خانه > انقلاب اسلامي, تاريخ, سياست > اولین بار چه کسی وعده آب و برق مجانی را داد؟!

اولین بار چه کسی وعده آب و برق مجانی را داد؟!

برگی دیگر از یک دروغ ۳۰ ساله!

سی سال است که دشمنان امام و انقلاب، با وارونه سازی یک خبر و تحریف ماجرا، مدعی هستند که امام خمینی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی به مردم ایران قول داده است که آب و برق مجانی می‌شود. دروغگویان حتی مدعی هستند که امام بزرگوار ما، در بدو ورود به وطن یعنی در دوازدهم بهمن سال ۵۷ این وعده را به مردم داده است!

اما رجوع به اصل سخنان امام در بهشت زهرا نشان می‌دهد که اصلا و ابدا چنین وعده‌ای در سخنرانی امام خمینی وجود ندارد و در حقیقت این مساله مربوط است به سخنرانی ایشان در ۱۲ اسفند سال ۵۷ و در مدرسه فیضیه. (اینجا می‌توانید اصل سخنرانی امام خمینی را در ۱۲ بهمن و ۱۲ اسفند سال ۵۷ با هم مقایسه کنید به نقل از  روزنامه کیهان)

البته برای دشمنان امام فرقی نمی‌کند که این سخنرانی مربوط به ۱۲ بهمن باشد یا ۱۲ اسفند. آنها با استناد به این سخنرانی و عدم تحقق چنین وعده‌ای، می‌خواهند اینگونه وانمود بکنند که امام خمینی و یا انقلاب، مردم را فریب داده‌اند و یا با چنین وعده‌هایی انقلاب را پیش برده‌ا‌ند و یا اینکه این قبیل وعده‌ها فاقد پشتوانه علمی و کارشناسی و به دور از واقعیت بوده است! متاسفانه در نوشته‌های ضدانقلاب انواع و اقسام توهین و اهانت و فحاشی را علیه امام می‌بینیم.

در مقابل، دوستان امام و انقلاب و حتی برخی مسئولان رسمی کشور هم گاهی ضمن تایید این مساله، به زعم خود سعی کرده‌اند با توجیهات مختلف از امام و انقلاب دفاع کنند! گویا اینها هم باور کرده‌اند که امام چنین وعده‌ای را به مردم داده است! مثلا آقای علیرضا محجوب نماینده مجلس گفته است:«حضرت امام خمینی (ره) پس از پیروزی انقلاب اسلامی اعلام کردند آب و برق برای مردم رایگان است، اما پس از آن کارشناسان اعلام کردند که اجرای این موضوع تنها برای افراد کف جامعه امکانپذیر است.»

این اظهارات موافق و مخالف در حالی صورت می‌گیرد که مراجعه به اسناد انقلاب و آرشیو مطبوعات آن روز، نشان می‌دهد که شخص دیگری غیر از امام برای اولین بار این وعده را به مردم داده است! در حقیقت مطلب امروز من هم افشای این دروغ سی ساله و بیان یک واقعیت پنهان است.

ابتدا به عبارت امام توجه کنید: «علاوه بر اینکه زندگی مادی شما را میخواهیم مرفه بشود، زندگی معنوی شما را میخواهیم مرفه کنیم. شما به معنویات احتیاج دارید، معنویات ما را اینها بردند. دلخوش نباشید که تنها مسکن میسازیم ، آب و برق را برای طبقه مستمند مجانی میکنیم اتوبوس را برای طبقه مستمند مجانی میکنیم دلخوش به این مقدار نباشید معنویات شما را، روحیات شما را عظمت میدهیم. شما را به مقام انسانیت می‌رسانیم. اینها شما را منحط کردند؛ این قدر دنیا را پیش شما جلوه دادند ‌که خیال کردید همه چیز ‌این ‌است.»

همان طوری که اشاره شد این سخنرانی مربوط است به روز شنبه دوازدهم اسفند ۱۳۵۷. از این عبارات مشخص می‌شود که حتما شخصی غیر از امام این دلخوشی مادی را برای مردم به وجود آورده است! با مرور اخبار روزهای قبل از سخنرانی امام، این شخص نامعلوم و این حقیقت پنهان مشخص می‌شود.

کیهان ۸ اسفند ۱۳۵۷ / سخنگوی دولت : «برای کم در آمدها؛ آب و برق مجانی می‌شود!» سخنگوی دولت کسی نیست جز آقای عباس امیرانتظام! به عبارت دیگر لایحه‌ی آب و برق مجانی را اولین بار دولت موقت مهندس بازرگان تصویب کرد و وعده‌ی آنرا هم به مردم داد و امام خمینی چند روز بعد، این وعده‌ی دولت موقت را تصحیح و تکمیل کردند!

در حقیقت امام به خاطر این که مبادا این قبیل وعده‌های دولتی، انقلاب اسلامی را به انقلابی صرفا مادی و با اهدافی مادی تبدیل کند، مصوبه دولت موقت را اینچنین تصحیح می‌کند که دلخوش به این نباشید که آب و برق مجانی می‌شود! امام بزرگوار ما توضیح می‌دهد که انقلاب اسلامی علاوه بر اینکه وظیفه دارد به فکر رفاه مادی مردم باشد، دنبال رفاه و سعادت معنوی آدمها هم هست. چرا که انقلاب اسلامی بیشتر از آنکه مادی باشد، انقلابی معنوی برای گستتن بندهای اسارت و بردگی ناشی از استبداد و استعمار و استحمار بود.

پس در سخنان امام خمینی وعده‌ای وجود ندارد. ایشان با توجه به احتمال تغییر ذائقه مردم و تحریف معنا و مفهوم و آرمان انقلاب، هدف اصلی انقلاب را برای مردم و شاید هم برای دولت موقت تبیین ‌کردند.

فراموش نکنیم که دولت مهندس بازرگان و اعضای کابینه و شخص آن مرحوم، خودشان را آدم‌هایی متخصص و روشنفکر می‌دانستند که توانایی حل مشکلات مردم را دارند. آنها گاهی به صراحت و گاهی هم با ایما و اشاره، روحانیون و رهبران انقلاب را به سنتی بودن و بی‌سواد بودن متهم می‌کردند!

به هرحال خوب یا بد، جدای از اینکه موافق این وعده باشیم یا مخالف آن و اصلا هر تفسیری که برای وعده آب و برق مجانی داشته باشیم، این دولت بازرگان بود که اولین بار این لایحه را تصویب کرد و خبر این وعده‌ی تاریخی را هم شخص آقای امیرانتظام یعنی سخنگوی دولت موقت و معاون نخست وزیر وقت در اختیار مطبوعات قرار داد!

پس اگر به زعم ضدانقلاب، وعده‌ی دروغی داده شده و یا وعده‌ای غیرکارشناسی به مردم داده شده، چرا کسی از بازرگان و دولت موقت اسم نمی‌برد؟! عدم اشاره ضدانقلاب و حتی دوستان انقلاب در سی سال گذشته به این حقیقت مهم و پنهان، جالب و عجیب است. اگر عبارت «آب و برق مجانی» را در اینترنت جستجو کنید، صدها و شاید هزاران سایت و وبلاگ و کلیپ و فیلم اهانت آمیز علیه امام خمینی پیدا می‌کنید که همه آنها بدون کمترین اشاره‌ای به این مصوبه دولت بازرگان، فقط و فقط به امام خمینی اهانت می‌کنند! اما کسی نمی‌گوید که سخنان امام، در حقیقت اشاره به وعده دولت بازرگان بوده است!

امروز که به مدد آرشیو کیهان، مشخص شده است اولین بار این وعده را دولت موقت به نخست وزیری مهندس بازرگان به مردم داده و خبر آن را هم شخص عباس امیرانتظام در اختیار مطبوعات قرار داده، آیا دروغگویان و هتاکان، به این حقیقت اعتراف می‌کنند؟ البته احتمالا، حالا که همه چیز ثابت شده، باز هم باید منتظر سوالات و شبهات جدید باشیم! ماجرای گاو بنی اسرائیل را که یادتان هست؟!

پی نوشت و اصلاحیه

بعضی دوستان معتقدند که تصویب آب و برق مجانی در دولت، تحت تاثیر سفارشات امام خمینی به دولت موقت بوده است. دلیل این دوستان پیام ۱۴ ماده‌ای امام در تاریخ ۹ اسفند و نطق تلویزیونی مرحوم بازرگان در تاریخ ۲۳ اسفند ۵۷ است. مهندس بازرگان در این مصاحبه تلویزیونی که متن آن در کیهان ۲۴ اسفندماه نیز به چاپ رسیده، ادعاهایی را درباره امام مطرح کرده است. مثلا وی ادعا کرده است که امام بدون مشورت با دولت و یا با صدور اعلامیه، خواسته است که آب و برق مجانی شود!

در حالی که اگر صحیفه امام را مرور کنیم، قبل از تاریخ مصوبه هیات دولت، هیچ سخنرانی و اطلاعیه‌ای از طرف امام سراغ نداریم که به موضوع آب و برق مجانی اشاره شده باشد. تنها موردی که وجود دارد همان پیام ۱۴ ماده‌ای مورخ ۹ اسفندماه است که بعد از تصویب آب و برق مجانی در دولت، صادر شده است. البته امام در این نامه از قید «فعلا» و «برای طبقات کم بضاعت» استفاده کرده است .

پس این احتمال وجود دارد که پیش از این، رهبران انقلاب یا شورای انقلاب و یا امام به طور خصوصی و نه از طریق فشار رسانه‌ای و یا صدور اعلامیه، به دولت پیشنهاد چنین کاری را داده باشند. اما چرا مرحوم بازرگان در مصاحبه ۲۳ اسفند ادعا کرده است امام از طریق اعلامیه و بدون مشورت با او دستور داده؟!

نگاهی به آرشیو سخنان امام نشان می‌دهد که علت اصلی ناراحتی مهندس بازرگان چیز دیگری بوده است. چون قبل و بعد از تصویب لایحه دولت، نشانه‌ای از نارضایتی دولت از این پیشنهاد دیده نمی‌شود و موردی هم سراغ نداریم که امام در اعلامیه و یا سخنرانی عمومی، دولت را برای این مساله خاص تحت فشار قرار داده باشد. اتفاقا برعکس، امام بعد از تشکیل دولت موقت، بارها مردم را به همکاری با دولت در جهت رفع محرومیت‌ها تشویق و به صراحت تاکید می‌کرد که رفع این محرومیت‌ها به زمان زیادی نیاز دارد.

نکته اینجاست که امام در روزهای قبل از مصاحبه بازرگان (دهم و پانزدهم اسفند) انتقادات تندی را به سیاست گام به گام دولت در رفع مفاسد دستگاه‌های دولتی و وزارتخانه‌ها و باقی ماندن برخی مظاهر رژیم گذشته مطرح کرده بود که این مساله موجب ناراحتی و گلایه مهندس بازرگان می‌شود. اما وی سعی کرد بدون ارائه پاسخی قانع کننده به انتقادات اصلی و اساسی امام و با اشاره به مسائلی چون آب و برق مجانی که مصوبه دولت خودش نیز بود، انتقادهای امام را احساسی و غیرتخصصی معرفی کند!

به هرحال آب و برق مجانی، چه با سفارش امام بوده و چه نبوده، مصوبه دولت موقت در تاریخ ۸ اسفند ۵۷ بوده است آنهم با قید فعلا و برای اقشار کم درآمد، نه برای همیشه و همه مردم. نکته مهمتر اینکه علی‌رغم چاپ اصل سخنان دوازدهم بهمن امام در مطبوعات آن روز، هنوز هم عده‌ای اصرار دارند که امام در بدو ورود به ایران، وعده‌ی آب و برق مجانی را داده است!

 1. ۲۵ خرداد ۱۳۹۰ در ۲۰:۴۹ | #1

  در کل تاریخ ؛ آیا کسی را سراغ دارید به اندازه این آقای حماسه ساز ۲۲ خرداد۸۸ ،تا به این حد، علم ، فرهنگ ، ادب ، اخلاقیات ، شعور ، دین ،سیاست، قانون و ایران را به تمسخر گرفته باشد؟

  [پاسخ]

  از نظر شما یک بسیجی آدم کش پاسخ در تاريخ بهمن ۱۴ام, ۱۳۹۱ ۲:۱۷ ب.ظ:

  چرا،خیلی زیاده و قابل شمارش نیست!
  و همچنین خیلی زیادن کسایی که ایران فروشی تو خونشونه!
  اخوی، کسی که دستش تو جیبه مملکته خیلی بهتر از اوناییه که دستشون تو جیب دشمنان مملکته!
  موسوی اگر وطن فروش نبود ، اگر اسلام فروش نبود ، اگر آدم بود ، مغز خر نخورده بودیم که بریم به فلانی رای بدیم!!!
  دوستانی که هی داد میزنن چندین نفر رو کشتیم،بدونن اونطور که شما مارو معرفی میکنید،اصولا باید نه اثری از شما و نه از سردمدارانتون می موند.
  ما آمریکایی نیستیم که با تیغه دمکراسی ، پوست سر بکنیم!
  و در ضمن کسی که تو آخور دشمن بدنبال حقیقت باشه،حقشه که بهش بگیم فتنه گر مفلوک منحرف!!!

  [پاسخ]

 2. یک بنده خدا
  ۵ تیر ۱۳۹۰ در ۱۳:۰۶ | #2

  “امام در روزهای قبل از مصاحبه بازرگان (دهم و پانزدهم اسفند) انتقادات تندی را به سیاست گام به گام دولت در رفع مفاسد دستگاه‌های دولتی و وزارتخانه‌ها و باقی ماندن برخی مظاهر رژیم گذشته مطرح کرده بود که این مساله موجب ناراحتی و گلایه مهندس بازرگان می‌شود.” لطفا در مورد سیاست گام به گام هم توضیح دهید …بنظر میرسد شاید اگر خیلی کارها و اصلاحات آنزمان گام به گام و تدریجی و با درنظرگرفتن پیش نیازهای فرهنگی و … وبدون اجبار و فشار ناگهانی انجام میشد اثرش ماندگار تر و پایا تر میشد وامروز آثار آن افراط را بصورت تفریط در خیلی از مردم میبینیم.

  [پاسخ]

 3. ۱۵ تیر ۱۳۹۰ در ۱۴:۴۶ | #3

  با سلام
  ورای این بحث های داغ سیاسی اینکه شما می شینید روی گیرهایی که ضدانقلاب آنها را بزرگ می کنند کار می کنید جای شکر، تشکر و سپاسگذاری زیادی دارد
  اجرکم عند الله
  اگر در نظرات هم دوستان به حاشیه می پردازند و یا قیاس مع … می کنند شما ناراحت نشو و اصلا ندید بگیر
  خدایت نگهدارت

  [پاسخ]

 4. Mehdi
  ۱۰ مرداد ۱۳۹۰ در ۱۵:۵۶ | #4

  عکس های این مطلب دیده نمی شوند. لطفا عکس های این پست را دوباره آپلود کرده و تصحیح کن

  [پاسخ]

 5. علي
  ۱۰ مرداد ۱۳۹۰ در ۱۶:۰۵ | #5

  سلام

  من یکی از طرفداران میرحسین و جنبش سبزم و طبعا با خیلی از نظرات شما مخالف. ولی جا داره از شما به خاطر این پستت تشکر کنم چون خودم مدتها به دنبال ذکر دلیل این موضوع بودم.

  من همواره ناراحت هستم از اینکه اینجور سوالات و اشکالات چرا نباید در جامعه به صورت آزاد پرسیده بشه تا جواب منطقی هم به آنها داده بشه.

  آرزوی موفقیت برای شما دارم

  [پاسخ]

 6. محمدضا
  ۲۹ مرداد ۱۳۹۰ در ۰۶:۵۰ | #6

  خدا کمکت کنه . ما بچه حزب اللهی ها خیلی تنهاییم. اگر هر کس یه گوشه کار رو بگیره (همونطور که شما گرفتید) و از طریق ارتباط با هم میتونیم هم افزایی کنیم و دست دشمن رو رو کنیم. دعا میکنم خدا در راه حق توفقیتون بده

  [پاسخ]

 7. فرهاد
  ۲۳ شهریور ۱۳۹۰ در ۱۶:۲۹ | #7

  سخنان شما درست ،اما به نطرمن دنبال مسائل به روزتری باشید

  [پاسخ]

 8. ياسر
  ۶ مهر ۱۳۹۰ در ۰۸:۵۹ | #8

  سلام

  پدر من جانباز در ۲۲ بهمن و جنگ تحمیلی هست(۶۵%). در روز ۱۲ بهمن هم در بهشت زهرا حضور داشته(از فرودگاه دنبال امام رفته با موتور تا بهشت زهرا مثل خیلی های دیگر). ازش پرسیدم و صحبتهایی که به ۱۲ بهمن امام خمینی نسبت داده میشه(درباره اینکه دلخوش نباشید که آب و برق را مجانی می کنیم و …) را برایش پخش کردم و تایید میکنه که این صحبتها در بهشت زهرا اتفاق افتاده و واقعا از آقای امید حسینی و دیگران(مخصوصا در مرکز اسناد انقلاب) انتظار میره که دروغ نگویند و حتی اگر اشتباه بوده هم راستش بهتر است…خود امام خمینی هم ادعای معصومیت نداشت که شما دارید سعی میکنید او را جای امام ۱۳ جا بزنید! خود امام سر قطعنامه گفت که اشتباه کرده و راجع به آب و برق هم واقعا اشتباه کرد که گفت چون تا ابد که نمیتوان چنین وعده ای را نگه داشت…

  بهتر است واقعیات همانطور که هستند، نقل شوند و از تحریف تاریخ جلوگیری کنید. این وظیفه هر مسلمانی است، حتی اگر به ضررش باشد.

  یاسر

  [پاسخ]

  امید حسینی پاسخ در تاريخ مهر ۶ام, ۱۳۹۰ ۹:۱۱ ق.ظ:

  با عرض معذرت از شما، بلند فریاد می زنم که لعنت به آدم دروغگو. حالا هر کسی که می خواد باشه. چه من چه دیگران!
  من برای حرفم دلیل آوردم. گفتم اگر به آرشیو مطبوعات در روز ۱۲ بهمن و یا ۱۳ بهمن و روزهای بعدی مراجعه کنید حتی یک کلمه درباره ادعای دروغ شما نوشته نشده
  ولی وقتی به آرشیو مطبوعات سال ۵۸ مراجعه می کنید، عین این سخنرانی امام رو می بینید
  به نظر خود شما این مساله نشونه چی هست؟
  حالا جنابعالی و یا هر کس دیگه ای که چنین ادعایی داره، لطف کنه و سند برای این ادعای دروغ بیاره. البته به غیر از سند دروغ صدای آمریکا که سخنان امام رو در سال ۵۸، وسط سخنرانی امام در ۱۲ بهمن گذاشتند!

  [پاسخ]

  تحلیلگر پاسخ در تاريخ بهمن ۱۸ام, ۱۳۹۰ ۶:۱۷ ب.ظ:

  منم می تونم ادعا کنم پدرم جانباز ۸۵ درصد هست و اون موقع اونجا بوده و شنیده که اینو گفته! شما چه جوری می خوای حرف منو رد کنی؟ شاید عمدا یکی بیاد و مثل شما این دروغ رو بگه. دروغ که حناق نیست! اصلا شاید من بخوام ادعا کنم خودم اون موقع اونجا بودم و یه جانباز ۸۰ ساله هستم!
  اینجا سند داده و از روزنامه و تاریخ ها حرف زده و عقلانی اثباتی ارائه داده.
  در ضمن در ادامه در نظراات هم می بینید که VOA یک دروغ گفته در این سخنرانی و جابجایی صدای امام. که همین در رد تمام اظهارات اش یا شک در همش کافی هست. اگه ادعای VOA قوی هست خوب اصل فیلم رو (که واضحه بهش دسترسی دارند که نشونش میدن!) با صدای اصلیش پخش کنن! بابا دیگه اینقدر دروغ و عوض شدن حرف ها و روش های ساده و مذبوحانه رسانه ای شبکه هایی مثل VOA و BBC و دنباله هاشون از جمله Manoto و … واضح و تابلو شده که روی بینندگانشون جز احمق و ابله اسم دیگری نمی شه گذاشت. مگر این که اینقدر خودشون رو تک جهتی و بایکوت و محدود کرده باشند که چیزی جز اینا رو ندیده و نشنیده باشند، کو اونوقت باز هم جاهل و گمراه هستند.

  [پاسخ]

 9. علی
  ۹ آبان ۱۳۹۰ در ۱۴:۲۶ | #9

  واقعا یکی از اون مطالب عالی بود آقا امید

  [پاسخ]

 10. علی
  ۹ آبان ۱۳۹۰ در ۱۴:۵۹ | #10

  در ضمن متاسفانه تصاویر این مطلب حذف شده. لطف کنید اصلاحش کنید
  * در ضمن مطلب کامل و سالم شما به لطف سایت گرداب هنوز در دسترسه
  http://www.gerdab.ir/fa/news/4114/%D8%A8%D8%B1%DA%AF%DB%8C-%D8%AF%DB%8C%DA%AF%D8%B1-%D8%A7%D8%B2-%DB%8C%DA%A9-%D8%AF%D8%B1%D9%88%D8%BA-%DB%B3%DB%B0-%D8%B3%D8%A7%D9%84%D9%87

  موفق باشید

  [پاسخ]

  امید حسینی پاسخ در تاريخ آبان ۱۰ام, ۱۳۹۰ ۷:۴۲ ق.ظ:

  سلام. ممنون برادر

  [پاسخ]

 11. Arash
  ۲۷ آبان ۱۳۹۰ در ۲۳:۰۹ | #11

  Message body

  آهستان باخبر شوید: کامنت شما در پست اولین بار چه کسی وعده آب و برق مجانی را داد؟! یک پاسخ جدید دریافت کرده است

  این کامنت شماست :
  به عنوان کسی که تمام بحث و کمنت ها رو خونده نتیجه که گرفتم این بود اگر انقلاب ۵۷ اتفاق نمی افتاد هیچ کدوم از دلیل هایی که اوردید برایه واز بد اقتصادی جنگ و مکر و هیلیه دشمنان دامن ایران رو نمیگرفت با توجه به صحبتی که میفرمائید که بزرگترین تولید کنندی اسلحه امریکا هست انقلاب ما که در واقعه جشن عروسی تولید کنندگان اسلحه بود !!. با فروش بی سابق اسلحه به چند برابر قیمت نه تنها به به عراق و به صورت قاچاق و چند برابر قیمت به ایران بلکه خرید بیسابقه جنگ افزار های پیشرفته بسیار گران قیمت توسط اسرایل و عربستان از امریکا در کنار اینها افت شدید قیمت جهانی نفت که باعث نجات و جون گرفتن اقتصاد امریکا شد،ریخته شدن خون میلیون ها نفر در جنگ بی حاصل ۸ ساله ا قب موندن از دنیای پیشرفت پر کردن جیب مافیا اسلحه از بین رفته وجهی ایرانیان در همه جای دنیا ، احراز رتبه صدر جدول در تعداد اعدام ها و انتهیه جدول در شفافیت ادری (رانت و رشوه) و خیلی هزینه های دیگر رو دادیم که در نهایت یه ملت آزاد باشیم ؟ بچه هامون تو یه کشور آزاد تو هوای آزاد نفس بکشن؟ واقعاً خدا رو شکر که آزاد ترین!!!!!!!!!!! کشور دنیا هستیم واقعاً شما با چه ری تحقیق میکنید که ثابت کنید چی جز وعده های انقلاب نبوده افتخار هم میکنید بهتر بود تحقیق تون وعده های عملی شده انقلاب رو هم که بدونه این همه هزینه ممکن نبود رو در بر میگرفت . تجه شما رو به گزارش صدا و سیمای استبدادی شاه از ۱۳ آبان ۵۷ جلب میکنم http://www.metacafe.com/watch/3668619

  این پاسخ به کامنت شماست :
  با سلام: وقتی نگاه کم عمق سطحی باشد اینچنین میشود. تحولات دنیا را در ۳۲سال گذشته بررسی کنید تا متوجه تمام تاثیرات انقلاب اسلامی بشوید و اینکه اوج انسانیت و آدمیت (نه نقش دیوار) در همان هشت سال دفاع مقدس اتفاق افتاد که متاسفانه برخی چشمانشان کم سو بوده نتوانستند نه در آن دوران نه حال عمق بازخوردهای معنوی دفاع مقدس را درک کنند. در آخر تحولات اخیر شمال افریقا و خاوره میانه که خواب را از چشمان غرب و شرق امروز دنیا برده نمی بینید شاید اینها هم نمیفهمند انقلاب اسلامی چسیت. :?::?::?: یاحق

  جزییات بیشتر در مورد کامنت را می‌توانید در پست اصلی در این آدرس ببینید :
  http://www.ahestan.ir/?p=7584#comment-47370

  ممنون از توجه‌تان به آهستان
  اینکه این کامنت رو حذف کردید جوابه تمام سؤال هارو داد کار شما شرم اور هست اگر هدفتون
  فقط این هست فیلم بحث آزاد رو بازی کنید که هست لااقل تا این حد عابریه خودتون رو نبرید که کامنت رو
  با جوابش با هم حذف کنید

  [پاسخ]

  تحلیلگر پاسخ در تاريخ بهمن ۱۸ام, ۱۳۹۰ ۶:۲۵ ب.ظ:

  این صاحب این کامنت به نظر به جز دید کم عمق، متوهم هم می آیند! کامنت با جوابش حی و حاضر هست! چی میگه که کامنت رو حذف کردید!
  در مورد کامنت شون هم وقتی دید ها به اتفاقات تک بعدی و جزئ نگر می شه و نه به عنوان یک کل و متاثر از عوامل متعدد، نتیجه هم برداشتی در حد همان جزئ و با دیدی در دایره کوچک اطلاعات و دید فرد می شه. عزیز این که در جنگ اسلحه به قیمت چند برابر فروخته شد که تقصیر ایران و انقلاب نیست، سوئ استفاده امریکاست، همون امیکایی که الان طرف همین جنبش سبز و افرادی مثل شما رو که مخالف نظام هستند رو می گیره! یه رابطه ای هست به اسم علت و معلولی، یه رابطه ای هست به اسم همبستگی که این دو متفاوت اند. یعنی اگه می گن آمار جرم با خوردن بستنی ربط دارند، معنی اش این نیست که بستنی علت افزایش جرم هست، بلکه در تابستان به دلیل گرما، خوردن بستنی زیاد میشه، و به دلیل همون گرما، آمار جرم هم میره بالا. اگه کسی این برداشت رو بکنه که انقلاب علت این چیزا بوده که شما می گی، میشه مشابه همون برداشت که بگی علت افزایش جرم، خوردن بستی هست!

  [پاسخ]

 12. حسین
  ۱۵ بهمن ۱۳۹۰ در ۰۱:۵۲ | #12

  ابتدا به عبارت امام توجه کنید: «علاوه بر اینکه زندگی مادی شما را میخواهیم مرفه بشود، زندگی معنوی شما را میخواهیم مرفه کنیم. شما به معنویات احتیاج دارید، معنویات ما را اینها بردند. دلخوش نباشید که تنها مسکن میسازیم ، آب و برق را برای طبقه مستمند مجانی میکنیم اتوبوس را برای طبقه مستمند مجانی میکنیم دلخوش به این مقدار نباشید معنویات شما را، روحیات شما را عظمت میدهیم. شما را به مقام انسانیت می‌رسانیم. اینها شما را منحط کردند؛ این قدر دنیا را پیش شما جلوه دادند ‌که خیال کردید همه چیز ‌این ‌است.»

  همان طوری که اشاره شد این سخنرانی مربوط است به روز شنبه دوازدهم اسفند ۱۳۵۷

  این ماله ۱۰ اسفنده اقا جون

  [پاسخ]

 13. ۱۶ بهمن ۱۳۹۰ در ۰۸:۱۱ | #13

  سلام
  احسنت
  بسیار عالی
  در وبلاگم نشر دادم.

  [پاسخ]

 14. مسلمان
  ۱۶ بهمن ۱۳۹۰ در ۱۰:۱۰ | #14

  خواهشمندم در نقل قول صادق باشیم و چون ضرورت روزگار باعث شده از کلام حضرت امام فاصله بگیریم آرمان ایشان را به دیگران نسبت ندهیم آب ، برق و اتوبوس رایگان خواست قلبی حضرت امام در مدینه فاضله مد نظر ایشان بود.در زیر بخشی از اعلامیه امام خمینی در آستانه ترک تهران به قم در تاریخ ۹/۱۲/۵۷ را می آورم ( صحیفه نورچاپ ۱۳۶۱ جلد ۵ صفحه ۱۲۰) .
  ” من به دولت راجع به مجانی کردن آب و برق و بعضی چیزهای دیگرفعلاُ برای طبقات کم بضاعتی که در اثر تبعیضات خانمان براانداز رژیم شاهنشاهی دچار محرومیت شده اندو با برپایی حکومت اسلامی به امید خدا این محرومیت ها برطرف خواهد شد، سفارش اکید نمودم که عمل خواهد شد.”
  مطلبی هم که شما منتشر کرده اید مربوط به بیانات امام خمینی در روز ورود معظم له به قم در تاریخ ۱۰/۱۲/۵۷ می باشد.( صحیفه نورچاپ ۱۳۶۱ جلد ۵ صفحه ۱۲۶)

  [پاسخ]

  مسلمان پاسخ در تاريخ بهمن ۱۷ام, ۱۳۹۰ ۱۲:۱۳ ب.ظ:

  لینک پیام۱۴ماده ای امام قبل از ترک تهران به مقصد قم
  http://ruhollah.info/pg_e/1527/m/12/d/9/
  لینک سخنرانی امام هنگام ورود به قم
  http://ruhollah.info/pg_e/1530/m/12/d/10/

  [پاسخ]

  امید حسینی پاسخ در تاريخ بهمن ۱۷ام, ۱۳۹۰ ۱۲:۲۶ ب.ظ:

  مطلب من دو بخش داشت. بخش اول درباره دروغ ضدانقلاب هست که اصرار دارند امام این وعده را روز ۱۲ بهمن در بهشت زهرا به مردم داده. من هم با سند و مدرک ثابت کردم که این حرف امام مربوط به دوازده بهمن نیست بلکه چند ماه بعد در قم گفته شده

  [پاسخ]

  محمد پاسخ در تاريخ بهمن ۱۷ام, ۱۳۹۰ ۱۱:۳۱ ب.ظ:

  به نام خدا
  مشکلت با بازرگان چیه؟ بدجوری بهش توپیدی.

  [پاسخ]

  امید حسینی پاسخ در تاريخ بهمن ۱۸ام, ۱۳۹۰ ۹:۳۳ ق.ظ:

  من مشکلی باهاش ندارم. خدا رحمتش کنه

 15. دیوار
  ۱۲ فروردین ۱۳۹۱ در ۱۱:۴۶ | #15

  خر خودتی،مردمو خر حساب نکن.اونا دارن دونبال خر می گردند.

  [پاسخ]

  یک بسیجی پاسخ در تاريخ بهمن ۱۴ام, ۱۳۹۱ ۲:۳۱ ب.ظ:

  این که معلومه بی بی سی، وی او ای و بقیه دارن دنبال خر میگردن واسه سواری.
  خدا رو شکر که شما حداقلا فهمیدی،دیوار جان

  [پاسخ]

 16. zahra
  ۹ اردیبهشت ۱۳۹۱ در ۱۰:۴۰ | #16

  واقعا ممنونم.همیشه در برابراین اشکال به ایران اسلامی& به ناچار سکوت میکردم!

  [پاسخ]

 17. محمد
  ۱ خرداد ۱۳۹۱ در ۱۷:۰۴ | #17

  شمافیلم ۱۹۸۴ رو ببین واست خوبه که اینقدر اسمون ریسمون نبافی.

  [پاسخ]

 18. حقگو
  ۱ خرداد ۱۳۹۱ در ۱۸:۳۳ | #18

  خجالت هم خوب است . تمام دنیا شنیدند که روز ۱۲ بهمن ۵۷ این حرفها را زد وبعد دولت آنرا تعدیل کرد برای طبقه کم درامد> تازه این حرفها را حذف کردید با حرفها و کارهای ۱۱ ساله اش چه میکنید؟ ماله کشی تا کی / حقیقت پنهان نمیماند خودت را نکش .

  [پاسخ]

  امید حسینی پاسخ در تاريخ خرداد ۲ام, ۱۳۹۱ ۹:۵۲ ب.ظ:

  آخه چطور همه دنیا شنیدند، بعد مطبوعات همان روز این مطلب رو چاپ نکردند؟ روزنامه های آن روز که همه آزاد بودند. چرا نه در کیهان ۱۳ بهمن این ادعای شما چاپ شده و نه در اطلاعات؟ ولی همین مطبوعات چند ماه بعد سخنرانی امام رو در قم چاپ کردند. خوب اگه ۱۲ بهمن هم امام این قول را داده بود، همین روزنامه ها چاپ می کردند. مگه ترس داشتند؟ بابا بسه این همه دروغ.

  [پاسخ]

 19. احمد
  ۱ خرداد ۱۳۹۱ در ۱۹:۳۲ | #19

  در هر حال اینکه یکی از اهداف انقلاب ایجاد و افزایش رفاه مردم بود ولی در اینخصوص توفیقی حاصل نشده ، تردیدی وجود ندارد

  [پاسخ]

 20. mahdi
  ۲ خرداد ۱۳۹۱ در ۰۱:۳۷ | #20

  خوبه که هنوز نسل انقلاب زنده هستیم و اینگونه تاریخ رو تحریف میکنید. امام دقیقا این قول را داد. شما نوار سانسور شده را شنیدید یا دارد دروغ میگویید.

  [پاسخ]

  امید حسینی پاسخ در تاريخ خرداد ۲ام, ۱۳۹۱ ۹:۵۴ ب.ظ:

  من هم که گفتم امام این رو گفت. ولی در قم و چند ماه بعد از انقلاب نه ۱۲ بهمن در بهشت زهرا

  [پاسخ]

 21. منوچهر
  ۲۱ خرداد ۱۳۹۱ در ۰۳:۱۱ | #21

  اقاآمید شما که دم از راستی میزنید چرا سریع موضع میگیری اون زمان خود امام ره این صحبت ها راکرده واگه راست میگید چرا سخنرانی امام را از رسانه پخش نمیکنند پس بوده ومن هم جز شنوندههای ان زمان هستم

  [پاسخ]

 22. منوچهر
  ۲۱ خرداد ۱۳۹۱ در ۰۵:۱۸ | #22

  من نمی خوام تعبیر ویا تفسیر کنم ولی ولی چیزهای زیادی دیدیم یا شنیدیم هیچ کدوم عملی نشدندهمین گرانی ویا خیلی چیزها.
  اقآمید نوشته که انقلاب ما بیشتر جننبه معنوی دارد تامادی ولی این بگم که اگه مادیات نباشه معنویات هم خود به خود از بین میره ولی این ملت شایسته خیلی چیزهای دیگه است که به هیچ چیزی فعلا نرسیدیم

  [پاسخ]

 23. منوچهر
  ۲۸ خرداد ۱۳۹۱ در ۰۷:۵۶ | #23

  سلام به مدییت سایت
  امیدوارم که همیشه خوب باشیند میخوایاستم بدونم که چرا از اقا امید خبری نیست کسی جوابی ونظری نمیده متشکرم.

  [پاسخ]

 24. ۲۳ دی ۱۳۹۱ در ۰۵:۵۵ | #24

  سلام برادر
  عالی بود
  احسنت
  فقط یک سوال: درست است که تاریخ درج در کیهان ۸ اسفند است و درست است که کیهان آن روز چاپ عصر ها بوده، اما احتمالاً مسئله مربوط به ۷ و ۱۱ اسفند است، نه ۸ و ۱۲، درست است؟
  ممنون میشم پاسخ را به ایمیلیم ارسال کنید
  یا علی

  [پاسخ]

 25. امید
  ۹ بهمن ۱۳۹۱ در ۰۸:۳۶ | #25

  مادیات ما که بهتر نشدهیچ ، تو معنویات هم هیچ توفیقی کسب نکردیم . آیا وضعیت کنونی همانی هست که وعده داده شده بود . جوانان ما الان به لحاظ معنویات در چه جایگاهی هستند . مسئولین ما چطور ؟
  باور های ما چه شدند ؟
  عقیده ها دستخوش چه بازی هایی شدند ؟

  [پاسخ]

  فرزام پاسخ در تاريخ بهمن ۱۷ام, ۱۳۹۱ ۱۰:۱۸ ق.ظ:

  احدی در کل عالم بشریت وظیفه ندارد پاسخگوی معنویت و عقائد دیگران باشد.!!!

  [پاسخ]

 26. ۱۲ بهمن ۱۳۹۱ در ۱۳:۳۸ | #26

  با سلام
  بسیار عالی
  خیلی ممنون از مقاله بسیار خوبتون. خدا قوت….

  با اجازه ی شما این مطلب در سایت کافه جوانان با ذکر منبع و نویسنده مقاله منتشر گردید.
  http://cafejavanan.com/?p=2227

  [پاسخ]

 27. یک بسیجی
  ۱۴ بهمن ۱۳۹۱ در ۱۴:۴۱ | #27

  خدا لعنت کند آدمهایی رو که بخاطر منافعشون هم خودشون رو فروختند ، هم انقلابمان رو.
  قضیه از این قراره دوستان،بر اساس قانون جدید شهرت و شهوت پرستان،هرچی خبره داخل کشور دروغه و هرچی از بیرون کشور و از دشمنانمون بیا درسته!
  لطفا خودتون رو آپ دیت کنید وگرنه به اسم آزادی لختتون میکنن و پدرتون رو در میارن!!!
  لحظه بعد از مرگ می بینیم : همین آزادی طلب ها جلوی خدا ایستادن و دارن خدا رو متهم به نقض حقوق بشر و آزادی میکنن!

  [پاسخ]

 28. محمد
  ۱۴ بهمن ۱۳۹۱ در ۱۷:۰۴ | #28

  سلام ….

  بسیار ممنون از متنت …. خیلی وقته این موضوع ذهنمو درگیر کرده بود و مونده بودم چی بگم جواب این حرفارو………….

  [پاسخ]

 29. سهيلا
  ۳۰ بهمن ۱۳۹۱ در ۱۴:۳۴ | #30

  سلام اخه تو این گرونی حرف های گذشته چه معنی داره حالا گیریم امام این جوری فرمودند اینو بدونید که وقتی زره سوارا حمله می کنند این افراد ‍یاده سوار هستند که نابود میشن از قدیم راست گفتند هرچی سنگه ماله ‍بای لنگه ثروتمند که براش مهم نیست. در ضمن دشمنانمون بدونن که ما برای بابرجایی این خاک و ای کشور شهید دادیم نه به خاطر اب و برق مفتی

  [پاسخ]

 30. ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۲ در ۰۱:۱۷ | #31

  سلام.
  من این پست شما را در وبسایت خودم
  با ذکر منبع منتشر کردم.
  مطلب جالبی بود.
  امیدوارم موفق باشید.

  [پاسخ]

 31. ۸ تیر ۱۳۹۲ در ۲۰:۰۵ | #32

  سلام

  این سوال همیشه در ذهن بنده بود که چرا امام چنین وعده ای را دادند که امروز با محقق نشدنش اینگونه مورد مذمّت قرار بگیرند! واقعا متاسفم از اینکه در این مدت دو سه سالی که در این فضا وبلاگای مختلف را می خواندم اصلا و ابدا به سمت این وبلاگ کشیده نمی شدم! و چقدر عمرم هدر رفت با خواندن برخی از نوشته های وبلاگها و چقدر می آموختم اگر از همان وقت اینجا را حداقل در کنار سایر وبلاگها می خواندم.

  الآن هم نمی دانم چرا؟ اما یکی از دوستان مجازی ام که گویا مدتهاست مخاطب شماست، آدرس برخی از نوشته هایشان را گزینشی برایم می گذارد تا سر فرصت بخوانمشان، واقعا باید ممنون باشم از ایشان برای معرفی چنین نوشته های ارزشمندی…

  برایتان از صمیم قلبم آرزوی توفیق روزافزون دارم برادرم

  یاحق

  [پاسخ]

 32. ۱ مرداد ۱۳۹۲ در ۰۱:۲۱ | #33

  یا تو انگلیسی هستی یا جز احمق های متعصب
  بهر حال بچه جون خیلی احمقی با این حرف های
  دروغ اختلاف بیندازی حکومت کنی
  اهل حق شما رو بدجوری نفرین کردن پدر تون در آوردن

  [پاسخ]

 33. ۱۲ بهمن ۱۳۹۲ در ۲۱:۲۴ | #34

  این عجب یادداشت خوبی بود.

  [پاسخ]

 1. ۲۲ بهمن ۱۳۹۰ در ۰۸:۱۵ | #1
 2. ۱۲ بهمن ۱۳۹۱ در ۲۱:۲۸ | #2
 3. ۱۲ اسفند ۱۳۹۱ در ۱۹:۰۴ | #3

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: