادمان باشد احترام انسان و احترام یک ایرانی هم جزو مقدسات است. من نمی‌توانم آدم مقدسی باشم یا مروج مقدسات باشم ولی به ایرانی‌ها و هنرمندان ایرانی توهین کنم.»

*علیزاده یک سوال اساسی پرسید که انگار سالهاست بی پاسخ مانده : «فکر می‌کنم قبل از اینکه به مجاز بودن یا نبودن موسیقی فکر کنیم باید فکر کنیم اصلاً چرا موسیقی وجود دارد؟ آیا می‌شود در هیچ تمدنی موسیقی نباشد؟ و آیا همه کشورهای دنیا موسیقی در آنها تحت نظارت هست و فقط یک عده باید تصمیم بگیرند که مردم چگونه موسیقی گوش کنند؟»

*علیزاده سپس به تصمیمات هنری برخی مسئولان بی هنر اشاره کرد و گفت: «من هم که پنجاه سال در موسیقی فعال بودم باید فلان کسی که در وزارت ارشاد حکم می‌گیرد و پشت میز می‌نشیند در مورد من یا کار من تصمیم بگیرد. آیا تجربه مرا دارد؟ آیا شناخت مرا دارد؟ و آیا حساسیت من به شرایط موسیقی در کشورم را دارد؟ ندارد، اصلاً اطلاعاتش را ندارد و فقط با حکم اداری به آنجا آمده است.»

*علیزاده به مخالفان و برهم زنندگان کنسرت های موسیقی هم پیام داد: «دعوا با کسی نداریم، اصلاً ساز و موسیقی که سمبل صلح و عشق است اما بیخودی با ما خشونت می‌کنند و وقتی می‌خواهیم کنسرت‌ بگذاریم بیخودی لشکرکشی می‌کنند. کافیست بگویند نمی‌گذاریم اجرا شود، جلوجلو کنسرت را قطع می‌کنیم برای اینکه وقتی حتی این جمله گفته می‌شود تمام روان و روح و احساس آدم در آن لحظه تحت‌الشعاع آن مسئله قرار می‌گیرد و خیلی خاطرات داریم و حتماً باید در کتابهایمان بنویسیم که وقتی در ایران کنسرت اجرا می‌کنیم متأسفانه احساس امنیتمان کمتر است تا کشور خارجی!»

*علیزاده نتیجه وضعیت فعلی را این دانست که هنرمندان موسیقی به مدافع موسیقی تبدیل شده اند: «خدا نکند شرایط دوباره به آنجا برسد که برای حمل ساز باید مجوز می‌داشتیم! ما در ایران مدافع موسیقی شده‌ایم، ما هنرمند موسیقی نیستیم، مرتب یک سپر جلویمان است که باید از موسیقی دفاع کنیم. اگر روزی بشود که هنرمندان بتوانند ذهنشان را پرواز دهند و زمینی نباشند، آنوقت هنر موسیقی ایران به جایگاه واقعی خودش می‌رسد.»

* علیزاده از توهین ها آنچنان ناراحت و نگران است است که هیچ چاره ای نمی بیند جز مراجعه مستقیم به رهبری: «وقتی کسی موسیقی تحصیل می‌کند در جامعه به او توهین می‌شود. توهین فقط در لغو کنسرت نیست؛ توهین ادبیاتی است که در برخی روزنامه‌ها از زبان برخی افراد بازتاب داده می‌شود. بنده اگر قدرتش را داشتم باید از این وضع شکایت می‌کردم، چون این افراد موسیقی را در سطح فحشا مطرح می‌کنند، من معتقدم باید در سطوح عالی درباره این مسأله صحبت شود. رهبر انقلاب راهنمای این جامعه و راهنمای دنیای اسلام هستند، ایران در منطقه الگو است و درست نیست که چنین نگاهی به موسیقی در ایران وجود داشته باشد. من مطمئنم که نگاه رهبر انقلاب به موسیقی نگاه والایی است، چون ایشان اطلاعات موسیقیایی خوبی دارند.»

*و در پایان، این حقیقت تلخ از زبان علیزاده:

«من ۵۰ سال است که در موسیقی ایران فعالیت می‌کنم، باید ۵۰ سال دیگر صبر کرد تا کسانی مثل من، شجریان، ناظری و … متولد شوند، متاسفانه از پتانسیل ما استفاده نمی‌شود و به هیچ وجه در تصمیمات موسیقی کشور دخالتی نداریم. باید فرصتی ایجاد شود تا با مقامات عالی کشور گفت‌وگو کرد که یا ما آنان را قانع کنیم یا آنان ما را، تا سرانجام به راهکاری برسیم که به موسیقی که گفته می‌شود فاخر در شکل واقعی‌اش اتفاق بیفتد.»

 

 1. شاعرانه
  ۲۴ دی ۱۳۹۶ در ۰۰:۳۰ | #1

  آیت الله مهدی شب زنده دار امروز در ابتدای درس خارج فقه خود با بیان این که گاهی در کلمات بعضی از بزرگان حکومت ما، کلماتی گفته می‌شود که قابل تحمل برای جامعه شیعه به‌ ویژه حوزه‌های علمیه نیست گفت: ما نسبت به عقاید شیعه با هیچکس رودر بایستی نداریم و انقلاب ما برای قوام یافتن و گسترش این ارزش ها است.

  عضو فقهای شورای نگهبان بیان داشت: اینکه گفته بشود معصوم و امام(ع) و پیامبر(ص) نیز قابل نقد‌اند [قابل قبول نیست]، اگر چه ممکن است مقصود گوینده آن باشد که، ائمه(ع) و رسول خدا(ص) در برابر نقد برخی افراد مدارا می‌کردند، امر به سکوت نمی‌کردند و به آنها نمی‌گفتند حق نقد نداری.

  وی ادامه داد: در آن دوران افرادی مقامات ائمه(‌ع) و عصمت ایشان را نمی‌دانستند و نقد می‌کردند، اما امروز نقد کردن به معنای آن است که در کار افراد اشکالی است و دیگران متذکر می‌شوند و نقدپذیری یعنی اینکه اشکال را بپذیرد.

  آیت الله شب زنده دار گفت: افراد غیرمعصوم قابل نقداند؛ یعنی ممکن است خطا و اشتباه و سهو کنند و نقد پذیری آن است که اگر کسی اشتباهش را به او گفت، بپذیرد.

  وی افزود: اما نقد معصوم(ع) از ناحیه کسانی بوده که به مقامات معصومین(ع) آشنا نبودند یا اگر آشنا بودند ریگی در کفش داشتند. ائمه(ع) و پیامبر(ص) معصوم‌اند، اشتباه ندارند که نقد شوند.

  استاد خارج فقه حوزه علمیه قم گفت: این درست نیست که عقاید شیعه را مورد هجمه و مناقشه قرار بدهیم؛ ما نسبت به عقاید مسلم شیعه با احدی رودربایستی نداریم و اگر بنا باشد این مطالب تکرار بشود، چنانکه پیشتر شبیه آن درباره امیرالمومنین(ع) گفته شد، بدانند که حوزه در برابر آنها برخواهدخاست.

  عضو فقهای شورای نگهبان بیان کرد: باید خدا را شکرگزار باشید که فرصت خدمت‌گزاری در حکومت اسلامی و الهی به شما [مسئولان] داده شده است. بر طبق عقاید شیعه و ولایت‌فقیه شما به این مقام رسیده‌اید، گرنه شما چه جایگاهی داشتید که به این مقامات برسید.

  آیت الله شب زنده دار بیان کرد: حالا هر روز در یکی از عقاید شیعه، مناقشه می‌کنید؟! معلوم می‌شود در حوزه درست درس نخوانده‌اید. اینکه به طلاب می‌گوئیم درست درس بخوانید، کلام و فلسفه را درست یاد بگیرید، فقه و اصول و تفسیر را درست یاد بگیرید برای همین است که فردا روزی چنین مطالبی نگویید.

  وی اظهارداشت: آدم با‌سواد این حرفها را نمی‌زند، مگر از عقاید شیعه اطلاع ندارید؟! ما [حوزویان] جان‌مان را برای ائمه (ع)کف دست می‌گذاریم.

  [پاسخ]

  سین پاسخ در تاريخ دی ۲۴ام, ۱۳۹۶ ۸:۳۰ ق.ظ:

  چه ترس و وحشتی در این سخنان از جانب گوینده موج می زند.
  معلوم می شود در حوزه درست درس نخوانده اید؟ ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ باید خدا را شکر گزار باشید؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  چه می کنه این قدرت پرستی. چه می کنه واقعا. با آدم چه می کنه هوای نفس. با آدم چه می کنه این میز وصندلی. با آدم چه می کنه این مال مردم خوری.
  آیت الله شب زنده دار. جالبه. ایشان با بلیت یکسره از عرش بر فرش جلوش کرده اند. مستقیم به خدا وندگار وصلند.
  چه زجری می کشند آن رو حانیانی که زعم ایشان لابد درست درس نخوانده اند و از دین و پیامبر و ائمه تصویری متفاوت دارند
  این حرفها فوج فوج جوانان را نسبت به دین گریزان می کند و آنوقت است که حتی با بودجه های میلیاردی و دست گاه عریض و طویل تبلیغات اسلامی هم قادر نیست ملت ( یا همان آشغالی که آخودند های خوب درس خوانده به مردم اطلاق می کنند) را مجاب کند.
  خدایا خودت حال این شاگرد اول های !!!!!!!!!!!!!!!!!! حوزه را برس.

  [پاسخ]

  فهیمه پاسخ در تاريخ دی ۲۴ام, ۱۳۹۶ ۱:۱۶ ب.ظ:

  هر چی فکر میکنم یه رئیس جمهور که روحانی هم هست تو کسوت بالاترین مقام اجرایی کشور و تو یه جلسه ای که اساسا ماهیتش هیچ ربطی به طرح همچین موضوعات چالش برانگیزی نداره،چه دلیلی میتونه داشته باشه برای بیان اون نقد معصوم؟؛به دلیلی جز مرض داشتن و فرافکنی و سرگرم کردن مخالفاش نمیرسم.

  ولی با ترس و وحشت به شدت موافقم.
  ترس از نقد شدن …

  [پاسخ]

  سین پاسخ در تاريخ دی ۲۵ام, ۱۳۹۶ ۸:۵۴ ق.ظ:

  هر چه بادا باد. یک سوال فهیمه. من این سوال را یکی دو. باری از پدرم کرده ام ، اما او مثل این آقای شب زنده دار ابرو در هم کشید و چیزی نماند مرتد اعلامم کند.
  حالا می پرسم. امامان معصوم ما که علم و اشراف کامل بر عالم هستی و وقایع قبل د بعد دارند و مصون از اشتباه هستند ، از طرفی نژد انشان مومن مسلمان ، جان عزیزترین گوهر است و تنها در جنگی راه خدا می شود آمرگ و شهید شدن را بر زندگ یترجیح داد. حالا با این دو فرضیه ، چطور می شود تعدادی از امامان معصوم همسری اختیار کنند که ضمن آنکه مصون از اشتباه هستند و ضمنا آینده پیش آنها روشن است ، و بدانند که توسط آن زن مسموم می شوند ، اما این باز این گزینش خطا را بکنند و سم را بخورند و شهید ( البته شهید در جبهه جنگ) شوند.
  حالا اگر کسی این سوال در ذهنش باشد ، حتما آقای سب زنده دار می گوید دهنش را گِل بگیرید. خوب اینطور می شود که مسلمان با هزار سوال در ذهن یا مجبور به ریا می شود ، یا منافق می شود و یا دست آخر کلا ایمانش در حرف و عمل زایل می شود.

  سین پاسخ در تاريخ دی ۲۵ام, ۱۳۹۶ ۸:۵۵ ق.ظ:

  مجدد اصلاح (شهید نه در جبهه جنگ بلکه فوت در بستر بیماری)

  فهیمه پاسخ در تاريخ دی ۲۵ام, ۱۳۹۶ ۱:۳۱ ب.ظ:

  صرفا به احترام که اینکه فرمودین سواله.و الا حسب تجربه ترجیح میدم اینجا همچین به همچین بحثی ورود نکنم.

  خانم سین به نظرم شما ائمه رو با شوالیه ها اشتباه گرفتین که انتظار دارید حتما تو جنگ کشته بشن.در حالی که چیزی که همه ی ما خوندیم و شنیدیم از ائمه،این بوده که همه ی خواست و همتشون بر این بوده که برای خدا زندگی کنن و برای خدا کشته بشن.زندگی و مرگ عزتمند.

  و درباره ی خطا دونستن چیزی که فرمودین کلی میگم،برای کسی که برای خدا زندگی میکنه و معتقده که مرگش هم باید در راه خدا و برای خدا باشه،اولویت حفظ دین خدا و مصلحت جامعه ی مسلمینه نه حفظ جان مگر جایی که نبودنش به مصلحت همون دین و جامعه نباشه.

  شاعرانه پاسخ در تاريخ دی ۲۴ام, ۱۳۹۶ ۱:۵۰ ب.ظ:

  ۱۴ معصوم عصمت از گناه و اشتباه داشتند . کسی که نه گناه میکنه نه اشتباه شما کجاشو میخواهید نقد کنید ؟
  روحانی واقعا یا نمیفهمه یا عمدا نفهمی میکنه
  اگه اینجوری باشه که به خدا هم میشه نقد کرد
  مثلا یارو میگفت خدایا چرا کدوی به این بزرگی را به درختچه کوچک و گردوی به این کوچکی را به درختی بسیار بزرگ متصل کردی ؟
  اینم نقد دیگه !
  وقتی مغز انسان کار نکند میتونه بقول اون اصلاح طلب حتی بر علیه خدا هم تظاهرات کرد !

  [پاسخ]

 2. Rorr
  ۲۴ دی ۱۳۹۶ در ۱۰:۴۳ | #2

  سین و نه دی،
  در ادامه اون بجث معیارهای شخص صاحب صلاحیت برای کسب قدرت سیاسی از صدام وطن پرست تر و متعصب تر رو کشورش داشتیم؟ این آدم به معنای واقعی کلمه قلبش برای عراق می تپید. شما ایشون رو با خمینی کفتار مقایسه کنید که حرفش این بود که ایران به باد بره به درک! ایران فدای اسلام! با این حال کشوری که خمینی دست گرفت الان به هر بدبختی ای هست سرپاست و عراق تحت سلطه صدام وطن پرست هنوز تو فلاکت و جنگ داخلی دست و پا می زنه.

  وطن پرستی و حتی ادعای وطن دوستی اصلا خصیصه جالبی نیست برای یک سیاستمدار و یکی از منفی ترین نقاط ضعفیه که یک سیاستمدار میتونه داشته باشه.

  [پاسخ]

  سین پاسخ در تاريخ دی ۲۴ام, ۱۳۹۶ ۱۱:۳۰ ق.ظ:

  رور عزیز ، من یکبار دیکر کامنتم را مرور کردم. من مجموعه ای از اوضاف را برای کسی که قرار ایت سکان زمامداری یک ملت را بعهده بگیرد ذکر کردم منجمله اصالت و وطن دوستی.
  راستش فکر می کنم یک شی ء با مجموعه ای از ویژگی ها ماهیت آن شئ را پیدا می کند و ممکن است حذف یکی یا چند تا از آن اوضاف کلا ماهیت آن شی ء را تغییر دهد.
  در مورد مثالی که زدی ، وطن دوستی ، یا در سطح بالاتر دوستدار مردم ، طبیعت ، …. بودن شر لازم است ، اما کافی نیست.
  وطن دوستی بدون اوصاف دیگر و بدون سیستمی که کنترل و نظارت دقیق روی فرد داشته باشته اتفاقا به نژاد پرستی و ناسیونالیسم وحشتناک بدل می شود. شما درست می گی. اگر صدام را فقط از زاویه دوست داشتن عراق ببینی ، در مقابل آقای خمینی که آرمان صدور انقلاب را داشت و به نوعی شیفته ایدئولوژی خود و گسترش آن به جهان بود ،این دوصفت بارز این دو آدم را بعلاوه عوامل پیرامونی در مقابل هم قرارداد. اما این دو آدم دارای بیشمار صفات دیگر هم بوده اند که باعث شده که کنترل این خصیصه هادر آنها دچار مشکل شود.
  فرضا جاه طلبی ، خشونت ذاتی ، گذشته ای که در آن بالیده اند و …. و….
  بنابر این آن ویژگی هایی که نام بردم ذیل الویت هایی از هم قرار می گیرند. یعنی اگر آدمی مدیر نباشد و کار کردن در یک سیستم کار آمد را نداند ، کلا وطن دوستی و اصالت شخصیت او حداقل به درد مدیریت جامعه نمی خورد. باید برود یک جای دیگر منشا اثر شود. اما اگر اولی را داشت ، باید سراغ دومی و ارزیابی آن برویم.
  این روز ها هم خیلی مقالاتی در دسترس است که اثر فقر و کمبود ( در همه زمینه ها ، محبت ، ثروت، فرهنگی ، رنگ ، زبان ، …) در کودکی را آنقدر در شکل گیری شخصیت آینده موثر می داند که لازم است آدمی که قرار است دیگران را رهبری کند در این زمینه آسیب پذیر نباشد.
  ——-
  اما یک نکته ای در دیدگاه شما هست که برای جالب است و من را به فکر وا می دارد. ما داریم به سمت جهان -وطنی و برداشتن دیوار های ذهنی و تنی و زبانی و…… وطنی پیش می رویم. ممکن است در آینده نزدیک آدمها دارای ویژگی هایی شوند ما الان فاقدآنیم و حتی تصورش را هم نم توانیم داشته باشیم. آنجا شاید نحوه مدیریت جامعه هم open source شود. مثل پول الکترونیکی ، شبکه اجتماعی فاقد مدیریت مرکزی و…… آنجا اصلا صحبت کردن در مورد خاک و وطن و منافع و سعادت و رفاه و رستگاری معنی دیگر پیدا می کند. اصلا ممکن است در آینده نزدیک من شهروند مجازی شهری باشم ، هموطن و همدل کسی باشم که در یک چیز با هم شراکت داریم. در اینکه ما وطنی برای هم می سازیم که به خاک و مرز و ارتش و رئیس و رهبر احتیاج نداشته باشد. جای مدیریت کلان جامعه سیستم ها ی هوشمند وطبعا بدون خطای و منافع انسانی شکل بگیرد.
  در آنصورت تمام کامنتی که نوشتم بی معنی می شود و انسان در تنهایی باخود نیاز دارد که کماکان انسانیتش را رهبری و حفظ کند. هر کسی صاحب مُلکی باشد که خودش مامور است رفاه و آرامش و توسعه اش را بسازد.
  حتما در آن شرایط نه جنگی است و نه صلحی. نه شورش بیرونی است و نه انتخاب جمعی. فکر کنم این آینده بسیار نزدیک است.

  [پاسخ]

 3. Rorr
  ۲۴ دی ۱۳۹۶ در ۱۲:۰۹ | #3

  سین،

  می فهمم. دردسر همینه که سیستم کارآمد نداریم و اگه داشتیم نیازی نبود دنبال «آدم وطن پرست» بگردیم چون خیالمون راحت بود که هر خری رو بذاریم اون بالا خر خودمونه و بد چند سال هم میاریمش پایین. برداشت من این بود که شما و نه دی در غیاب سیستم کارا دنبال شخص می گشتین که از حاکمان فعلی خیلی بهتر باشه. متاسفانه پیدا نخواهید کرد. ما به عنوان کسانی که صاحبان قدرت نیستیم، با “اونا” (طبقه اشراف و صاحب قدرت) آبمون تو یه جوق نمیره و نخواهد رفت. ما همیشه باید مقابل هم باشیم. دعوا فقط سر اینه که آیا این تقابل رو میشه صلح آمیز انجام داد یا خیر. وگرنه گوسفند با گرگ دوستی ای نمی تونه داشته باشه حتی اگه گرگه عاشق جنگل و چراگاه باشه.

  شما همیشه می تونی رو اینکه سیاستمدارها بدترین خواص وجودشونو رو میکنن شرط ببندی و برنده بشی. از بین تمام خصائص همین بزمجه رهبر فعلی، بدترین هاش رشد کرد. پیپ رو کنار گذاشت و شد مجتهد قلابی! همین روحانی تمام جنبه های مزخرف وجودشو رو کرد اما اون حقوق شهروندی و رفع حصر هنوز که هنوزه خبر خاصی ازشون نیس!

  [پاسخ]

 4. شاعرانه
  ۲۴ دی ۱۳۹۶ در ۱۳:۵۳ | #4

  چقدر قدم روحانی نحس هست ؟!
  بعد از نابودی برجام و پلاسکو و کارخانجات شیمیایی و زلزله و عملیات تروریستی مجلس و اغتشاشات و تحریمهای هر روزه و ……
  امروز کشتی نفتی هم غرق شد و ۳۰ تن از هموطنان ما کشته شدندخدا رحمتشون کنه
  خدایا شر روحانی را از مملکت ما کم کن
  اگه اینجوری پیش بریم ۴ سال دیگه هیشکی زنده نیست .

  [پاسخ]

  سین پاسخ در تاريخ دی ۲۵ام, ۱۳۹۶ ۹:۰۷ ق.ظ:

  کاملا درست می فرمایید. ایشان در جاده ای قدم برمی دارد که آغازش با قدوم عزیزانی دیگر مزین شده است. یادت هست می گفتیم به کوری چشم شاه زمستونم بهار شد. حالا هم کلا بهار شده. این از آب و هوا. این از دولت بهار. هو رااااااااااااااااااا بعدش هشت سال جنگ که کلا تمام کوچخ و خیابان ها را تبدیل به گلزار شهدا کرد. از سمت دریای خزر داریم کیلومتر کیلومتر به نام رفیق پوتین می زنیم ، هی درصدمان کم می شه اما صدای هیچکی در نمی یاد تا اینکه چند صباح دیگر برای اینکه پاشنه پایمان را در شمال بخواهیم تو دریا خیس کنیم قبلش باید از پوتین جان ویزابگیریم ( یعنی مرز یا کشور های اقماری روسیه عزیز داره می یاد تا بلکن ویلاهای ساحلی) . حالا ۸ سال برای حفظ مرزها با عراق جنگیدیم و شعارمان این بود راه قدرس از کربلا می گذره. الان هم عرق و سوریه شده استان های عمه و خاله مان. بازم بگم از نحسی یا بسه دیگه ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  قرار نیست شما تاریخ معاصر را برای مایی که خودمان این تاریخ را ساخته ایم چپکی روایت کنی عزیز جان.
  حداقل بگذار نسل عوض شود ، اشالله بمیریم ، چهلم ما هم بگذرد شود بعد شما اقدام به شمارش نحسی ها بفرماییید.
  شما که اینقدر زحمت مس کشی چرا فقط به این روحانی گیر داده ای؟ مغازه ای چیزی تو مشهد پلمپ کرده ؟ مالیت می خواد بگیره؟ جریان چیه؟
  روحان که فرقی با بقیه نداره. یا مثل ما کلابزن زیر میز ، یا اینطوری چرا داری فقط یک پایه اش را لق می کنی؟ آخرش می شود تظاهرات امت حزب الله بر علیه گرانی که تبدیل شد به شورش (به قول معلم اخلاق )آشغال ها.

  [پاسخ]

  شاعرانه پاسخ در تاريخ دی ۲۵ام, ۱۳۹۶ ۱:۳۱ ب.ظ:

  مشکلاتی که گفتی مربوط میشه به پس لرزه های انقلاب
  اما شماهایی که به روحانی رای داده اید چرا اینهمه مشکلات را میبینید سکوت می کنید ؟
  چط.ر زمان احمدی نژاد کوچکترین اتفاق را در بوق و کرنا می کردید ؟
  اما تحریمهای هر روزه و نابودی صنعت هسته ای و برجام و فقر و بیکاری و گرانی را می بینید و با روحانی کاری ندارید ؟
  نکنه عامل اینها هم رئیسی و علم الهدی هستند ؟

  مگه روحانی قول نداده بود تمام این مشکلات را حل کنه ؟ تو تبلیغات مگه داد نمیزد که سالی ۹۵۰ هزارتا شغل ایجاد میکنه ؟
  مگه به دلواپسان برجام حمله نمیکرد ؟

  شماها دلاوران سکوت هستید
  خسته نباشی قهرمان
  خدا قوت دلاور

  [پاسخ]

  سین پاسخ در تاريخ دی ۲۵ام, ۱۳۹۶ ۳:۱۶ ب.ظ:

  شاعرانه جان من می خواهم سکوتم را بشکنم. آماده آماده. تو بگو کجا با شما دست بزنیم به تجمع. الان کجا مجوز می دهند که جمع شویم ، آشغال شویم و دریایی آن اطراف نباشد که ما را بشوید و ببرد.
  دو تا شعار را تو بساز ، دو تا را هم من.
  مال تو احتمالا ( روحانی غارتگر ، ریاستت ول معطل ) و دومی روحانی روحانی ننگ به نیرنگ تو ، مال و ناموس و آبروی ما در چنگ تو

  اصلا شعار های تو بعهده تو ، من قول می دم تکرار کنم. فقط امکانش نیست بیایم ایالت خود مختار مشهد. لطفا مجوز برگزاری در تهران بگیر.
  من هم دو تا شعار می سازم . مال من اینه
  ( قدرت در سایه ، نظارت گزارش ) ( دولت در سایه ، مالیات انظباط)
  یکدونه دیگه هم اگر وقت شد بگوییم ( ملت در صحنه درایت مطالبه )

 5. شاعرانه
  ۲۴ دی ۱۳۹۶ در ۱۴:۲۱ | #5

  بک کارمند ساده در مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت با سوءاستفاده از امکانات شغلی ۱۰۰ میلیارد تومان را طی ۹ سال به جیب زد و از کشور فرار کرد.
  اینو کجای دلمون بذاریم
  با روحانی تا ۱۴۰۰ !

  [پاسخ]

 6. متولد ۹ دی
  ۲۴ دی ۱۳۹۶ در ۱۶:۲۷ | #6

  رور
  من نگفتم طبق ادعاهای سیاسیون دنبالشون راه بیفتیم…نه!
  گفتم ما شاخص هایی داریم و دنبال اون در افراد و رزومه شون میگردیم.اون شاخص وطن دوستی هم یکی بود از چندتا شاخص و طبیعتا این پکیج با هم و در کنار هم برای مدیریت کلان معنی دار خواهد بود

  فهیمه
  اینکه روحانی مریض بوده یا نه،یه بحثه
  اینکه حرفش غلطه یا نه،بحثی دیگه ست
  بهتره کلام رو نقد کنیم نه نیت رو

  [پاسخ]

  فهیمه پاسخ در تاريخ دی ۲۴ام, ۱۳۹۶ ۷:۰۳ ب.ظ:

  اتفاقا من کاری ندارم به محتوای حرفش.نقد من به رفتار رییس جمهوره
  . مسئله اینه که هربار حرفها و هجمه ها زیاد میشه جناب رییس جمهور همچین شیرین کاری ای رو میکنن و مخالفانش هم درست یا غلط اون حرفو میکنن پیرهن عثمون.

  و نهایتا اینکه هم مردم سرگرم میشن اینطوری هم اون حرف و نظر شهید میشه.به همین راحتی

  [پاسخ]

 7. Rorr
  ۲۴ دی ۱۳۹۶ در ۲۲:۰۴ | #7

  نه دی،

  تو دنیای خیالی ایده آل سیاست این چیزایی که می گی ممکنه. تو دنیای واقعی شما معمولا دو یا سه انتخاب داری که همه شون نقاط قوت و ضعف دارن و در ۹۹٫۹% موارد تمام کاندیداها حدود نصف موارد رزومه ایده آل مدنظر شما رو دارا هستن. بعد شما میگی عمر از زید وطن پرست تره من بهش رای میدم. وطن پرستی که معیار قابل اندازه گیری نیست. هر کدومشون بیشتر و سوزناک تر ادعای وطن پرستی بکنه رای شما رو میزنه به جیب.

  اتفاق بعدی که میفته اینه که از “پکیج” مورد نظر، گندترین قسمتهاش عملی میشه و خوبهاش یا در حد وعده می مونه یا فراموش میشن. خمینی این همه وعده داد. اونایی که بوی استبداد و جنگ و فلاکت می داد عملی شد، اونایی که مزه دموکراسی و آزادی میدادن، فراموش شدن.

  سیاست عرصه ایه که هدف وسیله رو توجیه میکنه. اخلاق و انسانیت تو این عرصه فراموش شده است. یه مستندی اخیرا رو کردن به اسم قائم مقام برای خراب کردن منتظری (تاریخ رو همیشه برندگان می نویسن). توش میگه خمینی حاضر نمی شد به منتظری بگه آیت الله! و آخرش با اصرار رفسنجانی و دیگران می پذیره! ببین سیاست چطور گند میزنه حتی به مناسبات مدرسه ای آخوندی. تنها چیزی که مهم نبوده اینه که آیا منتظری شان آیت اللهی داره یا خیر. مهم فقط “نظام” بوده و “انقلاب”. هدف وسیله رو توجیه می کنه.

  [پاسخ]

 8. Rorr
  ۲۵ دی ۱۳۹۶ در ۰۲:۲۷ | #8

  فهیمه،

  اولا که صحبتهای روحانی رو باید تو زمینه دید. وقتی میگه به معصوم هم میشه انتقاد کرد، در پاسخ کسانی میگه که انتقاد به رهبر فعلی رو هم کفر می دونن.

  ثانیا، انصافا این آخوندای جامعه مدرسین یا حرص قدرت فاسدشون کرده یا فوق العاده ابلهن:

  ــ از نظر عقلی، نقد منطقی بدون وجود معیار نقد امکان‌پذیر نیست و معیار نقد عبارت است‌ از؛ حقایق مسلّمه خطاناپذیر و کلام خدا یعنی قرآن کریم و سنت رسول‌اکرم (صلّی الله علیه و آله و سلّم) و معصومین (علیهم السلام) از این دسته از حقایق مسلمه خطاناپذیرند که خود معیار نقد سایر رفتارها و گفتارهاست و نقد آنچه خود معیار نقد است از نظر منطقی باطل و خطای روشن است.

  باید گفت خاک تو سر مدرسین فلان و اون بدبختهایی که این کورباطن های بیسواد بهشون منطق درس بدن…

  به استناد به روایات خود شیعه وقتی قاضی به یهودی مدعی در برابر علی رای داد، علی باید پا میشد دو تا با شمشیر میزد تو سر قاضی و یهودی! چون نقد به معصوم از نظر اینا از لحاظ منطقی باطله! چون علی به اون حکم گردن گذاشت یعنی علی هم نتیجه یک باطل منطقی رو پذیرفت و زره رو داد به یهودی! یکی نیس بگه لااقل دروغهاتونو با هم سازگار نگه دارین بدبختها.

  از اینا گذشته، به فرض که ابراز نقد خطای منطقی باشه. خب که چی؟ سر تاپای جمهوری اسلامی خطای منطقیه! و وجود هم داره و با خیال راحت خطای منطقیشو می کنه تو چشم مردم ایران! حالا چی میشه بقیه هم دو تا خطای منطقی بکنن؟

  به علاوه، وقتی میگیم معصوم “اشتباه” نمی کنه، باید اشتباه رو تعریف کرد. آیا تصمیم محمد بر بخشیدن ابوسفیان بعد از فتح مکه اشتباه بود؟ اگه نمی بخشید شاید امام زمان مجبور نمی شد غیب بشه! نقد به معنی بررسی پیامد تصمیمهای تصمیم گیرندگان جامعه مفهومی گسترده تر از «اشتباه» (که بازه زمانی کوتاه مدت تری داره) رو در بر می گیره.

  و در نهایت وقتی «مخالفین» حرفی رو که از نظر شما خیلی هم بد نیست میکنن «پیرهن عثمان»، فاعل این جمله «مخالفین» هستن نه روحانی. شما از بیشعوری، بی خاصیتی و پست فطرتی کسانی که اینطور جامعه رو تحمیق می کنن می گذرید، بعد میگید روحانی چیزی نگه که مبادا این وحوش بیشتر دروغ بگن و بیشتر از چیزهای بی اهمیت بحران و تنش برای مملکت درست کنند. دقیقا مشابه استدلالی که میگن خانوما رعایت کنن که متلک نشنون!

  [پاسخ]

  فهیمه پاسخ در تاريخ دی ۲۵ام, ۱۳۹۶ ۴:۱۸ ق.ظ:

  کامنت گذاشتم و نیست.
  و عرض کرده بودم که فرقه بین قابل نقد بودن معصوم (با توجه به مبانی و اصول اعتقادات شیعه)و بین سیره ی ائمه در برخورد با نقد و مخالفت و سوال و به طور کلی حق قائل شدن برای مردم.

  و اینکه اساسا این حرف که معصومی جز معصوم نداریم و باقی همه امکان داره مرتکب خطا و گناه و اشتباه بشن پس باید امکان نقد و تحدید قدرتشون وجود داشته باشه،حرف بسیار درست و مهم و به جا و حق و منصفانه ایه.و چون مهمه نباید با یه حرف نسنجیده و عجولانه و بی ربطی مثله نقد معصوم شهیدش کرد.
  بخصوص که جناب رییس جمهور سابقه ی درخشانی دارن تو اظهارنظرهای این شکلی:امام حسین (ع)و درس مذاکره و …

  [پاسخ]

 9. Rorr
  ۲۵ دی ۱۳۹۶ در ۰۴:۳۷ | #9

  ببین چه نکبتی بر سر ما اومده که رییس جمهور مملکت تازه با این همه حاشیه امنیت حتی نمی تونه راجع به اینکه آیا میشه راجع به معصوم “حرف” زد، حرف بزنه!

  اونوقت مقصر مدرسین فلان و موسسه مصباح و بودجه های چند ده میلیاردی و چند صد میلیاردیشون نیستن که این وضع رو ایجاد کردن. رییس جمهور دهن باز کنه و یه کلمه حرف حساب راجع به نقد تو جامعه بگه، مفهوم نقد شهید میشه! وگرنه پااندازانی از قبیل مصباح و مدرسین اسلام و بقیه مفتخورها تقصیری ندارن بابت این توحش کلامی شون و تلاش شبانه روزیشون برای بستن جامعه و تحمیق مردم ایران.

  منم موافقم که صحبت کردن راجع به نقد معصوم ابلهانه است چون معصوم نداریم. شما بفرمایید راجع به چی میشه حرف زد که مدرسین عزیز یا سپاهیان اسلام بهشون برنخوره و بیانیه ندن؟ راجع به اسکله های مخفی میشه نظر داد؟ راجع به بودجه و قسمتهای محرمانه اش میتونه حرف بزنه؟ راجع به حقه بازی های خبرگان و دروغین بودن مرجعیت رهبر فعلی میشه حرف زد؟

  وقتی کُدی رو که با هفت لایه لاپوشانی داده میشه رو اینطور می کوبن، دیگه تکلیف بقیه “نقد” ها تو جامعه اسلامی مشخصه! بوی گند ریاکاری دینی دیگه به آسمون هفتم رسیده تو این مملکت. شما دیگه بی خیال ماله کشی بشو.

  [پاسخ]

  فهیمه پاسخ در تاريخ دی ۲۵ام, ۱۳۹۶ ۱:۵۲ ب.ظ:

  نه اون ریاکاری دینی نه بی ترمز بودن یه عده،هیچ کدوم به نفع من نیست که بخوام ماله کشی و توجیه کنم.این یک
  اعتقادات شما مهم نیست.بحث از اصول اعتقادات شیعه ست که مورد توافق دو طرف بحث بوده.این دو

  راجع به باقی مسائلم حرف داشتم که دیگه ضرورتی به گفتنشون نمیبینم.شمام میتونید با مرگ بر خامنه ای و بزمجه گفتن برید به سمت احقاق حقتون.

  [پاسخ]

 10. Rorr
  ۲۵ دی ۱۳۹۶ در ۱۰:۱۰ | #10

  خانم سین این الدنگ مجازی رو ولش کن. این از قدیم الایام کارش همین بوده و کلا براش مهم نیس شما چی می نویسی.

  اما سوالی که مطرح کردید، سوال منم هست. اینا میگن فقط کسانی به معصومین «گیر» میدادن که یا مقام معصوم رو درک نکرده بودن یا خورده شیشه داشتن. خب، خود معصوم چرا می پذیرفته؟ طرف اومده به معصوم (ع) گفته دو باضافه دو میشه سیزده و معصوم هم تایید کرده! و الان اینا میگن معصوم اشتباه نکرده! البته منم اولین سهم برنده از صادرات میلیونها بشکه نفت در روز بودم، همینقدر منطقی می شدم!

  [پاسخ]

  شاعرانه پاسخ در تاريخ دی ۲۵ام, ۱۳۹۶ ۱:۳۴ ب.ظ:

  سگ زخمی همیشه زوزه میکشه
  تو به زوززه کشیدن و پارس کردنت ادامه بده جناب سگ

  [پاسخ]

  سین پاسخ در تاريخ دی ۲۵ام, ۱۳۹۶ ۳:۳۵ ب.ظ:

  رور عزیز ، واقعیت اینکه نوشتن در اینجا یک تمرین هست. هیچ عقیده یا سخنی نه شر مطلق هست و نه خیر مطلق. زندگ یبه ما ثابت کرده در هر لحظه و ثانیه ما بر اساس احساس و آگاهی همان لحظه مان به نتایجی می رسیم که در گذر زمان با تغییر آن حس و افزایش آگاهی ، به عقب که بر می کردیم می بینیم چندان هم وسعت نظر نداشته ایم.
  من یکی کلا هر موقع قاطعانه سر موضعی ایستاده ام ، بعدا پشیمان شده ام. و البته با علم به این امر شنیدن حتی نظرات مخالف برایم خیلی سعل و آسان و با دستمایه طنز شده.
  شما و چند نفر دیگر خیلی خوب مسائل را تحلیل می کنید. عمق دانشی و مطالعه عمیق هم دارید. من کلا فاقد این صفت هستم. اما با یک چیز نمی توانم کنار بیایم. اینکه نیازی به گفتن بعضی کلمه ها نیست. چون راه گفتگو را سد می کند.
  من وقتی با شاعرانه وارد دیالوگ می شوم اولا حضور او را به حساب می آورم. چیزی که آرمان من است. اینکه در این مملکت ما حضور همدیگر را به حساب بیاوریم. و به جای به جان هم افتادن ، با هم بحث کنیم و دوباره برگردیم سر کارمان.
  اینکه می گویم شاعرانه را دوست دارم اصلا دروغ نیست. ممکن است برای ۵ دقیقه از دست کامنتش حرصم بگیرد ، اما وقتی می بینم حرص من خیلی کوچکتر از حس عمیقی است که به انسانی دیگر دارم ، بسرعت فراموش می شود.
  من را کسی زیاد فحش نداده. اینکه یک کسی در فضای مجازی به من بگوید الدنگ ،یا بدتر از آن ، فکر کنم باعث سکوتم شود ، چند روز در خودم چنبره بزنم ، در عالم واقعی که وا اسفا. برای همین اصلا شاید نتوانم به غیر از سیاستمدارها که مستحق یکسری قضاوتها از سمت ما هستند این کلمه را به کسی دیگر بگویم.
  اما اگر ببینم دو نفر بهم از این حرفها می زنند ، مته به خشخاش نمی گذارم. آقایون یک کمی از ما خانم ها کمتر به دل می گیرند.
  ضمنا شاعرانه جان ، سگ ، آنهم سگ زخمی چه موجود نجیبی. چطور می شود خدا را دوست داشت و درباره سگ ، آنهم سگ زخمی اینچنین بی رحم بود.
  اینهم از همون سوالهای بی جواب من هست که متاسفت در میان مردمی به دنیا آمده ام که به حیوان مظلوم و نجیبی مثل سگ اینهمه ظلم روا می کنند. کاش من مال دنیای دیگری بودم/

  [پاسخ]

 11. Rorr
  ۲۵ دی ۱۳۹۶ در ۱۴:۴۵ | #11

  ادای کلمه نقد شده «بی ترمز» بودن؟ لااقل ادای اینکه خواستار اصلاح امور هستید تو این مملکت رو درنیارید خانم.

  در ضمن تو بقیه دنیا رسانه ها شب و روز روسای مملکتشونو به مسخره می گیرن و بد و بیراه بهشون میگن. حالا تو این خراب شده یه شارلاتانی میتونه به خودش بگه مقدس و خودشو از مسخره شدن که هیچ از ساده ترین و محترمانه ترین انتقادات هم خلاص کنه و تازه «مقلد» هم پیدا کنه، مشکل این مملکته و فرهنگش. ربطی به ادبیات بنده نداره. من بی تربیت هستم. شما بفرمایید «نقد» محترمانه تونو بگین ببینیم چه شکلیه؟

  [پاسخ]

  فهیمه پاسخ در تاريخ دی ۲۵ام, ۱۳۹۶ ۴:۰۵ ب.ظ:

  :)میگن حرف و فحش رو که بندازید زمین صاحبش برمیداره.
  این واژه ی بی ترمز رو مثل همیشه برای حزب اللهی جماعت استفاده کردم،حالا که شما علاقه دارید تقدیم به شما.

  باور کنید باور کنید باور کنید اثبات علاقه م به کشورم و اصلاح جامعه و پیشرفتش به شما،اونقدری بی اهمیت هست که نخوام وقت صرف کنم.

  [پاسخ]

 12. Rorr
  ۲۵ دی ۱۳۹۶ در ۱۴:۵۳ | #12

  بحث اعتقادات من نیست. بحث ساده ترین و بدیهی ترین مسائل عقلانیه که یه مشت آخوند کلاش تو این مملکت مثل بقیه امورات مملکت به مسخره گرفتن. اینکه شیعه اعتقاد داره فلان شخص «معصوم» بوده، مانع صحبت کردن راجع به اون شخص نیست. نقد چیزی نیست جز پرسشگری از رفتار افراد و معصوم و غیر معصوم برنمی داره.

  البته که من مخالف پیش کشیدن پای بزرگان دین هستم تو مباحث اجتماعی و سیاسی. سر دعوای آیت الله منتظری و خمینی کفتار پیر، آیت الله به رحمت پیامبر در فتح مکه و جنگ هوازن اشاره میکنه و جناب کفتار به چه می دونم جنگ فلان و کشتار فلان جا که بله باید زندانیان مجاهد رو از دم گلوله گذروند! تنها چیزی که جایی نداره گویا قوانین جاری مملکت و اخلاق و عرف و انسانیت و نرمال بودنه.

  آخوندها وقتی به نفعشون باشه، ابایی از استفاده ابزاری از اعمال «معصومین» ندارن. اگه بخوان ببخشن میگن معصوم هم بخشید، اگه بخوان بکشن، میگن معصوم هم کشت. اون موقع مدرسین اسلام کدوم گوری هستن که بگن برای توجیه قتل و گند کاریهاتون پای معصومین و بزرگون دین رو به میون نکشید؟ کو نامه اینا در محکومیت اجتهادات سعید امامی؟ کو نامه شون در محکومیت بازجوهای همسر و همکار سعید امامی؟

  اون موقع که با دقت می شینید پای خطبه فلان دین فروش و از رفتار امام علی درس زندگی و سیاست می گیرید، باید به این فکر بیفتید که شان مقدسین این نیست که بشن ابزار توجیه سیاستهای حکومتی نه الان…

  [پاسخ]

  فهیمه پاسخ در تاريخ دی ۲۵ام, ۱۳۹۶ ۴:۱۷ ب.ظ:

  و پرسشگری فرق داره با نقد…

  در هر صورت بنظرم شما بهتره تا وقتی نفهمیدید منظورتون از بحث،تبادل نظر و قانع کردن و قانع شدنه یا تقسیم کردن بار اتفاقات غلط رو دوش بقیه و خالی کردن حرص و کینه تون،وارد هیچ بحثی نشید.

  [پاسخ]

 13. متولد ۹ دی
  ۲۵ دی ۱۳۹۶ در ۱۶:۰۲ | #13

  فهیمه خانم!
  شما گفته بودی حوزه درس میخونی
  الان که دیگه رسوایی بودجه های نجومی حوزوی صدا کرده و این چاهِ ویل،دائما ندای ”هل من مزید” سرمیده و خروجی هم که به قول نقی هیچی که هیچی…
  دو تا سوال طرح شد و شما پاسخ دادی.خداوکیلی خودت راضی هستی از جوابها؟! عصمت معصومین و جمع شدنش با نقد اونها…عصمت ائمه و چرایی درگیری با همسرانشان و مسمومیت توسط آنها و سوالاتی که محور همه شان تلقی ما از وحی و دریافت های غیبی و نیز معنای عصمت هست
  من از شما توقعی ندارم چون متاسفانه یا خوشبختانه تجربه ی بحث با گنده هایی را داشته ام که شاید نزد شما برَند باشند ولی امان از رسوایی پس از بحث…الان هم اینها را نگفتم که خدای نکرده شما رو تحقیر کنم…مخاطب من اون سیستم کلنگی و کلنگ پروریه که دایما داره رشد سرطانی هم میکنه:عضویت ائمه جمعه در هیات های علمی دانشگاه آزاد به دستور ابوالمشاغل ولایتی و نیز اعطای بورد تخصصی به امامزاده ها تا مردم بدانند برای کدام مرض به کجا دخیل ببندند و درخواست سردار نقدی برای تبدیل دانشگاه و مدرسه به حوزه و نیز کمک بسیجیان به بحث تربیتی مدارس
  دینِ چاق و چله و پُر از آویزهای من درآوردی و مملوّ از خرافات غُلات،محاله قادر به اقناع مخاطب باشه.ایراد از فهیمه نیست.ما هرگز نخواهیم توانست جامه ای از عقلانیت بر قامت نارسای خرافات من درآوردی بپوشانیم،آنچه قابل فهم و توضیح و اقناع نیست…
  بنده حسب وظیفه و علاقه،آنچه میدانم به اشتراک میذارم:
  انسان با تمرین و البته از راه درست میتواند به درجاتی برسد که از بعضی عیوب مصون باشد.قبلا مثالش را در آهستان زدم که آقای یوسفی دربرابر واکنش خشمگینانه ی آمیخته با فحاشی رکیک و ناموسی به مقام عصمت رسیده.عصمت ائمه از همین جنس و البته به درجات اعلی و خالص تر هست.یعنی آنها به جهت شیفتگی به دنیا و مظاهرش در دام هوا و هوس و تصمیمات اشتباه ناشی از آن نمی افتادند.اگر امامی با زنی نا اهل ازدواج کرده،یا بحث قبیله ای و عربی بوده و یا تقدیرش این بوده که با آن همسر بد بسازد و متقابلا بد عمل نکند و از همین طریق بشود الگوی من و شما.نه اینکه او میدانسته دقیقا چه در انتظارش هست و علی رغم علم و اطلاع خودش را نگون بخت آن زن کند و یا شیفته ی چشم و ابرویش شود! آنها و نیز ماها وظیفه داریم در هر شرایط بهترین عملکرد را داشته باشیم.آیا حضرت موسی میدانست داستان سامری را و قومش را به هارون سپرد تا همه ی زحماتش بر باد رود؟!و یا اینکه طبق اراده ی الهی قرار بوده موسی کار خودش را بکند هارون هم کار خودش را بکند سامری نیز کار خودش را و تک تک قوم بنی اسرائیل هم کار خودشان را؟ این وسط چه میماند؟ عرصه ای که همه امتحان شده اند.اگر شما علم غیب(بر فرض داشتنش) را وارد این معادلات کنی چه چیزی باقی میماند؟! امام حسین به دعوت کوفیان پاسخ داد با اینکه میدانست با پدر و برادرش چه کردند منتها تا جایی که مقدورش بود جوانب امر را سنجید و پیک فرستاد و از درگیری فرار کرد…اینها ربطی به علم غیب الهی ندارد و معاذالله شان انسان ورود به ساحت قدس ربوبی نیست.آنها اگر جایی علمی غیر عادی از باطن امور داشته اند باذن الله بوده و ایشان طبیعتا مامور به ظاهر بوده اند و چیزی که مردم عادی از انها میدیدند همین امور عادی زندگی بوده و اینکه آنها خبری از غیب و اشرافی بر باطن عالم داشته اند یا نه، اساسا امری مکشوف بر خلق نبوده و جزء اعتقادات خواصی از شیعیانشان بوده که باید درست تحلیل شود تا سر از غلو درنیاورد.ما برای دینداری نیازی به ورود به این مطالب نداریم.
  میماند موضوع وحی و تلقی معانی از عالم غیب که حقیقتش بنده موافق نظرات عرفا در این باب هستم و اینکه این راه بر همگان به درجاتشان باز است

  [پاسخ]

  فهیمه پاسخ در تاريخ دی ۲۵ام, ۱۳۹۶ ۶:۲۵ ب.ظ:

  نه راضی نیستم ولی ناراضیم نیستم.یادم به چند مورد از مواردی که حسب وظیفه و علاقه گذاشتید بود و خیلی هم وسوسه شدم که بگم و دلایلم رو بسطش هم بدم به اون موارد و حتی از شما چه پنهون اومدم فرمایش امیرالمونین رو هم ضمیمه کنم به ش ولی اینم یادم افتاد که اینجا آهستانه.اگر کسی که سوال پرسید خانوم سین نبودن همون مقدارم جواب نمیدادم.

  ــــــــــــــــــــــــــــ
  شما تحصیلات دینی دارید یا فقط مطالعه ی شخصی؟
  خودم رو فاکتور میگیرم چون معتقدم نه اندوخته ی علمی خاصی دارم نه اساسا وارد حوزه ی تبلیغ میشم که به این مسائل بربخورم اما در باره ی مبلغین.اگر بگذریم از اون دسته ای که به طمع سربازی نرفتن و شهریه و بعدها کار تو ارگانهای دولتی و استفاده از مزیت اجتماعی روحانیت وارد حوزه میشن،مبلغین یا سواد و علاقه شون محدود به احکام و قرائت قرآنه که این دسته هیچ.
  یا اساسا فکر میکنن چیزی که تو ذهن خوشدن تثبیت شده باید عینا تو ذهن مردم هم باشه پس اعتقاد خاصی به پاسخگویی ندارن.اینها عمدتا تو همون قم میمونن و احتمالا تا آخر عمر مهمترین کاری که میکنن یاد گرفتن علم اصول و تدریسش به افراد هم عرض خودشون هست.این دسته هم هیچ.و یا اینکه سوادش رو دارن و نیاز به پرسشگری و لزوم پاسخگو بودن رو هم درک میکنن.اینا اساسا کار سختی در پیش دارن.چون قرار نیست به اندازه ی یه پژوهشگر مطالعه ی همه جانبه داشته باشن.قراره به اندازه ی پژوهشگاههای کارآمدی که ووجود ندارن مطالعه و تحقیق داشته باشن.علاوه بر اون کارشناس دین با کارشناس زیست و فیزیک و غیره واقعا فرق داره.

  عمیقا اعتقاد دارم حوزه به نسبت وقت و انرژی ای که از طلابش میگیره و پولی که از بیت المال،به هیچ عنوان کارآیی لازم رو نداره.

  [پاسخ]

  فهیمه پاسخ در تاريخ دی ۲۵ام, ۱۳۹۶ ۶:۲۹ ب.ظ:

  و اینکه ما هم اون اوایل از عالم و آدم طلبکار بودیم و چون تنها کسی که حاضر به شنیدن حرف و گله میشد همون گروه آخر بودن،همه ی طلب و دلخوریمون رو میخواستیم از همونا وصول کنیم که خب یا صبور بودن دعوت به آرامش میکردن فقط یا کمتر صبور بودن عاقل اندر سفیه نگاه میکردن به ما.ولی هر قدر که بیشتر میگذره بیشتر ازین ژست طلبکاریمون دراومدیم.
  اینو صادقانه و بی غرض میگم شما احیانا بیرون گود نشستین و الا میدونستین غیر از کارآمد نبودن سیستم،محدودیتهای دیگه ای هم وجود داره که اساسا نسبت دادنش به مبلغین بی انصافی محضه.

  [پاسخ]

  شاعرانه پاسخ در تاريخ دی ۲۵ام, ۱۳۹۶ ۸:۵۴ ب.ظ:

  سخنان قسمت اول متولد دی را قبول ندارم اما قسمت دومش را تایید می کنم خدارو شکر اقلا یک حرف منطقی و حسابی زد آنهم به دور از کینه ی شخصی نسبت به اعتقادات انقلابی ما

  [پاسخ]

 14. Rorr
  ۲۵ دی ۱۳۹۶ در ۱۶:۱۸ | #14

  خانم سین، خون تعدادی از هموطنان بر زمین ریخته شده و یه میمون نظام اسلامی مث محسنی اژه ای میاد و در میان سکوت مرگباری که بعد سرکوب حکمفرما شده، میگه معتاد بود خودکشی کرد قاه قاه قاه!

  اینطور تمام شئونات ما رو به مسخره گرفتن و شما از ما میخوای که وارد «گفتگو» بشیم با یک ربات بی عقل که بدون خوندن هیچ کدوم از مطالب ما و شما فقط کارش کپی و پیست کردن از سایتهای تبلیغاتی نظامه. بعد هم می فرمایید دوستش دارید و غیره و ذلک. پشت این قبیل آی دی ها حتی معلوم نیست شخص باشه. فقط محض اطلاع عرض می کنم این آی دی جدید که کاملا هم جدیده و ناگهان سر و کله اش پیدا شده، چند وقت پیش یه متلکی انداخت که یه بابایی گفت جانبازم و شماها همه باور کردید!

  دیگه اگه شما با این قلمی دارید و با این سابقه ای که تو این سایت دارید، نتونید یه آی دی قلابی و بی ارزش رو تشخیص بدید، وای به حال ما. «گفتگو» شرایطی داره و لوازمی. شما با یک بلندگوی خیار فروشی گفتگویی نمی تونید داشته باشید. اگه احتیاج به زمینه داریم برای طرح مطلب تسنیم و رجا و بقیه شون در دسترسن خودمون می تونیم کپی پیست کنیم چه نیازیه به اینکه آی دی قلابی پیست کنه بعد ما نقل قول کنیم و پاسخ بدیم؟ اگه این آی دی یا بابای این آی دی یک کلمه به جز کپی پیست یا فحاشی و در مقطعی ادعای جانبازی جنگ کردن تو این سایت فعالیتی داشته، آدرس بدید بنده شخصا از ایشون عذرخواهی خواهم کرد.

  [پاسخ]

 15. Rorr
  ۲۵ دی ۱۳۹۶ در ۱۶:۳۱ | #15

  فهیمه،

  پرسشگری با نقد فرق خاصی نداره. لااقل مرزهاشون اینقدر که شما فکر می کنید روشن نیست. من اگه بپرسم چرا امام معصوم در برابر رای قاضی تسلیم میشه، و پاسخ شما بنده رو قانع نکنه، یا باید بگم خب من نمی فهمم و حتما حکمتی داره که این دیگه پرسشگری نشد، یا اینکه بگم قانع نشدم و یا نظر خودم درسته یا نظر بهتری از نظر بنده و شما هست. پس جا داره که سوال دوباره طرح بشه. اینکه شما یا آخوندهای مدرسین فلان بفرمایید انتقاد از معصوم خطای منطقیه پس خفه، پاسخ نیست. ما حق داریم طرح سوال کنیم و اگه پاسخ رو نپسندیم با صدای بلند اعلام کنیم…

  ضمن اینکه برخی نقدها به مبانی منطقی دین و ادعاهای حداکثری دین مطرح میشه. مثلا وقتی به شما بگن وجود خدا رو اثبات کن و نتونی، درسته که اینجا راه شما از مدعی جدا میشه، اما نمی تونی هم به طرف بگی تو اعمال امام علی رو با مبانی دنیوی بررسی نکن، چون با مبانی مورد قبول من خطای منطقیه! این میشه زورگویی.

  [پاسخ]

  فهیمه پاسخ در تاريخ دی ۲۵ام, ۱۳۹۶ ۶:۱۴ ب.ظ:

  خب فرض رو بر این میذارم که شما نیتتون از بحث چیزی جز بحث نیست.
  نقد فرقی با پرسش نداره؟؟
  نقد ینی گفتن درست و غلط چیزی یا کسی.پس اگر مطمئن هستی رفتار معصوم غلطه این غلط بودن رو به ش نسبت میدی که این با ادعای عصمت معصوم در تضاده.
  ولی سوال این قابلیت رو نداره.خود سوال که حکم به چیزی نمیکنه تا قابل صدق و کذب باشه.

  فرقش در اینه.

  [پاسخ]

 16. شاعرانه
  ۲۵ دی ۱۳۹۶ در ۱۷:۵۴ | #16

  خانم سین
  من معتقدم باید منطقی و مودبانه حرف زد چون اثرش زیاده اما این بدبخت هی داره به بزرگان ما توهین میکنه هر چقدر جوابش را می دهیم بازم توهین میکنه کلا بد زبان و فحاش هست . از نظر اخلاقی و اجتماعی انسانها از فحاش و بد زبان بیزار و فراری هستند . هیچکسی یک فحاش و بد زبان را دوست خود نمیداند و بهش نزدیک هم نمیشود .

  اینجا نمیدونم چرا دنبال شناسنامه من هستند مگه من از شماها میپرسم کی و کجایی هستید ؟ یکی میگه پسر شجاع یکی میگه بسیجی و لا غیر
  من هر کسی میتوانتم باشم همانطور که شماها میتوانید باشید پس سعی کنید دنبال هویت افراد نباشید .هر انسانی به دلایل مختلف دارای اعتقاداتی می باشد که معمولا خیلی کم قابل تغییر می باشد مگر اینکه ریشه ای نباشد و دلایل دیگر
  خداوند در قرآن می فرماید به خدایان آنها توهین نکنید تا آنها نیز خدای شما را توهین نکنند .
  کسی نباید به اعتقادات دیگری توهین کند . اصلا به ما چه دیگری چه فکری دارد ؟ ربطی به کسی نداره . لذا اینجا هر کسی با عقیده ای مختلف کامنت میگذارد و آن دیگری جواب می دهد و نظر خودش را می گوید .

  بنده به انقلاب و امام خمینی و خامنه ای و شهدا و بسیجی و سپاه و آخوند و حوزه و علما و ائمه معصوم و پیامبر اسلام و غیره اعتقاد زاسخ و ریشه ای دارم . هیچکسی نمیتواند این اعتقادات من را که ریشه در خون من دارد از من بگیرد . و هیچکسی هم حق ندارد به اعتقادات من توهین کند . و هیچکس نمی تواند اعتقداتم را تغییر بدهد .
  در بحث متقابل یا مناظره و مباحثه اگر طرف مقابلم منطقی باشد باهاش بحث میکنم اگر نباشد و توهین کند دیگه باهاش بحث نمیکنم چون لایقش نیست .
  من نیز به اعتقادات طرف مقابلم توهین نمیکنم به من چه قضاوت با خدا
  ما نباید خود را بر حق بدانیم و دیگری را کافر
  ما نباید جای خدا قضاوت کنیم که این اشتباه بزرگیست .
  ما فقط میتوانیم اظهار نظر کنیم و تمام .

  [پاسخ]

 17. شاعرانه
  ۲۵ دی ۱۳۹۶ در ۱۷:۵۶ | #17

  و اما خانم سین
  شما در فضای مجازی دل نداری از روحانی انتقاد کنی اونوقت در فضای حقیقی چه داری که بگویی ؟ هر وقت اینجا انتقاد کردی من مجوزش را برات میگیرم بیایی مشهد شعارهایت را بدهی

  [پاسخ]

 18. شاعرانه
  ۲۵ دی ۱۳۹۶ در ۱۸:۱۶ | #18

  اگر دو روز دیگه روحانی بیاد بگه چون مردم با پیغمبر جنگیدن پس میشه با معصوم هم جنگید، تعجب نکنید!

  [پاسخ]

 19. Rorr
  ۲۵ دی ۱۳۹۶ در ۲۱:۵۰ | #19

  نقد فرقی با پرسش نداره؟؟

  به نظر من از یه جایی به بعد مرزشون خاکستری میشه. ما اگه همیشه می تونستیم پاسخ همه پرسشها رو به شکلی که دیگران رو اقناع کنه بدیم که دنیا گلستان میشد. بیشتر نقد ها رو میشه در قالب پرسش هم طرح کرد.

  درمورد خطای منطقی بحثش بالا شد. عرض کردم با مبانی دیگه ای، بیان نواقص معصوم تناقض خاصی ایجاد نمی کنه. و تازه به فرض هم که خطای منطقی باشه. چرا نمیشه ابرازش کرد؟ خب شما هم جوابیه بنویس و خطای منطقی رو گوشزد کن. چه نیازیه به تهدید و به هم ریختن فضای جامعه؟

  [پاسخ]

 20. Rorr
  ۲۵ دی ۱۳۹۶ در ۲۱:۵۴ | #20

  در ضمن هر وقت شما به بنده نشون دادید که مدرسین عظام به حضرت آیت الله قدس سره و العظمی خمینی (توهین نشه به عزیزان نازک نارنجی) نامه نوشتن و توش به والاحضرت تذکر دادند که اعدام زندانیان مجاهد رو با روایات دینی توجیه نفرمایند، بنده از شما می پذیرم که روحانی «موذیگری» کرده.

  یک قدیمی نشده این حقه که هرجا به نفع خودمونه فریاد وااسلاما سر بدیم؟

  [پاسخ]

 21. Rorr
  ۲۵ دی ۱۳۹۶ در ۲۲:۰۳ | #21

  برای اینکه امر مشتبه نشه لازمه تاکید کنم که من هرگز به مقدسات دینی توهین نکردم و اگر هم جایی بوده ازدستم دررفته و متاسفم بابتش. نوشته های من چند صفحه پیش در بحث با تیرگر هست که مدتها به ایشون گیر میدادم و این ایده وارداتی رو که مذهب عامل همه بدبختیهاست و راه اصلاح از مذهب زدایی شروع مییشه رو نقد می کردم.

  خامنه ای
  مقدسات
  دینی
  نیست.

  خامنه ای
  معصوم
  نیست.

  خامنه ای
  سیاستمدار
  است.

  سیاستمدار
  قابل احترام
  نیست!

  امیدوارم افتاده باشه…

  [پاسخ]

  شاعرانه پاسخ در تاريخ دی ۲۶ام, ۱۳۹۶ ۱:۱۷ ب.ظ:

  اینطوری بدون فحش حرف بزنی بهتره
  و اما بعد
  این نظر شماست و نظر من غیر این است
  یعنی من و امثال من شما و امثال شما در جامعه وجود دارند که نظرات مختلفی دارند . به من ربطی نداره و مهم هم نیست شما چه نظری راجع به خامنه ای داری مهم اینه ما یه نظری داریم شما هم یه نظر مخالف
  قضاوت را به عهده خدا و تاریخ و تجربه میذاریم .
  نقد کن اما فحش نده چون فحش فحش میاره و نه نتیجه داره و نه ارزش
  آره معصوم نیست و اشتباه هم داره اما خبرگان رهبری ایشان را انتخاب کردند و خبرگان را هم مردم انتخاب می کنند و ایشان فرمانده مردم ایران هست و تا به حال در سیاستهایش خوب عمل کرده .
  شما اگه بهتر از ایشان سراغ داری بگو

  [پاسخ]

 22. شاعرانه
  ۲۶ دی ۱۳۹۶ در ۱۳:۲۲ | #22

  اصلاح طلبان هر کجا توانایی حل مشکل مردم را ندارند یا میندازن گردن رهبری که ایشان نمیذاره یا میندازن گردن رئیس جمهور قبلی یا دروغ میگن
  یعنی من ندیدم این قشر ایراد خودشان را ببینند و بگویند

  یک مثال میزنم و اون اینکه رهبری از سال حدود ۷۰ تا الان داره میگه اقتصاد مقاومتی و غیره
  کجا عمل کردند ؟
  واردات خصوصا در این دوره روحانی هر روز بیشتر شده و چرخ کارخانجات مملکت را فلج کرده و دختر وزیر میره کالاهای قاچاق میاره که قاچاق هم تولید داخلی را داغون کرده
  مشکل خامنه ای نیست
  مشکل ناتوانی اصلاح طلبان در برطرف کردن مشکلات مردم و البته مردم هم مقصرند که یک فرد ناتوان را انتخاب کردند
  همه مقصرند نه شخص خامنه ای

  در ماجرای ثقیفه مردم ابوبکر را انتخاب کردند بعدش هم عمر و عثمان
  این وسط ما تقصیر را بندازیم گردن حضرت علی ع ؟

  هم مسئولین و هم مردم مقصرند

  [پاسخ]

 23. شاعرانه
  ۲۶ دی ۱۳۹۶ در ۱۳:۳۰ | #23

  باز میگن چرا کپی پیست میکنی
  چطور این مسائل را نگم ؟
  تخلفی آشکار

  در شهریور ماه سال ۱۳۹۴ معاون منابع انسانی وزارت نیرو در نامه ای خطاب به مهندس چیت چیان وزیر وقت نیرو ضمن اشاره به بخشنامه هایی که در سال های گذشته مبنی بر ممنوعیت جذب نیرو در سازمان های مرتبط صادر شده است، اضافه می کند که شرکت های وابسته به این وزارتخانه همچنان اقدام به جذب نیرو خارج از قواعد کرده اند و این نیروها بالغ بر ۲۰ هزار نفر هستند؛ نیروهایی که علی رغم جذب خارج از قاعده و لزوم برخورد جدی با این تخلف، با موافقت وزیر تصمیم بر آن می شود که در یک فرایند قانونی تبدیل وضعیت شوند.

  برخی منابع آگاه در این باره به «تابناک»، اطلاع دادند که از میان افراد مذکوری که به صورت غیر قانونی و خارج از قواعد معمول در سال های منتهی به سال ۹۴ در شرکت آب و فاضلاب به عنوان یکی از شرکت های وابسته به وزارت نیرو استخدام شدند، تعداد ۳۵۰۰ نفر در مجوعه های مرتبط با شرکت آب و فاضلاب استان تهران استخدام شدند.

  جدا از ممنوعیت یا عدم ممنوعیت جذب نیرو در شرکت مذکور و لزوم برخورد با تخلف، نکته مهم تر این است که تعداد زیادی از افراد به کارگرفته شده در شرکت آب و فاضلاب تهران از نزدیکان نسبی و سببی مقام های عالی رتبه این شرکت هستند.

  افرادی مثل (ح-ش، داماد مدیرعامل شرکت تأمین و تصفیه)، (س-ع، فرزند مدیر عامل شرکت تأمین و تصفیه)، (ن-ن، فرزند قائم مقام آبفای استان)، (م-ت، برادر معاون بهره برداری آبفای کل کشور)، (ع-ط، فرزند مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب منطقه ۳)، (م، پ، فرزند معاون مالی و پشتیبانی آبفای استان تهران) و (آ-م و م-م، فرزندان سرپرست سابق وزارت نیرو) که طبعا محدود به این اسامی نیست و کسی نمی‌داند چگونه و در کدام آزمون استخدامی عادلانه به استخدام این مجموعه درآمده اند.

  از موضوع آقازادگی، نسبت فامیلی و نیز خارج از چارچوب بودن فرایند جذب این نیروها که بگذریم، بسیاری از این نیروها دارای تخصص های مرتبط با حوزه آب نیستند و اطلاعات به دست آمده حکایت از این دارد که بسیاری از این افراد نه تنها تحصیلات عالی ندارند بلکه در رشته هایی تحصیل کرده اند که اصلاً تناسبی با وظایف و رسالت های خطیر این شرکت ندارد.

  بررسی وضعیت تحصیلی و تخصصی تنها ۲۵ نفر از نیروهای پیمانی شرکت آب و فاضلاب تهران که اسناد آن نزد «تابناک» موجود است، حکایت از این دارد که ۶ نفر از آنها مدرک تحصیلی فوق دیپلم، ۱۸ نفر لیسانس و تنها یک نفر از آنها دارای مدرک فوق لیسانس است.

  تخصص این ۲۵ نفر نشان می دهد، آنها دارای تخصص در رشته هایی مثل علوم اجتماعی، الهیات و معارف، ادبیات عرب، علوم تربیتی، شنوایی سنجی، پرستاری، روانشناسی، تاریخ، مامایی، مدیریت خانواده و دامپزشکی هستند؛ تخصص هایی که تحت هیچ شرایطی نمی توان پذیرفت که در حوزه نیازهای شرکت های مرتبط با مدیریت منابع آب تعریف و به کار بیایند.

  [پاسخ]

 24. متولد ۹ دی
  ۲۶ دی ۱۳۹۶ در ۱۸:۳۳ | #24

  سلام خانم س! نوشته ام مخصوص شما
  فرمودی که روحانی انتخابتان نیست اجبار و اکراه زمانه ست و خاتمی را لایق دانستی نه فقط برای ریاست جمهوری بلکه تا ….رهبر شود
  من از شما سوال دارم:
  ۱-قاعدتاًمشکل شما با نظام،ابتداءً به خاطر گرانی مسکن و گوشت و تخم مرغ و نظایر آن نیست.لابد مشکل تئوریک دارید.حتما بخش مهمی از مشکل،جایگاه خاص و عملاً فراقانونی رهبر در ساختار حاکمیتی ست.نکند واقعا فکر میکنید با تغییر شخص مشکل برطرف میشود؟!
  ۲-این نظام و آدمهایش جدای از تاریخ انقلاب نیستند.بسط بساط استبداد و اختناق سپاهی-آخوندی،قتل های ۶۷.تسویه حسابهای شدید سیاسی با برچسب زدن های ایدئولوژیک،ماجراهای پشت پرده عزل منتظری و نصب عظما.ایران گیت و صدها داستان دیگر مربوط به دهه ی ۶۰ که نوستالژی خیلی از اصلاحاتی ها ست.ندیدم جایی خاتمی و موسوی از آنها برائت جسته باشند.آنها باید ابتدا موضع خودشان را با آن بخش از تاریخ انقلاب که بو میدهد صریحاً روشن کنند تا ادعای امروزشان قابل احترام و سپس شاید باور پذیر شود.مشاهده ی ویدیوی مشهور دست بوسی مشمئز کننده ی مقامات از جمله خاتمی با حضرت امام در حضور پر از شعف جناب خامنه ای و موسوی چه حالی به شما میدهد؟
  قبول دارم خاتمی در شرایط مزخرف فعلی جزو سرمایه های کشور هست ولی نباید گذشته را و نیز ریشه های ذاتی عیوب سیستم را بالکل فراموش کرد.باور کنید تفاوت بین امثال روحانی و خاتمی خیلی جدی و گل درشت نیست.به وقتش و در زمان بزنگاه دیده ایم که ابی از آنها گرم نمیشود.اگر قراره روی کسی حساب ویژه باز کنیم باید جرات و جسارت توام با عقلانیت را در او ببینیم نه انفعال و نرمش بی حساب و فرار به کوچکترین تَشر و مجیزگویی قَدرقدرتان به قیمت نازل:که ما را هم بازی بدهید و لااقل کنار سفره جا بدهید
  فعلا که نه به داره و نه به باره،دست کم تکلبفمان را با خودمان روشن کنیم

  [پاسخ]

 25. متولد ۹ دی
  ۲۷ دی ۱۳۹۶ در ۱۱:۵۲ | #25

  پسر شجاع
  از پیشنهاد جایگزین آقای خامنه ای که از رور خواسته بودی برایت مفصل نوشتم.خاک عالم و آدم بر سر این آهستان که ما را مسخره ی خودش کرده.هی بنویس تا غیب بشه

  [پاسخ]

 26. سین
  ۱۰ بهمن ۱۳۹۶ در ۰۸:۴۷ | #26

  هیچ خبری به اندازه باران و برف مرا خوشحال نمی کند. اگر جایی بوده اید که آسمانش مثل این روز ها مهربان بوده تبریک.
  همه چیز می گذرد. بد ها می میرند و ظلم می گذرد. اما اما از روزی که مزرعه ای بیابان شود و چشمه ای خشک و یوزپلنگی منقرض و کودکی یخ زده . این خلاء ها پر نمی شود.
  ممنون خدا که این روز ها با ما مهربان بودی. مهربان تر باش مادر هستی.

  [پاسخ]

 27. متولد ۹ دی
  ۲۰ بهمن ۱۳۹۶ در ۱۳:۵۳ | #27

  سلام بر سکوت مرگبار آهستان و ارواح سرگردان
  حضرت آقا مدتهاست کم پیدا هستند و اینبار هم که خیلی کوتاه خودی نشان دادند،به نیشی کوتاه بر روحانی بسنده فرمودند و فاش تر از همیشه،مخالفینشان میان توده ی مردم و نیز اصحاب اندیشه را عددی حساب نکرده و با الفاظ زشت و صفاتی زننده از ایشان یاد کرده ونیز فرمودند صدایی هم اگر باشد که باید شنید،صدای راهپیمایان ۲۲ بهمن است…
  یاد صحبت جناب زیباکلام به خیر که میگفت حسب تجربه انگار تاریخ اصلا و ابدا برای عبرت نیست…
  ولی بعدها که انشاءالله از این نظام و خاطراتش یاد کنیم،من هرگز افشای جزئیات بودجه ۹۷ را فراموش نخواهم کرد…و نیز کاخ امام مستضعفان را…و نیز سعید طوسی را… و نیز ستار بهشتی را … و نیز معتادان دق کرده و خود حلق آویزنده ی آفتاب مهتابی را …و نیز صدا و سیما را… و نیز دلواپسان آتش به اختیار را… و نیز و نیز و نیز ….
  این نظام مقدس،به عنوان میراثی ماندگار،ترازی از مفتخوری و ریاکاری رو بنا نهاده که من بعید میدونم حالا حالاها بشه ازش خلاص شد
  بحران قریب الوقوع آب در این بیابان رو به رشد و ایرانی ویرانه و عقب مانده و چاپیده که پولها و مغزهایش را تارانده اند…دلم برای دخترم میسوزه.رویم نمیشود در چشم کودکان سرزمینم نگاه کنم…ما بودیم و حضور داشتیم و اجازه دادیم هر کس و ناکسی هر غلطی خواست بکند :(

  [پاسخ]

 28. متولد ۹ دی
  ۲۳ بهمن ۱۳۹۶ در ۱۰:۲۷ | #28

  این ۲۲ بهمن تماشایی هم گذشت…
  دقت کردید به خطوط چهره ی نورانی و مخصوصاً نگاه همراه با چرخش به طرفین حضرت آقا را هنگام بیان ۲۲ بهمن تماشایی؟ تاکید و توصیه میکنم حتما ببینید.دنیایی حرف داشت….مانس اشپربر

  [پاسخ]

 29. Sokri
  ۲۵ بهمن ۱۳۹۶ در ۱۵:۱۳ | #29

  سلام
  بنده حدود پنج سال پیش اهستان بودم! اونوموقع تیرگر و فهیمه و تشنه و رضا و سین و چند تای دیگه بودن !
  بعد چند سال اومدم میبینم بچه ها هستن به جز تشنه!
  شرط وروم اینه که ببینم ایا منو هم شما یادتونه ؟ اگر یادتون نبود این نشانش اینه که الانم نباشم بهتره
  …… منتظر

  [پاسخ]

  سین پاسخ در تاريخ بهمن ۲۶ام, ۱۳۹۶ ۹:۱۵ ق.ظ:

  سلام . می بینی با این قدمتی که ما داریم حکما الزایمر کمترین درئدمون هست. دلم می خواست به فهرستت اقای یوسفی ، پسر شجاع ، با بک عزیز شیطون ، یک امیری که خیلی خوب می نوشت، حسن ، آریوشین، دلقک ، یک ایرانی ، یلدای عزیز دل من ، یک ایرانی ، ع ( مودب) ، خود امید آهستان ، آزادی (که هنوزم هست) را هم اضافه کنی.
  می بینی دود از کنده بلند می شه. چقدر آدمهای خوب یادمه. و البته مظمئنم خیلی از آدمهای عزیز دیگه از قلم افتاده.
  +++
  راستی این روز ها ارتفاع برای مردن لازم نیست. آدمها چه ساده با آستین لباسشون از میان برداشته می شوند. برای نسل ما که سرگرمب هامون خانم مارپگل و پوآرو دیدن بوده ، چقدر واضحه که فیلبرداری از صحنه انسانی مشوش و سراسیمه و خارج شدنش از کادر و بعد مردنش یک قاتل ساده بیشتر نداره. آنهم کارگردان.
  نمی شه با یک صدای گوشخراش ، یک بوی بد در فضا ، یک خبر شوک آور و ……. یک قرض روان گردان و…. آدم یرا در یک اتاق بسته سراسیمه کرد و از او فیلم گرفت و بعد گفت این لحظات قبل از تصمیم او برای مردن است.
  اینطور باشد ، من تمام آدمهایی که دارم این روز ها در خیابان ، عبوس ، سراسیمه ، عصبی ، نگران و… می بینم ، جکما پایان این سناریو مرگ تمام بازیگران بدست کارگردان سیاست پیشه در کنار چاه مستراح است.
  بله ما نزدیک مرگ ایم. در خلا. کنار آفتابه. در ارتفاع پست. پایان فیلم ما باز است.ما سه چاره داریم. یا خفه شویم ( سکوت) . یا خفه شویم ( از آلودگی هوا). یا خفه شویم ( با حلقه آستین).
  انتخاب کنیم عزیزان. سرنوشتی ملتی که می خواست دنیایش و آخرتش بهشت باشد ، اینست که آدم حسابی هایش در خلا ، خفانده شوند.

  [پاسخ]

  فهیمه پاسخ در تاريخ اسفند ۵ام, ۱۳۹۶ ۳:۵۷ ق.ظ:

  یه ویژگی فوق مزخرف و آزاردهنده تو دنیای مجازی اینه که همه چیز مجازیه…آدمها و اسمشون و حتی رسمشون..در حالی که احساس و واکنشهای عاطفی آدم مجازی نیست و واقعیه.
  مثلا یلدا و حسن و آریوشین و.. کاش حتی اگه حوصله ی حرفم نداشتن،میومدن یه سلامی متلکی..یا حتی فحشی میدادن میرفتن.وقتی این همه وقت نیستن آدم نگران میشه و البته دلتنگ.

  [پاسخ]

  فهیمه پاسخ در تاريخ اسفند ۵ام, ۱۳۹۶ ۳:۳۳ ق.ظ:

  بله من یادمه …شما همونی هستید که همیشه درگیری داشتم با خوندن و تلفظ اسمتون.
  راستی سلام

  [پاسخ]

 30. متولد ۹ دی
  ۲۵ بهمن ۱۳۹۶ در ۲۰:۴۸ | #30

  عاشق شو ارنه روزی کار جهان سرآید
  ناخوانده نقش مقصود از کارگاه هستی

  ولی خیلی هم اینجوریا نیست ها…فی المثل همین جناب خر،گوشتش در کبابی های بین راه،پوستش حکماً جایی دگر،بدون ادعا هر چیزی جلویش بگذاری با ملچ و مولوچ و ولع فراوان میخورد،زورمند است و بارهای سنگین بر دوش کشد،آوازی به غایت رسا و باصفا دردهد،سر به زیر است و نجابتی پنهان در نگاه دارد،جنس ماده اش که نگو…عنبر نسارا دارد که دوای هر درد بی درمان است
  از اینها گذشته چقدر گفته اند که گاوان و خران باربردار،به زآدمیان مردم آزار…بعضی ها هم البته ناجوانمردانه گفته اند که خر چه داند مزه ی نقل و نبات و یا خر عیسی گرش به مکه برند،چون بیاید هنوز خر باشد!
  آخه اگه آدمای این روزگار یکدهم خر دوست داشتنی ما خاصیت و معنا داشتند،لابد تخم گنجشک از میان برداشتی!!

  الغرض،اگر عاشق نبودی،لااقل خر باش
  خداییش خیلی حرف سنگین بود…

  [پاسخ]

 31. Sokri
  ۲۸ بهمن ۱۳۹۶ در ۲۲:۴۵ | #31

  سین!
  شاید سکوت…
  اما من با سخن بیشتر موافقم ، درسته که مشکلات فراوانی داریم که مارو به وقایع تلخ منگنه میکنه ، اما خوب مشکلات تابع بسیاری از شرایط و وقایع صورت میپذیره ، و باید با چشمی تیز اشتباهات رو رصد کنیم ، مشکلات جامعه در دید منطقی تابع علل گوناگونی هست ، و واقعیت امر اینه که مشکلات سیاسی مادر مشکلات نیست ، تازه خود سیاست و سیاسیون از جامعه متولد میشن و جامعه مادر مجموعه های کوچکتر یک ملت هست ، با ارامش و به دور از تعصب و استدلال های تو در تو که مارو به نتیجه نمیرسونه میتونیم دقیق تر فکر کنیم ، مشکلات ما حاصل از ندانم کاری های بسیاریست ، ملتی که له له میزند تا خبری تلخ در مورد وضع تاسف بار ملت بشنود و حتی به دنبال دیدن یک خوبی در جامعه نییت و حتی قبول هم ندارد که میتوان خبر خوشی از وضع کشور شنید.
  من معتقدم در سایه ارامش و خوش بینی میتوان نقاط قوت کشور و ضعف اون رو دید ، و راه حلی برای برون رفت از مشکل پیدا کرد…
  بسیاری از مشکلات جامعه حقیقتا به مسوولین برنمیگرده ، و ما باید خودمون به فکر راه حل باشیم ، مثل اون کسی که روزانه ده ساعت تو تلگرامه و باز در مورد فرهنگ استفاده درست دغدغه منده!
  به خودمون نگاه کنیم ، خودمون رو اصلاح کنیم ، از ابعاد مختلف مثل رفتار مصرفیمون ، رفتار اخلاقی ما در رابطه ما خانواده و اطرافیانمون ، میزان کتاب خونی و نظم و خیییییلی چیزای دیگه..
  ما عمدتا حتی بلد نیستیم رابطه با خانوادمون داشته باشیم به صورت درست ، و بعد ادعای اصلاح جامعه رو داریم…
  ما خودمون رو خوب نمیشناسیم ! چطور میتونیم دیگری و جامعه! رو بشناسیم…
  با تشکر از سین عزیز…

  [پاسخ]

برگه نظرات
1 22 23 24 13205
 1. بدون بازتاب

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: