خانه > جامعه, سياست > شهید بهشتی و ماجرای فروش جنگنده‌های اف – ۱۴

شهید بهشتی و ماجرای فروش جنگنده‌های اف – ۱۴

بهشتی را بزرگترین مغز متفکر و تشکیلاتی انقلاب اسلامی می‌دانند. شاید به خاطر اینکه در میان شخصیت‌های انقلابی، بیشترین تهمت و اتهام را در سالهای اولیه انقلاب به دکتر بهشتی نسبت داده و بیشتر از همه او را تخریب کرده بودند. جایی خوانده‌ام که مخالفانش وقتی در برابر منطق قوی و استدلال او شکست می‌خوردند و دیگر حرفی برای گفتن نداشتند، به صدا و انگشت و قیافه‌اش گیر می‌دادند که بهشتی صدایش کلفت است و انگشتش دراز و استخوان‌بندی‌اش درشت! و باز شنیده‌ام که در مناظره‌های تلویزیونی که از تلویزیون ایران پخش می‌شد، دکتر بهشتی، «کیانوری» را به جایی می‌رساند که او ناگزیر به انتخاب کلمه «بله» یا «خیر» شد و عجیب اینکه در هر دو حالت، پیروزی با بهشتی و شکست از آن کیانوری بود…

بدون شک می‌توان ادعا کرد تا زمانی که دکتر بهشتی در قید حیات بود، عناصر لیبرال و مخالف نظام با مشکلی جدی در پیشبرد اهداف خود روبرو بودند. طبیعی است که برای خنثی کردن و از میان برداشتن موانع خود، دست به ترور شخصیت و در نهایت ترور جانی شهید بهشتی بزنند. او را انحصارطلب و دیکتاتور لقب دادند، به داشتن ارتباط با آمریکا و نیز داشتن گرایشات کمونیستی متهمش کردند و حتی مانند روزهای پیش از انقلاب، وهابی‌اش نامیدند! اما هیچکدام از این برچسبها باعث نشد تا بهشتی در برابر تبلیغات آنها کمر خم کند و میدان مبارزه را رها کند.

شاید یکی از بزرگترین خدمات و اقدامات شهید بهشتی ممانعت ایشان از اقدام دولت موقت در فروش جنگنده‌های اف- ۱۴ به آمریکا باشد. آقای ابراهیم یزدی وزیر امور خارجه وقت ایران درباره علل و عواملی که باعث شد تا دولت موقت مساله فروش هواپیماهای فوق را مطرح کند در مصاحبه‌ای با روزنامه کیهان گفته بود:«چنانکه می‌دانید بغیر از نیروی دریایی آمریکا هیچ کشوری هواپیمای اف- ۱۴ ندارد مگر ایران. و سیستم پرواز این هواپیما بسیاری پیچیده است و حتی موشکهایی که این هواپیما حمل می‌کند هنوز آزمایش نشده و بطور کلی بکار انداختن این هواپیماها برای خود آمریکا هم بسیار مشکل است؟؟!!… در مورد هواپیمای اف- ۱۴ و بررسی جمیع جوانب امر چنین نتیجه گرفتیم که نمی‌توانیم هواپیمای اف – ۱۴ را نگهداریم زیرا نگهداری آنها باعث تشدید و استمرار وابستگی ما به آمریکا می شود!» همانطوریکه می‌بینید موارد مطرح شده توسط آقای یزدی را نمی‌توان به عنوان توجیه قابل قبولی برای فروش جنگنده‌های فوق تلقی کرد. به نظر می‌آید که یزدی تا حدود زیادی در بیان دلایل و توجیهات خود دچار افراط شده بود! وی همچنین در مصاحبه دیگری با نشریه تایم گفته بود :« در مورد جنگنده‌های اف – ۱۴ ما از چندی پیش با مقامات آمریکایی وارد مذاکره شده‌ایم. هدف نهایی ما از این مذاکرات، فروش کلیه این جنگنده‌ها که شامل ابزار و آلات مربوط به این هواپیما نیز خواهد بود، می‌باشد» (تایم، ۶ آگوست ۱۹۷۹،‌صفحه ۴۴) و جالب اینجاست که یزدی در همین مصاحبه از خطر قطعی اسرائیل و آمریکا برای انقلاب اسلامی یاد می‌کند و می‌گوید:«اسرائیل، آمریکا و صهیونیستها که با انقلاب ایران منافع بیشماری را از دست داده‌اند دست روی دست نخواهند گذاشت و صرفا بعنوان یک تماشاگر سرجای خود نخواهند نشست… چرا که می‌دانیم کاپیتالیسم برای حفظ منافع خود از اعمال هیچگونه جنایتی خودداری نمی‌کنند، می‌کشد و ویران می‌کند» با توجه به سخنان آقای یزدی جای این پرسش باقی بود که چطور از یک سو باید خطرها و تهدیدهای دائمی آمریکا و اسرائیل را قبول داشته، اما همزمان موضوع فروش هواپیماهای اف – ۱۴ را به همان دشمن در نظر داشته باشیم؟!

به هر حال آنچه معلوم است در جلسه مورخ ۲۱ مرداد ۵۸ شورای انقلاب، شهید بهشتی قاطعانه با فروش هواپیماهای اف – ۱۴ به آمریکا مخالفت کرده و تاکید می‌کند که دولت موقت بدون اجازه شورای انقلاب حق چنین کاری را ندارد.

 

 1. ۸ تیر ۱۳۸۷ در ۱۱:۴۵ | #1

  به نام خدا

  سلام آقای آهستان!
  آخر مطلب قبلی با جمله جالبی نتیجه گرفته بودید:” و براستی ملت چقدر دیر متوجه شد، درست زمانی که بدن قطعه قطعه شده بهشتی زیر خروارها خاک آرمیده بود!” و خدا می‌داند سالها بعد، این نتیجه گیری را در مورد چه کسانی به کار بریم!
  موفق باشید

  [پاسخ]

 2. hamed
  ۹ تیر ۱۳۸۷ در ۱۷:۲۵ | #2

  می شد با فروش این تجهیزات جایگزین های مناسب تری تهیه کرد همونطور که خودتون گفتید آقای یزدی از خطرات احتمالی به خوبی اطلاع داشتن و مطمئنا پول این جنگنده ها رو خرج لبنان و … نمی کردن

  [پاسخ]

 3. الف لام
  ۹ تیر ۱۳۸۷ در ۱۹:۲۸ | #3

  مناظره های تلوزیونی و سخنرانی ها و آثار بهشتی بصورت نوار و نوشته موجود است . ضرورتی ندارد به سبک علمای اعلام و حجج اسلام از شنیده های موثق، نیمه موثق شاهد بیارید.و از کرامات معجزات آدمی صحبت کنید که ۵۰ به بالا ها، آنهایی که زنده مانده اند از او و یاران کج دستش (پالیزدار میگه من بی تقصیرم) خاطره ها دارند.

  [پاسخ]

 4. منوچهر مرادی
  ۱۲ تیر ۱۳۸۷ در ۲۱:۱۱ | #4

  فدات شم انگار فراموش کرده اید که انقلابیون محترم با یک قلم خودنویس هم اگر مارک امریکایی داشت مخالفت انقلابی میکردند فروش هواپیماها تقصیر یزدی بود فروش اواکس ها چی؟
  مگر شما ها انهمه شاه را برای خرید تسلیحات سرزنش نکردید؟
  هر چقدر انکار بکنید باز هم باندازه کافی مدرک وسند هست که چه کسی باین مملکت گند زد
  مگر همه قرادادها با کشورهای غربی را انقلابیون افلاطون فسخ نکردند وبعد مجبور شدند همان اقلام را بچند برابر قیمت از واسطه ها بخرند
  قرار دادهای تسلیحاتی با امریکا فسخ شد وانقلابیون مسلم با کمونیستهای بیخدا وبرای جنسهای اشغال انها قرار داد بستند
  اینکار ها را شاه کرد؟
  مگر ولایت فقیه ورهبری نداشتیم
  پس لطفا عوض اینهمه افاضات توضیح دهید چرا وضع ما اینطور است وکجای نوشته های من غلط است

  [پاسخ]

 5. ساموئل
  ۲۳ شهریور ۱۳۸۷ در ۱۰:۰۴ | #5

  منوچهر مرادی کولاک کرد
  دمت گرم منوچ

  [پاسخ]

 1. بدون بازتاب

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: