خانه > دفاع مقدس, شخصي > تير برق چوبي

تير برق چوبي

در يكي از روزهاي اسفندماه سال 69 درست در روزهايي كه همه مردم مطابق معمول داشتند براي عيد نوروز آماده مي‌شدند، پيرمرد هم آرام آرام داشت از تير برق بالا مي‌رفت. بالا رفتن از تير برق شغلش بود. البته براي آدمي در سن و سال او كار سختي بود، اما چاره‌اي نداشت. با اين كه مي‌توانست پيري و سن و سال و سابقه كار و بازنشستگي يكي دو ماه آينده‌اش را بهانه كند، اما هرگز چنين نكرد. وقتي تنبلي و بي‌حالي و از كار در رفتن بعضي همكارانش را مي‌ديد، خودش آن كفش‌هاي تيغه دار را به پا مي‌كرد و كمربند مخصوص را هم به كمرش مي‌بست و آرام آرام از تير برق بالا مي‌رفت.

آن روزها هنوز رسم نبود كه براي تعمير و جابجا كردن كابل‌هاي برق، از ماشين بالابر استفاده كنند. سيمبان‌ها و كاركنان اداره برق خودشان از تير برق بالا مي‌رفتند. بارها و بارها بالا رفتن پيرمرد را ديده بودم. پيش بچه‌هاي هم سن و سال خودم پز مي‌دادم و پدر بزرگم را نشانشان مي‌دادم. چون مطمئن بودم كه بالا رفتن از تير برق كار هر كسي نيست. كار پدرزبرگ آنها هم نبود!

گاهي اتفاق مي‌افتاد كه در راه مدرسه و يا بازگشت به خانه و يا در كوچه‌ها و خيابان‌هاي اطراف خانه، پدر بزرگ را مي‌ديدم كه مشغول كار است. وقتي او را مي‌ديدم كه براي بالا رفتن از تير برق آماده مي‌شود، همان دور و بر مي‌ماندم و بالا رفتنش را تماشا مي‌كردم.

با ضربات پا تيغه‌هاي كفش مخصوص را محكم به بدنه تير برق چوبي مي‌كوبيد، بعد پاي ديگر را به تيربرق مي‌كوبيد و همزمان كمربندي را كه دور كمر و تيربرق بسته شده بود، بالاتر مي‌كشيد و مثل آدمهايي كه از نخل‌ها بالا مي‌روند، از تيربرق بالا مي‌رفت. بالا و بالاتر تا جايي كه به كابل‌ها مي‌رسيد. آنوقت مشغول كار مي‌شد.

من همان پايين منتظر مي‌ماندم تا كار پدربزرگ تمام شود و بيايد پايين. نگاهم مي‌كرد. با آنكه خسته بود، لبخندي مي‌زد. گاهي هم براي اينكه مرا اين‌و‌‌‌ر و آن‌ور بفرستد، سيگار را بهانه مي‌كرد و از من مي‌خواست كه پاكت سيگاري برايش بخرم. مي‌دانستم سيگار براي سلامتي‌‌اش مضر است، دكترها هم بارها اين را به او گفته‌ بودند، اما دلم نمي‌آمد با درخواستش مخالفت كنم. مي‌رفتم و برمي‌گشتم و پدر بزرگ از تيربرق پايين آمده بود.

مي‌گويند يك روز بالاي يكي از همين تيربرق‌هاي لعنتيِ چوبي بود كه خبر شهادت پسرش را به او داده بودند. البته نه كه همان بالا باشد و به او بگويند مصطفي شهيد شده. وقتي از تيربرق آمد پايين، به او «خسته نباشيدي» گفتند و بعد آرام آرام ماجرا را برايش تعريف كردند.

پيرمرد آن روز، زودتر از هميشه به خانه برگشت. مادربزرگ برايش چاي آورد. پدربزرگ چايش را خورد و از مادربزرگ پرسيد «اگر به تو بگويند كه مصطفي شهيد شده، چه كار مي‌كني؟» مادربزرگ هم جواب داد: «تحمل مي‌كنم» مادربزرگم هميشه مي‌گويد نمي‌دانم  آن لحظه چه كسي اين را بر روي زبانم جاري كرد؟! اگرچه بعدا شاهد گريه‌هايش بودم. البته پدربزرگ صبر عجيبي داشت، جلوي مردم گريه نمي‌كرد. بعضي شبها در تاريكيِ كوچه‌ها مخفي مي‌شد و آرام آرام گريه مي‌كرد…

***

دو سه ماه مانده به بازنشستگي، دستور دادند كه تيرهاي چوبي روستاهاي اطراف را بردارند و جايشان تيرهاي بتوني بكارند. تيرهاي چوبي قديمي بودند و نياز به تعويض داشتند. همه چيز به خير و خوشي داشت تمام مي‌شد تا اينكه در يكي از روزهاي اسفند 69، يعني همان روزهايي كه تقريبا همه مردم داشتند براي روزهاي عيد نوروز آماده مي‌شدند، پيرمرد خودش را براي بالا رفتن از يك تيربرق چوبي آماده مي‌كرد.

تير چوبي را برانداز كرد تا از محكم بودنش مطمئن شود. بچه هاي روستا آن اطراف مشغول تماشا بودند. پدربزرگ كفشك تيغه دارش را پوشيد. كمربندش را دور تير برق بست و آرام آرام بالا رفت. كابل اولي را جدا كرد. دومي را هم جدا كرد، سومي را هم. تيربرق انگار به همان كابل آخري وصل باشد. با جدا شدن كابل آخري، تيربرق از ريشه تكان خورد، شكست و مثل يك درخت بر روي زمين افتاد، با همان شدت و ضربت. پدربزرگ حتي فرصت باز كردن كمربند مخصوصش را هم نداشت.

 1. 30 می 2011 در 19:15 | #1

  خداوند رحمتشون کنه، البته اگه در قید حیات نیستند.

  [پاسخ]

  سید سعدی علوی پاسخ در تاريخ می 31st, 2011 5:53 ق.ظ:

  آخر ماجرا رو ما باید حدس بزنیم… خدا بیامرزدش

  [پاسخ]

  کانون وبلاگ نویسان فتح پاسخ در تاريخ می 31st, 2011 5:23 ب.ظ:

  اصولا احتمال زنده ماندن در چنین حادثه ای بسیار پایین است … :wink:

  [پاسخ]

 2. 30 می 2011 در 19:39 | #2

  تلخ بود.

  البته نه شهادتش!

  موفق باشيد. ياعلي(ع)

  [پاسخ]

  سید سعدی علوی پاسخ در تاريخ می 31st, 2011 5:55 ق.ظ:

  به نام خدا سلام. قسمت دوم از مطلب(شناخت عوامل بروز تنش) در وبلاگ(ضربت سبز)
  http://www.zarbatesabze.mihanblog.com

  [پاسخ]

  حسين پاسخ در تاريخ می 31st, 2011 9:02 ق.ظ:

  چشم … مي رسيم خدمتتان

  [پاسخ]

  موجی پاسخ در تاريخ می 31st, 2011 9:22 ق.ظ:

  چشم سید….به وبلاگت نظری می افکنیم.

 3. هموطن
  30 می 2011 در 20:14 | #3

  متاسفم. دست نوشته تان عمیقا متاثرم کرد. خیلی ماهرانه از کنار غم رد شده اید. متن به جای بر انگیختن احساسات ، مخاطب را حسی می کند. برای همین تا عمق جان خواننده نفوذ می کند.

  [پاسخ]

 4. موجی
  30 می 2011 در 20:38 | #4

  مرگ حق است. حدا بیامرزتش. روحشان شاد.

  حالا نگاه کن، الآن شروع میکنن داستان پیرمردی را که چند مدت پیش از طبقه هشتم آرپاتمانش پرید پائین را افسانه میکنند و چرا؟ چرا؟ چراهاشون شروع میشه. تفسیرهای بنی اسرائیلی خوندنی باید باشه.

  [پاسخ]

 5. 30 می 2011 در 20:41 | #5

  خدا بیامرزدشان … یاد این پیرترین رفتگر شهر افتادم …

  [پاسخ]

 6. 30 می 2011 در 21:00 | #6

  خداوند رحمتش کند
  با این کهولت سنش نان بازوی خودشرا میخورد ..
  پدر شهید هم بوده و انشالله با فرزندش محشور شود

  [پاسخ]

 7. 30 می 2011 در 22:52 | #7

  عجب موقعی این پستو گذاشتی…
  امروز این پیرمرد سنندجی رو نشنون میداد!! مسن ترین رفتگر تهران!!!
  با ماهی 200 تومن!! 18 سال دور از خانواده در تهران کار میکرد که تنها 10 سال براش بيمه رد شده بود!! صبحها تو پارکها ویلون بود!!
  بازنشستش نمیکردن، چون 10 سال براش رد شده بود!! تا اینکه امروز تو یکی از همین پارکها پیداش کردن!! بیمارستان بستریه!!
  تازه الان مسئولین زنگ زدن مشکل ایشون رو حل میکنن!! خیلی پر رو هستن اینا!! سیب زمینی شرف داره به خدا!! اینقدر بدن بعضیها که من به نیت این کمک کردنشون هم شک دارم!! مطمئنم پیرمرد بارها و پیش همه رفته!! تا دیدن رسانه‌ای شده!! همه یا از ترسشون جنبیدن!! یا رفتن عکس یادگاری بگیرن!!! الله اعلم!!

  [پاسخ]

 8. سیدنوید
  30 می 2011 در 23:24 | #8

  به نام خدا
  جالب بود

  [پاسخ]

 9. 31 می 2011 در 02:44 | #9

  سلام

  خدا رحمتشون کنه و ایشون و فرزندشون رو همنشین اولیای خودش در دیار باقی کنه انشاءالله.
  خیلی خوب و ماهرانه نوشته اید.
  ضمنا اگر دوست داشتید به اینجا هم سری بزنید:
  http://sobbh.wordpress.com/
  یا علی

  [پاسخ]

 10. petros
  31 می 2011 در 08:49 | #10

  خدا خودش وپسرش را بیامرزد اقای حسینی عزیز کاش تو ضیح میدادی چرا وبه چه علت وبلاگ شما هنوز فعال است من که هر چه فکر میکنم نمیتوانم دلیل قانع کننده ای پیدا کنم.

  [پاسخ]

  امید حسینی پاسخ در تاريخ می 31st, 2011 9:08 ق.ظ:

  يعني چي؟ من كه متوجه سوال شما نشدم؟ بيشتر توضيح بديد لطفا

  [پاسخ]

  petros پاسخ در تاريخ می 31st, 2011 9:53 ق.ظ:

  اقای حسینی عزیز انتقاداتی بسیار کمرنگ تر از اینهایی که خوانندگان اهستان از جمله شخص خودم مطرح کردیم باعث توقیف یک روزنامه فیلتر شدن یک سایت …. وخلاصه سراز نا کجا اباد دراوردن مسوول ان روزنامه یا سایت میشود.انتقاد مستقیم از جمهوری اسلامی واز شخص ولی فقیه جرم محسوب وپیگرد قضایی داردبرای من وخیلی ها عجیب است که چگونه یک وبلاگ اصولگرا چنین کامنتهایی را منتشر میکند؟این نوع کامنتها فقط در بالاترین یافت میشود.البته بنده از اینکه وبلاگ شما فعال است بی نهایت مسرورم وحرفهایی که سالها در دلم تلمبار شده بود را در اینجا مطرح کردم اما فعال بودن این وبلاگ برایم عجیب است وبا عرض معذرت از شما شک دارم که این وبلاگ طعمه ای باشد برای بدام انداختن منتقدین به نظام ولایت فقیه.بهر حال منون ازشما منتظر پاسختان میمانم.

  [پاسخ]

  امید حسینی پاسخ در تاريخ می 31st, 2011 10:07 ق.ظ:

  آها از اون لحاظ مي فرماييد. مشعوف شدم و البته ناراحتم كه شما مشتم رو وا كرديد و پشت پرده آهستان رو افشا كرديد. خوب چه كنيم؟ زندگي خرج داره ديگه. من مجبورم آي پي شما رو هر هفته تقديم اطلاعات كنم. خلاصه بدي خوبي از من ديديد، حلالم كنيد. شما شماره تلفن بده، هر وقت گرفتنت، ميام ازت دفاع ميكنم. قول مي دم :)

  غلامعلی یوسفی پاسخ در تاريخ می 31st, 2011 1:35 ب.ظ:

  جناب پتروس
  تاریخ نشان داده که ما ایرانی ها هیچگاه قدر داشته هایمان را ندانسته ایم.
  اکنون که به هر شکل و هر علت چنین امکانی بوجود آمده دوستان هم خودشان حد و حدود لازم را رعایت کنند تا تداوم داشته باشد.
  بخصوص دوستان آزادیخواه و دمکراسی طلب در نظر داشته باشند که رکن اساسی دمکراسی خویشتن داری است یعنی درحالیکه آزاد هستید و کسی مانع شما نیست، بتوانید خودتان را کنترل کنید.
  معمولأ مردمی که تجربه سیاسی شان کم است دچار تندروی و احساسات می شوند. تندروی، افراط و احساسات دیگر شایسته و زیبنده جامعه امروز ما نیست.
  اگر این جمله را عمیق بشنوید و بپذیرید هرگز دچار افراط نخواهید شد. ” حق و باطل در دو جبهه کاملأ جدا از هم قرار ندارد ” همان گروهی را که شما بر حق میدانید، خوب میدانید، بازهم در درون شان ایرادات و اشکالات بسیاری وجود دارد و همان گروهی را که دشمن دانسته و آرزوی حذف و نابودیش را دارید بازهم نقاط قوت بسیاری در درون خود دارند.
  این همه احساسات شدیدی که بعضی دوستان دارند بی مورد است. موفق باشید.

  موجی پاسخ در تاريخ می 31st, 2011 9:55 ق.ظ:

  آقای پطروس پطروس غالی…..توهم در حد تیم ملی!
  چرا و به چه علت وبلاگ فعال است؟!، چون نقطه نظرات شما عینأ و واقعأ مندرج میشود متعجبی؟
  نه اخوی این وبلاگ دام نیست، حرفت را بزن، استدلالت را مطرح کن و نگران چیزی نباش.
  گرچه گیرت بیاریم،کویر لوت پیادت میکنیم، مجوز تجمع هم میدیم، برو خوش باش.

  [پاسخ]

  موجی پاسخ در تاريخ می 31st, 2011 10:01 ق.ظ:

  آقای پطروس پطروس غالی رئیس پیشین سازمان ملل متحد.

  [پاسخ]

  petros پاسخ در تاريخ می 31st, 2011 10:46 ق.ظ:

  برادر موجی عزیز اولا که ایشان هیلا صدیقی است نه هیولا هیولا کسانی هستند که به این جوانان ظلم میکنند ومطمئنم شعرش را هم نخواندی که اینچنین لب به تمسخرش گشودی واز سرنوشتش هم بی اطلاعی مثل بعضی ها میگویی حالش خوبه کیهان هم نوشته کروبی هر روز میره استخر!!!!!!!!!!

  سید سعدی علوی پاسخ در تاريخ می 31st, 2011 2:12 ب.ظ:

  دوست خوب، ابتدا قانون جرایم رایانه ای رو در کتاب(قانون مجازات اسلامی) مطالعه کنید. مخصوصا” چاپ ۱۳۸۹ . مطالب این سایت برخلاف قانون نیست

  petros پاسخ در تاريخ می 31st, 2011 10:05 ق.ظ:

  دوست عزیز موجی جان بخدا توهم نیست ایا تا بحال نامه هیلا صدیقی را شنیدی؟ شعرش را چطور؟ومیدانی الان کجاست؟ایا روز بیست وپنج بهمن در شهر بودی تا فضای امنیتی بی سابقه را ببینی ماموران اماده با تجهیزات کامل وتعدادشان غیر قابل باور بود این که دیگه توهم نیست؟ البته مجوز تجمع شما نباید یدی اونی که باید بده هرگز اینکارو نمیکنه حتی از تشییع جنازه مخالفان هم ترس داره البته میدونم که میگی توهمه.توهم اونی داره که اعتراض مردم یونان وفرانسه واسپانیارو به مسایل بعضا اقتصادی ربط میده به انقلاب اسلامی وانتظار داره اونا هم بیان حکومتشونو عوض کنن ولی فقیه بذارن بالا سرشون.

  [پاسخ]

  موجی پاسخ در تاريخ می 31st, 2011 10:37 ق.ظ:

  نامه هیولای صدیقی را نخوانده ام ولی تصوریش را دیده ام.
  شعرش همونکه آه و ناله میکنه و میگه اینجاکجاست؟ اونجا کجاست؟ سرزمین من کو؟ ثقل زمین کجاست؟ این دکلمه ها را یوتیوب دیدم، نامه ای هم با دکتر خزئلی رد و بدل کردند.
  هیولا تهرونه، حالش هم خوبه.

  پسر شجاع پاسخ در تاريخ می 31st, 2011 12:33 ب.ظ:

  وقتی یه مشت اراذل و اوباش و دیوانه وروانی اکس و شیشه میزنند و می افتند بجان سطل آشغالهای بیچاره و آشغال سوزی کرده و مزاحم مردم و نوامیس آنها شده و حقوق شهروندی را پایمال میکنند و …..تیراندازی کرده و امثال ندا و مختاری و ژاله و دیگران را میکشند و …روز عاشورا هلهله و کف و سوت و شعار بر علیه آقا امام زمان عج و روزه خواری در ماه مبارک رمضان و …مسجد لولاگر را به آتش کشیده و قرآن سوزی میکنند و ….بسیجیان را بشهادت رسانده و …در همان 25 بهمن اون بسیجی که خواست عکس امام و رهبری عزیز را که توسط این روانیها زیر چرخهای ماشین مردم افتاده بود را بیرون کشیده و اونجوری زیر مشت و لگد و ….

  نباید قانونی باشه که جلوی این روانیها را بگیره ؟

  بیژن پاسخ در تاريخ می 31st, 2011 10:55 ق.ظ:

  موجی عزیز, گفتی که کویر لوت پیاده میکنی. اره همه میدونن که این حداقل کاریست که میکنی. انقدر گوته نظر و تنگ بینینید که مواجهه با شما به مثابه خودکشی و گناه کبیره است. شمایی که فقط خودتان را میبینید و ادای کورها را در اورده و زیر پاها لهش میکنید.اری, از شما بعید نیست. یک دست و یک کاسه کردن انسانها, این اشرف مخلوقات, کاری که خداوند در تغییرشان به پیامبرش امر به راهنمایی میکند و نه به جبر و عاقبت کافران و مشرکین را به خود واگذار میکند و اتش جهنم را مهیای پذیرائی شان. اری شما با ان انتحاریون القاعده و طالبان فرقی نداری و هر کدام به نیتی و عزمی راسخ از جان خود گذشته و دیگران را به قتل میرسانید. وخداوند بالاترین انتقام گیرنده و بخشنده است

  [پاسخ]

  موجی پاسخ در تاريخ می 31st, 2011 11:21 ق.ظ:

  تو بیژنی….
  این همه کلمه قلمبه سلمبه رو هم تلنبار کردی که خودت هم نمیدونی چی نوشتی؟
  بیچاره موسوی و کروبی که تو پیاده نظامشی،
  هر کی مارش نظامی خودش را میزند،
  مجوز کویر لوت را هم بهتون بدیم، تازه کلاهتان را باید به هوا بندازین.

 11. قرقیزستانی
  31 می 2011 در 09:19 | #11

  با عرض سلامن علیکم، خدمت آقای حسینی
  آقای حسینی، ما یک سؤالی کردیم، یک وقتی، تا شاید بتوانیم از زیر زبان شما، اطلاعات شخصیتان را بکشیم بیرون، ولی نشد.
  الآن این متن، خیلی شبیه داستان بود، البته یک کمی کوتاه بود و پرداختش بایست بیشتر می بود، ولی من احساس می کنم شما در هر زمینه ای، دستی دارید. احسنت، احسنت
  —-
  راستی ببخشید! خدا ایشان را بیامرزد، البته اگر زنده بودند، می دیدند که نوه شان به جایشان، دارند از تیرهای الکترونیکی فضای اینترنت، بالا می روند.

  [پاسخ]

  سید سعدی علوی پاسخ در تاريخ می 31st, 2011 4:06 ب.ظ:

  سلام. چی شدچرا نگفتی کی هستی؟ دوستان زیادی از سرتاسر شهرمون دارم :mrgreen::mrgreen:اما تا اونجا که یادم میاد از قرقیزستان دوستی نداشتم! من سعدی هستم و شما؟

  [پاسخ]

 12. آگاهي
  31 می 2011 در 10:02 | #12

  اقاي حسيني لطفاً اينقدر تند تند مطلب ننويسيد.
  دليلش هم اينه كه هنوز بحثهاي موجود در مطالب قبلي باز مونده و وقتي شما مطلب جديد مي نويسيد، كليه بحثها از ان مطلب به مطلب جديد مي رود و همه بحثهاي قبلي ناتمام مي ماند و اين فرصت خوبي است تا بعضي ها از زير بار جواب دادن شانه خالي كنند.
  و به همين علت است كه شاهد اينهمه بحث تكراري هستيم چون بحثهاي قديمي هنوز باز مانده اند.
  با تشكر

  [پاسخ]

 13. 31 می 2011 در 10:11 | #13

  من یک تار موی این پیر مرد رابا ارزش تر از تمام مسولین غربی میدانم

  مسولینی مانند برلوس کونی و اوباما و سران فرانسوی و انگلیسی و ….

  که شب و روز در مسائل جنسی بسر می برند ..

  غربیهایی که ادعای تمدن و دمکراسی و فرهنگ دارند اما مسولینشان فقط دنبال مسائل جنسی هستند و بس.
  مثلا بعنوان مثال خبرهای جدید را توجه فرمایید :
  جرج ترون وزیر مشاور خدمات عمومی فرانسه که متهم به رسوایی اخلاقی شده است ؛ مجبور به کناره گیری از سمت خود شد.

  دومینیک استراوس کان رییس فرانسوی و مستعفی صندوق بین المللی پول نیز دو هفته پیش به اتهام تلاش برای تجاوز به یک پیشخدمت هتل در آمریکا بازداشت و در نهایت مجبور به کناره گیری از سمتش شد.

  نمیخواهم اینجا در این باب بحث کنم اما .

  من بشخصه دستان این پیر مرد را اگر زنده بود با افتخار بوسه میزدم و یک تار موی این پیرمرد را با تمام مسولین غرب و اروپا عوض نمیکردم ..

  میان ماه من تا ماه گردون
  تفاوت از زمین تا آسمان است

  [پاسخ]

  رامین پاسخ در تاريخ می 31st, 2011 11:01 ق.ظ:

  اولا مسایل جنسی از اول خلقت در همه جا بود. حالا بعضیا خودشونو کنترل میکردند و بعضیا ظرفیتشو نداشتن و منحرف می شدند، ایران و آمریکا هم ندارد. بازم صد رحمت به غربیا که وقتی دیدند که مقامشان در موقعیتش سوءاستفاده کرده است با او برخورد میکنن و یا در بدبینه حالت حداقل یک دادگاه برای راضی نگه داشتن مردمانشان برگزار میکنند.داستان محاکمه شخص اول اسراییل (رییس جمهور ایرانی الاصل) را که مستحضر هستید. ولی در ایران محاکمه مسیولان خطاکار را که اصلا نباید فکرش را کرد(بنا به مصالح) بلکه حتی در باره افراد میانی همچون قتلهای محفلی کرمان و یا کوی دانشگاه همگی تبرئه می شند. من نمیدانم آیا پرت کردن چند نفر از طبقه 3 و 4 که همگی ضربه مغزی شده اند و یا کشته شدن 2 نفر جرم نیست.(قابل توجه آقای ده بی نمکی) و یا تجاوز و کشتن 6 نفر در کرمان.

  [پاسخ]

  ***** پاسخ در تاريخ می 31st, 2011 11:07 ق.ظ:

  اونجا اينقدر آزادي هست اگه طرف انحراف جنسي داشت سريع رسواش مي كنند نه اينكه سرپوش بزارن يا بنده خدايي كه قضيه رو لو داده يا براي كسي كه مورد تجاوز قرار گرفته مسئله درست كنن. بنابراين وقتي تو كشور ما با وجود اين همه محدوديت نبايد دلتونو خوش كنيد براي مسئولين همچين اتفاقايي نيافتاده يا نمي يوفته .
  البته به نظر بنده روابط جنسي مسائل شخصي هست و به كسي ارتباطي نداره (تجاوز جنسي قضيه اش فرق مي كنه).
  اونجا حداقل ادعاي مسلموني و مبارزه با به اصطلاح آزادي جنسي ندارند.فرمانده نيروي انتظامي رو كه فراموش نكردين با 6 تا زن لخت ؟ يا معاون دانشگاه زنجان؟ البته اينا يه خورده بي احتياطي كردن وگرنه لو نمي رفتن!

  [پاسخ]

  ***** پاسخ در تاريخ می 31st, 2011 11:10 ق.ظ:

  ((دومینیک استراوس کان رییس فرانسوی و مستعفی صندوق بین المللی پول نیز دو هفته پیش به اتهام تلاش برای تجاوز به یک پیشخدمت هتل در آمریکا بازداشت و در نهایت مجبور به کناره گیری از سمتش شد.))
  شاكي يه پيشخدمت هتل بود و متهم رئيس صندوق بين المللي پول. و با متهم چه برخوردي شد؟
  راستي با دانشجوياني كه معاون دانشگاه زنجان رسوا كردن چه برخوردي شد؟

  [پاسخ]

  رامین پاسخ در تاريخ می 31st, 2011 11:30 ق.ظ:

  البته مسایل جنسی یک امر ذاتی و طبیعی است، البته بعضیا بی ظرفیتی نشان میدن و دچار انحراف ممیشن. ولی بازم صد رحمت به غربیا که در مقابل سوء استفاده مسیولانشان می ایستن و یا در بدبینانه ترین حالت برای راضی نگه داشتن مردمشان یک دادگاه برای محاکمه شان تشکیل میدن. قضیه محاکمه رییس جمهور اسراییل را که مستحضر هستید.
  ولی در ایران اصلا واسه محاکمه مسیولین ارشد که نباید فکرش را هم کرد(مصلحت نظام) حتی افراد میانی اتوماتیک وار از هرگونه اتهامی تبرئه میشند. قضایای قتلهای محفلی کرمان و کوی دانشگاه را که خبر دارین. من موندم آیا پرت کردن مردم از طبقه 3و4 که همگی ضربه مغزی شده اند و یا کشتن 2 نفر در کوی دانشگاه و یا کشتن 6 نفر در کرمان به خاطر امر به معروف که حتی بعضیاشونو زنده به گور کردند، جرم نیست.
  آقای حسینی شما هم بیخود هر وقت کم میاری لینکها را حذف نکن.

  [پاسخ]

  رامین پاسخ در تاريخ می 31st, 2011 11:39 ق.ظ:

  یک سوال: آیا مقصر برق گرفتگی و فوت ایشان مسیولین غربند که شما با تمام وجود میکوبیدشان؟

  [پاسخ]

  امید حسینی پاسخ در تاريخ می 31st, 2011 11:58 ق.ظ:

  بي خود لينكها رو حذف نمي كنم. قبلا تذكر دادم. نظرات نامربوط رو بايد حذف كنم. مخصوصا در ذيل يك مطلب شخصي

  [پاسخ]

  سید سعدی علوی پاسخ در تاريخ می 31st, 2011 4:07 ب.ظ:

  لینک مهم نیست،مهم نیته :mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen:

  پسر شجاع پاسخ در تاريخ می 31st, 2011 12:43 ب.ظ:

  شما توی نت سرچ کن ببین آیا قانون شکنان از هر قشری مصونیت دارند ؟

  مثلا دیروز تو خبرها خوندم دوتا از مامورین نیروی انتظامی که به راننده پراید تیراندازی کرده و وی را کشتند یکی محکوم به اعدام و دیگری حبس ابد……..و یا مسببین کهریزک و یا اختلاس کنندگان بانکها و …..البته مهدی هاشمی استثنا هست …چون در رفت

  اینجور که شما میگویید نیست ..

  اما موندم اون زنده بگور کردن دیگه چه خبری بود و از کجا در آوردی

  [پاسخ]

  محمد پاسخ در تاريخ می 31st, 2011 1:05 ب.ظ:

  پسر شجاع من ضمن تایید حرف شما ،یک تار موی او را با ارزش تر از تمام رهبران و رییسان فعلی می دانم

  [پاسخ]

  پسر شجاع پاسخ در تاريخ می 31st, 2011 2:12 ب.ظ:

  منم که عرض کردم یک تار موی این مرحومم می ارزه به تمام زندگی رئیسان و رهبران فعلی غرب و اروپا

  [پاسخ]

 14. petros
  31 می 2011 در 10:22 | #14

  برادر من در همان کشورهای وحشی واستعمارگر رییس جمهور قدرتمند ترین کشور جهان بخاطر رابطه با منشی (البته سو استفاده از مقام)محاکمه ومحکوم شدخدا وکیلی زبانم لال اگر چنین چیزی در کشور ما اتفاق بیفتد ایا اصلا افشا میشود که پیگیری شود؟وبعد مگر در این سالها کم شایعات درباره فساد اخلاقی به افراد مختلف زده شده که به راست ودروغش کار نداریم کدام مورد پیگیری شده که شما الاناقای برلوسکونی را برلوس کونی خطاب میکنید؟او چه ازاری به شما رسانده؟مدافع او نیستم اما از گزینشی برخورد کردن متنفرم.

  [پاسخ]

 15. petros
  31 می 2011 در 10:26 | #15

  اقای حسینی عزیزاز شوخی شما ممنونم جالب بود اما باور کنید از این ماموران اطلاعات یا بقول شما سربازان گمنام امام زمان هیچ چیزی بعید نیست که شاید روزی من روستایی کارگر را در تلویزیون دیدید که دارم اعتراف میکنم که از امریکا واسراییل پول گرفتهودر موساد اموزش دیده ام وهمین جا از ملت شریف ایران عذر خواهی میکنم بابت انهمه خیانت وجنایت!!!!!!!!!!!

  [پاسخ]

  طبسی پاسخ در تاريخ می 31st, 2011 12:18 ب.ظ:

  با vpn بیا . البته از نوع خارجی.

  [پاسخ]

 16. mehdi
  31 می 2011 در 10:34 | #16

  مملکتی داریم ؟ این اصطلاح را زیاد این جا واونجا میشه دید ویا شنید واصولی درجائی بکار میبرند که کاربرخلاف عقل سلیم انجام میشه . من هرچی فکر کردم که چه جور بتونم ازاین اصطلاح منم استفاده کنم راه بهتری ازاین ندیدیم که بخشی از خبری که درسایت تابناک اومده را، صدالبته با اجازه امید حسینی عزیز، براتون اینجا بیاورم تا منم ازفیض استفاده ازاین اصطلاح متذللذ شده باشم .
  برنا نوشت: امروزه با تغيير تفريحات جوانان و قرار گرفتن قليان در صدر اين تفريحات،اين امر به برخي از چهره هاي سرشناس از جمله بازيگران، فوتباليست ها و مداحان نيز سرايت کرده است.

  بهترين جا براي اين افراد سفره خانه سنتي ميراث فرهنگي در ميدان هفت تير است، در آنجا چهره هاي آشنايي از جمله فوتباليست هاي معروف، مداحان اهل بيت و برخي از هنرمندان و خوانندگان را مشاهده مي کنيد، اينجا خبري از قليان ارزان نيست و با پرداخت17هزار تومان تنها مي توانيد از روي صندلي آنها را تماشا کنيد.

  [پاسخ]

  petros پاسخ در تاريخ می 31st, 2011 10:43 ق.ظ:

  اقا مهدی این خبر رامن در تابناک خواندم البته با اسامی ر.ب و ح.م.و..به سبک کیهان شریعتمداری بنظرم اگر قراره اینجوری اسم منتشر بشه اصلا نشه بهتره ولی در کل با اینکه با دود از هر نوعش مخالفم اما معتقدم هر کسی چه مداح چه فوتبالیست چه…. یک حریم خصوصی دارد که نباید به ان تجاوز کرد.

  [پاسخ]

 17. رامین
  31 می 2011 در 10:43 | #17

  خدا بیامرزدشان، میخواستم قضیه پیرمرد رفتگر را بگم که دیدم یکی از دوستان زحمتش را کشیده است. ولی یک سوژه ای که این تازگیها کمتر بهش پرداخته اند: دزدیده شدن ابر های ایران برای کاهش بارندگی در ایران به دست غربی ها!!!. این توهم رااحیاناً موسوی و کروبی نزده که شما در این 2 سال اینها را به توهم محکوم کرده اید، بلکه این توهم را رییس جمهور 24میلیونیتان زده است.

  [پاسخ]

 18. mehdi
  31 می 2011 در 11:11 | #18

  به پسرشجاع . هموطن کوشا وپرتلاش من . اینکه پیرمرد نمونه امید حسینی؛ انسانی شریف ، زحمتکش ، رنج دیده وصدالبته مورد احترام هست ، برمنکرش نفرین ولعنت دوصد بار.البته من دراین باره شما را درک میکنم وبه احساس دینیتان احتارم میگذرام . ولی نمیتونم اینو بفهمم که این چه ربطی به سکس تمام رهبران غرب داره واونم شب وروز . نگاه کنید فکت ازنوشته خودتونه . مسولینی مانند برلوس کونی و اوباما و سران فرانسوی و انگلیسی و ….
  که شب و روز در مسائل جنسی بسر می برند .«مسولینی مانند برلوس کونی و اوباما و سران فرانسوی و انگلیسی و ….
  که شب و روز در مسائل جنسی بسر می برند ..» خوب اینکه سکس یکی از مهمات ابنای بشرهست نمیشه رد کرد واین مسئله دراسلام هم مطرحه واتفاقا بسیار هم مطرحه. بطوریکه ایت الله خمینی دررساله اشان به مسئله سکس اشارات فراوانی دارند وحتی نزدیک شدن ازپشت ، بزن را،هم تجویز کرده اند . خوب اینکه انها هم به سکس بپردازند مسئله ای بدهیست ،ولی اینکه شب وروز کارشان این باشه ؟یه کمی جای سوال داره . خوب اینطورباشه ؛ پس کی معضلاتشان کشورشان را بررسی میکنند. کی گرانی را مهار ، بیکاری را درمان ، وکشورشان را سر سامان میدن تا مثل خاورمیانه وایضاکشورما، نریزن توخیابان . اگر اونطوریکه شما میگید باید الان مردم بخاظر معضلاتشان شب وروز مثل خاورمیانه درخیابان ومرگ بر رهبرانشان سر دهند . یادتان نرود همین دوسه ماه پیش مقام رهبری گفت که بزودی حرکات خاورمیانه به اروپا هم سرایت میکنه، البته دراروپا تاکنون که اتفاقی نیفتاده واتفاق انچنانی هم که درخاورمیانه بوددرانجانخواهد بود .باز خود شمادو نمونه ازکسانیکه که متـــــــــــــــهم به رسوائی جنسی وتجاوز شده اند اورده اید . دوست من کشورخودمان با اقای سردارزارع که همزمان باسه زن لخت دستگیر شد که شایع بود این زنان را وادارمیکرده که لخت نمازبخوانند چی کردید ؟ حداقل دراروپا دادگاههاعلنی وحضورهمه گانی ازاده درام القرای اسلام که اتفاقا قراره نمونه هم باشه چی ؟ توکه دربام خود ابگینه داری /// چرا بربام مردم میزنی سنگ . بااحترام ومهر

  [پاسخ]

  پسر شجاع پاسخ در تاريخ می 31st, 2011 12:54 ب.ظ:

  بعد از خاورميانه نوبت اروپاست
  موج بيداري از اسپانيا به فرانسه و يونان رسيد

  هزاران نفر از مردم فرانسه و يونان نيز به تاسي از تظاهرات ضددولتي اسپانيا، به خيابان ها ريختند.

  ***************

  داشتم بین این پیرمرد و اون پیرمردهای فاسد مقایسه میکردم که چقدر تفاوت هست

  اونا مانند حیوانات در مسائل جنسی غرق هستند حتی در جلسات و ماموریتها و سر میز غذا خوری و ………..

  و اما این ادعایی که مطرح کردی آیا با دلایل قانونی ثابت شده ؟

  یا مانند ادعای تقلب موسوی هنوز دنبال مدرک هستید

  [پاسخ]

  محمد پاسخ در تاريخ می 31st, 2011 1:02 ب.ظ:

  پسر شجاع یادت رفت بگی بیداری اسلامی!
  آنهم الگو گرفته از انقلاب ایران!
  برای بسط نظام ولایت مطلقه فقیه!
  خبر رو ناقص نگو :lol:

  [پاسخ]

  پسر شجاع پاسخ در تاريخ می 31st, 2011 2:13 ب.ظ:

  احسن به شما

  خوب متوجه مسائل میشی

  پسر شجاع پاسخ در تاريخ می 31st, 2011 2:14 ب.ظ:

  حرکاتشان شبیه به بیداری اسلامیست

  هموطن پاسخ در تاريخ می 31st, 2011 11:34 ب.ظ:

  پسر شجاع برای خودش اعجوبه ای هست. ساده و فرمان بر و دوست داشتنی و یک کلام. حرفاش در هر شرایطی آدرنالین خون رو می بره بالا. اندازه ی یک “قهوه ی تلخ” آدم رو مسرور می کنه. دلم می خواست یک داداش داشتم مثل پسر شجاع. مطمئنن برام حاضر بود هر کاری بکنه. حالا هر چقدر هم من خواهر رذل و بدجنس باشم اما اون فقط به وظیفه اش عمل می کرد. بی چشمداشت. خیلی مخلصه. بیش از حد حامی هست. چشم بسته اطلاعت می کنه. به خدا اینها را به طعنه نمی گم. من از بچگی با این آدمهای پاک و صاف درمخورم. دوستشون دارم. می دونم احساسات پاکی دارند. دست نخورده و نابالغ. فقط لعن و نفرین بر کسایی که از این ذهن های بکر برای کاشت درختی بهره می برند که سبد سبد میوه اش را به تاراج می برند.

 19. تقوایی
  31 می 2011 در 11:55 | #19

  عبدالله مرحومی”، رفتگر ۷۶ سالهٔ پایتخت که آرزویش بازنشسته شدن بود، به علت گرسنگی سرانجام از پای درآمد.بدن نیمه‌جان عبدالله مرحومی، پیر‌ترین رفتگر پایتخت عصر روز شنبه در پارک کودک شهر زیبا پیدا شد و پزشکان علت این عارضه را ضعف عمومی ناشی از گرسنگی اعلام کردند.
  http://www.youtube.com/watch?v=uploVCH-yvs

  *******************************
  احمدی نژاد:درملک ایران زمین حتی یک گرسنه وجود ندارد .

  [پاسخ]

  حسین پاسخ در تاريخ ژوئن 1st, 2011 3:31 ب.ظ:

  چرا حرف مفت می‌زنی؟ بنده خدا مریض شده و رفته بیمارستان، الآن هم مرخص شده. حقوقش کمه، کفاف سرپناه رو نمی‌ده، اما هر چه هست، به اندازۀ بخور و نمیر هست.
  خدارو شکر که سالم مانده. البته امثال شما بدتان نمی‌آمد که بنده خدا بمیرد تا یک دستمایه‌ای برای کوبیدن احمدی‌نژاد پیدا کنید.

  [پاسخ]

 20. *****
  31 می 2011 در 12:03 | #20

  اين برخوردتون و حذف كامنت من بدون دليل يعني نيا ديگه نظرم نذار. اين يكي برا خودتون فيلتر كنيد.بدرود

  [پاسخ]

 21. محمد
  31 می 2011 در 12:18 | #21

  خدا ان شاء الله ایشون و رفتگان همه رو بیامرزه!
  برای شادی روح ایشون وهمه رفتگان دوستان یک فاتحه قرائت کنند!
  در ضمن یادی هم از مهندس عزت الله سحابی کنیم که به دیار حق شتافت
  مرد مومن و سریف ایرانی که توسط بعضی کج فهم ها در همین جمهوری اسلامی بازداشت و مجبوری به اعتراف گیری شد.
  خدا ان شاء الله هرکس رو که در حق دیراکن ظلم می کنه هم این دنیا وهم اون دنیا تقاصش رو بگیره!

  الَّذِينَ إِذَا أَصَابَتْهُم مُّصِيبَةٌ قَالُواْ إِنَّا لِلّهِ وَإِنَّا إِلَيْهِ رَاجِعونَ ﴿۱۵۶﴾
  أُولَئِكَ عَلَيْهِمْ صَلَوَاتٌ مِّن رَّبِّهِمْ وَرَحْمَةٌ وَأُولَئِكَ هُمُ الْمُهْتَدُونَ ﴿۱۵۷﴾ البقره
  كسانى كه چون مصيبتى به آنان برسد مى‏گويند ما از آن خدا هستيم و به سوى او باز مى‏گرديم (۱۵۶)
  بر ايشان درودها و رحمتى از پروردگارشان [باد] و راه‏يافتگان خود ايشانند (۱۵۷)

  [پاسخ]

  پسر شجاع پاسخ در تاريخ می 31st, 2011 12:49 ب.ظ:

  عزت‌الله سحابی، رئیس شورای غیرقانونی “فعالان ملی-مذهبی ایران” بامداد امروز سه‌شنبه، در سن 81 سالگی در بیمارستان مدرس تهران درگذشت.

  به گزارش رجانیوز به نقل از نسیم، وی که چندی پیش به علت سکته مغزی تحت عمل جراحی قرار گرفته بود، بعد از پایان عمل به کما رفت و سرانجام ساعت 3 بامداد سه‌شنبه 10 خرداد ماه درگذشت.

  [پاسخ]

 22. چه کسی پاسخگو است؟
 23. 31 می 2011 در 16:24 | #23

  خواندنی بود!

  [پاسخ]

 24. خانمام
  31 می 2011 در 16:50 | #24

  تاثیر گذار بود.

  [پاسخ]

 25. 31 می 2011 در 17:23 | #25

  آقای بشارتی گفته اند:

  «در تابستان سال 1358 هنگامی که مسئول اطلاعات سپاه بودم، گزارشی داشتیم که آقای [سید کاظم] شریعتمداری در مشهد گفته است: من بالاخره علیه امام [خمینی] اعلام جنگ می کنم. خدمت امام رسیدم و ضمن ارائه گزارشی، خبر مذکور را هم گفتم. ایشان سرش پایین بود و گوش می داد، این جمله را که گفتم، سر بلند کرد و فرمود: این ها چه می گویند، پیروزی ما را خدا تضمین کرده است. ما موفق می شویم، در اینجا حکومت اسلامی تشکیل می دهیم و پرچم را به صاحب پرچم می سپاریم. پرسیدم: خودتان؟ امام سکوت کردند و جواب ندادند.»
  (خاطره ها،آیت الله ری شهری، چاپ مرکز اسناد انقلاب اسلامی، جلد اول، صفحه 242)

  [پاسخ]

 26. موجی
  31 می 2011 در 22:12 | #26

  مهندس عزت الله سحابی درگذشت

  [پاسخ]

  amir پاسخ در تاريخ ژوئن 1st, 2011 9:32 ق.ظ:

  جرس: هاله سحابی در مراسم تشییع پدرش در اثر پنجه بوکس لباس شخصی ها درگذشت. به گزارش جرس، هاله سحابی که صبح امروز در صف جلو تشییع کنندگان پیکر مهندس سحابی به رفتار خشونت آمیز نیروهای امنیتی و لباس شخصی اعتراض کرد و مورد حمله آنان قرار گرفت. گزارش یکی از شاهدان عینی حاکی است که ماموران مانع طی مسیر برای تشییع جنازه می شده اند. هاله سحابی که دسته گلی بدست داشته و جلوی همه حرکت می کرده با ممانعت ماموران مواجه می شود.ولی او می گوید باید از همین مسیر تشییع جنازه صورت گیرد. با مقاومت او ماموران به شدت اورا مضروب می کنند و با لگد به سینه اش می کوبند .او بیهوش می افتد . آخرین خبرها حاکی از پیوستن او به پدر است.

  [پاسخ]

  حسین پاسخ در تاريخ ژوئن 1st, 2011 3:42 ب.ظ:

  باز هم دروغی دیگر از سبزها.
  تلاش ضدانقلاب برای سواستفاده از مرگ دختر سحابی ناکام ماند
  فرزند هاله سحابی: علت مرگ مادرم ایست قلبی در مراسم تشییع بود
  پس از انتشار گسترده برخی اخبار در سایت‌های ضدانقلاب درباره نحوه فوت دختر عزت‌الله سحابی در جریان تشییع جنازه پدرش، پسر هاله سحابی این مطالب را تکذیب و آنان را حاصل تخیل و اغراق نویسندگان این سایت‌ها عنوان کرد.
  “یحیی شامخی” نوه عزت‌الله سحابی در واکنش به انتشار خبر فوت مادرش به دلیل درگیری با ماموران امنیتی که به طور گسترده در سایت‌های اینترنتی اپوزیسیون بازنشر شد، در مصاحبه با سایت میزان که اخبار گروه غیرقانونی ملی – مذهبی‌ها را پوشش می‌دهد، این مطالب را تکذیب کرد و گفت:” بعد از اینکه جنازه آقای سحابی را بردند، مادرم افتاد‬. ‫بی هوش بود تا دکتر به ما‬ ‫ گفت ایست قلبی کرده است‬. ”
  وی همچنین گفت که‬ ‫برخی اخبار‬ ‫اغراق شده منتشر شده و نوشته‌اند که با پنجه بکس مادرم را کشته اند‬ ‫که این قضیه پنجه بکس واقعیت ندارد.
  این در حالی است که رادیو فردا نیز به نقل از برخی اعضای گروهک ملی مذهبی، علت مرگ هاله سحابی را ایست قلبی عنوان کرده است.
  گفتنی است پس از انتشار این خبر توسط سایت میزان، این سایت به صورت مشکوکی، از کار افتاده و از دسترس خارج شده است.
  پس از انتشار این مصاحبه از نوه مرحوم سحابی، سایت‎های ضد انقلاب و از جمله بالاترین نیز اقدام به فحاشی علیه وی نموده اند.
  این در حالی است که پس از انتشار خبر در گذشت هاله سحابی در جریان تشییع پدرش، سایت های ضد انقلاب و حامی جریان فتنه از جمله سایت حلقه لندن تلاش کردند با انتشار اخباری مضحک فضا را برای سواستفاده بعدی از این درگذشت ناگهانی مهیا کنند چنانکه سایت وابسته به این حلقه در خبر از شهادت هاله سحابی خبر داد!

  [پاسخ]

  قلی پور پاسخ در تاريخ ژوئن 2nd, 2011 6:32 ب.ظ:

  خب عزیز دلم هر کس بمیرد قلبش می ایستد که نیاز به آوردن نقل قول از این و آن ندارد ولی چی شده که قلب ایستاده این مهمه!

 27. mehdi
  1 ژوئن 2011 در 09:29 | #27

  به پترس
  هموطن گرامی : من درست نظرتان را درکامنتی که درجواب من نوشته اید نگرفتم . اگر منظورتان اینه نباید در زندگی خصوصی افراد دخالت کرد که صددرصدباشما موافقم . من خبر را،همانطو نوشتم ونقلکردم که درتابناک اومده بود ، ودراونجام نامهای اختصاری بسبک کیهانیم وجود نداشت . خبر این بود که ورزشکاران وهنرمندان ومدحان برای تفریح به سفرخانه میراث فرهنگی میروند وازتفریحاتشان هم کشیدن قلیان است .این اصل خبری بود که درتابناک اومده بود . نمیدونم خبر درسته یا نه . ولی بنظرم زیاد دورازذهن نیست . بهرحال من دغدغه اخلاقی وانسانی شما را میستایم واز نقدتان به نوشته ام سپاسگزارم . سعی میکنم درانتخاب خبرقدری دقیقتر باشم . با تشکر ابرازمهرو دوستی بشما

  [پاسخ]

 28. 1 ژوئن 2011 در 10:13 | #28

  من موندم چطور به این راحتی و زیبایی دروغ می سازید !!!!!!!!!!!!!!

  [پاسخ]

  petros پاسخ در تاريخ ژوئن 2nd, 2011 8:38 ق.ظ:

  کی دروغ میسازه عزیزم؟اونی که گفت مختاری رو منافقین با تیر زدند وفرار کردند دروغ نگفت؟ بخدا من خانواده مختاری رو میشناختم .

  [پاسخ]

 29. ُsadegh
  2 ژوئن 2011 در 03:35 | #29

  حالا مقصر كي بود؟ يا هست ؟ يا كي قراره باشه؟

  پيرمرده؟
  پسر بچه؟
  تير چراغ برق؟
  كابل آخري؟
  كفه زمين؟
  احمدي نژاد؟ :!: :lol:
  (اصلا احمدينژاد اون موقع چيكاره بود؟؟؟؟)
  .
  .
  يا اصلا شايد تبليغ سيگار نكشيدن بوده؟ آره ؟؟
  .
  .
  اين نتيجه گيري هم شايد مهم باشه: پيشرفت و تكنولوژي خوب نيست !(چوبي به بتوني) :arrow:

  [پاسخ]

 30. سید رضا
  5 ژوئن 2011 در 11:43 | #30

  خدا رحمتشون کنه

  [پاسخ]

 31. فریماه
  4 آوریل 2013 در 15:21 | #31

  خدا رحمتشان کند…
  بسیار زیبا نوشتید

  [پاسخ]

  امید حسینی پاسخ در تاريخ آوریل 6th, 2013 7:18 ب.ظ:

  ممنون

  [پاسخ]

 1. 10 فوریه 2013 در 20:14 | #1
 2. 13 مارس 2013 در 23:41 | #2

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: