خانه > جامعه, سياست > خطر فرقه محتشمیه!

خطر فرقه محتشمیه!

نکاتی درباره سخنرانی اخیر سید علی اکبر محتشمی در اصفهان

«متأسفانه امروز افرادی که مسائل اولیه اسلام را درک نکرده‌اند، ایدئولوگ یک جریان تندرو شده‌اند و هیچ تفاوتی بین فرقه مصباحیه و طالبان و جاهلان صدر اسلام وجود ندارد »(بخشی از سخنان محتشمی در اصفهان)

واکنشهای مثبت و منفی به سخنان اخیر محتشمی همچنان ادامه دارد. سخنانی که بیش از هر چیز بیانگر عقده‌ها و کینه‌های جناحی و سیاسی ایشان بود تا دلسوزی و پایبندی به خط امام ادعایی آقای محتشمی. ایشان در این سخنرانی اتهام‌های جالبی را به دیگران نسبت داده‌اند که خود زمانی به آنها افتخار می‌کرد! اتهامی از جنس تندروی و خشونت. احتمالا بخاطر دارید که پس از حمله عراق به کویت در سال ۶۹ که منجر به لشگرکشی آمریکا به منطقه شد، صدام برای جلب حمایت دیگران، شعار مبارزه با آمریکا را سر داد و چند موشک هم به خاک اسرائیل پرتاب کرد و همین کار او باعث شد که آدمهایی در ایران ذوق زده شوند و بیانیه صادر کنند و خواستار مشارکت ایران در جنگ به نفع عراق و صدام بشوند! افرادی که در آن دوران به عنوان نیروهای تندرو شناخته می‌شدند و خودشان هم به این ویژگی افتخار می‌کردند. آدمهایی از جنس علی اکبر محتشمی. محتشمی همان زمان در مصاحبه‌ای بر لزوم جهاد علیه آمریکا تاکید کرد و خواهان مشارکت ایران در جنگ شد:

«امروز بحث بر سر گذشته ایران و عراق نیست. امروز آمریکا و صلیبی های غربی برای نابود کردن ماشین جنگی عراق و سپس به پرداختن انقلاب اسلامی ایران و تمام حرکت های آزادی بخش و تثبیت و تحکیم رژیم اشغالگر قدس به منطقه آمده اند. . . امروز مسلمان منطقه، بخصوص ملت رشید ایران وظیفه شرعی دارند که در جهادی مقدس به مقابله با نیروهای کفر آمریکا و ناتو برخیزند، انقلاب و نظام جمهوری اسلامی نمی تواند در این جنگ خانمان سوز نسبت به سرنوشت مسلمانان بی تفاوت بماند، ملت ایران راه امام را می پیماید و از ولایت فقیه پیروی می کند. . . آمریکا و کفر جهانی به یک کشور اسلامی حمله کرده است و امروز خبری رسید که کربلا و نجف ما هدف آماج بمب های آمریکا قرار گرفته اند. چرا ملت ایران و ملت اسلام در سکوتی مرگبار به سر می برند؟ آیا وظیفه نداریم؟ آیا ملت و کشور عراق مسلمان نیستند؟ آیا این امام نیست که با فریاد رسا وظیفه هر مسلمان را دفاع از اسلام و مسلمین و سرزمین مسلمان ها اعلام می کند؟جمهوری اسلامی و ملت مسلمان ایران با توجه به اصول و آرمانهایش از هر کشور دیگر اولی و احق است که در جهاد مقدس علیه آمریکا شرکت کند و باید خلیج فارس گورستان آمریکایی ها شود. . . امروز اگر پاسخ یاللمظلوم مسلمین عراق و کویت را ندادیم، چه انتظاری است که اگر فردا به انقلاب اسلامی و ملت ما حمله کرد مسلمانان جهان با ما همدردی کنند. مسلمانان جهان با پذیرش رهبری اسلامی ایران توقع دارند پرچمداری جهاد و مبارزه با آمریکا در دست ایران و انقلاب ایران باشد. حوادث و بحران اخیر یادآور رویارویی و صف آرایی «خالد بن ولید» در برابر ابرقدرت های صدر اسلام است او که عمری در صف کفر، شمشیر به روی پیامبر و مسلمانان کشید ولی در نهایت فاتح بزرگی برای مسلمانان شد. امروز دنیای کفر در مقابل ملت مسلمان عراق و فلسطین به عنوان خاکریز اول قرار گرفته است و به یقین خاکریز بعدی، انقلاب و مسلمان ایران است. ما از چه می ترسیم بگذار تا با عزت و شرف زندگی کنیم و بمیریم، زندگی زیر سایه سرنیزه های آمریکا برای ما ذلت، اسارت و ننگ است. » (روزنامه جمهوری اسلامی، دوشنبه ۱ بهمن ۱۳۶۹، شماره .۳۳۷۷) جالب اینجاست که این سخنان محتشمی زمانی بیان شد که تنها دو سال از پایان جنگ ایران و عراق می‌گذشت و کشور با انواع و اقسام مشکلات داخلی و خارجی دست به گریبان بود و معلوم نبود که این جهاد مقدس محتشمی چه عواقب ناگواری را برای ایران منجر می‌شد؟! ….

ایشان همچنین در بخشی دیگر از سخنان خود در اصفهان به نقش مردم در حکومت اشاره کرد و گفت:« رأی مردم از اصول اسلامی است و تا مردم بیعت نکنند و رأی ندهند هیچ کس مشروعیت پیدا نمی‌کند و این از اصول غیرقابل خدشه اسلامی است.» این سخنان محتشمی را با سخنان سید محمد خاتمی مقایسه کنید که در سال ۶۳ گفته بود: «حاکم را رأی مردم تعیین نمی کند، حاکم را خدا معین می‌کند. برخلاف حکومتهای عرفی حالا از هر نوعش باشند… در اسلام رأی مردم، انسانی را حاکم نمیگرداند. در نظام اسلامی همین ملاک ها باید بر مردم حاکم باشد. این امور، اموری نیست که به رأی مردم ایجاد بشود.»

از مقایسه سخنان بالا، این احتمالات مطرح میشود که :

۱- نظر خاتمی، همان نظر مجمع روحانیون و اعضای آن (همچون محتشمی و …) بوده که در آن دوره به نقش مردم معتقد نبودند.

۲- دیدگاه خاتمی نظر شخصی وی بوده و ربطی به خط امام و مجمع روحانیون نداشته است. پس با این وجود همان اتهاماتی که محتشمی به آیت الله مصباح وارد کرده است، به خاتمی هم وارد می‌شود چرا که خاتمی در دوره‌ای پیرو فرقه مصباحیه بوده!

۳- مجمع روحانیون و اعضای آن (خاتمی و محتشمی و …) در دوره‌ای منکر نقش مردم در حکومت بودند، اما بعدا این دیدگاه را کنار گذاشته‌اند.

۴- با توجه به فرض سوم، باید دید که مجمع روحانیون در آن زمان به دیدگاه و اندیشه امام نزدیک بود یا در این زمان؟! اگر در آن زمان، پس سخنان اخیر محتشمی درباره مصباح خلاف واقع است و اگر در این زمان به خط امام نزدیکترند، پس سخنان آن دورانشان مخالف اندیشه امام بود!!  

 1. ۲۴ خرداد ۱۳۸۷ در ۱۲:۵۸ | #1

  نظر شما در مورد این مطلب من چیه
  چرا بعضی ها مریض اند …
  http://shahsavaredel.wordpress.com

  [پاسخ]

 2. سینا
  ۲۴ خرداد ۱۳۸۷ در ۲۲:۳۶ | #2

  با سلام
  به مطلب اخیرتان لینک دادم.
  zionism.blogfa.com

  [پاسخ]

 3. ۲۵ خرداد ۱۳۸۷ در ۰۶:۵۷ | #3

  تحلیل جالبی بود
  موفق باشید

  [پاسخ]

 4. سعید
  ۲۵ خرداد ۱۳۸۷ در ۰۷:۰۱ | #4

  سلام.
  از اینکه نور مصباح چشم خفاشان اصلاح طلب را کور کرده و آنها را به سرودن اراجیف علیه این پیر دلسوخته اسلام و انقلاب واداشته بینهایت خوشحالم.
  یا علی….

  [پاسخ]

 5. ۲۵ خرداد ۱۳۸۷ در ۱۱:۲۸ | #5

  سلام
  ضمن احترام به نظر شما، ولی دربحث آقای محتشمی فارغ از اینکه ایشان در این زمان یا در کذشته چه مواضعی داشته ا ند.باید بگویم خطر فرقه مصباحیه واقعا جدی است.

  [پاسخ]

 6. شیعه کوچولو
  ۲۵ خرداد ۱۳۸۷ در ۱۳:۵۴ | #6

  خطر طرز فکر آقای مصباح برای مزدوران غرب و جیره خواران آنان بسیار جدی است .
  به همین خاطر است که هرچند وقت یکبار . یکی ازین زبونان . شروع به اراجیف گویی علیه ایشان می کنند !!!

  ههههههههههههه

  [پاسخ]

 7. پيام
  ۲۵ خرداد ۱۳۸۷ در ۱۴:۰۴ | #7

  چنین گفت نیک آهنگ …… که : استاد تمساح که اشک بریزد ….
  جواب آهستان: مصباح هر کی باشه، صاحب یک تفکر است. تفکر را باید با تفکر جواب داد نه با مسخرگی و لودگی!

  [پاسخ]

 8. پيام
  ۲۵ خرداد ۱۳۸۷ در ۱۵:۴۶ | #8

  از کی تا حالا مروج حجتیه هم متفکر محسوب می شه . این آقا استاد مصباح..!!! ، دوره جنگ و انقلاب ور دل اهل بیت مخفی شده بود . حالا که معجزه هزاره سوم (دکتر محمود) اومده (نفت هم شده ۱۴۰ دلار ) با دلارهای نفتی ما دانشجویان ترم ۱ و ۲ رو میبره اردوهای هفتگی مخشونه شستشو میده (خدامیدونه خودم دیدم ) و آدم جمع میکنه .شما رو هم ترم یک بودی بردت اردو !!!!؟؟؟
  آهستان:اولا انجمن حجتیه که همه اعضا و فعاینش معلوم و مشخص هستند و نیازی به توضیح نیست! ثانیا به اندازه کافی از رابطه امام خمینی با مصباح گفته و نوشته شده است. ثالثا شما همان حرفهای محتشمی و ابطحی را دارید تکرار میکنید! رابعا من نیازی به اردو نداشته و در چنین اردویی هم رشکت نکرده ام. اگر شما شرکت داشتید حرف دیگری است!

  [پاسخ]

 9. poya
  ۲۵ خرداد ۱۳۸۷ در ۱۵:۵۲ | #9

  تعجب می کنم اقای محتشمی از بنیان گذاران حزب الله لبنان هستند پس با این توضیحات شما این گروهم زیر سوال بردید
  آهستان: شما همیشه اینطور نتیجه میگیرید؟ چطور با این نوشته حزب الله زیر سوال میرود؟ لطفا توضیح بدهید تا ما هم متوجه بشویم!

  [پاسخ]

 10. محمد پرتوی
  ۲۵ خرداد ۱۳۸۷ در ۱۷:۰۲ | #10

  ما شالله اخوندها یک از یک عالمترند نتیجه حاکمیت اصلاح طلبان واصولگرایان هر دو را دیدیم که فقط بدبختی وذلت وگرسنگی برای ملن بدبخت بوده است خدا همه شان را از روی زمین بر دارد که ملت نفسی بکشد

  [پاسخ]

 11. hamedsumsnzl
  ۲۵ خرداد ۱۳۸۷ در ۱۸:۰۱ | #11

  چرا ما ایرانی ها این قدر تندروییم (حالا هر طرفی)؟چرا حتی اگر کسی به اشتباهش پی ببره باهاش به بدترین نحو برخورد می کنیم.در ضمن باید بگم مصباحیه فرقه ی بسیار خطرناکیه.

  [پاسخ]

 12. poya
  ۲۵ خرداد ۱۳۸۷ در ۲۳:۱۱ | #12

  عزیزم فرقه محتشمیه یعنی چی? یعنی حزب الله واین یعنی خودزنی.اگه الانم نفهمی قطعا با ادامه این تخریب ها ازسوی دو طرف بزودی خواهی فهمید
  آهستان به پویا: فرقه محتشمیه چه ربطی داره به حزب الله؟ مگه الان حزب الله داره با مواضع محتشمی می چرخه؟

  [پاسخ]

 13. ۲۵ خرداد ۱۳۸۷ در ۲۳:۱۷ | #13

  سلام
  با مطلبی تحت عنوان اگر مرگ موش یارانه ای شود، رقیب احمدی نژاد پیروز است!
  بروزم
  راستی بعدا خدمتت می رسم و چندکلامی عرض دارم!

  [پاسخ]

 14. حسین
  ۲۶ خرداد ۱۳۸۷ در ۰۰:۲۰ | #14

  من فقط میدونم اقای مصباخ ادم خوبیه
  فرقه مرقه چیه بابا

  [پاسخ]

 15. ۲۶ خرداد ۱۳۸۷ در ۰۸:۴۹ | #15

  سلام یکی از خصوصیات ویژه آقای محتشمی پور که یکم تو قیافه ایشون هم خودش رو نشون میده اینه که ایشون بی ادبی نباشه زود خر می شن البته قصد توهین به ایشون رو ندارم شما یک نگاهی به صحبتهای ایشون در مجلس ترحیم آقای توسلی بندازید همین چند وقت پیش از تطهیر نهضت آزادی شروع کرد و تا تکفیر کردن اعضای محترم شورای نگهبان پیش رفت.
  البته اون کسی هم که رگ خواب ایشون تو دستشه و به راحتی میتونه ایشون رو خر کنه به نظرم ابطحی رئیس دفتر سابق خاتمی باشه!

  [پاسخ]

 16. sad
  ۲۶ خرداد ۱۳۸۷ در ۰۹:۴۲ | #16

  اصلا محتشمی در این حد و حدود نیست……

  [پاسخ]

 17. poya
  ۲۶ خرداد ۱۳۸۷ در ۱۳:۲۳ | #17

  شما دوست نداری بفهمی .شایدم اطلاعاتت همین قدره.خودتم می دونی الان هرکی شماها تخریب می کنید محبو بتر ازقبل میشه نمونش رفسنجانی که وقتی شماها گفتید پدرخوانده مافیاست رفت رییس خبرگان شد برای همینه که اگه کسی رو شماها نقد نکنید بهتره
  آهستان: پس با این حساب ما داریم خدمت میکنیم به شما. این که ناراحتی نداره. مگه شما غیر از این میخواین که دوباره آدمهای شما به قدرت برسند؟

  [پاسخ]

 18. poya
  ۲۶ خرداد ۱۳۸۷ در ۱۴:۱۴ | #18

  نه اتفاقا اینجوری نیست من دوست دارم کسی تو قدرت باشه که شهامت داشته باشه وقتی مسئله سیگارو میگه اسم طرفم بگه یا پالیزدارو میفرسته جلو محکم پشتش بایسته ووقتی اینکارو نمیکنه یعنی خودشم ترس داره دستش روشه برای همینه من به محتشمی احترام میزارم چون حرفشو میزنه
  در ضمن خیلی دوست دارم موضوعات مافیای اقتصادی گرونی طرح امنیت و…هم بزاری خیلی خوبه

  [پاسخ]

 19. آتیلا
  ۲۶ خرداد ۱۳۸۷ در ۱۶:۰۴ | #19

  من نه اعتقادی به محتشمی پور دارم نه خاتمی و نه به مصباح . ولی این را هر انسانی که از حداقل عقلانیت هم برخوردار باشه تشخیص میده که کمال انسان در همین تغییر است که به محض اینکه فهمید تفکرش اشتباهه اون را اصلاح کنه و تغییر بده. اصلا قرار هم نیست که مثلا خاتمی لزوما مثل گذشته فکر کنه و یا دیگران هم همینطور . در ضمن حالت پنجمی را میتوان در نظر گرفت و آن اینکه مجمع روحانیون مبارز چون به آقای خمینی نزدیک بود منافعش در این حرفها بود ولی امروز به خاطر دور بودن از آقای خامنه ای این مواضع را داره اصلا سیاست یعنی همین. ویک نکته مهم اینکه ملاک درستی عقیده نزدیکی یا دوری به خط امام و این شخص یا آن شخص نیست بلکه میزان ریشه عقلانی و خردورزانه اون عقیده است مگر پیشوای اول شیعیان نگفتند که من بالاتر از آن نیستم که اشتباه نکنم آیا این حرف یک تعارف بود یا یک واقعیت محض ؟ پس اگر کسانی خود را پیرو اسلام شیعی هم بدانند باید این خطا پذیری را یرای همه افراد قبول کنند.

  [پاسخ]

 20. ۲۶ خرداد ۱۳۸۷ در ۲۰:۵۵ | #20

  به نام خدا
  سلام
  مطلب جالبی بود.
  این قضیه و قضایای مشابه یک جور تکرار تاریخه.
  تاریخی که وقتی امروز به آن نگاه می کنیم مصببین و عاملینش را لعنت می کنیم.
  انشا الله از اصحاب سقیفه زمانه نباشیم.
  و البته با این هتاکی‌ها به شخصیت برازنده و وزین آیت الله مصباح خدشه‌ای وارد نمیشه.
  موفق باشید

  (مؤمن در هیچ چهارچوبی نمی‌گنجد…)

  [پاسخ]

 21. ۲۶ خرداد ۱۳۸۷ در ۲۲:۵۷ | #21

  تحلیلت جالب بود…ولی اگه آدم بهتره درست شه یا کله خر بمونه؟؟یه چیزه دیگه
  بابا سنگ خودتونو یه سینه بزنید…یار کشی میکنین؟؟مصباح ماله من ، خاتمی مال تو؟؟؟

  [پاسخ]

 22. داود غلامي
  ۲۸ خرداد ۱۳۸۷ در ۰۹:۴۴ | #22

  بنا نیست هرکس انتقادکردتاریخچه سخنان اورا برسی کنیم تانقض آنرا اثبات کنیم حرفهای سیاسی باتوجه به شرایط زمان ومکان زده میشودمگرما شعار مرگ بر شوروی نمی دادیم؟مگر احمدی نژاد نگفت مابه موی زنان ودختران چکار داریم؟مگرنگفت ما پول نفت را سر سفرههای مردم می آوریم؟و…..آقای محتشمی یک کلمه گفته است که آقای مصباح در زمان امام خط امامی نبوده است همین.کافیست ایشان بگوید الان هستم.

  [پاسخ]

 23. میلاد
  ۲ تیر ۱۳۸۷ در ۱۴:۴۷ | #23

  سلام
  همه در مورد محتشمی گفتند من در مورد خاتمی بگم که: طبق گفته حضرتعالی سخن خاتمی با حاکم اسلامی بوده و در حکومت اسلامی این حرف درسته ولی چیزی در مورد جمهوری اسلامی که نظر حضرت امام بود نیست! در جمهوری اسلامی یا مردم سالاری دینی که هم نظر حضرت امام بود و هم تمام تلاش آقای خاتمی ملاک رای مردم است ولی در حکومت اسلامی که تفکر مصباح است مردم جایگاهی ندارند چرا که نظر استصوابی میگه همه در درجه اول مجرمن مگه خلافش ثابت بشه ولی حکومت از اشتباه پاکه چون الهی است.

  [پاسخ]

 24. ماندگاري
  ۴ تیر ۱۳۸۷ در ۲۱:۰۰ | #24

  دوست عزیز اصل بعضی حرفهایتان درست است ولی قدری تند رفته اید.
  ضمن اینکه منبع نقل سخن آقای خاتمی که اساس نوشته شما را تقریبا تشکیل میدهد ذکر نکرده اید. خوشحال میشوم اگر صادقانه آدرس منبع این سخن را به ایمیل من بفرستید.

  [پاسخ]

 25. محمد
  ۶ تیر ۱۳۸۷ در ۱۰:۴۰ | #25

  دوست عزیز منبع صحبت های آقای خاتمی رو برای من بفرستید البته منبع آن یک روزنام مثل کیهان امروز نتباشد که آقای نخبه ای مثل شریعتمداری آن را اداره می کند و سخن هایش یک ریال هم ارزش ندارد!!! مانند اون حرفی که گفته بود اوباما ایرانی هست بعد معلوم شد اثر یک طنز نویس بود ه و …
  منتظر جواب شما هستم!!!

  [پاسخ]

 26. حق جو
  ۷ تیر ۱۳۸۷ در ۰۰:۵۱ | #26

  آخرش هم معلوم نشد شما می خواستید آقای محتشمی را محکوم کنید یا آقای خاتمی را یا مجمع روحانیون را و یا می خواستید از آقای مصباح دفاع کنید…!

  به هر حال بعضی چیزها اینقدر روشن هست که بی هیچ جدلی می شود پی به حقیقت ماجرا برد…
  در پناه خدا…

  [پاسخ]

 1. ۱۵ اردیبهشت ۱۳۸۹ در ۲۲:۳۰ | #1

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: