خانه > جامعه, سياست > فیلم؛بغض یک پیرزن برای ایران

فیلم؛بغض یک پیرزن برای ایران

یک فیلم کوتاه از صحبت‌های یک پیرزن در روزهای بعد از انتخابات.

یعنی روزهایی که جماعتی با ادعای دروغ تقلب به خیابان‌ آمدند و به آرای میلیون‌ها ایرانی اعتراض کردند. روزهایی که عده‌ای از جماعت معترض، به اتوبوس و بانک و ادارات دولتی هم رحم نکردند. روزهایی که تلویزیون بی‌بی‌سی و صدای آمریکا لطف می‌کردند و فیلم و عکس آشوب‌ها و آتش‌‌زدن‌ها را  نمایش می‌دادند و آنرا اعتراض مردم ایران می‌نامیدند.

اما مردم دیگری هم در ایران زندگی می‌کردند که دلشان خون بود و به حال ایران و ایرانی می‌سوخت، ولی کاری از دستشان برنمی‌آمد. این بخش عظیم جامعه، در ۲۲ خرداد به پای صندوق‌های رای آمده بودند و انتظار داشتند که اوضاع بر همان منوال همیشگی باشد، اما عده‌ای نگذاشتند. عده‌ای هم اصلا نمی‌خواستند دیگران را ببینند. آنها، فقط خودشان را می‌دیدند. چرا که بی‌بی‌سی و صدای آمریکا فقط آنها را نشان می‌داد. کم‌کم این توهم برایشان پیش آمد که انگار مردم فقط خود آنها هستند!

البته ما هم اشتباه کردیم. اگر به جای خیلی از کارهای بیهوده، به کوچه و خیابان می‌رفتیم، به شهرها و روستاها می‌رفتیم  و از مردم عادی جامعه فیلم و عکس تهیه می‌کردیم و منتشر می‌کردیم و صدای اعتراض آنها را به گوش این جماعت متوهم می‌رساندیم، الان شاید اوضاع کمی فرق می‌کرد. البته شاید! چرا که همیشه راهی برای فرار از واقعیت وجود دارد.

این فیلم را می توانید از اینجا دانلود کنید.

جواب تورجان به این مطلب : دوست خوبم آهستان، فیلم کوتاهی از سخنان یک پیرزن را در وبلاگش گذاشته و باز هم معترضان را با ادبیات خاص خود نواخته است. در ابتدای این فیلم کوتاه به سبک روش های نخ نماشده صدا و سیما سعی شده اعتراضات را زاییده تحریکات شبکه های لس آنجلسی جلوه دهد و در ادامه هم پیرزنی می گوید که مملکت داشت آباد می شد ولی مخالفان دولت نگذاشتند!

جواب من به تورجان: تورجان عزیز کمی انصاف!

 1. ادب
  ۲۹ آبان ۱۳۸۸ در ۱۰:۲۳ | #1

  سایت قلم- شنبه ۲۳ خرداد ۸۸- ساعت ۰۱:۴۵
  میرلوحی عضو کمیته صیانت از آرا در گفت و گو با قلم نیوز گفت: “آنچه امروز ۵۰ هزار نماینده ما در صندوق های رای گزارش دادند و آنچه در شعب اخذ رای قابل حس بود و خود ما و دیگران نیز آن را احساس کردیم، حاکی از یک پیروزی قطعی است”.

  بخشی از نامه میر حسین موسوی خطاب به شورای نگهبان در خصوص دلایل تقلب:
  “در سراسر کشور هزاران نفر از نمایندگان اینجانب و سایر کاندیداها از شعب رای گیری اخراج و به سایرین هم اجازه نداده اند وظایف نظارتی خود را عمل کنند… تعداد بسیار زیاد دیگری هم که اخراج نشده بودند از هرگونه اطلاع از جریان رای گیری محروم شده اند”.

  می بینید این دو گزاره چقدر ضد و نقیض اند؟!!!

  [پاسخ]

  یک ایرانی پاسخ در تاريخ آبان ۲۹ام, ۱۳۸۸ ۱۱:۲۱ ق.ظ:

  ادب جان اینا تناقضاتشون یکی دو تا نیست. اگه یادت باشه موسوی در تمام مناظره‌هاش به سر تا پای احمدی ایراد می‌گرفت و تمام برنامه‌هاش رو زیر سؤال می‌برد. ولی در آخرین برنامه‌ی تبلیغاتی در بخش گفتگوی خبری شبکه‌ی دو، موسوی گفت که من با سهام عدالت احمدی موافقم ( در حالیکه تا روز قبلش می‌گفت سهام عدالت یعنی گدا پروری ).
  تناقض از تمام رفتار و گفتار موسوی در قبل از انتخابات و بعد از انتخابات میباره.

  [پاسخ]

  مسعود پاسخ در تاريخ آبان ۲۹ام, ۱۳۸۸ ۱۱:۳۶ ق.ظ:

  ضد و نقیض نیست!
  منظور میرلوحی جو حاکم بر انتخابات بوده و احساسی که ناشی از مشارکت حداکثری مردم بوده است. همان رأی های خاموشی که اینبار به حمایت از موسوی به صحنه آمدند. آن ۵۰ هزار گزارشش نادرست است! خواسته به حرفش مثلاً سندیت بدهد. ولی واضح بود که افرادی که تا به حال رأی نمیدادند و با شور و شوق اینبار به صحنه آمده بودند به چه کسی رأی دادند.

  میرحسین هم راست می گوید.

  [پاسخ]

  مسعود پاسخ در تاريخ آبان ۲۹ام, ۱۳۸۸ ۱۱:۳۸ ق.ظ:

  ضد و نقیض نیست!
  منظور میرلوحی جو حاکم بر انتخابات بوده و احساسی که ناشی از مشارکت حداکثری مردم بوده است. همان رأی های خاموشی که اینبار به حمایت از موسوی به صحنه آمدند. آن ۵۰ هزار گزارشش نادرست است! خواسته به حرفش مثلاً سندیت بدهد. ولی واضح بود که افرادی که تا به حال رأی نمیدادند و با شور و شوق اینبار به صحنه آمده بودند به چه کسی رأی دادند.

  میرحسین هم راست می گوید.

  [پاسخ]

 2. آیینه صبوح
  ۲۹ آبان ۱۳۸۸ در ۱۰:۴۵ | #2

  میشه بگی کدوم نامه رو داری میگی؟من که هر چی اینجا http://fa.wikisource.org/wiki/نامه_میرحسین_موسوی_به_شورای_نگهبان
  گشتم همچین گزاره ای ندیدم!!!

  [پاسخ]

  یک ایرانی پاسخ در تاريخ آبان ۲۹ام, ۱۳۸۸ ۱۲:۲۱ ب.ظ:

  خطاب به آیینه صبوح
  برو به این آدرس:
  http://www.tabnak.ir/fa/pages/?cid=52461

  [پاسخ]

  آیینه صبوح پاسخ در تاريخ آبان ۲۹ام, ۱۳۸۸ ۲:۳۰ ب.ظ:

  http://alef.ir/1388/content/view/47693/
  این لینک خبر الف هست.توی اون هم همین نامه منتشر شده.فکر کنم هم نامه رسمی هم که فرستاده شده همین باشه چون تاریخش مربوط به ۲۷ خرداده و خبر تابناک مربوط به ۳۰ خرداد.

  [پاسخ]

 3. چغوک
  ۲۹ آبان ۱۳۸۸ در ۱۲:۱۹ | #3

  الان مثل روز روشنه که دعوای سبزها سر تقلب نیست. اونها به کمتر از سرنگونی رژیم راضی نمیشن. این رو میشه از شعارهاشون فهمید. البته تا وقتی این دوستان تو توهم هستن چیزی رو نمیشه حالیشون کرد. اگر روز ۲۵ خرداد به قول این آقایون ۴میلیون نفر تو خیابون بودن پس روز ۲۲ بهمن حداقل ۲۰میلیون تظاهرکننده به خیابونها میان (البته سبزها معتقدند از اول انقلاب تا امروز جمعیت حاضر در جنگ و راهپیمایی با چک پول حاضر بودن بیان تو صحنه) البته باید از آقایون پرسید چی شد که جمعیت چند میلیونی چطور در روز ۱۳ آبان به ۴۰۰۰ نفر کاهش یافت. چطور میشه شعار بسیجی واقعی… تبدیل شد به نه احمدی نه موسوی فقط رژیم پهلوی؟ چطور میرحسین تا دیروز میگفت ولایت فقیه باعث شد تو این ۳۰ سال از دیکتاتوری جلوگیری کرده ولی امروز رکیک‌ترین توهینها توسط جنبش سبز نثار رهبری میشه؟ چطور میشه سبزها دم از امام میزنن ولی صراحتا منتظری رو مرجع فکریشون میدونن؟

  [پاسخ]

 4. علی
  ۲۹ آبان ۱۳۸۸ در ۱۴:۱۰ | #4

  میم عزیز لطف کنید لینک ها را بگذارید به آرشیو الف هم مراجعه کردم در دو بخش به ۱۴-۱۵ مورد جواب داده بود (که بعضی شبهه ها را خودش مطرح کرده بود خودشم جواب داده بود برخی هم مغلطه بود برخی هم قانع کننده)سئوال بنده بین اون شبهه ها و جواب ها نبود

  [پاسخ]

 5. سبز تر از دل تو و اون رئیس جمهور دروغ گویت
  ۳۰ آبان ۱۳۸۸ در ۰۳:۰۵ | #5

  تو کله شما و امثال شما پر شده از دروغ و چاخان
  راست میگی همه مردم جاسوس و برانداز هستند ولی اون رئیس جمهور دروغ گوی تو با اون نمودارهای تورم پائینش راست گو هستند .
  راستش رو بگو حقوق بگیر سپاه هستی یا اطلاعات یا ولی امر
  نگو که اینا رئ از دل خودت مینویسی که واقعا از بس دروغ از شما و امثال شما شنیدم حاااااااالم بهم میخوره
  پس سعی کن همیشه راست گو باشی حتی اگه به ضررت تموم بشه

  [پاسخ]

 6. رضا محمدي
  ۳۰ آبان ۱۳۸۸ در ۰۷:۲۶ | #6

  سلام. سایت پیک نت به رفیقت تورجان حالی داده و مطلب اون رو علیه تو زده. این هم آدرسش
  http://peiknet.com/1388/05aban/30/page/34Turjan.htm

  [پاسخ]

 7. محمد
  ۳۰ آبان ۱۳۸۸ در ۱۰:۰۷ | #7

  اغلب نظرات رو خوندم به نظرم بعضی دوستان نکات جالبی رو مطرح کردند
  ولی یک نکته در خصوص انتخابات و وقایع اون ذهن من رو به خودش مشغول کرده
  و اون بزرگترین ظلمی است که به گفته رهبر اتفاق افتاده واون بحث مطرح کردن تقلب در انتخابات است
  به نقل از فارس نیوز از قول آقای علم الهدی:
  “افرادی که این انتخابات با عظمت را دروغ نامیده‌اند مرتکب بزرگترین جرم شده ‌اند و این تعبیر از مقام معظم رهبری دارای بار حقوقی است، چرا که در کشور بر اساس موقعیت نظام جمهوری اسلامی دارای بار حقوقی است و ولایت قضا با مقام معظم رهبری است ”
  http://www.farsnews.net/newstext.php?nn=8808081038

  یکی به من بگه بر اساس کدام حدیث آیه روایت و یاهر مستندی در یک حکومت غیر معصوم مطرح کردن تقلب بزرگترین جرم محسوب می شود!

  پس از روشن شدن این مسئله برای ما توضیح دهید مجازات مرتکبان این جرم چیست؟

  پس از روشن شدن مطلب دوم برای ما معنی آیات زیر را بیشتر و به تفصیل توضیح دهید؟

  إِنَّ اللّهَ لاَ یَغْفِرُ أَن یُشْرَکَ بِهِ وَیَغْفِرُ مَا دُونَ ذَلِکَ لِمَن یَشَاءُ وَمَن یُشْرِکْ بِاللّهِ فَقَدِ افْتَرَى إِثْمًا عَظِیمًا ﴿۴۸﴾ -النساء
  مسلما خدا این را که به او شرک ورزیده شود نمى‏بخشاید و غیر از آن را براى هر که بخواهد مى‏بخشاید و هر کس به خدا شرک ورزد به یقین گناهى بزرگ بربافته است (۴۸)

  آیا بزرگترین جرم یعنی ادعای تقلب در انتخابات از شرک به خدا بالاتر است؟!
  واگر بالاتر است چگونه است که خدا این را می بخشد و شرک به خود را نمی بخشد؟!

  و پس از آن بیانات امیرالمومنین را برای ما توضیح دهید

  الا و ان الظلم ثلاثه : فظلم لا یغفر ، و ظلم لا یترک ، و ظلم مغفور لا یطلب فاما الظلم الذی لا یغفر فالشرک بالله قال الله تعالی :[[ان الله لا یغفر ان یشرک به ] ] و اما الظلم الذی یغفر فظلم العبد نفسه عند بعض الهنات و اما الظلم الذی لا یترک فظلم العباد بعضهم بعضا -نهج البلاغه-خطبه ۱۷۶
  بدانید ظلم و ستم بر سه گونه است : ستمی که هرگز بخشوده نمی شود و ستمی که بدون مجازات نخواهد بود و ظلمی است که از آن صرفنظر می شود و بازخواست ندارد . اما ظلمی که بخشوده نخواهد شد شرک به خداست خداوند می فرماید : خداوند هیچگاه از شرک به خود در نمی گذرد اما ظلمی که بخشوده می شود ستمی است که بنده با گناهان صغیره به خویشتن کرده است . و اما ستمی که بدون مجازات نمی ماند ستمگری بعضی از بندگان به برخی دیگر است .

  بفرمایید کجای بیانات امیرالمونین مشخصا از بزرگترین جرم صحبت کرده است
  شما همین را روشن کنید بقیه پیش کش!

  [پاسخ]

 8. ۳۰ آبان ۱۳۸۸ در ۱۰:۳۰ | #8

  محکم ترین دلیل برای تقلب در انتخابات ترس دولت احمدی نژاد از هر تجمعی توسط طرفداران میرحسین و ندادن مجوز حتی برای خواندن فاتحه غیرسیاسی در روز چهلم کشته شدگان معترض بود. وحشت عجیب و غریب دولت از این قضیه به قدری شدید است که مکانی برای شک نمیگذارد. به نظر من اصلا تقلب نشده است. بلکه اصلا آرا شمارش شده اعلام نشده است. و الا این همه ترس برای چیست؟ اگر راست میگویند بگذارند یکبار هم که شده معترضان با مجوز دولت تظاهرات کنند. حتی وسط هفته و در یک روز طوفانی.

  [پاسخ]

 9. امیر
  ۳۰ آبان ۱۳۸۸ در ۱۴:۱۰ | #9

  البته منظور ما اون بسیجی هایی هستش که روزی ۲۵۰ هزار تومان میگیرند تا مردم را سرکوب کنند!!!
  مخلص همه بسیجی های خط همت و باکری.

  [پاسخ]

 10. حسن
  ۳۰ آبان ۱۳۸۸ در ۱۶:۴۳ | #10

  آهستان به مسعود پاسخ داده و گفته است : به خیابان ها نمی آمدید و از طریق قانون اعتراض می کردید! پرسش من این است که اگر قانونی در کشور وجود دارد چرا رهبر شما به آن تن نداد و صبر نکرد تا شورای نگهبان صحت انتخابات را تایید کند و بعد ایشان به احمدی نژاد تبریک بگوید ؟چرا همان روز اول اطلاعیه داد و انتخابات را تایید کرد در حالی که تایید همان شورای نگهبان قلابی سه هفته به طول انجامید . آقای رهبر از کجا خبر داشت که انتخابات مخدوش نشده است ؟ در سراسر دنیا قانون فقط برای توده مردم وضع نشده است ، نخست برای حکومت گران است تا حدو مرزشان را بدانند . وقتی رهبر و دسته اوباسش قانون را دریده اند و زیز پا گذارده اند ، لطفا از قانون نگوییدکه حال همه به هم می خورد

  [پاسخ]

 11. ۳۰ آبان ۱۳۸۸ در ۱۷:۲۳ | #11

  من با سخنان آن دوست بسیجی کاملا موافقم .
  اگر آقای احمدی نژاد واقعا ۵/۲۴ میلیون رای آورده بود ، خوب دوباره هم که رای گیری می کردند ، باز می آورد و چه بسا بیشتر هم می آورد ولی بگیر و ببند و بکش و …. نشان از تقلب است عزیز. آنهم تقلب بقول مردم ۶۳ درصدی . وگرنه قرعه کشی که نبود که بگوییم به احمدی نژاد قرعه فال افتاد و دیگر ممکن است نیفتد . ولی من که گمان کنم واقعا شورای نگهبان جناح راست افراطی قرعه فال را بنام احمدی نژاد انداخته و محکم هم با آقا روش وایسادند . خودمانیم ها گنجشک را با شلیک توپ زدند ، نه ؟!!!!!!!!!!

  [پاسخ]

  رضا پاسخ در تاريخ آبان ۳۰ام, ۱۳۸۸ ۷:۵۱ ب.ظ:

  مردم و حکومت که مسخره شماها نیستن که به خاطر اینکه زن موسوی لر بوده و تو لرستان رای نیاوردین بیان انتخابات رو دوباره برگزار کنن.
  در ضمن “ولی بگیر و ببند و بکش و …” برگزاری دوباره انتخابات بیشتره یا ارائه دلیل و مردک محکم و قابل اثبات(نه مثل برگه تا نخورده رای)؟
  اونجوری دیگه هرکی تو هر انتخاباتی شرکت میکرد و انتخاب نمیشد داد و هوار میکرد و کلا ۳۶۵ روز سال باید انتخابات برگزار میکردیم.
  شما ها هم اگه دلیل و مدرک محکم و قابل بررسی و استناد(نه مثل لر بودن زن موسوی و برگه تا نخورده و اینکه چند تا از ناطرهای ما رو اخراج مردن بدون آوردن تعداد دقیق شعبه های مذکور دلیل اخراج و…) دارین هیمن جا بذارین تا ما هم بهره مند بشیم

  [پاسخ]

 12. pendar
  ۳۰ آبان ۱۳۸۸ در ۱۸:۲۹ | #12

  بسیار دگم تشریف دارید

  [پاسخ]

 13. man
  ۳۰ آبان ۱۳۸۸ در ۱۸:۳۲ | #13

  ما امت همیشه در صحنه هم چون همیشه روز شانزده آذر به خیابانها می‌‌آییم

  تا قلم پای مخالفان سرور بزرگ رئیس محمود احمدی نژاد و آقا خامنه یی نماینده خدا بر روی زمین را بشکنیم و به کهریزک ببریم

  آقا یه صاحب این وبلاگ

  به خدا من از خودتونم

  و دوست دارم مثل شما و بسیجی‌‌ها پول زیاد و وام بهم بدن کار بهم بدن

  برم دانشگاه همه چی‌ بهم تعلق بگیر

  ولی‌ نمیدونم از کجا شروع کنم

  می‌شه منو راهنمایی‌ کنین؟

  در ضمن دوست دارم برم تو کهریزک به اسلام و مسلمین خدمت کنم

  هم پول مید ن هم بقیه چیزا

  لطفا بگین شما چطور شروع کردین تا ما هم یاد بگیریم

  [پاسخ]

 14. مازیار
  ۳۰ آبان ۱۳۸۸ در ۱۹:۰۶ | #14

  جناب آقای آهستان . اجازه بده بنده از طرف مسعود دلایل تقلب را ارائه دهم :
  خبر گزاری رسمی دولت ساعت ۸ شب ۲۲ خرداد خبر پیروز یاحمدی نژاد را مخابره کرد . ساعت ۸ شب انتخابات هنوز تمام نشده بود . همین یک دلیل کافی است . اما باز هم ادامه دارد :

  ۲ – آرای احمدی نژاد به صورت خطی افزایش میافت . هر چند رای که شمرده میشد احمدی نژاد همیشه ۶۳ درصد رای داشت .

  ۳ – تا ده میلیون رای شمرده نشده بود آقایان آرای باطله را اعلام نمیکردند . وقتی سر وصدای قضیه در وبلاگها در آمد آقایان یادشان افتاد هر انتخاباتی رای باطله هم دارد !

  ۴ – ۱۴ میلیون نفر اصلاح طلبند . اما عده ای به حدی از کروبی نفرت دارند که او ۳۰۰ هزار رای بیشتر نیاورد !کروبی تاوان انتقادش را از اعدام کودکان با تحقیر شدنش به وسیله رایی کمتر از آرای باطله باید می پرداخت .

  ۵ – باز هم دلیل میخواهی ؟

  [پاسخ]

  رضا پاسخ در تاريخ آبان ۳۰ام, ۱۳۸۸ ۸:۱۴ ب.ظ:

  این ها دقیقا همون دلایل ضعیف و بدون سند هست که گفتن همش دارین میگین.
  کجا آرای احمدی نژاد همش ۶۳ درصد بود؟
  نسبت آرای احمدی نژاد به موسوی هم ثابت نبود حیف الان هارد اکسترنالم اینجا نیست تو اون عکس داشتم از نسبتشون
  در مورد مدرک اینکه ۱۴ میلیون اصلاح طلبداریم چرا کروبیرای نیاورد مثل همون لر بودن زن موسوی میمونه!
  معلومه که کسی که سروش که کلا عقایدش ۱۸۰ درجه با مردم تفاوت داره و اون مهاجرانی که شایعه تعداد زن هاش همه جا پر هست رای نمیاره
  معموله اخوندی که حتی دو کلمه عربی دوم راهنمایی نمیفهمه و اونجور جلوی احمدی نژاد ضایع میشه رای نمیاره
  انتخابات قبل هم فقط به خاطر ۵۰ هزار تومن اونقدر رای آورد که اونم با این سهام عدالت هادیگه برای مردم جذابیت نداشت
  همه آخرش به موسوی رای دادن که احمدی نژاد نیاد طبق شعار هرکس به جز احمدی نژاد یا نه به احمدی نژاد
  من باز هم منتظر دلایل قابل استناد در مورد اخراج ناظرها و دلایل دیگه که هنوز مدرک در موردش نیاوردین هستم

  [پاسخ]

 15. گمنام
  ۳۰ آبان ۱۳۸۸ در ۲۳:۱۴ | #15

  آقای آهستان عزیز بعد از این ۵ ماهی که از انتخابات گذشته بعید میدانم کسی در باطل بودن و تقلب در آن شک داشته باشد و از جنایت و ستمهایی که بر مردم ایران رفت….. بگذریم چون بحث کردن با شما بی ثمر است. وای اگر از پس امروز بود فردایی…

  [پاسخ]

  فاطمه پاسخ در تاريخ آذر ۲ام, ۱۳۸۸ ۶:۲۲ ب.ظ:

  منظور شما از “کسی” چیه؟ خودتون! چون من که نه به تقلب اعتقاد دارم و نه به ظلم به مردم! خیلی ها رو هم مثل خودم دیدم. البته چرا به مردم ظلم شد چون یک عده اغتشاشگر مدتی آسایش مردم رو از بین بردند و به رایشون توهین کردند!!!
  بحث کردن با شما هم بی ثمر هست، آخه هنوز بعد ۵ ماه هنوز نتونستید یک دلیل درست و حسابی برای تقلب بیارید!

  [پاسخ]

برگه نظرات
1 2 4449
 1. ۲۹ آبان ۱۳۸۸ در ۱۲:۱۲ | #1

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: