تحلیل های آسان

ولایت فقیه بدعت امام خمینی است! همه مراجع با ولایت فقیه مخالفند! آیت الله فلانی هم اعتقادی ندارد! شهید مطهری مخالف ولایت فقیه بود! اهل تسامح و تساهل بود! اصلاح‌طلب بود! مثل مصباح اهل تکفیر نبود! آقای مصباح اهل تکفیر است! خشن است! تند است! افراطی است! نماینده اسلام طالبانی است! مطهریِ زمان نیست! این مقایسه کلا اشتباه است!

هاشمی، آقای خامنه‌ای را رهبر کرد! آقای خامنه‌ای به آقای هاشمی مدیون است! آقای خامنه ای جواب زحمات آقای هاشمی را به خوبی نداد! آقای خامنه ای گفت نظر من، همان نظر احمدی‌‌نژاد است! آقای خامنه ای گفت دولت احمدی‌نژاد رمال نیست! موسوی گفته بود رمال است! آقای خامنه ای در نماز جمعه مردم را تهدید کرد! گفت همه را می‌کشیم! آقای خامنه ای مخالف علوم انسانی است! آقای خامنه‌ای گفت علوم انسانی به درد نمی‌خورد! …

قصاص بد است! ضد انسانی است! مخالف حقوق بشر است! آمنه چشمش را از دست داده اما مجید هم گناه دارد! جوابِ اسیدپاشی، اسید نیست! جواب قتل، اعدام نیست! دلارایِ قاتل، هنرمند است! یعقوبِ تروریست، وبلاگ نویس است! ریگیِ جنایتکار، ریگی به کفش ندارد! …

*********************

سابقا اگر برای نوشتن یک مقاله یا یک تحلیل ساده درباره موضوعات مختلف سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و هنری، کمی تحقیق و تدبیر و تفکر و مصاحبه و مدرک و سند لازم بود، امروز دیگر به این چیزها احتیاجی نیست. کافیست سری به وبلاگستان فارسی بزنید تا همه چیز را به صورت ساده و روان جلوی چشمتان ببینید. برعکسِ پایان نامه، فروشی هم نیست، مفتِ مفت!

سابقا اگر برای پنهان کردن حقیقت و یا مخالفت با واقعیت، کمی رنگ و بوی منطق و استدلال به نوشته و مقاله می‌دادند، امروز دیگر همان هم رنگ باخته؛ چرا که با سر هم کردن دو پاراگراف، کلا ریشه هر منطقی را می‌زنند. منطق یعنی همان عبارات کوتاه، یعنی همان تحلیل آسان!

البته مختصر نویسی خاصیت دنیای مجازی است. همه چیز آنقدر سریع در حال پیشرفت است که آدم نمی‌تواند وقتش را بیهوده تلف کند. باید با زمان پیش رفت. حتی جلوتر از زمان. تندخوانی را برای همچین مواقعی ساخته‌اند. کسی حال و حوصله خواندن متون طولانی را ندارد. اصلا طولانی نوشتن در وبلاگ‌نویسی خوب نیست. باید از جملات کوتاه استفاده کرد. بلندترین مفاهیم را باید در کوتاهترین عبارات بیان کرد. آسانترین تحلیل، کوتاه‌ترین تحلیل است.

این دستورالعمل به بهترین شکل ممکن امروز در دنیای مجازی ما ایرانیان مورد استفاده قرار می‌گیرد. وبلاگستان فارسی پر است از عبارات و تحلیل‌های کوتاه و آسان. مشابه آنچه ابتدای این مطلب نوشتم. از خبرهای سیاسی تا اظهارنظرهای دینی تا قضاوت درباره شخصیت‌های دینی و مذهبی تا رد کردن حقانیت یک دین و آیین تا زیر سوال بردن احکام الهی و اهانت به مقدسات و …

البته تحلیل‌های آسان، این روزها به مدد شبکه‌های اجتماعی و سایت‌های وب‌دویی آسان‌تر هم شده است. دیگر نیازی به یک مطلب هزار کلمه‌ای وبلاگی نیست، با یک جمله‌ی کوتاه در فیس بوک، فرندفید و یا گوگل ریدر می‌شود تکلیف همه چیز را روشن کرد. حتی مسائلی که سالها و قرن‌ها فکر و اندیشه پشت سرش بوده و برای اثبات و ردش کتابها و مقالات بسیار نوشته شده و آدمهای زیادی آمده و رفته‌اند.

و از آنجایی که هنر نزد ما ایرانیان است و بس، شبکه های اجتماعی، عرصه‌ای شده است برای بروز اندیشه‌های بلند فلسفی، مذهبی، اعتقادی، سیاسی و فرهنگی ما؛ و چه استعدادهای درخشانی هم در این عرصه به دنیا معرفی کرده‌ایم. در حالی که همین شبکه ها معمولا برای خارجی ها جایی است برای اعلام خبر پوست کندن یک پرتقال!

کاش این مساله فقط به کوتاه نویسی و مختصرنویسی اینترنتی محدود می‌شد. خاصیت مسحور کننده دنیای مجازی، دنیای حقیقی آدمها را هم کم و بیش تحت تاثیر قرار می‌دهد، مخصوصا آنهایی را که غرق دنیای مجازی هستند. پس ممکن است این روحیه‌ی تحلیل‌گری آسان، به جامعه هم سرایت کند و آدمها خودشان را بی نیاز از منطق بدانند و صرفا براساس شنیده‌ها و شایعات و یا ذهنیت خودشان درباره همه چیز و همه کس قضاوت کنند. برخی حتی سعی می‌کنند تحلیل‌های آسان خود را با ژستی محققانه و بی‌طرفانه اما به شیوه‌ای ژورنالیستی بنویسند تا عمق کوتاه تحلیلشان مشخص نشود.

نتیجه‌اش این می‌شود که یک دفعه می‌بینیم ۶۲۳۶ آیه‌ی قرآن، در یک آیه خلاصه می‌شود. مثلا «لا اکراه فی الدین» را همه حفظند!

و یا صحیفه ۲۱ جلدی امام خلاصه می‌شود در چند پاراگراف خاص. گاهی هم عمدا و سهوا دو سه پاراگراف جدید به صحیفه اضافه می‌شود. مثلا «سپاه نباید مردم را بزند!» منبع؟ جلد چهارم صحیفه. یعنی جلدی که مربوط به سخنان قبل از انقلاب امام است!

و یا از کل آثار شهید مطهری، یک پاراگراف بیرون کشیده می‌شود درباره روحانیت شیعه و انقلاب اسلامی و به این ترتیب تکلیف شهید مطهری هم با ولایت فقیه روشن می‌شود! و کسی از آقای نویسنده نمی‌پرسد که شهید مطهری این سخنان را کی و کجا و در چه تاریخی و در چه مبحثی مطرح کرده است؟ این جمله، پس و پیشی نداشته؟ زمان و مکان در آن نقشی ندارد؟

موارد زیادی از این تحلیل های اینترنتی وجود دارد که شاید در فرصتی دیگر به برخی از آنها اشاره ‌کنم. مواردی که تحلیل گرانِ آسان پسند، به راحتی یکی را بالا را می‌برند و دیگری را پایین می‌آورند. یا با مقایسه ساده‌ی دو شخصیت مختلف در دو زمان مختلف، یکی را اصلاح طلب و دیگری را خشونت طلب می‌نامند. یکی را اهل گفت و گو و دیگری را مخالف آن معرفی می‌کنند. آه و ناله می‌کنند که کجایی مطهری که اعتقاد داشتی مارکسیست‌ها هم باید آزاد باشند؟ و نتیجه‌ی ساده این تحلیل ِ آسان این می‌شود که مطهری آزاداندیش بود و مصباح دشمن آزادی! گویا شهید مطهری همه عمرش را با مخالفانش فالوده می‌خورده و آقای مصباح هم کاری جز تکفیر نداشته و ندارد!

گاهی تیترهای خاصی را علم می‌کنند که ربط چندانی با محتوای متن ندارد. چون با رواج تندخوانی و کم بودن وقت و زمان، شاید خیلی‌ها حوصله‌ی خواندن کل مطلب را نداشته باشند! مثل موضوع حمایت شهید مطهری از تدریس مارکسیسم در دانشگاه که اگر به اصل سخنرانی مراجعه کنیم، متوجه شرط منطقی و استدلال قوی شهید مطهری و ایستادگی او در برابر دروغ‌های مدعیان آزادی مخصوصا کمونیست‌ها می‌شویم.

متاسفانه گاهی در پس چنین تحلیل‌های آسانی، ردپای آدم‌هایی دیده می‌شود که خود را نخبه، فرهیخته و یا روشنفکر می‌دانند. طبعا شیوه این آدمها در رد و اثبات قضایا باید شیوه‌ای علمی و منطقی باشد اما در عمل عکس این حالت را می بینیم. یعنی پناه بردن به همان تحلیل آسان!

ادامه این بحث در فرصتی دیگر…

* «تحلیل آسان» عنوان مقاله ای از شهید سید مرتضی آوینی

 1. ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۰ در ۲۳:۴۹ | #1

  گاهی وقتها زمانی که با مخالفین رو در رو بحث میکنم و یا در فضای مجازی با آنها سخن میگویم و به هیچ وجه زیر بار نمیروند …نمیدانم چه بکنم…

  فقط آیات سوره بقره یادم میاد که بنی اسرائیل چطور بهانه جو بودند …

  تنها دلیلی که ب ذهنم میرسد این است که مخالفین از روی لجبازی آخرتشان را بر باد فنا میدهند ..اینها اگر به قبر و مگ و عذاب الهی ایمان داشتند این نمی شدند ..
  فقط لج و لجبازی هست که مانند غباری نمیگذارد نور حقیقت را ببینند…

  امیدوام روزی مخالفین انقلاب و رهبری به راه راست هدایت شوند و خودشان حقیقت را در یابند..
  من که نا امید شدم از بس سخنان تکراری و هیچ و پوچ و بی ارزش مخالفین نظام اسلامی را گوش کردم

  [پاسخ]

  رامین پاسخ در تاريخ خرداد ۱ام, ۱۳۹۰ ۱۲:۱۶ ق.ظ:

  قرار نیست کسی زیر بار حرف دیگری برود. در آن صورت اختلاف سلیقه و فکر که مفهومی ندارد. قرار است از این بحثها اشخاص ثالث حرف حق را برداشت کنند. والسلام

  [پاسخ]

  آگاهي پاسخ در تاريخ خرداد ۱ام, ۱۳۹۰ ۱۲:۴۹ ب.ظ:

  آقا ما منتظریم تا اسم اون ۱۲ نفر شهید را بیاری(و قرار شد که دیگه از اسم محمد مختاری مایه نذاری)
  راستی اون رفیقت همسنگریها هم که قرار بود اسم دوست شهیدش را بگه کجاست؟

  [پاسخ]

  پسر شجاع پاسخ در تاريخ خرداد ۲ام, ۱۳۹۰ ۱۲:۴۶ ق.ظ:

  اینم اون ۱۲ نفر
  نادر بابایی..میدان کاج
  امیر هوشنگ صادقی
  صفا برمکی..میدان کاج
  رضا آدینه وند..کارگر شمالی
  محمد صفرپور..کارگر شمالی
  رحیم درواخ ….کارگر شمالی
  میلاد شایسته آذر…پایگاه بسیج
  خدایار ترنج سیمین….پایگاه بسیج
  آرمان صفدر زاده گناوه..پایگاه بسیج
  صبا بیرانوند…پایگاه بسیج
  سید رمضان صالح نژاد…کوچه لاله
  سبحان خناری…میدان آزادی

  [پاسخ]

  آگاهي پاسخ در تاريخ خرداد ۲ام, ۱۳۹۰ ۸:۳۶ ق.ظ:

  چون قرار شد هر چیزی را راحت قبول نکنیم من یک جستجوی کوچولو تو گوگل کردم تا اسم این شهدایی که شما فرمودید را پیدا کنم و حالا نتایج را با هم مرور می کنیم:
  نادر بابایی: نادر بابایی، فارغ التحصیل رشته دامپزشکی، در ارتباط با بازداشت گسترده معترضان خیابانی در روز عاشورا بازداشت شده است و هم اکنون پس از انتقال …

  امیر هوشنگ صادقی: هیچ نتیجه ای نداشت
  صفا برمکی: هیچ نتیجه ای نداشت
  رضا آدینه وند: هیچ نتیجه ای نداشت
  محمد صفرپور: هیچ نتیجه ای نداشت
  رحیم درواخ: هیچ نتیجه ای نداشت
  میلاد شایسته آذر: هیچ نتیجه ای نداشت
  خدایار ترنج سیمین: هیچ نتیجه ای نداشت
  آرمان صفدر زاده گناوه: هیچ نتیجه ای نداشت
  سید رمضان صالح نژاد: سید رمضان صالح نژاد جانباز ۷۰ درصد مازندرانی در رشته تیراندازی بازیهای آسیایی گوانگجو مدال طلا گرفت.
  سبحان خناری: هیچ نتیجه ای نداشت.
  آقا خودت را مسخره کردی یا ما را؟
  آقای امید حسینی لطفا نظارت کن تا دیگه از این جور حرفها اینجا ننویسن………………….آخه این چه وضعشه

  مسلم پاسخ در تاريخ خرداد ۱۷ام, ۱۳۹۰ ۶:۱۰ ب.ظ:

  پیر شجاع : قرار بود یه زحمت کوچیک بکشید و با هم بریم دیدن خانواده چند تا از این شهدا.
  خدا را شکر که بالاخره این افراد موهومی اسم و رسم پیدا کردند. من هنوز هم پایه هستم و حالا که اسمشون رو پیدا کردی لابد آدرسشون رو هم می تونی پیدا کنی. یه قرار بذار با هم بریم دیدنشون.

 2. منتظر ظهور یا شهادت
  ۱ خرداد ۱۳۹۰ در ۰۰:۰۹ | #2

  این حدیث هم تقدیم به آهستان ؛ باشد که ایجاز را رعایت کند :

  (( *** خیرالکلام ما قلّ و دلّ و لم یمل *** )) بهترین سخنها آن است که کوتاه باشد، با دلیل و سند باشد، و ملال آور نباشد.

  ———————————————————–

  همش سه تا کلمه است :

  قَلّ و دَلّ و لم یمل

  [پاسخ]

 3. ۱ خرداد ۱۳۹۰ در ۰۶:۱۰ | #3

  به نام خدا سلام. مصاحبه ی اختصاصی با مهاجر. در وبلاگ جرس(جنبش راه سبز) http://www.rahesabze.mihanblog.com :mrgreen::mrgreen::mrgreen:

  [پاسخ]

  سید سعدی علوی پاسخ در تاريخ خرداد ۱ام, ۱۳۹۰ ۱۰:۲۰ ق.ظ:

  مطلب مورد نظر هم اکنون به ثبت رسید :mrgreen::mrgreen::mrgreen:

  [پاسخ]

 4. ۱ خرداد ۱۳۹۰ در ۰۹:۰۹ | #4

  سلام. با “عصای موسی” به روزم.
  سر بزنید و نظر یادتون نره.
  یا علی
  http://www.medad-shami.mihanblog.com

  [پاسخ]

 5. رامین
  ۱ خرداد ۱۳۹۰ در ۱۲:۳۳ | #5

  الآن دوستان طوری این قضیه ارتباط دولت با رمالان و جن گیران را مطرح می کنند که مثل اینکه در همین چند ماه اخیر اتفاق افتاده و خود دوستان اصولگرا برای اولین بار پی به این حقایق برده اند. در حالی که ۳-۴ سال پیش اصلاح طلبا در رسانه ها و روزنامه هاشون همه اینها رو مطرح کردند که اون زمان شما ها در روزنامه ها تون این حرفارو تکب و پیشنهاد برخورد با این رسانه ها رو میدادید. من الان به چند نمونه از این انحرافات را در دولت نهم میاورم:
  ۱- قضیه هاله نور که در آن زمان روزنامه های اصولگرا یا آن را بایکوت خبری کردند و یا توجیه.
  ۲- این گفته رییس جمهور در سال ۸۶ که “جامعه را امام زمان مدیریت میکند” جالب است آقای مصباح که حالا به این حرف رییس جمهور انتقاد می کنند ،در آن سال این حرف را تایید کرده و حتی یکی از نزدیکانشون (علم الهدی امام جمعه مشهد) به شدت انتقاد مطبوعات و افراد اصلاح طلب را به این حرف محکوم کرده و از این حرف احمدی نژاد طرفداری تمام کرده بود.
  ۳- مقاله معروف منتجب نیا در روزنامه اعتماد ملی که در آن به چند مورد اشاره شده بود:
  الف- بنا به گفته یکی از نزدیکان به دولت “در یکی از جلسات رییس جمهور با رهبری، ایشان از برخی کارهای احمدی انتقاد کردند، بعد از اینکه جلسه تمام شد، رییس جمهور در بیرون از جلسه گفته بود: ایشان فکر میکنند من رییس جمهور ایشان هستم، در حالی که من رییس جمهور امام زمانم.
  ب- در هنگام صرف غذا در هیئت دولت همیشه یک بشقاب و قاشق خالی در جلوی یک صندلی خالی موجود هست. در آن زمان روزنامه کیهان به این گفته های منتجب نیا واکنش تند نشان داد و خواستار رسیدگی قوه قضاییه به توهینهای او شد. (اگر توهین و تهمت بود پس چرا قوه قضاییه هیچ وقت به آن رسیدگی نکرد.)
  ۴- ادعای چندین باره روزنامه ها به سفر چندین باره نزدیکان احمدی نژاد به هند برای دیدار با مرتاضان هندی.
  شما همه این موارد را می دیدین ولی چون به رأی و حمایت های احمدی نژاد احتیاج داشتید یا در قبال آنها سکوت میکردید یا تکذیب و یا توجیه میکردید.

  [پاسخ]

  رامین پاسخ در تاريخ خرداد ۱ام, ۱۳۹۰ ۱۲:۴۴ ب.ظ:

  ضمنا کشیدن جاده برای مسیر ظهور امام زمان را در زمان شهرداری اش را به موارد بالا اضافه کنید.

  [پاسخ]

  آگاهي پاسخ در تاريخ خرداد ۱ام, ۱۳۹۰ ۱۲:۵۲ ب.ظ:

  “رئیس جمهور مملکت را که مورد اعتماد مردم است، به دروغگویی متهم کردند”
  چه جمله های آشنایی… 8O

  [پاسخ]

  س پاسخ در تاريخ خرداد ۳ام, ۱۳۹۰ ۴:۴۰ ق.ظ:

  آیا رییس جمهور و وزیران کارشان را با رمالی انجام میدهند یا مشایی این ارتباطات را دارد؟ این تهمت بزرگیست. وزیران و رییس دولت کار میکنند اگر جنگیر بودند نیازی به این تلاشها نداشت. شما مبحث را خلط کرده اید.

  [پاسخ]

  مبارزه با فتنه وجریان انحرافی پاسخ در تاريخ خرداد ۳ام, ۱۳۹۰ ۱۱:۴۷ ق.ظ:

  اقای س ناراحت نباش به دکتراحمدی نژاد میگم همین امروز مشائی رو کت بسته تحویل
  بده بسیج و وزارت اطلاعات . :mrgreen::mrgreen::mrgreen:

  [پاسخ]

 6. rahjoo
  ۱ خرداد ۱۳۹۰ در ۱۶:۳۷ | #6

  اقای امید حسینی : هفته پیش مطلبی را درجواب نوشته اتان ، نوشتم وبرایتان ارسال کردم شما نوشته مراحدود بیست ساعت پس ازارسال به اهستان بروز کردید . یعنی انقدربروزکردن ان طول کشید که صفحه یک گنجایش نوشته ها را نداشت واهستان مجبوربه گشایش صفحه دوم را نمود ودراین زمان بود که نوشته من بروز شد اونم نه درصحفه دو ،که درصفحه یک . دوست عزیز: اگر نوشته قابل درج نبود خوب ازهمان اول میگفتید وتکلیف من ویا امثال منو روشن میکردید . واگر قابل درج بود؛که بود ؛ خوب بی انصاف چرا اینقدر دیر،وازان مهمتر چرادرصحفه اول اونم نه درانتها که چند پیام بالاتر ؟ اینه که بد ندیدم اینو بنویسم تا شما اگر توضیحی ویا دلیل قابل قبولی دارید بنویسید.

  [پاسخ]

 7. حرف حساب
  ۱ خرداد ۱۳۹۰ در ۱۷:۴۱ | #7

  آقای حسینی این موضوع از یک جنبه دو وجه دارد ۱- آن دسته از تحلیل هایی که باب میل ما هستند و۲- آنهایی که باب میل ما نیستند. هر دو اینها در یک چیز مشترکند و آن اینکه با واقعیت متن فاصله دارند. هر دو اقتباسی و بر اساس میل خودشان مطلبشان را تهیه کرده اند. این بی تقوایی شامل هر دو طرف می شود. یک طرف ادعای تقوی ندارد ولی دیگری در قالب تقوی و مسائل ارزشی بی تقوایی می کند. مهم این است به قول رهبر نسبت به دشمن هم بی انصافی نکنیم. دوست عزیز ارزشی من، چرا بیشتر و شاید تماما روی بی تقوایی های یک طرف تمرکز کرده اید ؟ آیا شما مطالبی که عرض کردم را قبول ندارید؟ قبول ندارید که روزنامه ها و سایتهای به اصطلاح ارزشی سناریو پردازی می کنند و مثلا می گویند در محفل داخلی فلان اشخاص و بهمان حزب این مسائل مطرح شد و یا سخنرانی ها را سانسور می کنند و …

  [پاسخ]

 8. رامین
  ۱ خرداد ۱۳۹۰ در ۲۰:۰۳ | #8

  مثل اینکه یک نماینده از این سایتها و روزنامه های ارزشس در جلسات محرمانه اصلاح طلبابرای خبررسانی حضور دارند.و یا اینکه در این جلسات در هر جایی باشند دستگاه شنود بدون اطلاع افراد حاضر در جلسه کار گذاشته اند.

  [پاسخ]

  رامین پاسخ در تاريخ خرداد ۱ام, ۱۳۹۰ ۸:۰۴ ب.ظ:

  حالا شمااین مطالب رو جدی نگیرید.

  [پاسخ]

 9. majnoon
  ۱ خرداد ۱۳۹۰ در ۲۰:۰۳ | #9

  bahs kardan ba shoma feyede nadarad jenabe omid jan . khodam va hamegiro davat mikonam be tahamole gozashte zaman ta haghayegh bishtari roshan gardad.khahid did ke emam rahmatollah alai chize motemayezi bood (balke chizi dar khalafe jahate chizhaye jarii)

  [پاسخ]

 10. ۱ خرداد ۱۳۹۰ در ۲۰:۱۵ | #10

  بهترین قسمت نوشته ی شما همین قسمت است:

  و یا صحیفه ۲۱ جلدی امام خلاصه می‌شود در چند پاراگراف خاص. گاهی هم عمدا و سهوا دو سه پاراگراف جدید به صحیفه اضافه می‌شود. مثلا «سپاه نباید مردم را بزند!» منبع؟ جلد چهارم صحیفه. یعنی جلدی که مربوط به سخنان قبل از انقلاب امام است!

  واقعا همینطور است! البته حالا که خیلی کم شده سال ۸۸ که اوضاع افتضاح بود هر کسی مفسر قرآن شده بود و با یک تفسیر یک خطی به خیال خودش! ضدیت نظام را با اسلام!!! به اثبات می رساند!!!

  موفق باشید. یاعلی(ع)

  [پاسخ]

 11. ميثم
  ۱ خرداد ۱۳۹۰ در ۲۰:۴۳ | #11

  من هم میتونم یه تحلیل اسان بدم؟ سر این حکایت کجاست که هر کس مقابل رهبر فرزانه شما بایستد با تمام اشتباهات قبلی باز هم محبوب ملت میشود؟ هرکس به اخر عمر نزدیک میشود و تنها دغدغه اش نام نیک و خدابیاموزی است مقابل رهبر فرزانه شما می ایستد!

  [پاسخ]

 12. رامین
  ۱ خرداد ۱۳۹۰ در ۲۱:۳۴ | #12

  آقای حسینی، یک سؤال اساسی از شما دارم: آیا از نظر شما مشکل دولت فقط جریان انحرافی و در راسش مشایی هست. اگر احمدی نژاد مشایی را کنار بگذارد شما دوباره طرفدارش می شوید؟ آیا تخلفات دیگر که اکثرا جنبه مالی دارند مسئله قابل توجهی نیستند؟ مسائلی همچون: عدم واریز ۱میلیارد دلار از درآمد نفتی در سال ۸۵ و ۱۱ میلیارد دلار در سال ۸۸ به حساب ذخیره ارزی، خالی بودن حساب ذخیره ارزی بنا به اعتراف وزیر اقتصاد در جلسه با نمایندگان مجلس، انحراف ۶۰ درصدی دولت در بودجه سالهای مختلف،مسایل مالی مطرح شده درباره محصولی و رحیمی و بقایی و رشوه ۵ میلیون تومانی رحیمی به نمایندگان در صحن علنی مجلس برای باز پس گیری استیضاح کردان و … ، ۳۰۰ میلیارد تومان هزینه فاقد سند در زمان شهرداری احمدی(البته این مربوط به شخص احمدی است نه رییس جمهوری). آیا رسیدگی به این کارها مهم نیست؟ در همه کشورهای دنیا اگر یکی از این مسایل اتفاق بیافتد حتی احتمال سقوط دولت بوجود می آید. خوشحال میشم نظرتان را بیان کنید.

  [پاسخ]

 13. جلبک
  ۱ خرداد ۱۳۹۰ در ۲۲:۰۱ | #13

  عزیزان طبق اخبار واصله آقای غفاری رمال و جنگیر معروف با سیدمحمد خاتمی رفت آمد خانوادگی داشته باور نمیکنین آقای احمدی اطلاعات دقیقی دارن آ.

  [پاسخ]

 14. جواب حساب
  ۱ خرداد ۱۳۹۰ در ۲۳:۱۷ | #14

  جناب آقای صاحب سایت طوری از شیوع تحلیل های آبدوخیاری می نالند که هر کس نداند فکر میکند طیف خودشان علامه دهر هستند و اصلا و ابدا توسط همین جور تحلیل های دوزاری مطرح نشدند و عوام فریبی نکردند :mrgreen:
  بابا شما خودتان اوستای این جور پوپولیسم و روان نویسی هستی حالا که دست زیاد شده احساس خطر کردی و ناراحت شدی ؟

  [پاسخ]

 15. حسین
  ۲ خرداد ۱۳۹۰ در ۰۴:۲۲ | #15

  امید خان عزیزم این چه بحث هاییست مه بیهوده راه میاندازی فعلا به قیافه خوشگل اخمدی نزاد به صورت بی چین وچروکش به پوست لطیف مثل برگ گلش دقت کن تا از گل وگلزار بی نیاز شوی
  ما را باش که خیال کرده بودیم مموشی ده روز از اقا قهر کرده حالا نگو شیطون مشغول جراحی پلاستیک وتزریق زل وترمیم چین وچروک بوده
  تا کور شود هر انکه نتواند دید
  بهر حال خیال ما از غیبت ایشان راحت شد

  [پاسخ]

  عون پاسخ در تاريخ خرداد ۲ام, ۱۳۹۰ ۸:۳۸ ق.ظ:

  میشه یه عکس ار خودت بذاری ببینیم چقدر خوشکلی یوزارسیف؟
  به جای تمسخر مردم مانند مردم دوره جاهلیت یه کمی مطالعه کن دوقرون حرف حساب بزنی….

  [پاسخ]

 16. آگاهي
  ۲ خرداد ۱۳۹۰ در ۰۸:۳۹ | #16

  آقای امید حسینی عزیز لطفا رو نظراتی که اینجا گذاشته میشه نظارت کن لطفا
  پسر شجاع نوشته:
  اینم اون ۱۲ نفر
  نادر بابایی..میدان کاج
  امیر هوشنگ صادقی
  صفا برمکی..میدان کاج
  رضا آدینه وند..کارگر شمالی
  محمد صفرپور..کارگر شمالی
  رحیم درواخ ….کارگر شمالی
  میلاد شایسته آذر…پایگاه بسیج
  خدایار ترنج سیمین….پایگاه بسیج
  آرمان صفدر زاده گناوه..پایگاه بسیج
  صبا بیرانوند…پایگاه بسیج
  سید رمضان صالح نژاد…کوچه لاله
  سبحان خناری…میدان آزادی

  منظورش شهدای بسیجه… ومن رفتم یک جستجوی کوچولو کردم تو گوگل و اینم نتیجه اش:
  نادر بابایی: نادر بابایی، فارغ التحصیل رشته دامپزشکی، در ارتباط با بازداشت گسترده معترضان خیابانی در روز عاشورا بازداشت شده است و هم اکنون پس از انتقال …

  امیر هوشنگ صادقی: هیچ نتیجه ای نداشت
  صفا برمکی: هیچ نتیجه ای نداشت
  رضا آدینه وند: هیچ نتیجه ای نداشت
  محمد صفرپور: هیچ نتیجه ای نداشت
  رحیم درواخ: هیچ نتیجه ای نداشت
  میلاد شایسته آذر: هیچ نتیجه ای نداشت
  خدایار ترنج سیمین: هیچ نتیجه ای نداشت
  آرمان صفدر زاده گناوه: هیچ نتیجه ای نداشت
  سید رمضان صالح نژاد: سید رمضان صالح نژاد جانباز ۷۰ درصد مازندرانی در رشته تیراندازی بازیهای آسیایی گوانگجو مدال طلا گرفت.
  سبحان خناری: هیچ نتیجه ای نداشت.

  این چه وضعشه………..لطفا نظارت کن

  [پاسخ]

  ***** پاسخ در تاريخ خرداد ۲ام, ۱۳۹۰ ۸:۵۱ ق.ظ:

  اگاهی جان. احتمالا” این دوازده نفر در حوادث سال ۸۸ با خمپاره و بمب توسط منافقین کوردل و تا دندان مسلح شهید شدند که قابل شناسایی نبودن و جز شهدای گمنام بودند!

  [پاسخ]

 17. آگاهي
  ۲ خرداد ۱۳۹۰ در ۰۹:۲۵ | #17

  مسئله شهید شدن این افراد نیست…مسئله اینه که اصلا همچین آدمهایی وجود خارجی ندارن یعنی هیچ اسمی ازشون تو گوگل نیست
  مثلا دقت کن:
  سید رمضان صالح نژاد: سید رمضان صالح نژاد جانباز ۷۰ درصد مازندرانی در رشته تیراندازی بازیهای آسیایی گوانگجو مدال طلا گرفت.
  و من نمی فهمم اینها تو این ۲ سال کجا بودن و چرا ما تا حالا اسمشون را نشنیده بودیم.

  [پاسخ]

  ***** پاسخ در تاريخ خرداد ۲ام, ۱۳۹۰ ۹:۵۹ ق.ظ:

  منم منظورم این بود که این ادعاها دروغه. اگر فقط یک بسیجی کشته شده بود(چه برسه به ۱۲ نفر) تو بوق و کرنا کرده بودن و تا همین الان صدا و سیما جمهوری اسلامی مگه ول می کرد.

  [پاسخ]

  آگاهي پاسخ در تاريخ خرداد ۲ام, ۱۳۹۰ ۱۲:۰۲ ب.ظ:

  دوست عزیز******** من چون قراره که دیگه به همه چی واقعی نگاه کنم باید بگم که بسیج ۲ کشته در جریان مسائل داشته و فکر کنم اسماشون این بوده:
  شهید حسین غلام کبیری
  شهید امیر حسام ذوالعلی
  که انها را هم من ۱۰۰% مطمئن نیستم
  ولی در مورد این ۱۲ نفر اصلا هیچ اسمی ازشون موجود نیست…من نمی دونم این پسر شجاع از کجا پیدا کرده اینارو

  [پاسخ]

 18. ۲ خرداد ۱۳۹۰ در ۱۶:۳۲ | #18

  سری بزنید خوشحال می شویم
  یاعلی

  [پاسخ]

 19. ۳ خرداد ۱۳۹۰ در ۰۲:۰۵ | #19

  با سلام…
  ما به دلیل حمایت از مواضع روشن رییس جمهور و دفاع از خط اصیل امام و رهبری و اعتراض به افراطیون صاحب تریبون که برخلاف نظری رهبری دفع حداکثری دارند “فیلتر ” شدیم…

  ما به راه روشنمان ادامه خواهیم داد…

  آدرس جدید وبلاگ رییس جمهور ایرانیان را منتشر کنید …

  http://www.iranian-president.blogfa.com

  من الله توفیق

  [پاسخ]

 20. ۳ خرداد ۱۳۹۰ در ۰۲:۰۷ | #20

  قبل از آنکه” فیلتر ” شویم از ما دیدن کنید…

  وبلاگ رییس جمهور ایرانیان :

  http://www.iranian-president.blogfa.com

  [پاسخ]

 21. حرف حساب
  ۳ خرداد ۱۳۹۰ در ۱۱:۵۲ | #21

  مثلا جناب آقایان ارزشی که لباس پیامبر را هم به تن دارد در جایی گفته بود که خاتمی حتی یک بار هم جبهه نرفته بود چند رو بعد عکس های خاتمی را در دوران دفاع مقدس منتشر شد. و یا گفته بودند که آقای هاشمی در روز انتخابات در سر صندوق از اطرافیان می پرسد کد چند؟ (بیان به مضمون) کنایه از این که به فلانی رای بدهید بعد از چند روز فیلم کامل رای دادن آقای هاشمی را روی سایتها گذاشتند آیا درست است که چیزی بگوئیم که دیگران خوششان بیاید ولی ….

  [پاسخ]

 22. ۴ خرداد ۱۳۹۰ در ۱۴:۴۷ | #22

  مهندس مشایی:

  این حرف من (مکتب ایرانی) حرف جدیدی نبود، بلکه حرف امام است. امروز حرف‌های مختلفی در دنیا به نام اسلام زده می‌شود آیا ما قبول داریم؟ درحالی که ما قبول نداریم. بلکه اسلامی را قبول داریم که در ایران مستقر است. مکتب ایران را در سخنرانی خود تصریح کردم که اسلام ناب این است. اندیشه ناب این است، ولی تعجب می‌کنم البته آیه قرآن است. اینها را به قرآن ارجاع می‌دهم. البته به خاطر ظلمی که به بنده می‌کنند برخی‌ها می‌گویند شما خیلی ساکت هستید. بنده می‌گویم اینها را واگذار کردم به خدا و فکر می‌کنم خداوند از بنده بخشنده‌تر است که این به نفع اینها است…

  از رییس جمهور ایرانیان دیدن نمایید…

  http://www.iranian-president.blogfa.com

  [پاسخ]

 23. یاسینی
  ۶ خرداد ۱۳۹۰ در ۱۰:۵۵ | #23

  خداوند جای حق نشسته یکی یکی دارید حسابی میچائیدا
  عجب ای دل عاشق

  تو هم حوصله داری

  تو سینه نشستی

  هزارتا گله داری

  یه روز عاشق نوری

  یه روز سوت و کوری

  یه روز مثل حبابی

  یه روز سنگ صبوری

  پر از اشک و هراسی

  همیشه بی حواسی

  پر از حرفی و خاموش

  یه قصه ی فراموش

  پر از راز نگفته

  یه کوله بار بر دوش

  یه بی طاقت خسته

  به انتظار نشسته

  یه روز رفیق راهی

  سفرهای پیاده

  به اندازه ی عشقی

  پر از حرفهای ساده

  واسه روزهای رفته

  سفر قصه ی خوبه

  چراغ روشن راهه

  قشنگیه غروبه

  [پاسخ]

 24. ۱۴ آذر ۱۳۹۰ در ۱۶:۰۸ | #24

  سلام امید حسینی عزیز این مطلبت رو در وبلاگم درج کردم. همون موقع که تقریر کردید خونده بودم و خیلی فیض بردم. اما داغ دلم در بحث کردن با یکی از مخالفین فکریم که شیوه بحثش استفاده از همین تحلیل های آسان بود دوباره تازه شد.
  از نظر بنده حقیقت اقبال خیلی از افراد به آثار دکتر شریعتی و فراراز آثار شهید مطهری به همین روحیه بر میگرده.
  و ایضا کم بود سرانه مطالعه در کشور خودش یکی از علل اصلی رسوخ چنین روحیه ای در بین مردم کشور ماست.
  درد خیلی بزرگیه.
  خدا توفیقتون بده.

  [پاسخ]

برگه نظرات
1 2 8526
 1. بدون بازتاب

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: