خانه > انقلاب اسلامي, تاريخ, جامعه, سياست > هویت تغییر ناپذیر روزهای خدا

هویت تغییر ناپذیر روزهای خدا

بعضی روزها برای خودشان هویت خاصی دارند و احترام و گرامی داشتن و زنده نگه داشتن آن روزها، صرفا به خاطر احترام و علاقه به آن هویت خاص است.

مثلا روز ۱۳ فروردین را روز طبیعت نامگذاری کرده‌اند و مردم به عشق طبیعت و سرسبزی و خرمی و نشاط، به دامن طبیعت می‌روند. حال اگر کسی این روز را به روز آسیب زدن به طبیعت تبدیل کند، آیا به طبیعت و روز طبیعت احترام گذاشته؟ خیر. نه تنها احترام نگذاشته بلکه با رفتار خود، به طبیعت دهن کجی کرده است.

البته با دهن کجی عده‌ای، هویت روزها و نام‌گذاری‌ها زیر سوال نمی‌رود. مثلا هویت روز غدیر به ولایت امیرالمومنین است. دشمنان ولایت نمی‌توانند هویت این روز را از آن بگیرند و یاد و نام و ولایت شخص دیگری را گرامی بدارند! عاشورا هم همین‌طور. در روز شهادت امام حسین و یاران باوفایش کسی نمی‌تواند یاد و خاطره کشته شدگان سپاه یزید را گرامی بدارد!

۲۲ بهمن هم همینطور. ۲۲ بهمن، روز پیروزی انقلاب اسلامی ملت ایران است، پس سلطنت‌طلبان و ضدانقلاب نمی‌توانند هویت انقلابی و اسلامی آن را از آن بگیرند و یا به نمایندگی از ملت ایران، ۲۲ بهمن را روز زندانی شدن ایران و ایرانی معرفی کنند! و یا ۱۳ آبان، هویت آن وابسته به حوادثی است که در این روز مهم و تاریخی اتفاق افتاده. تبعید امام، روز دانش آموز و تسخیر لانه جاسوسی. پس تبعیدکنندگان و حمله کنندگان به دانش‌آموزان و جاسوسان لانه جاسوسی نمی‌توانند طبق خواسته خودشان روز ۱۳ آبان را گرامی بدارند!

روز قدس هم بر اساس تاکیدات امام بزرگوار، به عنوان روز حمایت از ملت فلسطین و همه مستضعفان و مظلومان جهان، نامگذاری شده و هویت خاص خودش را دارد و کسی نمی‌تواند در روز قدس علیه ملت فلسطین و به نفع منافع اسرائیل و آمریکا شعار بدهد. حال اگر هر بهانه و توجیهی برای این اقدام خائنانه ارائه نماید.

۱۶ آذر هم همینطور. روز دانشجو بر اساس فلسفه ای نامگذاری شده و کسی نمی‌تواند هویت و مختصات این روز را دگرگون کند و آنرا به روز حمایت از آمریکا و منافع آمریکا تبدیل کند.

البته خیلی‌ها بودند و هستند که به علت مخالفت با هویت روزهای خدا ، دست به کار شدند و خواستند هویت دیگری برای این روزها بتراشند اما موفق نشدند. مثلا خیلی ها خواستند عید غدیر را صرفا یک گردهمایی برای اعلام دوستی و برادری اعلام کنند نه اعلام حکم ولایت و سرپرستی جامعه اسلامی.

برای عاشورا هم عده‌ای خواستند این روز را روز خروج امام و یارانش علیه خلیفه مسلمین امیرالمومنین یزید (!) معرفی کنند و حتی فتنه‌گران اموی با استناد به روایات و داستان‌های متعدد و البته مشکوک، روز عاشورا را روز  خاموش کردن آتش نمرود برای ابراهیم، قرار گرفتن سفینه نوح بر کوه جودی، غرق شدن فرعون در دریا، نجات حضرت موسی از دست فرعون، نجات حضرت عیسی از دست یهودیان نامیدند تا حزن و اندوه و پیام خون‌های به ناحق ریخته آن روز را به  جشن و شادی و سرور تبدیل کنند، اما خون امام حسین و یارانش چنان هویتی به عاشورا و محرم داده که این قبیل ترفندها هم به جایی نرسید.

۱۶ آذر هم از همین جنس است. روز دانشجو هویت خود را از خون‌های به ناحق ریخته شده عزیزانی گرفته که در اعتراض به ورود معاون رییس جمهور آمریکا به ایران کشته شدند. ۱۶ آذر، روز اعتراض به آمریکاست. در حقیقت ۱۶ آذر بخشی از کینه تاریخی ملت ایران نسبت به سیاست‌های استکباری آمریکاست و این یک حقیقت ماندگار برای روز دانشجو است. حال اگر عده‌ای بخواهند برای رسیدن به مقاصدی دیگر، از روز دانشجو مایه بگذارند و شعارها و خواسته‌های خود را مطرح کنند، نمی‌توانند هویت این روز را دچار خدشه کنند. عجیب نیست که پوران شریعت رضوی (خواهر آذر شریعت رضوی) می‏گوید:«چرا نباید در حال حاضر، دانشجویان ما اطلاع دقیقی از ۱۶ آذر سال ۱۳۳۲ داشته باشند؟!»

البته تاریخ نشان داده هر کس که بخواهد با مختصات و ویژگی‌های روزهای خدا بازی کند و آنرا به چیزی غیر از هویت و فلسفه آن روز تبدیل کند، شکست خورده است. قرن‌هاست که علی‌رغم همه جنایت‌ها و خباثت‌ها، عاشورا و غدیر زنده است. سالهاست که علی‌رغم همه دشمنی‌ها و ترفندها، ۲۲ بهمن و ۱۳ آبان و روز قدس، زنده‌اند و هویت‌شان را حفظ کرده‌اند. سالهاست که علی‌رغم همه کج‌روی‌ها، تحریف‌ها و حتی دهن‌کجی‌ها به آن سه قطره خون، راه اصلی و پیام اصلی آن سه شهید حفظ شده است.

از ۱۶ آذر سال ۳۲ تا به امروز هزاران نفر آمدند و رفتند. خیلی‏هایشان هرگز صدای مظلومیت آن سه تن را نشنیدند. خیلی‌هایشان هم خون آن سه تن را بهانه کردند برای کوبیدن آرمان‌های آنها! اما به قول دکتر شریعتی«از آن سال، چندین دوره آمدند و رفتند، اما این سه تن ماندند تا هر که را آید بیاموزند و هر که را می‏رود سفارش کنند. آنها هرگز نمی‏روند همیشه خواهند ماند، آنها شهیدند.»

 1. عليرضا
  ۱۶ آذر ۱۳۸۹ در ۱۲:۳۸ | #1

  سلام
  منتظر نظرتون راجع به مقاله «حسین (ع) شهید جنگ نرم » هستم

  [پاسخ]

 2. چغوک
  ۱۶ آذر ۱۳۸۹ در ۱۳:۱۲ | #2

  جناب آقای امید حسینی
  لطفا به ارباب عزیز جریان فتنه و خصوصاً عوامل سایت فتنه نیوز (آینده) که هنوز در مصیبت عظیم شکست اوباما در انتخابات مجلس به سر می برند توهین نکنید.
  به یاد همه فتنه گران اموی که وطن پرستی را به ما آموختند
  اوباما اوباما یا با اونا یا با ما

  [پاسخ]

 3. سامان
  ۱۶ آذر ۱۳۸۹ در ۱۴:۳۷ | #3

  تغییر هویت روز ها کار شماهاست لطفا فرافکنی نفرمایید.روز عاشورا روز تو صف قیمه و ساندیس ایستادن نمیباشد روز حسین روز قیام بر علیه دزدان و ظالمان و فتنه گران مسلمان نما میباشد.اگر شما میخواهید مردم را از فلسغه قیام حسین دور نگه دارید و فقط به ذکر مصیبت اکتفا کنید سخت در اشتباه هستید.سال پیش هم جنبش سبز چون فکر میکرد دولت کودتا حداقل حرمتی برای روز عاشورا قایل است در پناه امنیت روز عاشورا میخواست فریاد داد خواهی از ظالمان سر دهد ولی دولت کودتا نشان داد که برای سرکوب اعتراضات به جای جواب دادن حاضر است در روز عاشورا آدم بکشد.خیلی جالبه شب عاشورا رجب پور و رادان سر تعداد کشته ها مسابقه گذاشته بودن و یکی میگفت ۷ نفر کشته شده و یکی میگفت ۸ نفر!!!!!!!!!!!!!این مسابقه مفهومش این است که دولت کودتا برای سرکوب حتی روز عاشورا هم برایش حرمتی ندارد.حالا امید حسینی بیاد و از آتش گرفتن سطل زباله و عابر بانک وکتک خوردن یک بسیجی بیگناه فریاد واویلا یر دهد.بصیرتتان را افزایش دهید که روز عاشورا فقط قیمه خوردن و ذکر مصیبت نیست

  [پاسخ]

  اخراجی ها 3 پاسخ در تاريخ آذر ۱۷ام, ۱۳۸۹ ۱:۰۶ ب.ظ:

  به این می گن یک مظلوم نمایی واقعی
  حالا انگار تنها کسی که عاشورا را می فهمه این آقا است
  حالا چرا آتش زدن پرچم امام حسین و رقص و شادی در روز عاشورا را نمی گی

  [پاسخ]

 4. ۱۶ آذر ۱۳۸۹ در ۱۵:۲۳ | #4

  سلام.
  سپاسگذار همت شما در تولید و ارائه محتوای مناسب در فضای مجازی هستیم.
  بر همین اساس این پست از وبلاگ جنابعالی در بخش “در حاشیه” سایت گرداب قرار گرفته است.

  http://gerdab.ir/fa/news/3228
  همت مضاعف
  مدیریت سایت گرداب

  [پاسخ]

  قونسی توتسی پاسخ در تاريخ آذر ۱۶ام, ۱۳۸۹ ۳:۵۹ ب.ظ:

  خوش به حالت حسینی. ایشالا اون دنیا هم با مدیر سایت گرداب محشور بشی…

  [پاسخ]

  رضا پاسخ در تاريخ آذر ۱۶ام, ۱۳۸۹ ۹:۳۱ ب.ظ:

  صد در صد همینطوره!!!

  [پاسخ]

 5. اصولگراس سابق
  ۱۶ آذر ۱۳۸۹ در ۱۵:۲۸ | #5

  درباره روز ۱۶ آذر من نمی دونم دست وپازدن آقای حسینی را برای توجیه این مطلب که طرفداران جنبش سبز یا اصلاحات نمی توانند از ۱۶ آذر( برای نشان دادن اعتراض حداقل بخش قابل توجهی از دانشجویان نسبت به عملکردهای حاکمیت ) استفاده کنند را متوجه شوم؟!!درضمن اقدام آنروز دانشجویان براین محوریت بود که دولت آمریکا که با حمایت از کودتا باعث شده دولت ملی ایران ساقط شود حق ندارد معاون رئیس جمهورش را به ایران بفرستد.یعنی بخشی از همان دانشجویان از حامیان مصدقی بودند که امام صریحا آن را رد می کرد.نادیده گرفتن این نکات وسعی در قبضه کردن ۱۶ آذر به نفع جریان اصولگرا به نظر من اشتباه ونادرست است.

  [پاسخ]

 6. ۱۶ آذر ۱۳۸۹ در ۱۵:۵۲ | #6

  مثل ۹ دی که برای همیشه هویتش تو تاریخ روزهای خدا ثبت شد.

  [پاسخ]

  سامان پاسخ در تاريخ آذر ۱۶ام, ۱۳۸۹ ۸:۱۵ ب.ظ:

  برای همیشه؟شما نماینده آینده گان هم هستید؟الان که شما همه مردم؟!!!!!!!!! هستیدپس آیندگان هم همه اش شماهایید؟تکراری نشه ؟؟!

  [پاسخ]

 7. رضا
  ۱۶ آذر ۱۳۸۹ در ۲۱:۳۴ | #7

  والا ما که ۱۶ آذر پارسال خودمون با کارت های “جشن غدیر” سازمان بسیج دانشجویی ، در حالتی که کلی از دانشجوهای دانشگاه تهران پشت درهای دانشگاه بودن، رفتیم تو…

  بسیجی هایی که پارسال رفتن دانشگاه تهران می دونن
  ولی خب حالا آقایون میگن ۱۶ آذر ماهیت ضد استبدادی و ضد استحماری داره و ما نماینده ی این مبارزه هستیم !!!

  [پاسخ]

 8. فضولباشي
  ۱۶ آذر ۱۳۸۹ در ۲۲:۱۷ | #8

  کشور ما آزادترین کشورماست و رسانه های ما هم آزادترین رسانه های دنیا. هرکی هم جز این بگه مفسد فی الارض یا اخلالگره و باید اعدام بشه

  باور ندارید به خبر زیر در مورد روزنامه شرق که از آخرین بازماندگان روزنامه های اصلاح طلبان است توجه کنید:

  ماموران لباس شخصی بعد از ظهر امروز سه شنبه ۱۶ آذرماه، با حمله به روزنامه شرق سه تن از اعضای تحریریه را بازداشت کردند.
  در پی حمله ماموران امنیتی به روزنامه شرق موبایل تمام خبرنگاران و روزنامه نگاران این روزنامه مورد تفتیش قرار گرفت و در نهایت سه نفر از اعضای تحریریه به نام های کیوان مهرگان، فرزانه روستایی و احمد غلامی بازداشت شدند.

  هر کی هم بگه
  دانستن حق مردم است
  غلط کرده و چمدان پرپول از استکبار جهانی گرفته و گرفتن جانش واجب چون با نفسش هوای تهران رو آلوده میکنه!

  [پاسخ]

 9. aram
  ۱۶ آذر ۱۳۸۹ در ۲۳:۳۸ | #9

  ادبیات و لحن این متن سرگرم کننده است: این روز تعریفش آن است! همینطور هم اون یکی‌! همینطور هم اون یکی‌! همینطور هم اون یکی‌!… کسی‌ نمی‌تواند! کسی‌ نمی‌تواند! نمیتوانند! نمیتوانند! حالا فهمیدین؟

  [پاسخ]

 10. یه نفر
  ۱۷ آذر ۱۳۸۹ در ۰۰:۱۷ | #10

  سه دانشجویِ جان باخته ای که دو تن شان هوادار حزب توده ایران بودند و آن دیگری هوادار جبهه ملی!

  [پاسخ]

 11. یک انسان
  ۱۷ آذر ۱۳۸۹ در ۰۱:۴۶ | #11

  راستی روز های خدا دارن اضافه میشن.

  [پاسخ]

 12. فضولباشي
  ۱۷ آذر ۱۳۸۹ در ۰۸:۳۲ | #12

  بالاخره دوستان اصولگرا همیشه اعتقاد دارند که همیشه حق با آنهاست.بهرحال آنها نمایندگان خدا روی زمین هستند و مخالفت با آن مخالفت با حکم خدا و در حکم محاربه است..

  آیا سراغ دارید که تابحال دوستی اصولگرا به زندان افتاده باشد؟‌ آیا سراغ دارید نشریه ای از این دوستان در دادگاه تبرئه نشده باشد؟ آیا سراغ دارید که عزیزی از این عزیزان به جرم حوادث پس از انتخابات و به خاک و خون کشیدن این مردم محاکمه شده باشد؟ قتلهای زنجیره ای و زهرا کاظمی و زهرا بنی یعقوب پرونده شان به کجا رسید؟ مجتمع سبحان و کوی دانشگاه چطور؟

  دوستان اصولگرا آنقدر دلرحم و رئوف هستند که برای آتش گرفتن چندسطل آشغال دلسوزی میکنند و قطعا هم نمیدانند که آتش گرفتن سطلها برای مقابله با گاز اشک آور بوده… بهرحال قطعا سطلهای آشغال ارزش بیشتری از جان نداها و کیانوشها و امیرها و دهها جوان بیگناهی دارند که رای خود را طلب میکردند و پرونده قتلشان بسته شده!

  آتش زدن بانکها و پایگاه بسیج هم حقیقتش در آینده معلوم خواهد شد. فکر کردید چرا فیلمی کامل از آتش زدن بانکها با وجود دوربینهای مداربسته و دورببنهای کنترل ترافیک هیچوقت نمایش داده نشد؟

  این نیز بگذرد… راستی از قاضی عزیز س م و سرحلقه باند فساد م. ر چه خبر؟ از وزیر محترم رفاه که در خط فقط مطلق زندگی میکند یعنی ص م چه خبر؟ شنیدم بدلیل اصولگرایی راست راست میگردن و در حال خدمت به اسلام و مسلمین هستند و کسی را با ایشان کاری نیست؟

  [پاسخ]

 13. محبوبه
  ۱۷ آذر ۱۳۸۹ در ۰۸:۴۷ | #13

  سلام
  چه روزهایی بهتر از روزهای خدا.
  خدا قوت جناب حسینی.

  [پاسخ]

 14. اریایی در محاصره سانسور
  ۱۷ آذر ۱۳۸۹ در ۱۰:۰۳ | #14

  میگو تو حتی به خودت زحمت ندادی که اسم اونا رو بنویسی فقط اسم شریعت رضوی رو اوردی چون خواهرش زن شریعتی بوده و احتمالا هنوز همشیره محترم تو حال و هوای مبارزه با امپریالیسم به سر میبره ولی خوب همونطور که دوستان هم اشاره کردن مبارزات سال ۳۲ بیشتر چپ محور بود وفضای چپ و ملی گرایی برجامعه حاکم بود ومخالفت امریکا ناشی از حمایت از کودتا بود بنابراین علت اعتراض دانشجویان به امریکا به خاطر عدم حمایت از دولت ملی مرحوم مصدق بودحالا شما این اعتراض رو میخواین مصادره به مطلوب کنین اون داستان دیگری است ولی اون ۳ دانشجو امروز اگه زنده بودن یا به دست چاقو کش های خامنه ایی در کوی دانشگاه کشته میشدن یا در هتل اوین توسط بازجوها انواع شکنجه ها براشون سرو میشد.چون امروز هم گرایش چپ و ملی گرایی به شدت توسط نمایندگان خدا!!!!!!!!!!!!!!!!!برروی کره زمین!!!!!!!!!!!!!!!سرکوب میشه.راستی این روز خدا هم مغلطه بانمکی بود روز من رو ساخت که واقعا بعضی ها چطور میتونن خدا رو مسخره کنن و تحقیرش کنن و با ذهن نخودی اشون واسه خدا تعیین تکلیف میکنن.واقعا شاملو راست میگفت:خدای را در پستوی خانه نهان باید کرد چون اگه نکنی ادم کوچولوها مصادره اش میکنن

  [پاسخ]

 15. اریایی در محاصره سانسور
  ۱۷ آذر ۱۳۸۹ در ۱۰:۰۵ | #15

  با میگم شروع میشه نه میگو.امان از این غلط های تایپی. :-) در ضمن یاد شریعت رضوی بزرگ نیا قندچی وهمه دانشجویان ایران و جهان که جان خود را فدای راه ازادی کردن گرامی و خجسته باد

  [پاسخ]

 16. وحید
  ۱۷ آذر ۱۳۸۹ در ۱۲:۳۹ | #16

  بسیار عالب بود ، خدا حفظتون کنه ، به کوری چشم دشمنان انقلاب دامه بدبد…

  [پاسخ]

 1. بدون بازتاب

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: