خانه > جامعه, فرهنگ و هنر > آیا هیچ کس پاسخگوی دردهای حسین علیزاده نیست؟!

آیا هیچ کس پاسخگوی دردهای حسین علیزاده نیست؟!

صحبت های اخیر حسین علیزاده در مشهد، باز هم پر از درد بود. دردی که او بارها به آن اشاره کرده اما اصلا نمی داند برای درمانش به کجا و به چه کسی مراجعه کند؟! هرچند این بار تلویحا اشاراتی کرده!

مرور این سخنرانی جالب است. علیزاده از وضعیت موجود گلایه می کند. اینکه یک هنرمند موسیقی (آنهم موسیقی اصیل و سنتی) دقیقا نمی داند جایگاهش کجاست؟ گاه از تریبون ها و رسانه های رسمی به او توهین می شود و گاه کنسرتش لغو و با ادبیاتی اهانت آمیز با او و هنرش برخورد می شود. و البته یک نکته مرکزی و یک سوال اساسی در کلیت سخنان او وجود دارد، اینکه آیا واقعا ما تمدن، جامعه، فرهنگ و هنری می خواهیم بدون موسیقی؟! و اتفاقا نکته همین جاست!…

حرفهای علیزاده انقدر واضح، روشن و ساده است که به هیچ تفسیر اضافه ای نیاز ندارد. چند بخش مهم از این سخنرانی:

*علیزاده دردمندانه و البته مودبانه (برخلاف برخی مخالفین مذهبیش!) به مقدسات مردم اشاره کرد اما گفت آبرو و احترام یک هنرمند ایرانی هم مقدس است:

«مشهد جزوی از خاک ایران هست که خیلی هم ویژه است، واژه مقدس به هر شهری گفته نمی‌شود و به شهر مشهد گفته می‌شود. مقدس از قداست مردم می‌آید و آن چیزی که مردم به آن عشق می‌ورزند و به آن احترام می‌گذارند قداست آن شهر را بالا می‌برد. تمام مردمی که نسل به نسل زندگی کردند این مقدسات را به بعدی سپردند و این احترام در دل و جان مردم از طفولیت کاشته شده است ولی یادمان باشد احترام انسان و احترام یک ایرانی هم جزو مقدسات است. من نمی‌توانم آدم مقدسی باشم یا مروج مقدسات باشم ولی به ایرانی‌ها و هنرمندان ایرانی توهین کنم.»

*علیزاده یک سوال اساسی پرسید که انگار سالهاست بی پاسخ مانده : «فکر می‌کنم قبل از اینکه به مجاز بودن یا نبودن موسیقی فکر کنیم باید فکر کنیم اصلاً چرا موسیقی وجود دارد؟ آیا می‌شود در هیچ تمدنی موسیقی نباشد؟ و آیا همه کشورهای دنیا موسیقی در آنها تحت نظارت هست و فقط یک عده باید تصمیم بگیرند که مردم چگونه موسیقی گوش کنند؟»

*علیزاده سپس به تصمیمات هنری برخی مسئولان بی هنر اشاره کرد و گفت: «من هم که پنجاه سال در موسیقی فعال بودم باید فلان کسی که در وزارت ارشاد حکم می‌گیرد و پشت میز می‌نشیند در مورد من یا کار من تصمیم بگیرد. آیا تجربه مرا دارد؟ آیا شناخت مرا دارد؟ و آیا حساسیت من به شرایط موسیقی در کشورم را دارد؟ ندارد، اصلاً اطلاعاتش را ندارد و فقط با حکم اداری به آنجا آمده است.»

*علیزاده به مخالفان و برهم زنندگان کنسرت های موسیقی هم پیام داد: «دعوا با کسی نداریم، اصلاً ساز و موسیقی که سمبل صلح و عشق است اما بیخودی با ما خشونت می‌کنند و وقتی می‌خواهیم کنسرت‌ بگذاریم بیخودی لشکرکشی می‌کنند. کافیست بگویند نمی‌گذاریم اجرا شود، جلوجلو کنسرت را قطع می‌کنیم برای اینکه وقتی حتی این جمله گفته می‌شود تمام روان و روح و احساس آدم در آن لحظه تحت‌الشعاع آن مسئله قرار می‌گیرد و خیلی خاطرات داریم و حتماً باید در کتابهایمان بنویسیم که وقتی در ایران کنسرت اجرا می‌کنیم متأسفانه احساس امنیتمان کمتر است تا کشور خارجی!»

*علیزاده نتیجه وضعیت فعلی را این دانست که هنرمندان موسیقی به مدافع موسیقی تبدیل شده اند: «خدا نکند شرایط دوباره به آنجا برسد که برای حمل ساز باید مجوز می‌داشتیم! ما در ایران مدافع موسیقی شده‌ایم، ما هنرمند موسیقی نیستیم، مرتب یک سپر جلویمان است که باید از موسیقی دفاع کنیم. اگر روزی بشود که هنرمندان بتوانند ذهنشان را پرواز دهند و زمینی نباشند، آنوقت هنر موسیقی ایران به جایگاه واقعی خودش می‌رسد.»

* علیزاده از توهین ها آنچنان ناراحت و نگران است است که هیچ چاره ای نمی بیند جز مراجعه مستقیم به رهبری: «وقتی کسی موسیقی تحصیل می‌کند در جامعه به او توهین می‌شود. توهین فقط در لغو کنسرت نیست؛ توهین ادبیاتی است که در برخی روزنامه‌ها از زبان برخی افراد بازتاب داده می‌شود. بنده اگر قدرتش را داشتم باید از این وضع شکایت می‌کردم، چون این افراد موسیقی را در سطح فحشا مطرح می‌کنند، من معتقدم باید در سطوح عالی درباره این مسأله صحبت شود. رهبر انقلاب راهنمای این جامعه و راهنمای دنیای اسلام هستند، ایران در منطقه الگو است و درست نیست که چنین نگاهی به موسیقی در ایران وجود داشته باشد. من مطمئنم که نگاه رهبر انقلاب به موسیقی نگاه والایی است، چون ایشان اطلاعات موسیقیایی خوبی دارند.»

*و در پایان، این حقیقت تلخ از زبان علیزاده:

«من ۵۰ سال است که در موسیقی ایران فعالیت می‌کنم، باید ۵۰ سال دیگر صبر کرد تا کسانی مثل من، شجریان، ناظری و … متولد شوند، متاسفانه از پتانسیل ما استفاده نمی‌شود و به هیچ وجه در تصمیمات موسیقی کشور دخالتی نداریم. باید فرصتی ایجاد شود تا با مقامات عالی کشور گفت‌وگو کرد که یا ما آنان را قانع کنیم یا آنان ما را، تا سرانجام به راهکاری برسیم که به موسیقی که گفته می‌شود فاخر در شکل واقعی‌اش اتفاق بیفتد.»

 

 1. Rorr
  ۱۷ مهر ۱۳۹۷ در ۱۹:۲۰ | #1

  کاش این نفت لعنتی نبود .اینهمه حضرت امام و رهبری تاکید میکنند دنبال ظرفیتهای داخلی برین گوش نمیدن

  خو نابغه، کی جلوی رهبرو گرفته؟ ایشون از پول نفت برای بیت معظم و دم و دستگاه عظیمشون (شامل هزاران کارمند و کلی شرکت و گردش مالی بسیار عظیم نزدیک به دولت جمهوری اسلامی) کلا صرفنظر کنن و ورود پول نفت رو به دم و دستگاه رهبری ممنوع کنند. خودکفایی رو از بالا شروع کنن مام یاد بگیریم ببینیم چطوریه. پول اضافی نفت رو هم میشه گذاشت تو حساب ذخیره ارزی برای آینده مملکت.

  [پاسخ]

  شاعرانه پاسخ در تاريخ مهر ۱۷ام, ۱۳۹۷ ۷:۴۶ ب.ظ:

  اصلا من میگم رهبر مقصر
  خب تو این مملکت غیر رهبر هیشکی مسئولیت اجرایی نداره ؟
  پس اون رئیس جمهور و نمایندگان و غیره چیکاره ان ؟

  [پاسخ]

 2. Rorr
  ۱۷ مهر ۱۳۹۷ در ۱۹:۵۰ | #2

  نه دی. نشد دیگه. اصلاحات دردناکه. نمیشه هم سوبسید بنزین و گازوییل داد هم فقرو ریشه کرد هم شغل ایجاد کرد. نمیشه هم با تمام دنیا ابراز دشمنی کرد و هم سرمایه خارجی جذب کرد.

  در شرایط اضطراری (مث الان) هم دولت کارش صرفا نگه داشتن و جلوگیری از سقوط محرومترین اقشار جامعه است نه درست کردن وضعیت عامه مردم! از این کیس استثنایی که بگذریم، بزرگترین مانع اصلاح، همین تلاش دولت برای اصلاحه و “برنامه ریزی” بیش از حد در مورد چیزایی که قابل برنامه ریزی نیستن.

  به عنوان نمونه دولت محترم اعلام میکنه که سیب زمنی و پیاز به اندازه کافی خریداری شده و هرکی به اندازه “سهمش” بخره که کم نیاد!!! هرکس به شما گفت که علم پشت این قبیل حرفاست، دروغ گفته. اگه میشد انقدر دقیق مصرف یه کالا رو پیش بینی کرد، این همه کشورهای غربی و شرقی بازارهای بزرگ ایجاد نمی کردند و همه میفتادن تو کار برنامه ریزی و حساب کتاب پیاز و گوجه.

  اینا چیزاییه که قدمای ما خیلی بهتر از ما فهمیده بودن. بازاری بود و اجناس توش قیمت گذاری میشدن بدون دخالت داروغه و محتسب. ما بازار رو نابود کردیم به اسم برنامه ریزی علمی…که تهش چیزی نیس جز همون ایده برنامه ریزی تو شوروی سابق که همه می دونیم آخرش به چی منجر شد…

  [پاسخ]

  متولد ۹ دی پاسخ در تاريخ مهر ۱۷ام, ۱۳۹۷ ۸:۱۶ ب.ظ:

  اینا چیه میگی؟
  کی گفته دخالت یعنی تصدی گری و تصدی گری دولت،برنامه ریزی علمیه؟ داروغه کجا بود؟ محتسب از کجا اومد؟ …هل اتی کجا رفت؟!
  بعد این شجاع میاد اینجا قسم و آیه که من جنس بد دست مشتری نمیدم :)

  [پاسخ]

 3. Rorr
  ۱۷ مهر ۱۳۹۷ در ۱۹:۵۴ | #3

  شاعرانه، پسرک شجاع،

  بله همه مقصرن. همینی که خودت میگی: اصلا من میگم رهبر مقصر. فقط فرقش اینه که شما رای داری و میتونی بقیه مسوولین رو از کار برکنار کنی. ولی رهبری رو هیچی نمی تونه تکون بده و هیچ حسابرسی هم بر گردش مالی بسیار عظیم دفتر دستک ایشون برقرار نیست.

  حالا…هر چقدر که رهبری مقصر باشه (مثلا بگیم ۳۰%) تو فلاکت و بدبختی مملکت این ۳۰% یک ذره هم تغییر نمیکنه. یعنی کل بقیه اجزا میتونن رو ۷۰% مشکلات کار کنن و مشکلاتی که تو این سی درصده، به تدریج عفونی میشه و به استخون میرسه و اصلاح در سایر جاها رو بی فایده میکنه….

  [پاسخ]

 4. Rorr
  ۱۷ مهر ۱۳۹۷ در ۲۰:۱۱ | #4

  ضمن اینکه از قوای سه گانه قوه قضاییه عملا دست رهبره و تمام بی عدالتیهاو کثافت کاریهای این قوه هم به پای ایشون نوشته میشه. در ضمن ایشون فرمانده کل قواست و باید جواب پس بده که چرا جوونای این مملکت رو تو شرایط ناامن رژه برده و به کشتن داده.

  نمی گم مقصره ها. اشتباه نکن (مث همیشه). حرف من اینه که باید “حسابرسی” بشه. مورد پرسش قرار بگیره و میزان قصور خودش یا مقامات منصوبه اش تعیین بشه و جریمه قانونی بشن. والسلام.
  قدرت بدون مسوولیت در دراز مدت مفسده آوره.

  [پاسخ]

 5. Rorr
  ۱۷ مهر ۱۳۹۷ در ۲۱:۴۸ | #5

  کی گفته دخالت یعنی تصدی گری و تصدی گری دولت؟

  شما بگو دولت چطور دخالت کنه که تصدی گری نباشه؟ دخالت ینی چی؟ مثلا دولت خیلی دوستانه بگه سیب زمنی کیلو ۱۰۰۰ تومن!! بعد هم کاری نداشته باشه که این قیمت در عمل برقرار هست یا مثلا یکی مث شاعرانه به ده برابر این قیمت سیب زمینیاشو قالب میکنه به خلق الله؟ بجز با زور و با داغ و درفش مگه میشه قیمت تعیین کرد؟ بجز با شلیک به کولبر بدبخت مگه میشه جلو قاچاق رو گرفت؟

  کار دولت این بازیا نیس. کار دولت “تخصیص ارز به واردات کالاهای اساسی” نیست. کار دولت اینه که نظم و امنیت عمومی رو برقرار کنه، خدمت عمومی (پلیس و آتش نشانی و سجلی و حفاظت محیط زیست …) ارائه بده و با دول خارجی روابط حسنه برقرار کنه و زمینه رو برای سرمایه گذاری خارجی فراهم کنه و مسائلی در این سطح. به دولت کوچکترین ربطی نداره که مملکت چند تا پراید تولید میکنه و چند تا سمند! شاه با اون دبدبه و کبکبه و با اون عرق ملی و وطن پرستی و پرکاری که داشت نتونس از پس این همه مسوولیت بربیاد چه برسه به این آخوندای روضه خون مفت خور!

  [پاسخ]

  متولد ۹ دی پاسخ در تاريخ مهر ۱۷ام, ۱۳۹۷ ۱۱:۱۰ ب.ظ:

  مثالهای شما،مصداق دخالت های غلط و بعضا تصدی گری ه
  مثال درست:اعمال نظام تعرفه بر واردات
  در مثال سیب زمینی،به هر دلیلی این محصول کمیاب شده و شاعرانه کنار مهر و تسبیح،سیب زمینی هم میفروشه و دولاپهنا میکنه تو پاچه ی زائرای آقا.دولت با پیشنهاد صنف تره بار و اعمال کاهش تعرفه ی واردات،شمای کاسب تره بار رو مجاب میکنه برای سود خودت بری سیب زمینی وارد کنی تا قیمت رقابتی بشه و مصرف کننده هم سود ببره
  این مثالهای بدوی و درپیت برای مائه که اقتصاد سالم نداریم و الا دولت در اقتصاد پر قدرت،میتونه با دستکاری در نرخ برابری ارز داخل و خارج،تولید کننده ی صادرات محور خودشو تقویت کنه و تراز تجاری شو بهبود ببخشه
  رابطه ی دولت و بازار،بحث دامنه داریه تو اقتصاد
  دولت ابتدا باید داور خوبی باشد و همزمان که نهادهای اجتماعی و اقتصادی در بستر توسعه شکل گرفت،باید تسهیل کننده هم باشد.

  [پاسخ]

  متولد ۹ دی پاسخ در تاريخ مهر ۱۷ام, ۱۳۹۷ ۱۱:۲۹ ب.ظ:

  این ”دستکاری” که گفتم،مثل دستکاری های دستوری نرخ ارز توسط ما و یا تعیین دلبخواهی نرخ بهره نیست…رفتار دولت چین در تضعیف یوآن برابر دلار مثال خوبیه
  حکومت ما مالک علی الاطلاق و فعال ما یشاء هست و در حیطه ی این مباحث نمیگنجه.منظور از دولت در تعریف ما،دولت برآمده از ملت هست.دولتی که نه تنها وکیل ملت بلکه در واقع اجیر آنهاست…اجیر،مثل پیمانکار قراردادی.وظیفه ش تامین حداکثری منفعت مردم هست و در قبالش مزد میگیره و اگه چهار تا کباب اضافه از پول ملت خورد و فهمیدند،پدرشو درمیارن و اگه زحمتشم کشید و مردم به هر دلیلی راضی نبودند با یه تیپا بدرقه ش میکنن

  [پاسخ]

 6. متولد ۹ دی
  ۱۷ مهر ۱۳۹۷ در ۲۳:۴۴ | #6

  مانیفست محمدعلیشاهی و داعشی شاعرانه،یه نکته ی خوب داشت:اینکه اشخاص مهم نیستند.سیستم مهمه.بهترین آدمها هم در بدترین سیستم ها یا خودشون فاسد میشن و یا منشا فساد جامعه میشن و یا هر دو…که معمولا هر دو فاسد میشن! حالا چه شود اگر بدترین آدمها در بدترین سیستم ها،نه حکومت که خدایی کنند…پناه بر خدا

  این نکته رو ماها سالهای سال نفهمیدیم و دنبال شمسی خانوم و اصغر سیبیل راه افتادیم.الان هم خیلی از مردم متوجه نیستند و دنبال مشکل در اشخاص میگردند و از همین سوراخ هر چند سال یکبار گزیده میشن.خود شاعرانه هم متوجه نیست وگرنه هنوز توی فاز رئیسی-روحانی نبود

  [پاسخ]

 7. Rorr
  ۱۷ مهر ۱۳۹۷ در ۲۳:۴۹ | #7

  مثال درست:اعمال نظام تعرفه بر واردات

  …رفتار دولت چین در تضعیف یوآن برابر دلار مثال خوبیه

  ***
  دولت چین دهه هاست که دیگه چنین کاری نمیکنه. متاسفانه این قصه نمی میره که چین ارزش پولشو میاره پایین و ارزش پول پایین چیز خوبیه. ملت دهنشون سرویس میشه ولی باز فک میکنن که لابد حکمتی هست!

  اعمال تعرفه بر واردات هم مثال درستی نیست. فقط شاید (با هزار اما و اگر) تعرفه در مورد جنسهایی که مستقیما به امنیت ملی ربط داشته باشن محلی از اعراب داشته باشه.
  خیلی ساده است داستان. تعرفه یه جور مالیاته، مالیات پنهان. در نهایت من و شما تعرفه رو میدیم نه فروشنده جنس. دوستمون شاعرانه دوکوندار واسه اینکه بتونه شاسی بلند خارجی سوار شه، میکشه رو قیمت بنجل هایی که به خلق الله میفروشه وقتی مسیر پول رو دنبال میکنی می بینی که از جیب من و شما درمیاد و میره تو جیب دولت و در نهایت ما بنجلهای شاعرانه رو داریم، شاعرانه شاسی بلند داره و دولت هم یه عالمه پول یامفت!

  بهبود دادن تراز تجاری هم از اون اسطوره های نامیراست که هر چی آگاهان میگن باز از بین نمیره و به شکل دیگه ای ظهور میکنه. اینم خیلی ساده است. تراز تجاری منفی ینی ما پول (کاغذ) میدیم به خارجیها اونا به ما جنس (از شیر مرغ گرفته تا جون آدمیزاد) میدن که حالشو ببریم. تراز تجاری منفی تا وقتی که پول در ازای خدمات داده میشه چیز بدی نیست. در یه دنیای خیالی اگه ارزش پول خیلی بالایی داشتیم، ایده آل این بود که مرتب از این پول خیلی باارزش بدیم به خارجیها و جنسهای مرغوب رو وارد کنیم و حالشو ببریم! در دنیای واقعی چنین چیزی غیر ممکنه و ما مجبوریم تولید داشته باشیم و پشتوانه بذاریم پشت پولمون.

  و اما برگردیم سر سیب زمینی:

  اگه اصلا تعرفه ای در کار نباشه، مشکل از بیخ حل میشه! چون همه می بینن سیب زمینی نایاب شده و الان وقتشه که برن وارد کنن، در مدت زمان کوتاهی سیب زمینی قیمتش افت میکنه و ریخته میشه تو بازار. این مکانیزم ایده آل نیست. اما همونطور که گفته شد، از اینکه دولت بخواد پیش بینی های “علمی” راجع به مصرف سیب زمینی انجام بده خیلی موثرتره. بازارهای قدیم در ایران خیلی بهتر پاسخگوی نیازها بودن تا کل نظام برنامه ریزی دولتی فعلی، همونطور که قدما با همون قنات قرنها منابع آب این مملکت رو حفظ کردن اما “برنامه ریزی” و “خودکفایی” و یه مشت حرفای کپی شده از دستورالعملهای شوروی سابق، ظرف چند دهه ایران رو در خطر جدی خشکسالی و از دست دادن منابع آب قرار داده!

  [پاسخ]

  متولد ۹ دی پاسخ در تاريخ مهر ۱۸ام, ۱۳۹۷ ۱۲:۱۳ ق.ظ:

  اصلا تعرفه نباشه؟ دنیا سالها گشته و گشته رسیده به این مفاهیم.تو نیکی برگردیم به دوران قنات و کاریز؟!
  پول یعنی کاغذ؟ واقعا ؟!
  تراز تجاری خیلی ساده ست؟! مثل احمدی نژاد حرف میزنی
  ده ها ساله که نیست؟ چین مگه چند ساله که قفس بزرگ اقتصادش داخل آدم شده که بتونه و بخواد از این کارا کنه؟ دولت چین همین الان که ما کامنت میذاریم داره این کارو میکنه برادر من! چون در اقتصاد صادرات محور خودش،میلیاردها کارگر رو باید با تولید ارزان و رقابتی سیر کنه…

  [پاسخ]

 8. Rorr
  ۱۸ مهر ۱۳۹۷ در ۰۱:۰۲ | #8

  دنیا سالها گشته و گشته رسیده به این مفاهیم

  دقیقا! به خاطر همینه که دابلیو.تی.اُ رو تشکیل دادن و هرکی عضو این سازمانه با تعرفه های بسیار پایین می تونه با سایر اعضا تجارت کنه!

  پول یعنی کاغذ؟ واقعا ؟!

  بله پول ارزش ذاتی نداره پول صرفا یه ابزاره که مبادلات رو تسهیل میکنه. اگه پول ارزش ذاتی داشت، بهترین کار این بود که ما بی نهایت ازش تولید کنیم و هرچی گوشی آی فون و ماشین مدل بالا و غذا و اجناس با کیفیت رو بخریم حال کنیم! پول پشتوانه میخواد و این پشتوانه از تولید (حالا این تولید میتونه نفت باشه) میاد.

  دولت چین همین الان که ما کامنت میذاریم داره این کارو میکنه برادر من!

  نه نمیکنه. لااقل از قبل دو هزار مطمئنم که نمی کنه. بیشتر از اینش رو فک کنم باید رجوع کنیم به گوگول و اینجا جای این نیس که بخوایم مرجع و منبع آنچنانی بدیم.

  میلیاردها کارگر رو باید با تولید ارزان و رقابتی سیر کنه

  امتیاز چین فقط دیگه کارگر ارزون نیست. اگه فقط بحث کارگر بود، خیلی خیلی راحت میشد با کمی افزایش قیمت تولید رو از چین منتقل کرد به کشورهای خریدار. چین یک زنجیره کامل تولید از طراحی تا خروجی از خط تولید رو در همه صنایع ایجاد کرده. شما حتی کارگر ارزون هم داشته باشی از پس چین برنمیای!

  بنده نگفتم برگردیم به دوران قنات و کاریز. گفتم قدما برای اون مسائل راه حلهایی پیدا کردن که به نسبت زمان خودشون خیلی هم پیشرو بود. در حالی که ما در قرن ۲۰ و ۲۱ افتادیم دنبال یک مشت تخیلات و حرفهای در پیت مث خودکفایی و تولید ملی و غیره و خاک بر سر طبیعت ایران کردیم با این افکار!

  [پاسخ]

  متولد ۹ دی پاسخ در تاريخ مهر ۱۸ام, ۱۳۹۷ ۲:۱۸ ق.ظ:

  خودکفایی و تولید ملی رو بریز سطل آشغال …این اراجیف واقعا ارزش بحث نداره وقتی مزیت نسبی در کار نباشه
  چین چنین و چنان شده؟…خب،مگه من میگم نشده؟میگم باید کماکان کارگرش ارزون باشه تا تولید صادرات محورش بتونه ادامه بده و اونور دلار بگیره.چین به دلیل جمعیت بالایی که داره باید همواره این امتیاز کارگر ارزون رو حفظ کنه.
  چین همین الان با آمریکا بحث داره سر ارزش یوآن.اخبارو ببین.این روش توی مدل چینی فعلا با ملاحظاتی و البته با اجرای همزمان سیاستهای مکمل داره جواب میده و کار میکنه ولی اونم دیر یا زود باید تعدیل بشه منتها بحث من اینه که میشه یه دولت توی مقطعی از این جنس دخالتها انجام بده و به نفع مردمش هم تموم بشه.این میشه خروج دولت از موضع داور محض به سیاستگذار تسهیلگر…توی مدل اروپاییِ اقتصاد،مداخلات خیلی کمتر ولی اساسی تر هست چون جامعه و تاریخ و مدل توسعه و همه چیزش فرق میکنه…اینها برای کشورها و دولتهای در مسیر توسعه است و الا ما هنوز برامون این حرفا زوده.برای همین هم مداخله دولت در کشور ما منشا فساده و به تصدیگری تمام عیار میل میکنه.نه اینکه اصل مداخله غلط باشه…
  تعرفه هم کم و زیاد داره ولی بالاخره وجود داره و نمیشه از بیخ جمع بشه.توی همون wto کشورها حق دارن با ملاحظاتی در شرایط خاص،حدودی تغییر در تعرفه های عرف ایجاد کنند…پس وجود داره و وجودش عقلانیه و کارکرد مثبت داره
  پول هم کاغذ نیست.اعتبار بدهی ه.توی اقتصاد نرمال،مسیر اینجوریه که دارایی به ثروت و ثروت به سرمایه تبدیل میشه.سرمایه با خلق پول، ارزش افزوده ایجاد میکنه و چرخه ی تبدیل به داراییِ مجدد رو کامل میکنه.توی کشور عزیز ما،این مسیر وارونه ست و به عنوان مثال،پول تبدیل به سد میشه و بی آبی اون سد رو بیفایده میکنه و چرخه ی فوق الذکر از کار می افته.اینجا فقط یه مشت کاغذ دود نشده بلکه بدهی با سررسیدهای معوق مونده برامون.حتی در مثال نفت که شما گفتی،میتونیم به نفت نگاه ثروتی و یا نگاه سرمایه ای داشته باشیم که هر کدوم مسیر خلق پول رو متفاوت میکنه.پول یه مفهوم اعتباریه نه ابزاری کاغذی.پشتوانه ش هم زمانی تولیده که اون چرخه ی دارایی،ثروت،سرمایه درست کار کنه…چرا این بحث رو کردیم؟ برای اینکه نشون بدیم ارزش پایین پول،فی نفسه نه خوبه نه بد…بستگی به چینش معادلات اقتصادی داره و هدف،کاهش بدهی شما و افزایش طلبتان هست.همونی که در تراز تجاری مثبت یا منفی، خودشو نشون میده

  [پاسخ]

 9. Rorr
  ۱۸ مهر ۱۳۹۷ در ۰۵:۴۵ | #9

  میگم باید کماکان کارگرش ارزون باشه تا تولید صادرات محورش بتونه ادامه بده و اونور دلار بگیره.چین به دلیل جمعیت بالایی که داره باید همواره این امتیاز کارگر ارزون رو حفظ کنه.

  برام جالبه بدونم این “ّباید” ها رو از کجا میاری. ولی اوکی.

  چین همین الان با آمریکا بحث داره سر ارزش یوآن.اخبارو ببین.

  اینا بازیه و با اهداف خاص هم دنبال میشه. چین خیلی تقلبها میکنه و کلک زیاد سوار میکنه. اما کاهش ارزش پول ملی جزوشون نیس و دهه هاست که نبوده. منم فقط میتونم بگم اخبار جدی و تحلیلی تر رو ببین.

  عرفه هم کم و زیاد داره ولی بالاخره وجود داره و نمیشه از بیخ جمع بشه.توی همون wto کشورها حق دارن با ملاحظاتی در شرایط خاص،حدودی تغییر در تعرفه های عرف ایجاد کنند…پس وجود داره و وجودش عقلانیه و کارکرد مثبت داره

  این که نمیشه از بیخ جمع بشه یا نه رو نمیدونم احتمالا حق با تو باشد. ولی بحث سر این بود که آیا دولت باید از تعرفه به عنوان یه “ابزار” برای اصلاح اقتصاد استفاده کنه یا نه. من میگم نه. تعرفه صرفا یه مالیات اضافیه و به فقر بیشتر مردم منجر میشه. توجیه تعرفه باید خیلی خیلی قویتر از قصه هایی مث “کارگران مظلوم ایران خودرو” و امثالهم باشه.

  پول هم کاغذ نیست.اعتبار بدهی ه.توی اقتصاد نرمال،مسیر اینجوریه که دارایی به ثروت و ثروت به سرمایه تبدیل میشه.سرمایه با خلق پول، ارزش افزوده ایجاد میکنه و چرخه ی تبدیل به داراییِ مجدد رو کامل میکنه

  ببین من متوجه نمیشم. یکم ساده تر واسه من این مسیرو توضیح بده. من عقلم به همون تعلیمات اجتماعی و خانواده آقای هاشمی قد میده که میگفت پول مبادلات رو راحت میکنه. به جا اینکه ما بریم در مغازه شاعرانه کدو بدیم دستش اونم به ما مهر و تسبیح قلابی و چینی بده، این مبادلات رو با پول انجام میدیم و هممون راحتتریم! “خلق” پول منجر به تورم میشه و تورم یعنی فقر ملی. این کاری بوده که دولت پشت دولت از زمان شاه فقید تا به امروز به اسامی مختلف انجام داده و همیشه هم یه عده اقتصاد دان و دانشمند و عالم! طرفدارش بودن. اما لااقل تاریخ به ما میگه هر دفعه این “خلق پول” به فاجعه اقتصادی و سیاسی و اجتماعی منجر شده.

  این “پول” نیست که تبدیل به سد میشه، مواد اولیه و نیروی کار و مهندسی و تکنولوژیه. پول صرفا روغنیه که اجازه میده همه این چرخ دنده ها با همدیگه هماهنگ بشن و به محصول نهایی برسن.

  برای اینکه نشون بدیم ارزش پایین پول،فی نفسه نه خوبه نه بد

  والا من این حرفو نمی فهمم. زمان مرحوم نور به قبرش بباره دلار هفت تومن بود و کار به جایی رسیده بود که یه معلم مدرسه می تونست سفر اروپا بره و دنیا دیده برگرده ایران سر کلاس درس. خانواده ها حداقل یک اتومبیل رو “حق” می دونستن. الان همون آدما رب گوجه گیر نمیارن بخورن و چیزی نمونده به مثل بعضی کشورهای آفریقایی از پس تامین کالر روزانه برنیان. من این چیزا رو می بینم با این عقل ناقصم نتیجه می گیرم ارزش پول بالا بهتر از ارزش پول پایینه. حالا شاید شما تو جهان های موازی زندگی میکنی چیزایی می دونی که ما نمی دونیم.

  [پاسخ]

  متولد ۹ دی پاسخ در تاريخ مهر ۱۸ام, ۱۳۹۷ ۹:۱۷ ق.ظ:

  چرا بی دقت میخونی؟
  خلق پولی که من گفتم با ایجاد ارزش افزوده همراه بود.خلق پولی که شما گفتی باعث تورمه،میتونه ناشی از افزایش نقدینگی باشه،میتونه ناشی از ضریب فزاینده ی ”پول پر قدرت” باشه.این دومی،یعنی پول پر قدرت،چیزیه که بانک مرکزی ها توش تبحر دارن…مفهوم پول دیگه اون داستان ساده ی بعد از مبادلات پایاپای نیست که معادلش طلا وجود داشت…بگذریم
  اینو باجناق شاعرانه هم میفهمه که ارزش پول ملی هر چه قوی تر باشه بهتره منتها بحث ما نسبت برابری ارزها و پول ملی بود که دستکاری حساب شده ش،میتونه ”یکی” از سیاستهای اقتصادی باشه.معنی ش این نیست که پول ملی رو به خاک سیاه بنشونیم.ارزش پول ملی،حفظ توان مالی مردمه و هرگز نباید تضعیف بشه مگر اینکه به صورت کاملا محدود و حساب شده انجام بشه تا در عوض بعد از پیچ و خم های بازار،نفعش باز به همون مردم برسه…اینم بماند

  مشکل اصلی بحث من و شما دو تاست.یکی ساده سازی ”بیش از اندازه” ی مفاهیم پیجیده ی اقتصاد کلان و دیگری مقایسه ی ناخودآگاه حرفای من با حرفای مسئولین و با سیاستهای اقتصادی کشور…من ”به طور کلی” درباره ی اقتصاد و مکانیزم بازار و نقش دولت نوشتم و هر جا اسمی از ایران و سیاستهای اقتصادی ش بردم به وضوح به عنوان نمونه ی تبهکاری و خرابکاری بود وگرنه پوینت ویوی بنده،کره ی زمین بود و کشورهایی که مثل بچه آدم بازار رو مدیریت میکنن.

  یکی از دوستان خارج نشین بنده،با انتقاد میگه توی ایران همه فیلسوف و اقتصاددان و سیاستمدارن.پس کِی زندگی میکنین؟…بهش گفتم اولا آگاهی بد نیست.در ثانی وقتی شهرداری نیاد سر ساعت زباله ها رو ببره،همه مردم کیسه زباله به دست راه میفتن توی خیابونا و هر گوشه و کناری میشه آشغالدونی.وقتی ۱۰۰ نفر در سطوح بالای مدیریتی ”درست” فکر نکنند،۱۰۰ میلیون نفر باید توی کوچه و بازار با حرفای سطحی امروز و فرداشونو درست و غلط تحلیل کنن

  [پاسخ]

 10. Rorr
  ۱۸ مهر ۱۳۹۷ در ۱۰:۴۴ | #10

  ساده سازی چه اشکالی داره؟ این شمایی که باید نشون بدی در اثر ساده سازی چه چیزی مغفول میفته. وگرنه نیوتن هم فرمود سیب از بالای درخت میفته پایین نمیره بالا! حالا مشکل از نیوتونه که “ساده” قانونشو که باهاش سفینه میفرستن فضا گفته یا از ما، به قول خود بماند.

  مفهوم پول دیگه اون داستان ساده ی بعد از مبادلات پایاپای نیست که معادلش طلا وجود داشت…بگذریم

  من دارم سعی می کنم بفهمم شما چی میگی ولی راه به جایی نمی برم. چون زیادی پیچیده میگی. پول بر قدرت ینی چی اصلا؟ بعدشم درسته که بانکهای مرکزی می تونن با تورم بازی کنن و به عنوان محرک موتور اقتصادی ازش استفاده کنن. این نفی اون اصول “ساده” نیست. واقعیت اینه که کار از بازی با تورم گذشته و الان دولت ایران حجم عظیمی از پول از “هیچی” چاپ میکنه که امورات بگذرونه و همه این مسخره بازی رو با همین استدلالات “پیچیده” خلق پول و سرمایه و گردش اقتصادی و یه مشت حرفای شبه اقتصادی دیگه توجیه میکنه.

  همونطور که یه قانون ساده فیزیک میگه : انرژی از هیچ به وجود نمیاد و تولید انرژی باید مساوی مصرف انرژی باشه، اینم که همینطور میشه بی رویه پول خلق کرد و با یه سری بازیها و با لطایف الحیل رشد و رفاه پایدار ایجاد کرد، همه اش قصه س. قصه تلخی که عاقبتش ونزوئلاس یا ایران.

  ببین مشکل تو اینجاست:
  .ارزش پول ملی،حفظ توان مالی مردمه و هرگز نباید تضعیف بشه مگر اینکه به صورت کاملا محدود و حساب شده انجام بشه

  در واقع تو با همون اصول “ساده” ای که من گفتم موافقی منتها فک میکنی یه کارای “محدود” و “کاملا حساب شده ای” هست که معجزه میکنه و اقتصاد ایران رو از این رو به اون رو میگردونه. بنده از شما می پرسم: چیه اون کار محدود و حساب شده که از پس کاهش ۵۰% صادرات نفت بربیاد؟ چیه که از پس تورم چند ده درصدی بربیاد؟ ما ژاپن که نیستیم که حالا یک دهم درصد دولت بخواد با تورم بازی کنه با توجیهات پیچیده. اینجا ایرانه و اوضاع به قدری خرابه که اول باید برگردیم به همون اصول ساده و پیش پا افتاده عقلانی و به قول بینام “کامن سنس”. همونطور که از هیچی نمیشه برای همیشه زندگی کرد، از هیچی هم نمیشه مملکت ساخت. حالا ۱۰۰۰ تا دکتر و استاد دانشگاه بیان سخنرانی های پیچیده و عجیب غریب راجع به سیاستهای پولی و مالی بکنن. واقعیتی که ما مردم داریم با پوست و استخونمون لمس میکنیم به همه این مزخرفات می چربه.

  به فرض هم که حق با تو باشد، فعلا انقدر تصدی گری دولتی و دخالت بیجای دولتی در تمام شئونات اقتصاد بالاست که صحبت کردن از اداره علمی اقتصاد اصن محلی از اعراب نداره. اول نهادهای برنامه ریزی و قیمت گذاری دولتی منحل بشن، به بازار اجازه نفس کشیدن داده بشه، دولت دست از قبضه بازار از شیر خشک گرفته تا ماشین برداره، حکومت پاشو از تو لباس زیر و از تو جیب مردم بکشه بیرون بعد شما علما بشینید بحث کنید که آیا یک دهم درصد اضافه شدن تورم برای مملکت خوبه یا نه.

  [پاسخ]

  متولد ۹ دی پاسخ در تاريخ مهر ۱۸ام, ۱۳۹۷ ۱۱:۱۵ ق.ظ:

  ای بابا….به قول نمکی،میخوای اذیت کنی؟ :) من به چه زبونی بگم اصلا بحث ایران و سیاستهای نظام نیست.به قول کروبی توی مناظره:من معذرت میخوام :) تو رو جون شاعرانه با دقت بخون.مشکل دوم بعد از ساده سازی بی ضابطه،قیاس ناخودآگاه بود که اون بالا نوشتم.کاری که الان درکامنتی مجزا و مفصل علیرغم توضیح چندباره ی من باز تکرارش کردی!!
  نکن برادر من نکن!
  آخرش شاعرانه قاط میزنه اینجا رو جای بهارستان به توپ میبنده
  اگرم زنده بمونی با اره گردنتو میزنه
  اگرم در رفتی با الکل مسموماش میاد سراغت
  منم کمکت نمیکنم چون حوصله و اعصابمو قهوه ای کردی :)

  [پاسخ]

 11. شاعرانه
  ۱۸ مهر ۱۳۹۷ در ۱۳:۰۱ | #11

  جناب رور
  شما میگی ۳۰ درصد مشکلات مربوط به رهبری هست ؟ میشه بگی این درصدو چجوری کشف کردی ؟

  مطلب دوم اینکه چرا به اون هفتاد درصدی که کشف کردی نمی پردازی ؟ هفتاد درصد دارن میرینن به مملکتو و پدر مردمو در اوردن اینارو ول کردی رفتی سراغ ۳۰ درصد ؟
  شما اول این هفتادو درستش کن نقدش کن انتقاد کن ایراداتشو خیانتهایشو بگو تا بریم سراغ درصد بندیهات

  از نظر قانون اساسی رهبری وظیفه اجرایییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییی نداره

  کی باید اجرا کنه ؟

  [پاسخ]

 12. شاعرانه
  ۱۸ مهر ۱۳۹۷ در ۱۳:۱۹ | #12

  رهبر معظم انقلاب چندین بار در خصوص نحوه ورود مستقیم‌شان به مسائل کشور سخنانی را مطرح نموده اند. از جمله در سال ۱۳۸۲ و در دیدار با دانشجویان می‌فرمایند:

  رهبری در مسؤولیتهای این دستگاه‌ها (دستگاههای اجرایی و قضایی و تقنینی) دخالت نمی‌کند، مگر خیلی بندرت و در مواردی که احساس کند تخلّف آشکاری صورت میگیرد. مسؤولیتهای مجلس با خودِ مجلس است. بنده به خیلی از این قوانینی که در مجلس تنظیم می‌شود، اعتقادی ندارم و آنها را قبول ندارم، ولی وقتی قانون شد، بنده هم به‌صورت یک قانون عمل میکنم و مخالفت نمیکنم. موارد متعدّدی پیش می‌آید از اقدامهایی که در دولت انجام میگیرد و مورد قبول من نیست؛ اما مسؤولانی دارد که تنظیم و تصمیم‌گیری کرده‌اند؛ وظیفه‌ی آنهاست. اگر آن تصمیم‌گیری شامل خودِ رهبری هم باشد، ما طبق آن تصمیم‌گیری عمل میکنیم و نمیگوییم نه.

  [پاسخ]

 13. شاعرانه
  ۱۸ مهر ۱۳۹۷ در ۱۳:۳۱ | #13

  گر اساسا بهانه دشمن را پایانی هست؟ این چه مدل دولت‌داری است که تنها هنرش باج دادن به اجنبی است، کار نمی‌کند و مدام دنبال انداختن تقصیر به گردن دیگران است؟!

  ما در دوره قاجار و پهلوی دیده‌ایم چنین رویکردی جز نکبت و بدبختی برای امروز و آینده کشور ندارد. آقای روحانی، دوستان اصلاح‌طلب، جناب لاریجانی! ما به کند شدن قطار پیشرفت علمی کشور طی ۵ سال اخیر عادت کرده‌ایم، به توقف و کند شدن پروژه‌های راهبردی کشور در حوزه فضایی، دفاعی، مسکن، راه، صنعت و… هم خو گرفته‌ایم. به تعطیلی دومینووار کارخانه‌ها و کارگاه‌های تولیدی همزمان با ادعای رونق هم عادت کرده‌ایم. شما خوب است اما یک‌بار برای همیشه به ما بگویید تا کجا به جای کار کردن، حاضر به فروش امتیازات متنوع به بیگانگان در ازای وعده‌های پوچ و مسخره هستید؟ سقف تمایل شما برای فروش کشور کجاست؟ حافظیه؟ تهران؟ قمصر؟ آذربایجان یا تمام خاک و ملت ایران؟! شما در قالب برجام اروپایی چه تعهدات و امتیازات دیگری به دوستان چشم‌آبی‌تان داده‌اید؟

  [پاسخ]

 14. Rorr
  ۱۸ مهر ۱۳۹۷ در ۱۸:۲۸ | #14

  نه دی عزیز،
  شما اومدی گفتی دولت با تعرفه و چه میدونم تغییر ارزش پول ملی بیاد اقتصاد رو درست کنه. بنده هم عرض کردم خدمتتون که اساسا این راهکارها، حالا تو ایران یا قرقیزستان، جوابگو نیست و اصلاحات باید از جای دیگه (از قطع کردن دست دراز دولت تو تمام شئونات زندگی ما) شروع بشه.

  ساده سازی ها اشتباه بوده وجزییات گم شدن؟ اوکی یه نقطه ای نشون بده لااقل کجا اشتباه کردیم؟ تو اول احکام کلی دادی (ارزش پول بالا و پایین فی نفسه چیز بدی نیست). بعد که به این حکم کلی انتقاد شد، رفتی به جز (دیگه خیلی هم بالا پایینش نکنن!) اینجوری نمیشه. شما اول بگو به چی معتقدی اصول دینت چیه تا بعد.

  علی ای حال، چیزی که بنده از حرفای شما متوجه شدم اینه که گویا با من موافقی که این تعرفه های وحشتناک (مثلا بر خودرو) و تورم افتضاح یا سوبسید بر سوخت چیزای بدی هستن. اما معتقدی که در یک نظام سیاسی ایده آل، همینا میتونن به رشد اقتصادی مملکت کمک کنن. من با همینم مخالفم اما اول میخوام مطمئن بشم که اصلا داستان همینه!

  [پاسخ]

 15. Rorr
  ۱۸ مهر ۱۳۹۷ در ۱۸:۴۰ | #15

  از نظر قانون اساسی رهبری وظیفه اجرایییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییی نداره

  شاعرانه، شجاع، گل پسر، قند عسل،

  با عدد و رقم که نه خودت سر ازشون درمیاری نه من پیچیده اش نکن. تو فعلا همون فتف و سی اف تی رو بیا بگو چیان بعد به جمع و تفریق می رسیم.

  جواب ندادی. علی خامنه ای جزو مسوولین این نظام هست یا نه؟ مسوولیت داره یا نه؟ پول زیر دستش هست یا نه؟ اگه مسوولیت هاشو درست انجام داده اگه بودجه شو به باد نداده، چرا وضع مملکت اینه؟ چطور باید بازخواستش کرد؟ در موارد خیلی تابلو که قصور ایشون واضحه (افتضاح تو رژه اهواز)، به عنوان فرمانده کل قوا مسوول جون سربازا هستن، چطور باید از ایشون بابت قصور در اجرای یک رژه ساده بازخواست کرد؟ چرا خودکفایی و عدم وابستگی به نفت رو که تو اینقد دوس داری، از دم و دستگاه رهبری شروع نکنیم و نذاریم یک ریال پول نفت وارد بیت ایشون بشه؟ اشکال این چیه؟

  فعلا اینا رو جواب بده تا بعد.

  [پاسخ]

  شاعرانه پاسخ در تاريخ مهر ۱۸ام, ۱۳۹۷ ۷:۵۵ ب.ظ:

  یعنی الان یه سرباز تو مرز سرما بخوره باید یقه رهبری را گرفت ؟
  پوتین سربازا گم بشه مقصر رهبریه ؟ چون فرمانده هست ؟

  گاو یارو را دزدیدند یکی گفت مقصر صاحب گاو هست چون در طویله را قفل نزده بود
  یکی گفت مقصر خود آقا گاوه هست چرا سر و صدا نکرد
  یکی گفت زن صاحب گلاوه چرا طویله را کنترل نکرد

  صاحب گاو گفت از قرار معلوم همه مقصرند جز آقا دزده

  تروریستها بی گناه بودند ؟ مسئولان رژه چی ؟ این دیگه چه استدلالی بود کردی ؟ حادثه اهواز چه ربطی به فرمانده کل قوا داره ؟ اونایی که مسئول امنیت بودن که بیست دقیقه داشتند تماشا میکردند و حضرات وزارت اطلاعات هم فقط نگاه میکردند حالا رهبر بیاد پاسخ بده ؟

  روحانی رئیس جمهور مملکت مسئوا اجرایی مملکت بانک خزانه زیر نظرشه درامدها و مالیاتها و غیره و پول نفت همه دست اینه وکشور را ریده و پدر ملتو در اورده اونوقت تو به رهبر گیر میدی ؟

  مگه رهبر بارها و بارها نگفت به نفت تکیه نکنید و به ظرفیت داخلی تکیه کنید ؟ از وقتی رهبر شده همش داره میگه تا اخریش همین لایحه اف آی تی اف بود اما مگه گوش میکنند ؟

  وقتی میگه و گوش نمیدن چیکار کنه ؟
  اگه مثل بنی صدر روحانی را عزل کنه مملکت دو دستگی میشه و هرج و مرج و بزن بکش از یک طرف و از طرف دیگه دشمنان ایران تروریستها از تمام مرزها وارد کشور میشن و ایران میشه سوریه
  هرچی هم از دولت حمایت میکنه اینا گستاخ تر میشن
  چیکار کنه ؟
  شما راهکار بده
  بفرض شما را از همین فردا بکنند رهبر
  چیکار میکنی ؟

  [پاسخ]

 16. شاعرانه
  ۱۸ مهر ۱۳۹۷ در ۱۹:۵۶ | #16

  طبق گفته فعالان دانشجویی، رضایی گفته است: «علی لاریجانی پس از مواجهه با مخالفت قاطع هیات عالی نظارت مجمع تشخیص که وظیفه‌اش تطبیق همه قوانین مجلس با سیاست‌های کلی نظام است، به جای اصلاح، آن را مستقیماً با برچسب مصلحت، روانه صحن مجمع تشخیص کرده و به نوعی، شورای عالی نظارت را دور زده است». همه اینها نشان می‌دهد دولت و لاریجانی، در پی تصویب این لوایح به هر قیمتی هستند. این در حالی است که محمدجواد ظریف در صحن علنی مجلس گفته است «نه او و نه رئیس‌جمهور هیچ تضمینی نمی‌دهند که با تصویب این لوایح، مشکلات بانکی کشور حل شود». ظریف اما پیش از این گفته بود «عملیاتی شدن کانال مالی اروپا برای کمک به ایران، منوط به تصویب این لوایح در مجلس است!» کنار هم گذاشتن این قطعات می‌تواند پازل این روزهای صحنه سیاست ایران را تکمیل کند

  [پاسخ]

 17. Rorr
  ۱۸ مهر ۱۳۹۷ در ۲۳:۱۴ | #17

  یعنی الان یه سرباز تو مرز سرما بخوره باید یقه رهبری را گرفت ؟

  سرما نخوردن کشته شدن. بله همه جای دنیا وقتی سربازها کشته میشن یقه فرمانده رو می گیرن و حداقل یه تحقیق و بررسی میکنن که مطمئن بشن قصور از فرمانده نبوده. ایشون مسوول کل قواست. تدوین شیوه های امنیتی برای تامین امنتی رژه و سایر مراسم زیر نظر ایشون انجام شده. با این حال مسوولین امنیت رژه وایسادن نگاه کردن مث سنگ در حالی که قاتلین به همقطارانشون تیر خلاص می زدن. فرمانده یه چنین نیرویی رو باید …. تو بگو باید چیکارش کرد عزیزم؟

  مگه رهبر بارها و بارها نگفت به نفت تکیه نکنید

  سوال این نبود گل بته. سوال این بود که چرا از خودش شروع نمیکنه و چنگالشو از پول نفت نمی کشه بیرون؟!

  وقتی میگه و گوش نمیدن چیکار کنه ؟

  اهم…برکنارشون کنه؟ اگه اینطوریه که روحانی هم میگه گفتم فلان کارو بکنید گوش ندادن! پس همه رو میشه تبرئه کرد!

  اگه مثل بنی صدر روحانی را عزل کنه مملکت دو دستگی میشه و هرج و مرج و بزن بکش از یک طرف و از طرف دیگه دشمنان ایران تروریستها از تمام مرزها وارد کشور میشن و ایران میشه سوریه
  هرچی هم از دولت حمایت میکنه اینا گستاخ تر میشن
  چیکار کنه ؟
  شما راهکار بده
  بفرض شما را از همین فردا بکنند رهبر
  چیکار میکنی ؟

  من نمی خوام رهبر بشم عزیزم که یکی مث تو بخواد واسم هورا بکشه (خدا منو مرگ بده روزی که بخوام هواداران و فداییانی مث تو داشته باشم). بعد الان خودت جواب خودتو دادی. داری میگی هیچ کاری نمی تونه بکنه. پس چه نیازی بهش داریم؟ اگه نمی تونه کاری بکنه، پس مملکت رهبر میخواد چیکار؟ خو کلا بدون رهبر به زندگیمون ادامه بدیم!!

  تا حالا اینطوری بهش نگاه نکرده بودیا :)

  [پاسخ]

 18. Rorr
  ۱۸ مهر ۱۳۹۷ در ۲۳:۱۹ | #18

  رهبری در مسؤولیتهای این دستگاه‌ها (دستگاههای اجرایی و قضایی و تقنینی) دخالت نمی‌کند، مگر خیلی بندرت و در مواردی که احساس کند تخلّف آشکاری صورت میگیرد.

  اصولا کار رهبر، “رهبری” کردنه. “رهبری” یه شغلیه که خیلی باحاله. صب از خواب پا میشی واست صبونه تو میارن بعد تا ظهر یکم چرخ میزنی و گیم بازی میکنی ظهر ناهار میزنی با دوغ آبعل بعد یه چرت جانانه و بعد از ظهرتم کلا به دخالت نکردن در امور می گذره تا عصر که نماز عصر رو همراه با جمعی از بزرگان حوزه و بازار ادا کنی. بعدش هم میشینی پای تلویزیون و به بیانات خودت که داره پخش میشه گوش میدی و حال میکنی و بیانات جدید در میکنی واسه بعدا.

  خیلی شغل باحالیه خداییش!

  [پاسخ]

 19. Rorr
  ۱۸ مهر ۱۳۹۷ در ۲۳:۲۵ | #19

  گاهی اوقات میبینی تو مجلس لوایحی تصویب شده که کلا مملکت رو به فنا میده. دولت رفته با خارجیها قرارداد ننگین (از نظر تو در حد ترکمانچای) امضا کرده. یه لحظه میگی این یکیو رو دخالت کنم. بعد به خودت میگی : چه کاریه حالا. رهبر که نباید دخالت کنه تو امور مملکت خدای نکرده ماجرای بنی صدر تکرار میشه. بی خیال میشی. البته گوشه دفترچه ات یادداشت میکنی که تو بیاناتت بگی با همه چی مخالفی و یه طوری هم سوزناک بگی که بسیجیا بزنن زیر گریه.

  [پاسخ]

 20. Rorr
  ۱۸ مهر ۱۳۹۷ در ۲۳:۲۵ | #20

  شاعرانه جون، حالا که دارم فکرشو میکنم خیلیم از رهبری بدم نمیاد! حقوقش چنده ماهی؟

  [پاسخ]

 21. شاعرانه
  ۱۹ مهر ۱۳۹۷ در ۱۲:۳۷ | #21

  خب جناب رور
  پس شما کلا با این جایگاه مشکل داری
  اگه رهبری نباشه که الان مسئولین مملکت همدیگرو تکه پاره کرده بودن
  تو ایران چیزی بنام دمکراسی معنا نداره یعنی مردم و مسئولین ظرفیت دمکراسی ندارن
  هنوز برای ایرانیان دمکراسی زوده و مطمئن باش اگه شخصی بعنوان رهبر وجود نداشته باشه ایران تعادلش را از دست خواهد داد .
  پس حتما باید یک نفر در این جایگاه باشد

  [پاسخ]

 22. شاعرانه
  ۱۹ مهر ۱۳۹۷ در ۱۲:۴۲ | #22

  برداشت مردم ایران از دمکراسی یا بی حجابیه یا همدیگه را تخریب کردنه یا فساد و فحشا هست یا خودمختاری در استانهای مختلف
  الان اگه رفراندم بذارین فکر کنم پنجاه شصتا حزب و گروه و فرقه رای میارن که ما فلان حکومت را میخواهیم
  درویشها
  بهاییها
  سلطنت طلبها
  کوکوله
  دمکرات
  احزاب کارگری
  اصلاح طلبان
  اصوول گرایان
  انجمن حجتیه
  پژاک
  پ ک ک
  فرقه ریگی
  منافقین
  کمونیستها
  غربزده ها
  فمنیستها
  و دهها گروه دیگه میخوان مملکتو به شیوه خودشون اداره کنند
  و در عین حال کشورهای زورگو و استعمارگر هم از اونور آب برای خودشون دهها مورد فرقه و گروه دارن و دنلاب تجزیه ایران هستند مثلا تورقوز آباد بشه یه کشور !
  شما اگه رهبر باشی چه میکنی ؟

  [پاسخ]

  بينام ... پاسخ در تاريخ مهر ۱۹ام, ۱۳۹۷ ۶:۰۴ ب.ظ:

  من رهبر بشم اول از همه دستور میدهم چوب خدا رو در استین پاچه خواران حکومتی- مثل شما دوست عزیز- حواله کنند تا دسته …

  [پاسخ]

  شاعرانه پاسخ در تاريخ مهر ۱۹ام, ۱۳۹۷ ۷:۲۰ ب.ظ:

  فعلا که ما پاچه خوارها چوب خدارو ۴۰ سال هر روز کردیم تو کون تو و اون ممد رضا پهلوی گور به گور شده کردیم تا دسته که اینطور جلز و ولز میکنی جناب احمق ترین

  [پاسخ]

  بينام ... پاسخ در تاريخ مهر ۲۰ام, ۱۳۹۷ ۱:۰۵ ق.ظ:

  دقیقا همینه…. این جمله ات یادت باشه هر موقع داستان حسین رو شنیدی یادت باشه ظالم توی شمر صفت و رهبر چلاق و یزید صفتت هستید ….

  به همین خاطر بالاخره چوب این ظلم چهل ساله تون رو میبینید

  هم این دنیا تقاص پس می دهید هم اون دنیا …. تنها خوشحالیم اینه اون رهبر چلاق ت هم این دنیا علیل بود هم اون دنیا گرز اهنین بهتون اماله میشه …. حالا بقیه یه عشرتی کردن، تو چی؟

  شاعرانه پاسخ در تاريخ مهر ۲۰ام, ۱۳۹۷ ۱۰:۰۶ ق.ظ:

  خیلی جالبه که جای خدا هم نظر میدی و بهشت و جهنم را برپا کردی و دسته بندی هم کردی

  یه کم دیگه با این تفکرات کسشر آلودت بری جلو خدا را هم محکوم میکنی و حکم جهنم براش صادر میکنی

 23. شاعرانه
  ۱۹ مهر ۱۳۹۷ در ۱۲:۴۳ | #23

  آیت الله رئیسی:
  یقین دارم از خود امام رضا(ع) سیلی خواهند خورد..

  تهمت زدند،تخریب کردند،آیت الله قتل عام گفتند،حجت الاعدام گفتند..

  چوب_خداصدا_نداره،امابخوره بد صدادار میشه..

  تورم:۳۰۰ درصد
  دلار: ۶ برابر
  رشد اقتصادی: منفی
  وضعیت برجام: پاره
  محبوبیت روحانی: ۲۰ درصد
  وضعیت وزرا: اکثرا تحت تعقیب قضایی

  آقای روحانی
  معنی سیلی امام رضا که رئیسی در زمان انتخبات گفت را فهمیدی؟
  منتظر باش این تازه اولشه.

  [پاسخ]

  بينام ... پاسخ در تاريخ مهر ۱۹ام, ۱۳۹۷ ۶:۰۲ ب.ظ:

  دقیقا چوب خدا بهوره دست راست بعضی از ایت الله ها و حجت الاسلام ها چلاق هم میشه و برای قضای حاجت هم وابسته به دیگران ….

  مردم ایران هم دارن تقاص بدی که بن ممد رضا کردن پس میدن …. چوب خدا به این شکل بهشون اماله شده و مثل قوم بنی اسراییل چهل سال بدبختی و فلاکت رو از سر می گذرانند ….. بدبختی و فلاکت از ناشکری کردند و تفی که انداختن در سفره ای که سرش نشسته بودن.

  [پاسخ]

  شاعرانه پاسخ در تاريخ مهر ۱۹ام, ۱۳۹۷ ۷:۲۳ ب.ظ:

  من باید مقام احمق ترین را ازت پس بگیرم و دنبال یه واژه دیگه واسه تو بگردم که
  آنقدر از قافله عقبی که هنوز تو فکر ممد رضا ی گور به گور شده هستی که فقط و فقط یه نوکر دست نشانده بود و وقتی فرار کرد همون اربابان غربیش تو کشورشون راهش ندادن

  کمی اون کله خالی از مغزتو تکونی بده شاید هوایی چیزی بره اون تو کمی کمکت کنه بیدار بشی از این رویا

  [پاسخ]

 24. Rorr
  ۱۹ مهر ۱۳۹۷ در ۱۹:۳۹ | #24

  اگه رهبری نباشه که الان مسئولین مملکت همدیگرو تکه پاره کرده بودن
  تو ایران چیزی بنام دمکراسی معنا نداره یعنی مردم و مسئولین ظرفیت دمکراسی ندارن


  ها اینو بگو از اولش. دیگه چرا مشت و لگد واسه روحانی و ممد رضا پهلوی پرتاب میکنی؟
  تا حالا به این فک کرده بودی که کسی که علاقه به تیکه پاره کردن دیگران داره و باید رهبری بالا سرش باشه و جلوشو بگیره “””تو””” هستی و همپالکی های حزبولت؟

  خب حالا که رهبر هم هست چرا رفقات دست از سر مردم بر نمیدارن و دائم در حال کشتن و غارت مردم ایران هستن؟ من میگم بدون رهبر اوضاع از این دیگه بدتر نمیشه.

  و کلا تلاش کن آدم بدی نباشی تو زندگیت. دنبال غارت و اذیت و آزار دیگران نباش. باور کن به رهبر احتیاج نداری اگه خودت آدم باشی. به دستورات دینی رجوع کن. نمازتو از ته دل بخون. توبه کن. طاعات و عبادات رو از صمیم قلب انجام بده. چشمت به مال دیگران نباشه. به همین سادگی. دیگه رهبر و آقا هم نمیخوای!

  [پاسخ]

  شاعرانه پاسخ در تاريخ مهر ۱۹ام, ۱۳۹۷ ۱۰:۱۷ ب.ظ:

  حضرت حجت الاسلام والمسلمین حاج آقا رور مدرس و استاد اخلاق حوزه علمیه

  [پاسخ]

 25. Rorr
  ۱۹ مهر ۱۳۹۷ در ۱۹:۴۶ | #25

  این خاصیت ظالمینه که خواص خودشونو به دیگران نسبت میدن. شاعرانه، کوچولوی دوس داشتنی نظام، راست میگه. این جماعت بدون غارت و زورگویی و سلطه بر دیگران نمی تونن زندگی کنن. زندگی براشون جذابیتی نداره.

  جالب اینجاست که فک میکنن “همه” مث خودشونن و دنبال زورگویی و غارت دیگران هستن. ته حرف شاعرانه که در کمال معصومیت و حق به جانبی عمق فلسفه نظام اسلامی رو رونمایی کرده اینه:

  همه رذلن و ما از همه رذل تر و پدرسوخته تریم. پس حکومت حق ماست.

  اینا رذالت و پلیدی رو برای خودشون فضیلت می دونن و بهش افتخار میکنن. به بی شرفی و پدرسوختگی، دروغگویی و فریب، آدم کشی، غارت اموال دیگران افتخار میکنن و باهاش رزومه درست میکنن (نمونه اش قاضی مرتضوی قاضی مورد تایید رهبری!) اون پوسته نازک مذهب و اخلاق و مبارزه با آمریکا و … فقط برای حفظ ظاهره و برای ادامه پیدا کردن فریب بزرگ.

  [پاسخ]

 26. Rorr
  ۱۹ مهر ۱۳۹۷ در ۱۹:۵۷ | #26

  برگی دفتر خاطرات رهبری (جلوگیری از به سر و کله هم پریدن سران نظام، انجام وظایف از نظر برادر شاعرانه):

  صبح زنگ زدند که برخی از آقایان در سپاه می خواهند آقای رییس جمهور احمدی نژاد را تیکه تیکه کنند. زنگ زدم گفتم آقا نکنید این وحشی بازیا چیه حالا دو سه روز قهر کرده خودش برمی گرده چیزی نیست. قبول نمی کردند و اصرار که ما باید شلوار اینو از پاش دربیاریم. بالاخره راضیشون کردم.

  ریاست محترم قوه قضاییه می گفت حداقل بگذارید مشایی رو اعدام کنید. هر چه می گفتیم ول کن نبودند. کف و خون بالا آورده بودند. گفتم یک نفر از پرونده زنجانی را اعدام کنید آرام شوید بعد صحبت می کنیم. قبول کرد و رفت.

  سلیمانی آمده بود. داد و بیداد که لشکر بدهید من ببرم سوریه همه را به گلوله ببندم. چند نفر دیگر از سران سپاه با ایشان مخالف بودند و نزدیک بود دست به یقه شوند. فریادی زدم که وحشی بازی نکنید و آروم بگیرید. نشستند. حاج قاسم را خرفهم کردم که مملکت توان ورود به یک جنگ جدید را ندارد. چند ساعتی طول کشید. آخر پذیرفت با نیروی مزدور بجنگند. نگاه تندی به همدانی انداخت و رفت.

  [پاسخ]

 27. شاعرانه
  ۱۹ مهر ۱۳۹۷ در ۲۲:۱۹ | #27

  هنوز متوجه نشدم این رور طرفدار چه نوع حکومتی هست
  اصلا طرفدار کیه
  مشکلش چیه
  و
  چی میخواد
  باور کنید هنوز متوجه نشدم این با خودش چند چنده

  [پاسخ]

 28. Rorr
  ۱۹ مهر ۱۳۹۷ در ۲۳:۴۸ | #28

  تو فعلا فرق فتف با تف تف رو متوجه بشو، فهمیدن مرام و مسلک من پیشکش.

  [پاسخ]

 29. Rorr
  ۱۹ مهر ۱۳۹۷ در ۲۳:۵۴ | #29

  شما اگه رهبر باشی چه میکنی ؟
  —-

  اول یه خطابه خیلی سوزناک آماده می کردم که چاره ای نیست و باید باز جام زهر خورد و صبر داشته باشید و اینا که امثال تو و بقیه حزبولا مملکت رو بهم نریزن.

  بعد هم مقام رهبری رو منحل می کردم این آخر عمری رو در صلح و صفا سپری می کردم ناله و نفرین مردم ایران هم پشت سرم نبود!

  [پاسخ]

  شاعرانه پاسخ در تاريخ مهر ۲۰ام, ۱۳۹۷ ۱۰:۰۷ ق.ظ:

  د همینه دیگه
  د همینه دیگه
  جوابی نداری بدی کوشولو

  [پاسخ]

 30. بينام …
  ۲۰ مهر ۱۳۹۷ در ۰۱:۰۶ | #30

  تورنومنت چهارجانبه است پول عربستان، دعوت از عراق و بهمراه ارژانتین و برزیل…،

  ما ایرانی ها برا عراقی ها نکبت، جنگ ، پای برهنه، لنگ، نون خشک و اسلحه میبریم و عربستان تورنومنت چهارجانبه با برزیل و ارژانتین و ورزشگاه فوتبال ….

  [پاسخ]

 31. بينام …
  ۲۰ مهر ۱۳۹۷ در ۰۲:۲۳ | #31

  یه مطلب نوشته مهدی رستم پور از تفاوت مشاهدات ش از تبلیغات محیطی سال ٧۴ و ٩۴. تازه در مورد سال ۵۴ صحبت نمی کنیم …. زمان همین اکبر خودمون و شش سال بعد از اتمام جنگ.
  این حاصل رهبری داهیانه ی یه ادم عقده ای و کینه توز ه

  همه رو کنار زد، لت و پار کرد، به زانو در اورد با کمک سگهای هار و پاچه خواران حکومتی مثل شاعرانه و اخوندهای مفت/حرام خوار ….

  [پاسخ]

  بينام ... پاسخ در تاريخ مهر ۲۰ام, ۱۳۹۷ ۲:۲۸ ق.ظ:

  مملکتی تحویل داد سراسر نکبت، بدبختی و دریوزگی مردمان و فساد حکومتی ها و نظامیان…. نزدیکترین تئرسینش بعد از سی سال چنین چشم اندازی برای مردمانش ارزو میکنه که یک دست نان خشک و یک دست تفنگ با لنگ تو خرابی ها و ویرانه ها مبارزه و جنگ کنند …

  این انچه است که از سی سال حکومتش در تاریخ مینویسند.

  معلم هایی که سی سال پیش استخدام شدند امسال بازنشست میشوند …. این ادم رهبر استخدام شده و هنوز رهبره و معلوم نیست تاکی مردمان این سرزمین باید رنج ضحاک ماردوش رو به دوش بکشند….

  [پاسخ]

 32. شاعرانه
  ۲۰ مهر ۱۳۹۷ در ۱۰:۱۶ | #32

  ایرانیها تنها اقوامی هستند که در تمام زمینه ها و علوم استاد و متخصص و کارشناس هستند

  بینام و رور فقط دارن فحش میدن و وقتی ازشون راهکار میخوای بازم فحش میدن

  این دوتا مشکل را در وجود شخص رهبری می بینند توجه کنید فقط شخص رهبری

  خب یعنی رئیس جمهور ما – وزرای ما – استانداران فرمانداران مسئولان دیگر نهادها و اداره جات ما همه فرشته و بی عیب و نقص هستند و کارشان را به نحو احسن دارن انجام میدن
  ولی خب رهبری نمیذاره و اونا کارای خوب خوب میکنن رهبری میزنه خراب میکنه

  مگه برجام چه عیبی داره ؟ مملکتو گلستان کرده ولی رهبری خرابش کرده
  برجام تمام تحریمهارو برداشته اما رهبری دوباره با ترامپ صحبت کرده و تحریمهارو برگردوند .

  اختلاسها و قاچاق و هزاران میلیارد پولهای مفقود شده و بالا پایین بردن ارز و بیکاری و تعطیل شدن تمامی کارگاهای صنعتی مقصرش رهبریه
  رفته تمامی اینارو تعطیل کرد و خرابش کرده

  یعنی این استدلالهای گوزکی را وقتی میگن خر میخنده و بز میرقصه و اسب میرینه

  خدایا من چه گناهی کردم با این کله پوکهای کسخول هم وطن شدم ؟

  [پاسخ]

  بينام ... پاسخ در تاريخ مهر ۲۰ام, ۱۳۹۷ ۵:۵۴ ب.ظ:

  واهکار اینه رهبر الدنگ خلع باشه یا یونجه و کاه امثال شما یابو علفی ها که سر تا پای مملکت رو به گه کشیدید قطع شه …..

  این راهکاره …. حرامخوار عوضی. امیدوارم قرون قرون پول یامفتی که از حق من تو سفره ات رفته خرج سرطان و درد بی درمون شه…. مجبور شید خرج پاک کردن خونابه و کثافت عزیزان و نزدیکانتون کنید برا درمان و بیمارستان…. من که راضی نیستم، خیلی های دیگر نیز رضایت ندارن و ازش نمی گذرن اگه خدایی باشه

  [پاسخ]

  شاعرانه پاسخ در تاريخ مهر ۲۰ام, ۱۳۹۷ ۷:۲۷ ب.ظ:

  شبیه پیرزنها نفرین میکنی
  من که واقعا ترسیدم
  الان میرم هرچی خوردم برات میرینم تو بگیر ببین مال تو توش هست بگیر بخور

  [پاسخ]

  شاعرانه پاسخ در تاريخ مهر ۲۰ام, ۱۳۹۷ ۷:۲۸ ب.ظ:

  ببخشید میخواستم بگم میارم گفتم میرینم دیگه شرمنده

  بينام ... پاسخ در تاريخ مهر ۲۰ام, ۱۳۹۷ ۸:۵۱ ب.ظ:

  بیش از این از دستمون بر نمیاد…. به هر حال به نظر میاد که معتقدی یا هم مسلکهات ادعاش رو دارن. میخواستم یاداور بشم اگه سر سوزن شک داری نونی که میخوری ربط داره به حمایتت از حاکمیت، این شرعا معنیش اینه حرام ه. یعنی نون ت از ظلمی میاد که حاکمیت به دیگران روا نی کنه. اگه مسلمونی بدون ما راضی نیستیم …. اگه نیستی هم که هیچی

 33. متولد ۹ دی
  ۲۰ مهر ۱۳۹۷ در ۱۴:۴۲ | #33

  تلویزیون یه برنامه داره نشون میده درباره ی جوانان کارآفرین موفق
  ۱-اسم برنامه استارتاپ هست در حالیکه منظور استارت آپ هست.حالا این هیچی:)
  ۲-مجری کودن،دائما سوالاتی با محوریت تحریک کارآفرین جوان میپرسه تا او رو به وادی شعار بکشونه.مثلا هی میگه نترسیدی وارد حوزه ای بشی که اروپایی ها توش خیلی پیشرفته اند؟ نگفتی ما کجا اونا کجا؟ نترسیدی کسی تحویلت نگیره؟!
  ۳-موفق نشد یاوه های مورد نظر رو از دهن اون جوان بیرون بکشه.نهایتا،خودش وارد عمل شد و بیربط به گفته های کارآفرین ما،میپرید وسط و شعارهای خودجوش و از قبل طراحی شده برنامه رو تکرار میکرد و میگفت بله…اینه جوان ایرانی! نشد برای ما وجود نداره…هیچکی حریف ما نمیشه.ما از هیچکی نمیترسیم! دنیا ببینه ما رو !!! ما جوانهامون و مسیرهامون با همه فرق میکنه…
  ۴-اون ابله فوق الذکر،و البته تیم تحقیق برنامه،تصورشون این بود که استقلال یعنی بریده از همه.باور میکنید؟! اصلا ”تداوم دستاورد” و ”تکمیل ایده” براش بی معنی بود.هی تاکید میکرد این پروژه صد در صد ایرانیه و حتی یه پیچ و یه ایده ش هم خارج از کله ی خودمون نبوده.اینه تولید ملی.اینه اقتصاد مقاومتی…

  سوال:چطور میشه این حد از عقده و بلاهت رو خلق کرد؟ چه کسی مقصر این جهل مرکّبه؟ این گونه های جانوری،دقیقا چطور تکثیر میشن؟
  اون اصلی هایی که کار دستشونه،خودشون اینجوری فکر نمیکنند و بچه هاشون اونور با ملاکهای اونوریها زندگی و تحصیل و رشد میکنند.این اراجیف رو برای تحمیق حداکثری ما تئوریزه میکنند و خودمون هم طوری رفته ایم توی این نقش ابلهانه که فقط با شات گان ممکنه به خودمون میایم
  بعضی وقتا توی فوتبال،روند بازیطوریه که اگه ۲ ساعت بازی ادامه پیدا کنه،یه تیم نمیتونه حتی موقعیت خلق کنه جه برسه بخواد گل بزنه…ما هم با این تفکرات و استانداردهای جعلی،هیچوقت شانسی نخواهیم داشت برای زندگی و رشد به سبک آدمیزاد

  [پاسخ]

  بينام ... پاسخ در تاريخ مهر ۲۰ام, ۱۳۹۷ ۵:۴۷ ب.ظ:

  تقصیر رهبر چلاق ه که مشتی بادمجون دور قاپچین، دزد، شیاد و عوضی رو دور خودش جمع کرده …. صدا و سیما عصاره ی فضائل و ویترین حساسیت و تیزبینی ایشون ه …. از کوزه همان تراود که در اوست. انتظار داری کسی که صادق لاریج رو میزاره رییس قوه ی قضا، احمد خاتمی، علم الهدی و کاظم صدیقی سخنگو و منتخابشن و عوامل اجراییش نقدی و رییسی (حجت الاسلام اعدام) چه شاهکار و تردستی در مدیریت صدا و سیما رو کنه؟ مثلا اسکورسیزی و گدار و فوکو رو بزاره وییس صدا و سیما؟

  [پاسخ]

 34. Rorr
  ۲۰ مهر ۱۳۹۷ در ۱۷:۵۶ | #34

  شاعرانه، ببین انقد نفهمی خوب نیست و مایه آبروریزی نظامه. ینی الان گلدون فهمیده بود ما داریم راجع به چی حرف میزنیم…در این حد خرابه وضعت. آخه بدبختی اینه که فقط تو نیستی. الان شعور در حد گلدون تو حکومتیا متوسط به بالا حساب میشه. بقیه تون در حد سنگریزه، شن، سوراخ سوزن، پیچ، و از این قبیل شعور تو کله تون هست. اینه که به خودت امیدوار باش. منم امیدوارم یه روز از گلدون پیشرفت کنی و به همون میخ طویله که قبلا اشتباها تو رو باهاش مساوی قرار دادم برسی.

  پس علاوه بر اینکه چشتو درویش میکنی، طمع به مال مردم نمی کنی و سعی میکنی آدم خوبی بشی، سعی کن فهمتم یواش یواش ببری بالا.

  [پاسخ]

 35. Rorr
  ۲۰ مهر ۱۳۹۷ در ۱۸:۰۰ | #35

  حالا یه سوالی دارم شاعرانه تو وقتی میری تو جمع بقیه حزبولا تبادل نظر می کنید، اونام در سطح خودتن؟ تا حالا بقیه حزبولا ازت نخواستن یکم درکتو ببری بالا؟ صرفا کنجکاوم میخوام بدونم همتون در همین سطحید یا مثلا بعضیاتون یه خرده بیشتر می فهمید؟

  [پاسخ]

  شاعرانه پاسخ در تاريخ مهر ۲۰ام, ۱۳۹۷ ۷:۳۱ ب.ظ:

  واقعا راس میگی
  انفاقا همش بهم میگن
  یعنی تو تمام جلسات هی بهم میگن اما نمیدونم چمه که گوش نمیدم

  میگن بابا تو که تو مغازه داری کار میکنی سرت تو کار خودت باشه واسه چی با این خرهای نفعهم داری بحث میکنی اینا خرن نمیفهمن حالا تا صد سال باهاشون بحث کن

  اما نمیدونم چرا بازم بحث میکنم

  [پاسخ]

 36. شاعرانه
  ۲۰ مهر ۱۳۹۷ در ۱۹:۳۸ | #36

  پیش بینی بنده از این وقایع مملکت طبق تجربیات و اطلاعاتی که دارم اینه :

  یه دوره ای غربیها به منافقین پول و اسلحه دادن مملکتو به آشوب کشیدن و اینوسط هزاران نفر شهید و زخمی شدن

  الانم گرونی و بالا بردن سکه و ارز توسط دولت و نفوذیهاش ادامه اش اغتشاش و ترور و جنگ داخلی هست که قطعا اتفاق می افته شک نکنید
  بازم این وسط خیلیها کشته میشن
  نارامیهای ۸۸ و پارسال فقط یه امتحان برای آزمایش حد دفاعی و امنیتی کشور و محک زدن نفوذیهای خود و حد امادگی مردم بود .
  انقلاب و حکومت اسلامی سرجاش هست اما اینها اسیبها و تاوان انقلاب اسلامی و استقلال و گوش نکردن به حرف اجانب و بیگانگان هست
  پیشنهادم اینه زود قاطی ماجرا نشین که نتیجه بدی داره
  نرید داخل خیابونا
  جو گیر نشید

  [پاسخ]

 37. شاعرانه
  ۲۰ مهر ۱۳۹۷ در ۲۰:۰۱ | #37

  اظهارات روز گذشته آیت‌الله العظمی مکارم‌شیرازی :

  یکی از مشکلات پیچیده امروز جامعه، گرانی است که به تعبیر برخی کمر مردم را شکسته است.
  معمولا در جامعه هم مشکلات را گردن یکدیگر انداخته‌اند؛ دولت گردن مردم و مردم گردن دولت می‌اندازند، که باید گفت همه مقصرند و هر شخصی باید از خود شروع کند تا مشکل حل شود.

  دولت بدون شک در مشکلات گرانی بی‌تقصیر نیست، چراکه ابتدا بازار اولیه، بعد بازار ثانویه و جدیدا هم بازار ثالثه درست کرده‌‌اند که مبادا قیمت دلار از ۱۰هزار تومان کمتر شود و معلوم است خودشان دست‌شان در این قضیه است.
  پلمب این انبارها ی محتکرین چه فایده‌ای دارد؟ باید به قیمت عادلانه در بازار پخش شود؛ البته چون قوانین قضایی ما ناقص است این کار را انجام نمی‌دهند، چون باید دانه دانه پرونده درست کرده و حکم آن صادر شود.
  حکم شرع درباره احتکار آن است که در انبار را باز کرده و اقلام احتکار شده با قیمت عادلانه در اختیار مردم قرار داده شود.

  [پاسخ]

  متولد ۹ دی پاسخ در تاريخ مهر ۲۱ام, ۱۳۹۷ ۱۲:۲۴ ق.ظ:

  فارغ از قضاوت و تحلیل محتوای طرح،بازار ثانویه و غیره،چرا ایجاد شد؟اگر نبود،قیمت دلار پایین تر بود؟ اصولا این طرح ها یا بی خاصیت هستند یا طبق پیش بینی تاثیر کاهنده دارند.جناب مکارم چطور میگه این طرح ها اومده تا قیمت دلار پایینتر نیاد؟ آخه چه ربطی داره؟ اصلا مگه زمان ارائه طرح،روند قیمت ارز کاهشی بوده؟ وقتی مرجع تقلید میاد اینجوری روهوا حرف میزنه،اونوقت توئه شاعرانه میاد مسخره میکنی که ملت ایران توی همه ی زمینه ها کارشناسن و اظهارنظر میکنند؟! مکارم یه چیزی شنیده که میگن دولت خودش دست داره…ولی بدون اینکه بفهمه چرا و چجوری،میاد و حرف میزنه که یه چیزی گفته باشه فردا نگن مرجعیت سکوت کرده بود!! از این مفتضح تر،فرمایشات نوری همدانی درباره fatf هست…اینا انگار قسم خوردن درباره ی چیزایی که نمیدونن،بیشتر سر و صدا کنند و درباره ی چیزهایی که مثلا کارشونه و مسئولیت دارن،بزنن به صحرای کربلا

  [پاسخ]

  بينام ... پاسخ در تاريخ مهر ۲۱ام, ۱۳۹۷ ۸:۴۰ ق.ظ:

  البته کسی که این وسط بی تقصیره حوزه های علمیه و اخوندهای مفتخور خیکی هستند و البته شخص شخیص ایشان که گردنشان با تبر همقطع نمیشود

  [پاسخ]

 38. Rorr
  ۲۱ مهر ۱۳۹۷ در ۰۰:۳۰ | #38

  شاعرانه ببین آخه تو واقعا خیلی جدی مشکل فهم داری. ینی فارسی خیلی ساده و پیش پا افتاده رو نمی فهمی. آدم فک میکنه داره با یه خردسال حرف میزنه گاهی اوقات بعضی وقتام مشنگ میزنی بعضی وقتا ملنگ.

  به شکل نگران کننده ای نفهمی تو. از این باب می گم وگرنه تو تاریخ پرشکوه ایران ما خر وگاو مث رهبر و رییس جمهور فعلی زیاد اومده و رفته. اراذل و اوباش و نوکر و کلفت هم زیاد تو دستگاهشون بوده. ولی تو کلا تو چشم میای از شدت نفهمی…کلا با چیزی بجز اشیا نمی شه مقایسه کرد میزان شعورتو. نخ دندون، گلدون، میخ یا نلبکی…تو این حدود مطرحی.

  نمی دونم، شاید علتش اینه که مال مردمو زیاد خوردی. سعی کن مال مردمو کمتر بخوری شاید حالت بهتر شد….

  [پاسخ]

 39. Rorr
  ۲۱ مهر ۱۳۹۷ در ۰۰:۳۴ | #39

  آقای مکارم برای فهمیدن علت گرونی دلار کافیه یه نگاه به خودش بندازه یه نگاه به مصباح و موسساتی که مث علف هرز تاسیس کردن و همشون انگل وار به خزانه وصلن به اسم تبلیغ شیعه یا اسلام… حالا از اینکه چنگال کثیف این آیت الله ها تو همه چی ازنفت تا معدن و بانک و کوفت و زهرمار فرو رفته و سهم میخوان، بگذریم.

  [پاسخ]

  متولد ۹ دی پاسخ در تاريخ مهر ۲۱ام, ۱۳۹۷ ۱۲:۵۵ ق.ظ:

  چهار ماهه ی ابتدای سال ۹۷،یعنی دقیقا وسط داستان های دلار،حدود ۵۳۰ میلیارد تومان،جیرینگی از بودجه ی دولت رفته برای شورای عالی حوزه های علمیه،شورای سیاستگذاری حوزه های علمیه خواهران،مرکز خدمات حوزه علمیه،شورای برنامه ریزی و مدیریت حوزه های علمیه خراسان،دفتر تبلیعات اسلامی حوزه علمیه قم…و جالبه که عنوان پرداختش،”سایر هزینه های اجتناب ناپذیر”ه!!!!
  وای اگر از پس امروز بود فردایی ‌…

  [پاسخ]

  بينام ... پاسخ در تاريخ مهر ۲۱ام, ۱۳۹۷ ۸:۳۸ ق.ظ:

  یه حج خانوم اخوندی هم اینجا بود با کمال وقاحت میگفت پول ما ازخمس و زکات میاد …. ارواح خیکشون خودشون رو به خریت زده اند…. زندگی مردم رو جهنم کردن، مثل زالو از رگ جامعه می مکند و از سر سفره ی فقیر و غنی میدزدند بعد دو قورت و نیمشون باقی ه و نماز شب میخونن و ذکر میگیرند …. ای شاش… تو این دین و مسلکتون

  [پاسخ]

  متولد ۹ دی پاسخ در تاريخ مهر ۲۱ام, ۱۳۹۷ ۹:۲۲ ق.ظ:

  به قول مادر بزرگ خدابیامرز من،آخرالزمونه…همه چی برعکسه!
  الان همین پیاده روی اربعین.من کاری به خود موضوع ندارم و الان در موضع نقدش نیستم.ولی همه مون میدونیم که لابلای خیل عظیم مفتخورها و ظاهرسازها،خیلی از کسانی که میرن واقعا با نیت خالص میرن و فکر میکنن دارن کار مفید و درستی انجام میدن ولابد لبخند امام حسین و رضایت الهی بدرقه ی راهشونه…ولی همینا که رسما مفتخور و ظاهرساز هم نیستند،در عمل،هیچ خط فاصلی بین خودشون و مفتخورها نمیذارن.با دلار رانتی میرن و از موکبهای رانتی میخورن.در حالیکه باید دست بکنن جیب مبارک خودشون و دلار سفرشون رو از بازار آزاد بخرن و در راه هم مهمون عراقی ها باشن و بس…نه اینکه بر اثر تبلیغات فکر کنن همه مهمون امام حسین هستند.در حالیکه متاسفانه انگل بیت المال هستند
  شبیه این تخدیر آدمها رو توی کاروانهای راهیان نور میبینیم.شخصا سراغ دارم آدهایی که یه لقمه حروم توی زندگیشون نبوده.خبر دارم. ولی آخر پیری خام میشن میرن از طریق پایگاه مسجد محل،ثبت نام میکنن و شب عید با دوزار پول میرن مناطق جنگی.فکر میکنن چون از مسجد اقدام شده دیگه همه چی حلال و طیّب و طاهره.جا رزرو،غذای گرم آماده،اکیپ همراه…بهشون میگم شما عقلون کجاست؟ نمیگین چند روز با جا و غذا و ماشین،انقدر مفت،چجوری میشه آخه؟…میگن ای بابا…مملکتو خوردن و بردن حالا شما به چی چسبیدی.ما همین انقدر هم حقمون نیست؟شهدا و امام حسین انقدر هم سهم ندارن از مال دولت؟!…میگم حروم حرومه دیگه فرقی نداره.تازه من و شما باید خیلی بیشتر و دقیقتر اهل رعایت و دقت باشیم.اصلا برای چی داری میری راهیان نور و اربعین؟ مگه نمیخوای توی راه و مرام شهدا و سیدالشهدا باشی؟ اینجوری؟!!
  نوعی ماکیاولیزم تخدیری-آرمانی

 40. شاعرانه
  ۲۱ مهر ۱۳۹۷ در ۱۳:۰۱ | #40

  تمام رسانه های بیگانه و دشمن مردم ایران که با پولهای آمریکا و اسرائیل و وهابیهای عربستان ساپورت میشن دارن بر علیه راهپیمایی بزرگ اربعین سم پاشی می کنند تا آنرا کم رنگ تر کنند و مردم را بدبین کنند
  گرچه ۱۴۰۰ سال نتوانستند هیچ گوهی بخورند
  اما خب
  باز میینم این سه کله پوک دقیقا در راستای اهداف دشمنان کسشر بار مردم میکنند

  [پاسخ]

  متولد ۹ دی پاسخ در تاريخ مهر ۲۱ام, ۱۳۹۷ ۱:۵۳ ب.ظ:

  جناب نفهمیِ بی انتها…
  اینجا من درباره ی پیاده روی اربعین نوشتم و هدفم کم کردن شر شماها از دامن پاک سیدالشهدا بود.خود عراقی ها و خیلی از ایرانیها دیگه داره حالشون از حکومتی کردن اون مراسم توسط نظام ایران به هم میخوره…تو اصلا نوشته ها رو میخونی؟
  اگه حضرت آقا در نقد مداحی و هیات ها مطلبی بگه،باز میگی در راستای محو هیات ها داره حرف میزنه؟ آخه تو چرا اینجوری هستی قربون اون عقلت! حالا اگه بازار خرابه و از صبح تا حالا دوزار کاسب نبودی و فقط مگس پروندی،دلیل نمیشه بیای اینجا تلافی کنی :)

  [پاسخ]

  شاعرانه پاسخ در تاريخ مهر ۲۱ام, ۱۳۹۷ ۶:۱۱ ب.ظ:

  مردم عاشقانه و با جان و دل میرن
  حکومتی کردن دیگه چی صیغه ای هست

  هر کس هر چی میخواد بگه و برداشت کنه ربطی نداره
  مردم عاشق امام حسین هستند
  رهبری هم تا این لحظه نقدی نکردند

  [پاسخ]

  متولد ۹ دی پاسخ در تاريخ مهر ۲۱ام, ۱۳۹۷ ۷:۰۴ ب.ظ:

  خبر نداری…اصلا منشور مداحی بعد از اون سخنرانی معروف شکل گرفت.اصولا ایشون زیاد با مداحان جلسه میذاره و درباره ی باید و نبایدهای مداحی حرف میزنه
  درباره ی موکب ها از کسانی که رفته اند سوال کن

 41. شاعرانه
  ۲۱ مهر ۱۳۹۷ در ۱۳:۰۹ | #41

  حجت‌الاسلام والمسلمین غلامرضا مصباحی مقدم سخنگوی جامعه روحانیت مبارز در گفت وگو با خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاری فارس،‌ با اشاره به نظرخواهی آیت‌الله مکارم شیرازی از رهبر انقلاب پیرامون لایحه مبارزه با تامین مالی تروریسم اظهار داشت: حضرت آیت‌الله مکارم شیرازی در دیداری که در مشهد با رهبر انقلاب داشتند نظر خودشان را در این موارد مطرح می‌کنند و از حضرت آقا سوال می‌کنند که نظر خود شما چیست؟ مقام معظم رهبری در جواب می‌فرمایند «من اینها را دیدم خودم به جمع‌بندی نرسیدم و چون خودم به جمع‌بندی نرسیدم نظر خاصی ندارم».

  به گزارش فارس،‌ در جریان بررسی لایحه CFT در مجلس شورای اسلامی، نامه‌ای از طرف دفتر رهبر انقلاب توسط علی لاریجانی قرائت شد که برخلاف پیام واقعی آن، این گمانه را در ذهن برخی نمایندگان به وجود آورد که مقام معظم رهبری با تصویب این لایحه موافق هستند. همین موجب شد تا برخی رسانه‌های معاند آن نامه را عقب‌نشینی رهبر انقلاب از موضع پیشین خود پیرامون پیوستن به کنوانسیون‌های بین‌المللی قلمداد کنند.

  [پاسخ]

  متولد ۹ دی پاسخ در تاريخ مهر ۲۱ام, ۱۳۹۷ ۱:۴۵ ب.ظ:

  اینکه آقا به جمع بندی نرسیده،برای شما باید این معنی رو داشته باشه که پس این خیانت نبوده و یا خیلی آشکار و واضح نبوده و الا آقا صریحا و سریعا مخالفت میکرد
  حالا اگه یه مشت گاو و گوسفند پشت سر هم و نخونده و نفهمیده اراجیف نشخوار کردند و شما هم دنباله شون شدی،معنی ش اینه که بهتره بری و مهر و تسبیح چینی ت رو بکنی توی پاچه خلق الله و دخالت بیجا توی مسائلی که نمیفهی نکنی.

  [پاسخ]

  شاعرانه پاسخ در تاريخ مهر ۲۱ام, ۱۳۹۷ ۶:۱۴ ب.ظ:

  اگه قراره رهبری تو تمام مسائل مخالفت کنه شماها میگین دیکتاتوره
  البته نکرده الانم دارین میگین

  رهبری کد میده راهنمایی میکنه در باره این کنواسیونها هم گفتند اما کو گوش شنوا

  رهبری اگه یک طرف را بگیره شک نکن جنگ داخلی میشه حالا تروریستهای تا دندان مسلح و دندان تیز کرده اونور مرزها به کنار
  اون میدونه این چیزهارو خون دل میخوره و چیزی نمیگه

  [پاسخ]

  متولد ۹ دی پاسخ در تاريخ مهر ۲۱ام, ۱۳۹۷ ۷:۰۵ ب.ظ:

  چه ربطی داره به نوشته ی من؟
  پیر میکنی آدمو به قرآن …

 42. شاعرانه
  ۲۱ مهر ۱۳۹۷ در ۱۳:۱۰ | #42

  چه کسانی قربانی بن سلمان می‌شوند؟

  این منابع که خواسته‌اند هویتشان فاش نشود، گفته‌اند که عربستان و امارات بر این توافق کرده‌اند که «فردی، فدا شود». احتمالا این فرد یا افراد «در رأسشان سعود القحطانی مشاور دیوان سلطنتی باشد و اتهام‌شان این باشد که این عملیات را بدون اطلاع سران سعودی انجام داده‌اند».

  این منابع توضیح دادند که «سران امارات هم به رسانه‌های تحت امر خود مثل اسکای نیوز عربی و شخصیت‌های معروف در شبکه‌های اجتماعی دستور داده‌اند که به مسئله بپردازند و اتهامات را متوجه ترکیه و قطر کنند و حتی این را مطرح کنند که ربودنش خاشقچی کار این کشور است تا اتهامات از بن سلمان دور شود».

  در همین راستا، «عبدالله بن زاید» وزیر امور خارجه امارات در توییتر خود با عربستان اعلام همبستگی کرد و نوشت «با عربستان سعودی هستیم همیشه چون این کشور همیشه در کنار شرافت، عزت، ثبات و امید بوده است».

  [پاسخ]

 43. شاعرانه
  ۲۱ مهر ۱۳۹۷ در ۱۳:۱۶ | #43

  آمریکا از عربستان پول میگیره و اونو میدوشه بعد بهش میگه هر جنایتی دلت میخواد انجام بده
  عربستان داعش و تروربستهای دیگه رو ساپورت مالی و تسلیحاتی میکنه و میفرسته کشورهای دیگه از جمله ایران تا مردم بی گناه را یکشن
  دوستان آمریکا یعنی انگلیس و فرانسه و المان و غیره هم کاملا هماهنگ با کدخدا عمل میکنند

  یه خبرنگار بدبخت فقط چندتا انتقاد از وهابیها کرد گرفتن کشتنش و تکه تکه اش کردن

  اینهمه جنایت تو یمن دارن انجام میدن کسی جیکش در نمیاد

  دنیارو نگاه کن ترو خدا داره کجا میره

  اونوقت این کله پوکهای غربگرا و نوکر صفت میان اینجا دارن به رهبر و انقلاب و همه توهین میکنن و کسشر میگن که سپاه تروریسته و ایران و کسشرهای دیگه بجای اینکه بگن جنایتکار غربیها و وهابیها هستن

  واقعا گاهی پشیمون میشم چرا بدنیا اومدم تا کله های پوک و کله پوکها را نظاره کنم

  [پاسخ]

 44. Rorr
  ۲۱ مهر ۱۳۹۷ در ۱۸:۳۵ | #44

  رهبری کد میده…

  آخه مومن تو که هنوز توانایی نوشتن یک خط راجع به یک مطلب رو نداری، تو که فرق فتف و سی اف تی و یو ان و سی ان ان رو نشخیص نمی دی، تو کُد می تونی رمز گشایی کنی تو سخنان رهبری؟ چه کدی میده آخه؟ داره میگه از نظر من چیز خاصی نیست! ینی فیتیله رو بکشین پایین بسه دیگه حزبولا برگردین تو لونه هاتون تا دفه بعدی. اینه کُدش! خو رهبر چه گناهی داره که شماها انقد نفهمید؟

  [پاسخ]

 45. Rorr
  ۲۱ مهر ۱۳۹۷ در ۱۸:۳۸ | #45

  بعدشم کی گفت آمریکا کار درستی میکنه؟ یا اسراییل یا عربستان؟ جناب نفهم، وقتی مثلا میگیم جمهوری اسلامی حکومت ظلم و ریا و فساده، به این معنی نیست که بقیه همه پاکن و بری از هر ایرادی. می فهمی یا شاعرانه فهم تر بگم واست؟

  [پاسخ]

 46. Rorr
  ۲۱ مهر ۱۳۹۷ در ۱۸:۴۲ | #46

  یه خبرنگار بدبخت فقط چندتا انتقاد از وهابیها کرد گرفتن کشتنش و تکه تکه اش کردن

  همینه که هست! همون منطق جمهوری اسلامی گنده اس و زورش میرسه و میتونه و اعدام میکنه و غارت میکنه در عرصه جهانی هم برقراره ولی این بار جمهوری اسلامیه که باید زور بشنوه. حالا واسه تو چه فرقی میکنه؟ تو که کارت نوکری و کاسه لیسیه حالا هر کی سر کار باشه. تو به اربابات خدمت کن. دیگه چی کار داری اونا از کی تو سری میخورنو به کی توسری می زنن؟

  [پاسخ]

 47. بينام …
  ۲۲ مهر ۱۳۹۷ در ۰۰:۰۳ | #47

  آیت الله مکارم شیرازی در انتقادات قبلی خود به دستگاه قضایی گفته بود: “دستگاه قضایی باید مطابق احکام اسلامی باشد؛ چرا عده ای بر خلاف احکام اسلامی زندانی می شوند؟ چرا حکمی می دهید که هرشخصی می شنود، بخندد؟… چرا عده ای بر خلاف احکام اسلامی زندانی می‌شوند؟”

  البته ایشون هیچ انتقادی به زندانی کردن، قتل و خودکشی ادمها و زندانیان سیاسی و منتقدان رهبر ندارند …. انتقادات معظم له به این ه:

  این مرجع تقلید، در پاسخ امروز شنبه ۲۱ مهر خود به آقای لاریجانی پیشنهاد کرده “دادستان کل کشور و دو نفر از قضات عالی‌رتبه که سوابق حوزوی داشته باشند” به حوزه بیایند تا ایرادات مطرح شده درباره مهریه “در محیط عالمانه و دور از عصبانیت حل و فصل شود”.

  گه بگیره سردر این حوزه ی علمیه رو

  سال ٨٨ تو اوج اختلافات سیاسی این پفیوز الله انتقاد شدید کرده بود که چرا آبخوری های متروی تهران در ماه رمضان کار می کنه؟

  [پاسخ]

 48. Rorr
  ۲۲ مهر ۱۳۹۷ در ۰۷:۴۴ | #48

  ماری آنتوانت که گفته بود مردم نون ندارن خو شیرینی بخورن پیش این جماعت میشه مرهم دردهای اجتماع حسابش کرد.

  حالا این گوساله مکارم مدعیه که برای مشکل صد بعدی مهریه تو ایران راه حل داره منتها مقامات باید بیان حوزه بشینن با اینا جلسه بذارن! اینکه دست به قلم ببره و مثلا یه مقاله راجع به موضع خودش یا حوزه مربوطه اش تو یه روزنامه مملکت بنویسه، اصلا به مغز سایز پلانکتونش خطور نمی کنه. احتیاجی هم نمی بینه افکار عمومی رو قانع کنه. همین که برداشت ابلهانه و ماقبل تاریخ خودشو به دادستان و رییس قوه قضاییه مملکت اماله کنه براش کافیه حالا این چه بلایی سر مردم و ازدواج و طلاق میاره، دیگه واسه مکارم مهم نیس اساسا قدرت تحلیل و فهم در اون حد هم نداره.

  [پاسخ]

 49. Omid
  ۲۲ مهر ۱۳۹۷ در ۰۹:۲۷ | #49

  تو دنیای وب فارسی آهستان منحصر بفرده
  از اون همه خطابه های پرشور و درگیری های پرحرارتِ سال هشتاد و هشت خبری نیست اما ، هنوز انگار دلمون که تنگ اون روزا میشه میایم اینجا … خاطره هامون رو مرور میکنیم . هشتاد و هشت … هفتاد و شیش … چرا این سرزمین اینجوریه ؟!
  هر چی تلاش میکنیم بهتر بشه ، بدتر میشه
  این فاصله ها درست نیست …
  اینقدر فاصله نبود
  حالا دیگه به عبدی هم اجازه میدن بیاد شبکه چهار از امکان فروپاشی اجتماعی بگه !
  رمبیدن رو جدی گرفتند ؟!
  شاعرانه ! نظرت چیه ؟
  فاصله ها تو رو نمی ترسونه ؟

  [پاسخ]

 50. متولد ۹ دی
  ۲۲ مهر ۱۳۹۷ در ۰۹:۳۵ | #50

  میگم حالا یه اشتباهی کرد بنده خدا مکارم
  شما ببخشیدش :) آخوندا دعواهاشونم دیدنیه.خاص خودشونه
  به بهانه ی بحث علمی،سریع میرن پشت پرده :) هنوز که هنوزه مردمو نفهم،صغیر،عوام و غریبه میدونن
  حالا فکر میکنید بحث علمی شون چیه؟ ساعتها میشینن توی درس خارج و صدها نفر جر و بحث میکنن که مثلا کسی از تهران بره پردیس،نمازش کامله یا شکسته.در جواب بحث میکنند که از اتوبان رفته یا از جاده قدیم جاجرود؟از اول نیت کرده یکسره بره پردیس یا هوس کرده بره جاجرود بستنی بخوره بعد از اونجا رفته پردیس به فامیلاش سربزنه؟ از کدوم دوربرگردون بومهن دور زده؟ پردیس خونه داره یا نه؟ اگه داره چند وقت و چطور اونجا ساکنه؟ اعراض از وطن کرده یا نه؟ امید داره یه روز برگرده یا نه…بعدش تازه میان بحث میکنن که از فلان حدیث میشه این دلالت رو کشید بیرون برای فلان حکم یا نه و بعدش و بعدش …
  تک تک این مهملات داره کنتور میندازه برا بیت المال.مفتی که نیست.درست مثل یاوه هایی که حدادعادل میسازه محض خنده که اونم تک تک واژگان ابداعی ش کلی برامون آب میخوره

  [پاسخ]

برگه نظرات
1 28 29 30 31 32 13205
 1. بدون بازتاب

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: