خانه > جامعه, سياست > وقتی ضدانقلاب نگران مرجعیت شیعه می‌شود!

وقتی ضدانقلاب نگران مرجعیت شیعه می‌شود!

در روزهای گذشته همزمان با انتشار اخباری مبنی بر نمایش چهره حضرت عباس (ع) در سریال مختارنامه، شاهد واکنش بسیار شدید آیت الله العظمی وحید خراسانی بودیم. البته از چندی قبل موضوع نمایش چهره حضرت ابوالفضل، به نگرانی بسیاری از مردم و حتی کاربران اینترنتی تبدیل شده بود و اتفاقا علمای بزرگوار دیگری نیز در این خصوص موضع گرفته بودند، اما نوع موضعگیری و اظهارات آیت الله وحید، با دیگران فرق هایی داشت.

ایشان به صراحت عوامل سریال را تهدید کردند و حتی آنها را محروم از سعادت دنیا و آخرت خواندند! این موضعگیری درباره افرادی بود که هیچ سوءنیتی درباره اهل بیت نداشتند و اتفاقا در سال‌های گذشته همه همت و سعی خود را معطوف به تبلیغ راه و شیوه اهل بیت کرده‌اند. حال آیا شدت واکنش آیت الله وحید، متناسب با اشتباه عوامل سریال مختارنامه بوده است؟

بدون تعارف و البته ضمن احترام به آیت الله وحید خراسانی، انتشار این اظهارات بازتاب خوبی نداشت. اما با توجه به جایگاه مرجعیت و شخصیت خاص آیت الله وحید، بسیاری ترجیح دادند سکوت کنند و از کنار این مساله بگذرند، اما سوالاتی در اذهان باقی ماند که اگر عوامل سریال مختارنامه با چنان نیتی، چنین واکنشی را می‌بینند، پس چرا هتاکان به اهل بیت که روزگاری در روزنامه‌های مملکت به صراحت عصمت و ولایت و شهادت اهل بیت را زیر سوال می‌بردند، مورد حمله آیت الله وحید قرار نمی‌گرفتند؟! در این میان سایت الف یادداشتی را در این خصوص منتشر و سوالاتی را مطرح کرد.

از همان لحظه‌ای که مطلب سایت الف را خواندم، مطمئن بودم که عده‌ای با مظلوم‌نمایی و ادعای اهانت به مرجعیت، به صحنه می‌آیند که البته این وظیفه را ابتدا «سایت فتنه‌گر آینده» بر عهده گرفت. آینده که خود سابقه توهین به مراجع و دروغگویی و شایعه پراکنی علیه مراجع را در کارنامه‌اش دارد، اینبار مدعی «جسارت بی سابقه سایت توکلی به آیت الله العظمی وحید خراسانی» شد! سایت آینده سرانجام پای اعلمیت را هم به وسط کشید!

جالب اینجاست که این سایت فتنه گر حتی به نظرات کاربران سایت الف به عنوان مدرکی دال بر توهین به مرجعیت اشاره کرد، در حالی که یکی از اتهامات خود سایت آینده، عمومی شدن کامنت‌هایی اهانت آمیز علیه انقلاب، نظام، امام، رهبری و مراجع تقلید است!

برخی هم مطلب الف را توطئه علیه مرجعیت شیعه دانستند و اینکه جریانی قصد دارد مرجعیت را به حاشیه براند! سایت «شیعه نیوز» هم مطلب الف را اهانت به امام زمان دانست. البته از سایتی که در سال گذشته با طرح شایعاتی در خصوص مراجع تقلید، قصد ضربه زدن به ولایت فقیه را داشت، انتظار دیگری نمی‌رود! اما جالب‌ترین و مضحک‌ترین واکنش را سایت ضدانقلاب روزآنلاین داشت که مدعی شد انتقاد الف به آیت الله وحید خراسانی، نتیجه مخالفت ایشان با حکومت است!

به هرحال اظهار نظر درباره بزرگان و علمای شیعه کار آسانی نیست، آنهم با نگاه سیاسی و جناحی رایج و مخصوصا در این اوضاع و احوال که گاهی مخالفین و دشمنان مرجعیت نیز از لج ولایت فقیه، مدافع مرجعیت می‌شوند!

البته من با طرح عمومی سوالات سایت الف هم مخالفم، چون این سوالات اصلا با مبانی عقیدتی آیت الله وحید سازگار نیست. فکر می‌کنم برای پاسخ دادن به این سوالات، ابتدا باید شخصیت آیت الله وحید و دغدغه‌های ایشان را تا حدودی بشناسیم. یکی از خصوصیات بارز آیت الله وحید خراسانی این است که ایشان به شدت از رسانه‌ای شدن و تیتر شدن پرهیز می‌کنند و اساسا با تبلیغ و انعکاس عمومی مرجعیت و مخصوصا مرجعیت خودشان مخالف هستند.

البته در ماه‌های اخیر نام ایشان به کرات در رسانه‌ها و سایت‌های اینترنتی منتشر شد که در آستانه سفر رهبر انقلاب به قم به اوج خود رسید و بسیاری از سایتهای ضدانقلاب از مخالفت آیت الله وحید با ملاقات با رهبری خبر دادند! بعد از پایان سفر هم، همان سایت‌ها از عدم چنین ملاقاتی به عنوان برگ برنده خودشان یاد کردند که این اظهارات ناشی از عدم شناخت دقیق آن‌ها بود.

این شایعات سرانجام باعث شد که عده‌ای از حوزویان نیز به عدم ملاقات ایشان با رهبر انقلاب اشاره کنند و توضیحات و حتی گلایه‌هایی را مطرح کنند. به عنوان مثال آقای خسروپناه علت اصلی عدم دیدار آقای وحید با رهبری را ناشی از حساسیت خاص ایشان به امور اهل سنت دانست و آیت الله انصاری شیرازی نیز ضمن گلایه از آیت الله وحید اظهار داشتند:«فتنه عجیبی بود. یدالله فوق ایدیهم و هو القاهر فوق عباده. خداوند متعال، قاهر است و نقش آیت‌الله خامنه‌ای، بدون تعصب، انصافاً نقش بسیار خوبی بود. من – من گفتم، غلط کردم – بنده خیلی در این روزها در تشویش هستم که چرا آقای وحید به دیدن آقای خامنه‌ای نیامده؟ و این واقعاً یک نقیصه‌ای شده است برای بیت ایشان!»

البته روزآنلاین با تقسیم بندی علما به مکاتب نجف و قم، مدعی مخالفت آیت‌الله وحید با نظام اسلامی و ولایت فقیه شده است، اما بعد از انقلاب ما علما و مراجع زیادی داشتیم که چندان به سیاست علاقه‌ای نداشتند و شاید نوع نگاهشان به ولایت فقیه با تفسیر امام خمینی تفاوت‌هایی داشت، ولی نه تنها با نظام اسلامی و ولایت فقیه مخالفت نکردند بلکه معمولا به مناسبت‌های مختلف اطلاعیه و بیانیه هم صادر می‌کردند. اما به هرحال آیت‌الله وحید علاقه‌ای به مسائل سیاسی و اجتماعی نداشته و ندارند و به شدت از صدور بیانیه و اطلاعیه هم پرهیز می‌کنند که این مساله ربطی به مخالفت با حکومت و ولایت فقیه ندارد، چرا که دغدغه اصلی ایشان دفاع از کیان مذهب حقه شیعه و اعتقادات شیعی و مقابله و رد مذاهب چهارگانه اهل سنت است.

البته مراجع دیگری همچون حضرات آیات مکارم و سبحانی نیز به مسائل اهل سنت می‌پردازند اما نکته اینجاست که حساسیت آن مراجع بیشتر مربوط است به فعالیت‌ وهابیت اما آیت‌الله وحید در سخنان خود به صراحت بزرگان اهل سنت را به چالش می‌کشند و حتی بارها تاکید کرده‌اند که طرف حساب او شیخ الازهر نیست، طرف حساب ایشان خود شافعی و ابوحنیفه و احمد بن حنبل هستند و آنها باید سر از خاک بردارند و پاسخ او را بدهند!

ایشان حساسیت خاصی به مسائلی چون وحدت شیعه و سنی دارند و اصولا منتقد طرح چنین مسائلی در جمهوری اسلامی هستند (جواب سوال اول الف!) هرچند علنا با مساله وحدت مخالفت نمی‌کنند و فتاوایی نیز مبنی بر معاشرت و عیادت از بیماران اهل سنت از سوی ایشان صادر شده است.

البته متاسفانه با ورود و نفوذ عناصری مشکوک و فرصت‌طلب، گاهی فیلم و متن سخنان ایشان منتشر و واکنش‌هایی را در میان اهل سنت کشور ایجاد می‌کند. یکی دو سال پیش بود که انتشار سخنان ایشان در روز شهادت امام جعفر صادق، حساسیت‌های زیادی را در میان اهل سنت به وجود آورد که دفتر ایشان مجبور شد با طرح پرسش و پاسخی، آن را جبران کند!

چند ماه قبل نیز بسیاری از روحانیون و طلاب فعال در عرصه‌های مختلف استان سیستان و بلوچستان برای بررسی مسائل و مشکلات آن استان به قم آمده بودند. یکی از گلایه‌های مطرح شده توسط آنها، شکایت از نوع فعالیت برخی ‌مبلغان اعزامی آیت الله وحید به استان سیستان بود!

یکی دیگر از دغدغه‌های ایشان اهمیت برگزاری باشکوه عزاداری‌های محرم، صفر، ایام فاطمیه و نیز شهادت امام جعفر صادق هست. ایشان در خصوص نوع عزاداری هم نظرات خاص خودشان را دارند، به همین منظور در سال ۸۶ و در واکنش به نظر برخی علما و مراجع (؟!) سخنان تندی را ایراد کردند!

البته من در صدد قضاوت درباره این مسائل نیستم، اما حرفم این است که حساسیت‌های آیت‌الله وحید در این چارچوب هست و ربطی به مسائل سیاسی و اجتماعی ندارد. حال دست و پا زدن سایت‌هایی چون جرس و روزآنلاین و … را درباره عدم دیدار آیت الله وحید با رهبری به یاد آورید و ببینید آیا آنها حقیقتا شناختی از آیت الله وحید دارند یا نه؟ و آیا اصلا نسبتی و رابطه‌ای بین اعتقادات سیاسی، اجتماعی و دینی آنها با آیت الله وحید وجود دارد؟ جالب اینکه آقای مهاجرانی به عنوان مسئول سایت جرس، اخیرا یادداشتی را در مدح و منقبت مولوی عبدالحمید نوشته و او را اسلام شناس بزرگ و چهره درخشان دنیای اسلام خوانده است، در حالی که آیت الله وحید اصلا و ابدا به چنین اشخاصی اعتقاد ندارد!

اینکه می‌گویم اظهار نظر سایت‌های ضدانقلاب و حامی جریان فتنه درخصوص آیت الله وحید ناشی از عدم شناخت آنهاست، به همین خاطر است. وقتی آیت الله وحید تا این اندازه نسبت به مسائل اهل سنت در کشور شیعه حساس هستند، چگونه حامی جریانی می‌شوند که در ایام تبلیغات انتخاباتی قول وزارت و وکالت را به سنی‌ها می‌دهند؟!

پس آیت‌الله العظمی وحید خراسانی را باید با در نظر گرفتن چنین ویژگی‌هایی شناخت و از عدم موضعگیری ایشان در فلان مساله سیاسی نباید شکایت کرد. چون اصلا سابقه نداشته که ایشان در این قبیل مسائل موضعگیری کرده باشند! (به جز یکی دو مورد که آن هم دلائل خاصی دارد!)

ختم کلام اینکه من در این مطلب اصلا و ابدا در مقام قضاوت درباره آیت الله وحید خراسانی نبودم چون خودم را در حد و اندازه‌ای نمی‌بینم که درباره ایشان اظهار نظر کنم. به هر حال آیت الله وحید خراسانی از جمله مراجع بزرگواری هستند که دین بزرگی بر گردن حوزه‌های علمیه و دفاع از کیان مذهب تشیع دارند. این‌هایی هم که نوشتم قضاوت من نبود، حرف‌هایی بود که شاگردان ایشان هم آنرا تایید می‌کنند و من نیز از برخی مرتبطین و شاگردان ایشان شنیده‌ام.

به هر حال حوزه‌های شیعی به همه مراجع و علمای شیعه با همه دیدگاه‌ها نیاز دارد و ما نیز باید به همه آنها احترام بگذاریم، اما بزرگانی چون امام خمینی استثنائاتی بودند که باید سال‌های سال بگذرد تا شخصیتی چون او دوباره بیاید. امام از جمله مراجع و علمایی بود که در روزگار تحریم و تکذیب ابزار مدرن، اهل روزنامه و رادیو بود و خودش را در میان جامعه و مردم و نیازهای روز مردم می‌دید. به همین علت از میان همه مراجع عظام تقلید، تنها امام توانست نگاهی جامع و فراگیر به همه مسائل داخلی و خارجی و دنیای اسلام و کفر و مقتضیات زمان داشته باشد. او بود که با نگاه بلند خود و با طرح مسائلی چون وحدت که از مدتها پیش خواسته مراجعی چون آیت الله العظمی بروجردی بود، اسلام و شیعه را در دنیا عزتمند کرد و باعث بیداری اسلامی در دنیا شد.

 1. حسن
  ۱۷ آذر ۱۳۸۹ در ۱۲:۵۳ | #1

  ما اصولا خودمان هم خودمان را می زنیم. گاهی
  یادداشتتان خیلی خوب بود.
  من از همان زمان که اظهارات حضرت آیت الله در رسانه های خودی با آب و تاب بازتاب داده شد تعجب کرده بودم.

  [پاسخ]

 2. اخراجی ها 3
  ۱۷ آذر ۱۳۸۹ در ۱۲:۵۵ | #2

  با سلام
  مطلب خوبی بود خسته نباشید
  التماس دعا …

  [پاسخ]

 3. چغوک
  ۱۷ آذر ۱۳۸۹ در ۱۳:۲۰ | #3

  چقدر جالبه که مواضع سایت آینده شبیه شبکه العربیه است. ایکاش همانطور که سید حسن نصرالله نام شبکه فتنه گر العربیه را به العبریه تغییر داد، یکی پیدا میشد اسم آینده را هم عوض میکرد. فکر میکنم فتنه نیوز که طراحی امید حسینی عزیز است بهترین اسم برای این سایت کثیف باشه.

  [پاسخ]

 4. اصولگراس سابق
  ۱۷ آذر ۱۳۸۹ در ۱۳:۴۵ | #4

  آقای حسینی عزیز برچه مبنائی سایت آینده را فتنه گر نامیدید؟اگر آینده اینچنین تیتر می زند در مقابل رجانیوز وفارس هم دقیقا مشابه آینده عمل می کنند وانتقاد آینده مثلا نسبت به آیت الله مصباح یزدی را با تیتر”توهین بی سابقه سایت خاندان هاشمی به اندیشمند بزرگوار آیت االه مصباح یزدی” جواب می دهند؟آیا رجا نیوز وفارس هم فتنه گر هستند؟این اقدامات خاص ژورنالیستی وبرای تحریک افکار عمومی گرچه در خبرگزاری های حرفه ای منجمله بی بی سی فارسی صورت نمی گیرد ولی به وفور در کشورمان صورت می گیرد چه از جانب اینوری ها”فارس ورجا”چه از طرف اونری ها”آینده ومثلا سایت نوروز”یعنی این انتخاب تیترهای بعضا به دور از واقعیت و فقط برای تحریک افکار عمومی الی ما شاء الله در خبرگزاری فارس موجود است.بنابراین اگر آینده با این توجیه فتنه گر است فارس ورجا هم فتنه گرند؟مگر برای فتنه گر بودن آینده دلایل دیگری داشته باشیم.
  ۲- اصولا بنده با برداشت فتنه از حوادث اخیر کشور به شدت مخالفم.این فتنه وفتنه کردن ها فقط وفقط برای فرار از زیر بار مسئولیت است؟مسئولین فعلی این کشور از صدر تا ذیل برای فرار از پاسخگوئی دربرابر ناکارآمدی هایشان و به بحران بردن کشور وبعد از آن عدم مدیریت صحیح بحران مدام بر کلمه فتنه تاکید می کنند تا بگویند اصل قضیه، فتنه فتنه گران بود وعملکردهای ما تاثیر چندانی در این بین نداشت؟!!درصورتیکه یک نگاه منطقی وبدور از ذهن الینه شده توسط ایدئولوژی نشان می دهد به طور مثال سرمایه اجتماعی پائین شورای نگهبان و سخن های طرفدرانه اعضاء ارشد وتاثیر گذار آن در حمایت از یک کاندید چطور باعث شد تا این نهاد که باید مستقل باشد و سرمایه اجتماعی بالائی داشته باشد تا در مواقع بحرانی اکثریت نود یا حداقل هشتاد درصدی مردم به آن اعتماد کنند ,عملا خودش باعث تشدید بحران شد؟برای اثبات عدم تقلب نیاز به یک نهاد مستقل وبی طرف و با سرمایه اجتماعی بالا است.آنروزی که شورای نگهبان این کشور فله ای ودر حمایت از جریان اصولگرا در مجلس هفتم هزارتا هزارتا افرادی که نه سابقه دزدی داشتند ونه فاسد ونه هرگونه ناهنجاری دیگری را رد صلاحیت می کرد باید می دانست در نزد بخش قابل توجهی از مردم اعتبار خود را از دست می دهد؟این شورای نگهبان چگونه می تواند اعتماد قشرهای مختلف وبا تکثر اعتقادی وبعضا زاویه دار با نظام را جلب کند؟این فقط یک بخش بود.بحران بوجود آمده در کشور مهمترین دلیلش ناکارآمدی وعملکردهای غلط نهادهای مختلف نظام قبل وبعد از بحران بود و به همین دلیل بنده معتقدم تکیه زیاد برفتنه یکی از دلایلش فرار از زیر بار مسئولیت اشتباهات آقایون است.وحاضرم در همان کرسی های مثلا آزاد اندیشی بشینیم بحث کنیم که آیا فتنه بود یا ناکارامدی حاکمیت

  [پاسخ]

  چغوک پاسخ در تاريخ آذر ۱۷ام, ۱۳۸۹ ۱:۵۸ ب.ظ:

  جناب اصولگرای سابق
  برپایی راهپیمایی غیرقانونی، حمله به پایگاه بسیج برای غارت انبار اسلحه،استمداد از کشورهای بیگانه برای دخالت در امور ایران و تشدید تحریمها، به قتل رساندن عابران پیاده به منظور پروژه شهید سازی و بهره برداری های آتی، همصدا شدن با منافقین و بیگانگان، دعوت مردم به آشوب و مقاومت خیابانی، اتهامات واهی و بدون مدرک به صدر تا ذیل نظام از قبیل تقلب، تجاوز و هزاران جنایت دیگر
  دوست گرامی میشه پاسخ بدید که اگر اسم این کارها و جنایات فتنه نیست پس چیه؟
  سوال دوم من هم اینه که شما که دم از سرمایه اجتماعی میزنید میشه بفرمایید آن ۲۴ میلیون نفری که به موسوی رای دادند الان کجا هستند؟ راستی دیروز ۱۶ آذر بود؟ هر چی تو سایتها گشتم حتی یک عکس هم از سرمایه عظیم اصلاح طلبها ندیدم.

  [پاسخ]

  فضولباشي پاسخ در تاريخ آذر ۱۷ام, ۱۳۸۹ ۲:۱۳ ب.ظ:

  خوشم میاد که این چغوک در آسمون ریسمون بافتن ید طولایی داره و
  انقدر که عجله داره مطلب خودشم یه بار کامل نمیخونه که تناقضات مطلبو حذف کنه
  البته بدلیل عجله زیاد سطل آشغال و بانک رو از جا انداخت

  باز خوبه که گناه ما فقط سطل آشغال اتیش زدن برا حفاظت از اشک اور بود و
  راهپیمایی سکوت… راستی از کشتن عابر پیاده گفتی… واقعا که گل گفتی و ما
  هم منتظر محاکمه قاتلین این عابران هستیم منتها چون اساسا هیچکس بجرم قتل و
  ادم کشی در حوادث پس از انتخابات متهم نشده ما یک کم مشکوکیم که شاید کار
  شهروندان درجه یک بوده…

  راستی در مورد عکسهای دیرور هم طبیعتا نباید ببینید چون بصیرت ندارید بصیرت
  هم از طریق وی پی ان یا فیلترشکن براحتی قابل خریداری است… انتظار نداری
  که رسانه ملی و رجانیوز و الف و تابناک و امیدحسینی عکس ها و فیلمهای
  مربوطه رو پخش کنن!

  [پاسخ]

  چغوک پاسخ در تاريخ آذر ۱۷ام, ۱۳۸۹ ۲:۲۸ ب.ظ:

  جناب فضولباشی
  مطمئن باش به زودی زود پشت پرده قتل ندا آقا سلطان رو میشه. مطمئن باش یک روزی معلوم میشه چه کسانی آن مادر و دختر که در مهد کودک پناه گرفته بودند رت به شهادت رساندند. مطمئن باش به زودی زود معلوم میشه چه کسانی عابرین پیاده و حتی معترضین سبز را کشتند و بعد حسابی از صحنه قتل فیلم گرفتند و پیراهن عثمان درست کردند. و این را هم بدان که به زودی زود معلوم میشه چه کسانی سعیده پورآقایی و ترانه موسوی این دو دختر مظلوم را پس از ربودن مورد تجاوز قرار دادند و س÷س به قتل رساندند و پیکرهای پاکشان را به آتش کشیدند.

  [پاسخ]

  من پاسخ در تاريخ آذر ۱۷ام, ۱۳۸۹ ۴:۰۶ ب.ظ:

  خدا کنه معلوم شه. واللللللللللا.

  میلاد پاسخ در تاريخ آذر ۱۷ام, ۱۳۸۹ ۵:۰۹ ب.ظ:

  آقای چغوک!
  “مطمئن باش به زودی زود پشت پرده قتل ندا آقا سلطان رو میشه”
  دقیقا میشه بگی کدوم پشت پرده؟! مرد حسابی انگار خود شماها هم داستانها و به اصطلاح مستنداتی که از رسانه حزبی در این مورد پخش شده قبول ندارین؟! دیگه منتظر چه پشت پرده ای همستی؟ :D
  فعلا که کم کم داره گندش در میاد پارسال بغیر از خود احمدی نژاد و حضرت آقا بقیه رجال مملکتی بعد از رای گیری به موسوی تبریک گفته بودن!

  رضا پاسخ در تاريخ آذر ۱۷ام, ۱۳۸۹ ۷:۳۱ ب.ظ:

  قبلا که می گفتن سعیده پور آقایی زنده هست!

  محمد بیاگوی پاسخ در تاريخ آذر ۱۸ام, ۱۳۸۹ ۹:۰۵ ق.ظ:

  ببین چغوک جان به اینکه معلوم شود خیلی دلبسته نباش. کما اینکه الان هم معلوم است. اما من مدتها به این موضوع فکر کردم که چرا در روز قیامت دست و زبان افراد گناهکار باید به سخن درآید. مگر خودشان نمیتوانند صحبت کنند. و من به این نتیجه رسیدم که بعضی از افراد هستند که آنقدر در دروغهای خودشان غرق شده اند که حتی در روز قیامت و در حضور خدا و شاهدان، بازهم دروغ می گویند. و خداوند برای اینکه هیچ شاهدی از خود شخص معتبرتر نیست، دست و پای آنها را به حرف در می آورد تا حقیقت معلوم شود. اما مطمئن هستم حتی اگر به جهنم هم بروند و عذاب شوند بازهم دست از دروغگویی بر نمیدارند زیرا دروغ برای آنها واقعیت است. به یاد فیم سینمایی اینسپشن، که در این فیلم عده ای آنقدر درگیر خواب می شوند که دیگر تشخیص نمی دهند آیا اکنون بیدارند یا خواب. :idea::idea:

  ناصح پاسخ در تاريخ آذر ۱۸ام, ۱۳۸۹ ۸:۰۷ ب.ظ:

  جناب چغوک
  یک مقدار خلوت کردن با حضرت رب الارباب و اندیشیدن به فرجام رطب و یابسی که به هم می بافی هم بد نیست!

  payam پاسخ در تاريخ آذر ۱۹ام, ۱۳۸۹ ۱۰:۵۶ ق.ظ:

  salam

  payam پاسخ در تاريخ آذر ۱۹ام, ۱۳۸۹ ۱۰:۵۹ ق.ظ:

  in khanum hayi ke goftid hich kudum na mordan na beheshun tajavoz she na atish zadaneshun.
  khanume saeede pooraghyi bade ye modat bargasht pish khanevade
  khanume tarane…….ham sedash az kanada dar umad
  albate mitunid tozihate akmilisho begardid peyda konid chon khodesh ye sanad ros vayi baraye bazi hastke che chert o pert be khorde mardom midan ta dar rastaye ahdafe khodeshun az unha estefade konan

  حافظ پاسخ در تاريخ آذر ۱۷ام, ۱۳۸۹ ۵:۰۷ ب.ظ:

  لااقل درباره رجا نیوز چنین گفته ای صحیح است .هر سایتی سنگ خدش را به سینه می زند.مثل همین اهستان که سنگ خودش را به سینه می زند اینده هم همین کار را می کند من نظرم نسبت به دکتر توکلی مثبت است واو را مخلص تر از بقیه مجلسیان می یابم ولی در این کار سایتشان قیاس مع الفارغ کرده وعصبانیت قبلی بر سر موضوعی دیگر را در اینجا وارد کرده .اصلا بحث سر این است که نشان دادن چهره مبارک حضرت عباس صحیح است یا خیر من می گوییم باید یک بار به طور کامل ان تکه از سریال را نزد مراجع عظام برده واز همه مسئله خواهی شود بعد نکات مثبت ومنفی را سنجیده بعد انشاالله عقییده من است اگر خود این بزرگوار (عباس ان علی)راضی به کار باشند گره از پخش ان باز می شود وگرنه خودشان و ائمه بزرگوار مانع ان خواهند بود نظر ایت عظام هم که جای خود دارد نباید طوری باشد که ساحت سقای کربلا تعدی شود

  [پاسخ]

  اصولگراي سابق پاسخ در تاريخ آذر ۱۷ام, ۱۳۸۹ ۹:۱۶ ب.ظ:

  جناب چغوک از پاسخی که به نظر من دادید ممنونم.ولی به طور خلاصه باید عرض کنم مجموعه ای از عملکردهای غلط حاکمیت به خصوص بعد از فوت امام خمینی و رفتن حاکمیت به سمت فیلتر،سانسور،به زندان انداختن مخالفین،رد صلاحیت های گسترده و غیره رفته رفته سرمایه اجتماعی نهادهای کلیدی نظام را کاهش داد و این را اضافه کمنید به عدم صحیح مدیریت بحران بوجود آمده در کشور اینها اسمش فتنه نیست اسمش عملکرد غلط حاکمیت است.درضمن بنده از روز اول همه جاهم اعلام کردم معتقد به تقلب گسترده در انتخابات نیستم و آقای احمدی نژاد را برنده انتخابات می دانم.درباره سرمایه اجتماعی اصلاح طلبان شمارا ارجاع می دهم به مقالیه ای در سایت الف که در توجیه چرائی در اکثریت بودن اصلاح طلبان حداقل در فضای وب بود.آدرسش را اگر خواستید سرچ می کنم دقیق برایتان ارسال می کنم.

  [پاسخ]

  امید حسینی پاسخ در تاريخ آذر ۱۷ام, ۱۳۸۹ ۲:۰۲ ب.ظ:

  سلام
  من دلایلم رو برای فتنه گری سایت آینده قبلا دو سه بار در وبلاگم نوشتم. همین چند روز پیش هم مطلبی درباره این سایت و دروغ ها و شایعات و فتنه گری اش نوشتم. پس به نظرم بهتره اول اونها رو بخونید.
  اما درباره اینکه به فتنه اعتقاد دارید یا ندارید، من جلوی برداشت شما رو نمی گیرم. به هر حال هر کسی عقیده ای داره. همان طور که ما بنا به دلائل مختلف حوادث سال گذشته رو فتنه می دونیم

  [پاسخ]

  امین پاسخ در تاريخ آذر ۱۷ام, ۱۳۸۹ ۶:۲۶ ب.ظ:

  امید آقا از اینکه به عقاید دیگران احترام می گذارید تشکر دارم و با وجودی که با بسیاری از نظرات شما مخالفم اما از اینکه فضایی هر چند محدود برای گفتگو بازگذاشته ایید سپاس بی کران دارم.یا علی

  [پاسخ]

  م پاسخ در تاريخ آذر ۲۰ام, ۱۳۸۹ ۱۲:۱۳ ق.ظ:

  متاسفانه شما عادت دارید اصل سوال رو بپیچونید.
  حرف دوستمون این نبود که چرا آینده رو سایت فتنه گر می دونید،
  این بود که چرا بقیه (رجا و فارس) رو نمی دونید!

  [پاسخ]

 5. ۱۷ آذر ۱۳۸۹ در ۱۴:۲۲ | #5

  مطلب ذیل هم حول همین موضوع نوشته شده، متأسفانه دوستان هم فکر هم بعضی اوقات نمی توانند نقد مصلحت اندیشانه از مراجع(که مسائل روز را با بصیرت دنبال نمی کنند) را بربتابند.
  http://www.mofidnews.com/index.php?page=desc.php&id=162&tab=news

  [پاسخ]

 6. صفوی
  ۱۷ آذر ۱۳۸۹ در ۱۴:۴۳ | #6

  روحانیت مسئول است
  عبدالحمید معصومی تهرانی

  چند روز پیش دوستی فیلمی برایم آورد که گزارش مستندی بود از هموطنانی که بجهت مشکلات مالی تصمیم به فروش کلیه‌ی خود داشتند. مستندی ناخوشایند که نه‌تنها حکایت از فقر فراگیر در جامعه‌مان دارد، بلکه بیانگر گوشه‌ای از استیصال هموطنانی است که ناچارشان می‌کند برای رفع مشکلات مالی، عضوی از بدن خود را بفروشند.

  با دیدن این فیلم آه از نهادم برآمد؛ ولی نمی‌دانم چرا بجای آنکه مانند بسیاری گله از تصمیمات نادرست اقتصادی حکومت کنم، به یاد این جمله‌ی معروف “سوزان ارتس” که گفت: “روحانى نسبت به برهنگى و رابطه طبیعى دو جنس حساسیت دارد، اما از کنار فقر و فلاکت مى گذرد” افتادم. شاید دلیلش آن باشد که اولا همیشه از خود می‌پرسیدم که ثمر و خدمات‌رسانی‌ی روحانی به عنوان فردی که از امکانات اجتماع استفاده می‌کند در چیست؟ و دوم حساسیت و موضعگیریهای شدید و غلیظ حضرات علماء، تنها در خصوص مواردی چون پوشش زنان و مردان و حضور بانوان در استادیوم های ورزشی و امثال ذلک باشد؛ بدون آنکه به همان مقدار، به فقر فزاینده‌ای که بر جامعه سایه گسترانده است توجه نشان دهند؛ و آن حدیث معروف را بیاد آورند: “زمانی که فقر از دری وارد شود ایمان از درب دیگر خارج خواهد شد”.

  در اینکه برنامه‌ها و تصمیمات غلط حکومتی باعث افزایش درصد فقر اجتماعی گردیده شکی نیست؛ ولی در این گفتار قصد ندارم که به انتقاد از عملکرد اقتصادی حکومت بپردازم. زیرا سوادش را ندارم؛ بلکه می‌خواهم از عملکرد روحانیون و هم‌صنفانی انتقاد کنم که به قول حضرت عیسی(ص): “بارهای سنگین را می‌بندند و بر دوش مردم می‌نهند، و خود نمی‌خواهند به انگشتی آن را حرکت دهند”.

  همیشه در این کشور عده‌ای از هموطنانمان با فقر دست و پنجه نرم می‌کردند. روحانیون برای برداشتن گوشه‌ای از این بارهای طاقت‌فرسا از دوش آن انسانهای گرفتار چه کار مؤثری انجام داده‌اند؟ جز گفتار درمانی، و موعظه و توصیه به اغنیاء و حاکمان که ضمن پرداخت وجوهات شرعیه‌ی خود، گوشه‌ی چشمی هم به فقرای جامعه داشته باشند؟! آیا فقط حکومت و اغنیاء وظیفه‌ی دستگیری از نیازمندان جامعه را به عهده دارند؟ در کشورهای قدرتمند اقتصادی، ضمن اینکه دولت تمهیداتی برای رسیدگی به امور نیازمندان اتخاذ می‌کند، مع ذلک کلیساها و مردم نیز مراکزی را جهت خدمات دهی به اقشار نیازمند تاسیس کرده‌اند و بطور مستمر در رفع مشکلات هموطنانشان فعالیت می‌کنند.

  پیش از انقلاب، حکومت هر عیب و ایرادی داشت حداقل اقتصادش تقریبا دارای ثبات بود؛در آن دوران نیز افراد فقیری وجود داشتند که در گذران زندگی دچار مشکل بودند. اما آقایان علماء که انواع و اقسام وجوهات را از خلق‌الله دریافت می‌کردند فریادشان به آسمان بلند بود که مردم در حلبی‌آبادها زندگی می‌کنند!! ولی نه شنیده‌ و نه دیده‌ایم که ریالی از آن وجوهات هنگفت خرج ساخت یتیم‌خانه‌ای، گرم‌خانه‌ای یا مرکزی برای نگهداری سالمندان و معلولین فقیر شده باشد. مایی که بالای منابر برای مردم حدیث نبوی(ص) می‌خواندیم که:”من اصبح و لم یهتم بالامور المسلمین فلیس بمسلم” به اسم پیامبر(ص) و امام(ع) از دست‌رنج مردم وجوهات می‌گرفتیم و آنگاه از دولت وقت انتظار داشتیم تا فقرزدایی کند و گره از کاربسته مسلمین باز نماید!؛ در عوض به اسم ترویج مکتب علوی(ع) انواع مساجد و حسینه‌ها ‌ساختیم و کتابها در تبلیغ خود چاپ کردیم! بدون توجه به اینکه امیرالمومنین علی(ع) نه در طول حیاتش و نه در پنج سال خلافتش حتی یک مسجد یا عمارت نساخت، بلکه باغات خرما و حلقه‌های چاه آب احداث کرد و وقف فقرا نمود. البته چند نفری از آقایان علماء بودند که یک بیمارستان یا درمانگاهی ساختند؛ اما این اقدامات نه کفایت می‌کند و نه رفع مسئولیت.

  امروزه هیچ فرقی با گذشته نکرده. فقرزا بودن حکومت بخاطر برنامه‌ها و تصمیمات غلط‌اش، نمی‌تواند توجیهی بر بی‌توجهی ما نسبت به هم‌وطنان گرفتارمان باشد. چرا یک جوان رعنای این مرز و بوم بخاطر چند میلیون تومان، باید تن به ناقص کردن جسم خود دهد؟ چرا یک زن این کشور بخاطر فقر باید به خودفروشی دست بزند؟ پس این وجوهات بی‌حساب و کتابی که هیچ‌گاه بیلانی از آن بدست نمی‌آید و مالیاتی هم بدان تعلق نمی‌گیرد، باید صرف چه چیزی بشود؟ ساختن مسجد و حسینه و چاپ کتب مذهبی و پرداخت شهریه به طلاب علوم دینیه؟ فرق طلاب با دانشجویان دانشگاه‌ها در چیست که آن یکی برای درس خواندن شهریه می‌گیرد و این دیگری باید شهریه بپردازد!؛ و حال آنکه اگر فقط چهار روز پزشکان یک شهر از کار کردن استنکاف کنند، جان بسیاری به خطر می‌افتد؛ ولی اگر تمام روحانیون بیش از یک ماه فعالیت‌های مشعشع خود را متوقف کنند، هیچ خللی در زندگی روزمره مردم وارد نخواهد شد؛ مع ذلک بحدی خودشیفه‌ایم که بدون آنکه مجهولی را معلوم کرده باشیم، تمام علوم را مدیون خود می‌دانیم و وجود قدسی‌مان را مایه‌ی برکت زندگی‌ مردم می‌شناسیم! و پس از گذشت شش قرن هنوز نتوانسته‌ایم به پرسش خواجه شیراز پاسخ دهیم!

  خدمات رسانی روحانیت به اجتماعی که از امکاناتش استفاده می‌کند در چیست؟ اقامه‌ی جماعت؟ خواندن نماز و تلقین میت؟ اجرای عقد و طلاق؟ وعظ و مسئله گفتن؟ اخیرا نیز کارمان به جایی رسیده که همچون سادنان و جادوگران قبایل ابتدایی، در صدد جلوگیری و کاهش بلایای طبیعی هستیم! آیا فراموش کرده‌اید که امیرالمؤمنین فرمود: “خدا از عالمان پیمان گرفته است که در برابر پرخوری ستمگران و گرسنگی ستمدیدگان آرام نگیرند”؟[نهج البلاغه/۵۲] آیا آنانی که در طول سال بطور مستمر امام حسین(ع) را به گودال قتلگاه می‌فرستند تا نانی بخورند، کلام آن حضرت در نکوهش عالمان بی‌عمل و دکاندار را نیز خوانده‌اند که فرمود: “شما به خاطر خدا در میان مردم صاحب عزت و احترامید…کوران و گنگان و بیماران زمینگیر در شهرها به حال خود رها شده‌اند و هیچ به حال آنان رحمت نمی‌آورید و به کاری که شایسته شماست بر نمی‌خیزید… حق ضعیفان را شما ضایع کردید؛ ضعیفان را بدست جباران سپردید که یا همچون برده مقهور باشند یا همچون مستضعفی که برای امور زندگی در دست آنان اسیر است. کاش می‌دانستید که “منزلت علما” که به آن دست یافته‌اید، مصیبت شما را بزرگتر کرده است.[تحف العقول/۱۷۲]

  ما نه مقدس‌ هستیم، نه لنگر زمین و آسمان، نه مرتبط با عالم لاهوت و ناسوت، و نه حتی امروزه حافظ دین و شریعتی که به اسمش نان می‌خوریم هستیم. شاهد؛ گرویدن افراد بسیاری به ادیان دیگر است که هر از چند گاهی گوشه‌ی کوچکی از این کوه یخی از زیر آب بیرون می‌زند. کشف ۱۸۰ کلیسای خانگی در شهر مذهبی مشهد تنها قسمت کوچکی از آن کوه یخی بود. این تغییر دین دادن‌ها نشان می‌دهد که آن افراد، انسانهایی دینمدار و خداپرست هستند؛ از گفتار و عمل و خودشیفتگی‌های مفرط متولیان دین بیزار و گله‌مند شده‌اند؛ والا ضد ادیان می‌شدند.

  دولت و حکومت، چه کارآمد باشد چه ناکارآمد مسئول عملکرد خودش است، و ما مسئول عملکرد خودمان می‌باشیم. هر یک نفری که بجهت نیازمندی، جسم خود را ناقص می‌کند؛ به تن فروشی دست می‌زند یا بخاطر نداشتن سرپناهی، شبها در کنار خیابان می‌خوابد و از سرما می‌لرزد، قسمتی از گناه بی‌توجهی به مشکلات این هموطنان به گردن علماء معزز است. اگر حقیقتا به قیامت و روز حسابرسی معتقدیم، باید یقین بدانیم ما از جمله کسانی هستیم که در آن روز مخاطب این کلام خواهیم بود که: “و قفوهم انهم مسؤلون”.[صافات/۲۴]

  فیلم مورد بحث در لینک زیر قابل دریافت است:

  http://www.4shared.com/video/Ct8HGXGr/foroshe-koliyeh.html

  [پاسخ]

  اریایی در محاصره سانسور پاسخ در تاريخ آذر ۱۷ام, ۱۳۸۹ ۱۱:۰۷ ب.ظ:

  اقا چه سعادتی من الان با این بزرگوار اشنا شدم عجب اخوند درست و حسابیه به به چقدر هنرمند خوشنوی نقاش پژوهشگر چقدر خوشحال شدم که افتخار اشنایی با ایشون نصیبم شد وخوب تازه دارم امیدوار میشم که تو این صنف شارلاتان و حقه باز ادم حسابی هم پیدا میشه البته برای سومی باره که تو این صنف ادم حسابی دیم یک تورجان یکی هم این بزرگوار البته یادمه چند سال پیش صدای امریکا با یک اخوند جوانی مصاحبه میکرد باورتون نمیشه اگه بگم این اخوند پینک فلوید گوش میداد و رمان های کلاسیک غربی میخوند نزدیک بود شاخ در بیارم خلاصه دارم امیدوار میشم که بالاخره اخوند های سکولار هم تو راه هستن و به زودی شاهد تحولات عظیمی در صنف حقه بازها و شیادهای بزرگ تاریخ خواهیم بود

  [پاسخ]

  هاشم پاسخ در تاريخ آذر ۱۷ام, ۱۳۸۹ ۱۱:۵۸ ب.ظ:

  نخیر جناب آریایی…این افراد از معدود وصله های ناجور بر پیکره روحانیت اند.تعدادشون هم خیلی کمه.زیاد ذوق نکن!

  [پاسخ]

  محمد بیاگوی پاسخ در تاريخ آذر ۱۸ام, ۱۳۸۹ ۹:۰۸ ق.ظ:

  البته بدترین حکومت رو حضرت علی داشت. اون همه فقیر و بدبخت، اون همه فتنه ، اون همه …
  به نظر شما تقصیر کی بود اون همه؟

  [پاسخ]

  دردمند پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۵ام, ۱۳۹۰ ۱۰:۴۹ ق.ظ:

  آقای اخوند “صفوی”ولیس ب”علوی”
  ازتومغزفندقی تر وبندانگشتی تر وجزیی نگرتر “خودت
  آخیییییی طفلکی تلاش کن تلاش کن سعی کن شایدبتونی بین ملت وروحانیت یه شکافی ایجاد کنی
  البته یادت باشه اگه موفق شدی خودت باید ذوالقرنین بشیا

  [پاسخ]

 7. من
  ۱۷ آذر ۱۳۸۹ در ۱۵:۱۲ | #7

  ماستمالی می کنیییییییییییم!!
  حالا من که من باشم بیسواد و شما صاحب فضل و کمالات. که چی اینهمه نوشتی، آخرش هیچی به هیچی. تو چیو میخوای ثابت کنی؟ همه هنرت اینه که ثابت کردی دین و سیاست از نطر آقای وحید از هم جداس و نظر ایشون درباره ولایت فقیه فرق می کنه. دستت درد نکنه. خب اینارو که خیلیای دیگه هم میگن و شما میخواین سر به تنشون نباشه. خداکنه به اونجا نرسه که همچین آرزویی رو برا آقای وحید بکنید که البته بعید می دونم دعام بگیره! با این افاضات امثال جنتی و پناهیان و مصباح و سعیدی عجیبه که تا حالا کسی به این آدم نگفته شیخ ساده لوح. خدا به دور. چه اجباری داری برای سرمه کشیدن به چشم یکی بزنی کورش کنی؟ آقای وحید زبون داره هااااا اینقد. خودش نمی تونه جواب بده که شدید تریبونش؟ دس وردار بابا یک کم استراحت کن خوبه برات.

  [پاسخ]

  امید حسینی پاسخ در تاريخ آذر ۱۷ام, ۱۳۸۹ ۴:۰۹ ب.ظ:

  محض اطلاع جنابعالی، زمان امام مراجعی بودند که شاید ولایت فقیه را به شیوه امام قبول نداشتند، اما هرگز مخالفت نکردند و کسی هم به آنها نگفت شیخ ساده لوح! به آقای وحید هم هیچ کس چنین حرفی نمی زنه. اتفاقا شیخ ساده لوح لقب روحانیونی است که ولایت فقیه را قبول داشتند و شروع کردند به مخالفت…

  [پاسخ]

  من پاسخ در تاريخ آذر ۱۷ام, ۱۳۸۹ ۶:۰۳ ب.ظ:

  آهان پس اونایی که علناً مخالفت می کنن یا اونایی که تازه دوزاریشون میفته، میرن بردارن از زمین میشن شیخ ساده لوح. ولی اونایی که مماشات می کنن و با ساز حکومت می رقصن حتی اگه رقصشون با ساز به هم نخونه، ساده لوح نیستن.
  ممنون بابا. تو میری درستش کنی میزنی بدترش می کنی. اصلاً ولش کن. حال داری الکی بحث می کنی؟ اصلاً همون که تو میگی. ارادتمند: من.

  [پاسخ]

 8. ۱۷ آذر ۱۳۸۹ در ۱۶:۱۵ | #8

  بعضی ها دنبال اینند که یه صحبتی متفاوت بقیه صحبتها پیدا بشه تا سریعا ربطش بدند به مخالفت با نظام.

  [پاسخ]

 9. بنده
  ۱۷ آذر ۱۳۸۹ در ۱۶:۵۵ | #9

  سلام امید جان

  چه اشکالی داره برخی که با نظام مخالف هستن نگران مرجعیت شیعه باشند؟ اینطور که تو بیان کردی انگار هر کسی با انقلاب یا نظام مخالف بود حقّ دفاع از مرجعیتِ شیعه رو نداره! که مطمئن هستم البته منظور نبوده، اما اینطور برداشت می شه.
  یا حق

  [پاسخ]

  امید حسینی پاسخ در تاريخ آذر ۱۷ام, ۱۳۸۹ ۱۰:۴۲ ب.ظ:

  سلام. البته منظورم این نیست که فقط من و ما نگران مرجعیت هستیم، ولی با توضیحاتی که دادم و نوع برخورد سایتهایی مثل روزآنلاین را درباره آقای وحید نوشتم، منظورم کمی روشن شد. این جماعت اصلا نمی دونند آقای وحید چه عقایدی داره. اصلا و ابدا اعتقادات اونها، به آقای وحید نمی خوره، حالا صرفا به خاطر مخالفت با نظام و ولایت فقیه، ادعای طرفداری از مرجعیت رو میکنند

  [پاسخ]

 10. ۱۷ آذر ۱۳۸۹ در ۱۸:۰۴ | #10

  با همه احترامی که برای آیت الله وحید قائل هستم و سعی می کنم همیشه برای شان دعا کنم اما در این یک سال و اندی که از منابع گوناگون تحقیق کردم و پرسیدم برای بنده مسلم نشد ایشان با انقلاب موافق هستند. در نگاهی خیلی خوشبینانه ایشان را مخالف ساکت می نامم. نمی توانم توجیهات برخی مثل آقای خسروپناه را بپذیرم و فکر می کنم با اینگونه توجیهات فقط خودمان را گول می زنیم. آیت الله وحید (بر اساس شواهد و قرائن) اگر ذره ای برا ی انقلاب دلسوز بودند و برای نظام جمهوری اسلامی جایگاهی قائل بودند در مقابل این همه آشوب یک جمله حداقل می گفتند که نگفتند. در این ماجرای فیلم مختارنامه هم بنده خودم منتقد جدی نشان دادن تصویر حضرت عباس (ع) بوده و هستم ولی وقتی جملات آقای وحید را شنیدم جدا تاسف خوردم. مخصوصا آنجایی که گفتند: “نها دیگر آنچنان که باید در عزای او نمی سوزند، ولی باید بدانند اگر با چکمه، با کراوات خواستند این چراغ را خاموش کنند نشد، با این ریشها، با این یقه های باز هم، این نور خدا خاموش شدنی نیست.” شما نگاه کنید ایشان دارند رضا شاه را با چه کسی مقایسه می کنند؟ محمد رضا شاه را دارند با کی مقایسه می کنند؟
  حالا بر فرض کارگردان و تهیه کنندگان آن سریال یک اشتباه کرده باشند، باید بگوییم که این ها می خواهند چراغ دین و شریعت را خاموش کنند؟

  در نهایت باید گفت آقای وحید علاوه بر اختلاف فقهی، از جهت موضع گیری هم همراه نظام نیست. تو را به خدا الکی حرفی نزنیم که وقتی فردا ایشان (به تحریک اطرافیان) یک موضع گیری کرد ندانید چطوری جمعش کنیم. ایشان با انقلاب اسلامی ایران موافق نیستند و این چیز جدیدی نیست.

  [پاسخ]

  من پاسخ در تاريخ آذر ۱۷ام, ۱۳۸۹ ۶:۰۹ ب.ظ:

  قربون آدم چیز فهم. حقاً که تو سروشی و منم من.

  [پاسخ]

  پندار پاسخ در تاريخ آذر ۱۹ام, ۱۳۸۹ ۷:۲۱ ب.ظ:

  آقای وحید با نظام تا جائی همراه هستند که خلاف اسلام عمل نکند . پس اگر برای حفظ نظام سکوت کرده بهترین عمل را انجام داده اند .

  [پاسخ]

 11. رحیم
  ۱۷ آذر ۱۳۸۹ در ۱۸:۳۹ | #11

  من در عجبم چهره حضرت عباس رو قبلا تلویزیون نشون داده زمان سریال حضرت علی اون موقع از این اعتراضات نبود ولی الان هست.عجبا

  [پاسخ]

 12. رضا
  ۱۷ آذر ۱۳۸۹ در ۱۹:۳۳ | #12

  امید حسینی
  خیلی پر رویی که این نظام رو هنوز یک (انقلاب) حساب می کنی

  [پاسخ]

  رحیم پاسخ در تاريخ آذر ۱۸ام, ۱۳۸۹ ۱۰:۱۸ ب.ظ:

  ببخشید این نظام اگه انقلاب نیست چیه؟
  مثل رضا و باباش نوکر یا مثل قاجار وطن فروش؟
  شما خیلی پررویی که حقیقت رو نمی بینی

  [پاسخ]

 13. اریایی در محاصره سانسور
  ۱۷ آذر ۱۳۸۹ در ۱۹:۳۸ | #13

  حالا من نکته ایی رو به شما بگم. شما هیچ میدونستید که امام حسین به جز عباس دوتا برادر دیگه هم داشته که اسمشون بوده عمر و عثمان؟واینکه عثمان هم یکی از کسانی بوده که در کربلا همراه امام حسین شهید میشه واین اخوندای محترم در منابر و مداحان واسه عباس سینه چاک میکنن ولی از عثمان بیچاره حرفی نمیزنن.میدونین چرا؟چون دروغهای پانصد ساله اشون مبنی بر اختلاف بین علی و خلفای پیشین ایشون رو میشه و معلوم میشه که نه تنها دشمنی بین علی با عمر وعثمان نبوده بلکه علی اسم اونا رو روی بچه های خودش میگذاره وبا اینکار عملا نشون میده که با اونا هیچ مشکل بنیادی نداشته وهمه این مزخرفات و مهملات اخوندهای شیعه بوی گندش بیرون میزنه این جوریه که ابوالفضل مقدس میشه و تصویرش رو نباید نشون بدن ولی عثمان بیچاره حتی اوردن اسمش هم ممنوع میشه که یکوقت خدای نکرده این شبهه پیش نیاد که اخوندها چه کلاه گشادی که سر ملت تو این ۵۰۰ سال که نگذاشتن

  [پاسخ]

  حجت پاسخ در تاريخ آذر ۱۸ام, ۱۳۸۹ ۹:۴۵ ق.ظ:

  وقتی یک بچه دبستانی می خواهد معادله دیفرانسیل حل کند چه می شود؟ حاصل چیزی جز ساعتها خنده بر تلاش بیهوده اوست؟
  حال این مثل حکایت حال شماست. ابتدا برو کمی تحقیق کن بعد این همه با سوز و گداز مطلب بنویس. آیا اگر کسی اسم فرزندش را حسین بگذارد با تاسی به صدام حسین این اسم را گذاشته؟ عثمان نام یکی از اصحاب رسول الله بود. عمر هم نام رایجی در آن زمان بود.
  در اختلاف بین حضرت علی و خلفای پیشین هم شکی نیست کافی است نگاهی به ظلمهایی که بر سر جریان بیعت گرفتن بر سر حضرت علی و اهل بیتش وارد شد نگاه کنی که تلخترین پرده آن شهادت حضرت زهرا دخت پیامبر است.
  پس خواهشا کمتر آسمون ریسمون بباف.

  [پاسخ]

  حافظ پاسخ در تاريخ آذر ۱۸ام, ۱۳۸۹ ۱۰:۴۰ ق.ظ:

  چرا به جای ادعا علم خود را بالا تر نمی بریم لازم نیست درباره هر چیزی که نمی دانیم نظر بدهیم .شما می توانید درباره حوادث روزگارهر چه می خواهید بگویید نه اینکه درست است حرفتان اما برداشت شما است وبرای عده ای قابل قبول ولی درباره تاریخ که در ان بی علمی اید سکوت ارج است یا تحقیق کنید سخن بگویید .اگر امروزه در کا ر بعضی صاحب منصبان اشتباه وگاهی ظلمی دیدید حق تعدی به کلیت تاریخ اسلام را ندارید که اهل بیت همچنان مظلومند.(یا زهرا )بله درست است نام برادر تنی حضرت عباس جناب عثمان بود اما ان ۳برادر دیگر به تاثی از برادر بزرگتر مودب ترین نزد مولای خود بودند .شان حضرتش تا جایی است که بعضی ایشان را هم معصوم می نامند.اینم بگم که ترک نیستم که تعصب داشته باشم

  [پاسخ]

  اریایی در محاصره سانسور پاسخ در تاريخ آذر ۱۸ام, ۱۳۸۹ ۱۱:۲۲ ق.ظ:

  واله من متوجه نشدم دوستان چرا فشار خونشون بالا رفت.من همش یک سوال کردم گفتم یکی از کسانی که در عاشورا کشته شد عثمان برادر امام حسین بود چرا اخوندا و روضه خونها هیچ حرفی از عثمان نمیارن و ابوالفضل رو هی علم میکنن وتا حد معصومیت هم ارتقا بهش میدن پس عمر و عثمان چه گناهی کردن؟اینم که فرمودید این اسامی رایج بوده مغلطه است شما اگه یکی بیاد زنت و بچه ای که تو شکمش داره رو بکشه بعد میایی اسم قاتل زنت رو میگذاری روی بچه ات؟صدها ساله که شیعیان این داستان جعلی ودروغی که عمر زده حضرت فاطمه رو کشته و بچه تو شکمش هم مرده رو رو منبرها برای محکومیت عمر هی میگن چند وقت پیش که اقای دانشمند گفته بود که عمر حرامزاده است خوب ببخشید بلا نسبت حضرت علی کدوم دیوانه ایی اسم یک حرامزاده وقاتل رو روی بچه اش میگذاره؟

  [پاسخ]

  محمد پاسخ در تاريخ آذر ۱۸ام, ۱۳۸۹ ۱۲:۴۱ ب.ظ:

  آقا حجت جواب شما رو خیلی خوب داد:

  “آیا اگر کسی اسم فرزندش را حسین بگذارد با تاسی به صدام حسین این اسم را گذاشته؟ عثمان نام یکی از اصحاب رسول الله بود. عمر هم نام رایجی در آن زمان بود.”

  اگر یک اسم خیی رایج باشه، هیچ وقت ظلم‌های یکی از صاحبان اسم، بر اسم‌گذاری‌های بعدی تاثیری نمی‌ذاره. مثلا اگر یک “علی” نام چاقوکش الان بیاد شکم بابای من رو سفره کنه، من بعدا برای نام گذاری بچه‌ام حتی فکر این رو هم نمیکنم که اسم اون چاقوکشه هم “علی” بود! و بدون در نظرگرفتن او، اسم بچه‌ام رو علی مذارم. (مگه غیر از اینه؟)

  [پاسخ]

  اریایی در محاصره سانسور پاسخ در تاريخ آذر ۱۸ام, ۱۳۸۹ ۱:۱۵ ب.ظ:

  دلیل شما با دلیل حضرت علی خیلی فرق میکنه شما هم مغلطه کردی چون شما به حضرت علی علاقه داری ممکنه در اون شرایط اسم بچه اتو بذاری علی ولی اگه اسم قاتل زنت یا بچه ات مثلا باشه فرشاد تو دیگه اسم بچه اتو فرشاد نخواهی گذاشت عمر هم بنا به اقوال شیعه به نوعی قاتل حضرت فاطمه و بچه اش بوده دیگه پس اونقدر علی باید از عمر کینه داشته باشه که اسم بچه اشو لااقل نذاره عمر که با صدا زدن اسمش یاد قاتل زنش نیفته اصلا از اینها گذشته عمر مگه با ام کلثوم ازدواج نکرد؟پس داماد علی بود دیگه خوب ادم اگه خیلی هم ریلکس باشه و اسم قاتل زنش رو رو بچه اش بذاره دیگه نمیاد به قاتل دختر بده که.اقا دست بردارید اینقدر مغلطه نکنین تمام اینها مزخرفاتی بوده که ملایان شیعه از خودشون دراوردن.بسیار هم رابطه حسنه ایی بین خلفا بوده ما ایرانی ها این داستانها رو دراوردیم چون از اسلام عربستانی بیزار بودیم بنابراین اومدیم تو اختلاف بر سر حکومت طرف حضرت علی و اولادش رو بگیریم که از دست اسلام سنتی نجات پیدا کنیم که اون ضرب المثل معروف هم از دلش زد بیرون:دوستی با علی به خاطر دشمنی با معاویه

  حافظ پاسخ در تاريخ آذر ۱۸ام, ۱۳۸۹ ۱:۴۰ ب.ظ:

  اشتباه می کنید ذلیل اینکه نام مبارک ایشان عثمان است یکی دیگر از صحابی پیامبر است حضرت علی به اوعلاقه داشت ونام اورا برفرزندش گذاشت .نه جناب عثمان خیفله اگر اشتباه نکنم ان فرد شهید می شود.ادمی دمی فکر کند به عظمت روح عباس(ع) پی می برد

  [پاسخ]

  حافظ پاسخ در تاريخ آذر ۱۸ام, ۱۳۸۹ ۱:۴۲ ب.ظ:

  ظمنا علی مولا کینه در معصوم جایی ندارد.علی دریاست .علی باکیاست فروان زمانه را پیش برد

  محمد پاسخ در تاريخ آذر ۱۸ام, ۱۳۸۹ ۲:۱۴ ب.ظ:

  ***
  در مورد عثمان بن علی(علیه السّلام) حق با جناب حافظ است، نامگذاری این فرزند به نام عثمان به گفته خود حضرت علی(علیه السّلام) بخاطر عثمان بن مظعون بوده است:
  إنما سمیته باسم أخی عثمان بن مظعون
  مقاتل الطالبیین، ص۵۵

  طبق قول برخی مفسران عبارات «کان لی فی ما مضی اخ فی الله» در نهج البلاغه نیز از شدت همینی دوستی حضرت با او حکایت می‌کند.

  ***
  اما درباره نام‌گذاری به نام عمر:
  اولاً: یکى از عادات عمر تغییر نام افراد بود و بر اساس اظهار مورخان شخص عمر این نام را بر فرزند حضرت علی گذازد و به این نام نیز معروف شد. (در حالیکه اسمی که حضرت برای فرزند گذاشته بودند غیر از این بود)
  بلاذرى در انساب الأشراف مى‌نویسد: .(أنساب الأشراف، ج ۱، ص ۲۹۷)
  عمر بن خطاب، فرزند علی را از نام خویش، «عمر» نام‌گذارى کرد.
  ذهبى در سیر اعلام النبلاء مى‌نویسد: (سیر أعلام النبلاء، ج ۴، ص ۱۳۴)
  در زمان عمر متولد شد و عمر، نام خودش را براى وى انتخاب کرد.
  عمر بن الخطاب، اسم افراد دیگرى را نیز در تاریخ تغییر داده است؛
  ثانیا: ابن حجر در کتاب الاصابه، باب «ذکر من اسمه عمر»، بیست و یک نفر از صحابه را نام مى‌برد که اسمشان عمر بوده است. بر فرض اینکه خود حضرت علی (علیه السلام) فرزندش را به نام عمر نام‌گذاری کرده باشند، این کار شاید به خاطر علاقه‌شان به یکی از آن ۲۱ صحابه دیگر بوده است. (این اشتباه است که فضای آن موقع را با فضای الان شیعیان مقایسه کرد که با شنیدن عمر فقط یاد خلیفه ۲ میافتیم؛ یا اینکه با شنیدن “فرشاد” یاد فلان قاتل بیافتیم)

  برا تفصیل بیشتر به اینجا رجوع کنید:
  http://www.valiasr-aj.com/fa/page.php?bank=question&id=437

  ***
  برای ماجرای ساختگی ازدواج ام کلثوم با عمر هم به اینجا رجوع کنید:
  http://valiasr-aj.com/fa/page.php?id=83&bank=maghalat&startrec=2

  برای بررسی روابط حسنه! بین حضرت علی علیه السلام و عمر، همین نقل صحیح مسلم را کافی می‌دانم که:
  عمر خطاب به عباس و حضرت امیر می گوید: ابوبکر از دنیا رفت و من خود را جانشین رسول خدا و ابوبکر شمردم و شما دو نفر مرا دروغگو و گناهکار و پیمان شکن و خائن دانستید.
  (صحیح المسلم کتاب الجهاد باب حکم الفئ ج۵ ، ص ۱۵۲، طبع : دارالفکر ـ بیروت )

  لطفا بدون تحقیق به شایعات واهی استناد نکنید!

  اریایی در محاصره سانسور پاسخ در تاريخ آذر ۱۸ام, ۱۳۸۹ ۵:۲۹ ب.ظ:

  شما اینهمه اسمون ریسمون بافتید ولی اخر سوال من رو جواب ندادید بهرحال تا جایی که به منابع اصیل تاریخ اسلام مربوط هست دعوا واختلاف و دشمنی بین حضرت علی با خلفا نبوده حالا شما اگه اصرار دارید نظر شماست در مورد این سایت ولیعصر هم مطلبی ندارم بگم جز اینکه بگم شیعیان هنوز مدرک تاریخی مهمی نتوستند بیارن که این رو رد کنن همش نقل قول از کسانی است که مورخ نبودن من به منابع که مراجعه کردم همه تائید کردن طبقات ابن سعد-طبری-ابن اثیر-ناسخ التواریخ همه و همه به ازدواج ام کلثوم با عمر اشاره کردن حالا شما باز اگه دوست ندارید بپذیزید و میخواید نظرتون رو به تاریخ تحمیل کنین میل خودتونه ولی حقیقت امر همینه.

  محمد پاسخ در تاريخ آذر ۱۸ام, ۱۳۸۹ ۸:۰۹ ب.ظ:

  آقای آریایی؛ بنده با شما دعوا که ندارم.

  اگر نقل‌های مستند و با شماره صفحه من را “اسمون ریسمون بافتن” می‌دانید و کلی‌گویی‌های فارغ از هرگونه استناد و سندشناسی خود را به عنوان “منبع اصیل تاریخ اسلام” مطرح می‌کنید، دیگر با شما حرفی نیست.

  این خوانندگان فهیم اند که بین دو شیوه بحث من و شما قضاوت خواهند کرد.

  در رابطه با افسانه ازدواج ام کلثوم (دختر امیرالمومنین) با عمر هم کاملا معلوم است که حتی قسمتی از لینک داده شده را هم نخوانده‌اید. امیدوارم این دفعه پس از خواندن کامل متن محققانه‌ی سایت ولیعصر عج الله تعالی فرجه نظر دهید.
  (اگر هم می‌خواهید باز تحقیق نکرده حرف بزنید، بهتر است بدانید که طبق نقل دانشمند بزرگ اهل سنت، مانند: یحیى بن شرف نووى، مهمترین شارح صحیح مسلم در کتاب تهذیب الأسماء، این ام کلثومی که این ماجراها را بعضی برای او نقل کرده‌اند دختر ابوبکر بوده، نه امیرالمومنین)

  اریایی در محاصره سانسور پاسخ در تاريخ آذر ۱۸ام, ۱۳۸۹ ۱۰:۰۱ ب.ظ:

  اختلاف ما با شما بر سر منابع تاریخیه اگر روایتی رو طبری ابن سعد یا واقدی نقل کنن من میپذیرم همینطور ابن اثیر در این مورد هم همگی بالاتفاق نوشتن که عمر با دختر علی ازدواج کرد بله به خواستگاری دختر ابوبکر هم رفت ولی اون خیلی صغیر بود از عمر هم خوشش نمیومد تا بالاخره عمر رو راضی اش کردن که بیخیال اون بشه و بعد رفت سراغ دختر حضرت علی و با اون ازدواج کرد حالا چرا این مسئله اینقدر برای شما بغرنجه خوب بالاخره امیرالمومنین بوده عمر افتخاری بوده باهاش ازدواج کردن حالا اخوندا ۵۰۰ ساله که از دعوای عمر و علی نون میخورن به خودشون مربوطه ولی حقیقت تاریخی رو که نمیشه انکار کرد که.

  امید حسینی پاسخ در تاريخ آذر ۱۹ام, ۱۳۸۹ ۱۲:۵۵ ق.ظ:

  به آریایی:
  میشه بفرمایید در خصوص مسائل صدر اسلام و احادیث و روایات متعددی که از آن روزگار به دست ما رسیده و راه تشخیص احادیث معتبر از غیرمعتبر و صحت و سقم روایات و ماجراهای تاریخی، شما چقدر اطلاعات داری؟

  حافظ پاسخ در تاريخ آذر ۱۸ام, ۱۳۸۹ ۱۱:۴۵ ب.ظ:

  از جناب محمد کمال تشکر را دارم کسی که دنبال بهانه نباشد حرف مستند حق راپذیرفته.

  پندار پاسخ در تاريخ آذر ۱۹ام, ۱۳۸۹ ۷:۲۴ ب.ظ:

  ای بابا ! :!:
  یکی این آقارو توجیه کنه …
  بابا عمر و عثمان و ابوبکر اسم های متداول اون زمان بوده .
  مثلا امام علی به علت علاقه ای که به یکی از صحابی به نام عثمان بن مظعون داشت فرزندش را عثمان نام گذاشت . عثمان مظعون کجا و عثمان بن عفان کجا !؟

  [پاسخ]

  رحیم پاسخ در تاريخ آذر ۱۸ام, ۱۳۸۹ ۱۰:۲۴ ب.ظ:

  انقدر بحث نکنین الکی….
  این جماعت سبزی اگه از یکی تعریف کنی میگن چرا تعریف کردی اگه تعریف نکنی میگن چرا تعریف نکردی.بالاخره یه چبز پیدا میکنن که بگن
  در مورد اسم فرزندای امام علی
  http://www.valiasr-aj.com/fa/page.php?bank=question&id=437

  [پاسخ]

 14. وحید
  ۱۷ آذر ۱۳۸۹ در ۲۰:۳۲ | #14

  خیلی خوب و جامع
  فقط اگر در مورد دلیل آن یکی دو موضع گیری سیاسی آقای وحید(۱۴ خرداد پارسال و …) هم توضیح می دادید ممنون می شدیم
  اگر امکان درج عمومی نیست خواهشاً برای من میل نمایید.
  با تشکر

  [پاسخ]

  امید حسینی پاسخ در تاريخ آذر ۱۷ام, ۱۳۸۹ ۱۰:۳۸ ب.ظ:

  سلام. ان شا الله سر فرصت

  [پاسخ]

 15. ۱۷ آذر ۱۳۸۹ در ۲۱:۲۹ | #15

  سلام.
  این پست تلاش خوب ولی خیلی ناقص بود. شما اصلا به نپرداختید که بالاخره چرا آیت الله وحید اینقدر ناشیانه به انتقاد از نمایش چهره حضرت عباس پرداختند. این نوع اظهار نظر بیشتر عوامانه است تا عالمانه!
  هرچند که من هم موافق افراطی گری های سایت اقای توکلی نیستم.
  شما در مورد اهمیت خاص مسئله شیعه و اهل سنت گفتید اما واقعا نمی شد ایشان تدبیری کنند که این همه دشمن شاد نشیم؟؟ اینهایی که شما فرمودید بیشتر شبیه توجیه بود؟
  عالم که بی بصیرت شد کار به اینجاها می کشه…

  [پاسخ]

  امید حسینی پاسخ در تاريخ آذر ۱۷ام, ۱۳۸۹ ۱۰:۳۷ ب.ظ:

  البته واکنش شدید ایشان دلائلی داره. بخشی از اینها به اطرافیان و اعضای بیت و دفتر مربوط میشه و طبقه بندی کردن اطلاعات و اخبار برای مراجع و علما. چون خود این بزرگان که مثل ما وقت ندارند شبانه روز اخبار و رسانه ها و رادیو و تلویزیون و روزنامه ها رو دنبال کنند!

  [پاسخ]

  رها پاسخ در تاريخ آذر ۱۸ام, ۱۳۸۹ ۱۲:۳۶ ق.ظ:

  با اینکه جواب سلام اول رو هم ندادی؛ مجددا سلام.
  تقریبا مطمئن بودم که این جواب رو می دید. اکثر اشتباهات علما در این تقریبا دو سال به اطرافیان و بیت اونها نسبت داده شده ولی اصلا برای من پذیرفتنی نیست!!!
  بله اونها مثل ما نیستن و نمی تونن شبانه روز اخبار رو دنبال کنند.
  اما می تونن با چند نفر دیگه که خارج از این دایرا هستند صحبت کنند. چون نظرات ایشون برخلاف ما برد زیادی داره.واقعا راه هست گویا مشکل چیز دیگریست…

  [پاسخ]

  رها پاسخ در تاريخ آذر ۱۸ام, ۱۳۸۹ ۱۲:۳۸ ق.ظ:

  با اینکه جواب سلام اول رو هم ندادید؛ مجددا سلام.
  تقریبا مطمئن بودم که این جواب رو می دید. اکثر اشتباهات علما در این تقریبا دو سال به اطرافیان و بیت اونها نسبت داده شده ولی اصلا برای من پذیرفتنی نیست!!!
  بله اونها مثل ما نیستن و نمی تونن شبانه روز اخبار رو دنبال کنند.
  اما می تونن با چند نفر دیگه که خارج از این دایره هستند صحبت کنند. چون نظرات ایشون برخلاف ما برد زیادی داره.واقعا راه هست. گویا مشکل چیز دیگریست…

  [پاسخ]

  محمد پاسخ در تاريخ آذر ۱۸ام, ۱۳۸۹ ۱۲:۴۵ ب.ظ:

  البته عین این ماجرا برای امام خمینی و آقای خامنه‌ای هم برقراره.
  موارد زیادی بوده که آنان تحت تاثیر اطلاعات غلط داده شده، موضع‌گیری نادرست کردند.
  مثلا ماجرای تقدیر و تشکر رهبری در سال ۸۳ از مدال‌آوران و مخترعین جوان (که با تقلب خود را به عنوان مخترع جا زده بودند) و …

  [پاسخ]

  رها پاسخ در تاريخ آذر ۱۸ام, ۱۳۸۹ ۳:۰۸ ب.ظ:

  شما می فرمائید تقلب! تقلب تا رو نشه که حقیقت معلوم نمیشه. بنابراین با اطلاعات غلط فرق داره.
  در ثانی اون موضوع چقدر اهمیت داشت؟ و این موضوع چقدر اهمیت داره؟ از کدوم اینها دشمن سوء استفاده کرد؟
  من حرفم اینه که اتو نباید دست دشمن داد! اون هم در این شرایط و اوضاع…

  حافظ پاسخ در تاريخ آذر ۱۸ام, ۱۳۸۹ ۱۰:۴۹ ق.ظ:

  سلام. قربان شما که اینقدر با بصیرت اید وهمه را محک خود می سنجید .کار به جایی رسید که جناب مهدوی کنی هم از رفتار ناشینه بعضی دوستان(نامه برخی تشکل ها) در تعرض به ساحت برخی علما ومراجع شکایت کردند در زمان امام هم تردید هایی پیش می امد مثلا ایت الله عظما گللایگانی روحشان شاد در باره برخی سیاست ها انتقاداتی کردند به خصوص ملی شدن برخی ارضی امام مسئله را با درایت حل کردند کلا الان عقیل سلیم در جامعه کم شده گره با دست با میشود با دینامیت باز می کننند .واقعا امام اصلش بر حل اختلاف ومدارا بود اما الان تصمیم گیرنده خود سر زیاد شدهاند .

  [پاسخ]

 16. ابن سينا
  ۱۷ آذر ۱۳۸۹ در ۲۲:۰۳ | #16

  سلام
  تشکر بابت اطلاعاتی که دادید

  [پاسخ]

 17. سامان
  ۱۷ آذر ۱۳۸۹ در ۲۳:۰۷ | #17

  عجب روزگاری شده مرجعیت که بالاترین مقام تخخصصی شیعه است را می خواهند به جایی برسانندکه فقط مدح حکومت و دولت و بسیج کنه!!!!!!!!!! مرجع خوب مرجعی است که بصیرت داشته باشه!!!!!!!!!!!!مطیع اوامر شورای نگهبان باشه!!!!!!!!!!!! دروغ های دولت را تایید کنه!!!!!!! به جز حرف ولایت حرفی از جنس دیگه نزنه.!!!!!!!!جامعه مدرسین ازش راضی باشه!!!!!!!!!!!!!واقعیتهای تلخ جامعه را بیان نکنه!!!!!!!!!!!!!!!!! این بی حرمتی ها که داره به مرجعیت داره رواج پیدامیکنه مطمئن باشید یقه همه را خواهد گرفت!!!!!!!امید حسینی کی باشه که به خودش جرات بده که به یک مرجع بگه آلت دست دفترش شده!!!!!!!!!!!!!

  [پاسخ]

 18. الهه فرصت
  ۱۸ آذر ۱۳۸۹ در ۰۱:۵۷ | #18

  با سلام
  من یه سوال اساسی دارم که یکی دو نفر هم جاهای دیگه پرسیده بودند جواب نگرفتند.ظاهرا زمان صفویه و قاجار تعزیه های ده روزه بزرگی (در حضور شاه و علمای دین و…) برگزار میشده که خارجی ها در سفرنامه هاشون اشاره کردند. آن زمان بازیگر نقش حضرت عباس با چهره باز بازی میکرده یا روبند و… داشته. البته از نوشته های همین خارجی ها برمیاد که دقیقا میدونستند اسم بازیگر چیه ولی ذکر نکردند چهره اش باز بوده یا….
  ضمن اینکه ظاهرا هیچ غیر مسلمونی حق دیدن سه روز آخر نمایش رو نداشته!!! ممنون میشم اگه پرس و جویی بکنید و جوابی بدید

  [پاسخ]

 19. سلطاني
  ۱۸ آذر ۱۳۸۹ در ۰۹:۳۴ | #19

  با سلام خدمت مسئول محترم و با بصیرت آهستان
  راستی اگر آقای وحید خراسانی از رسانه ای شدن نگران هستند که این موضوع را هم بهانه ای برای عدم ملاقات با رهبری مطرح نمود پس چرا ایشان در سالگرد شهادت حضرت زهرا آنگونه در بین مردم و با پای برهنه حضور پیدا می کنند تا بیشتر چهرشان رسانه ای شود؟البته این سئوال همیشه در ذهن حقیر بوده که مگر اعتقاد و عشق و ارادت ایشان به حضرت زهرا بیشتر از دیگران هست که اینگونه تظاهر میفرمایند؟

  [پاسخ]

 20. pldn
  ۱۸ آذر ۱۳۸۹ در ۱۰:۰۱ | #20

  با سلام
  ما مرجع بی تفاوت به ارزشهای اسلام ناب محمدی که امام به ما آموخت را کاری نداریم و از کنارش می گذریم.

  [پاسخ]

 21. حافظ
  ۱۸ آذر ۱۳۸۹ در ۱۰:۵۷ | #21

  انشاالله که همه ما خدا را از یاد نبریم .جناب حسینی امیدوارمچند پست قبل را خوانده باشید وفقط به دنبال تعریف وتمجید سایت ها محبوب بر نیایید خدا میداند که بعضی از انها در این مدت چه قدر نا به جاگفتند .هر چند که همان طور که گفتم توقع تغییر مواضع از شما ندارم فقط تاملی برانها بکنید

  [پاسخ]

 22. احمد
  ۱۹ آذر ۱۳۸۹ در ۰۹:۲۱ | #22

  با سلام خدمت نویسنده پر کار و دلسوز آهستان
  مطمئنا طرح این مطالب از سر دلسوزی و جلوگیری از ایجاد تشویش در اذهان عمومی و سوء استفاده جریاناتی که حامی اسلام منهای سیاست هستند ،هست اما امیدوارم که اینچنین باشد .از سر نگرانی اینجا نوشتم که مطمئنا امثال آقای وحید خراسانی مرجع تقلید الگو نیستند و اینکه ایشان اصلی سیاسی نیست ،اول بحث ماست .اول بحث اساسی بسیاری با اماخمینی هم همین جدایی دین از سیاست بوده و تا به امروز با قوت توسط جریانات اصلاح طلب و ضد و انقلاب و … پیگیری شده و اصل قضایای اتفاق افتاده که بدلیل سهل انگاری یک مرجع به پیش می آید ،از همینجا آب می خورد .

  بنظ طرح سوالات الف خوب بود و اصلی پایستی این حریم قدسی که حول برخی افراد ایجاد شده ،برداشته شود .رهبری عزیز انقلاب بارها اعلام کرده اند که پاسخگویی از همه حتی از خود من .

  اما برخی سوال از خود را بر نمی تابند و بالافاصله مساله را قدسی کرده و ورود به آنرا ممنوع اعلام می کنند .بسیار خوب است در این زمینه اقدام شود و دوستان ارزشی را روشنگری نمود و البته در مورد بهانه این قضایا و انتشار تصاویر حضرت عباس(علیه السلام) نیز بایستی روشنگری شود و اصلی این همه حساسیت برای چه ؟دلیل اعلام این حرام و حلال ها از کجاست ؟ادله شرعی آن کجاست ؟ چرا کسی برای تعذیه خوانی ها و تمثال مبارک اهل بیت تا کنون موضع نگرفته و یا نشان دادن چهر انبیا (ع) حرام نیست ؟

  بایستی تلاش کرد تا بصیرت مردم را افزایش و آنها را از داشتن تعصبات بیجا و غلط دور نمود .

  موفق و موید باشید

  [پاسخ]

 23. پندار
  ۱۹ آذر ۱۳۸۹ در ۱۹:۱۴ | #23

  خوب !
  جالب اینجاست که حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی در پاسخ به استفتائی درباره نشان دادن چهره قمر منیر بنی هاشم (ع) جواب را چنین مرقوم فرموده اند :
  “”””” بسم الله الرحمن الرحیم
  علیکم السلام و رحمه الله ـ
  جواب همان است که حضرت آیت‌الله وحید فرموده‌اند.
  موفق باشید. “””””
  به نظر می رسد انتقادات شما از جناب آیت الله به علت مواضعی است که شما دوست داشته اید بگیرند اما نگرفته اند ! یا به قول خودتان عدم بصیرت !
  ضمنا در مورد اعلمیت حضرت آقای وحید با قبح نیت سخن گفته اید .چه شما دوست داشته باشید چه نداشته باشید ایشان قطعا جزء سه مرجع حی شیعه هستند .

  [پاسخ]

 24. پندار
  ۱۹ آذر ۱۳۸۹ در ۱۹:۱۵ | #24

  ایشان قطعا جزء سه مرجع اعلم حی شیعه هستند .

  [پاسخ]

 25. ۲۰ آذر ۱۳۸۹ در ۰۰:۱۶ | #25

  آیت الله بهاءالدینی (ره) :

  الحمد لله! ما به حرف این سید (آیت الله خامنه‌ای) گوش کردیم، آقا (امام زمان عج) آمد ملاقات ما…

  + فایل صوتی

  http://salehat.ir/index.php?option=com_content&view=article&id=84&catid=42

  [پاسخ]

 26. یوسف
  ۲۰ آذر ۱۳۸۹ در ۱۰:۳۸ | #26

  من پارسال رو به یاد ندارم

  آیا ایشان پارسال هم بیانیه دادند؟

  [پاسخ]

 27. سلمان
  ۲۰ آذر ۱۳۸۹ در ۱۱:۲۵ | #27

  خیلی ازاین مطالب نشون میده کاربران گرامی مقصود رونگرفتن اما جهت اطلاع عرض میکنم علیرغم اینکه من طلبه فدائی نام ورهبرم هستم بی توجهی عده ای درنظام به دغدغه های مرجعیت بدون توجیه هست وسخن ایت الله وحیدبرای کثیری ازطلاب حجت است آقاین فقط این بعدرانبینندارزشهاومعارف شیعه به خاطرکوتاهی درحال زوال است بایدچون حضرت اقای وحیدفریادزدوایستادگی کرد.

  [پاسخ]

 28. غلام
  ۲۱ آذر ۱۳۸۹ در ۱۰:۰۹ | #28

  سلام..ای کاش سعی می کردیم بیایم و مضمون واقعه کربلا رو نشان بدیم. چیزی که مدتهاست یادمون رفته و آقایونی که سینه چاک میدید به خاطر امام حسین و حضرت عباس، اینها واسه تفکراتشون به میدان رقتند و پاش ایستادند.این درسو برید و از اونایی که از پارسال زخم خورده هستند بپرسید که آزده و آزادگی یعنی چی. واسه کسی که سوزنش یجا گیر کرده درک این مطلب یکم سخته. اینقدر هم چوب لا چرخ نندازین. آقایون اگه زبون داشتند هنگامی که هنوز کاری صورت نگرفته بود روزه سکوتشون رو میشکوندند.

  [پاسخ]

 29. ۲۱ آذر ۱۳۸۹ در ۱۶:۳۶ | #29

  سلام

  مطلب جامع و قابل استفاده ای بود.تشکرات فراوان

  منتظرم
  یاعلی

  [پاسخ]

 30. حبیب
  ۲۲ آذر ۱۳۸۹ در ۱۴:۴۲ | #30

  باسمه تعالی
  همان طور که مقام عظمای ولایت(روحی له الفداء) فرمودند، با مراجع شوخی نمیشه کرد و یادتان نره که فرمودند”به مراجع اصلا توهین نکنید”…
  انسان عاقل و ولایی باید حرف ایشان را برای خود فصل الخطاب قرار بدهد، بله ما کار به این افراد غیر ولایی و خارج از دین و و ولایت و مملکت و …نداریم چه رسد به اینکه به حرف این…آدم هاارزش قائل بشویم.
  برادران و خواهران بصیرت را دریابید…:arrow:
  آقای وحید هم تا بوده و هست مظلوم بوده و هست و یه دسته افراد با دارا نبودن اطلاعات کامل و دقیق بی انصافانه در مورد ایشان حکم صادر میکنند که ارزش ندارد
  این گونه افراد باید یترسند………..
  {یا رب الحسین بحق الحسین اشف صدر الحسین بحق الحجه}
  از کلیه عزیزان در این ماه التماس دعا دارم
  آخر سخن:
  «از زیر پرچم ولایت خارج شویم میشویم امثال کدیور، چه بخواهیم و چه نخواهیم»
  :!: :?: :idea: :|

  [پاسخ]

 31. ۲۵ آذر ۱۳۸۹ در ۰۳:۰۴ | #31

  آی اون آاقایییی مطلب آخوندها رو گفتی تو که سواد نقد اقتصاد دولت رو نداری بیخود میکنی در مورد روحانیت نظر میدی کسی این حرفارو میزنه که لاقل ده پونزده سال با اونا زندگی کرده باشه و از نزدیک کاراشونو دیده باشه حرفهای کلی رو همه بلدن بزنن خوب منم میگم کلیسا هیچ کمکی به مردم نمیکنه ، همه کشیشها بدن و…. خوب باید اثبات کنیم که البته نمونه های زیادی در مورد کشیشها ثابت شده از جمله پدر روحانی پیر آریکایی که به نوجوانان رده سنی ده تا پونزده سال تجاوز میکرد شما این آقایانی که تو تهران هستند و به روحانیت به عنوان یک منبع درآمد وشغل نگاه میکنند توجه نکن بلکه به اون مرجع تقلیدی تو قم نگاه کن خودش مسایل یومیه و خرج زندگیش مونده اما سر سوزنی از وجوهات مردمی اینور و اونور نمیکنه خیلی مدارس و بیمارستانها به کمک همین مراجع درست میشه که از وجوهات مردم میگیرن (نگفتم مسجد گفتم مدرسه وبیمارستان و…)کمک به افراد بی بضاعت واقعی توسط افراد مورد اطمینان این مراجع و.. البته بگم در شیعه ثواب کار خیری که پنهانی باشه بیشتره و به خواطر همین مراجع وروحانیون درست و حسابی هیچ وقت تو بوق کرنا نکردن که ما فلان کار رو انجام دادیم اما علمای مسیحیت چون عقده این مسائل رو دارن میشه تبلیغ میکنن خیلی از وام های کوچیکی که در مساجد به مردم میدن توسط همین آخونداست جهیزیه هایی که به افراد بی بضاعت میدن که من خودم از نزدیک شاهدش بودم به مدت چند سال (هرچند که قسمتی از جهیزیه بود نه همهاش ) شما کلا فکر کنم حتی مسجد هم نرفتی !!!! چون دیگه الان تو هر مسجدی این قضیه وام و جهیزیه هست البته بگم فرق روحانیان ما با پدران روحانی غربی یه چیز دیگه هم هست و اون اینه که شیعه ها تحصیل دنیا در حد معقول رو قبول دارن و اگه دیدی آخوندی دنبال کسب درآمد و روزی حلاله تعجب نکن اما روحانیون غربی دم از تارک دنیا بودن میزنن اما معلومه که خودشون و مردمشون چقدر از دنیا بدشون میاد
  در مورد مطلب شاه هم باید بهت بگم که شاه رفت و الان زمانه دیگه ایه خیلی ها هم میگن وضعیت اون موقع از لحاظ اقتصادی خوب نبوده و همونطور که گفتم اینها حرفهای کلیه به نظر من شما عقده نظام رو داری الکی سر روحانیاو مراجع خالی میکنی یدفعه ای بگو یاد شاه بخیر تا ما تکلیفمونو بدونیم دیگه !!!!!

  [پاسخ]

 32. ۲۵ آذر ۱۳۸۹ در ۰۳:۲۸ | #32

  درمورد آقای آریایی در سانسور باید بگویم

  عزیزم اسمتو بزار سنی در سانسور یا مثلا یک سنی بیچاره در میان شیعه ها

  این چا اصراریه که تو میخوای علیو بکوبی و از عمرو ابوبکر…. دفاع کنی چرا سعی نمیکنی اون دوتا رو بکوبی و از علی دفاع کنی یا لااقل بیطرف باشی اینه که هر آدم با انصافی تو حرفات شک میکنه

  اگه قبول داشته باشی علی امامه پس باید کاهشو هم قبول داشته باشی اگر قرار باشه چیزی که یه آدم عای مثل تو فکر کنه مولا هم اونطوری فکر کنه پس فرق امام و تو در چیه ؟؟؟؟
  هر چی دوستان دلیل میارن تو قبول نمیکنی

  خوب تو همش داری از منابع اهل سنت میگی و بعد دلایلی که دوستان از همین کتابهای اهل سنت گفته اند قبول نداری یک سوال از تو دارم

  من پدر تو هستم و تو هم پسرمی اسمت هم همون فرشاده (به خواطر علاقه قلبی که بهش داری )
  حالا بیا ثابت کن که نیستی !!!!!
  ببین پسرم تو تا حالا تو سانسور بودی

  بابا و مادرت بهت دروغ گفتن

  تازشم شناسنامتم اشتباهه جعلیه به خدا

  تو این چند سال بهت دروغ گفتن دروغ دروغ دروغ دروغ دروغ دروغ غ غغغغغغغغغغغغغغغ

  حالا چی جواب داری بدی ؟

  حرفای تو از لحاظ کلیت مثل این میمونه

  [پاسخ]

 33. ۲۵ آذر ۱۳۸۹ در ۰۳:۳۶ | #33

  با حرف آقا سامان کاملا موافقم

  [پاسخ]

 34. ۲۵ آذر ۱۳۸۹ در ۰۳:۴۶ | #34

  جناب آقای سلطانی حتما همینطور است و ایشان ارادتشان به خانم فاطمه از خیلی ها بیشتر است و لااقل به قاتل خانم فاطمه الزهرا نگفتند جناب ….. و در ضمن حضور ایشان در دسته های عزاداری برای ترغیب مردم به عزاداری باشکوه است و الا ما که ندیدیم با این حضور در دسته ها ایشان رسانه ای شود و در ضمن آقایان اگر دوست دارند آنها هم همین کار را بکنند کسی جلویشان را نگرفته مطلب دیگر هم اینکه در ماه رمضان سال پیش تلاش میشد تا با نشان دادن قسمتهای کاملا تصادفی !!!! از سخنان ایشان به مدت چند ثانیه و آنهم در زمان سحر ایشان را وارد بازی دنیا کنند مثل بعضی از آقایان که ایشان با درایت وارد این بزای سخیف نشدند و باز میرسیم به همان مطلب آقای سامان

  وای به آن زمانه و وای به آن مردمی که عوامش برای مراجعش تعیین وتکلیف کند

  یامهدی (عج) عجل علی ظهورک

  [پاسخ]

 35. ۲ دی ۱۳۸۹ در ۲۳:۲۵ | #35

  آقا سامان آقا پندار آقا حبیب واقعا دمتون گرم فهمیدم هنوز هم آدمهای باعقل وشعور هستند

  [پاسخ]

 1. بدون بازتاب

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: