خانه > انقلاب اسلامي, جامعه, سياست > ۹ دی؛ پایان توهم «اکثریت» ِ اقلیت

۹ دی؛ پایان توهم «اکثریت» ِ اقلیت

حمایت مادی و معنوی مردم از حکومت، پشتوانه بسیار مهمی برای هر حکومت و هر نظامی است. مشروعیت مردمی، نقش مهمی در قدرت، ثبات و عملکرد حکومت‌ها دارد و اگر نظام‌های سیاسی فاقد حمایت مردمی باشند، با مشکلات زیادی چه در داخل و چه در خارج از کشور مواجه می‌شوند.

در بسیاری از نظام‌های سیاسی، مشارکت سیاسی مردم به حضور آنها در انتخابات مختلف بستگی دارد. در نظام و حکومت ما هم، شرکت مردم در انتخابات یکی از راه‌های مشارکت سیاسی آنهاست و حکومت خود را مدیون این حضور مردمی می‌داند. براین اساس حضور ۴۰ میلیونی مردم در انتخابات سال گذشته، یعنی مهر تایید بر نقش مردم و نیز مشارکت اکثریت مردم ایران در سرنوشت سیاسی خود و به رسمیت شناختن سیستم موجود.

البته در جمهوری اسلامی راه‌های دیگری هم برای نشان دادن حمایت مردم از نظام اسلامی وجود دارد از جمله حضور مردم در راهپیمایی‌های سراسری و تظاهرات مختلفی که هر ساله در حمایت و پشتیبانی از آرمان‌های انقلاب و جمهوری اسلامی برگزار می‌شود. قطعا یکی از باشکوه‌ترین و پرمعناترین تظاهرات سال‌های بعد از انقلاب، خروش سراسری مردم در ۹ دی سال ۸۸ بود.

به طور عام در سال‌های بعد از انقلاب و به طور خاص در سال گذشته، خیلی‌ها سعی کردند به اشکال مختلف این حضور آگاهانه مردم را زیر سوال ببرند. یک روز بالکل منکر پشتوانه مردمی نظام ‌شدند. روزی با اهانت به مردم، ساندیس و برگه ماموریت و مرخصی و اجبار را بهانه کردند و گاهی هم که زیرسوال بردن اصل حضور مردم ناممکن بود، همه جمعیت را همراه و هم جهت با خود و مخالف با نظام اسلامی معرفی کردند!

مثلا بعد از دوم خرداد سال ۷۶، برخی افراد و گروه‌های سیاسی که خود سالها در ارکان حکومتی این نظام حضور داشتند، یکدفعه ژست اپوزوسیون به خود گرفتند، گویی برای اولین بار به قدرت رسیده‌اند! به همین منظور آنها سعی کردند رای ۲۰ میلیونی مردم به سید محمد خاتمی را، مخالفت با نظام اسلامی تعبیر کنند! هرچند شکی نیست که یکی از دلائل پیروزی خاتمی، جواب «نه» به سیاست‌های جناح راست آن روزگار بود، همچنانکه یکی از دلائل پیروزی اصولگرایان در انتخابات مختلف سال‌های اخیر جواب منفی به سیاست‌های اصلاح‌طلبان در سال‌های زمان مسئولیتشان بود.

البته رفتار سیاسی اصلاح‌طلبان ثابت کرده است که آنها نه ظرفیت پیروزی را دارند و نه ظرفیت شکست را، نه تحلیل درستی از ۲ خرداد دارند و نه از ۲۲ خرداد! اصلاح‌طلبان که خود را افرادی بالغ (بلوغ سیاسی) می‌دانند، این بار هم مثل گذشته در اقدامی کودکانه و به دور از آداب و اصول دموکراسی، به آرای مردم احترام نگذاشتند و بخشی از حامیانشان را برای زیر سوال بردن رای اکثریت مردم به خیابان آوردند.

۲۵ خرداد در حقیقت ادامه جو انتخاباتی و هیجانی روزهای تبلیغات قبل از انتخابات بود. در انتخابات سال گذشته، رقابت‌های انتخاباتی آنچنان گرم و پرشور بود که حامیان کاندیداها تا نیمه های شب در خیابان‌ها حضور داشتند. ۲۵ خرداد ادامه چنان جوی بود و طرفداران کاندیدای شکست خورده با دعوت او و اطرافیانش و با بهانه تقلب و البته برخی هم در اعتراض به دروغ «خس و خاشاک» به خیابان آمدند.

درباره ۲۵ خرداد تحلیل‌های اشتباه و اغراق‌آمیزی مطرح شده است. اصلاح طلبان و حامیان جریان فتنه با جنجال و هیاهو سعی کردند جمعیت این روز را میلیونی نشان دهند. اگر سری به سایتهای مختلف این جریان بزنید، ادعاهای متعدد و متناقضی درباره جمعیت ۲۵ خرداد می‌بینید: یک میلیون، دو میلیون، سه میلیون، چهار میلیون و این اواخر پنج میلیون!

کاری به تخمین جمعیت ندارم، مساله مهم اینست که ۲۵ خرداد هنوز یک صحنه انتخاباتی بود و ربطی به مخالفت مردم با نظام نداشت. چرا که عناصر پشت صحنه و شعارهای انحرافی و اهانت آمیز و برنامه‌های بعدی فتنه‌گران هنوز برای بسیاری از مردم و حتی حامیان موسوی مشخص نبود.

به همین علت، رهبر معظم انقلاب در خطبه‌های ۲۹ خرداد، این قبیل تجمعات را «اردوکشی خیابانی» برای تحت تاثیر قرار دادن انتخابات تفسیر کردند :«زورآزمائى خیابانى بعد از انتخابات کار درستى نیست، بلکه به چالش کشیدن اصل انتخابات و اصل مردم‌سالارى است.» ایشان تاکید کردند که قدرت و جایگاه هر فرد و حزب و گروهی، در روز انتخابات و پای صندوق‌های رای مشخص می‌شود نه در کف خیابان‌ها و اگر قرار باشد  چهارچوبهاى قانونى شکسته شود، در آینده هیچ انتخاباتى دیگر مصونیت نخواهد داشت و هیچ انتخاباتى مورد اعتماد قرار نخواهد گرفت و مصونیت پیدا نخواهد کرد.

البته شکی نیست که در همین راهپیمایی به ظاهر سکوت و آرام نیز، بسیاری از عناصر فرصت‌طلب و مخالف نظام و نیز ارازل و اوباش حضور داشتند که حضورشان ربطی به انتخابات نداشت. همچنانکه در پایان این راهپیمایی به اصطلاح آرام، گروهی به پایگاه بسیج حمله کردند و آنجا را به آتش کشیدند!

در این میان، دستگاه‌ها و رسانه‌های تبلیغاتی جریان فتنه تلاش زیادی کردند تا همچنان این اغتشاشات را، اعتراضات مردمی و معترضان را تا حد امکان اکثریت مردم ایران بنامند. به عنوان مثال سایت فتنه‌گر آینده، بعد از نماز جمعه آقای هاشمی در تاریخ ۲۶ تیرماه، در ادعایی مضحک و خنده‌دار، آنرا نمازجمعه تاریخی و بی‌نظیرترین نمازجمعه تهران بعد از نماز‌های اول انقلاب خواند! این در حالی بود که نمازجمعه مورد نظر، چه از نظر کمی و چه از نظر کیفی، اصلا و ابدا قابل مقایسه با نماز‌جمعه‌هایی که به امامت رهبر انقلاب برگزار شده و می‌شود، نبود.

همه این تبلیغات پرهیاهو و البته دروغ فتنه‌گران، به این خاطر بود که همچنان خودشان را دارای پشتوانه عظیم مردمی نشان بدهند، اما واقعیت آن است که بعد از خطبه‌های نماز ۲۹ خرداد رهبری، جمعیت معترضان روز به روز کاهش پیدا ‌کرد که این مساله ناشی از فروکش کردن جو تبلیغاتی و هیجانی انتخابات، عدم ارائه پاسخ منطقی و مدارک کافی به ادعای تقلب و مطرح شدن شعارهای انحرافی از سوی فتنه‌گران و رو شدن چهره واقعی آنها بود.

البته جماعت فتنه گر، خشونت و سرکوب را علت کاهش جمعیت معترضان می‌دانستند که این توجیه درستی نبود. برای آنها که با تقلید ناشیانه از انقلاب اسلامی، سعی داشتند نظام اسلامی را سرنگون کنند، خشونت نباید مانع کارشان می‌شد. چرا که مردم ایران در سال ۵۷ علی‌رغم افزایش خشونت‌ها از سوی رژیم طاغوت، یک لحظه هم عقب ننشستند بلکه روز به روز بر تظاهرات و حضور مردم افزوده می‌شد.

البته مقایسه حرکت عظیم مردم در انقلاب اسلامی با حرکت کاریکاتوری جماعت فتنه‌گر، مخصوصا مقایسه عملکرد خشونت بار و ضدانسانی رژیم شاه با جمهوری اسلامی، واقعا ظلم بزرگی است در حق انقلاب اسلامی. اما حرف این است که حتی اگر خشونت‌ها را بپذیریم، این نمی‌تواند توجیه درستی برای کاهش شدید جمعیت فتنه‌گران باشد. واقعیت آن است که با گذشت زمان و با کمرنگ شدن بهانه تقلب، خواسته‌ها و شعارهای دیگری به ادبیات گروه باقیمانده اضافه شد که شعار مورد انتظار اکثریت حامیان موسوی در انتخابات نبود.

همان طوری که قبلا هم نوشتم، رای ۱۴ میلیونی موسوی در انتخابات، به چند گروه، دسته و پایگاه اجتماعی مختلف تعلق داشت که تنها بخش کوچکی از آن، جماعت ضدانقلاب و مخالف با نظام  بودند. بنابراین در اعتراضات و اغتشاشات سال گذشته، وقتی کم‌کم بهانه‌های دیگری جای دروغ تقلب را گرفت، اکثریت حامیان موسوی که دلبسته نظام و رهبری بودند، از صحنه کنار رفتند و مخالفین نظام و البته جمعی از اراذل و اوباش در صحنه باقیماندند که در مناسبت‌های مختلف از جمله روز قدس، روز دانشجو و روز عاشورا همچنان به فتنه‌گری خود ادامه دادند.

اوج اینها را می‌توان در شعارهایی چون «نه غزه نه لبنان» «جمهوری ایرانی» و «مرگ بر اصل ولایت فقیه» و یا حوادث روز عاشورای سال گذشته دید که در نهایت منجر به خشم و خروش سراسری مردم در ۹ دی شد.

۹ دی را باید نتیجه طبیعی صبر، تحمل و گذشت مردم بر چند ماه حرمت‌شکنی، زیاده‌خواهی، قانون شکنی و اهانت جماعت فتنه‌گر دانست. مردمی که خود بهتر از هرکسی می‌دانستند به چه کسی رای داده‌اند. مردمی که می‌دیدند گروهی با توسل به زور و اجبار و جنجال و هیاهو و آشوب و اغتشاش، می‌خواهند رای آنها را نادیده بگیرند. مردمی که دروغ تقلب را در حقیقت توهین به خود و شعور خود می‌دانستند. ۹ دی اعتراض سراسری اکثریت مردم ایران در همه شهرها و روستاهای دور و نزدیک به توهم «اکثریت» اقلیتِ فتنه‌گران در چند خیابان تهران بود.

البته علت اصلی حرکت مردم در ۹ دی، دفاع از انتخابات نبود، چرا که مردم جواب خود را به اصلاح‌طلبان، در روز انتخابات و در پای صندوق‌های رای داده بودند. ۹ دی دفاع از نظام، انقلاب، ولایت فقیه و شخص رهبری بود که فتنه‌گران به بهانه‌ی انتخابات، اینها را هدف گرفته بودند.

لینک هایی از سال گذشته

واکنش‌های خنده دار سبزها به ۹ دی

اهانت خودنویس به مردم ایران

 1. مجی
  ۲۸ دی ۱۳۸۹ در ۲۰:۵۴ | #1

  بادرود خدمت همه دوستان اهل گفتگو ومنطق
  اولا باید گفت شما وامثال شما که چنین برداشتهایی از حضور مردم دارید ایا برای یکبار هم شده از خود پرسیده اید که چرا در برابر خواست اصلاح طلبان نسبت به برپایی یک همه پرسی ازاد وشفاف با حضور ونظارت همه جریانها،احزاب،گروههای خودی وغیر خودی انهم بعد از ۳۱سال مقاومت میکنید؟؟
  دوومن چندین وچند سال است که تمامی منابع و امکانات کشور در اختیاریک جناح خاصی است از جمله نفت وگاز،معادن،رسانه ها وغیرو مخصوصا درچند سال اخیر که تشدید هم شده وعلنا پروژه های بزرگ نفتی وگازی وغیرو که از سود سرشاری برخوردارهم میباشد در اختیارگروه خاصی که اکثرا حامیان دولتند قرار گرفته(قبضه شده) (که بدلایلی نام نمیبرم ولی حتم دارم که میدانید منظورم چیست) در مقابل جناح معترض به نتیجه انتخابات (اصلاح طلبان)حتی از داشتن روزنامه وسایت های بدون فیلتر وازاد بی بهره اند واکثر راه ها بر انان بسته شده
  .بیاییم صادق باشیم وچشم خود را بر روی حق وحقیقت نبندیم مامورین ولباس شخصیها چه رفتاری با معترضین که بصورت مسالمت امیز وحتی در سکوت به خیابانها امده بودند تانشان دهند عده معدودی از خس وخاشاک نیستند با انها چگونه برخوردی شد؟ چرا اجازه داده نشد تا رسانهای داخلی وخارجی از تجمع مردم گزارش تهیه کنند وبا انها چه برخوردی شد؟هنوز رسوایی کوی دانشگاه وزندان کهریزک را از یاد نبرده ایم
  این همه پرونده سیاسی وزندانی مگر مجالی هم برای به اصطلاح فتنه گران گذاشت؟(ایران بیشترین زندانی سیاسی وهمچنین روزنامه نگار وخبر نگار را در جهان به خود اختصاص داده همچنین بیشترین امار اعدام را به خود اختصص داده.بارها پرونده حقوق بشر ایران محکوم شده وچندین قطنامه در این خصوص صادر گشته)
  اری اگر یکطرفه به قاضی روی برنده بیرون می ایی
  من نمی گویم تمجید وتعریف نکن این حق توست اما منصف باش ونکات منفی وتاریک انهم بازگو کن
  مثلا شما از پارسال تا بحالا(۸۸/۸۹) هیچ صحبتی از بالا رفتن سطح نارضایتی هاوانتقادات از سوی مردم نمایندگان ،روحانیون بخوصوص مراجع اعظام در مورد عملکرد دولت انعکاس ندادید.رسوایی پرونده معاون اول رئیس جمهور واتهاماتی که به ایشان نسبت داده شده از جمله صدور پنج میلیون شناسنامه از افرادی که در قید حیات نبوده اند ودریافت مستمری و حق سنوات از اداره بیمه.ویا درمورد گفته های اقای رحیم مشائی رئیس دفتر رئیس جمهور در مورد دین اسلام وموسیقی وتوهین های ایشان به مراجع.(کجایند ان کفن پوشان )

  شما نگاه کنید به سقوط دیکتاتوری تونس البته این کشور از نفت وگاز ومنابع معدنی سرشار برخوردار نبود ونتوانست دیوار معترضین به سیاستهای غلط ودیکتاتورانه خود را در هم بکوبد وعاقلانه دید که از کشور فرار کند.
  باید تاریخ را مطالعه کردواز ان درس گرفت .همیشه خورشید زیر ابر نمیماند
  اکنون نگاه کنید به امار فقر وگرانی بیکاری طلاق خود فروشی اعتیاد فاصله طبقاتی در جامعه امار خودکوشی که از سوی برخی از مراکز خصوصی انهم به صورت زیر زمینی انتشار میابد کنید صادق باشید وبدون غرض بگویید این امار نسبت به پنج سال پیش افزایش داشته یا کاهش(خداوند نگذرد از کسانی که دروغ بگویند وحقایق را وارونه جلوه دهند)
  همچنین نگاهی باندازیم به امار فرار نخبگان وتحصیلکرده ها(فرار مغزها)از کشور امار کاهش را نشان میدهد یا افزایش ان؟
  فرار سرمایه ها چطور؟
  کاهش شدید سرمایه گذاری خارجی وفشارهای سیاسی واقتصادی بین الملی را چگونه ارزیابی میکنید؟لابد بسیار عالی تحریمها نتنها هیچ اثری بر ما نداشته بلکه با عث رشد وشکوفایی ما در تمام ضمینه ها هم شده
  با توجه به این اوضاع واحوال شما بگویید ایا ملت از وضعیت فعلی خود راضیند ایا طرح هدفمندی یارانه ها به سود قشر مستضعف شده؟
  حرفهای گفتنی بسیاراست مخصوصا در مورد سیاست خارجه وانرژی هسته ای

  از شما تقا ضا دارم در مورد حق مسلم ما یعنی انرژی هسته ای ومذاکرات ما با غرب نیز نظر دهید وعقیده خود در در مورد مذاکره بااین گروه(۵+۱)بیان نمایید.وهمچنین در مورد اضحارات سفیر انگلیس(توهین ها)در موردحقوق بشر وحوادث بعد از انتخابات وفضای کشور نیز بنویسید وبنویسید تاکنون چه اقداماتی از سوی بسیجیان پیرو خط امام وولایت وانقلاب در مورد روباه پیر انگلیس ولانه جاسوسیش در ایران صورت گرفته(ایا اکون نوبت تسخیر این لانه نرسیده؟

  امیدوارم نوشته های بنده را در وبلاگتان بگنجانید وادعای خود را در مورد ازادی بیان وعقیده به اثبات رسانید بی کم کاست پیشا پیش از شما سپاسگذارم
  یا علی مدد(خداوند حافظ حقگویان زمانه باشد

  [پاسخ]

 2. یاسینی
  ۴ بهمن ۱۳۸۹ در ۲۱:۵۴ | #2

  اری باید این را هم اضافه کرد که تمامی سایتهای اصلاحطلبان وحامیانشان فیلتر شده البته بودند فرعونهایی که از قدرت وشکوه بسیاری داشتند واکنون جزء خرابه هائی از انان نمانده است رسول گرامی اکرم میفرمایند حکومت با کفر باقی میمانداما با ظلم خیر.
  چه خوب است تاریخ را بخوانیم واز سرگذشت حاکمان ظالم وستمگر درس بگیریم.
  انقلاب مردم تونس را به همه مردم غیور وشجاع تونسی تبریک میگویم.درود بر روان پاک همه شهدا را ازادی ومردانگی بخصوص ان جوان ازاده که شعله های این انقلاب مردمی در تونس را با خود سوزی خود شعله ور کرد درودبر شیرمردان ازاده وشجاع واز جان گذشته باد

  [پاسخ]

  M پاسخ در تاريخ بهمن ۱۴ام, ۱۳۸۹ ۶:۲۰ ب.ظ:

  پس شبکه های بیگانه از قبیل BBC فارسی . VOA و …
  چی هستند شدن تریبون صلاحطلبان وحامیانشان..
  لازم به ذکر که تمام مستکبران عالم از جمله امریکا اسراییل انگلیس و… از حامییانشان هستند.

  [پاسخ]

  امیر پاسخ در تاريخ بهمن ۲۰ام, ۱۳۸۹ ۹:۳۵ ب.ظ:

  یاسینی جان گل آمدی :فرعونها روز بروز آپدیت می شوند …آدرس های پستی (از نوع پوستینی)برعکس می دهند غافل از این نکته که فطرتهای پاک با نعلهای ( مثنی عربی) وارونه و پوستینها آگاهند.

  [پاسخ]

 3. یا رب
  ۱۶ بهمن ۱۳۸۹ در ۰۱:۴۸ | #3

  در حالی که حکومت آدم کش فعلی هر روز تعدای رو به بهانه مختلف اعدام میکنه باید گفت به شدت ترسیده و می خواهد ترس خود را به مردم منتقل کند بدون شک این قاتلین بشریت بزودی به جزایی اعمال ننگین خود خواهند رسید و سر نوشتی چون مصر و تونس خواهند داشت
  یا حق /

  [پاسخ]

 4. قاتل قرمز
  ۱۶ بهمن ۱۳۸۹ در ۰۱:۵۲ | #4

  خوشم میاد اندازه شاه و مبارک هم جرات ندارید که به سبز ها مجوز راهپیمایی بدهید خوب اینم از ترس شماست مگر نه معلوم میشه تعداد کی بیشتره !!!

  [پاسخ]

  حسنی ساطحی پاسخ در تاريخ بهمن ۲۸ام, ۱۳۸۹ ۱۲:۱۵ ق.ظ:

  راستی بدبخت خیال می کنی مردم ایران چند نفرند؟ خیال می کنی اندازه این جمعیتی که در راهپیمایی ۲۲بهمن یا ۹دی اومد برای راهپیمایی ضد انقلابی هم بیاد اون موقع باید گفت جمعیت ایران بیش از ۱۳۰میلیون نفر است!!!

  [پاسخ]

 5. قاتل قرمز
  ۱۶ بهمن ۱۳۸۹ در ۰۱:۵۳ | #5

  راستی تو این راهپیمایی چندتا ساندیس خوردید ؟

  [پاسخ]

 6. مهدی
  ۶ اسفند ۱۳۸۹ در ۲۱:۲۹ | #6

  دوست و برادر عزیز محبی فرمودید رفراندم باید بعرض برسانم در کشوری که بیش از ۴۰میلیون در انتخاباتش شرکت میکنند اگر این به معنای رفراندم نیست پس چیست در مورد انرزی هسته ای نیز باید گفت ایاکسی را میشود پیدا کرد از رشد و تعالی علمی کشورش احساس غرور و شعف نکند ایا این ماحصل وجود مغزهای متعهد به کشور نیست از فرار مغزها گفتید اگر چه انتظار همه برنامه ریزی برای بهره برداری بهینه از این پتانسیل است لیکن هر کس به خارج رفت و در انجا رحل اقامت گزید الزلما به معنای مغز فراری نیست کما اینکه حتما منکر نخواهید بود کشور پیشرفتهای علمی غیر قابل وصفی در تمام زمینه ها داشته که ماحصل تلاشهای دانشمندان متفکر ایرانی است حال جای این سوال نیست که چگونه این مغزها ماندند و تلاش کردند و به نتیجه رسیدند ولی انها که رفتند نتوانستند در خصوص فقر نیز حتما شما دوست دانشمند میدانید توسعه اقتصادی را با شاخص های متعددی میسنجند که در ان مقوله میتواند حداقل درامد خانوار تا نسبت بهرمندی از خدمات اب برق خودرو تلفن جاده راه اهن هواپیما و….قرار داشته باشد که اگر در چند سال اخیر رشد جهشی نداشته باشد حداقل با ضریب رشد سالهای قبل افزایش داشته است در خصوص کانالهای ارتباطی معترضان گفتید که بنظر میرسد بی انصافی کرده اید زیرا امروز تمام توان ارتباطی معاندان این کشور بصورت در بست در اختیار این اندک به اصطلاح معترضین است دیشهای مستقر در پشت بامها و فیلتر شکنهای رایج که مسلما هم شما و هم دیگر عناصر همسو از ان استفاده میکنید در خصوص ۵میلیون شناسنامه تقلبی برای استفاده از مزایای بازنشتگی نیز باید گفت کل بازنشستگان و مستمری بگیران کشور اعم از لشگری و کشوری و کارگری به ۳۵۰۰۰۰۰۰نفر نمی رسد چگونه است که ۵۰۰۰۰۰۰۰نفر جعلی وجود داشته باشد ولی بنده نیز مانند هر انسان دیگری خواهان محاکمه و مجازات هر متخلفی خواه مقامات ارشد نظام باشند خواه موسوی باشد یا کروبی یا خاتمی ویا اقازادگانی چون مهدی و فائزه هاشمی هستم در خصوص مجوز راهپیمایی نیز جریان فتنه که بحق نام با مسمایی است از روشهای بکار گرفته شده توسط این گروه میتوان پی برد که بدنبال اعلام نظر نبوده بلکه مترصد فرصتی برای پیاده نمودن اهداف انهایی هستند که در این ۳۲سال از هیچ جنایتی حتی بمباران مناطق مسکونی و بمبهای شیمیایی کوتاهی نکرده اند می باشند گفتنی بسیار دارم که امید است در مجالی دیگر فقط این نکته را در پاسخ به قاتل قرمز بگویم که شما شناختی از ملت خود ندارید البته اگر شناسنامه شما ایرانی باشد و تاکنون در راهپیمایی نیز شرکت نکرده اید و گر نه میدانستید اگر به هر یک از شرکت کنند ه گان در راهپمایی ۲۲بهمن فقط یک ساندیس میدادند کل تولید کشور به نصف حاضرین نمی رسید چه برسد به شما که چون در گعده های ضد میهنی تان ساندیس با تراول میدهند خیال میکنید به بیکران مردم حامی انقلاب و کشور هم ساندیس میدهند

  [پاسخ]

 1. ۲۷ آذر ۱۳۹۰ در ۱۲:۲۷ | #1

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: