خانه > انقلاب اسلامي, جامعه, دفاع مقدس > دفاع مقدس به روایت آوینی یا بی بی سی؟!

دفاع مقدس به روایت آوینی یا بی بی سی؟!

اشاره: این نوشته تقریبا طولانی، خود مقدمه ای است برای لینک‌های زیر. اگر حال و حوصله خواندن ندارید، فیلم‌های زیر را از دست ندهید

چند سالی هست که دشمنان انقلاب علاقه خاصی به خاطره‌گویی و روایتگری درباره انقلاب اسلامی پیدا کرده‌اند. راویان جدید ادعا می‌کنند که می‌خواهند با رعایت بی‌طرفی، از دریچه‌ای دیگر به مسائل ایران نگاه کنند و پشت پرده‌ی حقایقی را بازگو کنند که تاکنون گفته نشده است. مستند بی بی سی فارسی درباره انقلاب اسلامی یکی از همین موارد بود که در آن روایتگری‌ِ ناگفته‌های انقلاب بر عهده آدم‌هایی از جنس محسن سازگارا بود!

بعد از انقلاب اسلامی، بی‌بی‌سی فارسی این‌بار سراغ دفاع مقدس و جنگ تحمیلی رفت تا روایتی دیگر و متفاوت با روایت جمهوری اسلامی به مخاطب القا کند. در حقیقت بی‌بی‌سی از علاقه مردم و مخصوصا جوانان ایرانی به شهدا و خاطرات جنگ تحمیلی اطلاع دارد و حضور هرساله مردم را در مناطق جنگی و کاروان‌های راهیان نور می‌بیند، پس چه بهتر که این علاقه را با شک و شبهه و دروغ، نشانه بگیرد.

اولین نتیجه روایتگری بی‌بی‌سی، تقدس زدایی از دفاع مقدس هست، چرا که براساس روایت آنها، اصلا دفاع مقدسی در کار نبود، جنگی بود مشابه جنگ‌های دیگر! ضمن اینکه هنوز متجاوز بودن عراق ثابت نشده، شاید ایران شروع کننده آن باشد! در مرحله بعد، جنگ تحمیلی را، یک دعوای شخصی بین امام خمینی و صدام معرفی می‌کند!

کم‌کم نوبت به شمارش جنایت طرفین می‌شود! در روایت بی‌طرفانه بی بی سی، می‌فهمیم همانطوری که عراق به ایران ظلم کرد و بر سر مردم ایران بمب و موشک ریخت و اسرای ایرانی را شکنجه کرد، ایران هم در مقابل همین بلاها را بر سر مردم عراق آورد! همه چیز برابر و در شرایط برابر. کسی به دیگری بدهکار نیست.

بعد برای اینکه تکلیف شهید و شهادت و فرهنگ شهادت را هم مشخص کند، به سراغ کارشناسی می‌رود که کشف بزرگی دارد:«آثاری که درباره بسیجی‌ها منتشر شده بیشتر تلاش دارند شهادت دوستی جوانان در جبهه های جنگ را با تکیه بر حضور فرهنگ شهادت در تشیع ایرانی، سنت امام سوم شیعیان، بنیادگرایی و تعصب مذهبی و پدیده های مشابه توضیح دهد!»

جناب کارشناس بی‌بی‌سی، خیلی بی‌طرفانه نتایج پژوهش خود را از وصیت‌نامه شهدا بازگو ‌می‌کند: اکثر شهدای ایرانی به خاطر حس وطن‌پرستی شهید شدند! خیلی‌ها به خاطر حس کنجکاوی به جبهه ‌رفتند. عده‌ای هم برای فرار از مدرسه، بعضی‌ها هم از سر بیکاری و برای تنوع در زندگی، بعضی‌ها هم به خاطر جوگیری، بعضی‌ها هم برای رسیدن به پست و مقام و دانشگاه و شغل و پول و … البته این وسط یک چند نفری هم با آگاهی و شناخت کامل و در راه خدا و اسلام و قرآن و امام به جبهه رفته بودند که لابد اکثریت نبودند!

با خواندن این پژوهش آقای محقق بی‌بی‌سی، تازه متوجه می‌شویم که گویا نسخه‌های دیگری از وصیت‌نامه شهدا وجود داشته‌اند که ما از آن بی‌خبر بودیم. وصیت‌نامه‌هایی که در آنها اثری از یاد و نام امام خمینی، اطاعت از ولایت فقیه، حس شهادت طلبی، یاد امام حسین علیه السلام، سربازی امام زمان عجل الله فرجه و … دیده نمی‌شود!

بعد به سراغ سربازان و ژنرال‌های عراقی می‌رود و روایت آنها را از جنگ تحمیلی منعکس می‌کند تا به ما بگوید جنگ فقط آن چیزی نیست که جمهوری اسلامی می‌گوید. این روایت مثل این می‌ماند که دوربین را برداریم و به میان سربازان معاویه و یزید برویم و روایت آنها را درباره جنگ صفین و حادثه عاشورا بدانیم، تا اصل بی‌طرفی مستند سازی رعایت شود!

البته به خاطر اینکه ایرانی‌ها ناراحت نشوند، یادی هم از «قربانیان جنگ» و «همسران شهدای سبز» می‌کند و به یادمان می‌آورد که «بسیجی واقعی، همت بود و باکری!» خلاصه اینکه همه این موارد تکه‌هایی هستند که در کنار هم قرار می‌گیرند تا در نهایت چند پیام را به ذهن مخاطب ایرانی بمباران کند. اول اینکه دفاع مقدسی در کار نبود، دوم اینکه جمهوری اسلامی از مساله جنگ و شهدا سوءاستفاده می‌کند، سوم اینکه اصلا خود «شهید» هم به آن معنایی نیست که جمهوری اسلامی می‌گوید و چهارم اینکه خانواده همین شهدا هم از نظام و انقلاب بریده‌اند.

کمترین نتیجه چنین روایت‌هایی، قداست زدایی از مفاهیمی چون شهید و شهادت و فرهنگ شهادت و جهاد و ایثار و دفاع مقدس و اطاعت از رهبری و ولایت فقیه و در نهایت تغییر نگاه مخاطب ایرانی است. اما خوشبختانه تیر آنها این بار هم مثل همیشه به سنگ می‌خورد. چرا که بی بی سی فارسی علی‌رغم اینکه در مستند سازی و دروغگویی مهارت خاصی دارد، یک چیز را کم دارد. آنهم خاطره‌ی میلیون‌ها ایرانی است که با گوشت و پوست و جان و دل و چشم و گوش و خون خود، جنگ تحمیلی را دیده و حس کرده‌اند.

بی بی سی هر اندازه که راوی برای دروغ گویی و وارونه نمایی داشته باشد، اندازه مردم ایران، راوی برای خاطره گویی ندارد. چرا که در هر کوچه‌ای از کوچه‌های شهر ما، لااقل نام و یاد شهیدی زنده است و هر خانواده‌ای، لااقل شهیدی را در میان اطرافیان و بستگان خود دارد.

بی‌بی‌سی گمان می‌کند که فرهنگ شهادت، جزء تبلیغات جمهوری اسلامی است که به ذهن مردم القا شده باشد. نمی‌داند که پدران و مادران شهدا، فرزندان خود را به یاد امام حسین و تشنگان عاشورا به قربانگاه می‌فرستاده‌اند. بی‌بی‌سی گمان می‌کند که می‌تواند در حقانیت ما در دفاع مقدس شک و شبهه‌ای بوجود آورد، اما نمی‌داند که مردم ایران به فرموده امام، جنگ ایران و عراق را جنگ حق و باطل می‌دانند. بی‌بی‌سی گمان می‌کند که می‌تواند با یک فیلم مستند، خدشه‌ای در دفاع مقدس ما ایجاد کند، اما نمی‌داند که مردم ما «روایت فتح» سید مرتضی آوینی را می‌بینند و باور می‌کنند. روایت فتحی که در آن بسیجیان و شهدا به سربازان عاشورایی امام حسین و یاران و اصحاب امام زمان  و فرزندان سلمان فارسی تشبیه می‌شوند.

بدون شک، روایت فتح سید مرتضی آوینی، بهترین پاسخ به روایت بی‌بی‌سی از دفاع مقدس هست. البته امروز رسانه‌ها و مخصوصا یاران و همراهان سید مرتضی آوینی باید دوباره به صحنه بیایند و روایت فتحی از جنس سید مرتضی آوینی بسازند. اینجاست که آدم قدر برنامه‌هایی مثل «راز» و حضور آدم‌هایی مثل حسین بهزاد را در رسانه‌ی ملی بهتر درک می‌کند.

خوشبختانه سید مرتضی آوینی در مجموعه روایت فتح، صحنه‌هایی را ضبط کرده  و به ما رسانده که بهترین پاسخ به دروغ‌های امروز بی‌بی‌سی فارسی هست. من تعدادی از این صحنه‌های به یادماندنی را انتخاب کرده‌ و برای استفاده همه آپلود کرده‌ام که دقیقا پاسخی است به همین چند مورد دروغ بی‌بی‌سی. البته فرق روایت آوینی با روایت بی‌بی‌سی، در شیوه مستندسازی نیست، بلکه در جهان بینی، فرهنگ و اعتقاداتی است که سید مرتضی آوینی، در «روایت فتح»  از آن استفاده کرده و بی‌بی‌سی بویی از آن نبرده است.

********************************************************************************

روایت سید مرتضی آوینی از دفاع مقدس و قطعاتی ماندگار از مظلومیت رزمندگان ایرانی در ۸ سال  جنگ تحمیلی عراق علیه ایران

تیتراژ قدیمی و خاطره انگیز روایت فتح

امیر : فیلمی درباره اعزام رزمندگان ایرانی به جبهه و مصاحبه با مردم و دختری که پدرش به جبهه می‌رود+ خاطراتی درباره یکی از همکاران شهید روایت فتح

رفتار بسیجیان با اسرای عراقی ، البته بی‌بی‌سی می گوید همه اینها جلوی دوربین است و پشت صحنه همه را اعدام می‌کردند!

صحبت‌های شنیدنی یک بسیجی شهید ۱۴ ساله: دوست دارم ببینم آیا در میان همه کارشناسان بی بی سی، فقط یک نفر وجود دارد که مثل این نوجوان ۱۴ ساله معنا و مفهوم شهادت و دفاع مقدس را بیان کند؟

تصاویری از بدرقه و حضور مردم در روزهای اعزام + حرف های شنیدنی مردم

فیلمی از عملیات  و منهدم کردن یک پایگاه نظامی در عمق خاک عراق + پذیرایی کردهای عراقی از بسیجیان + پیام بسیجیان به مسئولان. این پیام را حتما بشنوید. می‌گوید ما این همه سختی را در برف و باران تحمل می‌کنیم تا پشت جبهه بی‌بندوباری‌ها را نبینیم!

فیلمی درباره شهید دستواره + مصاحبه با پدر شهید دستواره که در حقیقت پدر سه شهید است

سربازان امام زمان

بسیجی : مصاحبه با بسیجیان در جبهه . انصافا حرف های این ها را بشنوید ببینید در چه دنیایی سیر می کنند. بسیجیانی که در پشت جبهه از قشرهای مختلفی بودند: تراشکار و بقال و کشاورز و معلم و دانش آموز …

فیلمی از سخنرانی سردار علی فضلی  موقع اعزام نیروهای بسیجی به خط مقدم

فیلمی درباره  شهادت مظلومانه جمعی از غواصان بسیجی کرمانی

حاج بخشی پیر جبهه‌ها و  حزب الله تهران + مصاحبه با حاج بخشی. شهید آوینی می گوید وقتی با حاج بخشی روبرو شدیم تنها ۲ ساعت از شهادت پسرش می‌گذشت اما او حاضر نشد به شهر برگردد!  (حزب الله همان حزب الله است و مثل فتنه گران و مدعیان خط امام، رنگ عوض نمی‌کند)

بمباران شیمیایی حلبچه : گوشه هایی از جنایت صدام علیه مردم کشور خودش + کمک رزمندگان ایرانی به مردم مظلوم حلبچه

عملیات مرصاد و حاج سعید قاسمی: دوربین ابراهیم حاتمی کیا و صدای سید مرتضی آوینی و حاج سعید. نکته طنز روزگار اینجاست که حاج سعید و آدمهایی از جنس او، روزگاری در غرب کشور با منافقین می‌جنگیدند، اما کینه منافقین روزی به خیابان‌های تهران رسید و حاج سعید از زبان منافقین و فریب خورده‌های آنها، شنید که فریاد می‌زدند:«بسیجی واقعی، همت بود و باکری!»

فیلمی دیگر از عملیات مرصاد و نابودی منافقین و ضدانقلاب توسط بسیجیان+ صحبت‌های مردی که می‌گوید منافقین ماشینش را به اتفاق همسر و فرزندانش زیر تانک له کرده‌اند!

حضور آقای قرائتی و راستگو در عملیات مرصاد

فقط جمهوری اسلامی : یک فیلم دیدنی و ماندگار از عملیات مرصاد+ پاسخ مردم بومی کرمانشاه و اسلام آباد غرب به منافقین خلق! : ما هیچی نمی‌خوایم فقط جمهوری اسلامی و امام : این فیلم جواب منافقین خلقی که برای رهایی خلق آمده بودند!

مرحوم آقای جنیدی امام جمعه سابق رودسر پدر سه شهید + صحنه هایی از اعزام آن مرحوم به جبهه

صحبت های شنیدنی حاج آقا کشوری، عموی شهید کشوری + مداحی او در جمع بسیجیان

پیران توپخانه: صحبت های جالب و شنیدنی پیرمرد توپچی اصفهانی

داستان پل : ساخت پلی عجیب و غریب در کردستان + کمک به مردم بومی برای فرار از دست صدام (شرط می‌بندم این جور پل ها رو فقط در کارتون ها دیده باشید!)

عملیات والفجر ۸ : صحنه هایی از بمباران سنگین مواضع ایران توسط ارتش عراق+ رفتار بسیجیان با اسرای عراقی که تا ده دقیقه پیش به سمت ایرانی ها تیراندازی می‌کردند!

شهید حاج عباس کریمی + پیام پسر شهید در سن ۱۲ سالگی

شهید کاوه

شهید همت

شهید خرازی

شهید زین الدین: در جنگ نیاز به تدبیر داریم نه احساس! پاسخی به آنهایی که فکر می‌کنند بسیجیان بدون آموزش می‌رفتند خط مقدم و به راحتی شهید می‌شدند

حاج احمد متوسلیان

شهید کاظمی به روایت همسنگران و فرماندهان دفاع مقدس

شب خاطره در حضور رهبر انقلاب

عیادت رهبر انقلاب از جانباز شهیدی که ۱۶ سال به حالت کما روی تخت خوابیده بود

فیلمی از حضور رهبر معظم انقلاب در جمع رزمندگان ایرانی

بغض و گریه و چشم انتظاری ۲۳ ساله یک مادر شهید در مراسم تشییع شهدا

مصاحبه با مادران شهدا : پای صحبتها و درد دل های مادران شهدا

ننه علی : اوج مظلومیت مادران شهدا، مادری که با سختی و مشقت زیاد همین یک پسرش را بزرگ کرده بود اما امروز از شهادت تنها پسرش ناراحت نیست و می گوید در مقایسه با مادران شهیدی که سه پسر خود را از دست داده اند، کاری نکرده!

نامه زهرا : قرائت نامه توسط دختر شهید در کنگره شهدای بجنورد

پیام دانشجوی بسیجی به مردم ایران که در آینده  صدایش را می شنوند!

طلافروش تهرانی که در جبهه سر و صورت بسیجیان را می‌شست!

سردار قاسم سلیمانی + فیلمی از سخنرانی شب عملیات و بعد از شهادت دوستان

شب های تهران : این برنامه جالب چند سال پیش از شبکه تهران پخش شد. ابتدا صحنه‌هایی مربوط به چند بسیجی را پخش کردند و بعد از مردم خواستند که اگر آنها را میشناسند به شبکه تهران معرفی کنند. چند شب بعد همان بسیجی‌ها دور هم جمع شدند البته یکی از آنها به شهادت رسیده بود و مادر و برادرش مهمان برنامه بودند. این فیلم مربوط است به ۱۵ دقیقه قبل از شهادت این بسیجی. این شهید مظلوم که سه روز تمام در محاصره است، نه آبی دارد و نه غذایی اما می‌گوید همه چیز داریم. بعد به مسئولان سفارش می‌کند که مراقب بسیجی‌ها باشند!

قسمت اول این برنامه

قسمت دوم

قسمت سوم

قسمت چهارم (مداحی محمدرضا طاهری و سعید حدادیان در جبهه و در همین برنامه) نمی دونم چرا یاد ۱۴ خرداد امسال افتادم. وقتی سعید حدادیان و محمدرضا طاهری، پشت سر سید حسن خمینی نشسته بودند، بعضی‌ها بهشون بر خورده بود و با کنایه می‌گفتند که در جمهوری اسلامی مداحان جای خواص را گرفته‌اند! با دیدن این فیلم‌ها آدم یادش می‌یاد که روزی روزگاری خواص واقعی خمینی چه کسانی بودند؟

فیلمی دیگر از مداحی سعید حدادیان قبل از اعزام به خط مقدم : ما پیروان پیر خمینیم

مکالمه بی سیم بین شهید حسن باقری و شهید مهدی باکری

صدای فرمانده‌ی شهیدی در لحظات آخر حیات مادی: چند سال پیش برنامه ای درباره این شهید از تلویزیون پخش شد. شب عملیات، این شهید عزیز واکمنی به همراه داشت و صدای گلوله باران را ضبط می‌کرد که مورد اصابت گلوله قرار می گیرد و ذکر می گوید و شهید می شود

 1. سارا
  ۱ فروردین ۱۳۹۰ در ۱۷:۰۹ | #1

  متاسفانه گرانی اینترنت و محدودیت پهنای باند در ایران اجازه نمیدهد ویدیو ها را ببینیم.
  هر وقت مثل کشورهای استکباری اینترنت ارزان و بدون محدودیت شد آنوقت میبینیم.
  خود همین مساله نشاندهنده دروغ پردازی شماست .

  [پاسخ]

  haj.amin پاسخ در تاريخ مهر ۱۵ام, ۱۳۹۰ ۱۲:۲۳ ق.ظ:

  من در اهواز هستم
  هنوز به استکبار ایمان نیاوردم
  ولی سرعت اینترنتم بد نیست
  تمام فیلم ها رو میتونم دانلود کنم

  [پاسخ]

 2. حسینی
  ۲۲ فروردین ۱۳۹۰ در ۰۹:۰۱ | #2

  با سلام جناب اقای حسینی برای ما بچه های دیروز عالیه چون یاد و خاطرات انها دوباره برایمان زنده میشود کاش اینها به صورت سیدی میشد در اختیار مردم قرار میگرفت که اینها چه کسانی بودند ولی حالا بعضیها چه حرفهای زیادی میزنند. به خانم سارا بی شعور هم بگید لازم نیست تو بگی کی راس میگه کی دروغ

  [پاسخ]

 3. سعیدی
  ۷ مهر ۱۳۹۰ در ۱۸:۰۴ | #3

  آقای حسینی دست شما درد نکنه
  لینک شب خاطره مشکل داشت ولی بقیه رو سه سوته دانلود کردم با سرعت بالا
  الهی به گداهای این مملکت اینترنت ارزان مرحمت کن تا مثل ما حالشو ببرن :mrgreen:

  [پاسخ]

 4. اسد بی حیله
  ۳ مهر ۱۳۹۱ در ۱۹:۰۲ | #4

  دستت درست نکنه داش امید
  استفاده کردم، مخصوصا از یکی از فیلم ها

  [پاسخ]

 5. معین
  ۱۳ آبان ۱۳۹۱ در ۱۵:۰۹ | #5

  سلام
  ان شاالله خداوند به کارتان برکت دهد. خیلی استفاده کردیم.

  [پاسخ]

 1. ۵ مهر ۱۳۹۰ در ۱۱:۳۶ | #1
 2. ۲۸ مهر ۱۳۹۰ در ۰۸:۲۹ | #2
 3. ۱۷ فروردین ۱۳۹۱ در ۱۷:۴۰ | #3
 4. ۳۱ شهریور ۱۳۹۱ در ۲۰:۵۵ | #4

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: