خانه > انقلاب اسلامي, اينترنت, دفاع مقدس, سياست > چرا کسی «باوِر» را باوَر نمی‌کند؟

چرا کسی «باوِر» را باوَر نمی‌کند؟

اگر سریال ۲۴ را دیده باشید، حتما شباهت داستان ترور سفیر عربستان را با آن تایید می‌کنید. محور کلی همه فصل‌های ۲۴ هم شبیه همین ادعاها بود: حمله تروریستی به آمریکا توسط فرد یا گروهی که اغلب آنها اهل خاورمیانه و مسلمان هستند. هدفشان برهم زدن امنیت آمریکا و قتل و غارت مردم این کشور از طریق حملات تروریستی،  اتمی، شیمیایی، آدم‌کشی، آدم‌ربایی، مواد مخدر و …

قهرمان ۲۴، «جک باور» است. مرد شجاع و ایثارگر آمریکایی که جان خود، همسرش، دخترش و کلا زندگیش را به خطر می‌اندازد تا زندگی و امنیت مردم آمریکا را تامین کند. «جک باور» خستگی و بازنشستگی ندارد. در آغاز هر فصل جدید، جک هم دوباره به خدمت برمی‌گردد و این ماجرا در چند فصل پیاپی تکرار می‌شود.

هیجان و کشش ۲۴ آنقدر زیاد است که بیننده را همیشه همراه خود نگه می‌دارد. اما هدف اصلی، فقط سرگرمی و پر کردن وقت فراغت او نیست. هدف شاید همین باشد که مردم آمریکا را همیشه و در همه حال در چنان فضایی امنیتی غوطه‌ور کند. یعنی مدت زمانی طولانی به ذهن مخاطب آمریکایی القاء کند که جان تو و خانواده‌ات و کلا امنیت آمریکا همیشه در خطر است، تا اگر زمانی، رییس جمهورشان را روی صفحه تلویزیون دیدند که از کشف یک توطئه و حمله تروریستی خبر می‌دهد، باور کنند که «جک باور» دوباره به خدمت فراخوانده شده است! اما آیا در عالم واقع، کسی این داستان تکراری را باور می‌کند؟

مثلا وزیر دفاع آمریکا که توسط تروریست‌ها دستگیر می‌شود!

مثلا وزیر دفاع آمریکا که توسط تروریست‌ها دستگیر می‌شود!

واکنش‌های چند روز اخیر به ادعای مقامات آمریکا درباره نقشه ایران در ترور سفیر سعودی، نشان می‌دهد که باورپذیری این نمایش مضحک برای مردم آمریکا و دنیا سخت است. شاید اگر این داستان به سری جدید سریال ۲۴ تبدیل می‌شد، لااقل می‌توانست اوقات فراغت آمریکایی‌ها را پر کند و آنها را برای نقشه‌های بعدی علیه ایران آماده‌تر کند، اما فعلا که به چنین هدفی نزدیک هم نشد.

چند روز پیش یکی از خوانندگان رویترز زیر مطلبی در همین خصوص نوشته بود: «لطفا به دروغگوها، دزدها و خودپرستان واشنگتن اجازه ندهید که ما را برای راه انداختن جنگ سوم جهانی، به میدان بکشانند» مشابه چنین اظهار نظرهایی در اغلب رسانه‌های غربی دیده می‌شود که نشان دهنده‌ی عدم موفقیت سری جدید سریال ۲۴ است! هرچند برخی مدعیان وطن‌پرستی و رسانه‌ها و سایت‌های مختلف اپوزیسیون که همیشه متحیر فیلم‌های علمی تخیلی هالیوودی هستند، با تکرار همان اتهامات مقامات آمریکایی، نهایت شرف و وطن‌پرستی خودشان را نشان دادند. تیترشان، همان تیتر رسانه‌های آمریکایی. کپی برابر اصل!

به هرحال با توجه به دروغ‌های متعدد مقامات آمریکا درخصوص القاعده، عراق و افغانستان، افکار عمومی این کشور حق دارد که نسبت به هر پروژه جدید به دیده‌ی شک و تردید نگاه کند. علاوه بر این، گسترش اعتراضات در داخل آمریکا علیه نظام سرمایه داری، باعث می‌شود که مردم این کشور، ادعایی در این حد را صرفا نمایشی برای انحراف اخبار مربوط به جنبش وال استریت بدانند.

البته نمایش جدید آمریکایی‌ها دلائل مختلفی می‌تواند داشته باشد. اولین دلیل همان تحت‌الشعاع قرار دادن اخبار جنبش تسخیر وال استریت است به قیمت امنیتی کردن فضای این کشور. همچنین شاید بخشی از تاکتیک رسانه‌ای و تبلیغاتی برای انتخابات آینده باشد. مخصوصا با توجه به اینکه دیگر بن‌لادن و صدامی برای نمایش تبلیغاتی وجود ندارند!

دلیل دیگر، واکنش آمریکا به پیروزی و موفقیت ایران در انقلاب‌های مردمی منطقه است. شکی نیست که در رقابت میان ایران و آمریکا و کشورهای هم جهت او در منطقه، اگر نگوییم پیروزی مطلق، لااقل موفقیت نسبی با ایران بوده است. این موفقیت، هم به حمایت ایران از جنبش‌های منطقه مربوط است و هم به حمایت همیشگی آمریکا و عربستان از دیکتاتورهای منطقه.

مخصوصا در قضیه‌ی بحرین، دیگر چیزی برای پنهان کردن باقی نمانده است. لشگرکشی و دخالت نظامی عربستان در بحرین آن‌هم با چراغ سبز آمریکا، هم ادعاهای حقوق بشری و آزادی‌خواهانه آمریکا را زیر سوال برد و هم نفرت و کینه مردم منطقه را علیه عربستان سعودی بیشتر کرد.

حوادث بحرین شاید مهمترین و حساس‌ترین مساله منطقه باشد. از ابتدا سعی زیادی شد تا این اعتراضات را به سمت اختلافات فرقه‌ای و مذهبی بکشانند. حتی انتظار واکنش نظامی مردم و تحریک ایران به مقابله با عربستان را داشتند، اما خوشبختانه با هوشیاری و مقاومت مردم بحرین، به این هدف نرسیدند. چون شیعیان این کشور اعتقاد دارند که از طریق مسالمت‌آمیز و راه‌های دموکراتیک بهتر می‌توانند حق و حقوقشان را بدست آورند، چون اکثریت هستند.

البته شاید انتخاب موقعیت زمانی کنونی برای اتهام زدن به ایران، به موسم حج هم مرتبط باشد. حج امسال، اولین گردهمآیی مسلمانان سراسر دنیا در عربستان بعد از حوادث منطقه است و می‌تواند به فرصتی برای گسترش بیداری مسلمانان و حتی مردم خود عربستان و نیز صحنه‌ای برای احساسات ضدآمریکایی و ضدسعودی تبدیل شود.

اهمیت این مساله زمانی مشخص می‌شود که استقبال شخصیت‌های بزرگ جهان اسلام را از اجلاس بین‌المللی بیداری اسلامی در تهران به خاطر بیاوریم. پس فیلمنامه جدید می‌تواند پروژه‌ای باشد برای مظلوم‌نمایی سعودی‌ها و القاء ایران هراسی در ذهن مسلمانان و کنترل هرگونه برنامه‌ی احتمالی برای ترویج بیداری اسلامی در مراسم حج.

در ماجرای کشتار حجاج در سال ۶۶ هم برای ممانعت از مراسم برائت از مشرکان و سرکوب تظاهرات ضدآمریکایی، ادعا کردند که ایرانی‌ها قصد تصرف و نابودی کعبه را دارند! آن روزها رسانه‌های عربی و غربی و صهیونیستی در هماهنگی کامل با هم، این ادعای دروغ و مضحک را به سراسر دنیا مخابره کردند. اما چه کسی باور می‌کند که ایران چنین قصدی دارد؟

به هر حال گذشت زمان پشت صحنه‌ی پروژه جدید آمریکایی‌ها را روشن‌تر می‌کند. اما به نظر من، مهمتر از این نمایش جدید و حواشی آن، موفقیت ایران در اثبات حقانیت خود و کسب اعتماد مردم و افکار عمومی دنیا و به همان نسبت، بی‌اعتمادی مردم دنیا به آمریکا و ادعاهای اوست. برخلاف ادعای رسانه‌های استکباری و رسانه‌های وطن فروش، سری جدید سریال ۲۴ حتی خود مردم آمریکا را هم قانع نکرده است چه رسد به مردم دنیا؟

این پیروزی، قطعا مدیون صداقت، مظلومیت، ایستادگی و مقاومت تاریخی مردم ایران است که البته به برکت خون شهدای انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی بدست آمده است.

 1. میثم
  ۲۵ مهر ۱۳۹۰ در ۰۷:۱۵ | #1

  یه پست هم بنویس به نام چرا کسی امید حسینی را باور نمیکند

  [پاسخ]

 2. حمید
  ۲۵ مهر ۱۳۹۰ در ۰۸:۰۳ | #2

  آقای خامنه ای:
  مسئولان قوه مجریه – نمایندگان مجلس ، مسئولان قوه قضاییه ، با اختیارات کامل و قانونی ، وظایف خود را انجام می دهند و ممکن است تصمیماتی بگیرندکه رهبری با آن مخالف باشد اما رهبری نه حق دارد نه می تواند و نه قادر است که در این مسائل دخالت کند مگر در جاییکه اتخاذ سیاستی، به کج شدن راه انقلاب منجر می شود که طبعا در این هنگام به مسئولیت های خود عمل خواهد کرد.

  اگه این حرف اجرا بشه کسی آقای خامنه ای رو دیکتاتور می دونه؟

  [پاسخ]

  محمد پاسخ در تاريخ مهر ۲۵ام, ۱۳۹۰ ۹:۲۳ ق.ظ:

  بله

  [پاسخ]

  پسر شجاع پاسخ در تاريخ مهر ۲۵ام, ۱۳۹۰ ۹:۴۷ ق.ظ:

  آقاذ حمید
  هدف شخص امام خامنه ای نیست ..هدف اصلی جایگاهی بنام ولایت فقیه و رهبری در حکومت اسلامی می باشد ..
  تمام نظریه پردازان و تئورسینهای غربی بر این باور هستند که تا زمانی که یک کانون وحدت بنام ولایت و رهبری وجود دارد نمیشه جامعه ای را از درون از بین برد ..اینها با این کانون وحدت و قدرت مشکل دارند نه شخص …اینها میخواهند در مملکت اسلامی این جایگاه را از بین ببرند …
  وگرنه تمام ملت و غرب و شرق و سبز و سرخ و میدانند که دیکتاتوری در ایران وجود ندارد چون اسلام با دیکتاتوری مخالف است

  [پاسخ]

  پسر شجاع پاسخ در تاريخ مهر ۲۵ام, ۱۳۹۰ ۹:۴۷ ق.ظ:

  ببخشید آقا حمید..اشتباه تایپی

  [پاسخ]

  petros پاسخ در تاريخ مهر ۲۶ام, ۱۳۹۰ ۱۱:۰۲ ق.ظ:

  ببخشید.دیکتاتوری چجوری میخواد باشه؟اینکه شخصی بدون انتخاب از سوی مردم سر کار میاد ومادام العمر است وهیچ گونه حتی سر سوزنی نباید از ایشان لنتقاد شود وحرفش فراتر از قانون است وبارها قانون اساسی مملکت را نقض کرده (از جمله در ماجرای ابقای وزیر اطلاعات)وهزاران مورد دیگر پس دیکتاتوری یعنی چه؟

  [پاسخ]

  یک ایرانی پاسخ در تاريخ مهر ۲۵ام, ۱۳۹۰ ۱۰:۱۴ ق.ظ:

  «اگر این حرف اجرا بشه» یعنی چی؟
  همین الآن هم داره اجرا میشه

  معلوم نیست کی می‌خواین یاد بگیرین که وقتی حرفی از دهن در میاد، فقط ادعاست و هنوز خیلی راه داره تا به حکم تبدیل بشه.
  بدون هیچ شاهدی، فقط ادعا کردین و بعدش اونقدر اون ادعا رو تکرار کردین که خودتونم باورتون شده؟
  خوبه والا

  همچین میگه: «اگر این حرف اجرا بشه» که انگار ایشون دیکتاتور بودند و حالا قراره عکسش ثابت بشه
  نخیر
  این شما هستید که باید برای ادعاتون مدرک و شاهد و سند بیارین و گر نه اینجور حرفاتون فقط یک جیغ سیاسی محسوب میشه که به هیچ جا هم بر نمی‌خوره.

  چه اعتماد به نفسی!!!

  [پاسخ]

  محمد پاسخ در تاريخ مهر ۲۵ام, ۱۳۹۰ ۱۰:۳۸ ق.ظ:

  “مگر در جاییکه اتخاذ سیاستی، به کج شدن راه انقلاب منجر می شود که طبعا در این هنگام به مسئولیت های خود عمل خواهد کرد.”
  تشخیص کج شن راه انقلاب با مردم و رای مردم است نه یک نفر به جای همه تصمیم بگیرد واین عین دیکتاتوری است

  [پاسخ]

  یک ایرانی پاسخ در تاريخ مهر ۲۵ام, ۱۳۹۰ ۱۰:۴۹ ق.ظ:

  اینجا چه طنز نویس‌های خوبی پیدا میشن و ما خبر نداشتیم
  میگه:
  «تشخیص کج شن راه انقلاب با مردم و رای مردم است نه یک نفر به جای همه تصمیم بگیرد واین عین دیکتاتوری است»

  خب مگه الآن غیر از اینه؟

  رهبر، منتخب مردمه
  نمی‌دونستی، حالا بدون که دیگه اینقدر ناشیانه به در و دیوار نکوبی

  دیکتاتور، تو و امثال تو هستند که واسه رأی مردم ارزشی قائل نیستند و خودشون ور محور و معیار حقیقت می‌دونن.

  [پاسخ]

  یک ایرانی پاسخ در تاريخ مهر ۲۵ام, ۱۳۹۰ ۱۰:۵۰ ق.ظ:

  تصحیح: خودشون رو محور و معیار حقیقت می‌دونن.

  محمد پاسخ در تاريخ مهر ۲۵ام, ۱۳۹۰ ۱۱:۱۸ ق.ظ:

  خانم یک ایرانی لازمه استفاده از لفظ دیکتاتور وقتی است که قدرتی وجود داشت باشد
  پس من چون قدرتی ندارم پس شرط لازم دیکتاتوری رو هم ندارم
  درضمن رای مردم خیلی وقته که دیگه برای حاکمین ارزش نداره چون همه دنبال کشف منویات حضرت آقا هستند

  یک ایرانی پاسخ در تاريخ مهر ۲۵ام, ۱۳۹۰ ۱۱:۲۶ ق.ظ:

  محمد

  با این حرفا سعی نکن بپیچونی
  می‌خواستی یه دروغی بگی مث بقیه‌ی همفکرات که دیکتاتور دیکتاتور می‌کنن اما نشد
  آقای خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران، منتخب مردم هستند

  یک ایرانی پاسخ در تاريخ مهر ۲۵ام, ۱۳۹۰ ۱۱:۳۱ ق.ظ:

  اینو یادم رفت بگم

  دیکتاتوری که فقط به شخص محدود نمی‌شه
  هر زمانی که اقلیت بخواد به زور خودشو به اکثریت تحمیل کنه، اسمش میشه دیکتاتوری
  درست مث اون وقتی که اقلیت ریختن کف خیابون که با عربده کشی، رأی اکثریت رو باطل کنن
  به این میگن دیکتاتوری

  petros پاسخ در تاريخ مهر ۲۶ام, ۱۳۹۰ ۱۱:۰۶ ق.ظ:

  کدوم مردم رهبر رو انتخاب کردن؟ پنجاه شصت نفر جیره خور نظام که سن هر کدومشون برابر یکدوره کامل زمین شناسیه شدن مردم؟اگه راست میگن یک رفراندوم بگذارن ودقیقا توش به ولایت فقیه ودموکراسی رای بدن تا مشخص بشه چی به چیه.بازم اون مثال مضحک نه دی و… نزنید خواهشا.

  پسر شجاع پاسخ در تاريخ مهر ۲۵ام, ۱۳۹۰ ۲:۲۲ ب.ظ:

  آقای محمد
  شما با این نظریه خودتان ائمه و پیامبران الهی را هم دیکتاتور کردید ..

  [پاسخ]

  عون پاسخ در تاريخ مهر ۲۵ام, ۱۳۹۰ ۳:۴۰ ب.ظ:

  محمد جان دیکتاتور کسی است که بنابر میل شخصی حکم کند…ولی فقیه نمی تواند از خودش حکم کند و اعتبارش بسته به اعتبار کتاب خدا و حکم خداست این صدو سی وسه هزار وسیصد و سه بار….

  [پاسخ]

  حمید پاسخ در تاريخ مهر ۲۵ام, ۱۳۹۰ ۱۱:۰۱ ق.ظ:

  من این حرف رو در جواب بابک نوشتم که نیمه خالی لیوان رو می دید و موافقت آقای خامنه ای با پست نخست وزیری رو دیکتاتوری می دونست.

  محمد
  بله؟ وقتی قدرت رهبر به قانون محدود باشه باز هم دیکتاتوریه؟

  آقای شجاع
  شما در گفتارتون شدیدا دچار مغالطه هستید. تعمیم ناروا در این کامنت یکی از مصادیق آن است.
  اسلام با دیکتاتوری مخالف نیست. تا جایی که من می دونم اسلام نه با دیکتاتوری مخالفه و نه موافق. کما اینکه مراجع گذشته بعضی از پادشاهان را تائید کرده بودند. دیدگاه خودتون رو به اسلام نسبت ندید

  جناب آهستانی
  نمونه بارز عدم اجرای این حرف طرح سوال از رییس جمهوره. البته دیدگاه بعضی از افراد کشور رو به سمت دیکتاتوری سوق می داد و شکر خدا که با حرف رهبری که ذاتا دیکتاتور نیست دیگه جای بهانه ای نیست. در ضمن مسلما اگه این حرف اجرا نشه نوع حکومت دیکتاتوریه. شما که احتمالا زیاد روزنامه می خونی یه کمی هم به حرفای نماینده های مجلس در دفاع و مخالفت با لوایح و طرح ها توجه کن.

  [پاسخ]

  یک ایرانی پاسخ در تاريخ مهر ۲۵ام, ۱۳۹۰ ۱۱:۵۳ ق.ظ:

  حمید

  خدا که در قرآن به پیامبرش توصیه می‌کنه که در کارها مشورت کنه:

  سوره آل عمران آیه ۱۵۹:
  تو ای پیغمبر، به رحمت سرشار خدایی، با امت نرم و خوش خوی بودی، اگر درشت خوی و ستخت دل بودی از پیرامونت پراکنده می‌گشتند؛ پس، از ایشان درگذر، و برایشان آمرزش خواه، و با آنان در کار مشورت کن، و چون آهنگ کار کردی بر خدا توکل کن، که خدا توکل کنندگان را دوست می‌دارد.

  سوره شوری آیه ۳۸: ( پاداشهای خدایی بهتر و جاودانتر است برای ) آنان که پذیرای دعوت پروردگار خود شدند، و نماز را بر پا داشتند، و کارشان بنا بر مشورت میان ایشان است، و از آنچه روزیشان کرده‌ایم به دیگران می‌بخشند

  امام علی (ع): کسی که خودرأی است، رأی ندارد. بحار جلد ۷۵ صفحه ۱۰۵

  امام علی(ع):
  «من استبد برأیه هلک و من شاور الرجال شارکها فی عقولها»

  «کسی که استبداد به رأی داشته باشد هلاک می شود و کسی که با مردم مشورت کند در عقل هایشان مشارکت می کند» نهج البلاغه

  امام علی (ع): عاقل کسی است که رأی خود را متهم کند(نادرست شمارد) ، و به هرچه نفسش در نظر او آراسته جلوه داد اعتماد نکند. «غرر الحکم»

  امام علی(ع): آنکه از آرای مختلف، بی خبر باشد، در چاره جویی‌ها درماند. «غررالحکم»

  http://ahadith.ir/m-b-d.htm

  [پاسخ]

  حمید پاسخ در تاريخ مهر ۲۵ام, ۱۳۹۰ ۱:۳۶ ب.ظ:

  چه ربطی داشت؟

  یک ایرانی پاسخ در تاريخ مهر ۲۵ام, ۱۳۹۰ ۱:۴۰ ب.ظ:

  اسلام با دیکتاتوری مخالفه

  پسر شجاع پاسخ در تاريخ مهر ۲۵ام, ۱۳۹۰ ۲:۲۱ ب.ظ:

  آقا حمید
  اسلام با دیکتاتوری مخالفه ..اسلام بر اساس قانون پی ریزی شده برادر ..شما یک نمونه از دیکتاتوری بیاور که اسلام به آن اشاره کرده ..

  [پاسخ]

  حمید پاسخ در تاريخ مهر ۲۵ام, ۱۳۹۰ ۶:۲۹ ب.ظ:

  حاکمیت علی شاه افشار و تایید های علما و مراجع وقت در زوماری به نام طومار علیشاهی موجوده.
  قاطبه پادشاهان صفوی از حمایت علما شیعه برخوردار بودند. و ….

 3. majid
  ۲۵ مهر ۱۳۹۰ در ۱۱:۲۹ | #3

  لطفا درباره حماسه سه هزار میلیاردی! :lol: هم مطلب بنویسید.چرا خودتونو زدین به اون راه؟ :lol:

  [پاسخ]

  شهرام پاسخ در تاريخ مهر ۲۵ام, ۱۳۹۰ ۱۱:۵۱ ق.ظ:

  والا ما چند بار گفتیم. گویا هنوز دستور از بالا نرسیده که به نفع و ضرر کی باید بنویسن!

  [پاسخ]

  آهستانی! پاسخ در تاريخ مهر ۲۵ام, ۱۳۹۰ ۱:۵۹ ب.ظ:

  مگه به گفتن تو؟
  فکر کردی کی هستی؟

  [پاسخ]

  عون پاسخ در تاريخ مهر ۲۵ام, ۱۳۹۰ ۳:۴۴ ب.ظ:

  آقا شهرام جان چرا فکر می کنی هر کی با تو مخالفه باید از بالا بهش دستور بدن؟

  [پاسخ]

  عون پاسخ در تاريخ مهر ۲۵ام, ۱۳۹۰ ۳:۴۲ ب.ظ:

  هر مسجدی یه دستشوئی هم دارد…این قضیه سه هزار میلیارد دلار رو شما از کجا شنیدی؟یک نظام سالم نظامی است که خود مشکلاتش رو پیدا می کنه…شفاف می کنه و حل می کنه…نکنه میخای بگی کشف این موضوع کار بی بی سی و صدای امریکاو استاد شجریانه!

  [پاسخ]

  petros پاسخ در تاريخ مهر ۲۶ام, ۱۳۹۰ ۱۱:۱۵ ق.ظ:

  این اختلاس گوشه ای از فساد نظام رونشان داد فقط مشتی نمونه خروار

  [پاسخ]

  عون پاسخ در تاريخ مهر ۲۶ام, ۱۳۹۰ ۹:۴۹ ب.ظ:

  بی انصاف….

برگه نظرات
1 2 9252
 1. بدون بازتاب

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: