خانه > انقلاب اسلامي, سياست > رفتار مشابه آمریکا در قبال انقلاب مردم ایران، تونس و مصر!

رفتار مشابه آمریکا در قبال انقلاب مردم ایران، تونس و مصر!

در مطلب قبلی نوشتم که حوادث اخیر مصر و تونس شباهت زیادی به انقلاب اسلامی ایران دارد. حسنی مبارک مانند محمدرضا شاه، از اصلی‌ترین هم‌پیمانان شاه در منطقه است. مصر هم مانند ایران زمان شاه، اصلی‌ترین پایگاه آمریکا در منطقه و حافظ منافع آمریکا و رژیم صهیونیستی است.

همه این شباهت‌ها باعث می‌شود که آمریکا دست به هر اقدامی بزند تا تجربه انقلاب اسلامی در مصر تکرار نشود. حتی اگر مجبور باشد در آخرین لحظات، حسنی مبارک را کنار بگذارد و حکومت را به شخص دیگری بسپارد.

از این نظر، مصاحبه اخیر ریچارد هاس رئیس شورای روابط خارجی آمریکا با شبکه سی بی اس آمریکا، حقیقتا جالب و شنیدنی است. وی ضمن اظهار نگرانی از تکرار حادثه‌ای مثل انقلاب اسلامی در مصر، گفته است:«چیزی که ما هرگز در مصر نمی‌خواهیم، تکرار حادثه‌ی  سه دهه پیش ایران است!» هاس همچنین تاکید کرد که آمریکا تا آخرین لحظه از حکومت مصر و حسنی مبارک حمایت خواهد کرد و اگر چاره‌ای نداشته باشد، به گزینه‌های بعدی فکر می‌کند!


رفتار این روزهای مسئولان آمریکا در قبال انقلاب مردم مصر و تونس، خاطره رفتار آنها را در قبال انقلاب اسلامی مردم ایران در سال ۵۷ زنده می‌کند. ۳۰ سال پیش هم دقیقا در چنین روزهایی، مسئولان آمریکایی با دستپاچگی تمام اوضاع ایران را دنبال می‌کردند و آخرین اقدامات خود را برای نجات شاه و یا سپردن حکومت به دست نشاندگان خود انجام می‌دادند.

اتفاقا این روزها هم در تونس و مصر مثل ایران ۳۰ سال پیش، آمریکایی‌ها بعد از سال‌ها حمایت و پشتیبانی از حاکمان مستبد و دیکتاتور، ناگهان اعلام می‌کنند که حکومت باید دست به اصلاحات و تغییراتی بزند و اگر هیچکدام از این اصلاحات نتواند مردم را راضی کند، در نهایت به گزینه‌های مورد نظر خودشان فکر می‌کنند!

تجربه انقلاب اسلامی، مسئولان آمریکایی‌ را کمی محتاط تر کرده اما کلیات رفتار آنها هیچ فرقی نکرده است. البته منظورم این نیست که دقیقا انقلابی مشابه انقلاب اسلامی در تونش و مصر شکل می‌گیرد، نکته اینجاست که آمریکایی‌ها دست به هر کاری می‌زنند تا معنا و هدف انقلاب مردم تونس و مصر را تغییر بدهند. نگاهی به مواضع، سخنان و تحلیل‌های ۳۰ سال پیش مقامات مختلف آمریکا درباره انقلاب اسلامی نشان می‌دهد که آنها همه سعی و تلاش خود را بکار بستند تا انقلاب اسلامی را از مسیر اصلی خود منحرف کنند، اما با هوشیاری امام و مردم هرگز موفق نشدند. حال ببینیم مردم مصر و تونس چه می‌کنند؟

کیهان ۲ بهمن ۱۳۵۷ / رادیو لندن- عزیمت شاه از ایران موجب شده است که دولت ایالات متحده آمریکا به نحو دردناکی وادار گردد که سیاست جدید خود را با اوضاع ایران تطبیق دهد.

مفسر روزنامه واشنگتن پست در گزارشی که برای بی بی سی فرستاده است می گوید دولت ایالات متحده با بی‌میلی به این نتیجه رسیده است که آیت الله خمینی اکنون کلید ایجاد یک حکومت ضدکمونیست را در پیرامون کابینه بختیار در دست دارد. کابینه بختیار بیش از پیش موقتی جلوه می‌کند.

یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا دیروز اظهار داشت که به نظر می‌رسد عزیمت شاه از ایران دولت آمریکا را وادار کرده است که بالاخره به دنبال یک راه حل حد وسط باشد. هدف عمده دولت آمریکا این است که نظر موافق آیت الله خمینی، بختیار، ارتش ایران و سایرین را به یک فرمول سیاسی جلب کند که متضمن اعاده آرامش در کشور و اداره امور ایران به دست نیروهای غیرکمونیستی باشد.

وزارت خارجه آمریکا به طور غیررسمی قبول می‌کند که در حکومت آینده که بالاخره جانشین دولت استبدادی و به شدت طرفدار آمریکایی شاه خواهد شد، ممکن است تمایلاتی در جهت بی طرفی وجود داشته باشد. ولی دولت آمریکا از این واقعیت تا حدودی احساس آرامش خیال می‌کند که نیروهای سیاسی عمده در ایران هم به طور علنی و خصوصی اظهار داشته‌اند که خواهان یک کشور کمونیست نیستند. این اتفاق نظر دولت آمریکا را امیدوار می‌سازد که دولت بختیار هنوز قادر است با پشتیبانی آیت الله خمینی بقای خود را حفظ کند!

البته با اینکه کارتر و مشاورانش رسما دولت بختیار را یک دولت انتقالی تلقی نمی‌کند ولی آنچنان از وعده آیت الله خمینی برای بازگشت به کشور و نمایش قدرت در خیابان‌ها برای مقابله با بختیار نگران شده اند که آمریکا به طور غیر مستقیم در تلاش است آیت الله خمینی را از بازگشت به ایران باز دارند!

نکته جالب توجه اینکه از روز سه شنبه که شاه تهران را ترک گفت دولت آمریکا هیچ تماسی با وی نداشته است بدون شک علت آن این است که واشنگیتن مایل نیست با نشان دادن این امر که هنوز با شاه رابطه درسمی دارد احتمال موفقیت بختیار را تضعیف کند.

حرکت بی میل آمریکا در جهت تایید یک نقش سیاسی علنی برای طرفداران آیت الله خمینی در ایران با امید جلب موافقت آنها با دولت بختیار این هفته بدان وسیله آشکار شد که مقامات دولت آمریکا چندین بار در کنگره در مقابل کمیته هایی ظاهر شدند که نظرشان نسبت به شاه و دولت بختیار نامساعدتر از نظر دولت آمریکا می‌باشد.

لی هامیلتون یکی از نمایندگان حزب دموکرات در کنگره بعد از دو روز استماع اظهارات شهود دولت گفت: هدف تلاش های دیپلماتیک اکنون اینست که نیروهای (امام) خمینی را به توافق با بختیار ترغیب کند. زیرا بدون این توافق بختیار موفق نخواهد شد.

سناتور فرانک جرج از حزب دموکرات روز جمعه بعد از جلسه کمیته روابط خارجی سنا در مورد ایران گفت: بختیار روی سطح لغزنده ای ایستاده است.

رادیو مسکو هم گزارش داد گه سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفته است که در حال حاضر هدف اساسی دولت آمریکا اینست که موافقت آیت الله خمینی رهبر اپوزیسیون و بختیار و نظامیان ایران و اشخاص دیگر را با احیاء آرامش و حفظ کنترل نیروهای غیرکمونیستی در ایران جلب کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه همزمان با آن اشاره کرد که امکان کودتای نظامی هنوز هم موجود است روزنامه واشنگتن پست می نویسد به احتمال قوی، نظامیان زمان حکومت را بدست خود گیرند و این بستگی به آن دارد که آمریکا کدام اقدام را و کی به عمل خواهد آورد.

فیگارو تاکید می‌کند که کاخ سفید عقیده دارد هرج و مرج ملی مدت کوتاهی سراسر ایران را فراخواهد گرفت و آن وقت با قدرت نظامیان، می‌توان دوباره کنترل را برقرار ساخت!

فرانک چرچ رییس کمیسیون خارجه سنای آمریکا هم با انتقاد از کارتر، دولت وی را به خاطر شتاب زیاد در حمایت از دولت شاپور بختیار مورد سرزنش قرار داد. سناتور چرچ در یک گفتگوی تلویزیونی اظهار نظر کرد که «حمایت از دولت بختیار یک ژست کمی زودرس از جانب دولت ما بود.» وی اظهار امیدواری کرد که مذاکرات فعلی بین احزاب مختلف ایران به راه حلی پایدار بینجامد. او گفت چنانچه دولتی از حمایت (امام) خمینی و دیگر گروه های مذهبی برخوردار نباشد، مشکل بتواند بر سر پا بماند. یک مقام بلندپایه وزارت خارجه آمریکا که ابراز تمایل کرد نامش فاش نشود خاطرنشان ساخت که آمریکا اینک می کوشد آیت الله خمینی را قانع کند که با دولت بختیار مخالفت نورزد!

و اما نگرانی اسرائیل از انقلاب اسلامی مردم ایران


رویتر گزارش داد: مقامات دولت اسرائیل دیروز ابراز نگرانی کردند که بازگشت آیت الله خمینی به ایران ممکن است باعث بروز تندروی های خشن گردد و کوشش های جاری صلح خاورمیانه را به خطر اندازد!

یک مقام اسرائیلی گفت این کشور حالا خود را با از دست دادن ایران به عنوان تامین کننده نفت و خریدار کالا و خدمات وفق داده است! وی ضمن ابراز تاسف از یان های مالی ناشی شده گفت: اسرائیل بیشتر نگران بوز موج خشونت پان اسلامیست هایی است که ممکن است کوشش های صلح خاورمیانه را به خطر اندازد.

وی گفت اما حالا این خطر واقعی وجود دارد که خاورمیانه و قسمت مهمی از آفریقا با جنبش مذهبی پان اسلامیست ها دچار بی ثباتی گردد در حالی که صلح تا این اندازه بر ما نزدیک شده است.

مقام اسرائیلی گت: از هم اکنون نشانه هایی از ازففزایش احساسات مذهبی پان اسلامیستی در میان ۵۰۰ هزار عرب ساکن اسرائیل و میلیون ها عرب ساکن نواحی اشغالی به وجود آمده است. وی گفت: این دیگر یک موضع ضداسرائیلی با تکیه بر سازمان آزادیبخش فلسطین نیست.

هم اکنون عده بیشتری از اعراب اهم از پیر و جوان بر لباس سنتی خود روی می آورند و برای مشورت راهنمایی پیش رهبران مذهبی می روند. این حادثه کاملا نوینی است که فقط می توان آنرا به حوادث ایران نسبت داد و در داخل و خارج اسرائیل قابل تعمق است.

مواضع اقتصادی آیت الله خمینی کاملا روشن ساخته است که در صورت کسب قدرت هرگونه رابطه اقتصادی با اسرائیل برقرار نخواهد ساخت. اسرائیل ۷۰ درصد نفت خود را از ایران تامین می‌گکرد. به علاوه اسرائیل کالاها و خدمات به ایران می فروخت. شرکت های اسرائیلی در کارهای کشاورزی و ساختمانی در ایران فعالیت داشتند.

  1. عبدالله جاسکی
    ۶ خرداد ۱۳۹۰ در ۱۰:۰۲ | #1

    بابا شما هم گرفتین مارو . اصل قضیه پول نفته که همونجایی که شماها خبر ندارید داره خرج میشه . . . . .پس باقی رو ولش !

    [پاسخ]

  1. بدون بازتاب

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: