خانه > طنز > گزارشی از تشکیل دولت انتقالی در روز ولنتاین

گزارشی از تشکیل دولت انتقالی در روز ولنتاین

تهران، ۲۵ بهمن، روز ولنتاین، میدان التحریر (آزادی سابق)

چند ساعتی از پیروزی تاریخی ملت ایران در راهپیمایی روز ولنتاین می‌گذرد. پیروزی آنقدر سریع اتفاق افتاده که خیلی‌ها هنوز آن را باور نکرده‌اند. هواپیما‌ها و هلی کوپترهای رژیم همچنان در ارتفاع پایین پرواز می‌کنند اما هیچ کس به آن‌ها توجه نمی‌کند. تانک‌ها تسلیم شده‌اند و کنترل آنها به دست مردم افتاده است.

جمعیت از میدان امام حسین تا میدان آزادی تهران موج می‌زند. مردم از سایر شهرها پیاده و سواره به سمت میدان آزادی تهران در حال حرکتند و شعار نه غزه نه لبنان، جانم فدای قاهره سر می‌دهند. از همان اول صبح معلوم بود که مردم برای ماندن آمده‌اند نه رفتن.

از استان‌ها و شهرستان ها هم خبر می‌رسد که تمام دستگاه‌ها و سازمان‌های دولتی به دست مردم افتاده. بسیاری از عناصر و مقامات دولت کودتا هنگام فرار در فرودگاه ها دستگیر شده‌اند. ارتش و نیروهای نظامی به مردم سبز پیوسته‌اند. پیروزی جنبش سبز در صدر اخبار دنیا قرار دارد. از همه بلندگوها سرود «۲۵ بهمن، روز خوب پیروزی» در حال پخش است. ساعتی پیش مردم تهران در صفوف به هم فشرده از میدان امام حسین تا آزادی نماز جماعت را به امامت مرجع عالیقدر سبز حضرت آیت الله العظمی صانعی برگزار کردند.

در پی پیروزی انقلاب سبز ولنتاینی، رییس جمهور موسوی دقایقی پیش در یک کنفرانس مطبوعاتی شرکت کرد و به سوالات خبرنگاران پاسخ داد. رییس جمهور در پاسخ به این سوال که آیا انقلاب مصر ریشه در جنبش سبز دارد یا برعکس اظهار داشت: ریشه همه انقلاب های دنیا در گذشته و حال و آینده، جنبش سبز است. البته ما از تجربیات شعب مصر نهایت استفاده را کردیم. ما در سال گذشته به خیابان می‌آمدیم اما نمی‌دانستیم که شبها باید در خیابان بمانیم.

رییس جمهور در پاسخ به این سوال که چرا انقلاب مردم تونس و مصر به ترتیب یک ماه و ۱۸ روز به طول انجامید اما در ایران فقط یک شب، اظهار داشت: ما ایرانی‌ها همیشه ثابت کرده‌ایم که خواستن توانستن است. این بار ملت سبز برای برچیدن دولت کودتا تصمیم جدی داشت و توپ و تانک و هواپیما و هلی کوپتر هم نمی‌توانست جلوی انقلاب مردم را بگیرد. کودتاچیان فهمیدند که ما دیگر تسلیم این صحنه‌آرایی خطرناک نمی‌شویم. وقتی مردم از میدان امام حسین تا آزادی به خیابان‌ها آمدند، یعنی اینکه دیگر نمی‌شود در مقابل این جمعیت انبوه ایستاد.

رییس جمهور همچنین خبر بازداشت موقت عبدالله گل رییس جمهور ترکیه را تایید کرد و گفت: «ما و مردم ترکیه روابط فرهنگی نزدیکی با هم داریم. ما از مقامات ترکیه انتظار همراهی و حمایت داشتیم. نه اینکه درست در روز ولنتاین که روز عشق و خشم مقدس مردم ایران علیه کودتاچیان بود، به خواست و اراده مردم دهن‌کجی کنند و با عوامل دولت کودتا مشغول مذاکره باشند. به هرحال فعلا از خروج آقای گل از ایران ممانعت به عمل آمده و دولت انتقالی در روزهای آینده درباره ایشان تصمیم خواهد گرفت.»

وی درباره چگونگی برخورد دولت انتقالی با کودتاچیان نیز گفت: طبق آخرین اخباری که به دست من رسیده، بسیاری از کودتاچیان دستگیر شده‌اند اما تعدادی هم دیشب ایران را ترک کرده‌اند. ما تمام تلاش خود را برای بازگردادن آنها انجام خواهیم داد. البته به مناسبت روز ولنتاین، امروز را روز عفو عمومی اعلام کرده‌ایم.

رییس جمهور موسوی در پاسخ به سوالی درباره ادامه و یا لغو سیاست‌های دولت کودتا از جمله مسکن مهر، طرح هدفمندی یارانه ها و … گفت: قطعا همه آثار و نشانه‌های دولت کودتا برچیده خواهد شد و به زودی طرح هدفمندی یارانه‌های سبز و مسکن مهر سبز جایگزین طرح‌های قبلی می‌شود.

رییس جمهور درخصوص ترکیب دولت انتقالی هم گفت: ما از وجود همه عناصر و اعضای جنبش سبز با هر گرایشی استفاده کرده‌ایم. وی سپس اسامی وزرای دولت انتقالی را به شرح ذیل اعلام کرد:

اردشیر امیرارجمند معاون اول رییس جمهور

محسن سازگارا سخنگوی دولت انتقالی

مصطفی تاجزاده وزیر کشور

اکبر گنجی وزیر اطلاعات

مریم رجوی دبیر شورای عالی امنیت ملی

معصومه قمی رییس مرکز تحقیقات استراتژیک

عطاالله مهاجرانی مشاور رییس جمهور در امور زنان

محسن کدیور مسئول تدوین قانون اساسی و رییس مجلس خبرگان

عبدالکریم سروش وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و مسئول انقلاب فرهنگی در دانشگاه ها

فخرالسادات محتشمی پور رییس سازمان صداوسیما

جمیله کدیور رییس سازمان محیط زیست و انرژی اتمی

مهدی یحیی نژاد وزیر جوانان و سرگرمی

علی رضا نوری زاده، وزیر امور خارجه و  سفیر ایران در اسرائیل و آمریکا

مهدی هاشمی، وزیر نفت و سرپرست وزارت علوم

شیرین عبادی، وزیر حقوق بشر

شیخ مهدی کروبی مسئول بنیاد ملی نخبگان، رییس بنیاد شهدای سبز، سرپرست وزارت اقتصاد و دارایی و بانک مرکزی و غیره

ننجون کروبی، مشاور حقوقی رییس جمهور

پروفسور زهرا رهنورد استاندار لرستان و آذربایجان

گفتنی است مسئولیت  سایر وزارتخانه ها را رییس جمهور موسوی شخصا به عهده خواهد داشت.

در این کنفرانس مطبوعاتی سخنگوی دولت انتقالی هم ضمن قدردانی از حضور گسترده مردم اظهار داشت: از مردم تهران تشکر می‌کنم که بالاخره یک بار هم که شده به راهکارهای بنده اعتماد کردند و اینبار از میدان امام حسین تا آزادی حضوری گسترده داشتند. من اطمینان داشتم که در صورت حضور مردم در خیابان‌ها، انقلاب به پیروزی خواهد رسید.

محسن سازگارا درباره میلیون‌ها ایرانی حاضر در میدان آزادی گفت: با توجه به اینکه مردم انتظار این پیروزی زودهنگام را نداشتند و خود را برای اقامت چند روزه در میدان آزادی آماده می‌کردند، هم اکنون جمعیتی بالغ بر ۱۱ میلیون نفر در محدوده میدان آزادی و خیابان‌های اطراف حضور دارند که ما از آنها خواهش می‌کنیم به خانه‌های خود برگردند و اخبار و اطلاعیه های دولت انتقالی را از رادیو و تلویزیون دنبال کنند.

سازگارا ادامه داد: می‌دانم که مردم ایران علاقه زیادی دارند تا با برج آزادی عکس یادگاری بگیرند اما فعلا این مساله برای همه مردم میسر نیست. وی قول داد به محض آرام شدن اوضاع، در میدان آزادی هتلهایی ساخته خواهد شد تا مردم ایران برای زنده نگه داشتن خاطره انقلاب ولنتاینی، شبها را در این میدان به سر ببرند.

سخنگوی دولت انتقالی افزود: طبق آخرین نظرسنجی‌های به عمل آمده توسط چهار منبع معتبر آمریکایی، ۹۴ درصد مردم ایران مخالف دولت کودتا و طرفدار جنبش سبز هستند که انتظار داریم با توجه به پیروزی جنبش، این حمایت به ۱۰۰ درصد برسد.

در پایان یحیی نژاد مدیر سایت بالاترین و وزیر جوانان و سرگرمی ضمن تشکر از رییس جمهور به خاطر تشکیل دولت انتقالی گفت: من چندی پیش به آقای رییس جمهور نامه‌ای نوشتم و گفتم که مومنتم را باید در نظر داشت. وقتی مردم را به خیابان دعوت می‌کنیم باید برای آنها برنامه داشته باشیم. تشکیل دولت انتقالی، در حقیقت تحقق خواسته مردم بود.

یحیی نژاد همچنین قول داد که در وزارت جوانان و سرگرمی، اسباب خنده و تفریح جوانان و مردم ایران را بیش از پیش فراهم کند.

قرار بود آقای شیخ مهدی کروبی هم در این کنفرانس مطبوعاتی حضور داشته باشند که ایشان برای بررسی برخی مسائل به کهریزک رفته بودند.

در این لحظه رادیو و تلویزیون رسما خبر پیروزی انقلاب سبز را اعلام کرد: این صدا و تصویر انقلاب کاریکاتوری ولنتاینی است. آسوده بخوابید و خواب‌های خوش ببینید.


 1. عاطفه
  ۲۸ بهمن ۱۳۸۹ در ۰۰:۲۸ | #1

  عالی بود
  قلمتون از کارد برنده تره
  خدا قوت

  [پاسخ]

  ریحانه پاسخ در تاريخ بهمن ۲۹ام, ۱۳۸۹ ۷:۱۰ ب.ظ:

  وای خیلی برنده بود عاطفه جون….. :lol::lol::lol:

  [پاسخ]

 2. زهیر
  ۲۸ بهمن ۱۳۸۹ در ۰۳:۱۹ | #2

  her her her

  [پاسخ]

 3. messi
  ۲۸ بهمن ۱۳۸۹ در ۰۷:۲۶ | #3

  خاتمی چرا در کابینه دیده نمی شه؟

  [پاسخ]

 4. javad
  ۲۸ بهمن ۱۳۸۹ در ۱۳:۱۱ | #4

  مرگ بر سبز اغتشاش گر
  تمام زنده بودن سبز به وجود سطل آشغال در خیابان است یکی بعدی رو بیاد….

  [پاسخ]

 5. امیر
  ۲۸ بهمن ۱۳۸۹ در ۱۳:۲۲ | #5

  مومنتم یعنی چی ؟

  [پاسخ]

 6. علي
  ۲۸ بهمن ۱۳۸۹ در ۱۴:۳۰ | #6

  واقعا بچه ای کل وب سایتت رو بررسی کردم تو هم متاسفانه افکار کودکانه داری و فقط داری ادای روشنفکر ها رو در می یاری و لی بویی از روشنفکری نبرده ای یا بهتر بگویم نمی دانی روشنفکری نیست تو هم مثل خیلی ها اگر پات رو از این مملکت بیرون گذاشته بودی می فهمیدی که خیلی هم درست فکر نمی کنمی . بازنده اصلی تو این داستان ها امثال تو هستند که نا اگاهانه می میرند و حقیقت را هر گز درک نمی کنند واز ته قلل برایت متاسفم .

  [پاسخ]

 7. سکوت
  ۲۸ بهمن ۱۳۸۹ در ۱۵:۱۸ | #7

  سلام دوست خوب من
  خیلی خوشحالم از اینکه میبینم برای بیان عقایدت و مخالفت با عقاید دیگران قلم به دست گرفتی(نه چماق).ازت میخوام همونطور که من مطلبت رو خوندم ،دربارش فکر کردم و(بعضی جاها هم که منصفانه افکار امثال من رو نقد کرده بودی) تونستم به خودم بخندم-تو هم نظر من رو بخون و منصفانه به قاضی برو.یه سوال میپرسم توی خلوت خودت صادقانه و بدون تعصب بهش فکر کن:شرایطی رو تصور کن که حامیان جنبش سبز(به تعبیر شما فتنه گران)به تعداد شبکه های صدا وسیمای جمهوری اسلامی که نه ولی فقط یک شبکه تلویزیونی مستقل داخلی و یک موج رادیو ویک روزنامه (بدون توقیف و…)برای بیان دیدگاهشون و هماهنگی طرفدارانشون داشتند،فرض محال کن وقتی مخالفان مناسبات حاکم برای اعتراض به خیابون میومدن نه مثل تظاهراتهای حکومتی در امنیت کامل و با تشویق و تبلیغ چند روزه و بعضآ همراه با اکراه(مثل آوردن سربازان وظیفه به راهپیمایی های اجباری)بلکه فقط مطمئن بودند که کتک نمی خورند یا در صورت دستگیری،پس از آزادی از کار بیکار نمیشوند یا خانواده آنها تحت فشار قرار نمیگیرند.درچنین شرایطی آیا باز هم فکر میکنی فقط چندین هزار نفر انسان دست ازجان شسته به خیابون میومدن یا چند میلون نفر؟من صحنه هایی رو که با چشم خودم دیدم نمی تونم انکار کنم،یادم نمیره مردمی که در ۲۵ بهمن خیلی جاها فقط به صورت جمعی راه میرفتن و حتی شعار هم نمی دادن چطور مورد باطوم باران و لگد موتور سواران و پیاده نظامان حکومت قرار گرفتند،(آیااهام جعفر صادق هم که حکومت پیشه گان جمهوری اسلامی خود را شیعه ایشان میدانند چنین برخوری را با مخالفان دیست دارد؟)سوالی دیگر:یا اگر حامیان حکومت میخواستند در شرایطی مثل ۲۵ بهمن با آن هجمه سانسور قبل از آن وسرکوب حین آن تظاهرات کنند،انصافا چه جمعیتی به میدان حمیایت از حکومت به خیابان ها میآمد؟بیندیش دوست من،بیشتر از پیش به حرفهایمان بیندیش!
  و من الله توفیق

  [پاسخ]

  محمود احمدی نژاد پاسخ در تاريخ بهمن ۳۰ام, ۱۳۸۹ ۱۲:۱۳ ب.ظ:

  من با شما اما شما که خیلی می فهمی جواب این سوال برادرمون رو بده .. واقعا اگر شرایط در تظاهرات برابر بود . کدام طر ف جمعیت بیشتری بود و ایا ۵۰۰۰ نفر دست از جان شسته باارزش تر است یا ۵۰۰۰۰۰۰ میلیون نفر ساندیس خور عشق تی وی و بیکار؟!!!

  [پاسخ]

 8. قرقیزستانی
  ۲۸ بهمن ۱۳۸۹ در ۱۶:۰۵ | #8

  آقای حسینی! امروز به خوانندگان سایت (البته وبلاگ سایت شده) شما پیوستم. عجیب است که می گذارید هر نظری تحت مطلبتان درج شود، حتی اگر فحش و بد و بیراه نوشته باشد! البته این گونه مسائل را این گونه بی پروا نوشتن، تحریک مخالف و موافق کردن را هم در پی دارد. هیچی! خواستم فقط اعلام تعجب کنم.

  [پاسخ]

 9. سیامک
  ۲۸ بهمن ۱۳۸۹ در ۱۸:۱۷ | #9

  سلام
  من یکی از طرفداران جنبش سبز هستم و از خواندن این مقاله کلی لذت بردم.چرا که به عنوان یک طنز و نقد سازنده می توان این مقاله را در نظر گرفت. چراکه هم نقطه ضعف های جنبش را یاد آوری کرده و هم از توهین و تخطئه در آن استفاده نشده بود. به نظر من این موضوع در قالب یک گفتمان سازنده دمکراتیک خود می تواند پدیده مبارکی باشد.امیدوارم بقیه دوستان هم از خواندن چنین مقالاتی طنز آمیز و نقد آلود لذت برده و استفاده لازم را بنمایند.
  به امید روزی که حکومتی مورد توافق همه اقشار جامعه اعم از چپی و راستی و مذهبی و غیر مذهبی و … در ایران بر پا شود.

  [پاسخ]

 10. آزاده
  ۲۹ بهمن ۱۳۸۹ در ۱۱:۰۹ | #10

  من فقط یک سوال برای وجدانتان دارم اگر دارید البته !
  چه طور ممکن است در هر نقطه از دنیا “مخالفان دولت” چه در ممالک عربی چه در انگلیس و فرانسه و ایتالیا و هر نقطه ای بر روی کره خاکی غیر از ایران حق حیات دارند و صدا و سیمای جمهوری اسلامی و سایر رسانه های دولتی و مسئولین از “مخالفین دولت ” سایر کشورها یاد می کنند و هزاران بار دورد بر ایشان می فرستند و رقتارهای خشن ضد “مخالفین دولت ” را محکوم می کند ولی در ایران مخالف حق حیات ندارد !!!!!!!
  و اصلا وجود ندارد !! …….این تناقض آشکار کافی است که کمی به خودتان بیاید!!
  آدم ! می تواند به بقیه دروغ بگوید اما به خودش نمی تونه! البته آدم !!

  [پاسخ]

 11. parisa
  ۲۹ بهمن ۱۳۸۹ در ۲۱:۵۷ | #11

  سلام من دفعه اولی هست که به این سایت میام
  نه موافق سبزام نه مخالفشون ولی از کسانی که از حکومت طرفداری می کنند خواهش میکنم یک بار هم که شده پای درد و دل کسانی که بعد از انتخابات به زندان رفتند اونم به جرم عبور از میدان ۷ تیر بشینن و خودشون رو از نفرین بعد از نماز مادران انها نجات بدن
  و برای همتون متاسفم که بازیچه دست یه عده ادم شدید که این اوضاع رو راه انداختن تا متوجه نشین که چه بلایی دارن سرتون میارن
  اینا از رهبری گرفته تا اخر حتی میر حسین از یه قماشن

  [پاسخ]

 12. علی
  ۳۰ بهمن ۱۳۸۹ در ۱۷:۴۰ | #12

  با مزه بود. در واقع اولین متن انتقادی و طنز نسبت به جنبش سبز بود که عاری از عصبیت نوشته شده بود و می شد ازش لذت برد، چه مخالف جنبش سبز (که لابد مخاطب طبیعی این متن بوده) و چه موافقان جنبش سبز مثل من، که به رغم مضر دانستن زد و خوردهای خیابانی، به دلیل بسته شدن همه راه های تعامل توسط حاکمیت سیاسی ناچار به قبول راه حل خیابانی برای بیان اعتراض هستند

  [پاسخ]

 13. آنتی رماننتی تیک
  ۱ اسفند ۱۳۸۹ در ۲۰:۴۱ | #13

  من اصلا کاری به کار جنبیدن ندارم چه سبزش چه سرخش، ولی در کل طنز این سایت کلی باعث خنده شد و البته به واقعیت های عمیقی اشاره داره. معمولا ما کارا رو با شور و هیجان شروع می کنیم و از بس هیجان زده میشیم یه مدت بعد (مثلا پنج دقیقه شهری) هدف اصلی از داغی هیجان ما بخار میشه و غیب میشه. این طنز به دمدمی مزاجی ایرانی اشاره کرد، به بازی پوچ سیاسی اشاره کرد، به بهره برداری ناگزیر دستای توانا بعد از حرکتای مردمی اشاره کرد و خیلی چیزای دیگه. به نظر من یه طنز قوی هست و اصلا به نفع جنبش سبز. اگه کسی سبز هست از این مطالب یاد بگیره بهتره تا بهش ایراد بگیره. آخه حرکتی که حقیقتا تعریف درستی نداره و مبنایی برای همسویی همه گیر به شکل ساده و قابل فهم معرفی نکرده که نمی تونه مردم ایرا متحد کنه. یه کم دقیق نگاه کنید، ما مجموعی هستیم از ترک، کرد، فارس…متحد کردن این تیره ها کار بسیار دشواریه و کسی که این دشواری رو درنظر نگیره ساده اندیشی می کنه. من می گم دست کم کار کروبی و موسوی نیست، کار سازگارا هم نیست، اصلا فعلا این کار کسی نیست. همه این ها می گن اینو نمی خوام ولی نمی دونم به جای این چی می خوام. نتیجه همون تسلسل بی انتهاست. تکرار مکررات. به فرض مریم رجبی و سازگارا اومدن جای سید علی و احمدی نژاد، که چی. روی خودتون کار کنین و حاکم به مرور اصلاح کنید. آشوبتون آدمسازی نمی کنه، آدمسوزی می کنه.

  [پاسخ]

 14. HASSAN PAPEH
  ۱۲ اسفند ۱۳۸۹ در ۰۰:۲۷ | #14

  khOB BOD …MAKHSO0SAN porofosor rahnavard :mrgreen::mrgreen:

  [پاسخ]

برگه نظرات
1 2 3 4 7728
 1. ۲۹ بهمن ۱۳۸۹ در ۱۰:۳۴ | #1
 2. ۱۰ اسفند ۱۳۸۹ در ۰۶:۵۹ | #2

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: